Buitenlandsch Nieuws. NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING CRÈME ÜRUNEN. SPRANG—CflPELLE. KAATSHEUVEL. Landelijke overeenkomst in het bakkersbedrijf. De hoofdbesturen van de drie landelijke gezelleuorganisaties in het bakkersbedrijf, de algemeene, de roomsch-katüolieke en de christe lijke, hehben een comité van actie gevormd om te komen tot een landelijke collectieve arbeidsover eenkomst. Zij hebben in de allereerste plaats een ontwerp zgn. mantelovereen komst gereed gemaakt, dal als basis voor de tot stand te brengen regeling zal kunnen gelden. De hoofdbesturen hebben zich tot de besturen van de bakkers patroonsbonden gewend met het verzoek, het overleg daaromtrent ten spoedigste te openen. Tegelijkertijd zijn in den vorm van een manifest de gezellen in kennis gesteld met de stappen, die door de hoofdbesturen zijn onder nomen. een v/e voor Geen opheffing derteeltbeperking noch uitbreiding van kalverscnetsen De Tweede Kamer heeft den middag van gisteren besteed aan de behandeling van de interpellatie van den heer Dieters over den recenten invoer van grootehoeveel heden buitenlandsch vleesch in veïiand met de kalverteeltbe perking. De heer Dieters (NSB) heeft zich op het standpunt gesteld, dat de teeltbeperking behoort te worden afgeschaft en door een stelsel van helling aan de grens behoort te worden vervangen. Eventueel over tollig vee kan dienen voor de selectie voor de tuberculosebestrijding onder het rundvee en voor verdeeling onder de werkloozen. De minister van Economische Zaken, de heer Steenberghe, zeide, dat opheffing van de kalverteelt- beperking funeste gevolgen zou hebben voor de veehouders. De teeltbeperking heeft, voor wat de vleeschproductie betreft, haar doel bereikt. De invoer van vleesch, dat zal worden iDgeblikt, is noodig om de consumptie van blikvleesch op peil te houden, welke consumptie op haar beurt een reserve is,waar door het evenwicht tusschen de productie en de consumptie van versch vleesch kan worden bewaard. Tegenover den invoer van vier millioen K.G. Argentijnsch vleesch uit Duitschland zijn mogelijkheden bedongen voor den export van Nederlandsch stroo, groenten en boter. De heer Dieters diende daarop een motie in, waarin de Kamer zich voor het stelsel van heffingen aan de grenzen zou moeten uit spreken. Deze motie kwam niet in behandeling, daar zij niet voldoende werd ondersteund. Verschillende sprekers hebben daarna een ruimere toewijzing van kalverschetsen bepleit. De minister heeft in zijn ant woord nog eens krachtig elke ver ruiming van de toewijzing van kalverschetsen van de hand ge wezen. Bijzonderheden over de transactie met Duitschland kon hij nu echter niet noemen, behalve dan, dat er geen sprake van is dat de naar Duitschland teexploiteeren groente ingeblikte groente zal zijn. De invoer van blikvleesch zal de grens van het noodige niet over schrijden, doch de minister kon niet zeggen hoe groot het quantum zou zijn. Mocht uit onderhande lingen met Argentinië vergrooting van den invoer van Argentijnsch vleesch het gevolg zijn, dan zal die hoeveelheid op den Duitschen import in mindering worden ge bracht. De interpellant verklaarde zich onbevredigd. Er werd gestemd over een motie- Wijnkoop, strekkende tot afschaffing van de teeltbeperking. De motie verwierf slechts 8 stemmen n.l. van de communisten, denationaal- socialisten en de christelijk-demo- craten. Indie's landmiddelen stellen teleur. Aan de hand van het overzicht der Landsmiddelen over de eerste vijf maanden schat 't departement van Financiën het tekort over het loopende begrootingsjaar reeds meer dan het dubbele van het aanvanke lijk geraamde. Nederlandsch crediet aan België Naar wij vernemen, heeft een Nederlandsch bankierssyndicaat onder leiding van de heeren Men delssohn Co., Amsterdam en de Nederlandsche Handel Maatschappij aan de Belgische regeering een crediet verstrekt van f35,000,000. Toegelaten vreemdelingenkrijgen verblijfsvergunning Het ligt in het voornemen van den minister van Justitie om, langs geleidelijken weg, te bevorderen, dat uiteindelijk elke vreemdeling, die zich hier te lande vrij ophoudt voor langeren tijd dan 10 dagen achtereen voor visumplichtigen 2 dagen en op wiens aanwezig heid men prijs stelt, dan wel wiens verblijf dient te worden aanvaard, in staat wordt gesteld om ten allen tijde, desnoodig, van zijn geoorloofd oponthoud te doen blijken doorde vertooning van een aan hem schriftelijk verleende voorloopige verblijfsvergunning. ONVERBIDDELIJKE LUCHT OORLOG. Het is een oorlogslied, dat de over zichtschrijver in de week van Pink steren te componeeren krijgt, een lied van ramp en vernieling, van bloed en beestachtige wreedheid. Een moderne oorlog wordt gemak kelijk begonnen, maar moeilijk beëin digd, want de technische aanvals- èn afweermiddelen zijn bijna volmaakt, de mogelijkheden om te vernietigen zijn groot, maar door het gebruik van deze, wast de haat ook zoodanig, dal geen overlevende aan onderwerping denkt. Van dag tot dag wordt de oorlog wreeder en onmenschelijker, omdat ook met den dag de eisch klemmen der wordt, ddt om economische en financieele redenen de overwin ning met spoed wordt verzekerd. De wereld beeft en kreunt onder het geweld. 't Is, of haar dagen geteld zijn! DE SPAANSCHE BURGEROORLOG. Britsche baggermolen door bom getroffen. De nationalistische troepen hebben aan het front van Castellon Adzaneta ingenomen. Andere afdeelingen, die in Zuid-Westelijke richting opereerden, hebben de republikeinen verdreven uit de heuvels, die het stategische be langrijk dorp Alcora beheerschen. Alcora ligt aan den weg van Lucena del Cid naar Castellon. In de nabijheid van Adzaneta heb ben de republikeinsche troepen bij hun tegenaanvallen groote verliezen geleden. Vijfhonderd man zouden gedood zijn, en een paar honderd zijn krijgsgevangenen gemaakt en 8 mu nitiedepots, dozijnen mitrailleurs, een geheele batterij artillerie en ruim dui zend geweren zouden zijn buitge maakt. Ten Oosten van Lucena del Cid zijn de republikeinen terug moeten trek ken op de dorpen Useras en Costur. In den sector van Castellon zijn de nationalisten nog slechts 20 K.M. he melsbreed van Villafames verwijderd. Villafames ligt slechts 13 K.M. ten Noorden van Castellon en dus binnen het bereik der nationalistische bat terijen. Ten Noord-Westen van Castellon hebben de Navarra-afdeelingen met behulp van tanks, vliegtuigen en ar tillerie een omtrekkende beweging ge maakt, en daardoor weder 300 vierk. K.M. veroverd. Thans bedreigen zij daar alle verbindingen der republikei nen links van de Mijares, o.a. den weg van Castellon naar Lucena del Cid, die binnen het bereik der nationalis tische vuurmonden ligt. Het bezit van dien weg is voor de republikeinen zeer belangrijk en zij bieden daar dan ook uiterst hevig tegenstand. Te middernacht is Gandia, ruim 60 K.M. ten Zuiden van Valencia, uit de lucht gebombardeerd. Een Britsche baggermolen, waarvan de naam niet bekend is, werd door een bom getrof fen. Het vaartuig werd zwaar bescha digd en is eenigen tijd later gezonken. Twee pakhuizen werden vernield. WEER BOMMEN OP EEN SCHIP IN SPANJE. Twaalf dooden, 17 gewonden. Steeds meer schepen worden het slachtoffer van de vliegeraanvallen op de havens aan de Spaansche Oost kust. Behalve het Fransche vaartuig „Brisbane" en het Britsche schip „Isadora" is een schip van onbekende nationaliteit getroffen. Dit laatste voorval is volgens een ontvangen be richt het ernstigste, dat zich den laatsten tijd heeft voorgevallen. Volgens een Reuter-telegram uit Madrid werden bij het bombardement van het onbekende schip, dat ter hoogte van Benicasim een kleine plaas ten Noorden van Castellon plaats vond, twaalf personen gedood en zeventien gewond. Bijzonderheden omtrent dit incident ontbreken. DE JAPANSCHE OPMARSCH DUURT VOORT. De Chineezen zetten hun terugtocht naar de eerste verdedigingslinie vóór Hankau voort. De Japanners hebben het kruispunt van de Loenghai-spoorlijn met den Peiping—Hankauspoorweg Tsjeng Tsjau, bijna bereikt. De linkervleugel der Japanners na dert langs de Jang Tse, onder dek king van de vooruitvarende kanon- neerbooten, langzaam de, eerste stel ling voor Hankau. In Hankau wordt de evacuatie der burgerbevolking voortgezet. Tijdens het gruwelijke bombarde ment te Hankau zijn tien personen gearresteerd, omdat zij vuurpijlen hadden afgeschoten, waardoor de Ja- pansche vliegtuigen werden geleid. Bij dezen aanval, waarbij, naar schatting wederom 200 personen om het leven zijn gekomen, terwijl er 300 min of meer ernstig werden gewond, zijn opnieuw de waterwerken en de electriciteitscentrale getroffen. Van officieele Chineesche zijde ver neemt Reuter, dat de provinciale Chi neesche autoriteiten afwijzend staan tegenover het voorstel, om buiten Kanton een veiligheidszone in te stel len, aangezien, naar zij zeggen, deze zones te Shanghai en Nanking niet geëerbiedigd zijn. De buitenlandsche diplomaten heb ben bijna alle hun standplaatsen van Sjanghai naar Hankau verplaatst. DE EISCHEN DER SUDETEN- DUITSCHERS. Het persbureau der partij van de Sudeten-Duitschers publiceert een communiqué, waarin met name wordt gezegd Kundt heeft Hodza een memoran dum overhandigd dat een opsomming der eischen van de Sudeten-Duit schers, gebaseerd op de door Hen- lein te Karlsbad geformuleerde acht punten. De partij dringt er op aan, aleer over te gaan tot de besprekingen, te vernemen of de principes der voor stellen van de partij als basis voor de besprekingen worden aanvaard of dat het nationaliteitsstatuut der Tsjecho- Slovaaksche regeering als basis zal worden aangenomen. In dat laatste geval, aldus het com muniqué, maakt de partij het voörbe- houd haar standpunt te laten weten, daar het nationaliteitsstatuut haar niet bekend is. ZUIVERINGSACTIE IN HET RUSSISCHE LEGER. Het Japanschë persagentschap Do mei verklaart van welingelichte zijde te hebben vernomen, dat de zuive ring van het roode leger sedert de te rechtstelling van maarschalk Toe- chatsjefki in Mei van het vorig jaar aan Sovjet-Rusland 384 opperofficie- ren van de 708 heeft gekost. an de vijf maarschalken zouden twee terecht gesteld zijn, van de zes generaals 1ste klasse drie, van de dertien generaals 2de klasse 10 en van de 85 genearaals derde klasse 59. Van de 194 luitenants- generaals zouden volgens dit Japan schë bericht 110 terecht gesteld zijn en van de 406 generaal-majoors 202. Van het lagere kader zouden 25 pro cent zijn afgezet of terechtgesteld. HET VATIC A AN PROTESTEERT TEGEN BOMAANVALLEN OP DE BURGERBEVOLKING. Naar vernomen wordt, heeft Z.H. Km. kardinaal Pacelli, na een bespre king met Zijne Heiligheid den Paus, aan den Vaticaansche vertegenwoor diger te Burgos opdracht gegeven, de nationalistisch# Spaansche regee ring ervan in kennis te stellen, dat de H. Stoel de luchtaanvallen op de bur gerlijke bevolking betreurt. Deze demarche, zoo wordt gemeld, geschiedde geheel onafhankelijk van de stappen, door Engeland en Frank rijk ondernomen. DRIE JAAR DIENSTTIJD IN TSJECHO-SLOWAKIJE. De beslissing inzake invoering van den drie-jarigen-diensttijd is gevallen. Een desbetreffend besluit werd 8 Juni genomen door 't z.g. politiek mi nistercomité. Het wetsontwerp behelst o.a. de bepaling, dat de soldaten in actieven dienst, die volgens de thans gelden de regeling, na hun twee jarigen diensttijd volbracht te hebben, den lsten October a.s. den dienst zouden verlaten, nog een jaar onder de wa penen moeten blijven. In bevoegde kringen te Praag ver klaart men, dat de berichten over de invoering van den 3-jarigen dienst tijd voorbarig zijn. De kwestie is bij de militaire autoriteiten in studie, doch een definitief besluit is nog niet genomen. Wat het memorandum der Sudeten- Duitschers betreft, dat aan Hodza is overhandigd, wordt van bevoegde zij de medegedeeld, dat daarin geen sprake is van de buitenlandsche po litiek van Tsjecho-Slovakije. Praag wenscht overigens, dat de grootste discretie in acht genomen wordt over het verloop der besprekingen. Opbrengst speldjesdag. De opbrengst van den speldjesdag Welke Zondag in de parochie van St. Lanibertus werd gehouden ten bate der R.K. Blindenzorgvereeniging St. Antonius van Padua te Tilburg heeft 58.50 opgebracht. Het Zwembassin. Tot onze groote vreugde kunnen wij thans mededeelen, dat de belang stelling voor het zwembad De Pleune wiel" zeer groot is zoowel van de zijde der dames als van de heeren. De kin deren trekken ook in groote getale op de vrije middagen naar het bad om daar onder toezicht van den badmees ter het zwemmen te leeren. De temperatuur was ongeveer 20 graden als gemiddelde in de afgeloo pen week. Tennisbaan. üp de terreinen van de Jongens- Congregatie wordt thans een tennis baan aangelegd, zoodat binnenkort naast de vele sporten, die door de ver schillende afdeelingen der Congrega tie reeds worden beoefend ook de ten nissport een verdiende plaats zal gaan innemen. Ongeval. Gistermiddag kwam de 82-jarige A. van W. zoo ongelukkig ten val dat hij een ernstige hoofdwonde en inwendige kneuzingen opliep. Dr. Akkermans verleende eerste hulp. Opdracht. Het sloopen van de door brand ver woeste lederfabriek „De Amstel" te Waalwijk is opgedragen aan de sloo. persfirma Chr. Klerks te Drunen voor de som van 448. R.K. Sportdag. Naar wij vernemen zal de Sport- en Athletiekdag vanwege de R.K.V.V. „Sporters" alhier, eerst gehouden worden in de maand Augustus a.s. Een nederlaagtournooi staat even eens op het programma, doch zal op een ander tijdstip vallen. Schaken. In de zaal der Jongens-congregatie te Drunen werd de laatste ronde der competitie gespeeld van de Schaak club S.D.J.C. met den volgenden uit slag: Fr. v. LeestTh. Couwenberg 10 M. v. HuitenFr. v. Leest 10 P. ElshoutTh. Couwenberg 10 M. v. HuitenP. Elshout 1z CAPELLE. Bij het te Krimpen a. d. IJssel ge houden muziek- en zangconcours be haalde onze oud-dorpsgenoot, de heer Chris van Beek Azn. met de gemeng de zangvereeniging „Harmonie" uit Capelle a. d. IJssel, van welke vereeni- ging hij directeur is, in de hoogste Eere-afd. met 379 punten een len prijs met lof der jury, alsmede den eersten Eere-prijs, een prijs voor het hoogste aantal punten van het concours, be nevens den directeursprijs in de afd. zang. Wel een schitterend succes. Met een tweetal auto-bussen maakten een 40-tal leden van de plaat selijke afd. van den Ned. Bond van boerinnen en andere plattelandsvrou wen j.l. Woensdag een èxcursie naai de Persil-school te Amsterdam, waar vanaf half elf tot des namiddags vijf uur werd vertoefd en verschillende demonstraties werden bijgewoond, welke zeer leerzaam waren. Teneinde het aangename aan het nuttige te pa ren werd de terugtocht gemaakt door het Utrechtsche heuvellandschap, waarbij nog een bezoek werd gebracht aan Soestdijk. In opgewekte stemming arriveerden de dames te ongeveer elf uur weer in onze gemeente. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien op te treden Ds. van der Roest uit 's-Gravemoer. Waarschijnlijk tengevolge van kortsluiting ontstond j.l. Woensdag avond brand in de cabine van een vrachtwagen van de N.V. A. L. Sneep en Co. alhier, welke wagen stond in de garage achter de broodfabriek. Het nog in de fahriek aan het werk zijnde personeel wist met behulp van inmiddels toege- schotenen den wagen, waaruit zware rookwolken stegen en de vlammen reeds naar buiten lekten, buiten de garage te rijden, waarna met emmers water oogenblikkelijk met het blus- schen werd begonnen en met succes. De brandweer, welke nog gealarmeerd was en spoedig verscheen, hoefde geen dienst meer te doen. Gelukkig dat de brand terstond werd ontdekt, want anders waren de FIRMA TONNEMA Ce. SNEEK gevolgen voorzeker heel wat ernstiger geweest. De korfbalvereeniging „K.I.O.L." speelt a.s. Zaterdag voor de competi tie van den Dordtschen Korfbal'bond op het sportterrein aan de Willem v. Gentsvaart tegen „A.K.C." uit Alm- kerk. A.s. Zondag des morgens half 10 en des namiddags half drie hoopt voor de Ned. Herv. gemeente aan den Loonschendijk op te treden Ds. Vroeg in de Weij. VRIJHOEVE-CAPELLE. In de Geref. Kerk hoopt a.s. Zon dag op te treden Cand. Scholten uit Zutfen. In het lokaal der Geref. ge meente aan de Hoogevaart leesdienst. Woensdagavond is na een ziek bed van eenige weken overleden de heer A. Spierings, werkmeester op de schoenfabriek van de firma Kerst Oerlemans. De overledene was voor zitter van de afdeeling Sprang-Capel- le en Omstreken van den Chr. Werk- meestersbond en Hoofdbestuurder van genoemde organisatie. Voorzitter van den Chr. Besturenbond, penningmees ter van het Comité „Jong Holland snakt naar werk", terwijl hij vroeger diaken en voorlezer was in de Ned. Herv. Kerk aan den Loonschendijk en secretaris van de Chr. Schoolvereeni- ging aldaar. De overledene bereikte den leeftijd van 53 jaar. Werkverschaffing. De gemeente Loonopzand heeft zoo als bekend reeds vanaf het begin van de crisis heel wat gedaan aan werk verschaffing. Als men het groote we gennet bekijkt, de waterloopen, de ontginningen, dan komt men tot de overtuiging dat hier veel en goed werk is gedaan. In 't begin van dit jaar, aanvang Januari heeft 't gemeentebestuur, een ontwerp van een groot aantal werken aan den minister gezonden en daarop de vorige week een gunstige beschik king gekregen. Een groot aantal landwegen (.waar onder de weg in 't Loonsch Hoekje) zullen worden verbeterd, de weg naar den Udenhout, Molensteeg, de Hil- sche straat, de Dreef, werken voor particulieren o.a. voor de Maatschap pij „Noord-Braband" te Waalwijk, kortom er is een heele lijst, waarvoor gevraagd is alle werkloozen aan t werk te mogen zetten, zij het maar voor proef voor een jaar. Ook zouden er plannen bestaan voor 't aanleggen van een zwembad in den Duin. Kortom, belangrijke en produc tieve werkverschaffing, waarvoor t gemeentebestuur alle hulde toekomt. Geslaagd. Op het te Tilburg gehouden exa men Machine schrijven slaagde Mej. Anny van Berkel alhier, die hare op leiding ontviqg bij de Eerw. Zusters Klooster Bethlehem Kaatsheuvel. Ingezet. Ten overstaan van notaris Jan van Ham, werd in café-restaurant A. Snoeren-van Heesch het woonhuis met tuin van Lud. v. d. Mortel in de Hoofdstraat alhier, bij publieke ver koop, ingezet op 1825, Ten overstaan van notaris Christ te Waalwijk, werd in café Joh. Smit alhier de schoenfabriek met kantoren te Kaatsheuvel aan de Gasthuisstr. no. 17 met erf en tuin, kad. Gem. Loonopzand Sectie B no. 5212, groot 16 Aren 50 cA. eigendom van de

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6