Buitenlandsch Nieuws. Als U „Mljnhardtjes" vraagt, dan DE ECHO VAN HET ZUIDEN" mededeelingen doen. De Voorzitter vestigt er ook de aan dacht op dat de klok van Capelle voor rekening van de gemeente zal gerepa reerd moeten worden voor de somma van 65. De raad kan zich daarmee vereeni gen. De herrie aan het Bruggetje. De heer Michaël waagt dan een po ging om met zorgvuldig gekozen woor den het voorgevallene aan het brugge tje in den raad ter sprake te brengen. Wij zullen hem hieronder aan 't woord laten: M. de V., Ik wil in het belang van de gemeente eens vragen of het wel juist is dat er in de gemeente Sprang- Capelle een wantoestand schijnt te ont staan die tot allerlei uitwassen leidt. Hoe dit aan den gang is gekomen weet ik niet. Het is ook zeer moeilijk daarover iets te zeggen, maar wat er in den laatsten tijd voorgevallen is spreekt niet voor de mentaliteit van een zeker deel der ingezetenen. Daar tegenover staat evenwel dat het niet altijd tactisch optreden van een „later gekomene" moeilijkheden met zich kan brengen en De Voorzitter interrumpeert en vraagt den heer Michaël waar hij heen wil. De heer Michaël zegt dat ie het in het algemeen over den toestand der gemeente heeft, hetgeen den Voorzit ter de woorden ontlokt dat de heer Michaël zijn woorden wel juist weet te kiezen. De heer Michaël vervolgt: Het zou mij spijten iets ten nadeele van de po litie te moeten zeggen. Wat er dan ook op een gegeven oogenblik gebeurd is, is tot daar aan toe, maar wel moet ge zegd dat er in geen jaren iets wan ordelijks in de gemeente is voorgeko men. Dat dit thans wel het geval is ge weest is jammer. Wie evenwel de schuld daarvan draagt kan ik niet zeg gen. Ik weet niet waar het aan kan lie gen. Ligt het misschien aan het optre den der menschen of komt het door het feit dat er een nieuw element in de ge meente gekomen is dat gezegd heeft: ik zal hier de zaken eens recht komen zetten. De Voorzitter onderbreekt den heer Michaël, daar z.i. duidelijk is dat deze het nu heeft over een zaak de politie betreffende, hetgeen in den raad niet thuis hoort. Wel wil spr. zeggen dat de toestand waar de heer Michaël op doel de, niet van de laatste jaren was. Men schen die hier vergrijsd zijn zeggen dat het steeds zoo geweest is. Niemand was daar ter plaatse veilig. Het was zelfs zoo erg dat den sluier der passee- rende predikantsvrouwen werd afge rukt. Steeds werden de menschen lastig gevallen door jouwen, met steenen gooien, enz. Een vijf weken geleden werd spr. nog opgebeld dat er zoo'n lawaai aan het Bruggetje was, dat er voorbijgangers werden nagejouwd, dat er werd gevochten, zoo dat men spr. zeide, dat wanneer er niet gauw politie kwam er dooden zouden vallen. Zoo was de toestand daar en het is wel eens goed dat er flink is ingegrepen. Er zijn zelfs tientallen menschen geweest die gevraagd hebben of het misschien te krachtig ingrijpen aanleiding zou zijn om te verslappen, want dit zouden zij jammer vinden. Dit is wel een bewijs voor het feit dat ieder weldenkend burger het misselijk gedoe aan het Bruggetje afkeurt en met kracht zal er dan ook worden opgetreden om aan dien toestand een einde te maken! Hierna sluiting. Ter gelegenheid van het 12e Lustrum van het Wageningsche Studentencorps werd een reünie gehouden. De aankomst der reünisten per, inmiddels reeds lang opgeheven, stoomtram aan het station Wageningen. ÜRi ontvangt U hartvormige cachets met den naam Mijnhardt,dieallerlei pijnen snel doen verdwijnen waar je heerlijk in het meer kunt zwemmen en ook tennisbanen en golf terreinen zijn er in overvloed. Interlaken is het grote middelpunt en elk jaar worden er vele sportwed strijden gehouden. Ook andere feesten worden er gehouden, optochten, waar hij je alle klederdrachten van de om geving kunt bewonderen, tochten hij maanlicht op het meer van Thun en bovenal de Wilhelm Teil-spelen. Deze worden door de boeren zelf opgevoerd, in de open lucht. Met de bosachtige omgeving en de geweldige bergtoppen op de achtergrond maken deze spelen een diepe indruk op de vreemdelingen. Zo is werkelijk alles in het Berner Oberland te vinden en het is daarom ook een iedeaal oord om je vacantie in door te brengen. Oplossingen raadsels vorige week. 1. Een beambte, die op 't postkan toor de postzegels afstempelt. 2. Ganzenbord. NIEUWE RAADSELS. 1. Mijn eerste deel daar loop je over, mijn tweede deel vindt ge op de klok. Mijn geheel is zeer nuttig voor je als je verdwaald bent. 2. Een* meisjesnaam en een dorp in N.-Braband vormen te samen ook een dorp in Noord-Brabant. 3. Het is veel kleiner dan de mensch en steekt toch hoven hem uil. 4. Welke taal wordt in alle streken van de wereld het best gesproken? 5. Welke bloemen kunnen liet zon licht niet verdragen? 6. Welke ziekte heerscht in geen enkel land? 7. Welke steen is van been? 8. Hoeveel hoefijzers heeft een goed beslagen paard noodig? 9. Welke wijzen handelen toch al tijd dom? 10. Welk lichaam vindt men nooit op aarde? 11. Wat staat stil en draait toch? 12. Op welk gemak is niemand ge steld? 13. Op welke banken zitten zee lieden niet graag? 14. Welke boog draagt iedereen al tijd bij zich? 15. In welke stad yan ons land is het nooit donker? 14. Zijn elleboog. Wilt ge op de hoogte zijn en blijven van 't geen er leeft en te koop is in Waalwijk, de Langstraat en Omgeving, abonneert U dan op DUSSEN. Beplanting Nieuwe Steeg. De raad dezer gemeente kwam Don derdagmiddag in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Snijders. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. O.in. zijn ingekomen de navolgende stukken. Van het Burgerlijk Armbestuur is bericht ingekomen dat in de gehouden vergadering besloten is dat de leden van het bestuur de heeren F. Broun, C. Groeneveld, A. v. Vugt en A. Snij ders respectievelijk aan de beurt van aftreden zijn in T939, 1940, 1941 en 1942. Tot voorzitter werd in genoemde vergadering gekozen de heer F. Broun en tot secretaris de heer A. Snijders. Door het R.K. Kerkbestuur van den Mariapolder te Hank wordt verzocht gelden beschikbaar te stellen voor ver bouwing en verbetering van de R.K. Meisjesschool aldaar. De voorzitter zegt dat de inspecteur de lokalen heeft afgekeurd als niet te voldoen aan de redelijk te stellen ei- schen. Met een betrekkelijk kleine verbouwing is evenwel reeds veel te bereiken. Men zou dan zelfs de be schikking krijgen over 4 ruime loka len. Ook zal het noodzakelijk zijn dat de W.C.'s verplaatst worden, alsmede de noodzakelijke verbeteringen aan ramen en muren. B. en W. stellen voor deze zaak eerst eens nader te bekijken. Bovendien moet ook de inspecteur de plannen nog goedkeuren, die zoo mogelijk dooi den plaatselijken bouwkundige ge maakt kunnen worden. De raad zal dan nog nader in deze zaak gehoord worden. B. en W. weten momenteel ook nog niet hoeveel geld er mee ge moeid zal zijn. De heer van Rijswijk is er voor om wanneer het zoover is deze verbou wing publiek aan te besteden. De heer van Daal zou de noodige spoed in deze zaak willen betrachten daar het de bedoeling is dat in dt vacantie alles gereed zal moeten wor den gemaakt. De voorzitter zegt zooveel mogelijk met deze wenschen rekening te zullen houden. Een verzoek om 10 subsidie dooi de R.K. Militaire-vereeniging te Venlo zal hij de begrooting behandeld wor den. Voort is ingekomen een schrijven van de plaatselijke afdeeling van den B.V.L., opgericht 31 Jan. 1938, waar in een subsidie gevraagd wordt van 1 per lid. De voorzitter zegt dat dit verzoek te laat is binnengekomen om nog in de vergadering van B. en W. behan deld te kunnen worden. Spr. vraagt wat de meening van de raad hierover is. De heer van Rijswijk stelt voor dit verzoek aan te houden tot de volgen de vergadering, zoodat men deze zaak eerst nog eens kan bekijken. De raad gaat daarmede accoord. Vervolgens stelt de voorzitter aan de orde een schrijven van de bewo ners van de Nieuwe Steeg, waarin ge zegd wordt dat aan de afwerking van den weg niet de noodige aandacht is besteed. Zoo zijn verschillende deelen niel van de zoo noodzakelijke afwate ring voorzien. Daar waar wel een af watering bestaal is deze niet toerei kend, terwijl het gedeelte tegenover de R.K. Kerk zoo slecht is dat het voor de ouden van dagen bijna onmogelijk is de kerk te bezoeken, terwijl 't daar bij duisternis ook voor overige per sonen gevaarlijk is. De voorzitter zegt dat B. en W. toe geven dat de toestand van den weg niet is zooals ze behoort maar ten aan zien van de afwatering kan spreker de bezwaren niet begrijpen. De heer van Daal zegt dat tusschen de woningen van Leeggangers en Heij- mans het water niet weg kan loopen hetgeen veel ongemak met zich brengt. Ook op verschillende andere plaatsen is de toestand slecht. De voorzitter zegt dat hij zich met den opzichter in verbinding zal stel len om alles te doen wat in het belang der bewoners aldaar billijk is. Voorts zal voor den tijd van 3 maan den een kasgeldleening worden aan gegaan van 44050.tegen 7/16 pet. bij de Amsterdamsche Bank. De ingekomen jaarverslagen van 't Middenstandsborgstellingsfonds voor de Langstraat en van de Arbeidsbe middeling voor het Land van Heusden en Altena worden voor kennisgeving aangenomen. Voorts wordt zhst. vastgesteld dat een gemeenschappelijke regeling voor het Bouw- en Woningtoezicht wordt aangegaan met de gemeenten Wer kendam, Sleeuwijk, Wijk en Aalburg. Het kohier van de hondenbelasting wordt voor de 65 honden, eerste klas vastgesteld op 6.en voor de 151 honden tweede klas op 3.Dit geeft een totaal bedrag van 843. Voor de steunregeling B zal 5.70 per betrokkene beschikbaar worden gesteld, waarvoor het Rijk 3.70 en de gemeente 2.zal hebben bij U. dragen. De wijziging der begrooting berust voornamelijk op administratief werk en wordt goedgekeurd. Over de beplanting van de Nieuwe Steeg zijn B. en W. het nog niet geheel eens, maar de voorzitter zou eens graag de meening van den raad hoo- ren. De heer van Besouw vraagt wat de voorzitter onder beplanting verstaat. De voorz. had gedacht aan boom beplanting met den Amerikaanschen Eik. Doch slechts aan een zijde, de Noordzijde, om daardoor met de be langen der boeren rekening te hou den. De heer Koekoek gelooft dat er voor den landbouw en voor den weg be zwaren aan verbonden zijn. Na enkele jaren zal, al is het dan ook maar voor enkele meiers, de zon van het land geweerd worden, hetgeen zeer nadee- lig is. Ook zullen de vogels die onver mijdelijk in deze boomen komen, scha de aan de gewassen berokkenen. De wortels zullen misschien ook den weg ondermijnen. De voorzitter zegt dat het bezwaar van de schaduw wel door hem er kend kan worden, maar met schade lijke vogels zijn er ook nuttige, die voordeelig voor den landbouw zijn. Tegenover de nadeelen, ook ondermij ning van den weg, staan er evenwel ook voordeelen, zooals verfraaiing, verbetering van de veiligheid voor het verkeer en bij goed onderhouden, na bepaalden tijd een mooie opbrengst, na verkoop voor de gemeente. Men zou evenwel gedeeltelijk kunnen beplan ten en zooveel mogelijk met de wen schen der boeren rekening houden. De heer van Rijswijk zou deze kwes tie nog aan willen houden tot men meer inlichtingen heeft over de bezwa ren die de verschillende boeren naai voren brengen. De heer v. Vugt zegt dat het land veel minder wordt, wanneer er boo men langs staan. Op de eerste plaats doordat de schaduw over het land Valt en op de tweede plaats omdat de wortels der hoornen ver onder 't land doortrekken. De voorzitter acht dit laatste be zwaar niet zoo erg omdat er een twee meter breede sloot langs den weg loopt. De heer Koekoek zou den Techni- schen Voorlichtingsdienst in Wage ningen nog eens om inlichtingen wil len vragen omtrent de nadeelen dezer beplanting. De voorzitter stelt- voor„om dan voorloopig met een gedeeltelijke be planting te beginnen en de rest nog eens nader te bekijken. Bij de rondvraag zegt de heer van Rijswijk reeds veel gelezen te hebben over het kasteel, maar van de uitvoe ring der plannen om dit gëbouw te restaureeren tot raadhuis ziet spreker nog niets. Spreker vraagt wanneer er eindelijk eens schot in de werkzaam heden zal komen. De voorzitter zegt dat hel in deze zaak feitelijk gaat over de dubbeltjes. Er is gezegd dat de restauratie in werkverschaffing zou worden uitge voerd. Dit is heel mooi, maar men kreeg daardoor met twee departemen ten te maken n.l. met Sociale Zaken en Wetenschappen. De totale kosten bedragen ruim 120000.— waarbij 25000.voor aankoop van het kas teel is inbegrepen. Hiervoor krijgt de gemeente een subsidie van 50 pet. van het rijk en 20 pet. van de provincie. Wanneer nu de overige 30 pet ook spoedig hij elkaar zijn, en hierover is al meer onderhandeld, dan is de res tauratie nog slechts een kwestie van tijd. Hierna sluiting der openbare verga dering. M CONCESSIES VAN FRANCO AAN ENGELAND? Volgens een artikel van Gayda in de Giornale d'Italia heeft Ciano gis teravond den Britschen ambassadeur inededeeling gedaan van de conces sies, die Franco ten behoeve van de Britsche scheepvaart zou willen doen. Gayda zegt, dat Franco reeds de volgende maatregelen heeft genomen 1. Varende Britsche schepen zullen niet door vliegtuigen worden aange vallen. 2. De vliegtuigbestuurders zullen hij het bombardeeren van havens zoo mogelijk een onderscheid maken ten gunste van de Britsche vlag. 3. In het republikeinsche gebied zullen vrije havens worden aangewe zen, die toegankelijk zijn voor de in ternationale scheepvaart, welke zich met wettigen handel bezig houdt. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG. Na de inneming van het dorpje» Araya, die gisteravond plaats had, hebben de nationalisten in denzelfden sector nog nieuwe successen behaald evenals in de sectoren Artana en Sar- rion, hoewel de republikeinen overat heftig tegenstand geboden hebben en nog bieden. Ten Zuid-Westen van Bechi slaag de de nationalistische cavallerie erin. Artana tot op twee kilometer te nade ren. Verder naar het Noorden in de omgeving van Ribesalbes hebben de nationalisten den weg in de richting van Zucayna afgesneden en zijn erin geslaagd, ondanks het feit dat de berg beken sterk gewassen zijn, een aantal heuvels te bezetten. Ook de weg van Bechi naar Nules is afgesneden en hierdoor wordt de positie der republikeinen in den sec tor van Burriana kritiek. Voorts wordt uit Saragossa gemeld, dat de bekende Lister- en El Campe- sino-brigades weggeroepen zijn. van 't Catalaansche front en ter versterking aan de verdediging van Sagunto zijn toegevoegd. Gisterochtend om kwart voor tien hebben vijf vliegtuigen der nationalis ten den spoorweg tusschen Barcelona en Portbou gebombardeerd. Een auto rail werd getroffen en eenige huizen te Balnes op 70 K.M. van Barcelona werden vernield. HET DUIVELSEILAND. De strafkolonie op het gevreesde Duivelseiland, waar de later gereha biliteerde kapitein Dreyfus onder be schuldiging van landverraad eens in gevangenschap zuchtte, is thans offi cieel door een reeks wetten opgeheven. De veroordeelden, die reeds naar Guy ana gezonden zijn, zullen hun straf uit moeten boeten, doch er zullen geen nieuwe transporten meer plaats heb- hen en de Fransche bezitting in Z.uid- Amerika zal langzaam ophouden te bestaan als oord van verschrikking. Verleden jaar reeds had Rucart, minister van justitie, besloten, dat geen misdadiger, die tot dwangarbeid veroordeeld was, meer naar het eiland gebracht zou worden, doch deze be slissing had tot vandaag geeijj ofiici- eelen vorm gekregen. Van nu af zullen de tot dwangar beid veroordeelden in gewone gevan genissen worden ondergebracht, zij het ook, dat zij zullen moeten werken f mi mX

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6