Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. Koop eerst een andere tandpasta en liefst de duurste die KAATSHEUVEL. SPRANG—CAPELLE. DRUNEN HEUSDEN. EETHEN. RAAMSDONK. DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Ambtsjubileum. Wij meenen goed te doen er aan te herinneren, dat op 1 November a.s. de WelEd. heer M. A. v. d. Wee zijn zil veren ambtsjubileum als Gein. Secre taris hoopt te vieren. Ondermijnd. Bij de firma G. v. d. Linden, de be kende rijwielzaak in de Hoofdstraat, was men bezig met het aanbrengen van een benzine-leiding van een Shell- pomp-installatie. Het reservoir, dat oorspronkelijk vlak aan de straat lag, zou meer naar achter verplaatst wor den. Te dien einde werd een sleuf ge graven vlak naast het aan het huis be lendende schoenfabriek. Men heeft hierdoor de fundamenten te veel on dermijnd en het gevolg is geweest, dat in de nacht van Dinsdag op Woens dag de voor- en zij-gevel minstens een .30 cM. verzakt zijn en gevaarlijk uit het lood helt. Een schadepost voor den uitvoerder. J Vereeniging E. II. Ii. O. In iedere plaats van ecnige beteeke- nis bestaat een vereeniging van E. H. B. O. Het doel van zoo'n vereeniging is een post te stichten, die hulp ver leend bij ongevallen van eiken aard. Kaatsheuvel mist nog zoo'n vereeni ging, terwijl de behoefte daaraan ze ker voor een industrie-plaats, niet minder groot is dan elders. Dr. Ver- cauleren en enkele leiders van de Jon ge Wacht hebben het initiatief geno men om ook hier tot de oprichting van een dergelijke instelling le gera ken. Reeds gaven zich een 12-tal leden op. Waar een cursus tot een maximum van 20 beperkt is, zijn nog 8 plaatsen open, waarvoor liefhebbers zich zoo spoedig mogelijk bij Br. Vivinus kun nen aanmelden. Na afloop wordt een examen afgenomen, waarschijnlijk door een dokter van de E. H. B. O. Diefstal. Een 19-jarige schoenmaker alhier had uit een café zijn versleten overjas verwisseld voor een bijna nieuwen jas. Hij werd wegens diefstal veroor deeld tot een geldboete van ƒ15 subs. 15 dagen hechtenis. SPRANG. Predikbeurten Zondag 10 Juli 19.58 Ned. Herv. Kerk, v.m. geen dienst; n.m. 2 uur Ds. W. Bousema. Afscheidspredikatie. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 3 uur Ds. B. A van Lummel Aan het Hulppostkanloor alhier werd gedurende de maand Juni 1938 voor de Rijkspostspaarbank ingelegd 3112,00 en terugbetaald ƒ3109,74. Ten bate der blinden die tewerk- vaart voor de competitie van den Brab. oetbalbond tegen Stormvogels 2 uil Woudrichem. A.s. Zondag des morgens half tien en des avonds zeven uur hoopt voor de Ned. Herv. gemeente aan den Loonschendijk op te treden Ds. Vroeg in de Wey. Bij den gemeenteveldwachter Keynemans is als gevonden gedepo neerd een regenjas, terwijl aangifte ge daan werd van het verliezen van een kort donkerblauw damesmanteltje, hetwelk verloren is in de Dreef. Zandschel. Maandag 4 Juli verga derden de meisjes van Hooge Zand schel en Rechtvaart. Ruim 30 perso nen waren er opgekomen en er werd een Comité gevormd als volgt J. Kerst, C. Rozenbrand, Adrie Stam J. Snijders, R. Dekkers, Dina Zwart, R. Versteeg, en P. Oerlemans. Er werd besloten om het feest op 10 September te houden op een ter rein aan de Zandschel. Des middags volksspelen en des avonds een concert door een muziek-vereeniging. oogenblikken. De boerderij van Mus- Iers werd onder water genomen en werd behouden. Het vuur bleef dus beperkt tot de beide ongeveer in asch liggende boer derijen. Met vier stralen op de water leiding, onder leiding van den opper- brandmeester Jos. Pelders werd be gonnen met het nat houden der be lendende perceelen want aan blus- schen viel niet meer te denken. Beide boerderijen zijn ruim honderd jaar of meer oud en opgetrokken niet i iet en slroo vormden zij een gretig voedsel voor het vuur. Zooals gezegd" was het 't werk van enkele oogenblik- k.?n'.,:>e Bewoners mogen blij zijn dat zij zich het leven hebben kunnen red den. De inboedels der heide boerderij en en een deel der landbouwwerktui gen en eenig vee, een varken, konij nen en kippen, van landbouwer Pul les zijn een prooi der vlammen ge worden. De verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Tegen half twee was het vuur on der heide congregatiën bloeit. Dat behoeft geen verwondering. De inrichting, die op groote wijze is aan gepakt voorziet in alle vermaken en takken van sport, waar de tegenwoor dige jeugd behoefte heeft. Naast de verschillende vereenigin- gen bestaan er alle sportclubs, die de jeugd in onzen tijd pleegt te beoefe nen. Steeds tracht men daarin bij te blij ven en in de behoefte te voorzien. Een der laatste aanwinsten is de keurig aangelegde tennisbaan op de plaats nabij de Jongenscongregatie. Naar wij vernemen zal daar Zater dag een wedstrijd op worden gespeeld tegen een club uit den Bosch. Veiling Drunen. Aarbeien 1424; Juc. voor het vat 15—18^; Kersen 20—52; Roode bes sen 1022; Witte bessen 1214; I ranbozen 2636; Asperges 2028* Snijboonen 26—33; Dubb. boonen 33 —37; Wagenaars 25—33; Stamsnij- boonen 4—4.3/4; Peulen 7—20; Krom- bek 8—11; Erwten 6—9; Stamerwten en daarna Ivorol (vole-ens niptiw rpr#.nt u._««uiaic UIC en daarna Ivorol (volgens nieuw recept, oranje verpakking met blauwe hanrn u bi.nt k UUU13IC Ult£ CP fS w,.makend en ook in schuimend vermogen, thans aM, overtreft. Z»r zuinig in gebrul*. Ge"!'"^jfen gesteld zijn in de inrichting Plantage Middenlaan te Amsterdam zal alhier dezer dagen een collecte worden ge houden. A.s. Maandag 11 Juli zal in het gebouw van den Chr. Volksbond al hier gelegenheid zijn tot het herijken van maten en gewichten, des voor middags van 9.30—12 uur en des na middags van 1—3 uur. Gezien de dringende behoefte van deze instelling ter plaatse, moeten wij het initiatief ten zeerste bejuichen. De Miinchener Passiespelen. De Miinchener Passiespelen in Kaatsheuvel mogen we een evenement noemen, dat de naam onzer plaats in deze dagen op veler lippen zal brengen. Het is een gebeuren, dat slechts de grootste plaatsen is ten deel gevallen. Dat het R.K. Sport- en Wandelpark deze eer te beurt valt hebben we aan een omstandigheid le danken, die aan de zaak zelf niets afdoet. Intusschen mochten we van den leider der Pas siespelen vernemen, dat hij nog ner gens een gelegenheid gevonden hééft, zoo bij uitstek voor de opvoering van deze spelen geschikt. De ligging, de omgeving, de inrichting, kortom, alles werkt mede om de juiste sfeer te scheppen die zoo veel tot welslagen van het spel kan bijdragen. Ijverig is er avond op avond ge oefend door de meer dan 200 figuran ten, die medewerken bij de opvoering. Een wagenlading decor is in opbouw voor tempels, paleizen etc. Duizend costumes zijn voorhanden om alle meespelenden naar de juiste opvatting te kunnen kleeden. Schijnwerpers, ge luidsversterkers en verder alle moge lijke tooneelrequisiten staan ter be schikking om het spel tot in de fines ses te volmaken. \J Nog steeds erger. De toestand in onze industrie blijft met den dag verergeren. Terwijl juist in het schoenencentrum de nood al hooger en hooger stijgt, rijzen elders schoenfabrieken als paddestoelen uil den grond omhoog. In de laatste drie maanden kwamen er 7 nieuwe fabrie ken bij, waarvan 5 in Amsterdam en Den Haag, gesticht door Duitsche emi granten. Al zijn dit direct nog geen groote fabrieken, het worden toch alle concurrenten van de bestaande Neder- landsche Schoenfabrikanten. Wanneer komen we eens tol de hooggeprezen productiebeperking. Bata maakte in 1937 in Holland U millioen paar schoenen (zie Telegr.)" Thans loopen weer geruchten dat een bekende fabriek haar poorten gaat sluiten. In das A.B.C. der Schuhfabrikation van 24 Juni treffen we een advertentie aan, waarin een Hollandsche Schuh- fabrik, modern ausgeriistet mit Trans port- und Trocken-anlage, komplett mit allem zubehör, in vollem Betrieb, sofort zü verkaüfen oder zu vennieten ist. Production 1000 paar Goodyear- Herren und Luxus-Damen schuhe pro Tag. Die Production wild eventuell gegen Barzahlung abgekauft. Zoo gaat de één na de andere heen. Onze oude goede industrie komt in vreemde handen en de Langstraat kwijnt langzaam maar zeker weg, zon der dat op tijd krachtig wordt inge grepen. De Ned. Herv. Mannenvereeni- ging „Troffel en Zwaard" kwam j.I. Dinsdagavond, onder leiding van haar voorzitter den heer C. Nieuwenhuizen in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk in vergadering bijeen. Na opening met het lezen van een gedeelte uit de H. Schrift en gebed, werd door Ds. W. Bousema een onder- werd ingeleid over Karl Barth, waar op een goede bespreking volgde. De voorzitter richtte zich hierna in een toespraak tot Ds. Bousema, die in verband met zijn vertrek naar Zuid- Beierland als lid bedankte. Spreker bracht Ds. Bousema dank voor wat Z E. als mede-oprichter der mannen- vereeniging tot nu toe voor de vereeni ging was geweest en voor de prettige samenwerking en steun die men steeds van Z.E. had mogen onder vinden en wenschte hem in zijn nieuwe gemeente Gods onmisbaren zegen toe. De vergadering zong Ds. Bousema hierna de zegenbede uit Ps. 134 ^oe. Ds. Bousema dankte in gepaste woorden voor de tot hem gerichte woorden en wenschen, de vereeniging wederkeerig Gods zegen toewenschen- de. Na eenige oogenblikken van ge- noegelijk samenzijn sloot Ds. Bouse ma de vergadering met dankgebed. VRIJHOEVE—CAPELLE. Het aantal werkloozen bij de af deling Capelle van den Chr. Fabrieks- en Transportarbeidersbond bedraagt momenteel 80, waarvan 60 geheel en 20 gedeeltelijk werkloos zijn, hieron der zijn 64 schoenfabrieksarbeiders, 6 steen fabrieksarbeiders en 10 tran sportarbeiders. In de plaatselijke steunregeling of werkverschaffing zijn opgenomen 24 leden. In verband met de slapte in de schoenindustrie is het aantal werk loozen weer stijgende. 5 6; Postelijn 68; Spinazie 45; Breekpeen 5—11; Savoien 1—\\/2- Spitskool 1—1.1/4; Rabarber 1—2U;' Roode kool 2j/25; Schoolmeester 6 7; Eerstelingen 5—7; Blauwpit 9—12; Eigenheimer 5^—6; Juin 9—10. Alles per K.G. Bloemkool 2—6^; Meloenen 13— 30; Sla 1/2Ij/2\ Andijvie 12.1/4; Komkommers 2—2^. Alles per stuk. Peen 2^—7.1/4; Selderij 1/3- Kl/4; Peterselie 1/2— 1U; Kroten lj/22- Alles per bos. Blocveiling: Zwarte bessen ƒ79.90; Dorperwten J 6.006.20; Frambozen ƒ24.70; Kom kommers 2.20. Intocht en feestelijke omgang der reünisten ter gelegenheid van het 18e lustrum van het Delftsche Studentencorps. Biljarten. Uitslag biljartwedstrijd Prins Bernhard en O.O.O. 1938 in hotel Vissers. O.O.O. P. v. Ravesteijn—P. Elshout M. ElshoutM. v. d. Wiel J. Bergmans—F. v. d. Wiel M KlijnC. Klomp tusschen op 7 Juli 111 130 97 50 Brand. tijdens een kort onweer in de nacht van Donderdag op Vrijdag is er brand ontstaan in de boerderij van landbouwer A. Pulles-Boelen. Het vuur greep snel om zich heen en spoedig sloeg het vuur over op de boerderij van de bejaarde zuster en broer de Gouw. De brandweer was juist op tijd ter plaatse om de naastliggende boerderij van Arn. Musters voor den ondergane te behoeden. Burgemeester van der Heijden, ge meente en rijkspolitie waren op "le plaats van den brand aanwezig In de Geref. Kerk alhier kwam de kring rijh.-Capelle en omstreken der Geref. Meisjesvereeniging in ver gadering bijeen onder leiding van de presidente mej. Jo. Verhagen, die op gebruikelijke wijze opende en een welkomstwoord sprak. In het bijzon der werd welkom geheeten mej. Blom berg uit Den Bosch. Door de meisjesvereeniging van 's-Gravenmoer werd als onderwerp ingeleid „Onze vereeniging als ge meenschap" waarop eenige bespre king volgde. Na de pauze werd het woord gevoerd door het Bondsbe- stuurslid mej. Blomberg, die o.a. op merkte dat zij een gunstigen indruk van dezen kring heeft gekregen. Dooi de vereeniging van Vrijh.-Capelle werd vervolgens een bijdrage geleverd, waarna door de vereeniging uit Drim- melen werd ingeleid „Onze huiselijke Godsdienstoefeningen", waarop enkele vragen werden gesteld. De presidente sprak een kort slot woord, waarna de samenkomst door ouderling K. Alblas met dankzegging werd gesloten. CAPELLE. oor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des avonds half zeven op te treden Ds. Oostenburg. De voetbalvereniging Excelsior speelt a.s. Zaterdagnamiddag op het sportterrein aan de Willem van Gents- Het zal ongeveer half één zijn ge weest toen er boven Drunen een kort maar hevig onweer woedde. De blik semstralen plaatsten het dorp regel matig in een helder wit licht. Een harde knetterende slag viel en kort daarop ontstond brand in de boerderij van landbouwer A. Pulles. Volgens ooggetuigen werd het vu in liet eerst waargenomen ter hoogte van den schoorsteen, van waaruit het snel om zich heen greep en 't rieten-strooi en dak in enkele minuten tijd een vuurzee was. Door buren werden het onheil bemerkt en de bewoners gered. Nog juist bijtijds konden zij door snel te vluchten zich het leven redden. Het vuur vond gretig voedsel in de net- en stroo-massa, met hel daar onder liggende oude dak en zolder- materiaal. Intusschen was het vuur reeds over- geslaan op de op 24 meter naastge legen boerderij der kinderen de Gouw. De bewoners hiervan, een tweetal bejaarde menschen konden zich even eens op tijd in veiligheid brengen zon der iets van hun geheel hebben en honden te kunnen redden. Zij werden ondergebracht bij de bu ren. Dat alles was het werk van enkele minuten. Ook de boerderij van de kinderen de Gouw was met riet bedekt en vormde daardoor na korten tijd een gloeiende vuurmassa. De hitte was verschrikkelijk en men vreesde het ergste voor de naastgelegen boerderij van Arn. Musters. Juist daarvoor op tijd verschenen de brandgasten met hun materiaal. Het uitleggen der slangen en het aan koppelen was het werk van enkele geveer gebluscht en was er niets meer van den brand te bespeuren dan en kele smeulende puinhoopen. Op het terrein van den brand zagen wij burgemeester van der Heijden en verschillende- raadsleden. De politie' zorgde voor de orde en de afzetting van het terrein. Op het geluid van den brandhoorn waren uit het dorp zelfs zeer veel menschen op de been, terwijl van bui ten, uit Waalwijk e.a. plaatsen vele nieuwsgierigen kwamen opdagen en door den avond misleidt veel verder waren gekomen dan hun plan was ge weest. Rest nog te vermelden dat alle af- deelingen van de brandweer op de plaats van den brand aanwezig wa ren en aan hel blusschingswerk, dat vlot verliep, deelnamen. Wel mogen we even opmerken, dat het geen overbodige luxe voor onze overigens zeer goed uitgerustte brand weer zo,u zijn indien zij voorzien wer den van een stel flink licht-gevende lantaarns. Totaal Prins Bernhard: W. v. d. WielKruissen G. v. Gorkum—Jan Vissers H. dc MunnikJo Vissers F. Vesters—J. v. Delft 388 80 38 71 121 O.O.O. Prins Bernhard Totaal 310 388 punten 310 punten Winstpunten O.O.O. Hoogste serie: Prins van Delft 43; O.O.O. P. v 20. 78 Bernhard: J. Ravensteijn Verbetering van den weg. Reeds maanden is men bezig met de verbreedingswerkzaamheden aan den weg door het dorp Drunen. Deze week zullen de werkzaamhe den voltooid worden. Daarmede is een reeds breed weg dek nog zoodanig verbreed dat het ge heel ingesteld is op het moderne ver keer. Met de opening van de Moerdijkbrug is het doorgaand verkeer zoodanig toe genomen, dat deze verbeteringen geen overbodige luxe meer zijn. Daar is eens gesproken over trot toirs, die ons dorp zouden verfraaien en daarmede de voetgangers beveili gen. Of dit door zal gaan is niet be kend. Doch even zoo goed als Drunen straks een nieuw raadhuis zal krijgen, zullen ook deze verbeteringen tot stand komen. Aan weerszijden van het graniet- keienwegdek ligt thans een klinker straatweg van ongeveer een nieter breedte. Daarvan zullen de fietsers ge voegelijk gebruik kunnen maken. De wegenbouwersfirma G. Vissers, uit Drunen heeft een en ander naar wensch gemaakt. Voor de jeugd. Er is reeds meerdere malen op ge wezen, dat in Drunen het jeugdwerk Onze gemeenteveldwachter de heer (i. J. Spaans is door den Commissaris der Koningin als zoodanig benoemd te Schijndel. Zooals gemeld zal de alg. verga dering der Noördbr. Mij. van Land bouw alhier gehouden worden. De deelnemers zullen op dien dag offici eel ten raadhuize ontvangen worden. Het bouwen van het nieuwe raad huis alhier is gegund aan den heer C. B. Timmermans, aannemer te Sprang-Capelle. RAAMSDONKSVEER. Zondag zal er alleen des morgens kerkdienst zijn voor de Hervormde Gemeente en wel op het Veer; Ds. Oost moet des middags zijn bij het afscheid van Ds. Bousema te Sprang. Di dienst neemt om halftien een aan vang. Gedurende Juni werd aan het Postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende Hulpkanto'en ingelegd f49148,24 en terugbetaald f47631.08 Nu schiet het aardig op met de verbetering van de Keizersdijk: het trottoir is bijna gereed; het middenge deelte vordert eveneens hard; en het vak tusschen postkantoor en Kruispad heeft een betonbedekking gekregen. Mej. A.Konings D.d.die kortgeleden slaagde voor de aden Lager-Onderwijs en Nuttige handwerken, werd door hef Bestuur der Hervormde Scholen benoemd tot Kweekelinge met acte aan de Dorpsche School. Wilt ge op de hoogte zijn en blijven van 't geen er leeft en te koop is in Waalwijk, de Langstraat en Omgeving, abonneert U dan op ^LULÜUJBHIMIiEMLi a LL o'

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 10