Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. DRUNEN. besmetten, dan zouden de kosten daarvan ongeveer 300.000 bedragen, hetgeen nog zeer voordeel ig berekend is. Ook door de vrees voor repressail- les zal de vijand zich nog wel eens tweemaal bedenken alvorens met gas te gaan strooien. Hierna was het woord aan den heer Dr. M. H. C. Kolster die zou spreken over „Eerste hulp aan gewonden en gaszieken". Spreker ging eerst na de voornaam ste verwondingen die kunnen optre den bij bom-aanvallen. Dit zijn dan brandwonden, bloedingen en been breuken e.d. Voor de behandeling hiervan Is ingericht de Transporlcö- lonne van het Roode Kruis en een Helpsterscolonne. Hiervan in in bijna iedere wijk een hulppost gevestigd. Het is evenwel niet altijd mogelijk dat men zich aanstonds tot die hulp posten kan wenden. Men moet dus in vele gevallen zelf de eerste hulp ver- leenen. Rij het oploopen van ernstige vleeschwonden, moet men er zich wel voor wachten, deze uil te wasschen. Hel beste is deze wonden te verbin den met sterielgaas en dit niet een zwachtelverband bevestigen. Been breuken e.d., die zeer veel kunnen voorkomen kan men het beste met rust laten. Men moet er dan evenwel op letten dat hel getroffen lichaams deel voldoende wordt ondersteund, waarvoor men een spalkverband kan aanleggen, waardoor ook de pijn zoo goed als geheel opgeheven wordt. De gevaarlijkste aantastingen van het lichaam komen evenwel gewoon lijk voor bij een gasaanval. Bij blauw-zuurgas doet men het beste de frische lucht op te zoeken. De gevaarlijkste gassen zijn hel plios- geen en 't diphosgeen, daar deze zeer vergiftig zijn. Men kan zich hiervoor goed vrijwaren door een natten doek voor mond en neus te houden, welke voor deze gassen afdoende be scherming biedt. Is men evenwel reeds aangetast dan kan men het beste trachten zich te behandelen met boorwater of zuiveringszout. Meer onschuldig van aard zijn de nies- en traangassen. Is men hierdoor aangetast dan moet men de mond, neus- en keelholten uitspoelen met water. Zeer gevaarlijk zijn ook de blaar trekkende gassen, zooals mosterdgas. Deze dringen overal doorheen en wer ken in op alle deelcn van de huid, slijmvlies en ingewanden. Iemand die door mosterdgas is aangetast moet men behandelen als een besmet per soon. Iedere aanraking kan dus ge vaarlijk zijn. Zoo iemand moet zich ontkleeden en in het bad gestopt wor den, waar de getroffen plaatsen moe ten worden afgewasschcn met een papje vanchloorkalk, en voorts met veel water en zeep. In alle gevallen is het steeds het beste zoo spoedig mogelijk geneeskun dige hulp in te roepen. De heer H. de Hoop behandelde vervolgens: „Brandbescherming en schuilplaatsen". Hel is een zeer voorname eisch dat in gevallen van luchtaanvallen een paniekstemming onder de bevolking wordt voorkomen. Bij brandgevaar hebben de burgers de eerste taak 0111 in de blussching te voorzien, want men moet wel bedenken dat in zulke tijden de brandweer niet voor elk ge val kan worden ingeroepen. Spreker wil even van de gelegenheid gebruik maken te zeggen dat dit ook thans dikwijls geschiedt. Als het niet zeer ernstig is, moet men zich op de eerste plaats wenden tot den wijkbrandniees- ter. Voor de organisatie van de brand weer is de gemeente verdeeld in 7 wij ken welke ook voor den luchtbescher mingsdienst gelden. Het is dringend noodig dal men met het nemen van afweermiddelen thans reeds een aan vang maakt en daarmee niet wacht tot het te laat is. Zoo is het noodig dat van den zol der alles wat brandbaar is wordt ver wijderd. Het houtwerk dient men te bekleeden met zink of blik. Ook kan men het houtwerk behandelen met brandweerende verf of een mengsel van krijt en waterglas. De hulpmiddelen die men steeds bij de hand moet hebben zijn een kist met zand, schop met lange steel, em mers water, een lange stok met natte doek voor het nathouden der wanden, zaag, bijl, noodladder, stevig touw, voor het geval de terugweg is afge sneden, haken met lange steel voor 't uitrakelen van moeilijk te bereiken gedeelten, verder een eenvoudig alarm middel en een adreslijst van de brand weerposten. Wat betreft de schuilplaatsen kan men het beste de kelders daarvoor ge- reed maken. In vele gevallen zal dit niet mogelijk zijn, daar de woningen er niet op zijn ingericht. Met wat goe den wil is er evenwel veel te bereiken. Verder werden nog een aantal lan taarnplaatjes vertoond die een goed beeld gaven van wat er zooal te ge beuren staat bij luchtaanvallen en hoe dit in zijn werk gaat. Het was een zeer leerzame avond, waarvoor wij hel actieve bestuur van de afd. Waalwijk gaarne onzen dank betuigen. Jonge Werkman Aanneming nieuwe leden De afdeeling Waalwijk van de Jonge Werkman is 1.1. Zondag met een 12-lal nieuwe leden verrijkt. Begrijpelijk ging dit gepaard met eenige plechtigheid. Zoo werd voor eerst 's morgens om 7 uur in de parochiekerk van de H. Maria Onbevlekt Ontvangen een plechtige H Mis opgedragen door den Zeer Eerw. Heer Pastoor Kemps, waaronder alle leden ter H. Tafel naderden. Hierna vereenigden zich tillen in de R.K. Werkliedenvereeniging waar een smakelijk ontbijt was opgedischt, dat allen zich goed lieten smaken. Vooiafgegaan door de harmonie »St. Crispijn« werd 's middags een propagandatocht door de straten gemaakt, welke begrijpelijk veel belangstelling trok, waaraan in een Plechtig Lot, wederom in de kerk van de H. Maria Onbevlekt Ont vangen door pastoor Kemps de aanneming van de nieuwe leden plaats vond. De Moderator, de eerw. kapelaan van Lierop sprak bij deze gelegenheid nog een op wekkend woord dat aller belang stelling had. Hierna kwamen des avonds de leden in een feestvergadering weder om in de R.K. Werklieden vereen, bijeen. Het ging er hierbij weer vroolijk naar toe, waarbij de kame raadschappelijke geest die steeds bij de J. W. geheerscht heeft duidelijk naar voren kwam. Het is voor onze J. VV.'ers een zeer geslaagde dag geweest, die zij zich nog meermalen zullen her inneren. Verplaatsing van een schoenfabriek Wij lezen in de N. Rolt. Crt. Naar wij vernemen zal de schoen fabriek van de N.V. Vedeha v.h. v. d. HuiJen en v. d. Heijden te Leeuwarden omstreeks Juli/Aug. worden verplaatst vermoedelijk naar Noord-Brabant. Aan deze fabriek werken plm. 80 menschen. Uitvoering Postdienst op Hemelvaartsdag (26 Mei 1938) Het P. T. T. kantoor is openge steld als op Zondagen. Er wordt geen bestelling uitgevoerd. Gelegenheid tot kosteloos afhalen van 8.30-9.— uur. Degenen, die hun ouderdomsrente op Donderdag 26 Mei zouden moeten ontvangen, kunnen deze op Woens dag 25 dezer komen innen. s. s. s. Na de schitterende en welgeslaagde herdenking van het eerste lustrum van S. S. S. voor hel publiek met de opvoering der sport-revue «Blijft fit», was het begrijpelijk dat de ver eeniging zelf in intiemen kring dit lustrum wilde vieren. Dit geschiedde dan 1.1. Zaterdag. Den junioren werd aangezegd dat zij tegen den Zomer een uit stapje te goed hebben, hetgeen door hen op hoogen prijs werd gesteld. Des avonds had voor de leden der vereeniging een feestavond plaats in de gezellige zaal van »Thalia« 't clublokaal. Een zeer aardig programma van voordracht, zang en dans was sa. mengesteld en had begrijpelijk een vlot en prettig verloop, met tot slot een gezellig feestdiner, waaraan de heer van Boxtel de beste zorgen had besteed. Winkelsluiting op Hemel vaartsdag- In verband met de winkelsluiting op morgen, Donderdag 26 Mei, Hemelvaartsdag kunnen wij mede- deelen, dat indien hedenavond de winkels tot 10 uur openblijven, morgen de gewone winkelsluitings wet geldt. Blijven hedenavond de winkels evenwel tot 8 uur geopend, dan mogen zij morgen den geheelen dag open zijn. Jonge Dierendag Zooals wij bereids reeds aankon digden zal morgen in café Ant. v. d.. Pluijm aan de Haven alhier een jonge dierendag gehouden worden. Reeds hedenavond om 6 uur zal de opening hiervan plaats hebben en gezien de talrijke deelname twijfelen wij er niet aan dat het succes groot zal zijn. Niet minder dan 164 nummers zijn ingeschreven. Dit zijn alle jonge konijnen, fok 1938 en van 4 weken tot 4 maanden oud. Als keurmeester zal fungeeren, de zeer btkende expert op dit ge- Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Geniemuziek werd door den voorzitter van het comité ter viering van het jubileum, den burgemeester Mr. Dr. G A. W. ter Pelkwijk te Utrecht, een viertal diepe trommels aangeboden. De commandant, kolonel P. J Scharroo, dankt voor het geschenk. bied, t.w. de heer N. Dekker uit Zaandam. Wij kunnen eenieder aanraden eens een kijkje te gaan nemen, te meer daar de toegang geheel vrij is. Jaarmarkt te Waalwijk op Vrij dag 27 Mei 1938. Met pensioen Naar wij vernemen zal de heer C. G. L. van Huiten, monteur eerste klas aan de P.T.T. alhier, per ingang van 1 Juni a.s. den dienst mek pensioen gaan verlaten. Met den heer van Hulten, die 32 jaren, deze functie bekleed heeft gaat een zeer verdienstelijk ambte naar heen, die velen slechts noode zullen zien vertrekken. Welke beteekenis heeft het werk der «Centrale» IV. Dat is in één woord samen te voegen: verhooging van de geestelijke weerkracht van ons Nedertandsche volk. Helaas moet onze Regeering meer geld en menschen beschikbaar stellen voor de nationale verdediging. Nederland moet weerbaar zijn om onze vrijheid te handhaven. Maar ook de geestelijke weerkracht, die door de werkloosheid geleden heeft, moet worden hersteld en verhoogd. Dit betreft niet alleen de werkloozen, rnaar ook de werkenden. De "Centrale oor Werkloozenzorg" heeft zich, haar naam zegt het reeds, het lot der werk loozen aangetrokken. De Protestantsch Christelijke Kerken riepen het Christenvolk op den strijd tegen den "vijand" op Neerlands bodem. De strijd werd aangebonden en wij mogen dankbaar zijn dat ook Neerlands Christenen bereid waren dit werk ter hand te nemen, te steunen met gebed en gaven. In lichamelijk opzicht was het kamp werkvoor honderden jongemannen een uitkomst. Ze konden weer eens genoeg eten. De arbeid staalde de spieren en deed onze jongens weer wennen aan orde tucht. Bijbelstudie, lezingen, gebed en ge zanghebben het leven weer op hooger niveau gebracht. Velen die verleerd hadden ter kerk te gaan, vonden den weg naar Gods Huis. En wij bidden dat het moge zijn de weg naar God "felf en Zijn Zoon onze Heere Jezus Christus. Ook in verstandelijk opzicht hebben de kampen goed resultaat opgeleverd. Er zijn heel wat cursussen gegeven, die niet het doel hadden schoolsche kennis te geven, maar paraatheid en geschiktheid voor het leven Voor de vierde maal vraagt de"Cen- traie'' aan de Christenen in Nederland: "Zijt gij bereid om dit werk voor 1938 te helpen voortzetten?'' Wij weten Uw antwoord: "Ja we doen mede. En willen dit werk van harte steunen". Er zijn vele collec tanten met bereidwillige handen en bewogen harten noodig, Meld U bij het plaatselijk comité. Het adres is; J. A. Mandemakers, Grootestraat 95 b Waalwijk. THEATER MUSIS SACRUM „Oké, Don Juan". Hemelvaartsdag brengt in Musis Sacrum een film die voor wat Waalwijk betreft gheel nieuw is, daar hij geheel in natuurlijke kleuren is vervaardigd. Daar hiermede met de verfilming is rekening gehouden, doordat deze film geheel in de im posante natuur van Californië is opgenomen, is dit feit alleen reeds een bezoek aan Musis waard. Hier voor behoeft men evenwel alleen niet te gaan, want ook de inhoud van dit filmwerk staat op het eerste plan Jo Barton is de bezitster van uitgestrekte wouden en daarmede tevens de concurrente van JefT en Steve Russel, die zich in eenzelfde gebied mogen verheugen. Door een ongelukRige omstandig, beid komt Steve bij Jo Barton in dienst zonder evenwel zijn identiteit bekend te maken. Als Steve naar zijn eigen gebied tracht terug te keeren wordt hij door andere hout hakkers afgeranseld. Bovendien wordt hij hopeloos op Jo verliefd, die evenwel niets van hem weten wil. Dan slaagt per slot van rekening Steve erin het kamp van zijn broer te bereiken. Hier verneemt hij dat deze een trein met levensmiddelen heeft opgehouden om het kamp van Jo uit te hongeren. Steve maakt zich evenwel van den trein bezig en brengt die veilig naar de plaats van bestemming. Hierdoor gaat Jo's hart voor hem open, maar dan verneemt zij zijn ware identiteit en Steve kan weer vertrekken. Wanneer hij later na allerlei sensationele verwikkelingen Jo even wel weer te hulp komt staat niets hun liefde meer in den weg. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente, te houden op Vrijdag 27 Mei 1938 des namiddags te 7 uur ten gemeentehuize. Agenda 1. Ingekomen stukken w.o.; a. mededeeling van Gedeputeer de Staten, dat zij machtiging ver leening tot het doen van uitgaven op de begrooting 1938; b. besluit van Gedeputeerde Sta ten, houdende vaststelling van het quotiënt bedoeld in artikel 16, lweede lid, van het Financieele- verhoudingsbesluit voor het reke ningjaar 1936 c. besluit van Gedeputeerde Sta ten tot goedkeuring van het raads besluit d.d. 16 Maart 1938 tot het aangaan van een kasgeldleening d. besluit van Gedeputeerde Sta ten houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot verkoop van het woonhuis met tuin en erf van wij len L. van He-rpt te Elshout; e. besluit van Gedeputeerde Sta ten houdende goedkeuring van de instructie van den badmeester; f. beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken en van Financiën tot toekenning van de noodige gelden voor verbetering van de woning van S. Timmermans. 2. Voorstel tot verzekering van gemeente-gelden. 3. a. Bespreking nieuwe objecten van werkverschaffing; b. Adres van R. P. v. Son e.a., betreffende uitvoering bevloeiings werken. 4. Voorstel tot wijziging gemeen- tebegrooting 1937. 5. Conversie Rijksvcorschotten woningbouw van f 138000.— &4% in een 372% leening. 6. Verzoekschrift der R.K. Werk. liedenvereeniging. 7. Herschatting door de pacht- commissie van de perceelen rond de Drie Wielen. Actie tegen bevloeiïngsplan van het Waterschap «Hei-of Meerdijk en Polder van Drunen. Aan den raad dezer gemeente is door een zestal Ingelanden van den van het Waterschap «Hei of Meerdijk en Polder van Drunen» onderteekend adres gericht van den navolgenden inhoud Aan den Raad der gemeente Drunen. Ed. Achtb. Heeren Ik neem beleefd de vrijheid Uw Geacht Collega met het volgende in kennis te stellen en ik wil hierbij tevens eenigs- zins adviseerend optreden. Men zal Uwen Raad binnen afzienbare tijd ter goedkeuring voorleggen een ontwerp tot uitbreiding der bestaande bevloeiingswerken in het Waterschap «De Hei- of Meerdijk en Polder van Drunen» Die uitbreiding behelst o.m. de meer oostelijk gelegen gronden en en daarmee ook de Kuiksche Hei van water te voorzien. Men wil de Kuiksche Hei bevloeien, waar ligt: veel laag land, hoogland, middelbaar land, wielen en bosschen. Om^niet landradig te worden mag ik hier niet verder op ingaan. Hier bevloeiien is practisch onmogelijk. De Hei, waar vooral de laatste jaren, de ontwatering op grove wijze is en wordt verwaarloosd, willen bevloeien, is m.i. hetzelfde als met het hoofd door een muur te willen waar geen opening is. Heeren, laat ons de situatie eens kalm bekijken. De gemeente, welker toestand finan cieel toch al niet zoo rooskleurig is, zal door het aanzienlijk grondbezit natuurlijk voor enorme kosten komen staan. Stel daarnaast het weinige effect dat op het, door de in uitzicht gestelde terrein, te bereiken zal zijn. Laat ons veronderstellen dat het nieuwe gebied ten volle zal kunnen profiteeren. Ook dan is het voor onze bijna noodlijdende gemeente zeer onverantwoordelijk boven genoemde jaarlijks terugkeerende kosten op zich te nemenkosten, welke ik, ook al spiegelt men thans voor, dat door de uitbreiding geen lastenverhoo- ging zal plaats hebben in de naaste toekomst tot vijf gulden per H.A. zie aangroeien. Ucd, voelen wel, ik wil hier in hoofdzaak wijzen op het directe finan- cieele eigenbelang der gemeente. Ook spreekt hier echter, moet althans mee spreken, de belangen van de ingezetenen der gemeente welke op het spel gezet worden. De ingezetenen welke met een langzamen ondergang bedreigd worden. Ik overdrijf niet. Laat men gerust de door van Son gevoerde actie tegen hel Waterschap betitelen met kleingeestige dorpspolitiek. Ik doe een beroep op Uw geacht Collega, de geopperde plannen, om de bovengenoemde en nog andere door mij niet te noemen redenen, mee te ver ijdelen. Alvorens te eindigen meen ik Uwen Raad op het hart te moeten drukken bij het bepalen Uwer houding in deze ernstig te overwegen wat er uit Uw besluit kan voortvloeien. Ik spreek de hoop uit dat door UEd. elk persoonlijk opzicht en evenredig eigenbelang worde uitgeschakeld. Hoogachtend, (get) H. v. Son, en vijf andere ingelanden. De kermis. Dit jaar zal de kermis weer gehouden worden, zooals jaren geleden. De kermis begint Zondag a.s- en duurt dan tot en met Dinsdag en wordt voortgezet met de beide Pinksterdagen. Evenals andere jaren zal het kermis terrein weer druk bezet zijn met de verschillende attracties terwijl op Maan dag en Dinsdag in ongeveer alle cafes gelegenheid zal zijntot dansen.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6