Binnenlandsch Nieuws. Brieven uit Waspik. SCHUDT UW LEVER WAKKER SPORT. f en van de andere gevangenen geïso leerd zullen worden van een periode van drie jaar of, in elk geval van levenslange straf, twee jaar. GEEN BRITSCHE BEMIDDELING IN HET CHINEESCH CONFLICT. In een conferentie voor de buiten- landsche pers heeft de woordvoerder van het .Japansche ministerie van bui- tenlandsche zaken verklaard, dat het aftreden van Tsjang-Kai-Sjek wel een noodzakelijke voorwaarde is voor het beëindigen van de vijandelijkheden, doch het is niet voldoende. Japan moet de verzekering hebben, dat de Kwo-Min-Tang de vijandelijkheden niet zal voortzetten na zijn vertrek. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat men in verantwoordelijke krin gen te Tokio geen waarde hecht aan de berichten over de reis van Archi bald Clark Kerr, den Britschen Am bassadeur in China, die naar Hankau zou zijn gegaan, om druk uit te oete- nen op de Chineesche regeering, ten einde het aftreden van Tsjang-Kai- Sjek te verkrijgen. Tenslotte ontkende hij formeel, dat de Britsche ambassadeur te Tokio, Sir Robert Craigie, de bemiddeling van Engeland zou hebben aangeboden, om een einde te maken aan het conflict. OOK ITALIë'S GEZANT TE HANKAU VERVANGEN? Met voldoening heeft men te Tokio vernomen, dat niet alleen de Duitsche ambassadeur in China, von Trautman maar ook zijn Italiaansche collega, Cora, (die inmiddels door markies Francesco de Marchio is vervangen) is teruggeroepen. Deze dubbele wijzi ging in het corps diplomatique te Han kau, aldus betoogt men, wijst er op, dat'de as Berlijn-Rome een nieuwe politiek in het Verre Oosten heeft in gezet, waarvan Japan een krachtigen steun bij zijn optreden tegen China kan verwachten. In welingelichte kringen verluidt, dat de Italiaansche ambassadeur Co- ra, de Italiaansch eJapanners Suts- jau bezetten, aan de regeerkng te Han kau zijn goede diensten heeft aange boden ter beëindiging van het Chi- neesch-Japansche conflict. Eenzelfde démarche werd door de Italiaansche ambassade te Tokio ondernomen, doen men achtte haar niet opportuun, zoo dat de ambassade haar pogingen niet voortzette. GELIJKHEID VAN FRANSCH EN NEDERLANDSCH IN HET BELGISCHE LEGER. De Belgische Kamer heeft met 117 tegen 53 stemmen en 4 onthoudingen het wetsvoorstel ter regeling van hei taalgebruik in het leger aangenomen, waarbij o.a. Vlaamsche en Waalsche regimenten worden ingesteld. Volgens de verschillende bepalin gen komen aan de militaire academie een Vlaamsche en een Fransche af- deeling. De minister van Defensie heeft echter het recht cadetten van een te sterk bezette afdeeling naar een andere over te plaatsen. Hoold- en op- per-officieren moeten beide talen ken nen cn een examen afleggen, om hun kennis van beide talen te bewijzen. DE TOESTAND IN OOSTENRIJK. De gouwleider Bürchel heeft de pers ontvangen en daarbij een uiteenzet ting gegeven van den toestand in Oos tenrijk. Hij schreef de moeilijkheden toe in de jarenlange verjoodsching van Wen nen. Er zijn in Oostenrijk 3780 poli tieke arrestanten, waaronder de hell't Joden. Schüssnigg is nog gearresteerd in Weenen; hij wordt behoorlijk behan deld en maakt het goed Hij meende dal Schüssnigg vervolgd moest worden wegens politieke woor den, maar de beslissing hierover lag niet bij hem. Het werkloozen-cijfer is aanzienlijk verminderd; en eerst worden de Ari ërs aan werk geholpen. Partij cn kerk streven naar vreedzame samenwer king. De bezittingen der Oostenrijksche Habsburgers werden afgenomen. Pastoor L. H. Perquin bediend. De bekende Radio-Pastoor L. H. Perquin O. P, die zich Woensdag in het St. Franciscusgasthuis te Rotterdam onder behandeling stelde, is daar Donderdagochtend vroeg door een hevige hartaandoeningovervallen, welke zich zoo hoogst ernstig deed aanzien, dat hem de laatste H. Sacramenten werden toegediend. De toestand is op het oogenblik bevredigend, maar gezien den leeftijd van den lijder, Pastoor Perquin wordt 15 Juli 73 jaar. blijft de toestand toch zeer precair, Buitenlandsche reis van ne Koningin. Men meldt ons van officieele zijde, dat het in het voornemen ligt van H.M. de Koningin om heden, Zaterdag 2 Juli, voor Haar jaarlijksche buiten landsche reis naar Zwitserland te ver trekken. De toestand van Prinses Juliana In verband met het bericht omtrent een lichte ongesteldheid van Prinses Juliana verzoekt men ons mede te deelen, dat H. K. H., hoewel thans geheel hersteld, voorzichtigheidshalve het paleis nog niet verlaat. De nationale film eind Juli gereed De nationale film .Veertig Jaar die wordt vervaardigd ter gelegenheid van het komende regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, nadert hare vol tooiing. Alle scènes, die in ons land spelen, zijn thans opgenomen Zooals men weet, bevindt de ca meraman Otto van Neijenhof zich op het oogenblik in Nederlandsch-Indiê, om daar op verschillende plaatsen aan vullende opnamen te maken. Deze zullen de eerstkomende weken in ge deelten per vliegtuig naar Nederland worden overgebracht. Heden, Don derdag zal de eerste zending filmstroo- ken met het Indië-toestel op schiphol arriveeren. In de tweede week van Juli zal dc synchronisatie der muziek haar beslag krijgen, daarna volgt het mengen van het geluid, waarna tot de montage kan worden overgegaan. Men hoopt de film eind Juli klaar te hebben Op 4 Augustus zullen de medewerkenden te 's Gravenhage in een besloten voorstelling van het resultaat kunnen kennis nemen. Het publiek krijgt de film voor het eerst in de feestweek in September te zien, tijdens welke de rolprent gelijk tijdig in alle bioscopen zal draaien. In totaal heeft men ruim zeven maanden aan den film gearbeid. De „Karimata" op de reede van Terschelling. Naar wij vernemen heeft de .Kari mata" zich in den storm, welke over ons land raasde, uitstekend gehouden Echter zijn er eenige machines onklaar geworden en vernieuwing van enkele onderdeden is noodzakelijk alvorens men weer met baggeren kan voortgaan. Deze reperaties kennen uiteraard beter en vlugger op Terschelling ver richt worden dan op het altijd woelige wateT tiisschen Vlieland en Terschelling Tot Woensdagmiddag toe was het onmogelijk verbinding met de „Kari mata" te verkrijgen. In den loop van den namiddag werd de zee rustiger en toen hebben de sleepbooten den molen aangehaakt en naar de reede van Ter schelling gesleept. Daar ligt de Kari mata" nu, rustig en wel, terwijl men Pater-lector J. Dito, die hiervan mededeeling deed voor den microfoon tijdens het godsdienstig halfuurtje heeft de luisteraars, vooral de zieken, verzocht om hun gebed, daar aan toevoegende, dat ofschoon hoop op herstel niet is uitgesloten, de toe stand zeer ernstig is. Verzocht werd bovendien noch den K. R. O. te Amsterdam, noch te Hil versum in verband met dit bericht op te bellen, daar door middel van de pers en microfoon belangstellenden op de hoogte zullen worden gehouden. druk bezig is, om alles weer in gereed heid te brengen om zoo spoedig mo gelijk voor de tweede maal naar het Lutinewrak te vertrekken. Het oponthoud zal, naar men ver wacht wordt, slechts kort duren. Padvinders défilé voor Soestdijk Ter gelegenheid van de verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhardt heeft Woensdag een uitgebreid padvinders- defilé plaats gehad voor de Koninklijke Familie. Een zeer groote menigte, bestaande uit vele duizenden bezoekers uit den omtrek, had zich dan ook tegen 5 uur voor het paleis opgesteld teneinde het fleurige schouwspel van het défilé van de 3500 padvinders, afkomstig uit Utrecht, het Gooi en Amersfoort met belangstelling gade te slaan. Te klokslag half zes werd het toe gangshek van het Soester kw^rt^r binnengemarcheerd en nam het défilé een aanvang. Aan den kop van den stoet liet het Soester Harmonie corps zijn opgewekte marschmuziek weer klinken, afgewisseld door het corps tamboers en padvinders uit Den Haag onder leiding van de heeren Heeman en jhr. Repelaer. Aangekomen bij het bordes van het Prinselijke kwartier stelden beide groepen zich in carré-vorm op, ten einde den stoet te laten passeeren en begaven de beide hoofdcommissarissen van dit défilé, de heeren A. van Oosterlee, den directeur van den Klokkenberg te Nijmegen en mr. René Hóppener. wethouder van Roermond, zich op het bordes, waar beiden, Prins Bernhard en de Koningin hebben be9roet' De Prins was gekleed in padvinders uniform, de Koningin droeg een grijzen mantel over een wijniooden japon met zwarten hoed. Prinses |uliana, die van een lichte ongesteldheid herstellende is, was binnenshuis gebleven. Gedurende een half uur heeft de Koninklijke familie, welke zich herhaal de malen door de beide hoofdcom missarissen liet voorlichten, het voor bijtrekken van den kleurigen stoet gade geslagen. Ook de verschillende com missarissen der afdeelingen, n 1 de heeren O. Cramer, jhr A Ahing von Geusau, H Rozendaal en A. Blussé van Oud-Alblas. stelde zich gedurende het défilé aan den voet van het bordes op. Ook de zg.B E. groep, bestaande uit eenige gebrekkigen, defileerden mee, gezeten in een auto de blinde pad vinders marcheerden in den sloet mede. Na het voorbijtrekken van het défilé, waarmede precies een half uur was gemoeid, heeft Prins Bernhard beiden hoofdcommissarissen op hartelijke wijze dank gezegd. De Koningin informeerde belang stellend naar den gezondheidstoestand van lord Baden Powel. Waspik, 1 Juli 1938. Geachte Lezer. Onze laatst verschenen brief was geheel afgestemd op een redevoering, welke door den bekenden radiore- denaar, de Zeereerw. Pater Henri de Greeve, alhier in de Harmonie zaal werd gehouden. Reeds toen werden Zijn Eerw. inlichtingen ge vraagd over de groote nieuwe be weging, welke genoemd werd als: »De bond zonder naam«. Thans worden door de R.K. Middenstands- vereeniging vlugschriften onder haie leden verspreid, waarin doel en werking van dezen »bond zonder naam« worden uiteengezel. Een en ander lijkt ons voor onze Lezers belangrijk om daar eens nader op in te gaan. Daar de beweging inter nationaal moet worden opgevat, zonder onderscheid van standen of religie, past het ieder goedwillend blad, hieraan zooveel mogelijk be kendheid te geven. De achtergrond der beweging is de overtuiging van millioenen aardbewoners, dat de maatschappij door en door ziek is, en het stille heimwee dierzelfde millioenen om de aarde weer be woonbaar te maken door een sfeer van geluk, van recht, van verdiaag- zaamheid, van naastenliefde en goeder trouw. Het doel der beweging is kort en goed: de heerschende mentaliteit om te zetten en te ver anderen. Hoe dit zal moeten gebeuren? Door gezamelijk te beginnen en vol te houden een campagne van naas tenliefde, waarvan het wachtwoord is: »Begin bij U zelfcd Dit is niet iets nieuws, vooral niet voor hen, die een godsdienst belijden. Voor hen, die buiten iedere religie staan, is het niets meer dan een vriende lijk verzoek Het eenige nieuwe van deze organisatie is het verzoek tot Alle menschen, om eenzelfde doel na te streven, zonder dat er van eenige organisatie- rompslomp spra ke is. Dus geen bestuurs( ruzies) geen vergaderingen, geen contriebu- ties, geen administraties, geen uit huizigheid, niets van dat alles, de nieuwe bond is eigenlijk geen bond, maar een band 1 Geen enkele be staande vereeniging, al of niet met dezelfde strekking, behoeft dus in de nieuwe organisatie een soort concurrentie te zien. Alle kwalen, waarmee de huidige maatschappij behept is, komen voort uit één oorzaak het egoisme. Bestrijden wij dit door, ieder voor zich, hier tegen te ageeren. Wacht niet, tot een ander de naastenliefde beoefent egenover U, maar... begin zelfI Denk niet, dat de nieuwe beweging een utopie is. Het is nonsens, en den menschelijken geest onwaardig, om dwaasheden als: »Het geld be- heerscht de wereld« «de geschie denis wordt gemaakt door kanon» nen« en dergelijke meer, als onfeil bare dogma's te aanvaarden. Geld is in handen van ménschen, kanon nen worden bediend door ménschen, en ménschen zijn te overwinnen door ideeën. En ideeën dringen door dichte deuren, en in de hardste gemoederen. Niet het kapitaal be- heerscht de wereld maar de ge dachte, de geest, de wil 1 De toekomstdroom van den nieu wen bond is dat de ellendige woor den paria en proletariër uit onze woordenboeken zullen verdwijnen, om plaats te maken voor het zoo veel edeler klinkende: »evennaaste«. De patroon zal niet meer beschouwd worden als een uitbuiter en een vijand hij zal zich ook niet meer behoeven te beklagen over het feit dat zijn arbeiders geeo interesse voor zijn zaak hebben. De arbeider zal niet meer kunnen zeggen dat hij tegen hongerloonen wordt uit geput. De arme zal geen verwaande fortunisten meer boven zich zien, en voor de hoogere standen zal er geen proletariaat meer bestaan. Als wij WILLEN, kan dit alles 1 De kansen hiertoe staan zeer goed zoo schrijft Pater de Greeve. Groot industrieelen en geldmagnaten ver zekerden: Ja, dien kant moeten we uit. Dat hebben we noodig. Wij doen meel We zien den Lezer de schouders optrekken en mompelen: ook deze actie zal t.z.t. weer als een nachtkaars uitgaan, men zal ze niet weten te bestendigen Let nu goed op Lezer dit is ook het kar dinale punt, waarom wij onzen brief geheel aan deze nieuwe be weging wijden de »bond zonder naam« heeft geen bestuur, geen propagandacommissie, enz. maar dat alles zijn wij, menschen zelf. Deze prachtige roeping is voor ons allen weggelegd. Het is de roe ping van Nederland, van de geheele bevolking der wereld. We beginnen BIJ ONS ZELF om daarnaast op een gotdkoope manier propaganda te maken bij anderen. Spreek over den bond zonder naam met anderen, spreek erover thuis, in het café, in de trein, op je werk. Laat anderen gerust lachen, geneer je maar niet. Millioenen goeddenkenden zien de wereld mentaliteit verschrompelen, en hebben het heete verlangen ze er weer bovenop te helpen. Helpen wij allen met die milli oenen mede! Vraagt en leest de gratis brochure, die velen in Waspik dezer dagen thuis kregen misschien heeft de secretaris der ILK Mid- denstandsvereeniging, de heer Jos. Snels, er nog wel enkelen over. Eventueele ingebeelde bezwaren worden door het lezen dezer bro chure bij voorbaat reeds uit den weg geiuimd! Maar voor alles: BEGIN BIJ U ZELF! Dan komt het in orde! Laat Waspik en om geving bij de eerste plaatsen zijn, waar het «prettiger en beterleven« ADEPT. SPRANG. S. D. O. J.l. Donderdagavond had op het terrein van S.D.O. de plaatselijke ont moeting plaats voor de Zomeravond competitie van den Brab. Voetbalbond tusschen de tweede elftallen van S.D.O. en N.E.O. alhier. Er was veel belangstelling voor de zen wedstrijd, die zeker spannend ge noemd mag worden. De beide elftallen gaven elkaar niets toe en de uitslag, een gelijk spel. 2 2. bewijst wel dat de ploegen aan elkaar gewaagd zijn. Zaterdagmiddag gaat het eerste elftal van S.D.O. naar Vrijhoeve-Ca- pelle om tegen Sparta aldaar een-wed strijd voor de Zaterdagmiddagcompe titie van den Brab. Voetbalbond te spe len. We verwachten dat S.D.O. de puntjes wel mee naar Sprang zal bren gen. maar dan moeten de S.D.O.'ers zich qeheel qeven. N. E. O. Op het terrein van N.E.O. aan het Oosteinde alhier staat den voetbal liefhebbers Zaterdagmiddag weer een mooie wedstrijd te wachten. Achilles uit Veen komt op bezoek om een com petitiewedstrijd te spelen voor de Za terdagmiddagcompetitie van den Brab. Voetbalbond tegen N.E.O. 1. Dit be looft een spannende match te worden. Achilles beschikt over een sterke ploeg, zoodat N.E.O. ook alles in het werk zal moeten stellen om den wedstrijd tot een goed einde te brengen. VRIJHOEVE-CAPELLE. V. V. Sparta. Belangrijke ontmoeting. Zaterdag a.s. /.al onze vereeniging op haar terrein een competitie-wedstrijd spelen tegen SDO uit Sprang. De voetballiefhebbers van Sprang-C.a- pelle kunnen dus weer genieten van een prachtige» match op het Sparta-terrehi. Wij hopen dat het een faire wedstrijd mag worden waarop allen met genoegen kunnen terugzien. Óver den uitslag valt niet te gissen, daar beide partijen elkaar in kracht weinig toegeven. Aanvang van den wedstrijd 5.30 uur. DUSSEN. R.K.V.V. Dussensche Bogs. De Boys speten a.s. Zondag tegen een Veersche' Boys combinatie en we hopen dat ze zich zullen weten te herstellen. De nieuwe rijksweg Den Haag—Amsterdam is thans ge heel gereed. De deelnemers van het Int. Wegencongres. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet. het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in- De meeste laxeermiddelen zon slechtslapmiddelen. U moet CARTER S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. U.75. WW»""*»

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 7