Gemeenteraad Drunen. Huidonzuiverheden, vetwormpjes, pukkels en uitslau RECHTZAKEN Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. GEERTRUIDENBERG. NIEUWKUIJK. Opstootjes te Scheveningen. Naar aanleiding van het vii8cherij conflict. Scheveningen is gisteravond het terrein geweest van vrij ernstige ongeregeldheden, waarbij de politie herhaaldelijk van den blanken sabel en van de gummistok gebruik heeft moeten maken, om ernstige botsin gen tusschen twee partijen, betrok ken bij het visscherij-conflict, te voorkomen. Op een vergadering der Christe lijke schippersvereniging was o.m. het besluit gevallen, dat de christe- lijke schippers nog eens alles in het werk zullen stellen om hun beman ning tot toegeven in het conflict aan te sporen, en dat in ieder geval de schippers zelf Woensdagmorgen aan het werk zullen gaan. Reeds bij den aanvang van de vergadering had zich buiten het wijkgebouw, waar de vergadering gehouden werd, een menigte van honderden, hoofdzakelijk leden van diverse bemanningen, doch ook veel opgeschoten Scheveningsche jeugd, belust op een relletje, verzameld Toen de vergaderden buiten kwa men, drong het publiek op en moest de politie ingrijpen, waarbij verschil lende charges uitgevoerd moesten worden. Ernstige verwondingen zijn gelukkig niet toegebracht, wel schrammen en blauwe plekken. Aantal verkeersslachtoffers in vijf maanden. Sinds in Mei 1937, mede op ver zoek van de K.N.A.C., een aanvang werd gemaakt door het Centraal Bureau voor de Statistiek met het publiceeren van voorloopige gege ven op korten termijn omtrent de verkeersongevallen, is het aantal der doodelyke slachtoffers nog niet zoo hoog geweest als in April 1.1., al staat daar tegenover, dat de cijfers voor Mei van dit jaar heel wat gunstiger zijn dan die van vorig jaar, schrijft ons de K.N.A.C. De thans bekende gegevens over de eerste vijf maanden van dit jaar zijn als volgt: gedood ernstig gewond Januari 1938 52 306 Februari Maart April Mei Mei 1937 39 42 69 48 61 287 331 348 387 446 wordt dan in stemming gebracht en met 10 tegen 1 stem, die van den heer v. d. Wiel, aangenomen. De voorzitter wenscht den raad met dit besluit geluk. Spreker is er van overtuigd dat men er geen spijt van zal hebben. Verder stellen B. en W. dan voor om drie raadsleden te benoemen en deze aan B. en W. toe te voegen om in een Commissie ad hoe, het een en ander nader te bespreken. Binnen 14 dagen zal deze commissie dan aan den raad van den stand van zaken rap port uit moeten brengen en advies over de keuze van den architect e.d. De heer de Wijs zou in overweging willen geven dat de commissie naar meer dan een architect uitziet, waar door men een grooter keuze in ont werpen zou krijgen. De voorzitter zegt dat de commissie aan den raad advies uitbrengt, zoodat deze toch steeds de uiteindelijke be slissing heeft. De heer v. d. Wiel ziet geen nut in het werk van Commissies. De raad kan alles veel beter zelf behandelen. Men ziel het wel aan de commissie nemer nog niet een bedrag te vorde ren heeft. Spreker zou dat dan maar spoedig betalen. De voorzitter zegt dat de gemeente al J 20000.voor den aanleg van den betreffenden weg betaald had. Wan neer de slaat van meer of minder dooi den aannemer geteekend is zal ook het restant betaald worden. De heer v. d. Wiel is er van over tuigd dat de heer Willigers bij een proces vele dingen zal winnen. Er zijn door den opzichter fouten gemaakt, waarvan de aannemer nu de dupe wordt. De voorzitter. U beweert maar wat. Onze opdracht is verkeerd uitgevoerd. De heer v. d. Wiel. Van het begin af is die man hier gedwarsboomd. Men heeft hem van het begin af dit werk niet willen gunnen. Vissers had het moeten hebben, dan zou het wel goed geweest zijn. De voorzitter. Het is niet noodig daar verder op in te gaan De heer v.d. Wiel. Is 't niet noodig De voorzitter. Nee dat is niet noodig en ik wil nu wel eens graag hier in zijde van den weg de 44-jarige arbei. der J. van B. uit Waalwijk. Doordat van H. tengevolge van een verkeers- complicatie moest remmen, slipte deautoen reedden wielrijder omver. Van H. had zich Maandag j.l. voor den Kantonrechter te 's-Bosch voor deze aanrijding te verantwoorden De ambtenaar van het O.M. eischte een geldboete van f25 subs. 25 dagen hechtenis. Door den Kantonrechter werd van H veroordeeld tot f20 boete subs. 20 dagen hechtenis. Overtreding van het crisiszuivelbesluit. Wegens overtreding van het crisis- zuivelbesluit was Maandag j.l. voor den Kantonrechter gedagvaard een slager uit Sprang Capelle. Door den controleur Lodewijk Leijs uit Waalwijk was in een schuurtje staande achter de woning van den slager, 2'/a K.G. gesmolten rundvet aangetroffen, welk vet niet voorzien was van een banderolJe gedekt door een geleidebiljet. Conform den eisch van den ambtenaar van het O.M. werd de verdwijnen door de hmdzulverendc. huidvoedende en huidverfraalende Purol. Doos 30, 60 ct. Tube 45 et. Bij Apoth. en Drogisten. Ft. 32500 uit het Werkfonds voor den bouw van een nieuw raadhuis. Harde woorden. De heer v. d. Wiel op z'n bekende stokpaardje De raad dezer gemeente kwam Maandagavond in voltallige vergade ring bijeen. Voorzitter Edelachtb. heer burgemeester Mr. R. Th. van der Heij den. Secretaris de heer Veltman. De notulen der vorige vergadering worden zonder wijziging vastgesteld met aanteekening dat zooals gewoon lijk het lid van der Wiel tegen is. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken w.o.: a. besluit van Gedeputeerde Staten houdende goedkeuring van het raads besluit d.d. 27 Mei j.l., tot conversie van geldleeningen b. besluit van Gedeputeerde Staten houdende goedkeuring van het raads besluit d.d. 27 Mei j.l., tot verzeke ring van gelden der gemeente; Aan dit besluit moet nog worden toegevoegd dat ook verzekerd zijn munten en alle andere mogelijke waar de dingen. c. proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. Per 19 J.uni 1.1. was in kas aanwezig een bedrag van 19860.54. 2. Verzoek om ontslag van Mej. M. Meeuwis als gemeente-vroedvrouw. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor aan mej. M. Meeuwis het ge vraagde ontslag eervol te verleenen met ingang van 31 Augustus en haar dank te betuigen voor de vele en goe. de diensten die zij in het betrekkelijk kleine aantal jaren hier verricht heeff. Zij was een vroedvrouw van buitenge wone kwaliteiten, die haar plichten nauwgezetter vervulde dan verlangd werd. Haar besluit moet natuurlijk ge ëerbiedigd worden, maar het is wel' te betreuren dat de gemeente in haar een dergelijke verdienstelijke kracht moet verliezen. De heer de Wijs zegt dat mej. Meeu wis hem persoonlijk gevraagd heeft of het ontslag niet vroeger dan ge vraagd was gegeven kon worden. De voorzitter vindt dit niet al te makkelijk. Een termijn van 2 maan den voor het zoeken van een goede vroedvrouw is slechts -kort. Mocht men er evenwel in slagen reeds spoedig een nieuwe vroedvrouw te vinden dan kan mej. Meeuwis ook eerder vertrekken. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvaarding van een aan de gemeente toegekend voorschot uit het Werkfonds voor den bouw van een nieuw gemeentehuis. De voorzitter zegt dat in het prae- advies van B. en W. aan den raad uit voerig .uiteengezet is dat de bouw van een nieuw gemeentehuis door een voorschot van 32500.van het Werkfonds mogelijk is geworden. Als voorwaarde wordt evenwel gesteld dat reeds voor of op 15 September met den bouw moet worden aangevangen. Deze 32500.is het maximum be drag dal beschikbaar kan worden ge steld en waaruit den geheelen bouw met andere bijkomende kosten gefi nancierd moet worden. De eigenlijke bouwkosten zullen dus beduidend la ger moeten zijn om eenige speling over te houden. Die 32500.worden ver strekt, oorspronkelijk tegen 3£ pet., maar vanwege de groote werkverrui ming die in dit object zit is de minis ter bereid om 1 pet. te laten vallen, zoodat de rente dus nog slechts 2\ pet. bedraagt. Het geheel moet in jaar- lijksche Annuniteiten in 40 jaar afge lost worden. Iedere Annuniteit zal on geveer 1250.groot zijn. B. en W. hebben gemeend voor te moeten stel len dat de raad in ieder geval het be treffende voorschot accepteert. In de vorige vergadering is in beginsel tot den bouw van een nieuw gemeentehuis besloten, maar intusschen heeft de minister nog een tweetal nieuwe ver plichtingen opgelegd. Op de eerste plaats moet de gemeente overgaan lot den bouw van een arrestantenlokaal, ongeacht den financieelen toestand, die in deze geen rol mag spelen en voorts is de gemeente verplicht over te gaan tot het invoeren van een «e- zinskaarten stelsel. Ondanks deze nieuwe maatregelen is de voorzitter van meening dat het in de vorige vergadering genomen principe besluit gehandhaafd moet blijven. De heer van Drunen vraagt wat een gezinskaartenstelsel is? De voorzitter zegt dat dit een stelsel is dat de bevolkingsregisters moet ver vangen. Alle bijzonderheden van iede- ren inwoner komen op een kaart te staan, die daar in de daarvoor bestem de registers wordt opgeborgen. Begrij pelijk is daarvoor in dit gemeentehuis geen plaats, maar daar het geheel pas in Januari 1940 gereed moet zijn heeft het gemeentehuis nog den tijd om dit in verband met den bouw van een nieuw gemeentehuis te zien. De heer v. d. Wiel heeft met de grootste verwondering van het prae- advies kennis genomen. De raad heeft in besloten zitting nog pas in principe beslote/i tot den bouw van een nieuw gemeentehuis over te gaan. Het gaat nu niet op om te doen alsof alles reeds vast staat. De laatste jaren is de be grooting zonder een bijdrage van het rijk niet meer kloppend gemaakt kun nen worden, waar moeten nu dan die 1250.vandaan komen. De ge meente kan niet gaan bouwen zonder dat er geld is en er is geen geld, zoo^ dat men den bouw achterwege heeft te laten! Bovendien dringt de minister nog aan op een gezinskaartensysteem in te voeren en een arrestantenlokaal te bouwen. Wanneer de minister daar ook het geld eens voor gaf, dan zou spreker voor kunnen stemmen, maar in dit geval niet. De voorzitter gelooft dat de zaak heel duidelijk is. In de vorige verga dering heeft de raad in een vertrou welijke zitting met groote meerder heid in principe besloten om 'n nieuw gemeentehuis te bouwen. Door spre ker is daaraan toen toegevoegd, dat B. en W. zich in verbinding zouden stellen met het Werkfonds om te vra gen of dit gelden voor den bouw be schikbaar wil stellen. De raad moest dus eerst een besluit nemen daar men toch geen geld kan gaan vragen om 'n gemeentehuis te bouwen terwijl men nog niet weet of de raad dat wel zal goedkeuren. Wat den bouw van 'n ar restantenlokaal en 't invoeren van een gezinskaartensysteem betreft zegt spr. dat dit bevelen van hooger hand zijn, evenals er meer van dergelijke zaken zijn. In de steunregeling werkver schaffing e.d. moet de gemeente ook een zeker pertentage bijdragen. Mocht men er evenwel niet in slagen de be grooting kloppend te krijgen dan zal een subsidie noodig zijn van het werk loosheids-subsidiefonds. De heer v. d. Wiel zegt dat dit alles toch maar wel weer verhooging der schoolgeldbelasting e.d. zal beteeke- nen. De voorzitter. Dat is fantasie van U. De heer v. d. Wiel. Binnenkort zal men wel weer in de kranten lezen: alles is klaargespeeld zonder belas- tingverhooging, waarop men dan blijk baar zeer trotsch is. D5t is evenwel fantasie, want het kan niet anders of dat moet schoolgeldverhooging enz. meebrengen. Spreker verlangt van het voorstel van B. en W. stemming zoo dat hij tenminste tegen kan stemmen. Het voorstel van B. en W. betreffen de accepteeren van het voorschot om verandering van straatnamen, die geheel dood is zonder ooit iets van zich te hebben laten hooren. De voorzitter zegt dat een geheele raad zonder behoorlijk advies niet over een dergelijke zaak kan discussi eeren. Een commissie kan de zaak kalm bekijken en hier en daar eens een en ander in oogenschouw gaan nemen. De heer de Wijs zegt dat de opmer king van den heer v. d. Wiel betref fende de commissie tot het geven van maatnamen, geheel misplaatst was. Door omstandigheden kon men niet regelmatig doorwerken en is de zaak eenigszins verschoven, maar momen teel is de commissie weer actief. De voorzitter kan dit beamen en zegt dat het vertrouwen van B. en W. in de commissie nog ongeschokt is. De raad besluit nu zhst. met aan teekening dat dhr. v. d. Wiel tegen is een commissie te benoemen. Na stem ming blijkt dat benoemd zijn de hee- ren H. de Wijs, J. Veltman en v. Dru nen. 4. Vaststelling pachtprijzen ge- meentelanderijen rond de Drie Wielen. .De voorzitter zegt dat deze pacht prijzen met ingang van 1 Augustus a.s. verloopen zijn, zoodat nieuwe prij zen zullen moeten worden vastgesteld. De pachtcommissie doet daartoe de volgende voorstellen: Perceel 1. Aan J. v. d. Bosch, groot 85 A. 18.—. Perceel 2. Aan C. de Wit, 70 A. 24.—. Perceel 3. Aan C. de Wit, 47 A. 25 cA. 20.—. het openbaar vertellen wat U, mijn heer v. d. Wiel, feitelijk voor iemand bent. U kunt niets anders dan lasteren en andere menschen zwart maken. De heer v. d. Wiel. Maar ik lieg niet als jij, dat wil ik hier bewijzen De voorzitter hamert en zegt; Heeft een van de heeren nog iets? De heer v. d. Wiel. Je bent een leu genaar. Ik zeg waar het op staat. Ik lieg voor het gerecht niet De voorzitter sluit de vergadering. groot groot Perceel 4. Aan C. v. Drunen, groot 72 A. 43 cA. 25.—. Perceel 5. Aan G. de Gouw, groot 87 A. 77 cA. 30.—. Perceel 6. Aan, H. die Wit, groot 1 H.A. 5 A. 70 cA. 54.—. Perceel 7. Aan L. Oerlemans, groot 1 H.A. 19 A. 91 cA. 61.—. Perceel 8. Aan P. v. d. Bosch, groot 82 A. 51 cA. 32.—. Perceel 9. Aan J. van Wijk, groot 67 A. 89 cA. 19.—. Perceel 10. M. v. Zon Hzn., groot 1 H.A. 20 A. 40 cA. 44.—. Perceel 11. Aan M. van Drunen, groot 1 H.A. 16 A. 4 cA. 47. Perceel 12. Aan M. v. Bladel, groot 1 H.A. 32 A. 19 cA. 72.—. Perceel 13. Aan J. v. d. Bosch, groot 1 H.A. 33 A. 87 cA. 73.—. Perceel 14. Aan M. van Drunen, groot 1 H.A. 33 A. 85 cA. 52.—. Hierbij wordt nog aangeteekend dat perceelen van Stevens en v. d. Gouw met ingang van 1938 reeds, 50 cent per bont lager zullen zijn. Wordt z.h.st. goedgekeurd. l)e heer de Wijs vraagt of er voor liet zwembad bij J. de Wit niet een richtingaanwijzer kan worden ge plaatst, vooral op het oog met het va- cantie-seizoen. De voorzitter zal de zaak eens laten bekijken. De heer v. Drunen vraagt gruis op den weg te doen bij den Molen onder het viaduct, daar deze soms zeer slecht is. De voorzitter zegt dat dit moeilijk gaan zal, daar de weg met het oog op de viaducthoogte niet veel hooger meer mag worden. De heer de Wijs vraagt hoe het fei telijk zit met die kwestie tegen aan nemer Willigers. Spreker heeft in een betreffend schrijven gelezen dat de gemeente kan worden aangesproken voor een schadevergoeding van 1600. De voorzitter zegt dat het feit dat de heer Willigers zich niet tot de be voegde instanties durft wenden, wel een bewijs is dat deze zich niet sterk voelt. Mocht het tot abritage moeten komen dan ziet spreker de uitspraak met een gerust hart tegemoet. De heer v. d. Wiel vraagt of de aan- Verricht Keesje de Ruiter arbeid Voor het Bossche kantongerecht verschenen L. V. en H. C. R. de R. wegens overtreding der arbeidswet doordat zij het zoontje van den laatsten, het bekende biljarlwonder Keesje de Ruiter, dat den leeftijd van veertien jaar nog niet heeft bereikt, arbeid hadden laten verrich ten. De ambtenaar van het O.M, gaf zijn meening te kennen dat het wat zijn gestel en zenuwen betreft daar ondr te lijden heeft. De R. merkte op dat die slechte invloed geheel niet blijkt want de jongen is de eerste op school. Als hij niet biljarten kan dan leeft hij niet. Hij meent dat dat geen arbeid kan heeten. Als getuige werd een ambtenaar van de aibeidsinspectie gehoord, die verklaarde dat verdachte V. wist dat hij dat kind niet mocht laten biljarten om geld te verdienen. Hij had des betreffend een waarschuwend schrij ven gehad van de arbeidsinspectie. Dien avond biljartte Keesje echter tegen een vergoeding van zes gulden die volgens den heer de R. voor verdachte V. bestemd waren, en niet voor hem of Keesjes reis- en ver blijfkosten. De R. zeide, dat hij het biljarten niet als arbeid kan beschouwen Hij had een schrijven van de arbeids inspectie gehad, dat hij zijn kind beneden den leeftijd van 14 jaar niet mocht laten arbeiden. Ik laat hem juist spelen en leeren, aldus verdachte. Ik heb nooit geweten dat biljarten onder arbeid gerekend wordt. In patronaten en café's staan staan toen ook biljarts om op te spelen. Van een zwemfenomeen van elf of twaalf jaar wordt toch ook geen verbaal opgemaakt als het zijn prestaties verricht. V. neemt den jongen mee als begeleider en mag daarvoor wel zijn onkosten maken en vergoed krijgen. Door den jongen nu ijverig te bekwamen in het bil jartspel hoopte zijn vader hem een een positie te kunnen verschaffen bij het biljartonderricht als hij een maal veertien geworden zou zijn. De getuige merkte nog op dat Keesje na afloop van zijn spel les geeft in fantasie- en kunstestooten. De sport wordt hier naar voren gebracht, maar ook daar heeft men het spel om het spel en het profes sionalisme. Hier is een onderneming tot exploitatie van het kind, dat arbeid verricht in den zin der arbeidswet. Het gaat er daarbij niet om, wie tenslotte het geld voor het kind opstrijkt. De ambtenaar van het O.M. eischte f50'boete of 50 dagen hechtenis en vroeg schriftelijk vonnis. De kantonrechter zal over acht dagen vonnis wijzen. Een aanrijding te Waalwijk. Op 30 April jl. heeft in de Minister Loeffatraat te Waalwijk een aanrij. ding plaats gehad. In die straat reed een auto, bestuurd door E. van H. te Loon op Zand. Voor hem uit bevond zich per fiets aan de rechter- slager veroordeeld tot een geldboete van .f SU'3S- 25 dagen hechtenis terwijl het in beslag genomen vet verbeurd werd verklaard. Een slager uit Heusden, had zich ook te verantwoorden wegens over. treding van het crisis zuivelbesluit. De controleur had in de slaap, kamer van R. 10'/a K.G. ongeban- derolleerd spijsvet gevonden. Het vet was verborgen tusschen de balken van het plafond en de controleur moest op het bed gaan staan om er bij te kunnen. De eisch tegen hem luidde f35 boete subs. 35 dagen hechtenis. Ruiten vernield. De koopman G. B. uit Heusden, moest voor den politierechter verschijnen wegens vernieling van ruiten*bij den 72 jarigen arbeider Van der Lee te Vlij men. Deze wilde hem, naar verdachte verklaarde, veertig centen die hij tegoed had niet betalen. Hij was er al een paar keer om geweest maar telkens met een kluitje in het riet gestuurd. Tenslot te was hij kwaad geworden en had voor ongeveer 5 gulden ruiten in geslagen, waarmee hij zijn veertig centen na tuurlijk niet kreeg, maar wel een dag vaarding. Van der Lee, die als getuige werd gehoord, zei dat hij er niets van wist of verdachte wat te goed had. Dat was de zaak van de vrouw die voor veertig cent vier meter elastiek van verdachte gekocht zou hebben, maar die zei dat het niet waar was. De officier van Justitie eischte vijf gulden boeten tegen verdachte. Hij werd veroordeeld tot f 3 boete. Bij het secretariaat van de Sinte Geerden Berghe Stichting is van de navolgende personen bericht ingeko men dat zij bereid zijn zitting te ne men in het Eere-Comité J. Bleeker, Burgemeester der eerste Hollandsche stad Dordrecht. Cam. Huysmans, Burgemeester van Antwerpen. H. Mr. Dr. A. B. G. M. van Rijcke- vorsel, Commissaris der Koningin in de Provincie Noordbrabant. V. F. L. W. Cleerdin, griffier der Staten van Noordbrabant. H. M. J. Blomjous, lid van de EersteKamer. A. N. Fleskens, idem F. W. de Jong, idem Mr. W. M. v. Lanschot, idem Dr. H. W. E. Moller, lid van de Tweede Kamer. K. L. H. v. d. Putt, idem W. C. J. I. Kipp, lid van Ged. Staten van Noordbrabant. J. J. J. de Vlam, idem A. G. A. Schrauwen, idem A. Th. van Reijen, idem Jhr. Mr. J. Th. M. Smits-van Oyen, idem J. P. J. Asselbergs Pz., idem Mr. Th. A. M. J. Heere, lid van de Provinciale Staten van Noordbrabant. Mr. A. K. G. M. Baron van Oldeneel tot Oldenzeel, idem Zondag 1.1. werd in onze parochie het feest der H. Kindsheid gevierd, dat wel bijzonder, niettegenstaande het ongunstige weer, geslaagd genoemd mag worden. Des middags om drie uur werd een groote kinder-optocht ge houden. Deze optocht, die vanaf het patronaat vertrok, vormde dank zijn groote verscheidenheid een fraaie be- O

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2