INGEZONDEN STUKKEN. Gemeenteraad Drunen. stichter van de Aartsbroederschap der H. Familie onthuld. Mgr. Lem- mens droeg een H. Mis op. Na alloop eener vergadering.vormdezich een indrukwekkende stoet om bege leid met muziek naar het terrein der H. Familiekerk te trekken, waar het standbeeld onthuld zou worden. Nadat allen een plaats op het terrein hadden ingenomen, sprak de deken van Venlo, pastoor Oppen, een kort welkomstwoord, waarna burgemeester Mr. li. Berger de duizenden toesprak als burgemeester van Belletable's geboorteplaats. De onthullingsplechtigheid had vervolgens plaats door Z.H. Exc. Mgr. Lemmens, terwijl onmiddellijk hierna mej. E. Lommen, dochter van Dr. Lommen, bloedverwant van Belletable, een krans bij het voetstuk legde. Vele kransen werden bij het standbeeld gelegd, oa. van de katho lieke oflicieren van het Venlosche garnizoen. Onder de talrijke genoodigden bevond zich ook de ontwerper en maker van het monument, de heer Verdonk uit 's Hertogenbosch. In de stad hadden concerten plaats. De Karimata haalt weer munten op. Dat de Karimata nu toch de plek nadert, waar degroote vraagomtrent het al of niet aanwezig zijn van goud op den zeebodem beslist zal worden, blijkt uit de resultaten van Maandagnacht; bij het krieken van den dag zijn een paar zilveren munten en een Spaansche gouden mat van de Lutine opgehaald. Het gerucht verspreidde zich als een slroovuur over het eiland en plot seling is de belangstelling voor het groote avontuur op de Terschellinger gronden weer gestegen. Dit zijn na een periode van enkele weken weer de eerste munstukken, welke de baggermolen uit de diepte heeft opgehaald. Zou dit een voor- teeken zijn dat men nu spoedig is waar men wezen wil De heer Doeksen, directeur van de reederij op Terschelling, gaf als zijn meening te kennen' dat de Karimata ae plaats waar het goud wordt verwacht, nu snel nader komt. Hoe dan ook de Spaansche mat doet de tempera tuur der belangstelling weer stijgen. De marine in onze Oost. In de zoo juist verschenen me morie van antwoord, inzake de Ned. Indische begrooting voor marine wordt medegedeeld, dat de regeering er krachtig naar streeft in 1941 een sterkte van drie kruisers, twee llot- tilleleiders, twaalf jagers, achttien onderzeebooten en (voorloopig) 72 groote zee-vliegtuigen te bereiken. Aan den afbouw van dit vlootplan wordt met voortvarendheid gewerkt. Het opperbestuur overweegt de aanschaffing van een tankschip, vo rts van zeer snelle en grootere torpedo-motorbooten en gevechts vliegtuigen. Een bewapening van Indische koopvaardijschepen vormt nog een punt van overweging. De regeering verwacht, dat de uitvoering van de in het jaar 1936 vastgestelde personeels-organisatie einde 1940 zoover gevorderd zal zijn dat het personeel van de bemanning van de tegelijkertijd vastgestelde vlootsterkte voltallig zal zijn. Reeds zijn maatregelen genomen, en no;i andere maatregelen overwogen, om in het tekort aan zeeofficieren te voorzien. Extra-toewijzing van kalveren wegens Mond-en Klauwzeer. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld zullen de extra-toewij zingen van kalveren wegens het in het najaar 1937 en voorjaar 1938 geheerscht hebbende mond- en klauwzeer binnenkort zijn vastge steld en ter kennis van de betref fende veehouders worden gebracht. De grondslag, waarop deze toe wijzing rust, is de schade toege bracht aan den melkveestapel. Het begrip schade dient daarbij echter niet in financieelen zin te worden opgevat. De bedoeling van deze toewijzing is immers zooveel moge lijk te voorkomen, dat de teeltrege ling belemmerd zou werken ten aanzien van het herstellen der ver. liezen, welke de melkveestapel door de mond. en klauwzeer-epizoötie heeft geleden. Uiteraard zijn hier de directe verliezen bedoeld, dus de gestorven dieren en de wrakken, welke geenerlei waarde meer voor fokkerij, melkerij of mesterij heb ben, en om die reden direct moesten worden opgeruimd. Waar het in dezen uitsluitend de bedoeling is, in verliezen bij den melkveestapel tegemoet te komen (hetgeen reeds hieruit blijkt, dat een extra toewijzing van vaarskalveren en niet geregistreerde stierkalveren is verleend) zijn voor de slacht bestemde dieren buiten beschouwing gebleven. Tevens zijn geen dieren beneden 1 jaar in aanmerking genomen aan gezien de identiteitsbewijzen van deze dieren in het algemeen tegen andere ingewisseld konden worden. Er zullen dus alleen kalveren worden toegewezen voor de geval len, waarin le. tot den melkveestapel beboo- rende dieren boven 1 jaar tenge volge van het mond- en klauwzeer gestorven of in nood geslacht zijn. 2e. tot den melkveestapel behoo- rende dieren boven 1 jaar tenge volge van het mond- en klauwzeer zoodanig wrak zijn geworden, dat zij noch voor de fokkerij noch voor melkerij of mesterij meer eenige waarde vertegenwoordigen. Nieuwe belastingvoorschriften voor Nederlandsche vrachtauto's in België. Vrachtauto's van fabrikanten en handelaren in hel grensgebied vrijgesteld van verblijfsbelasting in België. De Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland (B.B N.) brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat tusschen Nederland en België een verdrag is gesloten waarbij o.m. is bepaald.dat Nederlandsche vracht auto's, die door den houder uit sluitend gebruikt worden voor het vervoer van eigen goederen of voor het vervoer ten eigen behoeve, in het Belgische grensgebied mogen rijden onder het genot van vrijdom van autobelastingen, mits de houder van de auto woont in het Neder- landsch -Belgischegrensgebied. Een lijst van in het grensgebied gelegen Nederlandsche gemeenten isop aan vrage bij den B.B.N. verkrijgbaar. Teneinde de vrijstelling te kunnen genieten moet de bestuurder van het motorrijtuig in het bezit zijn van een z.g. grenskaart, welke aan gevraagd kan worden bij de ont. vangers der directe belastingen, onder wier kantoor de houder van den wagen woont, c q. bij de Ont vangers der Invoerrechten en Ac cijnzen te Budel (station), Eindho ven, Kerkrade (station), Maastricht en Simpelveld. Deze nieuwe bepaling beteekent voor vele Nederlandsche vracht autohouders, die tot dusver in Bel gië een verblijfsbelasting van frs. 40 per dag (voor dieselwagens zelfs frs. 80 per dag) moesten betalen, een belangrijke besparing en zal daarom ongetwijfeld bijdragen tot verlevendiging van het vrachtauto verkeer tusschen Nederland en België. De bepalingen betreffende het gebruik van triptieken e.d. blijven ongewijzigd. De heer van Oers vraagt of er niet een plaats gevonden kan worden voor een kiosk. Naar zijn ineening bestaat daar wel dringend behoefte aan. De voorzitter zegt dat dit onderwerp ook in de Commissie besproken is. Spreker zal dit den architect mede- deelcn en vragen of hij in zijne teeke- ning met de mogelijke plaatsing van een kiosk rekening kan houden. De heer J. Veltman vraagt of het transformatorhuisje geen sta-in-den- weg zijn zal. De voorzitter zegt dal men in deze de ineening van den architect af zal moeten wachten. Z.h.st. wordt hierna besloten het kermisterrein voor den raadhuisbouw le bestemmen. Dan stellen B. en W. nog voor de Commissie te laten bestaan als Con tactcommissie tusschen den raad en architect. Ook dit voorstel wordt z.h.st. goed gekeurd. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een perceel grond op de Lange Heide ter grootte van 1 a 1| h.a. aan de N. V. 's-Hertogenbossche Schroevengieterij. Prae-advies. Uit ons voorstel aan Uwen Raad blijkt, dat zich thans een uitstekende gelegen heid voordoet mede te werken tot het scheppen van een blijvende werkverrui ming in onze gemeente. De Naainlooze Venn. 's-Hertogenbossche Schroevengie terij M. Lips te 's-Hertogenbosch wil haar bedrijf verplaatsen en is na overleg daar over met ons College besloten het over te brengen naar de gemeente Drunen. Ons College heeft met genoemde X.V., zulks behoudens goedkeuring door Uwen Baad en door Gedeputeerde Staten een voorloopige overeenkomst getroffen, ten einde «ie vestiging van bedoeld bedrijf in onze gemeente te verzekeren. Deze overeenkomst, welke ook nog de goed keuring behoeft van de algemeene ver gadering van aandeelhouders der N.V., beoogt den verkoop van bouwterrein ter grootte van ten hoogste 1.50 ha, gelegen op de Lange Heide ter plaatse waar de z.g. Keiweg en den Prov. weg naar Heusden samenkomen. De overeengeko men prijs bedraagt 2000.per ha. De gemeente neemt daarbij op zich, het gra ven van een behoorlijken scheidingsloot op gemeentegrond en het verwerken van het vrijkomende zand op het verkoetite bouwterrein. Waar de N.V. 1000 M8 zand noodig heeft voor het bouwrijp maken van een deel van het terrein, ver plicht de gemeente zich om het nog ont brekende zand, ongeveer 250 M3, voor hare rekening bij te leveren. Daar de N.V. het geheele gekochte terrein echter niet onmiddellijk voor het bedrijf noodig heeft, hebben wij bepaald, dat het ge kochte terrein voor geen andere doel einden mag worden gebruikt dan voor de vestiging van het bedrijf van genoem de N.V.; de nader uitgewerkte waarbor gen zullen in de koopacte moeten worden opgenomen. De omvang van het bedrijf der N.V. Lips is thans nog vrij beperkt, doch, als de teekenen niet bedriegen, mag een be langrijke groei van deze industrie in de naaste toekomst worden verwacht, zoo dat voor onze gemeente een aantrekke lijke werkverruiming in het verschiet is. Hoewel intusschen niet onmiddellijk het plaatsen van een aantal Drunensche arbeidskrachten kan worden bereikt, daar het bedrijf zijn eigen arbeiders groo- tendeels zal moeten medebrengen, be staat er toch waarschijnlijk de gelegen heid reeds onmiddellijk na de vestiging van de fabriek eenige arbeidskrachten uit onze gemeente aan te stellen. Behalve de te bereiken werkverrui ming, vooral voor de toekomst, beteekent vestiging van deze industrie in onze ge meente ook de vestiging van een aantal gezinnen, welke met hun inkomen de bestaansmogelijkheid van de inwoners en de draagkracht der gemeente ver- grooten. Een direct voordeel zal intus schen o.a. ook zijn, de mogelijkheid eeni ge der leegstaande woningen der Wo- ningbouwvereeniging aan den Heusden- schenweg te verhuren. Wij meenen na bovenstaande uiteen zetting Uwen Raad met klem te moeten aanbevelen de voorloopig getroffen over eenkomst goed te keuren. Ten aanzien van de pachters van de perceelen, waarvan een deel tot boven omschreven bouwterrein behoort en waarvan de huur moet worden beëin digd, meenen wij het navolgende te moe ten voorstellen: a. dat deel van het bij een pachter in huur zijnde perceel, dat niet wordt ver kocht, wordt door de pachtcommissie opnieuw geschat. b. de schade, welke de pachter lijdt door onmiddellijke of vroegtijdige be ëindiging van het loopende pachtjaar wordt door de gemeente vergoed, nadat die schade door den gemeenteraad, de pachtcommissie gehoord, is vastgesteld. c. wanneer een pachter het perceel, waarvan hij thans een deel moet afstaan, minder dan 10 jaren in gebruik heeft en hij voor het eerste jaar méér aan pacht heeft betaald dan de door den Raad vast gestelde prijs bedraagt, ontvangt hij res titutie van dat meerdere, voorzoover dit betrekking heeft op het perceels-gedeel- te, dat hij thans moet afstaan. Die resti tutie is dan een percentage van dat meer dere, welk percentage omgekeerd even redig is aan het aantal jaren, dat de pacht reeds heeft geduurd, m.a.w. heeft de pacht nog maar een jaar geduurd, dan krijgt hij 90%, bij 2 jaren pacht 80% enz. Een voorbeeld ter verduidelijking: een pachter heeft een perceel in pacht van 0.50.ha., waarvan hij de helft of 0.25.ha. moet afstaan; de vastgestelde prijs bedraagt 30.doch in 1935 heeft hij het perceel voor het eerst ge bruikt en betaalde toen 150.De res titutie heeft alleen betrekking op het deel, dat hij moet afstaan, dus op de helft, terwijl hij het eerste jaar een be drag van 120.méér heeft betaald dan de vastgestelde prijs bedroeg. De restitutie zou dus bedragen 60.maar daar hij het perceel reeds vier jaren heeft gebruikt, ontvangt hij 60% van 60.-— of 36.terug. Hierbij is geen rekening gehouden met de omstandig heid, dat hij het beste deel moet afstaan, doch daartegenover staat, dat als vast gestelde prijs wordt genomen de prijs van thans en niet die van eenige jaren terug, welke hooger was. Mocht een pachter zelf ook de pacht van het resteerende perceelsgedeelte willen beëindigen, zoo is hij daartoe vol komen gerechtigd, Betreft het in dit ge val een perceel, dat minder dan 10 jaren in gebruik is en waarvoor het eerste jaar meer dan de vastgestelde prijs werd be taald, dan wordt ook hier een restitutie gegeven, berekend als hiervoor aange geven doch slechts tot het tweederde deel daarvan. Burgemeester en Wethouders van Drunen. Den heer Vrijhoeven is het voorstel zeer aangenaam maar hij is bevreesd voor de schade die de pachters zullen lijden en waarin z.i. niet voldoende voorzien is. Aan de hand van het prae-advies geeft de voorzitter in een uitvoerige uiteenzelling aan dat de schade naar billijkheid geregeld zal worden. De heer Vrijhoeven meent dat alle perceelen nog niet direct in gebruik genomen zullen worden. Misschien zou dit een aanleiding kunnen zijn verschillende pachters langer van hun perceelen te kunnen laten genieten. De voorzitter wil dit met de N.V. Lips bespreken en vragen indien dit mogelijk is dat de pachters zoo lang mogelijk het genot van hun perceelen houden tegen betaling der pacht aan de N.V. Spreker zegt dat de gemeente in de schadevergoeding toch reeds verder gegaan is dan strikt noodzakelijk was. De verkoop aan de N.V. Lips van de betrokken perceelen wordt dan zhst. aangenomen, evenals de wijze van schade-vergoeding, doch hierbij ver langde de heer Vrijhoeven aanteeke- ning te hebben tegengestemd. Bij de rondvraag vestigt de heer v. d. Wiel de aandacht op de late komst van de brandweer bij den laat- sten brand op de hei. Spreker meent de oorzaak daarvan te zien in het ge ringe aantal geoefende manschappen. Spreker acht het daarom aanbevelens waardig in iedere wijk een terzake kundige extra brandweerman bij aan te stellen. De voorzitter zegt dat bij den be doelden brand de brandweer binnen 20 minuten ter plaatse was en water gaf. Spreker vond dat voor een nach telijken brand in een boerendorp een mooi prestatie van de brandweer. Spr. weet wel dat het in een gemeente als deze een ideale brandmelding wel haast onmogelijk is daar de kosten on overkomelijk zijn. Meer personeel vindt spreker niet doelmatig. Het zit hoofdzakelijk in een snelle melding en goede geoefendheid. De heer v. d. Wiel heeft den brand als het ware zelf ontdekt en het duur de wel een half uur eer de brandweer ter plaatse was en water gaf. Als de wind in een andere richting had ge waaid zou de ramp niet te overzien ge weest zijn. Spreker is van meening dat men deskundige brandweerlui moet heb ben. Hij meent dat de geheele brand weer niets anders meer is dan een schroevendraaierij. Daar heeft men een smid en een bankwerker voor noo dig. De voorzitter zegt dat het dan nog op hetzelfde neer zou komen. Spreker wil er wel op aandringen dat er meer geoefend zal worden. De heer H. de Wijs zegt dat met drukke dagen de badmeester het werk niet geheel alleen af kan. De voorzitter zegt dat bij daarnaar den badmeester zelf ook gevraagd heeft die zeide dat het best ging: Spr. wil er eventueel de noodige aandacht aan schenken. De heer H. de Wijs zegt verder nog dat hij als raadslid zijnde ook bij bo venbedoelden brand aanwezig was, doch werd weggestuurd. De voorzitter zegt dat bij een brand alleen de brandweerlieden, B. en W. en de pers toegang hebben. Raadsleden hebben daar als zoodanig geen functie. Hierna sluiting met den Christelij- ken groet. Wij zouden niet weten waarom'? Wij maken onze eigen juiste onpartijdige verslagen en het interesseert ons natuur lijk niet of deze den heer v. d. Wiel goed of slecht aanstaan! RED. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur, In de kolommen van Uw blad is meer dan eenmaal openbaar geko men de gedachten die hier in de plaatselijke bevolking leeft ten op zichte van de provinciale weggeld- kaart. O. a. hebben plaatselijke kiesvereenigingen hun meening hier over niet onder stoelen en banken gestoken. Het zou nu fijn zijn, als deze zienswijze der kiesvereenigingen ook gedeeld werd door hun verte genwoordigers in de Raad. Eigenlijk koester ik de stille hoop, dat deze eenheid van denken en zien zich Het nieuwe Gemeentehuis komt op het Kermisterrein. Vestiging van een nieuwe in dustrie. De raad dezer gemeente kwam Maandagavond in voltalige openbare vergadering bijeen onder voorzitter schap van den Edelachtb. heer burge meester Mr. R. Th. v. d. Heijden, Secr. de heer Veltman. Na opening met den Christelijken groet, stelt de voorzitter aan de orde goedkeuring der notulen van de vorige vergadering. De heer v. d. Wiel acht de notulen geen juiste weergave van wat er ge zegd is. Misschien heeft „De Echo van bet Zuiden" daar het grootste on genoegen mede maar dat kan spre ker niet zooveel schelen. Hij wenscht tegen de notulen te stemmen. De notulen worden dan zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd met aanteekening dat de heer v. d. Wiel tegen is. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken w.o!: a. mededeeling van Gedeputeerde Staten, dat Koninklijke goedkeu ring is verleend aan de verorde ning regelende de heffing en in vordering van rechten voor het gebruik van de bad- en zwemin richting; b. besluiten van Gedeputeerde Sta ten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot verlaging van de rente van grond- en bouw- voorschotten aan de woning- bouwvereeniging „Drunens Wel zijn"; c. besluit van Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit lot aanvaarding van een aan de gemeente toegekend voorschot van 32500.voor den bouw van een nieuw gemeen tehuis. Deze ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 2. Aanbieding gemeenterekening 1937. De voorzitter zegt dat de gemeente rekening 1937 sluit met een nadeelig saldo van 4514.57. Hier zit nog een nadeelige post in van 1059.85, die waarschijnlijk naar den kapitaaldienst zal worden overgebracht, zoodat dit in aanmerking genomen het nadeelig saldo nog meevalt. De Commissie die de rekening zal onderzoeken bestaat uit de heeren Vrijhoeven, van Oers en v. d. Wiel. Verder deelt de voorzitter mede dat de begrooting van hel Burgerlijk Arm bestuur na de laatste wijziging een tekort aanwijst van 1507.41. In '36 was het tekort 1406.77. In overleg met B. en W. heeft het Burgerlijk Armbestuur deze zaak nu zoo geregeld dat de nadeelige saldo van 1936 en 1937 gedekt worden door een over schrijving van den kapitaaldienst. Vo rige jaren kon de gemeente nog bij dragen in eventueele tekorten, maar aangezien nu geen rijksbijdrage meer verkregen wordt is dit nu niet meer mogelijk. Die overschrijving van den kapi taaldienst zal evenwel door de gemeen te worden aangezuiverd door een jaar- lijksche bijdrage van ongeveer 300. De gemeente zal dus de komende tien jaar, ieder jaar ongeveer 300 sub sidie moeten geven. B. en W. stellen thans voor aldus te besluiten hetgeen z.h.st. geschiedt. 3. Verzoek van het Oranje-comité om subsidie uit de gemeentekas voor de viering van het 40-jarig ambtsjubileum van H.M. de Ko ningin. Gevraagd wordt een subsidie van 0.25 per schoolgaand kind voor een tractatie dezer kinderen en 50 voor de feestviering. B. en W. stellen voor aldus te be sluiten, hetgeen wordt goedgekeurd. 4. Verzoek van den gemeenteraad van Oss, om adhaesie te betuigen aan hun tot de Tweede Ka mel der Staten-Generaal en Gedepu teerde Staten gerichte adressen, betreffende de afschaffing van het provinciaal weggeld. Dit verzoek om adhaesie betreft een request aan Prov. Staten om ophef fing van de Provinciale weggeldbelas- ting en een verzoek aan de Tweede Kamer der Staten Generaal om dit door een bijdrage uit het Verkeerfonds mogelijk te maken. De voorzitter zegt dat het eerste ver zoek geen nut heeft daar Provinciale Staten reeds meermalen duidelijk heb ben laten blijken dat zij ook tegen de afschaffing van weggeld zijn. B. en \V stellen dan ook voor alleen adhaesie le betuigen aan 't adres aan de Twee de Kamer. De heer v. Drunen zou er toch ook voor zijn om in te stemmen met bel verzoek aan Provinciale Staten. Men kan er toch niets mee verliezen. De voorzitter zegt dat Provinciale Staten zelf reeds een voorstel in den geest van het verzoek van de gemeen te Oss gedaan hebben. Het geld van de wegenbelasting hebben zij evenwel noodig. Mochten er andere middelen komen dan zal de heffing terstond op geheven worden. T)aar men dus \an den goeden wil van Gedeputeerde Sta ten overtuigd is zou het als een on vriendelijkheid te beschouwen zijn daar nog eens op terug le komen. Het voorstel van B. en W wordt hierna z.h.st. aangenomen. Alvorens de punten 5 en 6 in open bare vergadering te bespreken gaat d? raad eerst geruimen tijd in besloten zitting. Na heropening door den voorzitter stelt deze aan de orde: 5. Rapport van de commissie ex artikel 63 der Gemeentewet be last met de voorbereiding van de keus van een architect voor den bouw van en de plaats waar het nieuwe gemeentehuis zal worden gebouwd. In het rapport van de Commissie was oorspronkelijk alleen geadviseerd in de keuze van een architect aldus de voorzitter, maar het rapport is thans aangevuld met een aanwijzing van de plaats waar gebouwd zal worden. De Commissie adviseert in deze te bou wen op het kennis-terrein, van den heer Brok, het gedeelte vanaf 't trans formatorhuisje tot aan het terrein van Broekhoven, groot 50 bij 8 M., te koopen voor de som van 1000.en dit perceel voor kermisterrein te be stemmen. In stemming wordt dan gebracht de keuze van een architect. De voordracht luidt: 1. E. Nijsten; 2. Kraayvanger. Eerstgenoemde blijkt na stemming gekozen te zijn met 7 stemmen tegen 2 op den heer Kraay vanger en 3 stemmen blanco. De voorzitter meent den raad met deze keuze geluk te mogen wenschen. Dan wordt in stemming gebracht het voorstel om het raadhuis op het kermis-terrein te bouwen. De com missie motiveert dit voorstel door de zeer gunstige ligging aan twee straten. Het bezwaar van verlies van het ker misterrein wordt door aankoop van een perceel van den heer Brok goed gemaakt.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2