Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Buitenlandsch Nieuws. 95 ..NOOBO BRABANB" Binnenlandsch Nieuws. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD JAAR HET DIAMANTEN MEDAILLON, NUMMER 59. WOENSDAG 27 JULI 1938. 97 100 89 72 349 79 79 103 104 'e> 61e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO Advertentiën moeten Woensdag ef Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Oudstrijders eeren koning Albert. In tegenwoordigheid van koning Leopold, zijn moeder koningin Eli sabeth, zijn broerKarel, kroonprins Boudewijn. prinses Joséphine Char lotte, vertegenwoordigers van de vroegere geallieerde legers, het corps diplomatique en tal van andere autoriteiten is Zondag het grootsche monument onthuld, dat de Belgische oud strijders hebben opgericht voor koning Albert, hun opperbevelheb ber uit den wereldoorlog. Als plaats voor het monument is de vlakte bij den Yzer gekozen, aan de grens van het Belgische gebied, waar de Belgische soldaten tot het einde van den oorlog zoo moedig hebben stand gehouden, om het laatste onbezette stukje grond te verdedigen. Leem van de slagvelden heeft ge. diend voor den bouw, dieinhoofd- zaak|door oud-strijders is uitgevoerd, die ook het benoodigde geld hebben bijeengebracht. Drie millioen francs werden bij openbare inschrijving verkregen. De veteraan Karei Aubroeck maakte het standbeeld, zijn wapenbroeder De Ridder ontwierp het monument en het speciale Vlaamsche gedicht is van August van Cauwelaert. De baksteen is vervaardigd van klei van de beroemde slagvelden in Vlaanderen Steenstraete, Rei- gersvliet enz. De terugtrekking der vrijwilligers. Volgens het uitgegeven oommu niqué over de bijeenkomst van den ministerraad hebben de ministers het door de niet-inmengingscom- missie ingediende plan besproken. Het antwoord op het plan w^rd goedgekeurd en zal terstond aan de Engelsche regeering worden toe gezonden. Het antwoord maakt op enkele minder belangrijke punten eenig voorbehoud. Hierdoor wordt echter de toepassing van het plan, waarvan de regeering de noodzakelijkheid onderstreept, geenszins in het ge ding gebracht. Met levendige vol. doening heeft men te Londen ver nomen, dat Barcelona het plan heeft aanvaard, meldt Havas. Men hoopt, dat Burgos niet zal talmen tot een gelijk besluit te komen, maar tot dusverre is te Londen nog geen enkele aanwijzing ont. vangen, die spoedige aanvaarding door Burgos zou doen verwachten. Japan doet voorstellen tot rege ling van de grensgeschillen met Rusland. Van officieuze Japansche zijde wordt gemeld, dat de Japansche regeering besloten zou hebben, aan de regeering te Moskou de instelling voor te stellen van een commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de Sowjet-unie, Mantsjoekwo en Japan, voor de regeling van grensgeschillen, o.a dat van Tsjang- koefeng. Men meent te weten, dat Japan eveneens het instellen van een tweede commissie, of een onder commissie van de eerste zou voor. stellen, om definitief de grenslijn tusschen de Sowjet-unie, Mantsjoe- kwo en Korea vast te stellen. Het besluit zou door minister president prins Konoje zelf genomen zijn. Deminister.presidentzou voorts een uitgebreid plan inzake admini stratieve hervormingen en interna tionale actie in studie hebben. Op buitenlandsch-politiek gebied zou een nieuwe impuls worden gegeven aan de Japansch-Russische en de Britsch-Japansche onderhandelin gen. De strijd iri China. Volgens een Domei bericht uit Tokio concentreert maarschalk Tsjiang Kai sjek ongeveer 200,000 man troepen langs het Westelijk deel van den Koengahaispoorweg van Tsjengtsjau tot Toengkwan om den »roden weg«, waarlangs wapens en munitie uit de Sowjet Unie naar China gevoerd worden te bescher men. In Langtsjou, Sian, Toeng kwan en Lojang zouden sterke garnizoenen liggen. Tsjiang Kai sjek zou ook probeeren het Zuidelijk deel van Sjansi, waar de Japanners successen hebben behaald terug te veroveren, omdat mogelijk uit Sjansi een aanval gedaan kan worden op het Westelijk deel van den Loeng- haispoorweg. Tsjiang Kai sjek zou voorts pro vinciale troepen naar Hankau heb ben gehaald om de stad te verde. digen en groote hoeveelheden troe pen die eerst bij Hankau gecon centreerd waren naar de Zuidwes. telijke provincies Szetsjoean, Hoe- nan, Kwangsi en Yoenan gezonden hebben. Levensverzekering 1843 1938 GEEFT ZEKERHEID. DOOR ERVARING STERK. De jongste bewegingen zouden ten doel hebben in de eerste plaats den weg naar de Sowjet Unie te behouden (en de in Sjansi operee- rende Japansche troepen vrijelijk in den rug te laten bestoken dooi de roode troepen van het achtste leger) en voorts het voortduren van den oorlog te verzekeren met de Zuidwestelijke provincies na den val van Hankau. Nieuwe bomaanslag te Haifa. Maandagochtend is in de Arabi sche wijk van Haita met groot ge weld een zware bom ontplolt. Vol gens de eerste berichten waren een vijftig personen meer of minder ernstig gewond, maar spoedig wist Reuter te melden, dat tenminste dertig personen gedood en een vijf tig gewond waren. De bom is wederom tot ontplof fing gebracht op de groentenmarkt, waar de eveneens zoo rampspoedige aanslag van 6 dezer is gepleegd. Latere berichten stelden het aan tal dooden op 35 personen en dat der gewonden op 70, allen Arabie ren. In de benedenstad is de staat van beleg afgekondigd, de straten zijn afgezet en mariniers patroeljeeren. Alle verbindingsmiddelen zijn afge sneden. Het bericht van den aanslag heeft zich snel verspreid en veroorzaakte een sterke nervositeit onder de be volking. In verscheidene wijken van de stad hebben zich ongeregeldhe den voorgedaan, waarbij een Jood werd gedood en verscheidene ande ren werden gewond. Gedurende het weekeinde heeft het aantal incidenten zich verme nigvuldigd. Vooral zijn aanslagen gepleegd op taxi's en autobussen. In Midden-Palestina hebben de autoriteiten tallooze arrestaties ver richt, meer dan 1500 dorpsbewoners werden in kampen bijeengebracht. Naar aanleiding van de represail les van Joden te Tel Aviv tegen Arabische ambtenaren, die met een autobus door de plaats reden, heeft de gemeenteraad een proclamatie gepubliceerd, waarin dergelijke da den worden veroordeeld. In het kustgebied en in de land bouwcentra om Tel Aviv heeft de terroristische propaganda zich uit gebreid. De dorpsbewoners worden aangespoord te weigeren hun schul den te betalen en de schuldeischers worden met den dood bedreigd, wanneer zij de hun toekomende gelden opeischen. Vacantie van het prinselijk paar. Ons Prinselijk Paar vertoeft op het oogenblik met de kleine Pi inses Beatrix in Ileiligendam. Een bad plaats aan de Oostzee, die op Noord wijk gelijkt. Bosschen, strand, kur. zaal. De pier van Heiligendam is ter gelegenheid van het bezoek van ons Prinselijk Paar gepavoiseerd. Aan den eenen kant staat aan het be ginpunt een enorme Nederlandsche vlag opgesteld, terwijl des avonds de verlichting aan de eene zijde rood-wit-blauw is, en aan den anderen kant de kleuren van Mec klenburg aangebracht zijn. Het weer is op het oogenblik buitengewoon fraai, zoodat het wa ter voor een bad lokt. De zee heeft hier het voordeel dat er geen eb en geen vloed is, zoodat het zonder gevaar is om zich hier ver in zee te begeven. Bezoek van H. M. de Koningin aan het prinselijk gezin Naar gemeld wordt, zou H. M. de Koningin voornemens zijn het Prinselijk gezin tijdens zijn vacan- tieverblijf aan de Oostzeekust een bezoek te brengen. Standbeeld van Belletable onthuld Te Venlo is Zondag onder enorme belangstelling hetstandbeeld van den van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. Nadruk verboden. 5) Hij trok zich naar haar loe. Er was geen spoor van schuw terugdeinzen in haar, alleen maar verwondering. Lieveling, drong hij aan, zeg dal je mijn vrouw wilt worden. Ik neem de heele verantwoordelijkheid op me. God is mijn getuige. Ze keek naar hem op, haar oogen waren helder en klaar. Ik vertel u eerlijk dat ik u niet lief heb, maar dat het leven, dat u me geven zult, me heerlijk lijkt. Je zult me leeren liefhebben. Ik zal het je leeren. Je moet me liefheb ben, omdat ik jou zoo hartstochtelijk liefheb HOOFDSTUK VI. De introductie van de jonge lady Stair in de groote kringen maakte heel wat sentatie. Toen lord Stair nog dienzelfden avond aan Marguerite's vader had verteld dat zijn dochter had beloofd zijn vrouw te willen worden, had Cy- rrl Nairne niet veel verbazing getoond. De dingen van deze wereld raakten hem nauwelijks. U wilt met Marguerite trouwen, lord Stair? Maar ze is nog zoo jong en het eenige kind van mijn arme Daisy. Ik beloof u haar gelukkig te ma ken, was het ernstig antwoord. Marguerite, zei de kunstenaar droomerig, is het waar dat je mij al leen wilt laten? Ik heb lord Stair beloofd met hem te trouwen, vader. Toen werd Cyril Nairne zich be wust van de werkelijkheid. Er kwam een droevige uitdrukking op zijn ge zicht. Hij staarde eerst naar 't meisje, toen naar den man naast haar. Het huwelijk is te ongelijk, zei hij. Ongelijke huwelijken brengen nooit geluk. Er is geen ongelijkheid in ons huwelijk, zei lord Stair. Uw dochter geeft me haar rijken bruidschat van jeugd en schoonheid, dat maakt ons tot gelijken. Maar, antwoordde Cyril Nairne, u is van adel, hebt groote bezittingen, mijn kind heeft niets. Vertrouw haar aan mij toe, was het antwoord, en heb vertrouwen in wat ik u gezegd heb. Cyril dacht na en zei plotseling: U hebt gelijk, wat beteekenl standsver schil ten slotte? Liefde en kunst ma ken alle menschen tot gelijken. Dus u geeft uw toestemming? Ik wilde dat haar moeder nog leefde, zei de vader peinzend. Die zou dit allemaal zooveel beter geweten hebben. Zult u goed voor haar zor gen? En altijd vriendelijk voor haar zijn, lord Stair? Het eenige waarvoor gevaar be staat is, dat ik haar te veel verwennen zal, had lord Stair geantwoord en dien zelfden avond kuste hij hij het af scheid Marguerite als zijn kleine ver loofde. Het nieuws verspreidde zich snel en een van de eersten die het hoorde was vrouw Spar. Marguerite vertelde haar dat zij in Juli al de vrouw zou worden van lord Stair van Oakcliff. Ze vertellen dat hij een vooi naam man is, zei de oude vrouw, heb je hem lief, kleine Marguerite? Ja, was het korte antwoord, maar er was geen ontroering in haar stem. Laat mij je handen eens zien, ging de oude baker voort en Margue rite stak haar lachend beide handen toe. De oude vrouw keek bedroefd maar zei niets. Het huwelijk had plaats in de oude kerk van St. Alphage. Het was een schitterend feest, maar lord Stair's eenige zuster, lady Perth, weigerde te komen uit beleedigd standsgevoel, een andere bloedverwant was in het bui tenland, doch talrijke vrienden van lord Stair waren gekomen. Bruid en bruidegom gingen op reis, Cyril Nairne verdiepte zich weer in zijn ^muziek, al de opwinding en het gepraat over dit huwelijk luwden en Inisgail werd weer even kalm als te voren. De groote wereld echter genoot van dezen roman. De couranten stonden vol over lord Stair's jonge vrouw, de dochter van een componist. Lord Stair was buitengewoon trotscli op zijn jeugdige vrouw. Hij nam haar mee naar Parijs en naar Rome, besteedde groote sommen aan cadeaux en voordat het eerste hu welijksjaar voorbij was, was Margue rite bijna onherkenbaar veranderd. Ze had een subtiele, onbeschrijflijke gia- tie gekregen. Ze werd aan liet hof voorgesteld en de oogen van den vorst rustten op haar met bewondering. Ze was dan ook wonderlijk mooi in haar wit satijnen japon, getooid met de familie-diamanten en met een kost bare aigrette. Gedurende haar verblijf in Londen leefde ze als in een droom, waaruit ze niet ontwaakte voordat lord Stair haar meenam naar hTiis. Het was de laatste dag van Juli toen ze Oakcliff bereikten. De rit door het prachtige park, ter wijl de zon onderging, was verrukke lijk. O, Douglas, zei de jonge vrouw met een zucht van voldoening, wat heerlijk om weer midden tusschen de boomen en bloemen te zijn en vogels te hooren. Plotseling zag ze een bezorgde uit drukking op lord Stair's gelaat. Marguerite, zei hij, ik ben zoo geheel in jou opgegaan, dat ik nauwe lijks aan andere menschen heb ge dacht. Ik heb vergeten je iets te ver tellen, omdat het nu pas tot me door- dringt. Ik heb dikwijls met je gepraat over mijn zuster Phamer, lady Perth, maar ik heb je nooit verteld dat ze hier woont, op Oakcliff. Geen schaduw verdonkerde het ge zicht van Marguerite. Werkelijk? Maar waarom stemt je dat zoo angstig, Douglas? Omdat ik niet zeker weet of je van haar houden zult. Ze is heel lief, maar een beetje eigenaardig. Lijkt ze op jou? - Hij lachte een beetje verlegen. Als ik neen zeg, zou je kunnen denken dat ik mezelf prijs. Je moet zelf maar ondervinden hoe ze is. De groote kwestie is of jullie elkaar zult kunnen waardeeren. Ik heb niets met haar te maken, zei Marguerite, ik hoor bij jou. God zij dank, ja, lieveling, maar Phamer is jaren meesteres geweest op Oakcliff en heeft haar eigenaardig heden. Ze heeft een droevig leven ge had. Ze trouwde met Sir Robert Perth, een paar jaar waren ze heel gelukkig, toen stierf hij. En wonderlijk genoeg bleek het, dat hij al zijn geld vermaakt had aan anderen, zij hield niets over om van te leven, behalve wat ik baar geef. Waarom deed hij dat? vroeg Mar guerite. Dat weet niemand. Ik vroeg haar natuurlijk dadelijk bij mij te komen inwonen. Hij hield even op en ver\olg- de: Maar als ze in het begin wat trotsch of hard schijnt, verdraag het dan terwille van mij. Ik zal mij er niets van aantrek ken, zei het jonge vrouwtje zorgeloos. O, Douglas, wat is hel hier mooi (Wordt vervolgd). cd -<1*sw1*- *c" De Echo van het Zuiden, Waalwybscoe en Langstraatsebe Courant*

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1