Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Buitenlandsch Nieuws. 95 J00RD-BRAB4ND" VIRGINIA'S KEUZE Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD JOODSCHE COUPÉ S JAAR FEUILLETON SPRUTOL NUMMER 50. WOENSDAG 22 JUNI 10.18. 61e JAARGANG Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Naar de „Telegr." bericht, zullen de Duitsche spoorwegen binnenkort extra coupé's reserveeren voor niet- Arische treingebruikers; Joodsche rei zigers zullen dus in de toekomst al leen nog maar in deze .uiterlijk geken merkte af deelingen van de trein mo gen plaats nemen. 'n Mensch schudt zijn hoofd nóg als-ie zooiets leest en. hij leest verder. Och, je kunt er niet te lang bij stilstaan, want: 't is nu eenmaal zoo, enne. nou ja, in Duitschland! Daar hebben de Joden aparte bankjes in het park en ze mogen alleen in Joodsche café's komen; en zelfs het water van de zee is ze verboden, als een Ariër er in poedelt, hun zaken en geld wordt hun afgenomen enz., hun wordt in de toekomst het staatsbur gerschap ontnomen. Verbeeld je, dat iemand 'n jaar of tien geleden had durven voorspellen, dat in Duitschland Joden slechts in een Joden-coupé zouden komen te rei zen. Men zou zulkcn dwaas in een krankzinnigengesticht hebben gestopt, althans hem ontoerekenbaar hebben verklaard. En thans, we zijn al gewend aan den smaad en het onrecht; we hebben nauwelijks aandacht meer voor den climax, welke de nieuwe dag laat zien. Wat griezelen we eigenlijk nog over de wreedheden van de middeleeuwen. Toen sleepte men de menschen, die de meerderheid des volks geestelijk niet verdroeg, naar den brandstapel. Daarmee kwam tenminste nog een einde aan de vervolging. De beschaafde Ariërs vervolgen de gehate Joden van het bankje in hel park naar de Jodencoupé's; ze ver bieden ze den toegang tot theater en badplaats; ze „posten" de Joodsche zaak en de menschen. Maar ze laten ze „leven", hun slachtoffers. Totdat dezen in wanhoop geestesverbijsterd raken en dikwijls zelf een einde ma ken aan hun lijden. Onze tijd kenmerkt zich door méér wreedheid dan vroeger, maar ze wordt verfijnder bedreven. H ET B RIT SCH-IT A LIA AN SCH E ACCOORD. Rome haakt naar vriendschap Uit Rome komt het opzienbarende bericht, dat Italië naar de inwerkstel- ling verlangt van het Britsch-Italiaan- sche accoord, hetwelk inhoudt, dat zijn werking pas begint na terugtrek king der Italiaansche vrijwilligers uit Spanje. Blijkbaar kan men te Rome niet langer wachten op hei herstel der Italiaansch-Britsche vriendschap. Cre- dieten noodig? Volgens de „Daily Express" zou Mussolini te Londen voorgesteld heb ben, dat de Italiaansche troepen in Spanje geen deel meer zouden nemen aan den strijd, tenzij anderzijds open lijk steun wordt verleend. De Italiaan sche troepen zouden slechts in Span je blijven, tot het plan tot terugtrek king van de buitenlandsche vrijwilli gers in werking treedt. Het lijkt niet onmogelijk dat een uitdrukkelijke verbintenis van Musso lini in dien zin, te Londen zou be schouwd worden als een eerste rege ling van de moeilijkheden in Spanje, zoodat het Britsch-Italiaansche ac coord in werking kan treden. Van een bevatting der Italiaansch- Fransche besprekingen is inmiddels nog geen sprake, integendeel. De openbare meening in Italië is opge wonden over de zekerheid, welke men er zegt te hebben, dat het repuhlikein- sche Spanje via de Pyreneeën bevoor raad wordt. De Britsche ambassadeur te Rome, lord Perth, heeft nogmaals aan graat Ciano duidelijk gemaakt, dal de Brit sche regeering niet voornemens is, af te stappen van haar bij het afsluiten van het Britsch-Italiaansch accoord ingenomen standpunt, dat een regeling der Spaansche kwestie aan het in wer. king treden van dit accoord vooraf zal dienen te gaan. Tevens heeft lord- Perth nader gepreciseerd, wat de Brit sche regeering onder zulk een regeling verstaat en dat als wegen hiertoe open staan le. Eenzijdige terugtrekking. 2e. Wapenstilstand. V ERSCH ER PTE J ODEN- VERVOLGING. Vooral in Berlijn en Weenen. Nu de nat. socialistische actie naar buiten de grenzen werd bedwongen, richt ze zich de geest der massa moet nu eenmaal worden beziggehou den en afgeleid naar binnen, waar het Jodendom natuurlijk weer 't kind van de rekening werd. De Londensche bladen bevatten schrijnende bijzonderheden over wat Levensverzekering 1843 1938 GEEFT ZEKERHEID. DOOR ERVARING STERK. er in dat opzicht te Berlijn en Weenen geschiedt. De „Times" publiceert een studie over het lijden van de Oostenrijksche Joden na den Anschluss: Physiekc kwellingen, openbare vernederingen en geautoriseerde berooving. Duizen den Joden moesten de straten vegen en de gevangenissen der nationaal- socialisten schoonmaken. De huizen van de rijke Joden werden geplun derd, tienduizenden werden tot werk loosheid gedoemd. Hun bezit werd on der een of ander voorwendsel in be slag genomen. Dag en nacht werden Joden zonder onderscheid van sexe ol leeftijd gevangen genomen en naar concentratiekampen gezonden. Vervolgens toont het blad de tegen strijdigheid aan van de Duitsche po litiek; aan de eene zijde wil men zich van de Joden ontdoen en aan de an dere zijde legt men hen alle mogelijke hinderpalen in den weg om te emi- greeren, zooals het weigeren van pas sen en het in beslag nemen van de goederen van emigranten. GEEN JODEN MEER OP DUITSCHE BEURZEN. De Duitsche minister van Economi sche Zaken, dr. Funk, heeft met in gang van den twintigsten Juni, aldus D.N.B., een ingrijpende verordening voor de Duitsche beurzen en groote markten uitgevaardigd, die behelst, dat de Joden niet meer de beurzen mogen bezoeken. Ten einde evenwel het „Arisier,ungs"-proces hij den tot den handel op de beurs toegelaten fir ma's niet te belemmeren, is lot nader order de mogelijkheid opengelaten, dat Joodsche firma"s zich door niet- Joodsche plaatsvervangers en gevol machtigden op de beurzen en groote markten laten vertegenwoordigen. DUITSCHLAND EN TSJ ECHO-SLOW A KI J E. In Berlijn laat men niets na om de spanning op peil te houden in de bc- trekkingen met Praag. Daartoe wor den geen middelen, hoe ongebruikelijk ze ook mogen zijn in het verkeer tus- schen volkeren en hun regeeriugen, van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch van TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden). 59). Rickey. Rickey! kreunde zij. Hij opende zijn oogen even en mom pelde Ik heb het hoek verbrand, Jinny, dan kan Michael het niet hebben. Maar het boek was niet verbrand, slechts een paar bladzijden, en er wa ren nog doorslagen om die weer aan te vullen. Doch Virginia dacht aan geen boek, zij had maar één gedachte: Rickey. Menschen liepen in en .uit, mrs. Barlow, de dokter, een verpleeg ster en tenslotte Michael. Hij is erg ziek, fluisterde Virginia haar verloofde toe. Ik weet het, liefste, laat hem naar mijn appartement overbrengen. Dit is geen plaats voor hem. En ook voor jou zal het heel wat prettiger zijn, als hij daar is. Ja, maar hijzelf zou '1 verschrik- kelijk vinden. Hij hoeft het toch niet te weten? Ik ga zoolang naar het hotel en dan kunnen jullie met de verpleegster dc kamers hebben. Tenslotte liet zij zich overhalen en nog vóór den avond had de verande ring plaats. Rickey lag in Michael's groot bed met den purperen hemel en Virginia zat in haar moeders leuning- stoeltje voor den haard in de biblio theek. En Michael, aan den anderen kant van den haard, zei tegen haar: En nu heb je niets meer om over te piekeren, behalve dat Rickey zoo gauw mogelijk moet beter worden. Hoe zal ik je ooit genoeg kunnen bedanken, Michael? Door veel van me te houden. Zij reikte hem haar hand en hij kus te haar slanke, sterke vingers. Even later las zij hem den brief van haar moeder voor. Denk je, dat wij nog terug zullen kunnen? Grogan schreef, dat het huis verkocht was, maar hij heeft mij den naam van den nieuwen eigenaar niet genoemd. Ik geloof zeker dat jullie het wel zult kunnen huren. De nieuwe eige naar is bovendien een vriend van je. Van mij? riep Virginia verwon derd uit. Ja Jinny, lieveling, ik zelf heb het huis gekocht. Ik kon de gedachte niet verdragen dat een ander de eige naar zou worden van zooveel lieve hei- inneringen van je. Haar stralende oogen beloonden hem voor die daad. Het was dus gemakke lijk genoeg, zei hij. Zij zouden een heerlijken tijd hebben met het inrich ten van het huis, als Rickey beter was. Toen Michael om tien uur wegging ging Virginia de slaapkamer binnen en keek naar Rickey, die nog steeds bewusteloos lag. Hij kon wel dood zijn, zóó stil lag hij. Een keer mom pelde hij: „Marty", maar het was slechts een zuchtje en alleen Virginia hoorde het. De verpleegster, die medi cijnen in een maatglaasje stond te gie ten, zei geruststellend Hij is veel rustiger vanavond, ik geloof zeker, dat het beter gaat. Virginia zat op haar knieën naast hel bed en legde haar wang tegen Dickey's hand. Niettegenstaande al 'i gezond verstand dat zij bezat, voelde zij haar liefde voor Michael als on trouw aan Rickey. Hoe dikwijls zij zich zelve ook verzekerde, dat het non sens was, zij kon dat gevoel niet kwijtraken. Een week later opende Rickey de oogen, keek naar de purperen hemel en vroeg Uw zuster heeft u hier gebracht, zei de verpleegster zacht. Zij dacht, dat u het hier pretti ger zou vinden, dan in het hospitaal. Ik vind deze kamer heel prettig, zei Rickey en sliep weer in. Toen hij wakker werd, brandden de lampen en zijn oogen namen de kleu- scherm en het donkere hout van het Jacobean ameublement gretig in zich op. In wiens bed lig ik? vroeg hij, toen zijn zuster naast hem kwam zit ten. Haar hart stond bijna stil, maar zij antwoordde met een glimlach: Wij hebben een gemeubileerd appartement gevonden. Maar wie betaalt er voor? Ook daarop had zij een antwoord. Rickey, wij hebben een huis in Annapolis verkocht. Mary Lee kwam nu iederen dag bij Rickey. Hij scheen het prettig te vin den als zij bij hem zat. Zij was ook de eenige met wie hij over Marty sprak. Mary Lee scheen alles beter te begrij pen dan de anderen. Zij had mij lief, verzekerde hij haar. Als ik het geld van Tony Bleee- ker had gehad, zou zij zeker met mij getrouwd zijn. Als ik een man was, zou ik niet willen trouwen met een vrouw die over geld dacht. Daar denken ze allemaal over. Ik niet. Als de man, dien ik lief heb, mij liefhad, zou ik hem in lom pen tol het andere einde vande wereld willen volgen. Rickey richtte zich een beetje op zijn elleboog op en keek haar aan. De man, dien jij liefhebt? Dus ben jij ook verliefd, Mary Lee? Ja, maar hij geeft niet om me. Waarom niet? Omdat hij gek is, barstte Mary Lee uit. O, ik ben niet van plan tegen jou over hem te gaan praten, Rickey. Ik kan het niet. Maar ik wou je alleen maar zeggen, dat jij niet de eenige bent, die verdriet heeft. Rickey viel weer in zijn kussens te rug en bleef Mary Lee aandachtig be kijken. Ik snap niet, waarom hij niet van je houdt. Je ziet er wat lief uit. ontzien. Was het de vorige week een onbekookte uitval van minister Goeb- bels, welke we moesten signaleeren, thans uitte diens collega Frick zich op niet minder onhebbelijke wijze. Frick, rijksminister van binnenl. za ken, sprak te Koningsbergen tijdens het jaarlijksche congres der nat. so cialistische partij in Oost-Pruisen. Hij herhaalde, dat de vredelievend heid van Duitschland grenzen had. Sprekende over het vliegen boven Duisch gebied van een Tsjechoslo- waaksch vliegtuig, zeide de minister: „Wanneer protesten op papier tot niets dienen, zal men zijn toevlucht moeten nemen tot radicalere midde len. Wij willen den vrede en het Duit sche volk is bezield door vredelieven de gevoelens. Maar men moet geen misbruik maken van ons gedidd. Het Duitsche volk is noch laf nog stomp, zinnig en wie dat niet tijdig begrijpt zal er de gevolgen van dragen". Zomersproeten WEL DE BATEN, NIET DE LASTEN. Tevergeefs blijven verschillende mogendheden protesteeren tegen het feit, dat de Duitsche regeering weigert 0111 de Oostenrijksche staatsschulden over te nemen. Te Londen dreigt men met repressailles. Ook de regeering te Washington heeft, thans voor de twee de maal, den eisch gesteld aan Berlijn om de verantwoordelijkheid voor de schulden van Oostenrijk te aanvaar den. In een nota heeft de Amerikaan- sche regeering haar afkeuring uitge sproken over de door de Duitsche re geering verkondigde opvatting om trent haar wettelijke verantwoorde lijkheden op grond van de internatio nale wetten. De Amerikaansche nota zegt, dat indien een staat een andere staat overneemt, hij de schulden en verplichtingen van de opgeslorpte staat aanvaardt en de lasten met de haten overneemt. Derhalve spreekt de Amerikaan sche regeering de hoop uit, dat Zoo, vind je dat? riep Mary Lee met brandende wangen. Je hebt zeker nooit verder gedacht, dan dat ik er wel lief uitzie, hè? O, je hebt nog veel meer aan trekkelijks, glimlachte Rickey tegen haar. Mary Lee boog zich dichter naar hem toe. Ik heb tenminste hersens genoeg om te weten wat ik wil en wat ik kan en daar wou ik nu over praten. Ik wil dat je een tooneelsluk voor me schrijft, Rickey. Hij ging weer overeind zitten. Een tooneelstuk? Ja, Rickey, herinner je je mijn liedje van het Chineesche meisje en de tempelklokken? Nou heb ik dat ge dacht: je zoudt dat kunnen uitwerken tot een aangrijpend, exotisch dingetje met een massa kleur. Ik zal je eens laten zien wat ik bedoel. Zij greep zijn ochtendjas, die over den rand van het bed hing de zwar ten zijden jas met de vlinders en sloeg die om zich heen. Toen, met al en toe een klein accompagnement op zijn drinkglas en de medicijnfleschjes. droeg zij het gedicht voor. Maar hel was meer dan voordragen, zij speelde het. Zij voelde onmiddellijk dat zij zijn aandacht had. Haar stem bleef den zachten tragischen mineurtoon handhaven; als achtergrond gebruik te zij het dof gouden scherm ,en zij had haar gezicht spier wit gepoederd en haar zwartzijden sjaal om haar hoofd gebonden. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waalwtjksche en Lanptraatsebe Conranti MCOGO BPARAnD verdwijnen spoedig door 'n pot Bij alle Drogisten

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1