SPORT GEMEENTERAAD GEERTRUI DEN BERG GEMEENTERAAD RAAMSDONK DE ECHO VAN HET ZUIDEN" klooster te zijn gegaan om adressen te vragen van oude renteniersters, die verpleegd moesten worden. Broeder Farter heeft haar niet for meel herkend, terwijl wed. Becker beweerde, dat zij het bestaan van het klooster niet kende. Vervolgens verscheen een reeks personen, die door de weduwe Becker benadeeld waren in verband met een verhaal over een erfenis van 500.000 francs. De beklaagde bestreed de verkla ringen dezer getuigen, waarna de zitting gesloten werd. men met een onverhuurde markt zit ten, totdat gelukkig nog een kooper kwam opdagen die voor 1000 klaar was. Spr. is er van overtuigd dat voor die prijs de middenstand ook wel toe gehapt zou hebben. Weth. Sassen geeft hierover een uit voerige uiteenzetting, waaruit blijkt dat bedoelde persoon het optrekken van stands enz. voor eigen rekening moet doen, zoodal hij toch nog duur genoeg uitkomt. De voorz. sluit hierna de openbare vergadering. Uitbreiding. De raad dezer gemeente kwam Vrij dagavond in voltallige raadszitting bij een onder "voorzitterschap van burge meester J. Bianchi. Secretaris de heer Me'ij^rs. De notulen der vorige verga dering worden ongewijzigd goedge keurd. Een voorstel van B. en W. tot wij ziging van het G.E.B. diest 1937 en van de gemeentebegrooting 1937 wordt goedgekeurd. Over het tweede punt der agenda: voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldleening voor het aanleg gen van straten en rioleeringen ont spint zich ecnige discussie. Onder dit voorstel is begrepen het doortrekken van de Pótêrnestraat en Princestraat, stichting van een Dordtschestraat en voorts nog vernieuwing van de Elisa- bethstraat en van het Kerkplein voor de kerk van de Ned. Herv. Gemeente. De kosten hiervan zullen ongeveer 8 a 9000 gulden beloopen, waarvoor B. en W. een geldleening zouden willen voorstellen met een looptijd van 40 jaar tegen 3,5 De heer Okkerse vraagt of, wanneer de Princestraat wordt doorgetrokken dit gedeelte wel geschikt is voor be bouwing. Spr. is van meening dat de mogelijkheid van verzakking daar ter plaatse niet mag worden uitgesloten. Verder betwijfelt spr. of men van be bouwing wel evenveel voordeel zal hebben als van de verhuring van be doeld terrein aan de voelbalvereeni- ging- De voorz. zegt dat een uitbreiding als hier> wordt voorgesteld nooit kan worden goedgemaakt door de pacht van een voelbalvereeniging. Het is wel jammer dat de vereeniging daarmee haar terrein kwijt raakt, maar met het zoeken naar een ander zal de gemeenle de <jlub zooveel mogelijk tegemoetko men. Wat betreft het verzakken, meent spreker dat dit door het bou wen op een betonplaat zeer goed .kan worden voorkomen. Dit is reeds op meerdere plaatsen met succes toege past. De heer Okkerse zegt dat men de menschen toch ook weer niet de gele genheid tot ontspanning mogen ont nemen. De voorz. zegt dat de vereeniging dit reeds lang heeft kunnen voorzien en dus voldoende tijd heeft gehad en nog wel heeft om naar een andere speelgelegenheid uit te zien. De heer Sassen, wethouder, vindt dit het eenigste bouwrijpe terrein, dat voor de sport in feite toch te duur is. Men heeft thans als eerste plicht de uitbreiding ter hand te nemen. Op de tweede plaats komt de sport dan. De heer Okkerse zegt dat wanneer de baten goed zijn men toch niet meer behoeft te verlangen. Weth. Sassen zegt dat de baten hier in liet geheel geen rol bij spelen. Men moet dit veel zakelijker bekijken. De voorz. zegt dat men in het gun stigste geval van de vereeniging 135 krijgt. Wordt er evenwel van het ter rein maar een gedeelte verkocht zoo groot als destijds het perceel aan N.V. Lodewikus dan is de opbrengst al meer. Men kan nu eerst wel op koo- pers wachten, maar het is voor de ge meente zaak om door het aanleggen van een straat de bouwgronden aan trekkelijk te maken voor gegadigden. Hoe meer de gemeente kan verkoopen des te beter is het voor haar. In het begin van het seizoen of misschien al eerder zal de club het terrein hebben moeteji verlaten. Hierna wordt het voorstel van B. en W. z.h.st. aangenomen. Verder wordt goedgekeurd dat de gemeente een huis aan de Leerthou- werstraat no. 1 en bewoond door C. H. Korst verkoopt aan laatstgenoem de'voer-de somma van 4500,met overdracht van den naast dit huis ge legen ingang. Ingekomen zijn: a. Enkele goedgekeurde raadsbe sluiten tot begrootingswijziging. b. Goedgekeurd raadsbesluit tot het aangaan van een fraude risico verzekering. c. Schrijven van den Commissaris dèr'Koningin dat de Ver. van Nederl. Radio Amateurs geen deel meer neemt aan "de bestrijding van het luchtge- vaar. De subsidie aan deze vereeniging kan dus in het vervolg komen te ver vallen. >Deze. ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. d. Schrijven van het St. Agnesge- sticht dat de kookcursus thans voor vast gevestigd zal worden in de R.K. Meisjesschool in de Koestraat. De cur sus zal aanvangen 1 September a.s. Evenals vorig jaar wordt thans een geen B. en^V. °Pk voorstellen goed te keuren. De school zal toegankelijk zijn voor meisjes van alle gezindten. Wordt goedgekeurd. c. Van de N.V. Woningbouwvere niging Geertruidenberg is een schrij ven binnengekomen waarin wordt aangedrongen op rente-verlaging tot 3,5 van de 4,5 pets. leening nog groot 44000. Op voorstel van B. en W. wordt goedgekeurd tot wederopzeggingstoe op het verzoek van de Woningbouw vereniging in te gaan. Punt 5 van de agenda betreffende reclames wordt in gesloten vergade ring behandeld. Rondvraag. De heer Staal vraagt of de uiteenzet ting van den voorzitter in de vorige vergadering betreffende de annexatie plannen van 1920 wel juist was. Een van de heeren, aldus spr., twijfelde er aan. De voorz. had liever gezien dat de betrokken persoon dat dan persoon lijk gedaan 'had. Hij kan evenwel de verzekering geven dat het door hem in de vorige vergadering gesprokene waarheid was en hij zou daarom gaar ne zien dat de raad uit zijn midden een commissie benoemde die de waar heid dezer verklaring kan onderzoe ken. Tot leden dezer commissie wor den dan benoemd de heeren Sassen, Okkerse en Staak. De heer Dirven brengt de straatbe- lasting eens ter sprake en meent dat toen hierover in den raad gediscussi eerd is er niet is gesproken over de heffing op ongebouwde eigendommen. Het is spr. thans evenwel gebleken dat er ook belasting op de ongebouwde eigendommen wordt geheven, waar mee hij zich in het geheel niet kan vereenigen. De voorz. zegt dat het ontwerp des tijds voor alle raadsleden ter inzage heeft gelegen. De heer pirven zegt dat de landerij en die uitwegen op de harde gronden van een ander lichaam feitelijk twee maal dezelfde belasting betalen: aan de gemeente en aan dat lichaam. De voorz(i zegt dat dit is ingevolge een onlangs uitgesproken arrest van den Hoogen Raad. Spr. hoopt voor de begrooting 1939 de straatbelasting wel wat te kunnen verlagen. De heer Dirven wil in overweging geven om ze maar geheel te laten ver vallen en desnoods naar andere mid delen te zoeken. De voorzitter zegt dat de heer Dir ven eerst die andere middelen dan maar eens moet aanwijzen. De heer Okkerse zegt dat nadat de annexatieplannen van de baan zijn, de gemeente voortaan behandeld wordt als een plattelandsgemeente. Zoo heeft de minister een aantal werk- loozen voor 6 weken van den steun uilgesloten. Spr. vraagt welke maat regelen er door B. en W. genomen zijn om dit feit te verzachten. De voorz. zegt dat deze maatregel door de praktijk noodig is gebleken, daar de steuntrekkers eenvoudig weigerden 0111 werk te zoeken. De maatregelen tot verzachting door B. en W. genomen zijn op de eerste plaats het uitkiezen van die periode waarvan de cijfers hebben uitgewezen dat er dan het minst aantal werkloozen zijn. Vorig jaar waren er in genoemde periode 20 werkloozen en spr. is ervan overtuigd dat door deze maatregel huil aantal nog zal zakken. Uit de omgeving ko men herhaaldelijk personen om werk vragen bij het kabel leggen, maar uit deze gemeente slechts een en die heeft het gekregen ook. De heer Okkerse zegt dat de Vest zoo onrein wordt. Spr. vraagt of dit niet kan worden voorkomen door het dempen van de Haven en het aanbren gen van een waterloop. Men zou dit dan met behulp van het Werkfonds in werkverschaffing kunnen uitvoe ren. De voorz. zegt dat B. en W. in die richting reeds doende zijn. De heer Okkerse vraagt verder of het juist is dat steuntrekkers die ziek worden, diis niet meer in staat zijn te werken, en geen uitkeering meer kun nen ontvangen uit de ziekenkas, abso luut geen ondersteuning meer krijgen. De voorz. bevestigt dit. Dergelijke personen zijn op de openbare liefda digheid aangewezen. De heer Okkerse zegt dat iemand in verband met de feestelijkheden de geheele markt gekocht heeft voor 1000.Spr. had het mooier gevon den als eerst de plaatselijke midden stand er van had kunnen profiteeren, doordat men de inschrijfprijzen niet op ƒ5,per M2 had moeten stellen, maar lager. Nu durfde de midden- Ernstige woorden betreffende een geschil om de leverantie van tegels ten behoeve van trottoiraanleg. De raad van de gemeente Raams- donk kwam Zaterdagavond in open bare vergadering bijeen. Voorzitter loco-burgemeester Mr. Heere. Secretaris de heer Ivieboom. Na opening door den voorzitter wer den de notulen der vorige vergadering ongewijzigd vastgesteld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Voor kennisgeving worden aange nomen a. Goedgekeurde raadsbesluiten tot wijziging gemeentebegrooting. b. Alsvoor tot wijziging van de be grooting van het Burgerlijk Armbe stuur. c. Alsvoor om het v.m. gemeente huis te bestemmen voor de vestiging van een landbouwschool. d. Alsvoor tot het aanleggen van trottoirs. e. Alsvoor tot het sluiten van een kasgeldleening. f. Nota van aanmerking op de ge meentebegrooting 1938. Deze wordt in handen van B. en W. gesteld ter ver dere afdoening. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van het bedrag der vergoeding inge volge artikel 101 der Lager-On- derwijswet 1920 voor de bijzon dere scholen over 1936. De voorzitter zegt dat de tarieven voor de leden ter inzage hebben ge legen. Zij zijn ongeveer gelijk aan het begroote bedrag. Wordt goedgekeurd. 3. Ontwerp-besluiten tot het aan gaan van kasgeldleeningen tot een bedrag van 400.000. De voorzitter zegt dat men zoo ge lukkig is geweest om verschillende kasgeldleeningen die binnenkort af- geloopen, opnieuw te sluiten. Goed gekeurd wordt een tweetal kasgeld leeningen resp. groot 258000k 5/16 pet. en 142000 k 1/4 pet. te sluiten bij de Amsterdamsche Bank N.V. 4. Alsvoor tot het aangaan van vas te leeningen tol een bedrag van 329.000.—. Deze vaste leeningen worden als volgt gesplitst. 142.000 a 3'A pet. De aflossing ervan begint eerst na 12 jaar. 100.000 a 2s/« pet.; na 5 jaar 3 procent.; af te lossen in 12 jaar. 87000.a 3 pet. ook af te lossen in 12 jaar. Wordt goedgekeurd. De heer de Jong meent dat B. en W. voor het gunstig verloop van deze transacties den raad te moeten com- plementeeren. 5. Alsvoor tot wijziging der Ver- keersverordening. Ook deze ontwerp-besluiten hebben ter inzage gelegen en worden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van eenige strookjes grond voor ver breeding van de Julianalaan. B. en W. stellen voor hen te mach tigen om de noodige stukjes grond hiervoor aan te koopen tegen een ma ximumprijs van 0,60 per Ma. Van de betrokken eigenaren is reeds de meesl mogelijke medewerking toege zegd. Wordt goedgekeurd. 7. Alsvoor tot het verbouwen en in richten van het voormalig raad huis op het Dorp tot landbouw school. De voorzitter zegt dat deze inrich ting zal geschieden in overleg met den inspecteur van het Landbouwonder wijs Ir. Huizinga. B. en W. hebben namelijk gemeend dat men hierdoor een waarborg heeft om dit monument je van oude architectuur zooveel mo gelijk in den oorspronkelijken vorm te kunnen handhaven. Wordt goedgekeurd. 8. Ontwerp-besluiten tot wijziging der begrooting van de Gemeente en bedrijven en van het Burger lijk Armbestuur, dienst 1937 en 1938. Wordt goedgekeurd. 9. Bezwaarschriften plaatselijke be lastingen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt aan de daarvoor in aanmerking komende bezwaarschrif ten tegemoet gekomen. Rondvraag. De heer de Jong zegt dat er in de gemeente ernstige ontstemming schijnt te heerschen over het feit dat de leverantie van trottoirtegels aan de fa. Martens in Oosterhout is opgedra gen, terwijl men hier in de gemeente ook een dergelijke industrie heeft. Spreker vraagt welk de reden van die handelwijze wel geweest kan zijn. Er wordt veel over gepraat en men weet doorgaans van dergelijke dingen wel het begin maar niet het eind. De voorzitter zegt dat het B. en W. in groote mate spijt dat de order niet in de gemeente heeft kunnen blijven. Oorspronkelijk zijn B. en W. evenwel van meening geweest daarover in de openbare vergadering niet te spreken. Nu de desbetreffende N.V. echter door middel van de leden haren directie een soort straat-terreur ontketent heeft voelen wij het als een plicht, al dus spreker, om hier de feiten naar voren te brengen zooals ze zijn, vooral omdat men ook ter sprake heeft ge bracht onzen gemeente-opzichter, een man die eerlijk is als geen, en hem bovendien daardoor door het slijk sleurt met beweringen die kant noch wal raken. De feiten hebben zich als volgt toe gedragen: Op 18 April is bij 10 verschillende firma's prijs gevraagd voor de leve ring van trottoirtegels. De N.V. Lode wikus, alhier, was toen de laagste in schrijver voor 85 ct. per M2. Martens uit Oosterhout was 2 cent duurder. Nu bleek evenwel dat de N.V. Lode wikus de gevraagde tegels niet in voor raad had en ze ook niet in dezelfde kwaliteit kon leveren. Om de N.V. tei wille te zijn hebben wij gezegd inplaats van Basaltine-tegels ook wel met be- tontegels genoegen te willen nemen mits zij voldeden aan de minimum te stellen eischen. De N.V. had ver zekerd dat ze in ieder geval goed wa ren daar ze ook aan de gemeente 's-Gravenhage zouden worden gele verd. Na keuring bleek dat ze echter niet voldeden aan de minimum-ei- schen en dat ook de tegels voor 's-Gra venhage zouden worden afgekeurd. Deze afkeuring schoof de N.V. even wel af op het feit dat de tegels nog te versch waren. Geheel in tegenstel ling met het gebruik is toen nog een proef toegestaan en toen werden ze goedgekeurd. Toen het zoo ver was bleek dat er evenwel maar een 2300 a 2400 van in voorraad waren. De di rectie wees toen nog wel op een andere partij, door te zeggen dat het dezelfde tegels waren, maar die waren niet ge keurd geweest, zoodat wij ons zelf daar niet aan durfden wagen, zoodat B. en W. maar besloten het restant maar bij Martens in Oosterhout te be stellen. Toch hebben wij de plaatselijke in dustrie nog een kans willen geven toen zij ons verzekerde nog tijdig nieuwe te kunnen aanmaken. Deze werden weder aan een keuring onderworpen en even zoo vroolijk weer afgekeurd. Toen schoot er voor B. en W. niets anders meer over dan naar Martens in Oosterhout te gaan. Lodewikus N.V. schreef toen de eerste order van 2400 stuks niet te accepteeren, wan neer zij de resteerende partij ook niet mocht leveren. Konden B. en W. zich hiermede vereenigen dan zou de N.V. Lodewikus nog enkele Veersche ar beiders werk bezorgen. Was dit evenwel niet het geval dan zou de N.V. er voor zorgen, dat, daar toe door een bijzondere relatie in staat, alle Veersche arbeiders die werkten bij „Galvanitas" Stalenmeubelenfa- briek te Geertruidenberg werden out slaan. Nu U begrijpt wel dat na een dergelijk schrijven B. en W. niet van zins waren om nog iets met de N.V. Lodewikus te maken te hebben. Gezien de houding die die heeren hebben aangenomen en de straatter reur die zij van deze zaak durfden ma ken, kan ik, aldus de voorzitter, deze zaak niet anders kwalificeeren als hoogst lafhartig. Wanneer er gefaald zou zijn, dan zouden B. en W. daar voor verantwoordelijk zijn geweest en dan had de N.V. bij de hoogere in stanties haar beklag kunnen maken. Maar zij heeft B. en W. niet durven aanvallen, wetende geen enkel recht te hebben, doch wel den gemeente-op zichter, die evenwel absoluut buiten deze zaak staat en waardoor zij boven dien nog de arbeiders en den midden stand wil treffen! Wilt ge op de hoogte zijn en blijven van 't geen er leeft en te koop is in Waalwijk, de Langstraat en Omgeving, abonneert U dan op WIELRENNEN. SLA ATSPELLENAARS WINNEN TE CHARLEROI. Zaterdag werden te Charleroi wieler wedstrijden verreden, waaraan ook door he koppel SlaatsPellenaars deelgeno men werd. Zij wisten na feilen strijd met q.m. van Schfjndel-van den Broek, den 80 K.M. koppelwedstrijd te winnen voor genoemde ploeg. De uitslag was 1 SaatsPellenaars; 2 Van Schfjndel- van den Broek; op één ronde: 3 Ignat Diot; 4 DepauwDeneef; 5 De Kuvs- scherPirmez. DE RONDE VAN DEN BOSCH. Voor de vierde maal werd Zondag in het Plantsoen de z.g. Ronde van Den Bosch verreden voor nieuwelingen en amateurs op een 1300 M. lang circuit. Een ideaal parcours voor den vitesse- coureur. Dat dit traject voor „snelle" renners uitermate geschikt is, mag te vens blijken uit de gemaakte tijden. De 85 K.M. werden gereden in den tijd van I uur 57 minuten 58 sec. Een gemiddel de uursnelheid van meer dan 43 K.M. per uur. De uitslag van de lc groep nieuwelin gen is 1 Wijntje, Breda, 39 K.M. in 55 min. 40 sec.; 2 Peters, Haarlem; 3 Hoogduyn, Den Haag; 4 Korenvaar, Gouda; 5 Chr. Gfjsen, Ginneken, ex aquo; 6 M. v. Ingen, Amsterdam; 7 P. Timmermansh, Waal wijk. De uitslag van de amateurs en onaf- hankelijken is als volgt: 1 De Korver, Willemsdorp, de 85 km. in 1 uur 57 min. 58 sec.; 2 Demmenie, Rotterdam; 3 Wijdenes, Ouderkerk; 4 Griffioen, Diemen; 5 J. Martens, Tilburg; 6 Joop Engel, Amsterdam; 7 Rijnbeek, Pijnacker; 8 Hordijk, Rotterdam; 9 C. Saes, Weert; 10 J. v. Nijnatten, Dorst; II Kooper, Den Haag; 12 J. Burgers, Nij megen; 13 Jo van Geene, Waalwijk; 14 J. Kersten, Nijmegen; 15 Reuter, Amster dam; 16 J. v. d. Kleij, Den Bosch; 17 Buyk, Wouw. DE RONDE VAN LUXEMBURG. Lambrichts vijfde. I)e ronde van Luxemburg is geëindigd met een weinig interessanten rit Esch- Sur-AlzetteLuxemburg. In de eerste twee uren werd er bij voorbeeld heele- maal niet gedemarreerd, alle nog in den strijd gebleven renners op de Nederlan ders Kuiper en Theuns na, die materi aaldefect hadden gekregen, bereikten dan ook in groep het eindpunt. De Limburger Lambrichts bleef aldus in het bezit van zijn verdienstelijke vijfde plaats in hel algemeen klassement. De uitslag van den laatsten rit luidde 1 Deltour, 5 uur 22 min. 32 sec.; 2 Ney- ens; 3 Michielsen; 4 ex aequo een groep van 20 renners met o.a. Lambrichts, Seyen en Buuron; 25 Kuiper, 5 uur 24 min. 1 sec.; 28 Theuns 5 uur 30 min. Het eindkassement uidt: 1 Vlaeminck 21 uur 13 min. 54 sec.; 2 Breckeveldt, 21 uur 16 min. 43 sec.; 3 Deltour 21 uur 19 min. 11 sec.; 4 Mathias Clemens, 21 uur 20 min. 5 sec.; 5 Lambrichts, 21 uur 21 min. 35 sec.; 14 Buuron 21 uur 56 min. 5 sec.; 20 Kuiper 22 uur 7 min. 27 sec.; 32 Seyen 22 uur 11 min. 1 sec.; 28 Theuns, 23 uur 5 min. 28 sec. SCHULTE WINT 'T CRITERIUM VAN ANTWERPEN. Gerrit Schulte heeft nieuwe lauweren geoogst. Op fenomenale wijze heeft rij Zaterdag het Criterium van Antwerpen gewonnen. In een uitgelezen schare van renners met Europeesche vermaardheid blonk hij uit als een ster van de eerste grootte. De wijze waarop hij dit criterium won was ontzagwekkend. Hij reed een zeer verstandige koers en bewees dat men een fietsende dwaas genoemd mag wor den zonder evenwel gek te zijn. Hij bleef tusschen de wielen maar toch altijd bij de voorsten, niemand kon hem kwijtra ken, of dat hij een Lapebie was een Somers of een Duerlo, Schulte had ze allemaal in zijn zak. Ook voor de sprin ters scheen hij geen vrees te koesteren. Hij ging er althans niet vroegtijdig tus- schenuit maar toch nog vroeg genoeg, een twintig kilometer voor het einde om het heele stel sterren achter hem te doen verbleeken. De beide sprinters Demont en Seynave die het bij hadden kunnen stoffen waren te uitgeput om de laatste magristrale rukken van Schulte te weer staan en de Bosschenaar won op over tuigende wijze. De uitslag luidde: 1 Schulte, 140 K.M. in 3 uur 37 min. 41 sec.; 2 Demont op 25 meter; 3 Seynave op 35 meter, 4 v. Wezeniael op 25 sec.; 5 Claeys op 35 sec.; 6 Meulenberg op 40 sec.; 7 Palmans; 8 Janssens; 9 Franken; 10 Van Schil; 11 Croon; 12 Beirnaert; 13 Grysolle; 14 v. Hassel; 15 L. Janssen; 16 Somers, allen in denzelfden tijd als Meulenberg; 17 v. Overweel N.) op 50 sec.; 18 Toubeau; 19 Cavé; 20 Masson. PIJNENBURG-SLAATS-SCHULTE TE SCHAESBERG. Op de wielerbaan te Schaesberg wer den Zondag wielerwedstrijden gehouden waarvan het voornaamste nummer een omnium tusschen Pijnenburg en Schulte was, welke door Pijnenburg werd gewon nen. De uitslagen hiervan luidden: Sprintwpds'trijd over 5 ronden: 1 Pijnenburg in 30.2 sec.; 2 Schulte. Achtervolgingswedstrijd over 25 ron den: 1 Schulte in 6 min. 12.6 sec. 2 Pij nenburg op 15 meter. Tijdrit over 1 ronde: 1 Pijnenburg in 11.4 sec.; 2 Schulte in 12 sec. De 80 K.M. koppelwedstrijd werd ge wonnen door de Denen Christensen Stieler. Tijd 1 uur 41 min. 57 sec. Het koppel PijnenburgSchulte gaf op.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 3