Plaatselijke Berichten. BINNENLAND Tweede Blad Woensdag 22 Juni 1938 No. 50 De Echo van het Zuiden Buitenland. Eindexamen R.K. H B.S. Aan de R. K. Hoogere Burger school A alhier zijn voor het eindexamen geslaagd: Kemperman en de Kort te Waalwijk; J. van Delft te Drunen; W. v. d. Heijdea en A. Renniers te Geertruidenberg en Th. Kolsteren te Raamsdonk. Wij mogen bij den uitslag dezer examens er wel eens aan herinneren dat het de eerste maal was dat een officieel rijks examen met rijksgecomi- teerden werd afgenomen, geheel volgens het nieuwe programma en den nieuwen maatstaf die hierbij wordt aangelegd. Het examen was veel zwaarder in ver band met de studierechten die er dit jaar voor de eerste maal waren aan verbonden Vooral de examen-vragen in di mo derne talen waren zeer lastig! om een voorbeeld te noemen; er werd gevraagd om in 't Duitsch een rapport uit te brengen over de drooglegging der Zui derzee. Dinsdagmiddag werden in tegenwoor digheid van 't dagelijksch bestuur der school, met een hartelijk woord de diploma's en puntenlijsten uitgereikt, waarna een afscheid der geslaagden. GESLAAGD. Op 18 Juni, slaagde te Nijmegen, voor akte Lager Onderwijs, Zuster Marie Cyrilla. In de wereld, onze oud- plaatsgenoote mej. Jo van Veldhoven. Voor 't propaedeutisch examen in de economische wetenschappen aan de Handels Hoogeschool te Tilburg, slaagde o.m. de heer G. M. E. Bleckman, alhier. Maandag j.l. slaagde voor de te Tilburg gehouden examens betref fende het Middenstandsdiploma®, den Heer W. Hens Gz. alhier. Hij genoot zijn opleiding bij den Heer J. J. A. van Druuen, onder wijzer St. Clemensschool. Het 40-jarig regeeringsjubileum. Ten gemeentehuize vergaderde Maan dagavond de Oranjevereeniging »Ons Huis» om enkele voorloopige bespre kingen te houden ten aanzien van het 40-jarig Regeerings-jubileum van H M. de Koningin. Daar Donderdagavond de gezamen lijke Oranjeverenigingen, het Centraal Comité bijeen komen, zal eerst het resultaat dezer vergadering worden afge wacht, om meer omlijnde plannen naar voren te brengen ten aanzien van te houden festiviteiten. Bezoek Bond van Nederlandsche Architecten aan Waalwijk. De Bond van Nederlandsche Architecten (B.N.A.), die Zaterdag 18 Juni jl.zijn algemeene vergadering hield te Den Bosch, had voor het bezichtigen van Brabants beziens waardigheden ook Waalwijk uitge kozen tot een bezoek. Te ongeveer half een arriveerde een gezelschap dames en heeren, ongeveer 60 in aantal op ons raad. huis. Voor de ontvangst in de raadzaal waren namens hetgemeentebesluur aanwezig wethouder Eibers en de gemeentesecretaris de heer van Mierlo. Wethouder Eibers deelde mede dat de burgemeester door ambst- bezigheden was verhinderd, het gezelschap te ontvangen. Hij heette het gezelschap hartelijk welkom in Waalwijk, dankte voor de eer, die men Waalwijk met dit bezoek aan deed en sprak de wensch uit, dat men van onze plaats en bijzonder ook van ons raadhus een goede indruk mocht medtnemen. Nadat een frissche dronk was aangeboden en genoten, werd onder geleide der reeds genoemde heeren en van den gemeentearchitect, den heer de Hoop, het architectonisch gedeelte van het raadhuis bezichtigd. Bijzonder veel belangstelling was er voor de architectuur van de groote hall en de raadzaal, terwijl ook aan de versieringen, door verschillende kunstenaars aan de wanden aangebracht groote aan dacht werd geschonken. Bij 't beoordeelen van het uitwen dige werd van verschillende zijden bijzonder waardeerend gesproken over de zeer geslaagde oplossing langs de Westzijde van het raad huisplein. De voorzitter van de B.N.A., de heer van der Kloot Meyburg, dankte het gemeentebestuur voor zijn har telijke ontvangst. «Zooals U bekend is,» zeide hij, «bestaan er omtrent bouwkunst tegenwoordig zeer vele meeningen, die uiteraard nogal uit. <- eenloopen. Ik weet evenwel namens een zeer groot deel van het gezel schap ie spreken, als ik U verzoek aan architect Kropholler te zeggen dat wij zeer groote bewondering hebben voor het mooie raadhuis, dat hij hier heeft gebouwd. Dit gelieve U tevens te aanvaar den als een pluim op den hoed van het gemeentehesuur, dat hem daar toe in de gelegenheid heeft gesteld.» Vervolgens werd nog een bezoek gabracht aan onze monumentale kerk aan de haven, waarbij architect van Bilderbeek, onder wiens leiding de restauratie plaats vindt, de geleider was. Ook de „Timtur''-schoenfabriek en 't woonhuis van Mevr. v. Liempt in de Mr. van Coothstraat hadden de bijzondere belangstelling der heeren en dames. Volksconcert. Het Volksconcert dat 1.1. Zondag avond door de harmonie St. Crispijn onder leiding van den heer Duy velaar in samenwerking met de liedertafel »de Vereenigde Zangers« onder lei ding van den heer Jan Kooien op de kiosk op het raadhuisplein werd gegeven trok groote belangstelling. De uitvoering was dit dan ook meer dan waardzoowel de nummers van harmonie als liedertafel werden uitstekend gegeven en getuigden van ernstige studie en groote ambitie. Het talrijk publiek heeft op dezen mooien zomer-avond dan ook van van harte genoten. Jammer dat het concert ontijdig, omstreeks half tien, moest worden beëindigd daar er geen licht was op de kiosk en in weerwil van vele pogingen men eerst slaagde dit euvel te verhelpen, toen de muzikanten en zangers na lang wachten reeds verdwenen waren. Demonstratie. Morgenmiddag om 3 uur zal in het K. J. V. huis een demonstratie gegeven worden uitgaande van de N.V. Electro-Lux Gas Koelkast. Het W.S.C.-bal. Het W S.C.-bal dat Zondagavond in de zaal »Musis Sacrum« gegeven werd mag wel bijzonder geslaagd genoemd worden. Den geheelen avond heeft er een zeer opgewekte stemming geheerscht, die niet weinig werd aangewakkerd door de vroo- lijke en pittige dansmuziek van het gunstig bekend staande »The Dar ling Band«. Na veler zin nog veel te vroeg kwam dan ook om 2 uur het einde. In Hotel »De Twee Kolommen« was van te voren aan de eerste elftallers een welverzorgde koffie tafel aangeboden. Opbrengst Collecte. De in deze gemeente gehouden collecte ten bate van het «Fonds voor Oud-Militairen«, heeft een be drag van ongeveer f21 opgebracht. Ie Lustrum der R.K.V.V. Hercules. Concert Roestelberg. Naar wij vernemen zal op Zondag 24 Juli aan de uitspanning »Berg en Dal«, bij den heer P. v. Eeuwijk, een concert gegeven worden door het bekende 50 man sterke Tilburg- sche Scala-koor. Gezien de gerennomeerde kwali teiten van dit gezelschap, twijfelen wij er niet aan of de gezangen zullen in deze prachtige entourage best tot hun recht komen en daar door een lust zijn voor de vele muziek- en zangliefhebbers. H. Kindsheid v.m. Besoijen. De H. Kindsheidoptocht die 1.1. Zaterdag in v.m. Besoijen gehouden werd mag wel bijzonder geslaagd genoemd worden. De lange stoet bood den velen kij kers een fleurige aanblik en de talrijke collectanten konden daarbij nog een aardig duitje meenemen. Opdracht. De expediteursfirma Gebrs. Pot, alhier ontving uit talrijke gegadig den de opdracht voor het vervoer van den geheelen inventaris der schoenfabriek v. d. Huiden-v. d. Heijden te Leeuwarden, welke fa briek zal worden verplaatst naar Oisterwijk. Vergadering R. K. P. T. T.personeel. Op Zondag 19 Juni hield de af- deeling „St. Jan" van den R.K. Bond van P, T. T.—personeel hare huis houdelijke vergadering. De Voorzitter, de heer O. L. de Rouw, opende op de gebruikelijke manier, heette de aanwezigen wel kom, installeerde den heer van Veld. hoven uit Loonopzand als nieuw lid en memoreerde eenige belang rijke gebeurtenissen uit de afdeeling o.a. het 25-jarig ambtsjubilé van den heer Gubbens, Adjunct-commies te Kaatsheuvei en het heengaan ale lid der atdeeling van den heer van Huiten, monteur T. T.te Waalwijk, wegens eervol ontslag. Daarna volgde een bespreking van de reis naar de K. R.O.studio op Zondag 26 Juni, waarbij vanzelf sprekend de financiën der afdeelings- kas aan een nauwkeurig onderzoek werden onderworpen. Als kas-controleurs over het af geloopen boekjaar werden aange wezen de heeren Ligthart en de Wit, terwijl de heer de Rouw met groote meerderheid van stemmen werd gekozen als afgevaardigde uaar het op 19 en 20 Juli te Nijmegen te houden P. T. T.—congres. Besloten werd aan den te Tilburg of Breda te houden landdag naar verkiezing deel te nemen. Onder deze bedrijven door kwamen nog enkele principieele kwesties aan de orde en bleek duidelijk verschil van inzicht en opvatting te bestaan tus- schen 'n tweetal Bestuursleden en eenige gewone leden. Het gemis van den Geestelijk- Adviseur op deze vergadering werd door alle leden diep betreurd en bij het aan de orde komen der principieele kwesties ernstig aange voeld. Na een dankwoord en een woord van afscheid aan het scheidende lid den heer v. Huiten, sloot de Voor zitter deze bewogen, maar bovenal leerzame vergadering met den christelijken groet. Op 5 Juni j 1. was het 5 jaar ge leden dat in de St. Antoniusparochie een voetbalvereeniging werd opge richt onder den naam van Hercules. Het doel van deze vereeniging was de jeugd van deze parochie onder leiding van een zestal personen die hiervoor waren aangezocht in katholiek verband te laten voet ballen. Niemand had toentertijd eenig vermoeden dat dit eenmaal een flinke voetbalvereeniging zou worden. Met slechts een jeugd-elftal van jongens beneden de 14 jaar werd begonnen, maar door de groote toename van leden werd reeds in 1934 besloten tot den R.K.V.B. toe te treden en thans is de vereeniging zoover gevorderd dat het le elftal uitkomt in de 3e klas van den I. V. C. B. Hoewel de resultaten van het le elftal in het afgeloopen seizoen niet erg gunstig waren bleef de vereeni ging, dank zij het actief werk van 't bestuur enden goeden geest welke momenteel onder de vereeniging heerscht, op een behoorlijk peil. De vereeniging Hercules telt thans 55 leden en 37 aspirantleden. Niet tegenstaande de vele moeilijkheden die de vereeniging ondervond kun nen bestuur en leden toch met genoegen op de afgeloopen vijf jaar terugzien. Het bestuur heeft dan ook gemeend dat feit niet ongemerkt te laten voorbij gaan en zoodoende zal a.s. Zondag26 Juni ditleLustrum op eenigszins feestelijke wijze wor den gevierd. Jammer echter dat de toestand van het terrein, hetwelk dezen zomer opnieuw werd ingezaaid nogniet in staat is om er wedstrijden op te spelen. Om nu toch voor dien dag een zooveel mogelijk volledig program te hebben heeft het bestuur besloten des middags voor alle leden boven de 14 jaar een fietstocht te organiseeren naar 's-Bosch met als doel daar een 3-tal wedstrijden te spelen tegen de vereeniging Con cordia welke reeds hare mede werking toezegde. A.s. Zaterdag zullen wij een vol ledig program van dezen feestdag plaatsen. Aan de Katholieken van het Bisdom 's Bosch tueelen, van middenslanders, van boeren en van werklieden, ook op die van onze rijpere jeugd, alsmede op de besturen van onze andere Katholieke Organisaties, om deel. name hunner leden aan dezen Katholiekendag met ijver te bevor deren. Ook zij dit beroep nu reeds gedaan individueel op alle Katho lieken van het Bossche Bisdom èn voor wat betreft het deelnemen persoonlijk aan dit groote demon stratief samenkomen in Nijmgen.èn voor zoover zij daarvoor door of namens het Nijmeegsch Uitvoerend Comité daartoe worden uitgenoo- digd door het tijdig koopen van steun of gereserveerde toegangs kaarten. Het Nijmeegsche Uitvoerend Comité, staande onder Voorzitter schap van Prof. Brom, zal in de komende drie maanden welke ons nog scheiden van den Katholieken dag, de noodige maatregelen wel weten te vinden dat de Katholieken, dag 1938 niet voor zijn voorgangers onderdoet. Het Bestuur voorde Dioc. Katholiekendagen in bet Bisdom 's-Bosch. ONGEREGELDHEDEN IN SPRANG-CAPELLE. Zooals reeds eerder in de Katho lieke Pers van dit Bisdom werd medegedeeld, zal met goedkeuring en onder hooge bescherming van Zijne Hoogw. Excellentie Mgr. Diepen. Zondag 18 September te Nijmegen een Diocesane Katholie- liekendag worden gehouden. Het onderwerp dat ook de volle in stemming heeft van den herder van ons Diocees, te behandelen in de afdeelingen en in de groote alge meene vergadering zal zijn „ARBEID VOOR ONS VOLK, IS ACTIE VOOR GOD." Een onderwerp actueel en van belang in hooge mate in dezen zorg- vollen, moeilijken tijd, waarin groote massa's van ons volk in groote materieele nood zijn, maar ook daardoor gebracht worden in groote gevaren voor hun ziele- en geloofs leven. Onze werklooze arbeiders moeten geholpen, materieel, maar ook gods dienstig en cultureel. Niet alleen aan 't eerste, maar ook en vooral aan 't tweede zal deze Katholiekendag ernstig aan dacht wijden. We weten dat het de wensch is van Z. Hoogw. Excellentie, dat deze Katholiekendag van Nijmegen een demonstratief karakter van eenheid onder de Katholieken van het Bossche Diocees zal toonen, juist nu, waarin van meerdere zijden Geloof en Godsdienst zooveel be strijding vinden. We meenen daarom nu reeds een beroep te mogen doen allereerst op de leiding van onze standsorganisa- saties van werkgevers en intellec- In da gemeente Sprang-Capelle is het Zondag door het optreden van eonige woeligo elementen tot ongeregeldheden gekomen, waarbij de politie van den gum mistok gebruik maakte. Het zal velen onzer lezers wel he kend zijn dat het Bruggetje aan de Heistraat zooveel als een vergader plaats vormt, waar allerlei personen den avond en den Zondag door brengen. Uit pure verveling en baldadigheid heerscht daar dikwijls een zekere losbandigheid die zich kenmerkt door het lastig vallen van voorbijgangers, door naroepen, schelden enz. zelfs predikanten kunnen niet met rust gelaten wor den. Dit feit was reeds direct een doorn in het oog van den nieuwen veldwachter van Overeem, die de verordening ten deze uitdrukkelijk wenschte toe te passen. Deze politieman die pas drie weken in deze gemeente werkzaam is besloot dan ook in overleg met zijn superieuren aan dien toestand een einde te maken, temeer daar ook hij reeds verschillende malen het voorwerp van bespotting door bovengenoemde personen was. Meermalen had hij hen dan ook reeds gewaarschuwd, doch hieraan scheen het gezelschap zich niet te storen, integendeel zij vonden er een aanleiding in om hun spot zucht nog verder door te voeren. Toen dan ook agent v. O. Zon dagmorgen weer voorbijkwam en op z'n herhaalde aanmaning niemand wilde doorloopen (volgens de ge meente-verordening mag men daar slechts 20 M. uit de bocht staan) werden 4 personen geverbaliseerd. Des middags om ongeveer half twee groepten op dezelfde plaats evenwel weer een man of twintig bijeen. De veldwachter, die dit weer opmerkte, liet het evenwel maar zoo, daar hij nog dienst had bij de entreerede van Ds, Oostenburg, zoodat hij kalm per rijwiel pas seerde zonder eenige op- of aan merking te maken. Hij was evenwel nauwelijks 'n 20 5 25 meter gepasseerd of hij werd weer uitgejouwd en nageschreeuwd. Dit was hem wel al te bar en on middellijk draaide hij dan ook om, om het groepje te gelasten uiteen te gaan. Door enkelen werd aan dat bevel voldaan, doch anderen sommigen oordeelden het na verschillende aanmaningen niet noodig er aan gevolg te geven, waarna van Over- veem deonwilligen met den gummi stok uiteensloeg. Hierbij liep een zekere 21-jarige Zw. enkele rake klappen op, met het gevolg dat hij bewusteloos neerviel. Dr. Winkelman, die in allerijl was gewaarschuwd, verleende ge neeskundige hulp, waarbij hij con stateerde dat geen verwondingen van ernstigen aard waren opgeloo- pen, zoodat dit geval voor den be trokkene geen verdere schadelijke gevolgen zal hebben. Deze gebeurtenis moge evenwel een ernstige waarschuwing zijn om het misselijk gedoe, waai aan ook vele buitenstaanders zich erge ren op te geven, want naar men ons verzekerde zal met kracht aan dezen wantoestand een eind worden gemaakt. Eenigszins tragisch is in dit geval wel het feit, dat zooals het meer malen gaat, de getroffene zich maar weinig op genoemde plaats ophoudt en zeker niet zal hebben meegedaan aan bet gejouw e d. HET BETREKKELIJK KLEINE BEDRAG, BESTEED AAN GERE GELD AD VERTEEREN. KOMT Tegen vrachtauto geloopen. Maandagavond is de 54-jarlge heer J. J. A. Wijsbeek uit Veendam (ook in Waalwijk een goede bekende) aan het Damsterdiep onder ten Boer tegen een vrachtauto geloopen. Hij werd met ernstige verwondingen opgenomen en naar het R. K. ziekenhuis te Groningen vervoerd. Zijn toestand was zeer zorg wekkend en hij is inmiddels overleden. Den chaufteur treft geen schuld. Perspectieven voor de Engelsch- Italiaansche overeenkomst? Gisteren is te Londen officieel bevestigd, dat de subcommissie der niet-inmengingscommissie met alge meene stemmen het geheele ontwerp van het plan tot terugtrekking van vrijwilligers, met de bepalingen in zake het verleenen van beperkte oorlogsrechten, het herstel van de controle te land en ter zee en de aanwijzing van waarnemers in ze kere Spaansche havens, heeft aan genomen. Het plan zal nu voor den laatsten keer uit technisch oogpunt worden bezien en de plenaire vergadering van de niet inmengingscommissie zal op de hoogte worden gesteld van hetgeen gisteren is tot stand gebracht. Joodsche handelspost wordt in Duitschland niet meer besteld. Behalve indien deze voor Joodsche zaken is bestemd. Met een vindingrijkheid, een betere zaak waardig, worden in Duitsch land steeds weer nieuwe maatregelen uitgedacht om de Joden te kwellen. Thans meldt Havas uit Berlijn, dat de rijksposterijen voortaan geen postzendingen die van commerci- eelen aard zijn en van Joodsche handelszaken afkomstig zijn, meer zullen bezorgen, behalve indien deze zendingen voor andere Joodsche handelszaken bestemd zijn. De post zal het »Joodsche karakter van den afzender« nagaan. Overigens zullen Joodsche onder nemingen geen leerlingen meer in opleiding mogen nemen. Ossche zaak in deTweede Kamer Gistermiddag nam de Kamer in openbare behandeling het voorstel van den heer Wendelaar tot het houden van een enquête omtrent de opdracht van den minister van Justitie tot onthouding van opspo ringsonderzoek door de marechaus seebrigade te Oss. De meerderheid van de Kamer bleek tegen een enquête. Wel schijnt de meerderheid van oordeel, dat aan den minister nog nadere inlichtingen verzocht kunnen worden. Incident in de Tweede Kamer. De heer Rost van Tonningen voor een dag geschorst. Bij de behandeling door de Tweede Kamer van 't enquetevoorstel— Wendelaar inzake de kwestie van de marechaussee in Oss, heeft zich gistermiddag een incident voorge daan. Eerste spreker over dit onderwerp was de heer Rost van Tonningen (N.S.B.), die in heftige bewoordingen het beleid van de Kamer en den minister afkeurde. Toen hij de com missie van rapporteurs verweet, zijn beschuldigingen aan den minister van Justitie te hebben weggelaten, heeft de voorzitter, mr. Van Schaik, hem het woord ontnomen en hem voor een dag het recht ontzegd de vergaderingen der Kamer bij te wonen. De heer Rost van Tonningen ontstak hierover in toorn en verliet zaal onder het geroep „inquisitie." Een vondst van de Lutine. De „Karimata", zoo meldde men van Terschelling, zet, nu het weer zooveel verbeterd is, haar werk bij het Lutinewrak gestadig voort. Al heeft men dan nog geen gouden schatten gevonden, toch kreeg men gistermiddag een bewijs dat men in ieder geval op den goeden weg is. In een der groote bakken van den baggermolen werd namelijk uit den zeebodem een plaat koper omhoog gebracht. Een onderzoek, wees uit, dat men hier te doen had met een huidplaat van het goudschip, welke daarvan in den loop der jaren is losgeraakt en onder het aanslibbende zand bedolven. Herziening van loonen in werkverschaffing? Op de vragen van den heer Hilgenga betreffende herziening van de basisuurloonen der in de werk verschaffing te werk gestelde arbei ders heeft de minister van Sociale Zaken geantwoord, dat hij ter zake een onderzoek laat instellen. Mede aan de hand van het

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5