Tijdelijke reclame fototoestellen J. de Bont, Markt 18, Waalwijk Plaatselijke Berichten. H.deBont-v.Hulten Heerenkleeding naar maat Zaterdag 2 Juli 1938 No. 53 De Echo van het Zuiden Derde Blad Vestigingswet Kleinbedrijf en opleiding voor Handelskennis-eisen, Verbindend verklaring van het collectief contract in de Schoenindustrie. Voor 95 cent 'n prima Cameral Ofschoon de Vestigingswet Kleinbe- driff-al-weer meer dan n jaar in wer king is getreden en deze Wet in di verse vakbladen meerdere malen is be- f sproken en uitgelegd, bereiken mij nog steeds verzoeken om inlichtingen over de werking dezer wet. Daarom lijkt het mij niet ondienstig in het kort er nog iets.van te zeggen. Art. 1 dan bepaalt in haar le lid dat „indien een of meer rechtspersoonlijk heid bezittende verenigingen van on dernemers in een tak van detailhandel of kleine nijverheid daartoe het verzoek doen bij algemene maatregel van be stuur kan worden bepaald, dat een in richting. bestemd of mede bestemd voor de uitoefening van deze tak, voor zover die uitoefening betreft, niet zal mogen worden gevestigd zonder daartoe van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken verkregen vergunning." In gewoon alledaags Nederlands wil dit kortweg zeggen, dat niemand zich mag vestigen zonder vergunning van de K. v. K., maar bovendien dat deze bepaling niet van toepassing is of ze moet door n algemene maatregel van Bestuur van kracht worden verklaard. En derdens dat die Algemene Maatregel van Be stuur er niet komt indien er niet om verzocht is door 'n vereniging van on dernemers. (Op de mogelijkheid van „niet-verzoeken behoeft men voorlo pig 'höop niet te bouwen!). Onder „vestigen van n inrichting verstaat art. 1 lid 3 dan, het doen aan vangen van de uitoefening van het be-^ drijf ten aanzien van het publiek. Dus wel 'n zeer ruime opvatting. Altijd is zo'n vergunning van de K. v. K. niet noodig, er zijn uitzonderin gen. tSêèn Vergunning is nodig bij ver plaatsing van 'n inrichting naar 'n an der perceel, binnen dezelfde gemeente gelegen (art. 2 ad a) en ook niet, in dien bij overlijden van de onderne mer of van een der ondernemers (bij 'n firma b.v.) diens eigendom overgaat op zijn weduwe en/of wettige minder- jarige kinderen. Let wel op het laatste: minderjarige kinderen, 'n Eigenaar van 'n zaak vallende onder de vestigings wet Kleinbedrijf kan dus bij overlijden of anderszins niet automatisch worden opgevolgd door zijn meerderjarig kind. Deze moet daarvoor vergunning heb ben van de K. v. K. en die vergunning krijgt hij niet of hij moet aan bepaalde eisen voldoen. Anders zal hij genood zaakt zijn 'n chef aan te stellen, die wel aan die eisen voldoet. Vergunningen moeten worden aan gevraagd bij de K. v. K. binnen welker gebied de inrichting wordt gevestigd. Wil men dus 'n zaak vestigen in Waal wijk e.o., dan bij de K. v. K. en Fa brieken voor de Langstraat. Ze moe ten schriftelijk worden aangevraagd door dengene die n bedrijf, waarop de wet van toepassing is verklaard, wil gaan vestigen en wel onder overlegging van stukken, die de K. v. K. nodig heeft om te beoordelen of men aan de eisen (waarover hieronder meer) vol doet. Verleent de K. v. K. de vergun ning dan doet ze dat binnen 6 weken en krijgt men daarvoor 'n gedagtekend bewijs, waarop voorkomen de naam van den ondernemer, de soort van het bedrijf en de gemeente en het perceel, waarbinnen het gevestigd wordt. Men kan pok niet aan de gestelde eisen vol doen en dan krijgt men natuurlijk geen vergunning, maar dan krijgt men heel netjes 'n aangetekende brief thuis waarin onder opgave van redenen me degedeeld wordt, dat aan het verzoek niet kan worden voldaan. 'n Vergunning nu wordt uitsluitend verjeend, zegt art. 3, „indien wordt voldaan aan vast te stellen minimum eisen van credietwaardigheid, handels kennis en vakbekwaamheid". De eer ste eis is niet voor niets voorop ge noemd en weegt vast en zeker 't zwaarst. Geen wonder, want de be doeling van de wet is te komen tot 'n bedrijfssanering in het kleinbedrijf, 'n sanering waaraan grote behoefte be staat. De Wet doet eigenlijk niets an ders, dan aan de klagers de weg te wijzen, hoe te komen tot niet geheel financieel krachteloze ondernemers, maar ook tot beter onderlegde onder nemers. Het z.g. „Middenstandsdiplo ma Handelskennis" is dus niet genoeg om aan de vestigingseisen te voldoen, men moet ook credietwaardig zijn en men moet vakbekwaamheid bezitten, zo nodig ook aan te tonen met diploma's. Begrijpelijkerwijze wil ik nog even verder doorgaan met de eisen \oor handelskennis. In overleg met het De partement van Economische Zaken zijn door de 3 erkende Middenstands cen trales de eisen hiervoor verder uitge werkt en om 'n objectieve maatstat te verkrijgen bij het verlenen van vergun ningen is 'n diploma ingesteld Wie dit diploma bezit en natuurlijk ook vele anderen die vrijgesteld zijn van het be halen van dit diploma voldoen aan de „minimum-eisen voor handels<en- ris en gezien de opgaven voor het eer ste examen zou men misschien wel mo gen zeggen dat ze ook voldoen aan minimale eisen voor handelsJcenniSi Want hier is het oppassen! Het zal voor de toekomstige middenstander zaak worden te zorgen dat hij ook in algemene- en handelsontwikkeling op kan tegen zijn concurrenten, cok. voor dit punt zal meer en meer het „survival of the fittest" gaan gelden. Het is deze overweging dan ook die het Bestuur van de R.K. Middelb. Han delsavondschool te Waalwijk geleid heeft tot het niet-overgaan tot de op richting van 'n spoedcursus, maar te blijven bij 'n driejarige opleiding voor den toekomstigen Middenstander. In enkelê maanden tijds is iemand met gezonde hersens wel klaar te sto men voor het diploma Handelskennis, maar het behalen van dit diploma moet niet het uitsluitend doel zijn. Voorop moet staan het bijbrengen van 'n goe de en gefundeerde algemene handels ontwikkeling. Daarom zou ik de mid denstander de raad willen geven: laat Uw toekomstige opvolger, indien enigszins mogelijk, op de eerste plaats dagonderwijs volgen. Laat hem min stens drie klassen doormaken van 'n H.B.S. of laat hem, zo mogelijk, de ge hele economische H.B.S. afmaken. U belegt Uw geld dan zeer rendabel! Nu weet ik echter dat veel middenstanders geen geld meer te beleggen hebben en dat zich bij dagonderwijs nog 'n ander bezwaar voordoet: volgt men dagon derwijs, dan kan men niet tegelijkertijd zijn vak leren. Maar als deze bezwa ren dan onoverkomelijk zijn, neem dan nog voor Uw jongen geen genoegen met 'n onderwijs van enkele maanden. (Van uitzonderingen, zoals leeftijds eisen, zie ik af). Avondonderwijs van drie jaren is noodzakelijk en zelfs zal het volgen van 'n 4e en 5e klas de toe komstige Middenstander geen schade doen. Drie jarig avondonderwijs is trouwens ook de opzet van alle mid denstandscursussen opgericht door de N.R.K.M. 't Is echter de vraag of men de begeerte naar diploma's bij de jon gelui wel voldoende heeft kunnen in tomen en of hier, tot nu toe, werkelijke leiding niet eens ontbroken heeft. Is het ook verkeerd als 'n midden stander iets van een vreemde taal leert? Is het niet noodzakelijk, dat men zelf zijn reizigers allen, maar dan ook allen, kan te woord staan? Of is de kennis van Duits bijvoorbeeld voor 'n klein handelaar in machine-onderdelen, ijzer werken etc. verloren? Om er nog maar niet van te praten, dat verschillende soorten taartjes 'n heel wat mooiere naam zouden hebben, indien de banket bakker Frans kende! Laat ik, als slot, nog vermelden dat personen die nu boven de 32 jaar oud zijn niet behoeven te voldoen aan de eisen van vakbekwaamheid en handels kennis om 'n vestigings-vergunning te verkrijgen (wel aan credietwaardig heid) en dat door personen boven de 25 jaar 'n „verlicht" examen in han delskennis kan worden afgelegd. Beide gioepen moeten echter kunnen aanto nen dat ze minstens vijf jaar in 'n be drijf werkzaam zijn. Het laatste examen is nu in de maand Juni voor het eerst afgenomen. Wanneer er weer examen zal zijn staat nog niet officieel vast, misschien echter in de maand Novem ber. H. VAN WELL. Bij Agfa camera f 3.— of 'n ander merk box een prima tasch gratis. fC voor Uw oud toestel bij aankoop van een nieuwe Voigtlander, Agfa, Kodak, Zeis-lkon, enz. Heeft U reeds kennis gemaakt met mijn KLEURENFILM In ons nummer van 1.1. Zaterdag deelden wij mede dat in de Staatscou rant van 24 Juni de beschikking was verschenen van den Minister van So ciale Zaken, waarbij overeenkomstig het verzoek van den Bedrijfsraad voor de Schoenindustrie algemeen verbin dend zijn verklaard de bepalingen van de nieuwe Collectieve Arbeidsovereen komst der Federatie. Dank zij de door den Minister van Sociale Zaken wederom betoonde me dewerking en dank zij de diligentie, welke ten deze werd betracht door den Bedrijfsraad, is de nieuwe algemeen verbindend verklaring nog tijdig tot stand kunnen komen, zoodat zonder hi aten de ontwikkeling in de richting van gezonde verhoudingen in de schoen industrie op het terrein van loonen en a.beidsvoorwaarden voortgang kan vinden. Van groote beteekenis is daarbij ook de omstandigheid, dat de verbindend- verklaarde bepalingen zijn aangevuld met een aantal nieuwe bepalingen, die eenerzijds de mogelijkheid om de loon- concurrentie op een ander terrein, n.l. dat der personeelsverhoudingen te doen herleven, uitsluiten en anderzijds de mogelijkheid van een afdoende con trole op de richtige naleving van de verbindend verklaarde bepalingen in zeer belangrijke mate verbeteren. Met deze beschikking van den mi nister is de kwestie van saneering der schoenindustrie een groote schrede verder gekomen en 't dwingt zeker be wondering af voor de activiteit van den bedrijfsraad in de schoenindustrie, dat hij in zoo korten tijd zulke belangrijke resultaten heeft weten te bereiken. Eerst de verbindend-verklaring der ondernemers-overeenkomst, n.l. beta- lings- en leveringsvoorwaarden, dan de verbindend-verklaring van 't oude en nu van het nieuwe collectief contract met de bepalingen omtrent de perso neelsverhoudingen. Geen enkele industrie die dergelijke resultaten kan aanwijzen en met recht mag men de leiding en de industrie ge- lukwenschen met dezen intensieven arbeid en met het resultaat dat deze groote werkzaamheid en invloed op verschillend terrein in zoo korten tijd hebben opgeleverd. Het is wel een zeer bijzonder succes als men dat vergelijkt met andere be drijven, neem b.v. he^ooekdrukkersbe- drijf. Dit heeft reeds vanaf 1913 een collectief arbeidscontract, jaren een be drijfsraad. was de eerste die het ver zoek om verbindend-verklaring in diende enwacht nog steeds! Intusschen spreken we de hoop en 't vertrouwen uit dat de Nederlandsche schoenindustrie de gunstige gevolgen moge ondervinden van deze nieuwe ministerieele beschikking ten bate der gezondmaking van de schoenindustrie. Hier laten we nog eenige bijzonder heden volgen: Welke bepalingen der C.A.O. zijn algemeen verbindend ver klaard? Zooals bij de vorige algemeen ver- bindend-verklaring zijn dit alle bepa lingen, welke voor de werkgevers fi- nanciëele consequenties inhouden, ter wijl wederom buiten de algemeen ver bindend verklaring zijn gebleven de be palingen, welke slechts van organisa- torischen aard zijn. De verbindend verklaring is uitge sproken voor hetzelfde .tijdvak als waarvoor de C.A.O. is aangegaan, n.l. met ingang van 1 Juli 1938 tot en met 30 Juni 1939. Voor de bepalingen in zake de personeelssamenstelling is ech ter een overgangstermijn vastgesteld van twee maanden, om de werkgevers in de gelegenheid te stellen de samen stelling van hun personeel aan de be treffende voorschriften te conformee- ren. De gevolgen der algemeen verbindend-verklaring. 1Elk beding tusschen den werk gever en den arbeider, strijdig met ver bindend verklaarde bepalingen, is nie tig: in plaats van zoodanig beding gel den de verbindend verklaarde bepalin gen. 2. De nietigheid kan steeds worden ingeroepen door den bedrijfsraad of door rechtspersoonlijkheid bezittende vereenigingen van werkgevers of ar beiders, waarvan leden partij zijn bij een arbeidsovereenkomst, waarop de verbindend verklaarde bepalingen van toepassing zijn. 3. Bij gebreke van bepalingen in een arbeidsovereenkomst omtrent aan gelegenheden, geregeld in verbindend verklaarde bepalingen, gelden die ver bindend verklaarde bepalingen. 4. De in het tweede lid bedoelde vereenigingen kunnen van werkgevers of arbeiders, die in strijd handelen met verbindend verklaarde bepalingen, ver goeding vorderen van de schade, die zij of hare leden daardoor lijden. Indien deze schade niet op geld waarneembaar is, zal als schadevergoeding eene som gelds naar billijkheid verschuldigd zijn. 5. De schadevergoeding, bedoeld in het vierde lid, kan ten behoeve van de in het tweede lid bedoelde vereeni gingen, ook worden gevorderd door den bedrijfsraad. De gevolgen van niet-nale- ving der algemeen verbindend verklaarde bepalingen; de controle op de naleving. Bij niet-naleving der algemeen ver bindend verklaarde bepalingen kunnen door de betrokken arbeiders, door de arbeiders-organisaties en door de Fe deratie tegen den werkgever de volgen de vorderingen worden ingesteld: 1. een vordering tot nabetaling van het te weinig uitgekeerde loon: 2. een vordering wegens te late uit betaling van het verschuldigde loon; 3. een vordering tot schadevergoe ding. Uitzonderingen. Van de toepassing der verbindend verklaarde bepalingen zijn uitgezon derd de ondernemingen van de N.V. Vereenigde Nederlandsche Rubberfa brieken Heveafabrieken te Heveadorp, de N.V. Rubberfabriek „Vredestein" te Loosduinen en het Fonds voor Sociale Instellingen ten behoeve van de werk lieden der Staatsmijnen in Limburg. De Minister brengt in zijn overwegin gen, die aan deze beschikking vooraf gaan, naar voren, dat, gelet op de bij zondere omstandigheden in deze onder nemingen, tegen vrijstelling geen be zwaar bestaat, terwijl voor wat betreft de vrijstelling van de bepalingen artt 13 en 14 de Minister erop wijst, dat een regeling in zake de personeelssa menstelling voor bedoelde ondernemin gen beter kan worden getroffen krach tens de Wet in zake de verdeeling van den beschikbaren arbeid 1937. EXAMEN L. O. Aan het Juvenaat van de Broeders der Onbevlekte Ontvangenis te Maas tricht is geslaagd voor het examen L.O. de heer C. Heijhuurs te Waalwijk. R.K. JEUGDWERK. Naar wij vernemen zal de R. K. Jeugdbeweging in onze gemeente weer een mooie aanwinst rijker worden. Het ligt n.l. in de bedoeling om een gedeel te van het K.J.V.-huis in te richten als een soort Jeugdherberg, waar jonge meisjes die b.v. hare vacantie hier ter plaatse willen doorbrengen, slaapgele genheid kunnen vinden. Ook zij die op hunne vacantiereis onze plaats passee- ren en hier wenschen te overnachten kunnen in dit vacantiehuis onderdak vinden. Begrijpelijk staat deze gelegen heid alleen open voor die meisjes die aangesloten zijn bij een of andere R.K. jeugdorganisatie. Voor het inrichten van het K.J.V.- huis als boven omschreven, moeten be grijpelijk nog al eenige kosten gemaakt worden, daar dit zonder meer niet voor het genoemde doel geschikt is. Er moe ten n.l. enkele kamertjes bijgebouwd worden enz. Wanneer evenwel de kos ten niet teveel oploopen, zal zoo spoe dig mogelijk met de werkzaamheden een aanvang worden gemaakt, waar door een redelijke kans bestaat dat reeds voor het a.s. vacantieseizoen de verschillende daarvoor in aanmerking komende vacantiegangsters van deze mooie nieuwe aanwinst kunnen profi teered ONZE NACHTTELEFONIST. Zooals wij hebben aangekondigd beslaat onze nachltelefoon heden 1 Juli 10 jaren en herdenkt Hein Schouten het feit dat hij al die jaren nachttelefonist is geweest. Beiden heb ben onze ingezetenen in die 10 jaren groote diensten bewezen. Het moge nu wel niet een herinne ringsdatum zijn van zoo bijzondere b< teekenis, toch nieenen wij Hein te mo gen gelukwenschen op dezen dag en hem namens de aangeslotenen dank te betuigen voor de goede zorgen ten deze aan ons allen bewezen. Met groote nauwgezetheid en be hulpzaamheid was hij steeds op z'n post en met groote ambitie vervulde hij tegen een bescheiden vergoeding z'n nachtelijk werk. Aldus dachten ook een aantal aan geslotenen er over, die een klinkend bewijs van sympathie, waardeering en erkentelijkheid bijeen brachten,, dat hem hedenmorgen door den re dacteur van dit blad op ons bureau namens de schenkers is overhandigd, met een hartelijke felicitatie en een schriftelijke opdracht. Wij bieden den trouwen functio naris, den geachten Hein Schouten, onze beste wenschen en nog vele op geruimde jaren. Ook van andere zijden mocht hij blijken van belangstelling ondervin den. Grootestraat 231 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast MIDDENSTANDS-DIPLOMA IN VERBAND MET DE VESTI GINGSWET. Waar ook ons terzake bovenstaande aangelegenheid meermalen vragen van betrokkenen bereiken, verwijzen wij middenstanders en toekomstige mid denstanders met nadruk naar het arti kel van den heer H. van Well over betrokken aangelegenheid in dit num mer. Bij aandachtige lezing kunnen zij zich geheel op de hoogte stellen van deze voor hen zoo belangrijke materie. CLASSICALE VERGADERING DER NED. HERV. KERK TE HEUSDEN. Betreffende de consideraties, waar over de classicale vergadering van Heusden zich ten aanzien van de voor gestelde reglementswijzigingen moest uitspreken, kan inzake de kwestie der reorganisatie worden meegedeeld, dat door de classis Heusden de wijziging van het het algemeen reglement met 22 tegen 18 stemmen is aanvaard. Enkele amendementen werden naar voren ge bracht. Zoo werden 11 stemmen uitge bracht voor amendeering van art. 70, 2 voor volkomen overneming van de door ds. Lingbeek voorgestelde amen dementen, 3 voor overneming van het amendement van ds. Lingbeek op art. 8 en 2 voor overneming van zijn amende ment op art. 7. In deze vergadering werd de eerw. heer Ds. Louwe Kooymans 'alhier her kozen als predikant-lid in hel clasi- caal Bestuur en als Quaestor. IN WERKELIJKEN DIENST. De heer H. van Mill, reserve tweede luitenant alhier, ise aangewezen om in werkelijken dienst te komen tot April 1939. bij 't 17e Regt. Infanterie, in gar nizoen te Maastricht. DE TWEE KOLOMMEN. Wij verwijzen naar de in dit num mer voorkomende advertentie, waarbij wordt medegedeeld, dat a.s. Zondag met zang en dans de geheel vergrootte en gerestaureerde zaal in 't café „de Twee Kolommen in gebruik wordt ge nomen. Het is, zooals we vroeger reeds schreven een mooi, ruim zaaltje gewor den, dat er met z'n mooie parketvloer, passende lambriseering en behang, smaakvolle lampen, zeer aardig uitziet en ongetwijfeld een mooie aanwinst is voor dit Waalwijksche bedrijf. We wenschen den heer Boers er gaarne alle succes mee en vertrouwen dat er Zondag volop liefhebbers zullen zijn voor muziek en dans, temeer waar een en ander door de „Darling Band" verzorgd wordt. OUDSTE INWONER. Op ruim 91-jarigen leeftijd is in bel St. Antoniusgesticht in de St. Cle- mensparochie alhier overleden de oudste inwoner van Waalwijk, de heer J. Leijtens. Zoo ver valt na te gaan komt thans als oudste inwoner in aanmerking de heer G. B. Bergmans <1 ie op 8 Juli a.s. zijn 89sten geboortedag hoopt te her denken. VERSCH BROOD IN DE KERMISWEEK. In de Donderdagavond gehouden vergadering van de Bakkersvereeni- ging „Eendracht maakt macht", al hier is besloten op Dinsdag en Donder dag in de a.s. kermisweek niet te bakken of te bezorgen. Op dien dag zal dus geen versch brood beschikbaar zijn. JUBILEUM THEATER MUSIS SACRUM. Vrijdag 8 Juli a.s. zal de Directie van Theater Musis Sacrum alhier haar eerste lustrum herdenken van de bioscoop-exploitatie in onze ge meente. Zeer zeker een vermeldenswaardig feit, én voor de directie die we hier mee gelukwenschen én niet minder

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 9