Binnenlandsch Nieuws. Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. HERPT. RAAMSDONK. SPRANG—CAPELLE. DUSSEN DRUNEN GEERTRUIOENBERG. KAATSHEUVEL. creme Duitschland thans de betalingen op zich zal nemen, welke op hem rusten op grond van het internationale recht en billijkheid. DE ELLENDE IN CHINA. Blijkens een door het comité tot be houd van den vrede en de kamer van koophandel te Kaifeng ingesteld on derzoek worden er van de 1 inillioen Chineezcn, die door de overstroomin gen getroffen worden nog 120.000 ver mist. Meer dan 300.000 huizen zijn verwoest of beschadigd of staan on der water, en het geteisterde gebied heeft naar raming een oppervlakte van 800 vierk. K.M. Naar het Chineesche persbureau mededeelt, heeft generaal Tsjeng- Tsjen, commandant van de stelling Hankau, verklaard, dat de overstroo ming van de Gele Rivier Tsjautsja- uau, een handelscentrum in Oost Honan, 60 K.M. van den spoorweg Peiping-Hankau gelegen, bereikt. Zondag hebben duizend Japannee- zen, die 50 K.M. stroomopwaarts van Woehoe aan land waren gebracht, de Chineesche stellingen aangevallen. Nadat versterkingen voor de Chinee- zen waren aangekomen, gingen dezen tot den tegenaanval over, zoodat de Japanneezen zich weer moesten in schepen. China's luchtvloot vernietigd Luitenant-generaal Takamassa Ize- ki, die juist teruggekeerd is van een inspectietocht door China, heeft tegen, over journalisten verklaard, dat dc Chineesche luchtmacht het actiefst is geweest in Februari en Maart, maar thans van het front is verdwenen. Er zijn meer dan duizend Chineesche toe- stellen door de Japanneezen vernield terwijl ile verliezen van 't Chineesche leger ruim een inillioen man bedragen De tactiek der Japansche artillerie heeft de proef in China uitstekend doorstaan. Wel hebben de Chineesche strijdkrachten eenige meerderheid in geschut, maar dit is niet zoo belang rijk, dat dit invloed uitoefent op de Japansche artillerietactiek, die zoo doeltreffend is gebleken. NIEUWE SPAANSCHE BURGER OORLOG. Volgens het communiqué van hel ministerie van landsverdediging te Madrid wordt aan het geheele Levan- te-front verwoed gevochten en zijn al le aanvallen op Burriana afgeslagen. In den westelijken sector hebben de rechtschen hun linies gewijzigd door Casadel Gordo te bezetten. Naar Reuter uit Londen verneemt, wordt niet bevestigd, dat de gedachte van een wapenstilstand in Spanje ter bespoediging van de terugtrekking van buitenlandsche vrijwilligers in of- ficieele kringen reeds overwogen wordt. Ook is niet gebleken, dat men in Spanje meer geneigd is tot opschor ting der vijandelijkheden. Gistermorgen is Valencia gebom bardeerd. Er vielen geen slachtoffers. Ook de heerenwijk in Barcelona werd bestookt. Het aantal slachtof fers en de aangerichte schade zijn ge ring. SABOTAGE IN HET ROODE LEGER Reuter meldt nadere bijzonderhe den uit een artikel uit de Krasnaja Zwezda, het orgaan van het Roode leger, over pogingen tot vergiftiging en de verspreiding van epidemieën in het leger. Herhaalde aanvallen van ingewands ziekten in verscheidene garnizoenen in Wit-Rusland gedurende den afge- loopen winter worden toegeschreven aan de Trotskistische en Boeeharrl- nistische volksvijanden. Zij zouden den soldalen opzettelijk bedorven blik- groenten verstrekt hebben. In een Oekrainsch regiment is me- taalschaafsel gevonden in het voor de officieren bestemde vleesch en gema len glas in de aardappelen. Elders werd petroleum, hesmet water e.d. in de soep geworpen. In een regiment in het Verre Oosten werd op groote schaal vergiftiging veroorzaakt door het gebruik van tin nen keukengerei met een te hoog lood- gehalte. Gevallen van vergiftiging met oneetbare paddestoelen, strychnine en arsenicum worden eveneens opge somd. Verleden jaar zomer hebben perso nen, die werkzaam waren in de chemi sche verdedigingsindustrie, het keu kengerei van een Leningradsche regi mentskeuken bespoten met een doode- lijk vergif, onder het voorwendsel van bestrijding van ongedierte. In den Noordelijken Kaukasus werd het vee, dal voor de slachtbank be stemd was, met bacteriën ingespoten, met het gevolg, dat verscheidene per sonen, die van het vleesch aten, het leven verloren. De verschijning van het artikel valt samen met een rede van Chozin, den tegenwoordigen commandant van het militaire district van Leningrad, die o.a. zeide, dat de ondervinding geleerd had, dat men niet alleen op een che mische, maar ook op een bacteriolo gische oorlogsvoering bedacht moest zijn. HET KATH. ZIEKENHUIS. De tentoonstelling „Het Katholieke Ziekenhuis", die deze week in het par terre-gedeelte van de Utrechtsche Jaarbeursgebouwen wordt gehouden, is gistermiddag geopend met een kor te feest vergadering, waar tal van gees telijke en wereldlijke autoriteiten, medici, inspecteurs van de volksge zondheid en verplegenden aanwezig waren. GEEN HERBEREKENING AMBTENAREN PENSIOENEN. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, mede namens zijn ambt- genooten van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, van Defensie en van Financiën, dat hel bij Koninklijke boodschap van 15 Juni 1936 aan de Tweede Kamer aangeboden wetsont werp, tot herberekening der pensioe nen van burgerlijke en militaire amb tenaren is ingetrokken. INTERN. WEGENCONGRES. In de groote zaal van het Kurhaus te Scheveningen is gistermiddag de plechtige openingszitting van 't acht ste internationale wegencongres ge houden. De zaal was rondom getooid met de vlaggen van de 39 deelnemen de naties en er zijn 2000 afgevaardig den. Er is een grootsche tentoonstel ling op wegenbouwgebied aan verbon den. H. M. de Koningin was vertegen woordigd door Harer Majesteits op perstalmeester R. F. C. Baron Ben- tinck, terwijl Prins Bernhard persoon lijk de zitting bijwoonde, vergezeld van zijn adjudant, kapitein De Roo van Alderwerelt. Slechts een deel van Bata's luchtvloot naar Eindhoven. Omtret de plannen van de directie der Batafabrieken een deel van haar eigen luchtvloot op het vliegveld Welschap bij Eindhoven onder te brengen, wordt ons van de zijde der directie der Batafabrieken te Zlin medegedeeld, dat alleen eenige exemplaren van het kleinmodel vliegtuig «Zlin 12a overgebracht zullen worden. Dit zijn sporttoe- stel, welke gebezigd worden voor het vliegen van korte trajecten. Het overbrengen van deze machines, waarvan het juiste aantal en ook de datuum van aankomst in Neder land nog niet vaststaan, heeft voornamelijk ten doel, een sneller verkeer tuscheh Best en andere plaatsen in Nederland mogelijk te maken. Op dezelfde wijze hebben de Batafabrieken ook in Cechoslovakije en in andere landen ee controle op haar zaken georniseerd. Vaneen overbrenging der geheele luchtvloot der Bata- fabrieken is derhalve geen sprake. De vergadering van stemgerechtig de ingelanden van het waterschap werd gehouden te Herpt in hel café J. Verhoeven. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en goedgekeurd. De rekening 1936-'37 werd vastge steld met 3929,68 aan inkomsten en aan uitgaven 3053.21 alzoo een goed slot van 876.47. De begrooting 1938-'39 werd vast gesteld met als eindcijfers ƒ4219.65. De voorzitter van het waterschap, Chr. A. J. van Herpt, werd als zoo danig weer herkozen. Hel kruisbooggezelschap „Al doende leert men", gevestigd bij Jan Verhoeven heeft weer haar jaarlijks koning-schieten gehouden en deze li- tel werd thans behaald door hel lid Jac. Verhoeven met 123 punten. RAAMSDONKSVEER. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de spoorweg-overgang aan de halte Raamsdonksveer-Kei- zersdijk een mooie verbetering ondergaan. Er is een nieuwe lijn gelegd, zoodat het stuk met de krui sing van de tramlijn verdwenen is. De werkzaamheden hebben den geheelen nacht geduurd en het ver keer op dezen drukken rijksweg is omgelegd geweest. Het verkeer, in het bijzonder de wielrijders, is met deze verbetering ten zeerste gebaat. Gevondeneen zwartlederen dameshandtaschje met inhoud, als mede een rijwielplaatje. Terug te bekomen aan het bureau der mare chaussee. Door de kerkvoogdij van de Nederlandsche Hervormde Gemeen te van Raamsdonk is benoemd tot koster aan de kerk te Raamsdonks- veer de heer van Strien uit Raams- donk(dorp). Naar we vernemen is de heer J. Castenmiller, onderwijzer aan de St. Laurentiusschool te Ginneken, benoemd tot hoofd van de R.K. Landbouwschool, welke binnenkort te Raamsdonk(dorp) zal worden ge vestigd in het voorm. Gemeentehuis. Door de marechaussee werd onderRaamsdonksveeraangehouden een zwervend persoon, die ontvlucht bleek te zijn uit de strafkolonie te Merxplas in België. Bij controle bleek de man in Nederland nog enkele maanden gevangenisstraf te goed te hebben, weshalve de man op transport werd gesteld naar Breda. Zijn vrijheid is dus niet van langen duur geweest. De opbrengst van de in deaf- geloopen week gehouden collecte ten bate van de Centiale voor Werk- oozenzorg bedraagt f 171.65; dit is iets minder dan het vorige jaar. Door de R. K. Coöperatie »Broederhulp«, alhier, is een uit stapje georganiseert voor de vrouwen der leden. Hoogstens 35 dames kunnen dit jaar aan dit uitstapje deelnemen, zijn er meer liefhebbers, die komen het volgend jaar in aan merking. Het uitstapje zal worden gehouden op 28 Juni a.s. Bezocht zal worden de K. R. O. Studio te Hilversum en de Haka-fabrieken te Utrecht. Verder zullen bezichtigd worden de om streken van Soestdijk. Het P. T. T. kantoor Raams- donksveer zal op 29 Juni a.s. (ver jaardag van Z.K.H. Prins Bernhard) na 12 uur gesloten zijn voor alle postzaken. Girostortingen worden gedurende den geheelen dag niet aangenomen. Openstelling voor telegraaf en tele foon blijft ongewijzigd. De avondbestelling versalt en wordt deze uitgevoerd te ongeveer 14.45. Tusschen 18 45 en 19.00 bestaat gelegenheid de correspondentie af te halen. CAPELLE. De Korfbalvereeniging „K.I.O.L." speelde j.l. Zaterdagmiddag voor de competitie van den Dortschen Korfbalbond op het sportterrein aan de Willem van Gentsvaart tegen »H. K. C.» uit Hardinkxveld, welke wedstrijd in een 53 over winning voor de thuisclub eindigde. Bij den gemeenteveldwachter A. Keynemans is als gevonden aan gegeven een gabardine regenjas. Voor de competie van den Brab. Voetbalbond speelde de voet balver. ^Excelsior» j.l. Zaterdag middag te Vrijhoeve-Capelle tegen »Sparta», welke ontmoeting met 2 1 in het voordeel van »Sparta» eindigde. Ruim een half jaar na het vertrek van Ds. Cuperus naar de Ned. Herv gemeente te Wezep (Gld.) mocht de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse j.l. Zondag in Ds. Oostenburg, overgekomen van Gou derak, waar hij ruim 3 jaar werk zaam geweest is, weer een eigen predikant ontvangen. In den morgendienst werd de nieuwe herder en leeraar tot zijn ambtelijk werk te dezer plaatse in geleid en daarin bevestigd door zijn zwager Ds. Kraey uit Hardinkxveld, waarna Zijn Eerw. in den namid- dagdienst zich aan zijn nieuwe ge meente verbond, waarbij hij tot uitgangspunt zijner overdenking ge kozen had Handelingen 4 vs. 29 het 2e gedeelte. In zijn rede schetste Ds. Oostenburg allereerst de Heilige taak van den predikant, stond ver volgens stil bij de dure roeping van de gemeente om ten slotte te wijzen op den genadigen zegen des Heeren. Na de preek richtte de predikant een meer persoonlijk woord tot Ds. Oost uit Raamsdonksveer, die tijdens de vacature 't consulentschap heeft waargenomen, het college van kerk voogden en notabelen, den kerke- raad, de aanwezige predikanten uit den Ring 's Grevelduin Capelle en en zijn collega's van buiten den Ring, het bestuur van de clasis Heusden, den Edelachtbaren Heer Burgemeester A. Smit en meer anderen, waarna Zijn Eerwi voorging in dankgebed. Ten slotte werd de nieuwe herder toegesproken door den consulent Ds. Oost uit Raamsdonksveer, Ds. Mulhnickel uit Waalwijk, praesus der clasis Heusden, Ds. van der Roest uit Raamsdonksveer namens de collega's uit den Ring 's Grevel- duin-Capelle, Ds. Iiraay uit Har- dinkxveld, die hem in den morgen dienst bevestigd had, ouderling J. Verheijden namens kerkeraad en kerkbestuur en ten slotte door burgemeester A. Smit. Op verzoek van ouderling Ver heijden zong de gemeente haar nieuwen herder staande Ps. 122 vs. 3 toe. Met het zingen van den slotzang en het uitspreken van den zegen werd dezen dienst beëindigd. Het ruime kerkgebouw was beide keeren en vooral des namiddags overvol, De Ned Herv. Jonge Meisjes- vereeniging op Geref. grondslag houdt a.s. Woensnagavond in de consistorie der Ned. Herv. kerk haar jaarvergadering A.s. Woensdag des avonds om 8 uur houdt het Fonds tot stichting en instandhouding der muziektent te dezer plaatse haar jaarlijksche vergadering in het café van Mej. Wed. A. van der Haart aan de Nieuwevaart. Behalve de jaarver slagen komt o.m. aan de orde uit loting aandeelen rentelooze geld leening, In verband met de bevestiging van Ds. Oostenburg als predikant der Ned. Herv. gemeente alhier is aan Ds. Oost uit Raamsdonksveer op de meest eervolle wijze ontslag ver leent als consulent dezer gemeente. Aan de aannemer H. J. Ver steeg alhier is na gehouden aanbe steding opgedragen het vernieuwen van de onder- en bovendekken van een zestal bruggen over het Wilhel- minakanaal. Heden zijn in onze gemeente 25 werkloozen te werk gesteld bij de werkzaamheden in de »Capelschen Aanwas«. Ook hebben vele landar beiders bij den seizoen-arbeid werk gevonden, zoodat in onze plaats de werkloosheid sterk is gedaald, en momenteel nog slechts 25 bedraagt. Dinsdag j.l. slaagde onze dorps genoot de heer A van Dijk, te Tilburg, voor 't Middenstandsdiplo- ma Boekhouden en Handelsrekenen voor de Vestigingswet Postzegelautomaten Naar wij vernemen zullen zeer binnenkort ten gerieve van het publiek bij 't postkantoor, alhier een tweetal postzegel-automaten worden aangebracht. Opdracht De verbetering van wegen onder de gemeente Heusden is opgedragen aan de firma G. Vissers, alhier, voor de som van f7520,— Bond voor groote gezinnen Zondag om half 12 komt den Bond voor groote gezinnen derafd. Drunen in algemeene vergadering bijeen in de zaal der meisjes congregatie. Reeds 50 diploma's uitgereikt Dat in Drunen de zwemsport ter dege wordt beoefend bewijst het aantal zwemdiploma's, dat reeds is uitgereikt. Vanaf de opening werden reeds 50 zwemdiploma's uitgereikt. ELSHOUT St. Norbertus-gesticht Ten behoeve van het meerdere comfort der zenuw-patiënten die voor de nazorg verblijven in het St. Norbertus-gesticht alhier zullen de bestaande gebouwen belangrijk worden verbouwd, Openbare vergadering van den Raad der gemeente Geertruidenberg op Vrijdag 24 Juni 1938, des na middags 7 uur in het gemeentehuis. Te behandelen zaken 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van: a. de begrooting van't Gemeente lijk Electriciteitsbedrijf dienst 1937. b. de Gemeentebegrooting 1937. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van een geldleering voor het aanleggen van straten en rioleering. 3. Aanvraag aankoop huis Leert- houwerstraat no. 1 door G. de Bruin. 4. Ingekomen stukken. 5. Reclames. Tegen een zestal personen is door de rijksveldwacht procesver. baal opgemaakt wegens het visschen met een hengel in de vestinggrachten zonder voorzien te zijn van dever- eischte vergunning. Burgerwacht. De burgerwacht te Kaatsheuvel nam Zaterdag met een twintig manschapen deel aan de Burger wachtdag, die op het vliegveld \penburg bij den Haag ter gelegen heid van het 20 jarig bestaan van het institunt gehouden werd. Om tien uur werd per autobus de reis aanvaard. Ongetwijfeld is de deelname voor de aldeeling Kaats heuvel een daad geweesi, waarvoor de afdeeling een woord van hulde past, doch niet minder de burgerij, die door zijn steun de burgerwachters in staat stelde aan deze grootsche demonstratie deel te nemen. H.Sacraments-processies In alle drie de parochieen alhier werd Zondag de H. Sacraments processie buiten gehouden. In de parochie St. Jan verleende de har monie van het Kon. Muziekgezel schap Euphonia zijn medewerking, terwijl het zangkoor versterkt was met het knapenkoor. In de parochie Berkdijk was de harmonie St. Jan present om zijn medewerking te geven. De parochie st. Josef organiseerde voor het eerst een processie en eveneens op het versierde kerkhof. Deoverstelpendedruktedie andere jaren rond de St Janskerk heerschte toen alleen deze parochie een processie organiseerde was thans dan ook heel wat minder, wat de vlotte organisatie zeer ten goede kwam. een weldaad voor Uw huid Geslaagd Voor het diploma gemeente-ad ministratie A. slaagde de heer J. Brands, ambtenaar ter secretarie dezer gemeente. Arm gebroken. Bij het spelen op de speelplaats der St. Bernardschool, kwam de 13 jarige v. d. R., te vallen waar door hij zijn Pols brak. Publieke verkoop Ten overstaan van Notaris Jan van Ham werd Dinsdagavond in Café-Restaurant »Euphonia« bij toeslag verkocht het woonhuis met bouwterrein van den heer L. v. d. Mortel, gelegen aan de Hoofdstraat te Kaatsheuvel voor de som van f1825.- Middenstandsdiploma Maandag slaagden te Tilburg voor het Middenstandsdiploma de volgen de candidaten, die hun opleiding ontvingen aan de Middenstands cursus door de R.K. Middenstands- vereeniging alhier in de St. Jan- school georganiseerd J. Beekmans, C. Vesters, L. de Bondt, A. van Heeswijk, C. Hugten, G. v. d. Kaa, N. Klijsen, H. Klijsen, J. Kust, J. v. d. Linden, P. van Mortel te Kaatsheuvel en H. Esch, A. Vera, A. Donkers, M. v. d. Hoven. Hengelsport Zaterdagavond 25 Juni a.s. zal in het clublokaal van de nieuw opgerichte hengelaars-vereeniging »Geduld overwint«, café L. van Berkel, Horst, alhier, een propa. ganda.avond worden gehouden. Het hoofdbestuurslid van den Algemeenen Hengelaarsbond, de heer Fr. Broers zal een spreekbeurt vervullen, waarin „hij de belangen van de hengelsport in 't algemeen en die onder het regime van den Alg. Heng. Bond in 't bijzonder, een ruime beurt zal geven Alle inwoners van Kaatsheuvelen Loon- op-Zand c.a. die iets voor de mooie hengelsport voelen, worden uitge- noodigd dien avond om 8 uur in café L. van Berkel tegenwoordig te zijn. St. JOACHIMSMOER. Het eerste prijsschieten tusschen de leden van de Kruisbooggezelschappen Willem Teil en Onderlingen Vriend schap alhier, had Zondag 19 Juni plaats op de banen van Onderlinge Vriendschap alhier. Na een kamp van 10 pijlen per lid kon de volgende uit slag worden bekend gemaakt: lste prijs A. Kouwenberg, St. Joa- chimsmoer met 42 punten2e pr. H. Kolberg, Loonopzand met 42 punten; 3e pr. M. Schellekens, St. Joachims» moer met 41 pnt.; 4e pr. G. v. Gor- cum, St. Joachimsmoer met 41 pnt.; 5e pr. J. v. Wanrooi, Berkdijk met 39 pnt.; 6e pr. Joh. v. Wanrooi, Berkdijk met 39 pnt.; 7e pr. A. van Dongen, Berkdijk met 39 pnt.; 8ste pr. H. Din- gemans, St. Joachimsmoer met 38 p.; 9e pr. A. v. d. Hoven, St. Joachims moer met 38 pnt.; 10e pr. W. Sins, Berkdijk met 37 pnt.; lie pr. P. v. d. Hoven, St. Joachimsmoer met 36 pnt.; 12e pr. G. Gommers, Berkdijk met 36 pnt.; 13e pr. Jos. in 't Groen, Berk dijk met 36 pnt.; 14e pr. Jan v. Wan rooi, Berkdijk met 35 pnt.; 15e pr. E. Verhelst, St. Joachimsmoer met 35 p.; 16e pr. C. v. Wanrooi, Berkdijk met Doos 20c(

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2