Gemeenteraad Sprang-Capelle. Een matte ot gebruinde teint staat altijd charmant ten heerlijke vacantie in de bergen. Zaterdag 2 Juli 1938 No. 53 De Echo van het Zuiden Tweede Blad Zal de personeele belasting moeten worden verhoogd? De herrie aan het brug getje. De raad dezer gemeente kwam j.l. Woensdagavond in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Smit. Secretaris de heer v. d. Berg. De heeren Middelkoop, Versteeg, Timmermans en Kraak waren afwezig, waarvan de eerste twee met kennisge ving. Alvorens tot de behandeling van de agenda over te gaan spreekt de voor zitter enkele woorden van gelukwensch aan het vorstelijk huis ter gelegenheid van de herdenking van den geboorte dag van Z. K. H. Prins Bernhard. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken: a. Bericht van Ged. Staten, met machtiging op de begrooting 1938 uit gaven te doen tot een bedrag van der bedragen voor 1937 geraamd. b. Bericht van Ged. Staten dat is goedgekeurd het raadsbesluit tot het aangaan van een fraudeverzekering. c. Alsvoor tot het aangaan van een kasgeldleening van 40.000. De Voorzitter zegt hierover nog dat B. en W. erin geslaagd zijn deze leening te sluiten tegen pet. voor den tijd van 6 mnd. d. Alsvoor tot het heffen van op centen op de gemeentefondsbelasting. e. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. f. Bericht van Ged. Staten dat de gemeente Grave is toegetreden tot het Streekplan. g. Bericht van den Minister van Soc. Zaken, dat in verband met de uit breiding der werkverschaffing in den Dullaert en de Dellen, de Overheids subsidie van 85 op 90 pet. gebracht is. h.- Verzoek van Ged. Staten om toetreding tot het Middenstandsborg- stellingsfonds. De Voorzitter zegt dat B. en W. geen wijziging in hun vroeger stand punt hebben ingenomen. De raad blijkt ook niet van gevoelen veranderd te zijn, zoodat het verzoek van Ged. Sta ten zonder meer wordt afgewezen. De overige ingekomen stukken wer den allen voor kennisgeving aangeno men. Beroep tegen Ged. Staten. B. en W. stellen dan voor in beroep te gaan tegen een besluit van Ged. Sta ten inzake geldleening tekort Woning bouw. De Voorzitter zegt dat het in de vo rige vergadering genomen besluit om voor den achterstand van de Woning bouwvereniging een geldleening aan te gaan van 13.500.—niet door Ged. Staten is goedgekeurd, zoodat thans wordt voorgesteld tegen dit be sluit van Ged. Staten in beroep te gaan bij de Kroon. De raad kan zich daar zonder h.st. mee vereenigen. De Personeele belasting. Het volgende punt staat op de agen da vermeld als nadere nota van Ged. Staten, inzake de begrooting voor 1938. In tegenstelling met een vorig raads besluit moet de raad thans op aandrin gen van Ged. Staten wel goedkeuren dat de kleeding- en rijwieltoelage van den gemeentebode resp. met 10.— en 5.wordt verlaagd, evenals een verlaging van de subsidie aan 't Groe ne Kruis met 38.50. De Voorzitter zegt dat dit maar een aantal kleine postjes zijn, die Ged. Sta ten veranderd willen zien, maar er is ook een groote post bij, waarop Ged. Staten aandringen en waarover B. en W. zich ten zeerste verwonderd heb ben. B. en W. hadden n.l. in een onder houd ten departemente gedaan weten te krijgen, dat de- gemeente gespaard zou blijven voor verhooging van per soneele- en schoolgeldbelasting en in voering van vermakelijkheidsbelasting. Aan de twee laatste genoemde punten is wel voldaan, maar ten aanzien van eerstgenoemd punt, personeele belas ting, komen Ged. Staten thans eischen dat alle opcenten op die belasting op 200 moeten worden gebracht. B. en W. evenwel, aldus de Voorzitter, blijven van meening dat aan dezen eisch niet kan worden voldaan en zij stellen dan ook voor dat zij eerst ten departemente nog eens opheldering vragen hoe deze zaak eigenlijk in elkaar zit. De heer Verheijden zegt ér het vol gende over. Ik weiger om alle opcenten Perso neele Belasting op 200 te brengen. Be kend zijn mij de finantieele moeilijkhe den. Geld is er nog voldoende, doch laat men alsdan eene groote bron aan boren. Laat van alle Nederlandsche Rijks-, Provincie- en Gemeente-pensi oengerechtigden vermogensbelasting heffen. Laat, om een voorbeeld te noe men, van iemand die 2000.— pensi oen geniet, hem aanslaan tegen 4 of 50.000.met aftrek der eerste 16 mil le. Dit zou eene enorme bron van in komsten zijn. Een middenstander spaart voor zijn ouden dag en staat precies ge lijk met iederen ambtenaar. Ik vermeen deze wet dezer dagen in Duitschland is ingevoerd. Onzen Gemeentesecretaris weet dat ik deze idee reeds jaren ben toegedaan. Er moet een einde komen steeds de opcenten maar te verhoogen. De handeldrijvende middenstand wordt steeds verder uitgeknepen zonder dit op het koopend publiek te kunnen ver halen. De heer Michaël is dezen morgen ten gemeentehuize geweest om de stukken in te zien en hij heeft daarbij ten aan zien van de personeele belasting gele zen dat Ged. Staten spreken van een gemiddelde van 200 opcenten. Dit kan z.i. niet opgaan. In 1935 is geprobeerd de geschiedenis langzaam aan zoo te leiden als ze thans is met het gevolg dat wanneer de eisch van Ged. Staten doorgaat de een misschien 230 opeen- vorige vergadering ook de eisch van Ged. Staten behandeld is om den post „Onvoorzien" met 400.te verla gen. Aan dezen eisch is toen op rede lijke gronden geen gevolg gegeven. Ged. Staten willen nu evenwel geen herschatting van nieuwe posten meer instaan. Zij zijn hierin evenwel met zichzelf in tegenspraak, want van hoo- ger hand wordt er b.v. steeds aange drongen om iets te doen voor de lucht bescherming. B. en W. hebben hiervoor ten slotte een bedrag van 80.— uit getrokken. Dit zou evenwel nu volgens den eisch van Ged. Staten niet gaan. Zoo onlogisch als het maar zijn kan. Dan is er het tekort van de Woning bouwvereniging. Dit willen Ged. Sta ten op den gewonen dienst gebracht zien. Nu is voor dit jaar een bedrag daarvoor geraamd van 750. om daarmee aan den wensch van Ged. Staten tegemoet te komen. Met zich zelf in tegenstelling schrijven zij nu een lokaal ter beschikking te stellen voor een in den herfst aan te vangen tuinbouwcursus. B. en W. stellen voor het gymnas tieklokaal der O.L. school in Capelle daarvoor ter beschikking te stellen, voorzien van het noodige vuur en licht. De heer Michaël zegt dat door den Boerenbond ook eens om lokalen ge vraagd is om een landbouwschool op te richten. Toen is door het gemeente bestuur de meest volledige medewer king toegezegd. Nu leest spr. evenwel in de krant dat in Raamsdonk een der gelijke school gesticht zal worden. Daarvoor zal dan het oude raadhuis worden verbouwd, terwijl er reeds een hoofd der school benoemd zou zijn. Dit alles heeft spr. ten zeerste verwonderd, temeer daar hier nog geen enkel bericht van den N.C.B. was ingakomen dat hij van het aanbod geen gebruik zou ma ken. Spreker wil daarom voorstellen dat Amilda ciême, die tevens zoo goed is voor de huid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten. Mat of Bruin. Doos 50 en 25 ct. ten betalen moet en de ander 170 om aan een gemiddelde van 200 opcenten te komen. Spreker is van meening dat de raad daaraan niet mag meewerken en dat hij met hand en tand moet vech ten om de opcenten te handhaven zoo als ze thans zijn. De heer Verheijden zegt dat hier enkele jaren geleden een herschatting van de gebouwde eigendommen heeft plaats gehad. Het huis van spr. is daarbij op 225.— getaxeerd, doch wanneer hij wegens vertrek uit de ge meente dit huis zou moeten verhuren zou hij blij mogen zijn er 200.— voor te krijgen. Een huurhuis wordt wel naar de huurwaarde aangeslagen, maar iemand die een huis in eigendom heeft moet veel meer betalen en wordt zoodoende uitgeperst. Spr. wil daar om nog eens in overweging geven dat deze zaak in de vergadering van B. en W. nog eens degelijk besproken wordt, waarna spr. er nog wel het een en an der van wil hooren. De heer Michaël zegt dat er enkele jaren geleden geen herschatting heeft plaats gehad. Wel is toen de kadastra le huurwaarde aan een nieuwe schat ting onderworpen geweest. Spr. be taalt al wel 20 jaar personeele belasting gebaseerd op een huurwaarde van 400. Ook hij handhaaft zijn stand punt om niet aan het voorstel van Ged. Staten gevolg te geven. De Voorzitter merkt wel dat de raad accoord gaat met het voorstel van B. en W., zoodat de gemeente in be roep zal gaan. Verder zegt de Voorzitter dat in de evenwel dat er geen nieuwe posten meer geraamd mogen worden. Zoo is het ook met de verhooging vergoe ding voor het Onderwijs aan de Chris telijke School in de Heistraat Deze ver goeding moest ingevolge eisch van Ged. Staten verhoogd worden tot ƒ7.50, terwijl zij nu eischen dat wij geen hoogere ramingen mogen doen. De heer Verheijden. Ik zou mij voor stellen, dat, wanneer ik advocaat was en een conclusie moest nemen, zou zeggen: Zij zijn in den Bosch allemaal den kop kwijt! De heer Michaël: Als ze daar alle maal den kop kwijt zijn, moeten wij hem zien te houden. Wanneer ze in Den Haag zeggen dat de personeele belasting niet zal worden verhoogd en Ged. Staten zeggen van wel, dan stel ik me voor dat ze in Den Haag thans ook wel zullen zeggen: trek je van Ged. Staten maar niets aan en doen jullie het maar zooals je zelf wilt (gelach). De Voorzitter zegt dat ie het laat ste van die ramingen er bij heeft ge zegd om het bij een beroep inzake de personeele belasting ook even naar vo ren te brengen. Spr. zegt dat de op brengst van de personeele belasting ge raamd kan worden op 17300. dus 900.meer dan vorig jaar. De wijziging van de begrooting dienst 1937 betreft niet anders dan en kele af- en overschrijvingen van min der belang. Deze worden dan ook zon der meer goedgekeurd. De Voorzitter zegt dat voorts nog een verzoek is ingekomen van de tuin- bouwvereeniging te dezer plaatse om het gemeentebestuur zich in verbinding stelt met den N.C.B. om alsnog te vra gen of hij van ons aanbod gebruik wenscht te maken. Zoo niet dan kun nen B. en W. zeggen, dat hij ons ook niet hoeft te danken voor de moeite die wij voor hem gedaan hebben. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z.h.st. aangenomen. Vaststelling pensioensgrondslagen is als een formaliteit te beschouwen en wordt zonder meer goedgekeurd. De Voorzitter deelt dan mede dat de gemeente de bespuiting van de aarap- pelvelden ter hand heeft genomen als middel ter bestrijding van den Colora dokever. De heer Michaël kan dat maar matig waardeeren. Hij is namelijk zeer be vreesd voor het feit dat de grond door die bespuiting vergiftigd zal worden en daarmee misschien ook het gewas dat een volgend jaar daar inplaats van aardappelen geplant wordt. Spr. zou willen voorstellen met die bespuiting niet verder te gaan voor terdege inlich tingen hierover zijn ingewonnen. De Voorzitter zegt dat men voor ver giftiging niet bang behoeft te zijn, daar alles is goedgekeurd door het instituut voor den plantenziekte-kundigen dienst te Wageningen. De raad blijkt eenzelfde meening toegedaan, waarbij de heer Michaël zich dan maar neerlegt. Verder deelt de Voorzitter nog me de dat het kerkbestuur ten aanzien van de begraafplaats in Capelle nog geen besluit genomen heeft. Misschien kan spr. in de volgende vergadering nadere de Griemsel, niet ver van de Rhone- gletscher, kan je ook in de zomer maanden skiën. Maar wie daar niet zoveel behoefte aan heeft, kan onder de leiding van zeer bekwame berggid sen grote tochten naar de toppen ma ken, waar in de zomer geen sneeuw op ligt. In de ongeveer zeventig klei nere en grotere plaatsen van het Ber- ner Oberland, zijn meer dan honderd gidsen. Voor het hoogtoerisme is het Berner Oberland werkelijk ideaal. Talloze bergbanen brengen de toeristen tot vlak bij de geweldige gletschers en naar de hooggelegen badplaatsen, zo als Grindelwald, Wengen, Mürren en Kandersteg, die direct met de baantjes te bereiken zijn of zoals Adelboden en nog heel veel kleinere plaatsen, waar men met de snelle postauto's komt. En het baantje naar het Jungfraujoch niet te vergeten, dat van het station netje Kleine Scheidegg, over de Eiger- gletscher naar het gebied van de eeu wige sneeuw gaat. Het is allang hekend, dat het Berner Oberland vooral voor de jongeren een grote aantrekkingskracht heeft, om dat er zoveel hutten zijn, waar je goed koop kunt overnachten. Zo hebben de padvinders hun internationaal tehuis in Kandersteg, vlak voor de Lötsch- bergbaan, die van noord naar zuid de onoverwinnelijke bergketen doorboort. Het huis voor de padvindsters staat in Adelboden, dat vrij dicht bij de bad plaatsen Lenk en Weissenburg ligt, waar geneeskrachtige bronnen zijn, en bij het mondaine Gstaad, dat de laat ste jaren tot een centrum van de golf- sport geworden is. Heel bijzonder is ook de bergrivier de Aare, die door een groot deel van het Berner Oberland stroomt. Heel hoog in de bergen, vormt hij uit twee gletschers de Griinselsee en baanl zich dan een weg door het Oberhasli- tal, dat altijd een echt gebied voor de klimmers is geweest, omdat er steile en hoge rotsen zijn. Dan stroomt hij verder door diepe kloven en stort zich eindelijk in het meer van Brienz uit. Dit meer is genoemd naar het kleine stadje Brienz, dat beroemd is om zijn school voor houtsnijders en hoewel het meer heel groot is,-ziet het er toch nog als een echt bergmeer uit, door de steile rotswanden. Daarna stroomt liij nog snel langs Interlaken en verdwijnt in hetm eer van Thun, dat het blauwe enz in het Berner Oberland. verschillende soorten sport, zowel op het zilverglanzende water van het meer van Thun en dat van Brienz, als op het land. Want dat is juist het bij zondere van Interlaken, dat het mid den tussen de beide meren in ligt en wanneer je een wandeling maakt van af de oever van het meer van Brienz, dwars door de stad heen, kom je na drie kwartier aan het meer van Thun. Jaarlijks worden vele roei- en zeil wedstrijden op de meren gehouden en een zeilschool organiseert elke week een grote waterpicnic. Langs de hele oever vind je prachtige zwembaden, Nu is de tijd weer aangebroken om zomerplannen te maken. Ieder stelt zich al voor, waar hij deze zomer zijn vacantie door zal brengen. Sommige mensen willen naar zee en andere naar de bossen en de hei. Voor wie niet in ons eigen land blijft, staan veel verschillende wegen open. Je kunt een plaats zoeken waar je veel aan water sport kunt doen, dus bijvoorbeeld hij een blauw meer, midden tussen een mooie omgeving en je kunt ook de hoogten opzoeken en prachtige berg tochten maken. Er zijn ook mensen, die in de zomer „wintersport" willen doen en een plekje opzoeken, waar ze zelfs in Juni en Juli nog kunnen skiën. Het lijkt heel moeilijk om een plaats op de aarde te vinden, waar al deze wensen vervuld worden en toch zijn er vrij veel. Ze zijn er aan de voet van de hoogste bergen, die we in Euro pa hebben, in het Berner Oberland, waar de sneeuwwitte toppen van de Jungfrau, Mönch, Eiger en Wetter- horn hoog in de blauwe lucht reiken en de achtergrond vormen voor het mooiste berglandschap, dat je je den ken kunt. Boven op het Jungfraujoch en op en prachtigste meer van Zwitserland is. Hoewel er hoge bergen in de on middellijke omgeving zijn, heeft de liefelijke oever toch de eigenschappen, die voor een echt bergmeer zo typisch zijn, weggenomen en het meer van Thun geeft ook door het heerlijke kli maat, niet de indruk, dat je één dag reis van de hoge en woeste bergen af bent. Middeleeuwse stadjes, zoals Thun en Spiez vertellen nog van het roem rijke verleden. In Interlaken en het hooggelegen Beatenberg en nog veel andere plaatsen kan je genieten van De schaapherder. Gezicht op het meer van Bri

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5