een dubbeltje BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS, AGENDA'0 Wij wachten Laatste Berichten Burgerlijke Stand I N DIT BLAD? IN DIT BLAD KAATSHEUVEL. De K.C.C. gevestigd bij den heer Jan van Dun hield Zondag in samenwerking met de Dongensche Postduivenvereeni- ging een wedvlucht vanuit Corbeil. De eerste duif werd geconstateerd om 10.2b.5 de laatste prijswinnende duif om 10.42.3») uur D. is Dongen. De uitslag was: 1 8 9 Jac. v. Dongen; 2 A. Pijnenburg; 3 15 19 27 30 33 34 A. Zacht; 4 J. Hamers; 5 A. v. Rijswijk, D.; 6 Th. Sulsters; 13 20 C. de Rondt; 10 C. Smits, D.; 11 10 41 Fr. v. d. Assem; 12 32 L. v. Rijen D.; 14 Th. Ligtvoet; 17 43 P. v. Dongen D.; 18 29 M. v. Boxel; 19 A. Emmen D.; 21 23 Jac. Koenen D.; 22 L. Mosselveld 24 30 J. v. d. Ven; 25 C. Smans D.; 20 B. Remmeren; 28 Jac. de Brouwer; 31 37 45 J. v. Wanrooij; 35 M. Aussems D.; 38 J. P. Brouwers; 40 A. Verharen D.; 42 W. de- Bont I).; 44 J. P. Brouwers. Eerste overduif D. Ansems D. RAAMSDONKSVEER. Zondag j.l. hield de combinatie van postduivenverenigingen G.L.O. een wed strijd vanuit Corbeil. Afstand 383 K.M. In concours 109 duiven. Gelost om 5 uur. De prijzen werden als volgt toegekend: J de Borst 1 24 25; Fr. Hanegraaf 2 3 20 27; N. Krooswijk 4 5 10; R. Joore 6* L. van Diem-Keijzers 7 9 17; C. Blok 8; M. de Ruijter 11; C. Kerremans 12 18; J. Kamp 13 10 19; C. Zijlmans 14; A. Feskens 15; C. Hommel 21; L. Snoek 22; C. van Suijlekom 23; J. van der Pluijm 20; E. van Dortmond 28. Eerste duif om 10.28.13. Laatste duif om 10.48.32. De eereprijs werd behaald door Fr. Hane graaf met 2 en 3. De volgende wedstrijd heeft plaats van uit Duffel (België). WIELRENNEN. DE RONDE VAN ROOSENDAAL. Renner verongelukt. Zondag is voor, naar schatting 40.000 toeschouwers, de jaarlijksche ronde van Roosendaal verreden voor amateurs, on- afhankelijken en beroepsrenners Het 5 K.M. lange parcours, dat door het centrum van de stad liep, moest door de amateurs 15 maal en door de onafhanke- lijken en beroepsrenners 30 maal worden afgelegd. De uitslagen luiden: Amateurs: 1 Bosman (Opmaar-Akmaar) tijd onbekend; 2 Demmenie (Rohher- dam); 3 Wijdenes (Ouderkerk); 4 Wes tendorp (Amsterdam); 5 Jansen (Eind hoven). Beroepsrenners en onathankelijken 1 J. Braspenninx Jr. (Princenhage) 3 uur 27 min. 52 sec.; 2 Overweel (Middel- harnis) op 150 M.; 3 Reuter (Amsterdam) 4 Motké (Amsterdam); 5 Gommers (Don gen); 6 Gijsen (Putten); 7 Klinkenberg (Bennebroek) allen in denzelfden tijd; 8 De Kórver (Willemsdorp) op 45 sec.; 9 Theuns (Princenhage); 10 Van Amster dam (Leiderdorp). Bij de amateurs heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan, dat aan den jeug digen Rotterdamschen renner Van der Kiev het leven heeft gekost. In Roosendaal vond n.l. een valpartij plaats, waarbij wel 20 renners betrokken waren. Van der Kiev kwam (laarbij zoo ongelukkig terecht, dat hij met ernstige verwondingen werd opgenomen. De ren ner werd in een woning binnengedragen, waar hij korten tijd later aan de beko men verwondingen overleed. Ook enkele andere renners, die bij de valpartij be trokken waren, o.m. de Nederlandsclie kampioen Hofstede, werden gewond, doch hun blessures waren van lichten aard. EERSTE ETAPPE VAN DEN TOUR DE FRANCE. De Tour de France 1938 is voor Ne derland zeer gunstig ingezet; bij het pe loton van 9 renners, dat als kopgroep het eerste te Caen over de eindstreep ging, bevonden zich de sterkste 2 renners uit het Ned. teamMiddelkamp en Schulte! Als de betere sprinter wist Mid delkamp zelfs op de derde plaats beslag te leggen, maar Schulte deed niet veel voor hem onder door als zesde te eindi gen. De Duitschef Oberbeck won deze eerste etappe, waarmede hij ook de gele leiderstrui veroverde. zijn vandaag met het lijntoestel van de K.N.I.L.M. uit Soerabaja weer te Batavia teruggekeerd, na hun bezoek aan Flores, vanwaar zij Zaterdag met een Dornier-vliegboot van de koninklijke marine waren teruggekomen. Zij vertrekken Woensdag naar Padang, waarna op 16 Juli uit Belawan de thuisreis zal worden aanvaard. Benzine blijft even zwaar belast. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend, in de eerste plaats strek kende om artikel 20 van de wet tot leffing van bijzonder invoerrecht op benzine in dien zin te wijzigen.dat de geldigheidsduur voorloopig met vijf jaren, dus tot 1 Januari 1944, wordt verlengd. COÖRDINATIE VAN HET GOEDERENVERVOER. Minister van Buuren heeft thans de wettelijke regeling ten opzichte van 't goederenvervoer in de uitoefening van ecnig bedrijf, hetzij krachtens overeenkomst, hetzij als eigen vervoer, gereed. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, dit vervoer afhankelijk te stellen van een vergun- ning. Aan de vergunning voor vervoer krachtens overeenkomst kunnen voor waarden worden verbonden o.a. be treffende de tarieven, de dienstrege ling, den te volgen weg, de vervoer middelen en lading, samenwerking met anderen, dienst- en rusttijden. Een vergunning voor eigen vervoer wordt niet geweigerd als wordt be oogd vervoer van goederen van of naar werkplaatsen, opslagplaatsen, magazijnen of winkels tot het eigen bedrijf behoorende met eigen vervoer middelen en met eigen personeel. Aan deze vergunning kunnen ook weer voorwaarden worden verbonden. Ten aanzien van het vervoer te wa ter binnenlands, voor zoover dit geen eigen vervoer is en niet in beurtvaart geschiedt, kan de Kroon regelen stel len voor een zooveel mogelijk even redige vrachtverdeeling. Op het tijdstip dat dit nieuwe ont werp wet wordt, vervalt de oude wet van 5 Mei 1933 (evenredige vrachtver deeling). Het wetsontwerp heeft ten doel de machtigingen te verruimen, zoodat ook het goederenvervoer van de spoor- en tramwegen en dat bij de wilde binnenvaart in het coördinatiestelsel zijn betrokken. Fietser doodgereden. Te Eindhoven reed een bejaarde fietser over den Aalsterweg in de richting Aalst. Ter hoogte van de Bourhavelaan stak hij plotseling links den weg over, met het gevolg, dat hij door een achter- oprijdende auto werd gegrepen. Het slachtoffer is overleden. Jongen door vrachtauto aangereden. Te Oirschot had op den provincialen weg naar Moergestel een ernstige aan rijding plaats- Het 12-jarig zoontje van H.Machiel- sen kwam uit school met nog eenige makkertjes. Toen zij ter hoogte van de autogarage «Vitesse» gekomen waren, werd het ventje aangereden door een vracht wagen welke van de richting Moergestel kwam- Het ventje werd tegen de grond geslingerd en spoedig door omwonende opgenomen en langs den weg gelegd op een kussen. Het had een ernstige scheurwond bekgmen boven op het hoofd, waarbij de hersenen bloot kwamen te liggen. Zo°wel geestelijke als geneeskundige hnlp was spoedig ter plaatse. Kapelaan Oppers diende hem de laatste H.H. Sa cramenten toe, waarna de dokter hem per auto naar het St. Jorisgasthuis liet overbrengen. De auto reed na de aanrijding gewoon door, zonder zich om het slachtoffer te bekommeren. Wielen van auto over het hoofd- De jaarlijksche St. Albertusviering te Egmond-Binnen, waar zich de St. Albertusbron bevindt. A. J. van Oosterhout C. van Beek, oud 57 jaren echtg. van A. Karreman C. van Dongen, oud 05 jaren echtg. van .1. de Roon. Landbouwcrisis-politiek in ons land. Mr. van Rhyn, secretaris-generaal van het departement van Economi sche Zaken heeft aan de pers eenige mededeelingen gedaan over de toe komst op dit terrein. Daaruit valt 't volgende te concludeeren »De vooruitzichten voor den land bouw in ons land zijn niet roos kleurig. En daar de Regeering de landbouwers niet in den steek zal laten, moet ons volk er zich daarom rekenschap van geven, dat wellicht in de naaste toekomst opnieuw offers voor de instandhouding van het Nederlandsche landbouwbedrijf gebracht zullen moeten worden, ln 1936-'37 meende de Regeering een optimistisch geluid te kunnen laten hooren, ja zelfs langzamerhand tot liquidatie van verschillende crisis maatregelen te kunnen overgaan Er is thans geen reden om opti mistisch te zijn. IntegendeelDe prijsstijgingen kwamen in het jaar 1937-'38 tot stand, maakten plaats voor aanzienlijke prijsdalingen, zoo dat verschillende crisisheffingen wederom verhoogd moesten wor den. Delegatie der R.K. Staatspartij in Indië. De heeren Van Poll en Teulings Het giftproces te Luik. Gisteren heeft den ambtenaar van het Openbaar Ministerie te Luik zijn requi sitoir tegen weduwe Becker, verdacht van talrijke vergiftigingen, voortgezet. Hij vroeg de jury een vonnis uit te spreken, dat het menschelijk leven be veiligt. Ernstig auto-ongeluk op den weg Brugge Torhout. Bij een auto-ongeluk op den weg van Brugge naar Torhout, veroorzaakt door een botsing tusschen twee auto's, heeft de hoogeerwaarde abt der Benedictijnen van Maredsous, Dom Célestin Golenvaux een dubbele schedelbreuk opgeloopen. Ook Dom d'Elziua bekwam een schedel fractuur. Twee andere Benedictijnen, Dom Demeter en Dom Hamel, werden licht gewond Men vreest dat de verwondingen, welke Dom Golenvaux heeft opgeloopen een doodelijken afloop zullen hebben. Gevangenbewaarders handlangers van gevangenen. Wederom is dezer dagen, naar uit Alkmaar vernomen wordt, een ernstig geval van plichtsverzaking van gevangen bewaarders aan het licht gekomen. Het betreft twee beambten uit de strafge vangenis te Alkmaar, die aan hun zorgen toevertrouwde gevangenen allerlei «vrien dendiensten» bewezen, waarvoor hun flinke geldelijke belooningen in uitzicht werden gesteld. Beide bewaarders zijn de vorige week gearresteerd en onmid dellijk ontslagen. Zij hebben bekend zich aan verschillende zeer laakbare handelingen te hebben schuldig gemaakt. Tegen auto gebotst. De 21-jarige ongehuwde heer A- Oling wonende aan de Tuinbouwstraat te Groningen, is aan het motordiep onder Bedum. met zijn motorfiets in volle vaart tegen een auto gebotst, bestuurd door den heer B. Hopma uit Ellerhu'ze gemeente Bedum die juist uit de garage kwam. De heer Oling werd van zijn motor rijwiel geslingerd en bewusteloos opge nomen. Hij bleek o-m. een schedelbasis- fractuur te hebben bekomen. Zijn toe stand is zorgwekkend. De 9 jarige L., uit Castricum is, toen hij spelenderwijs achter een stilstaande auto van daan kwam en de straat wilde oversteken, tegenover de ouderlijke wo ning, door een vrachtauto gegrepen en op slag gedood. Het knaapje kreeg de wielen van de auot over het hoofd. „Meer dooden dan in den wereldoorlog" De balans van de verkeersongevallen in deVereenigde Staten blijft onrustba rend stijgen. In het afgeloopen jaar werden 106 000 personen gedood, het geen meer dan het dubbele is van het aantal Amerikanen, dat in den wereld oorlog is gevallen. Gewond werden 9.900.000 personen, hetgeen gemiddeld neerkomt op een gewonden voor elke vier gezinnen. De schade, die door verschillende verkeersongevallen werd veroorzaakt wordt voor 1937 geraamd op 7,2 mil liard gulden. Op rekening van ongeval len door motorvoertuigen veroorzaakt komt een bedrag van 3,4 miliard gulden en werden 39.500 personen gedood en 1.360,000 gewond bij ongevallen met dergelijke voertuigen. tijdig uwe advertentie- copievoor het KERM IS NUMMER. Algeheele verspreiding in de geheele streek. De Administratie. Voliedig accoord over vrijwilligersplan. In de Dinsdag gehouden plenaire zitting van de non-tnterventie-com- missie is, naar Reuter meldt,volle dige overeenstemming bereikt ten aanzien van alle punten van het door de Britscheregeering opgestelde plan tot terugtrekking van de buiten- landsche combattanten in Spanje. De beteekenis van dit accoord ligt, naar Reuter verneemt, in het feit, dat de Britsche regeering het terugtrekken van een aanmerkelijk aantal vrijwilligers waarschijnlijk zal beschouwen als een voldoende mate van vooruiigang in de Spaansche kwestie om het pact van Itatië van kracht te doen worden. SPRANG-CAPELLE. Geboren Alberdina Maria, dv. G. Paans en B. Kerst Arnoldus Johannes, zv. W. van der Schans en C. van Herwijnen Wil- helmina Anloinetta Elisabeth, dv. C. A. Pomper en I.. Vennink Adrianus Wil lem, zv. W. M. van Herwijnen en M. W. van Zeist Johannes Andries, zv. M. W. van Herwijnen en M. W. van Zeist Cornelis Gerrit, z,v. L. van Dongen en J. W. Verhagen Bartje, dv. J. van Bruchem en G. M. de Groot Anna V il- helmina, dv. G. H. Willemz en J. Ver wijs Huiberdina Maaike, dv. M. Hoef nagel en H. van den Hoek Mientje, dv. G. van Dongen en J. Konings Johanna Geertruida, dv. J. Schiedon en G. H. van Dongen Jacobus, zv. C. Nieuwenhui- zen en C. J. van Zeist Jan Cornelis, zv. C. van Tilborgh en A. Burghout. Gehuwd: J. P. Vugts, oud 22 jaren en J. v. Beek, oud 17 jaren J. D. van Oversteeg, oud 25 jaren en M. E. de Rooij, oud 24 jaren C. D. Rempt, oud 27 jaren en C. Vos oud 28 jaren H. A. van Vuuren, oud 27 jaren en W. H. Pruissers, oud 24 ja ren c. Broeks, oud 21 jaren en J. Paans, oud 21 jaren J. A. Paans, oud 28 jaren en N. Sterrenburg, oud 30 jaren. Overleden P. Klootwijk, oud 72 jaren echtg. van P. van Dongen G. van Heyst, oud /3 jaren, dv. L. van Heijst en A. van der Schans A. Spierings, oud 52 jaren, echtg. van T. A. Rijkers P. Ros, oud 75 jaren echtg. van E. Wagemakers S. J. Ketelaar, oud 40 jaren echtg. van WAALWIJK W.G.V. Woensdag van 5.30— 6.45 uur Adspiranten II. Woensdag 7—8.30 uur. Gymnastiek aspiranten K. enV. Gymnastiekl. O.S. Woensdag 8 u. Cursus Transport- Colonne Roode Kruis O. L. School. W.G.V. Donderdag van 5.15 6.30 uur Adspiranten I, van 6.30 6.45 uur Adspiranten III en van 7.30—10 uur leden. Donderdag 8 uur repetitie Ge mengd Koor O. en V. »De Eendracht«. Donderdagavond van half 7 tot half 10 inkorven duiven voor wedvlucht vanuit Melun. Zaterdag van 3 tot 4 uur inkor ven voor jonge duiven voor oefen- vlucht vanuit Herenthals. Loslating Zondagmorgen. Vrijdag Theater Musis Sacrum »'n Prachtexemplaar van een man«. VOOR WARME JULI-DAGEN. Een van de meest bekende verschijn selen in de warmte is het verminderen van den eetlust. En dat is, als we er over nadenken, een heel natuurlijk verschijnsel: ons lichaam staat 's zomers minder wbrm- te af aan de omgeving en heeft dus minder voedsel noodig dan 's winters om toch op peil te blijven. Daarbij komt, dat „werken" nu een maal een gevoel van warmte geeft: zou dus in ons lichaam ten bate van spijsvertering en verdere stotwisse- lings-processen door de inwendige or ganen veel werk worden vericht, dan zouden we daardoor ook meer van de warmte Ie lijden hebben, een ervaring, die ons instinctief terughoudt van liet gebruik van veel en zwaar voedsel. We kiezen dus lichte kostjes en we betrachten matigheidtien tegen één, dat we dan minder last zullen hebben van de hitte! Vleesch b.v. trekt ons op een war men dag niet bepaald aan; een eici- of een kaasgerecht (lat ons ook aan het benoodigde eiwit helpt, maar dit doet in een minder geconcentreerden vorm zal door de Küisgenooten al licht meer worden gewaardeerd. Zeer smakelijk hij bladgroente (spi nazie, postelein, gestoofde sla) zijn b.v. kleine balletjes eiergehakt; bij bloemkool, slaboontjes, worteltjes en Chineesche kool zouden wij kaasge- hakt willen aanbevelen, terwijl bij die zelfde groenten ook kaasbroodjes op hun plaats zouden zijn beter mis schien dan de vette, zware saucijsjes, die gewoonlijk hij kool worden geko zen. Dat bovengenoemde gerechten niet duur zijn en dat hun bereiding gemak kelijk is, zal u uit de volgende recep ten blijken. EIERGEHAKT (4 personen). 2ÜÜ G. (2 ons) oud brood, hij voor keur bruin brood, 2 hardgekookte eieren, 2 rauwe eieren, 1 middel matig groote ui, 4 eetlepels (één klein blikje) dikke tomatenpureé, 1 eetlepel gehakte peterselie, 1/2 d.L. kokende melk, wat zout, 4 theelepels Maggi's Aroma, onge veer 100 G. boter. Overgiet hel brood met de kokende melk en laat die er geheel intrekken. Bak intusschen het gesnipperde uitje in 1 eetlepel van de' boter lichtbruin, voeg er de tomatenpurée, de peterselie en de fijngewreven harde eieren hij en werk dit alles met het brood tot een gelijke massa; maak het mengsel op smaak af met de Maggi's Aroma en wat zout. Vorm hel „gehakt" met de hand tot balletjes, ongeveer ter groot te van een ei; wentel ze door bloem of paneermeel en braad ze met de licht brui ngebakken boter in de koekenpan rondom mooi bruin. Maak de jus af met een scheut je water en giel ze over de balletjes op den schotel. KAASGEHAKT (4 personen). 2ÜÜ G. gekookte aardappelen (2 groote), 100 G. (1 ons of ongeveer 3 sneetjes oud brood (liefst bruin), 150 G. ons) geraspte kaas, 2 eieren, wat peper en nootmuscaat, 4 theelepels Maggi's Aroma, wat zout, desverkiezende 1 fijngehakt uitje. Maak de aardappelen fijn en werk ze met het gekruimelde brood, de ge klopte eieren, de geraspte kaas, dc Maggi's Aroma, de kruiden en wat zout tot een gelijk mengsel. Vorm daarvan balletjes en bak die hetzij in de koekenpan niet wat boter, hetzij in een diep pannetje met heet frituur vet rondom bruin. KAASBROODJES (4 personen). 8 dunne sneedjes oud brood, 150G. (li ons) Goudsche of Edammer kaas, li d.L. melk, 1 ei, 2 thee lepels Maggi's Aroma, ongeveer 50 G. (li ons) boter. Snijd van het brood de korstjes weg, verdeel de sneet jes in twee gelijke stukken en doop die even in de melk, waardoor de Maggi's Aroma is ge roerd. Beleg 8 van de 16 stukjes ieder met een dik plakje kaas erop, en druk er de onbelegde stukjes op en wentel dan elk dubbel boterhammetje door het geklopte ei, waarbij hel restje van de melk met Aroma en een snuifje zout is gevoegd. Bak de boterhammetjes in de koe kenpan met de heete boter aan weers kanten goudbruin, schik ze op een verwarmden schotel en presenteer ze (bij wijze van vleesch) hij de groente en de aardappelen. In welk blad vindt U berichten, verslagen, inge zonden stukken uit uw eigen gemeente, zoo uit voerig als Waar aanvragen om of aan biedingen van personeel, aanbestedingen, verkoopin gen uit plaats en streek, zooals ze voorkomen En dat alles voor in de week. ABONNEERT U THANS,

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 7