'Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen: 95 J00RD-BS48AND" AKKERTJE VIRGINIA'S KEUZE Het economische leven in Duitschland. Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD VREEMDELINGEN-VERKEER. JAAR FEUILLETON Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs; per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. lil dezen tijd van groote werk loosheid en malaise hoort men meermalen de overigens alleszins begrijpelijke vraag opwerpen hoe het mogelijk is dat b.v. een land als Duitschland practisch een einde aan het werkloosheidsprobleem gemaakt heeft, of toch tenminste zijn aantal werkloozen tot een minimum heeft gereduceerd. Inderdaad is dit 't geval; maar is dit niet mogelijk geweest door kunst grepen, die slechts een minstens twijfelachtige geruststelling geven ten aanzien van Duitschland's bin- nenlandschen toestand, waarvan wij in onderstaande een nader beeld zullen trachten te geven. Een voorname reden van de uit breiding der werkgelegenheid lag in het feit dat de regeering gewel dige credieten voor de verschillende bedrijven ter beschikking stelde. Dit was voor het Duitschland van de laatste jaren niet zoo moeilijk want velerlei omstandigheden werk ten een gemakkelijke credietgeving in de hand, die dan ook ten volle werden uitgebuit, waarbij men, misschien meermalen ten onrechte, van de meening uitging dat het doel de middelen wel zou heiligen. Zoo was door de devaluatie van den Mark in de na-oorlogsjaren de staatsschuld practisch geliquideerd, terwijl bovendien de stimuleering van het economische leven, inzette op een moment dat dit het Duitsche Rijk zeer te pas kwam n.l. in de jaren 1933 1937. Een groote factor in bovenstaande is ook dat de loo- nen tot een laag peil zijn terugge bracht. Allemaal omstandigheden dus die de inderdaad vrijwel volle dige inschakeling der aanwezige arbeidskrachten in het bedrijfsleven mogelijk maakten, daarbij in niet geringe mate bijgestaan door de afvloeiing van een zeer talrijke schare werkkrachten naar den mi litairen dienst en de oorlogsindu strie. Zijn dit dus in het kort de feiten die men momenteel in het econo mische leven van onze Oosterburen kan constateerenhet verdient ook ae aandacht eens te wijzen op de gevolgen die deze stimuleering van het bedrijfsleven met zich bracht, waardoor een en ander wel in een minder gunstig licht komt te staan. \Vooreerst steeg door het maar steeds verstrekken van credieten de Binnenlandsche Staatsschuld met meer dan 14 milliard. Voor het verleenen van dergelijke geweldige credieten een handig middel gevonden door het uitgeven van »Sonderwechsel«, welke uitgifte een zoodanigen vorm heeft aangenomen dat zij de handelswissel meer en meer heeft vervangen. Op de tweede plaats werden de belastingen op buitensporige wijze verhoogd. Afvloeien van geld naar het buitenland werd onmogelijk ge maakt. Belegging van spaargelden werd onder regeeringspressie dienst baar gemaakt aan de conjunctuur- stimuleering. Uitkeering van hooge dividenden maakte de regeering door hare maatregelen eveneens practisch onmogelijk. Het is evenwel volkomen begrij. pelijk dat deze politiek alleen mo gelijk is geweest, daar waar de Staat het financieele en economische le ven volkomen beheerscht, in dit geval dus in Duitschland. Tot heden is het verstrekken van crediet en daardoor verhooging van schuld nog steeds vlot gegaan, maar het is welhaast onvermijdelijk dat men hieihij eenmaal aan de uiterste grens zal komen. In dat geval, wanneer de Staat op de geldmarkt niet langer crediet vindt zal zij voor het verkrijgen van haar middelen op de bankbiljettenpers zijn aange wezen, waaruit de papieren vloeien, die evenwel niet meer door vol doende waarden gedekt kunnen worden, met alle gevolgen van dien. Een algemeene inflatie is dan onvermijdelijk en het scherpe in grijpen van Staatswege heeft deze tot nu toe weten te voorkomen, evenwel ten koste van een waar neembare achteruitgang in de kwa liteit der goederen voor consump- tieve doeleinden, een verkapte prijs- verhooging dus, maar waarmede een typisch inflatie verschijnsel, prijsstijging, werd gemaskeerd. Er zal dus een weg moeten ge vonden worden om in het dreigende tekort aan Staatsinkomsten te voor zien en dit zal in het vervolg alleen nog maar kunnen plaats hebben door het volgen van een normalen weg, Staatsleeningen en uitgifte van schatkistpapier. De groote vraag is evenwel of deze normale weg effectief bewan deld kan worden. Daarom zal het economisch systeem van Duitsch land in den eerstvolgenden tijd aan een zware krachtproef worden on derworpen, waarvan het twijfelachtig is, of het dien kan doorstaan. Niet temin zal de we?eld die met be langstelling tegemoet zien. Levensverzekering 1843 1938 GEEFT ZEKERHEID. DOOR ERVARING STERK. De Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingen-verkeer in den Haag heeft een nieuw tehuis gekregen, dat door minister Steenberghe per soonlijk officieel is geopend, daar mede tot uitdrukking brengende dat het »Vreemdelingen-Verkeer« een zaak is van groot economisch belang voor ons land en aan de welvaart daarvan grootelijks kan bijdragen. Men ziet het ook aan de ruime subsidie die 't Bijk aan de organi satie toekent, aan de benoeming van een energiek en deskundig directeur, aan de vorming van federatie's in de verschillende pro vincies, zooals ook Dinsdag der vorige week te Bergenopzoom een voor Noordbrabant is tot stand gekomen en waarvan ook »Waal- wijks Belang« o.m. lid is. In ons land zal dus een krachtige actie gevoerd worden,gesteund door een gemoderniseerd maandblad men is op den goeden weg. Minister Steenberghe heeft bij de opening van het eigen gebouw een interessante rede gehouden, speciaal bedoelen wij toen hij het had over de ^economische propagandas Zeker het natuurschoon van ons land is rijk en overvloedig, wij hebben prima hotels, pensions, buitenverblijven, onze Alkraaarsche kaasmarkt is bijzonder, Volendam en Marken niet minder, Oisterwijk- sche Vennen boeien zeer, evenals de Loonsche en Drunensche Duinen. Maar er is eene andere propaganda, die de minister met name noemde, n.l.'t bijdragen om aan vreemdeling en landgenoot de beteekenis, den omvang van onzen handel en indu strie, te toonen opdat zij de waarde daarvan leeren kennen en waar- deeren en beseffen gaan welk een plaats Nederland inneemt in den wereldhandel en de wereldindustrie. Daarvoor moet meer en harder worden gewerk^, want deze propa ganda zal resultaten brengen in den vorm van welvaart voor handel en industrie en dus niet alleen voor hotels, pensions, voor buitenplaatsen en lust.warandes. 'V Neem dadelijk 'n bij hoofdpijn of migraine. binnen 'n kwartier zijt ge er van af, dank zij de bijzondere samenstelling. Weiger namaak, let op AKKER-merk. Per koker van 13 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. Het werk der V.V.V.'s moet provinciaal en landelijk werk zijn, moet propaganda zijn voor mooie streken, maar niet minder voor handel en industrie. Gelukkig alzoo dat onze plaats is ingeschakeld in 't groote raderwerk. Waalwijk mag met z'n model- fabrieken van leder, schoenen enz. mede vooraan geplaatst worden. Mogen onze industrieëelen dat be seffen, wanneer te zijner tijd hun medewerking terzake, het toonen der industrie wordt gevraagd. Hierin is voor plaats en streek een groot belang voor de toekomst gelegen. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGE VING. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch van TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden). 58) Na een langdurig zwijgen sprak zij hem kalm en rustig over de toekomst, over roem, fortuin. Je hebt het in je macht iets te bereiken! Hij luisterde begeerig. Marty gelooft niet in me, zei hij, maar ik zal het haar toonen. En ik zal het McMillan toonen. Hij kwam weer terug op zijn oude grief. Begrijp eens en voor altijd, Jinnv, dat hij het boek nooit krijgt. Je hoeft niet aan te komen met de opmerking, dat jij er den heelen winter aan ge werkt hebt, want dat heeft geen mensch je gevraagd. Haar rechtvaardigheidsgevoel kwam iii verzet. Het manuscript, zei ze, is even goed van mij als van jou. Als je de feiten onder oogen durft zien, zul je dat moeten toegeven. Hij begon te lachen. Dat is klets, Jinny, dat weet je even goed als ik. Zij werd bleek. Rickey, schaam je, om zóó tegen mij te spreken. Zij keek hem strak aan en hij mom pelde Het spijt me. Zij knielde naast hem bij den divan en drukte haar wang tegen de zijne. Rickey, je weet toch, dat ik zoo veel van je houd. Hij wist het. Maar hij was zichzelf niet, zei hij. Zijn leven was voorbij. Waarvoor moet ik nog leven? Jinny, toen ik Marty's brief kreeg, hield één gedachte me nog overeind: ééns zou ik haar laten zien wie ik was en wat zij. Ik zal „De Zilveren Too- verfee" schrijven en dan zal zij zich zelf zien, zooals ik haar zie. Ik zal haar oud en ongelukkig maken en als zij weer met haar oude toovermacht wil beginnen, dan zal iedereen haar uitlachen, .uitgieren, uitjouwen. Hij sprak wild. Virginia trachtte hem te kalmeeren, toen zij eindelijk naar beneden ging om Michael op ie hellen, scheen hij te slapen. Maar hij sliep niet. Zijn verwarde geest hield zich bezig met de dingen, waarover hij en zijn zuster zoo juist hadden gesproken. Hij had zijn oogen gesloten om Jinny niet te zien. Jinny, wier kracht een voortdurend, verwijt was voor zijn zwakheid; Jinny, die haar wil plaatste tegenover den zijne; Jinny, die hem gedwongen had te zeg gen „Het spijt me". Maar een vrouw was maar een vrouw en Michael zou zijn boek nooit krijgen. Jinny moest maar eens een les krijgen die haar heugen zou. Zij had zichzelf boven hem geplaatst en hem te verstaan gegeven, dat hel boek even goed van hóór als van hem was. Maar dat was nonsens. Er was maar één genie in de familie. Vader zou misschien een beroemdheid zijn geworden, als hij niet zoo ouderwetsch was geweest. De mannen van het Far- quhar-geslacht hadden allemaal her sens gehad. Voor de vrouwen was hel voldoende als ze een schoonheid wa ren. Hij zwierf rusteloos door de kamer, bekeek zichzelf in den spiegel en zag de roode vlekken op zijn wangen, de blauwe vlinders en zijn verwarde ha ren Hemel, dachl Jinny werkelijk, dat hij van plan was zich hier, tusschen de armzalige muren te begraven? Hij dacht er niet aanToen zag hij op de tafel de brief van zijn moeder liggen en las hem. Hij ontroerde van haar teederheid, maar werd woedend bij de gedachte aan een terugkeer naar An napolis. Neen. Hij zou zich losmaken van alles en iedereen. Hij zou zijn ei gen wanhopig leven, leven op zijn ei gen wanhopige wijze. Hij stond naast het bureautje, waar op het manuscript lag, zorgvuldig ge typt het werk van vele uren han den arbeid. De gedachte aan die uren maakte hem ziedend. Michael zou zijn hoek nooit krijgen. Toen hij het manuscript greep lach te hij luid. Hij wist wat hem te doen stond. Er restte hem alleen hel ten uitvoer te brengen. Hij ging ermee naar de kachel en opende het deurtje. Toen stopte hij de bladen erin, zoo goed als hij kon, en zij werden het voedsel der lekkende vlammen XXVI. NOGMAALS HET CHINEESCHE MEISJE. Mary Lee Logan was vroeg opge staan en vóór tien uur 's morgens be vond zij zich reeds in het oude huis op Washington Square. Zij wilde we ten of Virginia al nieuws had over Rickey's huwelijk. Zij had dien nacht Rickey en Marty: die twee namen brandden als vuur in haar hoofd. Toen zij de deur van het zolderka mertje opende, zei ze oudergewoonte: Ik ben het Mary Lee, Virginia en stond dan stil als aan den grond genageld. Want wat zij daar vóór zich zag, leek haar op het eerste oogenblik een droomgezicht, een hallucinatie. Vir ginia was er niet, maar Rickey stond voor het kleine k^pheltje, gehuld in een prachtige ochtendjas, maar met een gezicht zoo bleek als van een doo- de en met vlammende oogen. Hij draaide zich met een ruk om, toen Mary Lee scherp zeide: Wat doe je daar, Rickey? Ik ben een hoek aan het ver branden, mijn boek. Zij zag onmiddellijk dat er iets niet in orde was en dat de schittering van zijn oogen door koorts werd veroor zaakt. Zij ging op hem toe en sloeg haar arm om hem heen. Dat boek van je kan me niets schelen. Ben je niet blij mij terug te zien, Rickey? Hij hield op met zijn vernietigings werk en keek haar aan. Blij? Ja, blij mij terug te zien, je ka meraad Mary Lee Logan? Waarom zou ik blij zijn? Hoe zou ik nog over iets blij kunnen zijn? Zijn stem sloeg over. Voor mij is er geen blijdschap meer in deze wereld nu Marty niet met me wil trouwen. Marty Hij wankelde en de papieren, die hij in zijn arm had, vlogen over den vloer. Toen Virginia binnen kwam, had Mary Lee hem op den divan geholpen en stond over hem heen gebogen. Hij heeft een flauwte gehad, Vir ginia. Mrs. Barlow heeft den dokter getelefoneerd. Jinny wierp zich op haar knieën naast den divan. (Wordt vervolgd). NUMMER 49. ZATERDAG 18 JUNI 1938. 61e JAARGANG. Waalwpsclie en Laigstraalsche Courant* flAOAMTIE Wij garandeeren de goede UAiAAW S IC werking van "AKKERTJES", wanl ze bevallen een bijzondere combina tie van uileist geneeskrachlige sloffen, volgens recepl van Apolheker Dumont.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1