LAND- EN TUINBOUW, GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN STUKKEN. SPORT. BURGERLIJKE STAND, UW KRANT „De Echo vanhetZuiden" m Over dure aardappelen en kali. Belanrijk voor tuinbezltters. Aardappelen vormen het hoofdbestand* deel van het middagmaal. Nu dit volks- voedsel bij uitnemendheid zoo duur geworden is heeft het dan ook meer als gewoonlijk de belangstelling van den consument. Voor hen die aardappelen moeten koopen en over een schrale beurs beschikken, valt het werkelijk niet mee. Hier zijn het weer de tuinbezitters welke in dit -opzicht in een gunstige positie verkeeren. Toch zijn er onder hen nog duizenden welke niet voldoende aardappelen voor het geheele jaar oogsten en voor de nieuwe oogst nog korte of langere tijd moeten koopen. In verreweg de meeste gevallen is dit echter de tuinbezitterzijn eigen schuld omdat zij lang niet van hun grond halen als mogelijk is. Door de kleine opbrengst is men genootzaakt een grootere oppervlakte met aardappelen te beplanten dan noodig is. Het gevolg hiervan is dat men ieder jaar weer op hetzelfde land aardappelen moet telen. Van een vruchtwisseling is nauwelijks sprake en de gevolgen hiervan blijven niet uit De geringe opbrengstligt bijna altijd aan een gebrekkige bemesting. Eigen aardig is dat meestal wel wat stikstof wordt gegeven, maar dat men aan het fosforzuur en de kali niet denkt. Vooral aan de kalibemesting hapert het meeste. Aardappelen zijn echte kalivreters, dit gewas kan het zonder ruim kali niet stellen. Hierop te wijzen is voor de meeste tuinbezitters, welke het heele jaar volop goede aardappelen willen hebben noodig. Aan de kalibemesting zit nog vast dat kali het «blauw« in de aardappelen voorkomt. De blauwe aardappelen ge ven veel afval, waardoor de voorraad in het voorjaar snel is verbruikt. Een voldoende kalibemesting kost niet veel. Wij gebruiken daartoe patent kali en wel 8 k 10 Kg. per Are. 1 Are is 100 M2. De beste tijd van aanwending is in het voorjaar, voor het planten. Nu kan men het echter ook nog doen, maar dan zoo spoedig mogelijk. Wie een groote opbrengst aardzppelen zonder blauw oogsten wil mag de kali, hier de patentkali als overbemesting dus, zeker niet verg°ten. deze aangelegenheid der overweging waard zal blijken. Met dank voor de plaatsruimte. Een abonné. Auto in da sloot. Amerikaansch echtpaar gewond. Gistermiddag is op den rijksstraat, weg Leiden Woerden, onder de gemeente Zwammerdam, deAmeri- kaansche familie Tailor een ernstig auto-ongeluk overkomen. De familie T. begaf zich in een huurauto, bestuurd door den chauf feur W. P. uit 's-Gravenhage, naar Utrecht, toen door het plotselinge springen van den rechtervoorband de auto tegen een langs den weg staanden boom terecht kwam, welke afknapte. De auto gleed daarop nog ietwat door en kwam met den kop in de sloot terecht. Alleen de chauf feur kwam met den schrik vrij Het echtpaar Tailor werd ernstig gewond en evenals de dochter, die slechts licht gewond werd, per ziekenauto vervoerd naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden. Een toevallig passeerend genees heer uit Gelderland verleende de eerste hulp. Dr. Kerpel uit Bode graven, evenals de gemeentepolitie, waren echter spoedig ter plaatse. De auto, die met een gang van naar schatting 50 K.M reed, is vrijwel geheel vernield. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur, Den laatsten tijd heb ik in dit en andere bladen gelezen van de vele werkobjecten die in gemeenten in deze omgeving worden gezocht en gevon den terzake werkverschaffing. Pas is in Drunen een prachtig zwembad, in werkverschaffing aangelegd, geopend, of men begint met een grootsch be vloeiingswerk. Loonopzand zag kans om een groot deel van z'n buitenwegen keurig in orde te brengen en gaat nu weer verder zooals ik in uw blad las, met verbetering van den weg, zoodat geheel zijn wegennet, en dat is wat, prima in orde zal zijn. Voorts wordt daar gedaan aan ont ginning enz. Sprang-Capelle heeft zijn grond- voor de Mij. Utrecht, in den buitenpol der, 's-Gravenmoer volgt. Dongen heeft plannen ingediend en goedge keurd gekregen enz. enz. En dan vraag ik mij met velen af, wat doen wij op dit terrein? Ik weet wel, dat er een aantal werkloozen op 't oogenblik in Capelle werkzaam zijn, maar ik meen dat er ook in onze ge meente zelfs werkobjecten te vinden zijn Beginnen we maar eens met de bin nenwegen. De Burgemeester Smeelelaan is nog slechtsv oor een stuk verbeterd; hoe is het gesteld met de le en 2e Zeine links en rechts; hoe met den weg langs den Meerdijk. Voor de omwonenden zou verbetering een groot genot en ge mak zijn, en wat zou die belcekencn voor wandelaars en fietsers. Hoe zou onze wandelweg langs den Parallel weg verbeterd en verfraaid kunnen worden door bloemperken of i.d. op den ouden, drooggelegden spoorsloot. Hebben wij geen groote behoefte aan een ijsbaan, een sportpark en meer andere zaken? Ik neem nu maar enkele dingen; hoewel er nog veel meer nuttige ob jecten zijn om onze werkloozen in ei gen gemeente te laten werken en ik hoop dat B. W. en de gemeenteraad deze zaak nog eens ernstig zullen wil len bekijken. Hier kan een tweeledig belang ge diend wordende werkloozen werk verschaffen en de gemeente nuttige verbeteringen bezorgen. Overal toch ziet men het nut en noodzakelijkheid daarvan inzou onze kijk op deze aangelegenheid dan toch nog de beste zijn. Intusschen hoop ik nogmaals dat Zomersproeten SPRUTOL door het hemelvuur tegen den grond werden geslagen. Zij waren op slag dood. De omgekomenen zijn de 55-jarige G. Boontjes, van de Molen- vaart te Anna Paulowna, en de 48-jarige B. de Dreu van den Veer- weg aldaar. Beiden waren gehuwd en vader van drie kinderen. De stoffelijke hulsels zijn naar dewonin gen overgebracht. De bliksem sloeg in de boerderij van den landbouwer J. Waiboer aan den Veerweg. Vier arbeiders bevonden zich op dat oogenblik in de schuur, waar zij zaten te schaf ten. Niemand van hen werdgetroffen. De bewoners waren niet thuis. De boerderij brandde geheel uit. De schade wordt door verzekering gedekt. Boven Sneek en omgeving ging een zwaar onweer gepaard met windvlagen en zware slagregens. De bliksem sloeg in de boerderij van den heer K. Visser te Dijken onder Hommerts. Niets kon worden gered, het landbouwgereedschap en de inboedel werden een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. Te Kerkdriel is tijdens een kort doch hevig onweer de bliksem in. geslagen in een tweetal groote voorraadschuren van den landbou wer J. Verachtert. De schuren zijn een prooi der vlammen geworden de daarin geborgen landbouwvoor- raad is verloren gegaan. De brand weer heeft de boerderij weten te behouden. Verzekering dekt de schade. Bij het baden verdronken. Gistermiddag is bij het baden in een der kolken aan de Maas onder Heumen de 31-jarige vrouw J. uit Overasselt verdronken. Het stoffelijk overschot is naar het lijkenbuisje te Heumen vervoerd. Verdronken. Dinsdagavond om ongeveer tien uur bij het sluiten van de zwem- vereeniging Het Ei te Breda vond de garderobejongen in een der kleed kamertjes nog een militaire uniform en eenig ondergoed. Nadat bad. meester, directie en geneeskundige hulp waren gewaarschuwd, begon men in het diepe bassin te dreggen met het gevolg, dat na eenigen tijd het lichaam van den 21-jarigen dienstplichtigen artillerist van Hoof, ingedeeld bij het regiment veldar tillerie te Breda en afkomstig uit Lieshout, werd opgehaald. Drie doctoren pasten meer dan een uur lang kunstmatige ademhaling toe, maar dit mocht niet meer baten. Hoe het ongeluk is gebeurd heeft men niet kunnen vaststellen, daar niemand heeft bemerkt dat de sol daat in de diepte is verdwenen.Het stoffelijk overschot van het slacht offer is naar het militair hospitaal te Breda gebracht. Tuinder verdronken. Gisteravond omstreeks halfzeven is onder de gemeente Oegsgeest de 21-jarige tuinder F. Hogerforst van een motorschuitje, geladen met groenten, in den Rijn gevallen en verdronken. Het lijk is later opge haald en naar de ouderlijke woning vervoerd. Het onweer. Twee arbeiders door den bliksem getroffen en gedood. Tijdens een onweersbui, welke zich Woensdagmiddag omstreeks vier uur boven Anna Paulowna ontlastte, zijn twee landarbeiders door den bliksem getroffen en gedood. De mannen kwamen met nog twee kameraden het bietenveld van den landbouwer C. Geerlings op, gelegen aan den Veerweg, toen zij plotseling Te Beilen is door blikseminslag brand ontstaan welke twee oude Drentsche boerderijen in asch heeft gelegd. Het hemelvuur sloeg in een boerderij, gelegen in het gehucht Hijken en bewoond door de gebroeders Hegen. De hoeve brandde als een fakkel Het vuur sloeg over naar de aan. grenzende, met riet gedekte boerderij van den landbouwer M Schuring. De handbrandspuit uit Hijken was tegen het vuur niet opgewasschen zoodat de hulp moest worden inge- roepenvan de brandweer van Beilen die bij haar aankomst slechts de uitgebrandde boerderijen vond en zich tot de nablussching moest bepalen. Verzekering dekt de schade. Nabij Wijster in dezelfde gemeente sloeg de bliksem in een schuur, behoorende tot de boerderij van den landbouwer R. van der Kooi. De schuur brandde geheel uit. Ook hier wordt de schade door verzekering gedekt. Skeegie Cash dood gevonden. De commandant van de G-men, die zochten naar den ontvoerden Skeegie Cash, Edgard Hoover, heeft meegedeeld, dat het stoffelij k overschot van het knaapje is gevonden nabij Princeton in een dicht kreupelbos. De omgeving was verleden week nauwkeurig doorzocht. Hoover deelde tevens mee, dat een verdachte is gearresteerd, n. 1. de 21 jarige Franklin Pierce om het losgeld te hebben geschre ven en de 10 000 dollar in ontvangst te hebben genomen. Het geld is gevonden Mc Call heeft niet bekend dat hij het kind heeft ontvoerd of dat hij verantwoordelijk is voor zijn dood. Kind overreden. Gistermiddag is het 11 jarig dochtertje van den heer D. Geurts te slijk Ewijk Over Betuwe, toen het een boodschap ging doen, bij het oversteken van den weg door een melkauto gegrepen en een eind meegesleurd. Het kind bleef zwaar gewond liggen. Het werd nadat ter plaatse de eerste hulp was ver leend, door een ziekenauto naar het Wilhelmina-ziekenhuis te Nijmegen ver voerd. Het bleek, dat het meisje een gecompliceerde beenbreuk, een schou derfractuur en inwendige kneuzingen had. Haar toestand is zeer zorgwek kend. 3 vTsm H M. de Koningin neemt den historischen optocht in oogen- schouw bij de Markiezaaatsfeesten te Bergen op Zoom. Jongenbij zwemmen verdronken. Woensdagavond omstreeks 8 uur waren twee jongens uit Roosendaal onder Kruisland, gemeente Steenbergen aan het zwemmen. Plotseling verdween de 21-jarige A. van Tooren in de diepte zijn kameraad kreeg op dat oogenblik kramp, zoodat hij geen hulp kon bieden en zelfs moeite had, op het droge te komen. Van Tooren werd eenigen tijd later op gehaald, doch de inmiddels ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het stoffelijk overschot is naar he ziekenhuis te Steenbergen overgebracht Ernstig ongeluk te Rotterdam Tw eejongens gedood; een gewonde. Op den hoek van den Dreef en den Groenen Hilledijk te Rotterdam is gistermiddag omstreeks kwart over vijf een schillenwagen, waarop behalve den voerman drie jeugdige knapen meereden, gegrepen door een stoomtram van de R.T.M Het ongeluk gebeurde, doordat het paard schrok van de stoomfluit van de tram en op zij sprong. Twee jongens werden bij deze botsing gedood, de derde kreeg lichte verwondingen. De tram, die uit de richting Barendrecbt kwam en op weg was near het eindpunt in de Rosestraat, bestond uit zes personenrijtuigen en twee goederenwagens. De bestuurder was de 44-jarige G. E., wonende in de Heinlandstraat. Van de Dreef kwam de met paard bespannen schillenwagen, bestuurd door den 23-jariged J* Kamp uit de Tweede Pioenstraat. Op dezen wagen zaten drie jongens, t.w. de 10 jarige J. de Korte, van den Oostendam, de 8-jarige W. Boudesteyn, uit de Odastraat, en de 11 jarige W. Zwijnenburg uit de Oostendamstraat. Zij mochten van den voerman mee lijden. De Korte zat naast den voerman op den bok. Boudesteyn en Zwijnenburg zaten achter op den wagen. Op het oogenblik, dat de uit de richting Tuindorp komende schillen wagen naar links den Groenen Hilledijk opreed in de richting Dordsche straatweg, gilde de fluit van de stoomtram bij den overweg zóó hevig, dat het paard ervan schrok en opzij sprong. Meteen wipte de voerman van den bok om het dier tegen te houden, maar dit ging niet. Het dier kwam op de trambaan terecht terwijl de tram met normale snelheid naderde. De voerman trachttenog te redden wat er te redden viel en probeerde het gespan over de trambaan in veiligheid te brengen. Het paard en het grootste gedeelte van den wagen waren dan ook reeds de baan gepasseerd, toen de wielen van de kar tegen een verhoogden steenen rand stootten. Een botsing kon toen niet meer worden vermeden. De schillenwagen werd aan de achterzijde gegrepen en ongeveer 50 meter meegesleurd, tot de tram tot stilstand kwam. De beide jongens die achterop hadden gezeten, Boude steyn en Zwijnenburg, waren onder de locomotief terecht gekomen en totaal vermorzeld. De derde jongen die op den bok had gezeten, was tegen de straat geslingerd. Hij had tal van verwondingen, maar kon na behandeling naar huis worden vervoerd. Per auto van den geneeskundigen dienst zijn de stoffelijke hulsels van beide slachtoffers naar het zieken huis aan den Coolsingel vervoerd. De voerman verkeerde zooals te begrijpen is in een zeer overspannen toestand. SPRANG. S. I). O. .1.1. Donderdagavond speelde SDO 2 een competitiewedstrijd- voor- de- Zomer avond-competitie tegen S.V.K. uit Kaats heuvel op haar eigen terrein. Deze wed strijd werd op gemakkelijke wyze door SDO 2 gewonnen. Vijf maal wist SDO 2 het S\ K-doel te doorboren, terwijl daar tegenover SVK maar eenmaal. De uit slag was 51 voor SDO 2. Zaterdagmiddag speelt SDO 1 een wedstrijd voor de Zaterdagmiddag-com petitie op haar eigen terrein tegen Sparta uit Andel. Dit kan een aardig partijtje voethal worden, daar beide elftallen in kracht weinig verschillen. Wij geven SDO een beetje meer kans op de over winning dan Sparta, omdat zij bet voor deel heeft van eigen terrein. N. E. O. J.l. Donderdagavond speelde NEO 3 een wedstrijd voor de Zomeravond-com petitie tegen SDO 3 alhier. NEO was den geheele" wedstrijd sterk in de meerder heid welke zij dan ook in een viertal doelpunten uitdrukte. SDO 3 wist echter de eer te redden. Uitslag 41 voor NEO. Zaterdagmiddag onderneemt NEO de reis naar Werkendam om aldaar een wedstrijd te gaan spelen voor de Zater dagmiddag-competitie van den B.V.B. legen NOVA aldaar. Dit kan een spannen-' den wedstrijd worden. NEO zal namelijk alles in het werk stellen om haar onge slagen record te handhaven, terwijl Nova alles in het werk zal stellen dit record te breuken. Wij geven NEO echter de beste kansen en zien met belangstelling den uitslag tegemoet. WIELRENNEN. SCHULTE WINT ACHTERVOLGING VAN SLAATS EN ARCHAMBAUD. Voor een groot aantal toeschouwers zijn op de Vekabaan te Duivendrecht Woensdagavond intern, wielerwedstrij den gehouden. Gerrit Schulte bewees, dat hij, behalve een der beste Nederland wegrenners, ook een der meest vooraan staande achtervolgers is. Nadat hij nog onlangs op de Vekabaan Pijnenburg in een achtervolgingswedstrijd had versla gen, won hij nu in een dergelijke race, zoowel van den Franschen wereldrecord houder Archambaud als van Fr. Slaats. De uitslagen luiden Slaats haalt na 2400 m. Richard in in een tijd van 3 min. 33.4 sec. Schulte haalt na 1900 m. Archambaud in in den tijd van 2 min. 0.4 sec. Om de 3e en 4e plaatsArchambaud wint met 190 m. voorsprong op Richard na 6 m. 39.2 sec. Om de le en 2e plaats: Schulte haalt Slaats na 3600 m. in in den tijd van 4 min. 53 sec. Klassementswedstrijd over 5 km.: 1 Richard 19 pnt., 2 Slaats 18 pnt., 3 Ar chambaud 11 pnt. DRUNEN. Overleden: Adrianus Knippels, 74 jaar Johan nes v. d. Lee, echtgen. van Ant. van den Hooven, 74 jaar Lamberta Bergmans, echtgen. van J. Marisaël, 56 jaar Adria- na van Tilborg, wed. van H. v. Balkom, echtg. van Fr. van der Lee, 55 jaar. Gehuwd Petrus v. d. Wiel en Maria C. v. Vugt. GEERTRUIDENBERG. H.M. de Koningin bij aankomst te Bergen op Zoom, waar Zij een ge deelte der Markiezaatefeesten bijwoonde. MOET Z IJ N Geboren Johannes Maria, zv. Gerardus A. van Alphen-Geers. Gehuwd Adrianus C. van Erk, 28 jaar en Anna E. Reijnen, 24 jaar. Overleden: Jeanne C. Meers, echtgen. van P. J. Weterings, 80 jaar Elisabeth M. Ma- theusen 4 jaar Henricus H. G. Sonder- man, wed. van W. Leemans, 86 jaar. Ingekomen J. Damen, van Raamsdonk Antonie Verduijn, van Raamsdonk Cornelia Th. Olislagers, van Dusscn Johanna W. A. Poppelier, van RaamsTlonk Be rend Nijeholt en gezin van Breda Din- gena en Roelof Kreeft, van Hattem Jan Huibregtse, van Westkapelle. Vertrokken Jan C. de Visser en gezin naar Rotter dam Petrus Weerelts en gezin naar Rotterdam Egberdina Chr. de Boer naar Dordrecht Jacob Kortland naar Ned. Indië. fit verdwijnen spoedig door 'n pot Bij alle Drogisten

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 8