GEMENGD NIEUWS, SPRANG—CAPELLE. zienswaardigheid en talrijke belang stellenden werden dan ook, mede dooi de muzikale begeleiding van de har monie „De Eendracht" opgewekt den stoet te volgen. Niet minder dan 14 groepen, ieder met een symbolische strekking trokken door alle straten, voorafgegaan en gesloten met hei an ten te paard. Het geheel werd boven dien begeleid door het gerammel der collectebussen van een legertje collec tanten, waarvoor geen beurs veilig was. We twijfelen er dan ook niet aan of het tweedeelig doel van dezen op tocht, propaganda voor het genoot schap der H. Kindsheid en steun aan de Missie, zal wel ten volle bereikt zijn Een speciaal woord van dank aan alle medewerkers, in het bijzonder aan den organisator den heer Kwisthout, is wel verdiend. SPRANG. De Burgerafdeeling Sprang-Capelle van de Nationale Vereeniging „Pro Rege" kwam Dinsdagavond in het ver gaderlokaal der Geref. Kerk in ver gadering bijeen, speciaal in verband met het a.s. vertrek van haar voor zitter, den Weleerw. Heer Ds. W. Bou- sema. Nadat Ds. Bousenia de vergadering had geopend, las Z. E. Psalm 2 en ging voor in gebed. Na het lezen der notulen sprak Ds. Bousenia in zijn openingswoord waar in hij de aanwezigen welkom heette, tevens enkele woorden van afscheid, nu Z. E. genoodzaakt is bet presidium over te geven in verband met zijn vei- trek uit de gemeente. Ds. Bousenia ziet met dank op den toestand der afdeeling, die den laat- sten tijd weer bloeit, maar wijst er tevens op dat er nog genoeg werk over blijft 0111 den arbeid in het belang van de militairen te blijven voortzetten. De tweede voorzitter, Ds. B. A. van Lummel richt hierna woorden van dank en waardeering tot Ds. Bousenia. Verder wordt door de vergadering tot voorzitter der afdeeling benoemd Ds. van Lummel. Bij de ingekomen stukken komt tei sprake het houden van een vlaggetjes dag, waarvoor de datum nader zal moeten worden vastgesteld en waar voor een aantal collectanten zullen worden uitgenoodigd. Ter zijnertijd zal voor de leden en collectanten een "ezellig samenzijn plaats hebben. Door den heer C. Braspenning werd breedvoerig verslag uitgebracht van ile bijgewoonde voor j aarsverhanus- vergadering te Breda. Nadat nog besproken was het werk onder de recruten en enkele aldee- lings-aangelegenheden waren alge- daan, wordt de vergadering door Ds. v. Lummel met dankgebed gesloten. Het aantal wérklooze leden bij de afdeeling Sprang van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Trans portarbeiders bedraagt momenteel 74 waarvan 57 geheel- en 17 gedeeltelijl- werkloozen; 12 leden zijn opgenomen in de gemeentelijke steunverleening. Begin Juni waren deze cijfers res pectievelijk 69, 52, 17 en 18. In de middaggodsdienstoefening der Ned. Herv. Kerk alhier op a.s. Zondag 10 Juli hoopt Ds. W. Bousenia in verband met zijn vertrek naar Zuid- Beierland, afscheid te nemen van zijn gemeente alhier. Het bestuur van den Chr. Bestu renbond Sprang-Capelle kwam Dins dagavond onder leiding van haar twee den voorzitter, dhr. W. M. Dalmaijer, in vergadering bijeen in de zaal van den Chr. Volksbond. Na opening met gebed, heette de voorzitter de bestuursleden welkom. Na het lezen der notulen kwamen ver schillende belangrijke ingekomen stukken ter sprake, o.a. betrel'iende werk verschaf fings - aangelegenheden enz. Besloten werd o.a. op Dinsdag 20 Juli jaarvergadering te houden, op welke vergadering de benoeming van een voorzitter zal plaats hebben in de vacature ontstaan wegens het over lijden van dhr. A. Spierings. CAPELLE. In het café „Land en Havenzicht" van den heer H. P. Mes werd door den architect den heer J. van Hul ten uit Waalwijk namens den heer J. van Oosterhout aanbesteed het sloopen van een landbouwersschuur aan de Bin nenhaven en het ter plaatse bouwen van een dubbele woning, waarvoor als volgt werd ingeschreven: Jac. v. d. Broek, Waspik H. Molenschot, Kaatsheuvel Herreiger, Drunen Gebr. Brekelmans, Iv'heuvel G. Merx, Drunen Gebr. v. d. Hoven, K'he.uvel P. de Graauw, Waspik A. Roovers, Waspik Th. de Graauw, Waspik L. Fitters, Waspik Alb. Hoefnagel, Capelle P. Kramer, Genderen 5530 5485 5483 5349 5345 5330 5318 5317 5272 5265 5241 5223 5180 5150 5080 5049 5045 A. Kleingeld, Kaatsheuvel Gebr. Oomen, Raamsdonk J L. Kooien, Waalwijk G. v. d. Zande, Waalwijk f C. J. Kersten, Raamsdonksveer J J. Michaël, Vrijhoeve Capelle Gebr. Spierings, Capelle f H. Kramer, Waalwijk J J. Molegraaf, Capelle H. Wagemakers, Capelle f J. Hoogendoorn, Waalwijk J A. Vermeeren, Waalwijk M. Kleingeld, Waalwijk ,1. W. Nieuwenhuizen, Sprang I). v. Oversteeg, Vrijh. Capelle Gebr. v. Willigenburg, Sprang J. Quirijns, Capelle Gunningv olgens bestek. Gedurende de maand Juni 1938 werd ten hulppostkantore ulhier in de Rijkspostspaarbank ingelegd 9908.54 en terugbetaald 1923.01. Het aantal inlagen bedroeg 72, dat der terugbe talingen 23. Ter secretarie der gemeente Sprang Capelle werden gedurende de afgeloopen maand ingevolge de Vleeschkeuringswet aangegeven: 17 runderen en 39 varkens. De voetbalvereniging „Exelsi- or" speelde j.l. Zaterdagmiddag voor de competitie van den Brab. Voetbal bond te Rijswijk tegen de club van dien naam, welke wedstrijd gewonnen werd door „Excelsior." met 4—1. .f 5884 5839 5830 5800 5794 5790 5724 5693 5690 5614 5585 5560 De postduivenvereeniging „De Luchtvaart", gevestigd in hel café van mej. Wed. A. van der Haart aan de Nieuwevaart, hield j..l Zondag met oude duiven een wedvlucht vanuit Corbeil (Fr.), gemiddelde afstand 385 kilometer, waar de duiven om 5 uur 's morgens werden losgelaten. De eer ste duif, met een gemiddelde snelheid van 1159,22 m. per minuut, werd ge constateerd om 10.34.00, terwijl de laatste prijswinnende duif, welke nog een snelheid van 1078,28 m. per mi nuut bereikte, werd geconstateerd om 10.57.44. De uitslag van deze wedvlucht luidt als volgt: Adr. Blom 1 5; Gebr. van Onzen- oort 2 12; P. Nieuwenhuizen 3 8; Gebr. Verhagen 4 9 14; H. Vos 0; W. Ver steeg 7; Adr. Klootwijk 10 11; J. Ver steeg 13; St. van Peer 15. Eerste overduif: Adr. Blom. Voor de a.s. Zondag te houden wedvlucht vanaf Melun worden de duiven Donderdag 0 dezer des avonds tusschen 7 en 9 uur in bet clublokaal ingekorfd.'In verband met de wed vluchten met jonge duiven, welke 17 dezer beginnen, zal a.s. Zondag nog maals een oefenvlucht met jonge dui ven worden gehouden. De hieraan deelnemende duiven worden Zaterdag middag 5 uur ingekorfd. Evenals het vorig jaar organiseert de postduivenvereeniging ook dit jaar weer een wedvlucht ten bate van de plaatselijke afdeeling van hel Groene Kr.uis. Deze wedvlucht wordt gehou den Zaterdag 30 Juli a.s. Door den heer J. Michaël, archi tect alhier, werd j.l. Zaterdagnamid dag 3 uur in het café „Land- en Ha venzicht" van den heer H. P. Mes in opdracht van den heer D. van dei- Werken aanbesteed het bouwen van een woonhuis in de Grootestraat, waarvoor als volgt werd ingeschreven: Jac. v. d. Broek, Waspik 4320 L. Fitters, Waspik 4262 Th. de Graauw, Waspik 4259 Firma Oomen, Raamsdonk 3953 G. Verduin, Raamsdonk 3950 Adr. Roovers, Waspik 3932 J. W. Nieuwenhuizen, Sprang 3850 H. M. Kramer, Waalwijk 3796 G. v. d. Zande, Waalwijk 3794 Alb. Hoefnagel, Capelle 3790 J. Hoogendoorn, Waalwijk 3698 J. Michaël, Vrijh. Capelle 3680 M. Kleingeld, Waalwijk 3679 L. J. Kooien, Waalwijk 3666 J. Quirijns, Capelle 3657 I). v. Oversteeg, Vrijh. Cappelle 3547 Gebr. v. Willigenburg, Sprang 3540 Gebr. Spierings, Capelle 3417 J. Molegraaf, Capelle 3390 H. Wagemakers, Capelle 3382 C. J. Kerstens, R'veer 3315 Het werk is opgedragen aan den laagsten inschrijver. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" zal in samenwerking met de gemengde zangvereeniging ,,'t Roze- knopje" a.s. Zaterdagavond op de mu ziektent over de Binnenhaven het eer ste zomeravondconcert geven. Indien het weer medewerkt zal 't dien avond zeker niet aan belangstelling ontbre ken. De Spaarkasvereeniging „De Voorzorg", gevestigd in het café van den heer J. Quirijns aan de Vaartkant houdt a.s. Vrijdagavond 8 uur een al- gemeene ledenvergadering. Aan de orde komt o.m. uitkeering der gedu rende het afgesloten vereenigingsjaar gespaarde gelden. ABONNEERT U OP DIT BLAD. Een Luchtbeschermingsfonds in oprichting. Luchtaanvallen op Canton, op Soetejau, op Barcelona, op ja, vult U zelf maar in. Op tientallen plaatsendiein oorlogsgebieden liggen waarvan men leestzestienhonderd dooden, duizend dooden, achthon. derd. Alsof een menschenleven geen waarde meer heeft 1 Protesten van de beschaafde wereld, besprekingen in den boezem der Engelsche Regee. ring, van het Engelsche Lagerhuis, van de menscheid dieer haar afschuw over uitspreekt, doch er meerendeels de verschrikkingen nimmer van meemaakte. Maar ondanks die protesten tegen aanvallen op 'n weerlooze bevolking, ondanks pogingen deze aanvallen slechts op militaire doeleinden te doen geschieden, ondanks de beste bedoelingen en plannen, blijft het dreigende zwaar boven ons hoofd hangen. Ook boven het hoofd van ons Nederlanders, die betrokken kunnen worden in een strijd in ons werelddeel, in een catastrophe, welke wij zelf niet uitlokten, doch die weinig meer dan de ondergang van Europa zou beteekenen van cultuur, beschaving enz. Die slachtoffers zal eischen van weergalooze luchtbom bardementen met brand- en gifgas, bommen, die overal dood en verderf zullen strooien Men moet er niet aan denken, en toch ook weer men moet er wél aan denken. Om de eenvoudigereden dat men ook hier te lande rekening heeft te houden met dergelijke toe standen, die niemand wenscht, waar van ieder beschaafd mensch met ontzetting en afgrijzen vervuld is. «'t Zal zoo'n vaart niet loopen» zoo hoort men hier en daar zeggen. Of «Als 't ooit zoover mocht komen, dan is tóch alles verloren I Waarom zou ik mij dus voor de luchtbe scherming interesseeren?» Bijna zou men op dergelijke uit spraken het woord «Defaitistisch» van toepassing kunnen doen zijn. Beter is het echter te spreken van een onwetendheid of wel tegen beter weten in praten. Over luchtbescher ming en hetgeen daarvoor gedaan kan worden, is in ons blad reeds herhaaldelijk uitvoerig geschreven. Daarbij is tevens naar voren gebracht dat het wel degelijk mogelijk is maatregelen te treffen, even goed als men zich wapenen kan tegen epidemieën. Doch voor een zoo danige teweerstelling is in ons land een ongekende mobilisatie noodig, een vreedzame, algeheele nauwe samenwerking van alle lagen der bevolking, die zich gezamenlijk wapenen tegen noodlottige gebeur tenissen, van een geheel volk, dat voorbereid en klaar wil wezen, als ooit de hel der verschrikking in den meest ongebreidelden, ondenk. baren en gruwelijksten vorm zou losbarsten. partij in Eger, Wat dit betekend heeft, het is maar beter er niet nogmaals aan te herinneren. Men denkt aan een zijden draad waar aan Europa's lot toen gehangen heeft Van de noodzakelijkheid van luchtbescherming is vrijwel iedere Nederlander doordrongen luchtbe scherming is zelfbescherming, is gezinsbescherming Voor de passieve luchtbescherming wordt de laatste maanden veel zelfs zeer veel gedaan. De eenige door de Regeecing op dit gebied erkende instantie, deNeder- landsche Vereeniging voor Lucht bescherming (Nassau üuwerkerk- straat 3, Den Haag), kon dezer dagen haar öO.ODOsteiid laten inschrijven in September '36 waren het er nog maar driehonderd. Deze geweldige toeneming spreekt boekdeelen; zij laat zien, dat ons volk het nut en de noodzakelijkheid begrijpt, dat men op den goeden weg is, dat de Vereeniging goede en ookgewenschte voorlichting geeft. Wil zij dit even. wel kunnen blijven doen, dan is de vorming van 'n Luchtbeschermings fonds, waaruit de gelden voor de enorme propaganda,die op ditgebied noodig is, geput kunnen worden, eerste eisch. Van vele zijden werd daartoe reeds medewerking onder vonden, doch deze medewerking is nog ontoereikend en moet algemeen zijn. Eén van de middelen, om dit Fonds te verstevigen, werd gevonden in twee groote loterijen (de grootste welke in ons land ooit gehouden zijn, d.w.z. wat de prijzen betreft). Voor deze loterijen heeft de geniale tekenaar Dr. Louis Raemae. kers welwillend een plaat geteekend die op schrille maar daarom niet minder Juiste wijze aantoont, wat de gevolgen zijn als men niet tijdig maatregelen neemt, om met lucht bescherming op de hoogte te komen. Een waarschuwing voor hen die nog afzijdig bleven I Het wil ons niet noodig toeschijnen deze actie in de aandacht van onze lezers aan te bevelen, want ieder, die de noodzakelijkheid van een Luchtbeschermingsionds erkent (en wie zou dit niet doen zal gaarne aan de totstandkoming en het slagen daarvan medewerken, door een ot meer loten in een dezer loterijen te nemen, die men kan betrekken; van Diepenburchstraat 154, den Haag. (Organisatie Loterijen van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming). Bovendien is aan de plaat van Dr. Raemaekers een prijsvraag met groote prijzen verbonden, waarvan de voorwaarden eveneens aan dit adres te vernemen zijn. Ons volk kan thans toonen, dat het de luchtbescherming krachtda dig wenscht te steunen. Een oproep die nietonbeantwoord blij ve, integen deel, welke verstaan moge worden. Luchtbeschermingsrijp, luchtbe- schermingsmindeoveral om ons heen zien we de naties er, met haast koortsachtigen ijver, aan werken. Begrijpelijk, want niemand kan precies zeggen, wanneer Europa in vuur en vlam zal staan, iets wat iedereen hoopt dat nooit en nimmer gebeuren zal. Maar dan doemt daar de werkelijkheid van dit jaar op: Oostenrijk's bezetting en de schiet- (Reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag opgenomen.) HET BETREKKELIJK KLEINE BEDRAG, BESTEED AAN GERE GELD AD VERTEEREN, KOMT VEELVOUDIG TERUG. Motorrijder botst tegen autobus Duo rijdster gedood. Een wel zeer tragisch ongeluk is Zaterdagavond omstreeks halt zes ge beurd op den Handweg te Amstelveen. Een 21 jarig meisje, mej. E. Mey» wonende te Amstelveen, heeit daaibij den dood gevonden. Zij zat op de duo van het motorrij wiel, dat bestuurd werd door haar ver looide, den 24 jarigen heer L. J, den Hollander, een zoon van den burgemees ter van Middelharnis. De motorrijder reed met een matige vaart in de richting Amstelveen. Voor hem uit reed een autobus van de N-V. Boelgeest, welke een autobusdienst tusschen Bovenkerk en Amstelveen onderhoudt. Toen de heer Den Hollander eenigen tijd achter de bus had gereden, wilde hi] deze pas- seeren. Hij keek eerst goed uit of er ook verkeer uit de tegenovergestelde richting kwam, en toen dit niet het ge val was, meende hij gemakkelijk de bus te kunnen passeeren. Door een samen loop van noodlottige omstandigheden is hem dit helaas niet gelukt. Aan den kant van den weg stond een man, die aanzij n linkerarm een groote hengelsmand droeg. Deze voetganger stond met een been op den berm van den weg en met linkerbeen op den straatweg. In deze houding, de hengelsmand aan de linker arm, was hij bezig het geld in zijn portemonnaie na te tellen. De heer Den Hollander bemerkte den man wel op doch haalde blijkbaar te ver naar links uit, waardoor het stuur van de motor rijder tegen de mand botste. De heer Den Hollander raakte de macht over de motorfiets kwijt, begon te slingeren en botste vervolgen» tegen de linkerzijde van de bus. Hij sloeg tegen de grond evenals het meisje, dat helaas zoo on gelukkig terecht kwam, dat zij een schedelbasisfractuur opliep en korten tijd later overleed. Haar verloofde, die zelf geen letsel had gekregen, wa» radeloos over de vreeseüjken slag, welke hem zoo plot seling trof. De gemeente arts was spoedig ter plaatse, doch kon hier geen hulp meer verleenen- Inspecteur Busser was eveneens spoedig aanwezig om een onderzoek in te stellen. Het stoffelijk overschot is in beslag genomen, evenals de motorfiets. Het meisje werd per brancardnaar het gemeentehuis vervoerd. Baby van anderhalf jaar verdronken In de tuiu van den kweeker M. v d V., aan den Mariendijk te Naaldwijk, stond een vouwwagen met het ander half jaar oud zijnde dochtertje er in, dat door de ouders even alleen was gelaten. Het 4 jarig zoontje van den heer V. kwam daar voorbij en ging met het znsje rijden. Hij kon den wagen echter niet houden, zoodat die in de sloot reed. Het kind is hierop naar huis gewan deld en heeft van het gebeurde niets aanzijn ouders verteld. Na eenigen tijd gingen deze naar hun dochtertje kijken en toen moesten ze tot hun schrik ont dekken, dat het kind met wagen en al In de sloot lag. Toen zij de kleine er uit haalden, gaf het nog teekenen van leven, doch kort daarop is het kind overleden. Het drama te Echteld. Nog een arrestatie. Zooals men weet is te Echteld een vrouw onder verdachte omstandigheden dood aangetroffen, terwijl een geldbe drag werd vermist. In verband met deze zaakis de 27 jarige A. J. van T. gear resteerd. Thans vernemen wij, dat het verhoor van den verdachte ertoe heeft geleid, dat een tweede verdachte is gearresteerd, een orgeldraaier, een zekere van B., eveneens te Echteld. De man, die vader is van een groot gezin, ontkent hard nekkig medeplichtig te zijn aan het mis drijf. Evenwel kan hij geen alibi geven van zijn doen en laten op Donderdag middag 23 Judi Ook deze man is is het gemeentehuis te Lienden opgesloten. Door vuur en muizen aangevreten bankbiljetten De verdachte van het misdrijf te Ech teld, de 27 jarige A, 1, v, T-, is naar het huis van bewaring te Arnem overgebracht. Tijdens een huiszoeking heeft men, naar de „N. Rott, Crt." meldt, een merk waardige ontdekking gedaan. Men vond er eenige gedeeltelijk verbrande bank biljetten van 25 gulden; voorts werden snippers aangetroffen van andere bank biljetten, waaraan muizen geknabbeld hadden. Zooals men weet, heeft de ver dachten verklaard, dat hij 'n deel van het gestolen geld verbrand had- Ook heeft men een stuk touw gevonden, dat overeenkomst vertoont met het touw, waarmee het lijk van mej van Hattum aan de deurknop bevestigd was. De tweede verdach e zit nog steeds in het gemeentehuis te Lienden opgeslo ten. Het is de ongeveer 50 jarige man die geen bijster gunstige rerutatis geniet. In de streek is hij algemeen bekend onder zijn bijnaam: de Krul. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGE VING. OU I

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 3