Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. oss, 12+1 95 „NOORD BSABAND" VIRGINIA'S KEUZE UW KRANT „De heilige berg" van „De Echo van hetZuiden" Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD WERKELIJKELIJKE ARMOE. dus 13Akkertjes' JAAR FEUILLETON JMMER 53. ZATERDAG 2 JULI 1938. 61e JAARGANG Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk f 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag el Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. De openbare behandeling van een zaak als die van Oss, welke voor het ambtenarengerecht werd gehouden, is lang niet zonder bedenking. Het recht dat werd nagestreefd voor de ambtenaren deed onrecht geschie den jegens bepaalde burgers, die in het conflict geen partij waren. Wij doelen hier op de wijze, waarop de persoonlijke aangelegenheden dezer menschen in het geding werden ge bracht, omdat deze onderwerp zijn geweest van een politioneel onderzoek, dat thans op zijn juistheid werd getoetst. Afgezien daarvan heeft de open baarheid der behandeling groot voor deel opgeleverd. Te constateeren valt, dat het luide gerucht over de „zaak Oss" vrijwel is verstomd, nu minder het rechtsgevoelen, maar vooral de nieuwsgierigheid van de massa naar wat zich achter de schermen had afgespeeld, is bevredigd, Voer de rest interesseert het publiek zich nu weinig, zelfs niet voor de uit spraak, welke nog moet volgen. De publieke intuïtie is, als ze uit kennis van feiten en omstandigheden voor komt, meestal niet ver mis. Welnu, het algemeene gevoelen is op het oogenblik ongetwijfeld, dat er in de zaak Oss geen baarlijke duivelen hebben gestaan aan de eene zijde tegenover blanke engelen aan den anderen kant. Alles wat er voor het ambtenarengerechtgetuigd en verklaard is, was verwarrend door zijn tegen stellingen, maar uit die verwarring ontstond publieke rust, doordat één conclusie zich slechts met zekerheid stellen lietdat de onschuld, aan welke zijde men zich die ook had voorgesteld, lang niet zonder vlekken en spatten was. Noch de partij ter eenre, noch die die ter andere zijde is zonder kleer scheuren gebleven bij de openbare behandeling van de zaak Oss. Hoe de uitspraak ook moge uitval len, welke partij daarbij (misschien) ook zal worden aangewezen, als dragende schuldige verantwoordelijkheid voor dien misstand, eisch van tact en beleid, eisch van gezag en justitie is, die niet en nóóit meer de plicht tot samenwerking wordt herschapen tus- schen personen en organen, welke elkaar klaarblijkelijk niet verdragen. 't Is te hopen, dat de gebeurtenissen te Oss aanleiding moge geven tot een meer algemeen onderzoek naar de verhouding tusschen politie en justitie, en naar de verhouding ook tusschen de verschillende politiecorpsen onder ling. Over het proces zelf spreken wij natuurlijk niet, daarvan dient eerst de uitspraak afgewacht. De raad van de gemeente Emmen heeft een onderzoek laten in stellen naar den finantieelen en maatschappe- lijken toestand in de gezinnen van werkloozen. De omstandigheden van 510 ge steunde gezinnen werden gecontroleerd en het uitgebrachte rapport bevat ernstige bijzonderheden. De conclusie voor deze groep luidt, dat de verwachting, dat de voorziening van bovenkleeding in de grootere gezinnen tekort zou schieten, volkomen opgaat voor mannen en vrouwen. Voor jongens en meisjes is de toestand, hoewel iets minder ongunstig, toch nog onvoldoende. Wat schoenen en klompen betreft, vooral in de groote gezinnen hebben personen boven 13 jaar slechts bij uit zondering naast een paar klompen ook nog een paar schoenen. Wat buitenkleeding aangaat (man tels, overjassen) kan worden geconclu deerd, dat van 23 pet. in kleine gezin nen) tot 81 pet. (mannen in groote ge zinnen) niet in het bezit is van eenig kleedingstuk om buiten te dragen. Alle ook totaal versleten, dekens meegerekend, bleek er gemiddeld nog niet één deken per slaapplaats meestal door meerderen gedeeld 1 beschikbaar te zijn. Practisch zijn er geen gezinnen, waar de aangenomen norm van twee dekens per slaapplaats gehaald wordt. In de kleine gezinnen is gemiddeld één hand doek voor twee personen, in de middel- groote gezinnen een voor vier en in de groote een voor zes personen aan wezig. Ondanks deze soberte, welke werke lijk armoede is, hebben de gezinnen zich niet uit de schulden kunnen houden. De cijfers betreffende de schulden luiden aldus: Van de 510 gezinnen waren er 145 zonder schulden, 21 hadden schuld tot f 10 51 van f 10 25, 71 van f25—50, 86 van f50—100, 57 van f 100-150, 29 van f 150-200, 16 van f200—300 en 34 meer dan f300. Ten besluite geeft het rapport ge tallen omtrent de beantwoording van de vraag wat zoudt gij koopen, als gij geld had? In 455 gevallen wordt gezegd: onder- en/of bovenkleeding, in 32 beddegoed, 22 schoeisel, in slechts één linnengoed. Wie niet onder den geesel der werkloosheid lijdt, oordeelt wel eens lichtvaardig over de bestaansvoorwaar den van den werklooze al moge dan de toestand misschien niet overal zoo zijn als in het hier besproken Emmen. Maar hier toch ziet men er een voorbeeld van wat de werkelijkheid soms voor onsverborgen houdt. Wat een tekort aan alles 1 Wat een offerzin blijkt niet uit de conclussie, dat de kinderen méér zij het nog te weinig kleeren aan het lijf hebben dan de ouders. Wat moeten deze menschen niet snakken naar werk en een nor maal loon 1 12 stuivers Levensverzekering 1843 I938 GEEFT ZEKERHEID. DOOR ERVARING STERK. Onlangs hebben we in ons blad een bericht geplaatst over de stich ting van een «Nationale Kerk« in Duitschland, waarin uitvoerig de nieuwe godsdienst werd beschreven. Kort daarop kwam een oflicieele tegenspraak, 't was 't werk vaneen «geestelijk gestoorde«, van een gek. Goed, 't is mogelijk en we accep teeren het. Maar wat moeten we nu denken van «Julius Streicher«, den beken den Joden- en Christen-bestrijder, die 't volgende ten beste gaf «In den nacht op Zondag heeft de nationaal socialistische leider van het Frankenland met 23.000 getrouwen den Hesselberg, volgens eigen zeggen, den «heiligen berg« beklommen. Op den top van den «heiligen Hesselberg« gekomen, werd het hoofd van Julius Streicher verlicht. Hij liet een groot vuur ontsteken, wierp er - oveiigens onzichtbaar al zijn zouden in om dan ten aanschouwe van duizenden te con stateeren, dat de nazi s «geen zwarte mannen»noodig hebben om tebiech- ten. Wij aanschouwen de vlammen van den heiligen brandstapel en wij werpen onze zonden in het vuur. Wij kunnen vervolgens van dezen berg afdalen met zuivere ziel. Wij zijn onze eigen priesters geworden en zijn dichter bij God na dezen berg beklommen te hebben«. voo Wellicht waren onder het gehoor van Julius lieden, die zichtbaar twijfelden aan de beteekenis van het vuur en van hun eigen priester schap, waarvan zij zich tevoren nooit bewust waren. Voor dezulken had de nazi-leider nog een andere geruststelling; «beklim den heiligen Hesselberg en je staat dichter bij God, dan wanneer je naar de kerk gaat« We weten niet onder welke ca tegorie de Duitsche regeering dezen paladijn zal scharen 1» Geestelijk gestoord lijkt hij ook wel.» MOET Z IJ N van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch van TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden). Hij glimlachte tegen haar. Ik hou ook van de lammetjes en de eenden en de duiven, maar het al lermeest van jou, Mary Lee, zei hij tevreden. Toen zwegen zij, terwijl zij verder samen tegen den stroom oproeiden. 62 XXVIII. TONY NEEMT AFSCHEID. Jane Bleecker had al zooveel jaar haar eigen zin weten door te drijven, dat het haar, nu alles juist tegen haar zin in scheen te gaan, heel moeilijk viel zich met de situatie te vereenigen. Na een paar weken in New York te hebben doorgebracht met het kiezen van haar zomer-garderobe, was zij nu weer in Derekdale terug. Zij was van plan den zomer in een der mondaine 4 4 Fransche badplaatsen door te brengen. Tony zou op zijn tocht dicht genoeg in de buurt komen om zich zoo nu en dan bij hen te voegen. Marty moest natuurlijk meegaan. Tony en Marty moesten elkaar maar zooveel mogelijk zien. Je kon anders in deze dagen heele- maal niet meer van Marty op aan. Na dat Rickey Farquhar het jacht had verlaten was zij teneergeslagen en lus teloos geworden. Zij had geweigerd om met Jane in New York inkoopen te gaan doen en nu praatte zij erover om zich dezen zomer te begraven in haar buitenhuis in de Maine-bosschen. Ik heb niets noodig, had ze ge zegd. Enfin, je kunt alles wat je noo dig hebt in Parijs krijgen, had Jane geantwoord. Ik ga niet naar Parijs. Tony zal er zijn. Wat kan het mij schelen, of To ny er is? Ik dacht, dat je het prettig zoudt vinden. Och, wat geef ik om Tony of Tony om mij, had Marty verveeld ge antwoord. Je doet beter met dat uit je hoofd te zetten, Jane. Maar Jane dacht er niet aan, dat uit haar hoofd te zetten. Zij dacht er juist heel veel over en zocht naar een mid del om hen beiden weer bij elkaar te brengen. Natuurlijk was er nog de feestweek in Annapolis, in Juni. Zij zou Marty zeker uitnoodigen om met haar mee te gaan. Dan had je eerstens al de bals van de adelborsten en verder nog de feestelijkheden, die gepaard gingen met het afscheid van den ouden su perintendent en de ambtsaanvaarding van den nieuwen admiraal. En Tony moest maar zorgen, dat Marty overal naar toe ging. Maar Marty toonde al even weinig belangstelling voor dit plan als voor het andere. Ik ben er al zoo dikwijls geweest en dan, Rickey is er. Ik dacht, dat je hem uit je leven had verbannen? zei Jane scherp. Dat heb ik ook. Maar ik kan hem niet uit mijn gedachten zetten. Ik weet wel, dat ik een dwaas ben. Kijk me alsjeblieft niet zoo aan, Jane. Maar het eind van het lied was toch dat Jane haar zin kreeg en dat Marty met haar naar Annapolis ging. Zij lo geerden in het oude historische hotel, op kamers, die uitzagen op de kapel en den blauwen hemel daarboven: Het was op den tweeden dag na hun aankomst, dat Jane het oude huis van de Farquhars passeerde en zag dat de ramen openstonden en dat er weer gordijnen hingen. Alles wees erop, dat het weer bewoond zou worden. Zij sprak er dien avond met Tony over. Heeft iemand het gekocht? Ja, Michael McMillan. Hij gaat trouwen met Virginia. In haar verwondering zei Jane iets, waarover zij later spijt had. Ik ben blij, dat jij het niet bent, die niet haar trouwt. Heftig wendde Tony zich naar haar toe. Als je werkelijk van ine hield, zou je dat niet zeggen, moeder! Maar ik hou toch heusch van je. Als dat waar is, dan zou je mijn geluk willen. En mijn kans op geluk is verkeken, nu mijn kans op Virginia verkeken is. Hij stond voor hel raam van zijn moeder's zitkamer, met zijn rug naar het licht. Het leek, alsof er een scha duw over hem was gevallen, die het stralende en jonge, wat hem altijd zoo aantrekkelijk had gemaakt, verduis terde. Ik had gedacht dat we samen naar het buitenland zouden kunnen gaan dezen zomer, Tony, zei Jane snel. Er zijn zoo'n massa dingen die we zouden kunnen doen, jij en ik. Tony schudde het hoofd. Vader gaat ook naar Europa. Wij hebben samen onze plannen gemaakt zonder jou. Zij was nu werkelijk beangst. Maar Tony, ik wil niet buitenge sloten worden! Het is tot nu toe altijd vader ge weest, die buitengesloten werd, en ik ga nu probeeren een beetje goed te maken, wat wij hem te kort gedaan hebben, Midget. Zij greep hem bij den arm. Je houdt toch nog wel van me? Hij glimlachte, maar het was niet meer de oude, bewonderende glim lach. Natuurlijk. Maar dit jaar ga ik niet met je mee. Jij hebt immers Mar ty en je nieuwe kleeren, die je moet laten zien; Ik wil niet met Marty afgescheept worden, zei ze heftig. Zoo noemde je het vroeger niet hielp hij haar herinneren. Hoe dik wijls heb je vader en mij niet in den steek gelaten om maanden en maan den op het Van Duyne-jacht of de Van Duyne-buitens door te brengen? Waarom zou je ook dit jaar niet met Marty meegaan naar haar Maine-bos schen? Jane zocht haar toevlucht in tranen. Tony, je bent wreed Hij legde zijn hand op haar schou der. Ik wil dezen zomer op mijn ei gen manier doorbrengen. Ik hen niet van plan mijn plannen overboord te gooien voor die van jou Jane, en daar mee uit. Toen Tony weg was, zocht zij haar toevlucht bij Marty. Lieve, mag ik dezen zomer met jou meegaan? Natuurlijk. Tony wil mij niet hebben! Zij had' medelijden met zichzelf, maar Marty niet in het minst. CSlot volgt). ho van het Zuiden, WaalwUbscbe en Lingstnatsche Conrantj Een koker "AKKERTJES" van 12 stuivers bevat tegenwoordig 13 "AKKERTJES". Voordeelen: U heeft er één extra. En U heeft ze dan altijd in huis bij nacht en ontij, bij plotseling opkomende Hoofdpijnen, Kies pijn, Migraine, Rneumatische pijnen, Kou, Griep en Koorts. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. Per koker met glazen buis van 13 MCDOO BOABATlD ••ui

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1