NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING Woensdag 6 Juli 1938 No. 54 De Echo van het Zuiden Tweede Blad Lederfabriek „De Amstel" blijft definitief te Waalwijk. c DRUNEN GOED NIEUWS TEGEN DE KERMISDAGEN. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, staat het thans defi nitief vast dat de lederfabriek „de Amstel" in Waalwijk ter plaatse wordt herbouwd. Een bericht voor onze gemeente van zeer groote beteekenis, voor haar naam als leder-centrum, voor de werkgele genheid enz. Wij brengen een woord van hulde aan B. en W. voor het opnieuw betoon de beleid en aan de heeren L. en S. (lompen voor dit besluit, wat zeker ieder Waalwijker ten zeerste zal waar- deeren. HOOGE ONDERSCHEIDING. De Waalwijker de heer J. van Zeist heeft aan de Academie voor schoone Kunsten te Brussel (afdeeling „Levend Model") een groot succes behaald. Zijn proefstuk werd geklasseerd als 2e met lsten prijs (de eerste plaats wordt toegekend aan een Belg) met een „attestation trés flateuse". Bij de beoordeeling werd nog ver meld dat de bekroonde een zeer mooi resultaat had bereikt. Het diploma wordt uitgereikt in December in een plechtige zitting in het Palais des beaux arts te Brussel. EXAMENS. Mejuffrouw J. P. Louwe Kooijmans behaalde in de afgeloopen week hei einddiploma der School voor Christe lijk Socialen Arbeid te Amsterdam. Aan de R.K. Lycea te Den Bosch afdeeling Hoogere Handelsschool is o.m. voor het eind-examen geslaagd de heer A. Christ, alhier. Aan de R.K. Lycea te 's Bosch afd. Gymnasium is voor 'l eind-exa men A o.in. geslaagd mejuffrouw Carla Langemeijer alhier. Aan het Juvenaat Broeders On- bevl. Ontv. te Maastricht is o.m. ge slaagd voor het examen L.O. de heer G. Raaymakers alhier. Aan de R.K. Universiteit te Nij megen is geslaagd voor het candi- daats-examen in de rechten, de heer J. Köhler te Breda. Bij het door den R.K. Bond van „Groote" schrijvers „St. Genesius" op 2 Juli 1.1. te 's-Hertogenbosch gehou den examen, slaagde voor kantoor- stenografiste mej. C. v. d. Lee uit Kaatsheuvel en voor typiste mej. W. v. d. Waals uit Capelle. Beiden geno ten hun opleiding bij de Zusters van het St. Theresia-gesticht, Grootestraat 244, alhier. Opening nieuwe zaal in Hotel „De Twee Kolommen". De groote toeloop van belang stellenden en danslustigen bij de opening van de geheel gerestaureerde en uitgebreide eetzaal, Zondagavond in Hotel »De Twee Kolommen«, was o. i. wel een bewijs dat Waalwijk nog behoefte voelt aan een permanente goede dansgelegen heid. Evenwel niet alleen als dans gelegenheid, maar ook als lokaal voor vergaderingen, voor het geven van partijtjes, het houden van bijeen komsten enz., is deze zaal als bij uitstek geschikt. Zij biedt daartoe de noodige ruimte en de smaakvolle aankleeding, geheel gehouden ingrijs en crème-kleuren,gecompleteerdmet een stijlvolle verlichting, geeft deze nieuwe zaal een geheel apart cachet, dat de gezelligheid zeer zeker ten goede komt. Dat dit ook inderdaad het geval is, werd ons Zondagavond duidelijk, toen deze zaal in gebruik genomen werd als danszaal en detochiuime vloer, de talrijke enthousiaste dans lustigen bijna niet kon bevatten. Er heerschte den geheelen avond een zeer opgewekte stemming, die geen oogenblik verslapte, want daar zorgde het gerenommeerde »The Darling Band® wel voor, die op de bekende, lustig vroolijke wijze, haar populaire muziek ten gehoorebracht. Het had er iets van weg of de kermisgeest reeds was binnenge waaid, hetgeen overigens ook niet onmogelijk was, gezien den korten tijd die ons van dit evenement scheidt. Zeker is dat Waalwijk weer een mooie aanwinst rijker is geworden, temeer als in 't a.s. seizoen daarin geregeld dansgelegenheid kan wor den gegeven. Wij wenschen den heer Boers gaarne 't beste succes en daaraan twijfelen wij niet, waar ook zooals Zondagavond het zitten in t calé bij een stukje muziek zeker veraan genaamd wordt. Verder is nog wel een woord van lof op zijn plaats voor de snelle en keurige wijze, waarop de uitvoerders van dit werk, de fa. Wed. H.Aarts Zn. zich van hare taak gekweten heeft, terwijl de fa. W. Hens Zn., »Electra«, de fa. F. v. Wees Zn. alhier en de firma la Chapelle te Breda het hunne aan de smaakvolle inrichting hebben bij gedragen. Het geheel ziet er keurig uit en is een sieraad voor de ont spanningsgelegenheden van Waal wijk en omgeving, waardoor het naar wij vertrouwen ook vele vreemdelingen trekken zal. Begrijpelijk had de heer Boers vele gelukwenschen in ontvangst te nemen. Ook was nog een schat van fleurige bloemstukken binnen gekomen van zakenrelaties, veree- nigingen en particulieren. Zeilwedstrijden. Zondag werden op de Maas tus- schen de brug van Heusden en de brug van Hedel de Brabantsche zeilwedstrijden gehouden, georgani seerd door »Neptunus« uit Den Bosch en »Tident« uit Heusden. Er was groote deelname (ruim 60) en dito belangstelling. In klasse A (Gem. groote jachten) Martindie (Tident) van Norbert Gragtmans te Waalwijk 2en prijs. Klasse D (Vrijbuiter jachten) »Maashaas» (Tident) van G. Klerks te Waalwijk 2en prijs. Na afloop werden de prijzen uit gereikt in hotel »'t Wapen van Amsterdam» te Heusden door mr. P. Sopers uit St. Michiels-Gestel, voorzitter van het wedstrijd-comité. Oudste inwoner. Men deelt ons mede dat ons be richt omtrent den oudsten inwo ner onzer gemeente in ons vorig nummer niet juist is, waar de heer A. Pennings, Stationsstraat, thans 90 jaar en 7 maanden is en alzoo de oudste inwoner moet zijn welk bericht we bij deze rectificeeren. Aanbesteding. Bij onderhandsche aanbesteding voor de verbouwing van een win kelhuis te Kaatsheuvel voor de N.V. André van Hilst te Waalwijk, onder leiding van architect Ed. Bossaerts te Waalwijk, is het werk opgedragen aan de firma Gebrs. Brekelmans te Kaatsheuvel. COLLECTEN VOOR DE ST. VINCENTIUSVEREENIGING. Op Zondag 10 Juli zal er gecollec teerd worden in al de H. Missen in de parochies van St. Jan en St. Antonius. De opbrengst is ten bate van de lief dewerken der St. Vincentiusvereeni- ging- De predicates worden gehouden in St. Jan door den E.H. G. Witlox, pro fessor aan 't Seminarie, zoon van onzen plaatsgenoot den heer G. Witlox en in St. Antonius door den Eerw. Pater Ferdinand van het klooster der Paters Passionisten te Mook. COLLECTE JEUGDWERKLOOZF.N. De collecte voor de R.K. Jeugd- werkloozen heeft in onze gemeente 83,94 opgebracht. KERMISMATINEE LIEDERTAFEL OEFENING 6 VERMAAK. A.s. Zondag 12 uur geeft de lieder tafel voor de zooveelste maal haar Ker- mismatinée in Musis Sacrum, waaraan zoowel mannen- als gemengd koor zul len medewerken. Deze uitvoering, die van oudsher als het ware voor het uitgaand publiek het beginpunt en opening der kermisvie- ring beteekent, trekt telkenjare veel belangstelling. Waar voor een speciaal kermis-programma gezorgd is, ver wachten wij ook dit jaar een druk be zoek. Toegang is voor iedereen vrij. FEDERATIE VAN V.V.V.'s IN NOORD-BRABANT. In de Maandagavond te Tilburg in hotel Suisse gehouden vergadering van 't Algemeen Bestuur en Plaatsvervan gende leden der Federatieve Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer in Noord-Brabant, onder leiding van mr. Planten, directeur van het A.N.V.V. in Den Haag, waren van de 17 aangeslo ten vereenigingen er 15 tegenwoordig. Uit het Algemeen bestuur werden tot Bestuur gekozen de heeren: A. J. Clae- sen, Tilburg, H. Gerritse, Den Bosch, O. P. van der Kleij, Oisterwijk, J. J. N. M. van der Marck, Breda, Jac. Schut jes, Eindhoven, C. J. J. Slootmans, Ber- gen-op-Zoom, Mr. F. J. van Thiel te Helmond en Jud. Timmermans Phzn. te Waalwijk, vertegenwoordigers der V. V. V.'s te Tilburg, den Bosch, Oister wijk, Breda, Eindhoven, Bergen-op- Zoom, Helmond en Waalwijk, terwijl één lid door het Provinciaal bestuur zal worden aangewezen. Tot voorzit ter werd door het algemeen bestuur aangewezen de heer H. Gerritse, Den Bosch, en door het bestuur als secreta ris de heer M. van der Marck te Breda, en als penningmeester de heer Schutjes uit Eindhoven. Het bestuur zal zich onledig houden met de samenstelling van een huishou delijk reglement en andere werkzaam heden, terwijl de volgende vergadering van 't algemeen bestuur gehouden wordt te Helmond tijdens de tentoon stelling „Klim op Helmond", tentoon stelling van Industrie, Handel. Land en Tuinbouw, Kunst en Folklore, van 30 Aug. t.m. 11 September a.s. De Federatie is nu volledig geconsti tueerd en zal thans met kracht de pro- papanda voor de streek kunnen gaan aanvatten. De statuten werden ty> deze vergadering geteekend: zij zullen ter koninklijke goedkeuring worden opge zonden. ALVATA? IN WAALWIJK TIJDENS DE KERMIS. De Dir. vestigt er de aandacht op dat Alvata met zijn gezelschap slechts 3 avonden in de Schouwburgloge Dassi te Waalwijk (Julianastraat) speelt. Alvata die met zijn 20 assistenten 23000 kilo tooneelbagage naar Waal wijk komt is een evenement voor onze plaats, daar Alvata slechts op groote tooneelen kan werken. Alvata die op het imoment in Scala (Den Haag) voor uitverkochte zalen werkt tot Zaterdag 9 Juli, begint reeds den lOen Juli hier in onze stad. Alvata reist met zijn eigen transportwagens met pracht de cor en feerieke verlichtingen. Alvata, die zijn eigen likeurstokerij heeft en gratis likeur uit een karaf helder water uitschenkt, en het pu bliek dit gratis laat drinken, zoo ook zijn eigen bierbrouwerij, dat hij gra tis het publiek aanbiedt, enfin te veel om öp te noemen. Alvata De Duivelskunstenaar laat u onbegrijpelijke experimenten zien, o.a. ook het verdwijnen van 25 perso nen uit de zaal. Alvata die voor Vorstelijke personen heeft gewerkt o.a. Koning van Zwe den, België, Roemenië, President Roo sevelt (Amerika), Prins van Wales enz. Alvata is de grootste Magiër op den geheelen aardbodem. Alleen de heer Dassi is in staat zulke groote artisten naar Waalwijk te brengen en geen ander. De geheele Nederlandsche Pers (alle dagbladen van iedere richting) is dan ook vol lof, en kunnen wij deze niet plaatsen, deze zouden te veel plaats ruimte van onze kolommen vergen. Telegraaf, Handelsblad, Maasbode, Volk kortom alle Nederlandsche dag bladen van iedere provincie zijn vol lof en verbaasd over Alvata s kunnen. De entreeprijzen zijn zoo laag ge steld, dat voor ieder het heel gemakke lijk is plaatsen te reserveeren. Wij vestigen nog de aandacht dat Alvata slechts 3 avonden hier in Waalwijk werkt, Zondag 10, Maandag 11 en Dinsdag 12 Juli 8.15 uur. Het echtpaar L. van Hooft-Bouman, dat 12 Juli a.s. in het St. Theresia- gesticht alhier zijn gouden bruiloft herdenkt. zullen worden door alle plaatselijke jeugdorganisaties, terwijl tevens ge tracht zal worden de nationale film „Veertig Jaren", die dezer dagen ge reed zal komen, hier ter plaatse ver toond te krijgen. ONGEVAL. Terwijl het 1J^-jarig zoontje van den heer J. B. te v.m. Baardwijk met zijn ouders te Kaatsheuvel op visite was, kreeg het in een onbewaakt oogenblik een hakmes in handen en kapte zich daarmee bijne een vingertje van de linkerhand af. Door Dr. L. alhier is het vingertje verbonden. Vermoedelijk zal het nog behouden blijven MIJN EERSTE REIS NAAR DEN HAAG. Lang had ik mij voorgenomen, om eens naar Den Haag te stoomen, wijl ik gaarne, goede liên, de Lotisico-trekking wilde zien. Wijl mij een verrassing werd bereid, achtte ik nu de aangewezen tijd om de Lotisico-trekking te aan schouwen, of zij waard is het vertrouwen, of dat het geld van vele luiden, weggegooid geld kan beduiden. Ik heb dus ernstig en nauwgezet tijdens de trekking opgelet; hierbij dus een kort verslag, wat ik in de speelzaal zag: OPBRENGST VERMAKELIJKHEIDS BELASTING. De Vermakelijkheidsbelasting heeft over het eerste half jaar van 1938 in onze gemeente het bedrag opgebracht van 1839,43. Vorig jaar over dezelfde periode 2011,72. „TROUW AAN ORANJE". Bovengenoemde Oranjevereeniging, omvattende de wijk St. Antoniuspa- rochie, heeft zich in een circulaire tot hare leden gericht om door bijdra gen de vereeniging in de gelegenheid te stellen, Koninginnedag waardig te vieren. Wij kunnen dit verzoek van harte steunen, daar het resultaat hiervan voor een voornaam deel zal heb ben te beslissen over de mogelijkhe den om iedereen met Koninginnedag tevreden te stellen door kinderfees ten, Oranjebal e.d. HET 40-JARIG REGEERINGS- JUBILEUM. Morgenavond zal ten gemeentehuize het Centraal-Oranje-comité wederom vergaderen, ter nadere regeling van de feestelijkheden in verband met het 40- jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin op 6 September a.s. Op deze vergadering zal tevens tot benoeming van verschillende sub-co- mité's worden overgegaan, die dan de verschillende onderdeelen der feeste lijkheden voor hunne rekening zullen nemen. Reeds is vastgesteld dat op 6 Sep tember massale demonstraties gegeven Het gebouw der vereeniging in de Willemstraat te 's-Gravenhage was Maandag 4 Juli goed gevuld met be langhebbenden en belangstellenden. Ook de pers was flink vertegen woordigd, dus openbaarheid meer dan voldoende. De lotnummers en de num mers der prijzen, gelijktijdig getrokken, werden regelmatig en kalm afgeroe pen door den vertegenwoordiger van den Notaris Mr. H. A. Broers, De nummers der hoofdprijzen werden met groote cijfers op duidelijke wijze op een schoolbord vermeldt. De trekking, om negen uur begon nen, eindigde, met een uur oponthoud, om vijf uur. Reeds om half elf was de 50.000 er uit, om vier uur pas de 100.000. Toen was de ergste spanning gewe ken. 't Was voor de mannen der trek king een vermoeiende, voor de aanwe zigen een zeer spannende dag en bui tengewoon interessant. Voor iedereen die zich interesseert voor Lotisico wel aan te bevelen eens zoo n trekking me- uitslag mede. S. Dat een laag nummer of een onge luksgetal geen invloed uitoefent, was duidelijk, wijl op no. 13 nog 1000 is gevallen. De lijsten deelen U den verderen uitslag mede. MüNCHENER PASSIESPELEN TE KAATSHEUVEL. De „Münchener Passiespelen" die vanaf Vrijdag te Kaatsheuvel in 't R.K. Sportpark worden opgevoerd hebben een zeer goede pers. We halen hier eenige beoordeelin gen aan: Deventer Dagblad: Zoo trok ken ze aan het oog voorbij, de diep ernstige perioden uit het leven van Christus vanaf het oogenblik, dat Jezus Zijn intocht in Jeruzalem deed, bejubeld door het volk, het laatste Avondmaal, het verraad van Judas, Zijn kruisiging en opstanding, weer gegeven in een aantal tafereelen, die stuk voor stuk spraken van schoon heid en devotie." De Gelderlander: „Al de tafereelen, die als een schoon en verheven vi sioen aan onze oogen voorbijgaan, zijn levende schilderijen, zooals kun stenaars bij de gratie Gods deze met (Mepe godsvrucht weten te schilde ren". Nieuwe Apeldoornsche Courant: „Het décor, de schitterende belichting, de muzikale omlijsting, de in stijl ont worpen costuuins, alles werkte samen tot een ook uit artistiek oogpunt be zien hoogstaande uitvoering." Uit een schrijven van Kapelaan S. te Zwolle: „Ze zijn zonder voorbehoud aanbevelenswaardig. Deze „biblia pau- perum" verdienen de belangstelling van ons Katholieke volk." Zwolsche Courant: „Is het niet, als men dit passiespel vertoonen ziet, of platen uit oude prentenbijbels leven gaan en afbeeldingen op altaarstuk ken en triptieken werkelijkheid wor den? Sommige tafereelen hadden iets Rembrandtieks (Gethsemane) doch ook was er invloed van Leonar do da Vinei te hespeuren in het Laat ste Avondmaal en van Rubbens in de Kruisafneming." Overijsselsch Dagblad: „Lof voor deze spelers, die unet groote toewij ding hun taak vervulden en hij velen de herinnering hebben verlevendigd aan Christus lijden en Zijn dood aan «het Kruis. We hopen dat ze met hun passiespelen nog velen zullen stich ten". TUNNELBOUW BIJ ORTHEN. De regeering heeft goedgekeurd den bouw van twee tunnels voor groot verkeer en een derde tunnel voor voetgangers in de traverse Den Bosch van den Rijksweg UtrechtEindho venDen Bosch, ongeveer 250 M. ten Noorden van Orthen, de tweede konü in de spoorlijn NijmegenDen Bosch, waar deze den weg naar Utrecht kruist. Tusschen beide tunnels wordt de weg naar Utrecht buiten de dorps kom van Orthen gelegd. Aan veel el lende op de overwegen komt dan een einde. In aansluiting daarop wordt een groote verkeersbrug over de Dieze ge bouwd en een nieuwe traverse door den Bosch naar Vught. Aan den Zui delijken uitvalweg wordt reeds een nieuwe, de tweede verkeersbrug over de Dommel gebouwd. BRAND BIJ BAT'A. Gistermiddag is door tot nu toe on bekende oorzaak brand uitgebroken in een der gebouwen van de N.V. Neder landsche Schoen- en Lederfabrieken „Bat'a" onder de gemeente Best. Dikke rookwolken, die ver in den omtrek zichtbaar waren, verspreidden zich bo ven de fabrieksgebouwen. De brand ontstond in de z.g. crême-afdeeling, waar allerlei poetsartikelen liggen op gestapeld. In de diverse chemicaliën vond het vuur gretig voedsel, vooral in de poetspomade. In aller ijl stelde zich de fabrieks- brandweer te weer tegenover het ver nielende vuur. Aanvankelijk liet de si tuatie zich zoo ernstig aanzien, dat men de hulp van de Eindhovensche gemeen tebrandweer alsook van de Philips- brandweer inriep. Toen deze ter plaat se kwamen, bleek men echter den brand reeds zoover meester te zijn, dat deze brandweerkorpsen weer konden inruk ken. De fabrieksbrandweer zette haar werk met onverminderde kracht voort en slaagde er in het vuur te beperken tot de afdeeling chemicaliën, welke ge heel is uitgebrand. De brand werd ontdekt door een rei ziger, die per trein de fabrieken pas seerde en rookwolken uit het dak zag opstijgen. Deze waarschuwde in het eerstvolgende station telefonisch den portier Bosman, die daarop onmiddel lijk de fabrieksbrandweer alarmeerde. Bij het uitbreken van den brand was er niemand in de fabriek aanwezig. As surantie dekt de schade. Zuster Meeuwis naar Zuid Afrika Een voor Drunen en Waalwijk be kende persoonlijkheid, n. 1. 2us!er M- Meeuwis. Gemeentelijk Verloskundige, zal binnen kort naar Zuid-Afrika vertrek ken, om zich in geliiken werkkring te vestingen te Johannesburg (Transvaal). Een hoog te waardeeren kracht waarvan vele goede invloeden uitgingen, verdwijnt daardoor uit Drunen. Als wilskrachtige mensch, streefde zuster Meeuwis er in hetverleden vooral naar de volkshygiëne op hooger peil te brengen, terwijl zij tijdens haar 5 jarig verblijf te Drunen ijverig in de weer was voor de baby verzorging en als pionierster beschouwd mag worden in het kweeken van belangstelling en waardeering onder de moeders voor het nut van regelmatig bezoek aan consultatiebureau*. Door haar humaan karakter, haar bezadigd oordeel en groote bereidwilligheid, was /.uster Meeuwis voor vele moeders een vertrouwde raadgeefster. In breeden kring heeft zij door haar arbeid erken telijkheid gewekt; het is daarom noode dat men haar zal zien heengaan Het ideaal dat deze werkzame en offervaardige vrouw bij haar vertrek naar Zuid-Afrika heeft, is om mede te kunnen voorzien in de groote behoefte aan katholieke krachten aldaar, in welke mooie taak zij tevens een apostolaat vervullen wil. 't Gebied waarheen zij ver trekt is nog een missiegebied, waar bij een opkomend katholicisme groot en dankbaar werk te vervullen is. Na in een ziekenhuis zich te hebben georiën- Al. Ml -»

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5