Buitenlandsch Nieuws. AKKERTJE De zestien kippen. Zaterdag 9 Juli 1938 No. 55 De Echo van het Zuiden Tweede Blad Een goed voorbeeld! GARANTIE werking van "AKKERTJES' Een luitenant ter zee le klasse werd bij vonnis van den zeekrijgsraad te Willemsoord tot f 250 boete veroordeeld en wat voor hem veel erger was tot ontslag uit den dienst, Deze officier was niet de eerste de beste. Zijn «misdaad* beging hij in de West. Hij was op het eiland Aruba aangekomen als commandant van een onderzeeër en nb. zelfs als eskader commandant. Tropische warmte, moonlight, een picnic op het strand. In den laten zeer laten avond- W;jn, aardig gezelschap, een weeuwtje Toen het feest afgeloopen was, trok de eskader-commandant niet naar zijn boot, naar z'n eskader, neen naar het huis van het weeuwtje, tikte er tegen de jalouziën, maarde dame begon te gillen en om hulp te roepen. Buren kwamen toegesneld. De eskader commandant verlegen met zijn figuur drong het huis binnen en verborg zich in een provisiekast. Het huis werd onderzocht en onze marine officier ont vluchtte. den duisteren nacht in. Maar hij werd gegrepen. Vonnis boven vermeld. Beroep. Het Hoog Mil. Gerechtshot herinner de er den verdachte er nog aan, dat hij al eens meer ',ooiets had uitgehaald. De boete bleek toen niet te hebben geholpen Enfin, de heeren zouden het nog eens met hem probeeren- Duizend pop boete maar geen ontsiag uit den dienst- De man blijft dus eskader-comman dant. althans commandant van een onderzeeër. Voorloopig heeft hij een schoone vredestaak: Vlagvertoon in den vreemde! Respect afdwingen voor ons gezag, voor ons volk voor onze deugden. Als zijn mannen gaan passagieren in een vreemde haven, moet hij ze toespre ken, moet hij ze inprenten, van hoeveel belang voor den naam .van ons land de houding der matrozen, hun gedrag zal zijn. De jongens zullen misschien dus wel vaak grijnzen EEN JAAR OORLOG IN CHINA. Naar aanleiding van liet feit, dat hel morgen een jaar geleden zal zijn, dat de vijandelijkheden tusschen Japan en China uitbraken, heeft minister-pre sident Konoje een verklaring voor de pers afgelegd. Hij zeide daarin o.a., dat Japan slechts recht voorwaarts kan gaan, tot het doel bereikt is. Een regeling kan slechts tot stand komen door de rechtstreeksche onderhandelin gen tusschen Japan en China. Tokio weigert verder iets te doen le hebben niet alleen met Tsjang-Kai-Sjek, maar ook met de Chineesche nationale re geering. Deze nationale regeering kan niet als centrale regeering beschouwd worden, zelfs indien Tsjang vervan gen zou worden door een pro-Ja- pansch staatsman. Het nieuwe regime, dat gevormd zal worden door sa menvoeging van de regeeringen te Pei- ping en te Nanking kan met de na tionale regeering onderhandelingen aanknoopen, als het dat wenscht. Naar aanleiding van het feit, dat het morgen een jaar geleden zal zijn, dat tie ChineeschJapansche oorlog uit brak, heeft maarschalk Tsjang-Kai- Sjek een boodschap aan alle bevrien de volken gericht, waarin hij dank zegt voor den steun, aan de 150 mil- lioen Chineezen verleend. Tsjang zegt in de boodschap, dat de vrede ondeelbaar is en dat alle ver lichte naties verantwoordelijk zijn voor de verdediging van de rechtvaar digheid en de heiligheid der verdra- gen. Gesteund door het vertrouwen van Kwo-Min-Tang en de regeering, ge holpen door al mijn landslieden en aangemoedigd door de bevriende vol ken! aldus Tsjang-Kai-Sjek, heb ik de taak op mij genomen, ons land van de Japansche indringers te bevrijden en een geheel nieuw China op te bouwen, in samenwerking met andere landen zal dit China streven naar een groo- ter geluk voor de menschheid door verzekering van den internationalen vrede. HULP AAN DUITSCHE EN OOSTENRIJKSCHE VLUCHTE LINGEN. Te Errian is een congres geopend waaraan 32 landen deelnemen om te komen tot een internationale rege ling tot aan vluchtelingen uit Duitsch- land en Oostenrijk. De Amerikaansche afgevaardigde Taylor ontvouwde het programma der Vereenigde Staten ten deze, dat in de volgende punten voorziet: 1. Onmiddellijke hulp voor de Duitsche en Oostenrijksche vluchte lingen; niet slechts voor hen, die reeds gevlucht zijn, doch ook voor de Joden, Katholieken en Protestanten en anderen, die het derde rijk verla ten willen. 2. Stichting van een permanente inter-règeeringscommissie te Parijs, die onmiddellijk hulp zal geven aan alle slachtoffers van de „onverdraag zaamheid eener regeering". Deze com missie moet samenwerken met het Nansen-bureau en de volkenbondcom missie voor Duitsche vluchtelingen. Zij moet een permanent secretariaat hebben, waarvan de kosten betaald moeten worden door alle deelnemen de landen. 3. Uitwisseling van vertrouwelijke inlichtingen tusschen de regeeringen omtrent het aantal en het soort vluch- telingen, welke men bereid is op te nemen. 4. Het instellen van paspoorten en andere identiteitsbewijzen voor vluchtelingen, «ie van hun eigen re geering dergelijke papieren niet kun nen krijgen. 5. Onderzoek van de plannen, die in de verschillende landen gemaakt zijn, om hulp te verleenen en aan gaande de regeling van de financieele zijde van het probleem. BELGISCHE DRANKWET NOG ONGEWIJZIGD. Dorstige Belgen, die gehoopt had den binnenkort in de café's een glaas je sterkedrank te kunnen verschal ken, zullen nog wat moeten wachten, want de ministerraad heeft besloten het wetsontwerp tot wijziging van de drankwet tot na het reces vast te hou den. De verkoop in liet openbaar van sterkedrank per glas, is zooals he kend, in België verboden, tol groot leedwezen van de caféhouders, die zeer van de crisis te lijden hebben en graag wat variatie in de te verkoopen dran ken wilden brengen. Daarentegen ver zetten de socialisten en Christen-de mocraten zich heftig tegen een wijzi ging der drankwet, omdat zij vreezen, dat daardoor het aleoholverbruik te veel zal toenemen. BEZETTING DER PARACEL- EILANDEN. Men verneemt, dat de Fransche ge zant le Tokio zich op last van zijn re geering naar hel Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft be geven, ten einde aldaar uiteen te zet ten, dat de regeering van Indo-China een klein detachement Annamitische gendarmes naar de Paracel-eilanden heeft gezonden om de instellingen van algemeen belang te beschermen. Het schijnt dat de minister van Bui tenlandsche Zaken geen ernstige be zwaren heeft gehad tegen het initiatief van de Fransche autoriteiten, om een contingent gendarmes naar Paracel te zenden. De Japansche regeering maakt zich echter eenigermate ongerust over het lot van de Japansche onderdanen. BOMAANSLAGEN EN GEVECHTEN IN PALESTINA. De onrust in Palestina neemt toe. In allerlei deelen van het land komen ongeregeldheden voor, waarbij in vele gevallen dooden te betreuren zijn. De regeering blijkt vastbesloten, aan dezen toestand een einde te maken. De rechtbanken leggen zware straffen op en de politiemacht zal met 80U be reden agenten worden uitgebreid. Bij een spooroverweg in de Herzl- straat te Tel Aviv aldus het D.N.B. stonden verscheiden menschen, grootendeels Joden, voor de gesloten hoornen te wachten. Uit een passee- renden trein werd een bom tusschen de menigte geworpen, waardoor één man gedood is; voorts waren er twee zwaar- en verscheiden lichtgewonden. De materieele schade is aanzienlijk. Bij aankomst van den trein te Jaffa werden bijna alle passagiers gearres teerd om verhoord te worden. Een andere bomaanslag had in de omge ving van Nazareth plaats. Een Joodsch meisje werd hierbij gedood, twee Jo den ernstig gewond. Overal komt het tot ernstige onge regeldheden waarbij vele dooden val len. ACCOORD VAN LONDEN WEKT VOLDOENING. Het accoord, dat in de plenaire zit ting der non-interventie-commissie werd bereikt over het terugtrekken Neem dadelijk 'n tegen dat afgematte gevoel. Verrassend snel verdrijft n Akkertje schele hoofdpijn, zenuwachtigheid, oververmoeidheid en lusteloosheid. Per koker van 13 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. wanl ze bevatten een bijzondere combina tie van uiterst geneeskrachtige stoften, volgens recept van Apotheker Dumont. DOOR JAN VAN LEEUWEN. Hel was Zaterdagavond en de vol gende dag zou de kapitein van de „Arend" jarig zijn. Flip, de kok, vond dat een goede gelegenheid om eens een beetje lekker te eten. Ze kregen aan boord altijd hetzelfde en dat ging je op de duur heus wel vervelen. Toen de kapitein dan ook hij hem kwam, zei hij: „Kap, morgen eten we kip!" „Jongens, dat is lekker", zei de ka pitein. Hij deed net of het iets heel bijzonders was, maar ze aten bij elke bijzondere gelegenheid kip, omdat dat hel enige bijzondere was, dat ze had den. 's Ochtends was Flip naar het kippenhok gegaan. Er waren nog 20 kippen. Flip begon te rekenen. „Kip voor 14 man, o nee, voor 15, want et- was een passagier aan boord. Dat was dus 8 kippen." „Janus", zei hij tegen den hutjon gen, „je moet vanavond 8 kippen slachten!" Janus lachte en zei: „Kip? Prach tig, eindelijk eens iets anders." Flip keek hem nijdig aan, ging naar de keuken en besloot de kippen zeil le slachten. Dat was 's morgens. 's Avonds stak Janus zijn hoofd om de hoek van de deur en zei: „In or de, hoor kok!" „In orde? Wat in orde? Janus! Je hebt toch zeker niet de kippen ge slacht?" „Natuurlijk, kok, dat had je toch zelf- gezegd?" Het volgende oogenblik smeet Flip de pannen door de keuken en schold zo hard hij maar kon. Hij was nog nooit in zijn leven zo boos geweest! Stel je voor, 16 kippen voor 15 men sen Het was een schandaal Hij maakte zoveel leven, dat je hem door het hele schip kon horen schreeu wen. wie Tom van Vliet, die op hel dek in een ligstoel lag, sprong overeind en ging eens horen wat er was. Hij hield wel van een nieuwtje. Het was erg saai om als enige passagier te reizen. Waarom was hij ook niet met de gro te boot mee gegaan? Hij had eens wil len zien, hoe het was om een zeereis op een vrachtboot mee te maken. Maar hij had er al lang spijt van. Mis schien Zou er nu eindelijk eens iets gebeuren. Beneden vond hij Flip in wanhoop. „Hoe kan iemand nu zo iets doen?" jammerde hij. „Wat moet ik met 16 kippen beginnen!" De kapitein kwam er bij en begon hartelijk te lachen. „Beste Flip", zei hij, „maak je niet zo van streek. Dan eten we in vredesnaam maar een paar keer achter elkaar kip. Dat is ook nog niet het ergste wat ons overkomen kan. De mannen zullen het heus wel lekker vinden!" Daarmee draaide hij zich om en liep de keuken uit. Eindelijk kwam Flip een beetje met rust. Hij zag wel in, dat hij Janus geen verwijten kon maken, want hij had vergeten hem te waarschuwen, dat hij zelf de kippen al geslacht had. Janus liep met een vrolijk gezicht rond en floot een liedje. Hij trok zich nergens iets van aan. Hij moest er al leen maar een beetje om lachen, dat de kok zich zo druk maakte, om zo'n kleinigheid. En zo werd het weer rustig aan boord. Tom van Vliet ging weer naar het dek en had eigenlijk spijt, dat alles nu weer in orde was. Hij had zich al zo verheugd op een klein ongelukje! Maar hij had al al lang gemerkt: aan boord van een vrachtschip kon je niets beleven. Hij zou voortaan altijd met een passagiersboot reizen. Die nacht sliep Tom diep en vast. Toen. hij wakker werd vroeg in de morgen, hoorde hij een vreemd geruis. Hij begreep niet waar het vandaan kwam, maar toen hij er eens goed op lette, merkte hij dat het de zee was. Dat was voor hem heus iets bijzonders want door het gestamp van de machi ne's kon je de zee nooit horen. En nu merkte hij ook pas, dat de machine's stil waren. De boot bewoog zich niet, ze lagen stil. Wat zou er nu aan de hand zijn?. Verwonderd stond hij op en kleedde zich vlug aan. Plotseling begonnen de machine's weer te stampen en zette de boot zich in beweging. Hij hoorde, dat er een paar bevelen gegeven wer den en dat mensen hard boven zijn hoofd liepen. Een minuut later lag de boot weer stil. Tom haastte zich en ging naar bo ven. In de eetzaal was de tafel gedekt voor twee personen, de kapitein en hijzelf. Op tafel stond een vaas met groen. Hoe zouden ze daaraan geko men zijn? Zeker van land mee ge bracht. Ach ja, dat was waar ook, de kapitein was vandaag jarig. Maar waar waren de anderen? Hij liep door de gangen, maar zag niemand. Hij ging naar boven aan dek en toen zag hij wat er gebeurd was. Eén van de reddingsboten van de A- rend was te water gelaten. De twede officier en vier matrozen zaten er in. Ze roeiden naar een andere boot, die Leer om Leer,. of Wie kaatst moet de bal verwachten een eindje verder op de golven heen en weer danste. Het leek wel, alsot de boot geen stuur had, zo slingerde hij. Janus, de steward stond aan de rai ling- Tom ging naar hem toe. „Wat is er toch aan de hand, Janus?" vroeg hij. „Zestien passagiers van de „City of Huil" zijn in die boot. De „City' zelf is vergaan, Donderdag al. We hebben de S.O.S.-seinen nog gehoord, maar waren veel te ver weg om nog te kun nen helpen. De eerste oil icier heelt een uur geleden deze boot gezien, het was gewoon toeval. Die mensen drij ven nu al drie dagen en twee nachten rond." Janus gaf hem de kijker en nu kon hij ook het schip met de schipbreuke lingen goed zien. Ze zagen er uitgeput uit. De reddingsboot van de Arend kwam al dichterbij. De twede officier gooide een touw. Iemand van de andere boot deed zijn best om het te grijpen, maar het lukte niet. De twede keer lukte hel en nu roeiden ze terug en sleepten de vreemde boot achter zich aan. Ze wei den bij de „Arend" met een hartelijk „Hoera!" ontvangen. Om de beurt klommen ze aan boord en schudden hun redders en den ka pitein de hand. Een fles rum werd te voorschijn gehaald en daarna voelden de schipbreukelingen, die werkelijk volkomen uitgeput en verslapt waren, zich weer iets beter. De ramp aan boord van de „City of Hull' was veroorzaakt door een ont ploffing in de machinekamer. Het schip was binnen een paar uur gezon ken. De mensen, in de reddingsboot hadden een vreselijke stormnacht mee gemaakt, maar nu was alles gelukkig weer goed.... ze waren allen veilig aan boord van de Arend. De kapitein wreef zich in de han den. „We zullen gauw naar Londen seinen, mannen", zei hij, „ze zullen aan land wel bang geworden zijn over jullie lot." En terwijl hij zijn handen voor zijn mond hield, riep hij naar Flip: „Zeg Flip, hoe is het met het ver jaardagsdiner?" „In orde kapitein!" De geredden keken verwonderd naar de vrolijke gezichten van de be manning van de Arend. Een luid ge lach klonk over het dek. „Ja", zei de kapitein, „je hebt het zeker gevoeld, Flip. Maar breng de boel maar op tafel!" En toen ging hij vlug naar beneden, om naar Londen te seinen. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 11. 12. 13. 15. OPLOSSINGEN RAADSELS VORIGE WEEK. Weg-wijzer. Helena-Veen (Helenaveen). De hoed, als de mensch hem op heeft. De moedertaal. De ijsbloemen. De zeeziekte. Een dobbelsteen. Geen een, als 't goed beslagen is. Eigenwijzen. Een Hemellichaam. De windmolen. Op ongemak. Op zandbanken. In Den Helder. NIEUWE RAADSELS. 1. Een vogel op een poot Staat boven dak en goot, Is blind en doof en stom En draait zich telkens om. 2. Welke bellen maken geen geluid? 3. Een land dat in werkelijkheid niet bestaat en waar men toch lekker kan eten en drinken en nietsdoen. Welk land is dat? Ti/5 10.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5