GEERTRUIDENBER6. HEUSDEN. KAATSHEUVEL. OFFICIEELE OPENING NATUUR BAD „DE PLEUNE WIEL" TE I) RUN EN. Ultra-moderne en super-hygiënisch" inrichting. Zaterdag 21 Mei is voor de Drunen- sche Zwemsport een dag geweest die niet gulden letteren in de analen der historie zal worden opgeteekend. Im mers ging op dezen dag een bij het watersportminnend publiek lang ge- koesterden wensch in vervulling dooi de officieele ingebruikstelling van hei nieuwe ultra-moderne en super-hy giënische natuurbad „de Pleune Wiel". De indirecte aanleiding tot de stich ting van dit natuurbad mogen wij zonder twijfel toekennen aan de Dru- nensche Zwemclub „D.Z.C.", die in 1922 onder leiding van den heer Sartorius, v.m. chef de.r H. B. alhier, werd gesticht en die in 1923 van de ge meente de beschikking kreeg over de „Pleune Wiel". Het eigenlijke initiatief tot stichting ging echter uit van burgemeester Mr. R. J. Th. v. <1. Heyden. Het hoofd on zer gemeente gevoelde het als een eisch des tijds, dat de jeugd vooral de zwemkunst meester moest zijn en deze vroegtijdig moest aanleeren. Doch dan moest er een inrichting zijn die aan maximale eischen betreffende hygiëne en veiligheid voldeed. Een inrichting waar de ouders hun kinderen veilig naar toe konden zenden zonder angst en zonder bezwaren. Dat een dergelijke inrichting thans tot stand is gekomen danken wij aan het lofwaardig streven van burgemees ter van der Heyden, die hiervoor voor zeker een speciaal woord van lof en erkentelijkheid toekomt. Ook het ge meentebestuur voor haar spontane medewerking alle lof. Wie er waren. Dat men in breeden kring waar deering heeft voor het tot stand ge brachte bleek dezen middag overdui delijk bij de officieele opening. Wij mogen immers veilig aannemen dal degene die bij deze opening acte de presence gaven sympathiek staan te genover de instelling. Wij merkten er o.m. naar burge meester van der Heyden en echtge- noote op: Pastoor Willems en Kape laan v. d. Berg uit Elshout; kapelaan Vogels; Ds. van der Vlugt; Notaris Schreurs en eehtgenoote; de Wethou ders van Halder en Muskens; gemeen te-secretaris Veltman; gemeente ont vanger van de Lokkant en eehtgenoo te; J. P. van Rooy, hoofd der Bijz. School; de ontwerper den heer J. Hempenius uit Waalwijkde leden van den raad P. de Baay, Klijn, Vugts, van Drunen, Vrijhoeven, van Oers en Veltman; de aannemers Hereygers, Verhoeven en Merks, e.a. De opening. Te .ongeveer 3 uur hadden belang stellenden en genoodigden zich op hel terrein verzameld waarna burgemees ter van der Heyden de openingsrede hield. Spreker zegt dat een stralende zon meer genoegen zou hebben gege ven op dezen dag. Laat ons dit echter niet ontmoedigen. De warme dagen staan voor de deur en zulks mag ons hoopvol stemmen. In de behoefte die reeds lang be stond, de behoefte aan een modern en hygiënisch zwembassin is eindelijk voorzien door dit gemeentelijk natuur bad „de Pleune Wiel". Die behoefte bestond vooral in sterke mate bij de jeugd, die elkander leerden zwem men, daar een andere mogelijkheid hier niet aanwezig was. Geleidelijk groeide, aldus spreker, ook hier de behoefte aan een modern zwembassin. En toen een groot com plex gronden moest worden afgegra ven kwam daardoor de gedachte op „de Pleune Wiel" <>m dezen grond te kunnen bergen. Die gedachte kwam te eerder op omdat eertijds de Dru- nensche Zwemclub „D.Z.C." het lof felijk initiatief had genomen om de „Pleune Wiel" als zwembassin in te richten. De exploitatie van de „D.Z.C." was wel op primitieven leest geschoeid maar voldeed toch zoo goed mogelijk aan de eischen van den toenmaligen lijd. Doordat veel grond overschoot kon men langs het bassin een flinke verhooging aanbrengen met daarop een mooie bebossching en beplanting. Spreker bracht lof aan den ontwer per van dit prachtige natuurbad den heer .1. Hempenius, technisch opzich ter bij den Prov. Waterstaat te Waal wijk, die alreeds ervaring op lofwaar dige wijze heeft uitgebuit. Spreker bracht eveneens dank aan hel Staats- boschbeheer voor haar medewerking verleend aan de bebossching der om geving. Laat ons hoopen, aldus spreker dat de Drunensche jeugd ten volle zal kunnen profiteeren van deze nuttige sport. Moge het bassin aan een lang gevoelde behoefte voldoen en moge 't spoedig te klein blijken te zijn en hier mede verklaar ik het gemeentelijk na tuurbad „de Pleune Wiel" voor ge opend. (Applaus). De heer Hooymaayer uit 's-Bosch, de Voorzitter der Drunensche Zwem club „D.Z.C. nam hierna het woord en zeide als Voorzitter van de thans slapende zwemver. D.Z.C. de burge meester Ie feliciteeren met het prach. tige natuurbad. Ik breng U hulde voor het initiatief om dit tot stand te bren gen, verder voor Uw energie, want moeilijkheden zullen zich ongetwijfeid hebben voorgedaan. De kritiek ligt zoo gauw klaar, maar dank zij Uw doorzettingsvermogen en de groole bekwaamheden van Uw raadsman den heer J. Hempenius op dit gebied, is alles tot een goed einde gebracht. Het resultaat ligt hier voor ons en men kan niet anders zeggen dan dat het keurig verzorgd is en tot in de puntjes in orde. Burgemeester, ik hoop dat deze zwemgelegenheid druk bezocht zal worden en dat de inrichting zich zal kunnen bedruipen. Zulks tot wel zijn van de Gemeente en tot vreugde voor U zelf. Na deze rede noodigde de burge meester de aanwezigen uit een rond wandeling langs het bassin te maken. Bij deze rondwandeling vernamen wij nog, dat voor de totstandkoming vele moeilijkheden overwonnen moes ten worden, o.m. moest een modder laag van 2000 M. worden verwijderd, hetgeen, gezien de talrijke en sterke wallen vele hinderpalen met zich bracht. Versch water o.a. kan op ge zette tijden worden aangevoerd, het welk vooraf door een filter gezuiverd wordt; terwijl het bassinwater kan worden afgevoerd en op peil gehou den alzoo de mogelijkheid scheppend voor grondige zuivering en verver- sching. De ontwerper van dit werk, de heer .1. Hempenius, heeft hier een pracht stuk werk tot stand gebracht, dat in de toekomst zal blijken een unicum in de omgeving te zijn. Alhoewel de temperatuur van het water slechts 15° bedroeg, meldde zich direct na de opening reeds een jeugdig liefhebber de Geus uit Drunen die met den badmeester den heer Portier uit 's-Bosch een demonstratie gaf, die bij de dames en heeren aanwezigen zeer in den smaak viel en waarbij al aanstonds bleek dat de zwemliefheb- bers zich veilig aan de hoede van bad meester Portier kunnen toevertrou wen. Drunen is op het gebied van sport een kostbare inrichting rijker. Hot eerst© Zwemdiploma Maandagmiddag werd met goed gevolg door den heer Leo Elshout Mz. het eerste zwemdiploma ver worven, van het Natuurbad »De Pleune Wiel«. Het examen werd afgenomen door badmeester Portier. De »Kras« Zondagmiddag hield »Krasna- polsky« een algemeene vergadering in hotel Vissers. Besloten werd de verplichte contributie per jaar over 50 weken te verdeelen, zoodat twee weken vrijgesteld worden. De be stuursverkiezing werd aangehouden tot een volgende vergadering. Zwemclub Gisteren werd in de zaal van het Jongens-patronaat opgericht de Zwemclub «Jongens patronaat«, welke vereeniging uitsluitend voor jongens van 14 18 jaar toeganke lijk is. Als voorzitter werd gekozen de heer J. Jehoel, terwijl als leiders werden aangewezen de heeren P. Elshout Mz., L. Elshout Mz., M. de Gouw, C. van Herpt, J. Dekkers en Fr. Elshout Pz. Naar den Bondsdag van de R.K.W.V. te Tilburg. Morgen zullen een aantal leden van de R.K.W.V. te Drunen deelnemen aan den Bondsdag te Tilburg. De leden die per autobus reizen vertrekken om een uur bij de Kerk en die per fiets gaan om half een eveneens vanaf de Kerk. Herwonnen Levenskracht. Zondag zal er hier een collecte ge houden worden voor Herwonnen Levens kracht. Drunens welzijn. Op Donderdag 26 Mei v.m. half 12 houdt de Bouwvereeniging >Drunens Welzijn» haar jaarvergadering in Hotel Vissers onder Presideum van den Heer A. v. d. Wiel. Bijenbond St. Ambrosius. De Bijenbond St. Ambrosius hield haar Jaarvergadering in café Pulles- de Wit te Drunen onder presidium van den heer M. Timmermans. Uit liet verslag van den Secretaris bleek dat de inkomsten waren 68.43; de uitgaven 65,54, zoodat het batig saldo 2,89 bedroeg. Voor de leden werden aangekocht 700 k.g. suiker en 10 k.g. korvenriel. De honing werd dit jaar voor eigen rekening verwerkt. De aftredende leden M. Timmer mans en H. Pulles werden bij accla matie herkozen. ELSHOUT. Dammen. Zondag om 12 uur v.m. wordt in caté M. v. Huiten, alhier de eerste roude gespeeld van het persoonlijk kampioenschappen van den Noord Brabantschen Bond. De partijen zijn D. Verhagen—B. Klerks. F. Munster—Jac. Timmermans, an onderstaande genoodigden is bericht ingekomen dat zij gaarne in het Stedelijk Eere-Comité zitting zul len nemen: V. C. v. d. Wee, Pastoor St. Ger- trudis-parochie alhier. W. F. ten Br.uggenkate, Ned. Herv. Predikant alhier. J. L. I'. M. Bianchi, Burgemeestei alhier. 1. M. C. H. J. Allard, wed. G. R. C. Ra li pp, Oud-Burgemeester van Geer- truidenberg. Lichtenvoorde, Roermond en Til burg, te Tilburg. N. G. E. Meijers, zoon van oud-bur gemeester Meijers, gemeente-secreta ris alhier. Mr. H. J. C. M. Allard, oud-burge meester van Geertruidenberg, alhier. D. L. Jonker, Dipl. Ing. Directeur van de N. V. Prov. Noord Brabantsche Electriciteits Mij. opwekkingsbedrijf, gevestigd te Geertruidenberg. W. Spijer, directeur Spijer-Brothers Wholesale Picklers alhier. F. L. Hartong, Notaris te Rotterdam, praes. commissaris N.V. Tankfabriek te Geertruidenberg. - De heer J. de Bok Pzn. is be noemd tot kweekeling met akte aan de R.K. Bijzondere Jongensschool al hier. Een flink aantal middenstanders woonde Donderdagavond in hotel Jansen de vergadering bij van de Sin- te Geerden Berghe Stichting om te ko men tot een wielercriterium op Ko ninginnedag a.s., ter gelegenheid van het feest Geertruidenberg 725 jaar Stad. Naast enkele afgevaardigden van 't hoofdcomité waren o.m. tegenwoordig de sportcommissie en de consul van de N.W.U. de heer van Turnhout. De heer van Turnhout zette hierop de groote financieele voordeelen uit een die er voor den middenstand aan het houden van een wielercriterium verbonden zijn. Spreker sprak dan ook den wensch uit dat voor het wielercriterium te Geertruidenberg Gedeputeerde Staten zeer zeker het verzoek, dat reeds bij hen is ingediend door het comité, goedgunstig zouden ontvangen nu 't hier geldt een criterium dat ter ge legenheid van het bestaan der 725- jarige stadsrechten van Geertruiden berg zal plaats vinden. Spreker deed het voorts genoegen te kunnen mededeelen dat door be middeling van den heer C. Jansen Jr. de Oranjeboom-bierbrouwerij voor dit criterium een prijs van 150.dis ponibel heeft gesteld, een bedrag dat een uitzonderheid genoemd mag wor den. Voorts staan enkele fabrieken sym pathiek tegenover de wielercriteria zoodat daarvan ook nog extra prijzen te verwachten zijn. Vooropgesteld werd dat, als men b.v. 10.als waarborgsom geeft en het criterium buiten alle verwach ting een financieel tekort zou opleve ren, men nog niet deze 10.geheel lkwijt is doch dat dit tekort procents- gewijze door de middenstanders zal moeten worden gedragen. Het zou echter bij een goed georganiseerd cri terium, zooals hier geldt en waaraan de N.W.U. haar volle medewerking verleent, een exceptioneel geval zijn, want elders vloeit het geld binnen. Nadat wethouder Sassen spreker bedankt had voor zijn keurige uiteen zetting, verklaarde deze dat het hoofd comité voor een zeker bedrag garant zou blijven. Toch wil het comité eerst eens zien wat de middenstand zelf presteert. Willen deze laatsten niet, het comité heeft zich tot motto ge steld „Wij zijn niet bang" en dan zal zij het doorzetten. Van de rondvraag werd door velen gebruik gemaakt, waaruit bleek hoe enthousiast men voor dit criterium is. Voor flinke be dragen werd ingeteekend, de meesten zagen juist, wat een financieel belang Het echtpaar Jan Snijders en Helena Rozenbrand, dat op 1 Juni a.s. op de HoogeZandschel te Kaats, heuvel zijn gouden brui loft viert er aan verbonden is, en de commissie die benoemd werd, bestaande uit de heeren C. Jansen, B. Baars, B. v. Ber- kel, P. v. Boxtel en J. Gulikx om de afwezige middenstanders te bewegen ook deel te nemen aan het garantie fonds, kan met goede moed zijn taak beginnen. Moge Gedeputeerde Staten deze enthousiaste beweging door één enkel fataal besluit niet vernietigen, in het belang van Geertruidenberg, in het be lang van het groote feest dat ons te wachten staat. De kermis is weer in het land en het kermisterrein is als steeds goed bezet. De café's zetten hun beste beentje vooruiten zullen ingezetenen en vreemdelingen aardig verzet bieden. Speciaal mogen we de aandacht vestigen op de jubileum viering van #'t Wapen van Amsterdam», van den heer H. van Strien. 't Zal er daar spannen in de a.s. dagen met de tal van attracties en zeker zullen ook vele Langstraters van hun be langstelling doen blijken. Ook Hotel «Gentral» van den heer Chr. Timmermans heeft voor prima dansgelegenheid en gezellige ma- tinée's zorg gedragen, zoodat ook hem beslist een druk bezoek ten deel zal vallen. Voor nadere bijzonderheden over deze beide zalen verwijzen we naar de advertenties in dit nummer niet het minst naar 't leuke gelegenheids, gedicht op »'t Wapen.» Hier ter plaatse zal op 21; 22 en 23 Juli a.s. een groot tuinfeest worden gehouden op het voethal- terrein der vereeniging Juliana. Voor deze gelegenheid is een comité samengesteld bestaande uit de volgende heeren Edelachtb. heer Burgemeester G. H. J. Steemers, eere-voorzitter; G. M. J. Verhoeven, VoorzitterJoh. v. Laarhoven. Secr., Harry Poll, 2e Voorz., G. Jonker Sr. 2e Secretaris; M. v. d. Linden, Penningmeester, F. van Eeuwijk, 2e penningmeester, A. Bax en F. van Diem, Commissarissen. Tennissport. De afdeeling B. van de Kaatsheii- velsche Tennisclub speelde Zaterdag een competitie-thuiswedstrijd tegen „Schwung" Tilburg. Uitslag: Dames enkelspel: Mej. I). Schalken Mej. Gimbrère 64; 46; 63. Heeren enkelspel: M. v. Nieuwstadt Gimbrère 60; 57; 63. Dames dubbelspel: Mej. T. Leen- aarts en J. Vloemans M. Jansen en Gimbrère 6162. Heeren dubbelspel: M. van Nieuw- stad en A. Schalken Brüle en van Mierlo 6164. Gemengd dubbel spel: Mevr. Ver- cauteren en Jos Schalken Mej. Gim brère en van Mierlo 46; 64; 16. Eindstand 41 voor Kaatsheuvel. Zondag 22 Mei Kaatsheuvel B. tegen „Schwing" Tilburg. Uitslag: Dames enkelspel: Mej. D. Schalken Mej. Lampe 26; 62; 36. Heeren enkelspel: M. van Nieuw stadtvan Antes 57; 06. Dames dubbelspel: Mej. J. Vloe mans en LeenaartsMej. Hueber en Mej. Lampe 16; 46. Heeren dubbelspel: M. van Nieuw stadt en A. Schalkenvan Antes en Koreinans 61; 46; 64. Gemengd dubbelspel: Mej. Schal ken en Jos. SchalkenMej. Lampe en van Antes 36; 06. Eindstan 41 voor „Schwing" Til burg. Voorkeu ring certificaat K.N.P.V. In het Sportpark alhier zijn twee voorkeuringen gehouden voor het cer tificaat politiehond van den K.N.P.V. Keurmeesters waren de heeren L. v. d. Griendt Brig. Rijksveldw. te Waalwijk en J. Jansen Sportparkwachter alhier, onder leiding van Inspecteur J. van Helsland te Kaatsheuvel. Uitslag: A. Emmers, Kaatsheuvel, met Wal ter, reu, R.H.H. 266 pnt., waaronder 141 man werk, toegelaten. J. Brekelmans, Kaatsheuvel, met Tommy, reu, bouvier 211 pnt., waar onder 106 manwerk, toegelaten. H. van Seters, Kaatsheuvel, met Due, reu, bouvier, afgewezen. A. Brouwers, Sprang-Capelle, met Ju no, reu, bouvier, afgewezen. H. Schoenmakers, Kaatsheuvel, met Rony, teef, bouvier, 207 pnt., waar onder 105 manwerk, toegelaten. A. Stuivers, Wijk en Aalburg, met Wilson, reu, bouvier, afgewezen. C. van Belkom, Tilburg, met Mora, reu bouvier, 217 pnt., waaronder 134 voor manwerk, toegelaten. P. van Dijk, Wijk en Aalburg, met Breston, reu, bouvier, afgewezen. D. Kant, Sleeuwijk, met Nero, reu, bouvier, 215 pnt., waaronder 106 manwerk, toegelaten. A. van Tilburg, Waalwijk, afgewe zen. J. Wielands, Tilburg, Tommy, teel, bouvier, 202 pnt., waaronder 127 voor manwerk, toegelaten. Huiterwedstrijden met spring concours. Uil het programma van de groote landelijke ruiterwedstrijd met spring concours, dat door de R.K. Rijvereen. „Hyppos" van den N.C.B. op Hemel vaartsdag in het R.K. Sportpark al hier gegeven wordt, hebben de volgen de achttallen ingeschreven: Ros Loonopzand; Rijdt met beleid. Waspik; Echo, Drunen Elshout; Don gen, Dongen; St. Lambertus, Uden- hout; Juliana, Raamsdonk; de Cava liers, Berkel Enschot; Juliana, Hel- voirt; Goirle, Goirle; Wilhelmina, Hilvarenbeek, Paardenvriend, Alphen; St. Lambertus, Gemonde; Tavenu, Tilburg. Waar de wedstrijd geldt ter klassi- l'iceering van de groote vierdaagsche wedstrijden welke in Hilvarenbeek gehouden worden, is het Hyppos con cours van zeer groot belang. Als ringmeester fungeert de heer J. Balsters, instructeur van Hyppos alhier, uit Berkel Enschot. Geslaagd. Voor hel diploma lingerie van de R.K. Vereeniging St. Anna te 's-Bosch slaagden de damgs C. Ivleijsen, C. Oomis, C. Brok, G. van Woensel, M. Brent en N. Vrinten, die hunne op leiding ontvingen van de Eerw. Zus ter Asteria van het klooster Bethel- hem alhier. I,, jjla LOON OP ZAND Zaterdagmorgen had alhier de plechtige begrafenis plaats van wijlen den heer A. van Loon, die in den ouderdom van 57 jaienvrij plotseling overleed. De overledene was medeoprichter der Koninklijk erkende harmonie »Concordia« en een der meest verdienstelijke leden. Tevens was hij gedurende bijna 25 jaren een der trouwste leden van het R.K. Kerkkoor. Zoowel het kerkkoor als de harmonie verliezen in den heer van Loon een hunner beste krach ten. Het stoffelijk overschot werd naar oud plaatselijk gebruik door de koorzangers grafwaarts gedragen. De plechtige H. Mis werd opge dragen door den Weleerw. heer kapelaan van Vugt, die tevens de absoute verrichtte. Het zangkoor voerde zeer ver dienstelijk de driestemmige Missa van Perosi uit. De lijkstoet die begrijpelijker wijze veel belangstelling trok werd voorafgegaan door de harmonie »Goncordia« die een treurmarche uit de »Peer Gynt« speelde. Hij ruste in vrede. Maandag vierde het echtpaar J. van Baest—Hexpoor aan de Kloosterstraat alhier zijn gouden brniloft. Zooals reeds eerder is medegedeeld had een daartoe samengesteld feestcomité uit de buurt onder leiding van den heer J. Brands zorggedragen dat dezen dag, zoowel voor de jubilarissen als voor de familie, tot een onver getelijke werd. De woning was als 't ware in een bloementuin herschapen, de Kloosterstraat was een vlaggenzee, terwijl een kostelijke eerepoort voor het huis was opgericht, waaraan het jonge groen en de mooie bloe men prachtig afstaken bij 'thelder- wet en het hemelsblauw van de flankeerzuilen. Een kunstig uitge voerde spreuk en de twee jaarlallen 1888—1938 trokken onze aandacht. 's Morgens om 8,30 uur werd de feeststoet opgesteld die het gouden paar kerkwaarts zou voeren. Voorop reden de auto's met familieleden en feestcomité, dan volgden de jubilarissen, gezeten in een mooi versierde auto die omgeven was van een groote schaar van bruidjes welke mooie bloemen droegen. In de kerk nam het gouden paar plaats in het priesterkoor, waarna een dameskoor onder leiding van den heer H. v. d. Wildenberg zeer verdienstelijk de feestcantate »Alle- luia« uitvoerde. Hierna werd de H. Mis van dank zegging opgedragen door kapelaan van Vugt. Na de H. Mis werd de route

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 7