NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING ORUNEN. KAATSHEUVEL. HAAMSDONK. Raadhuisbouw Aan het verslag der commissie, ingesteld bij besluit van den Raad der gemeente Drunen, d.d. 4 Juli in verband met den voorgenomen bouw van een nieuw gemeentehuis is aan den Raad een rapport uitge bracht. Wij ontleenen het volgende De commissie had tot taak den Raad te adviseeren omtrent: le het benoemen van 'n architect, onder wiens leiding het nieuwe gemeentehuis zal worden gebouwd 2e de plaats waar dat nieuwe raadhuis zal moeten verrijzen. Ten aanzien van sub. 1 meent de commissie te zijn geslaagd, doch wat betreft het onder sub. 2 aan gehaalde eerst nader overleg met den raad noodig te achten. Rij de beoordeeling van deel subs 1 is de commissie uitgegaan van de gedachte, dat aan de archi tectuur van een door de gemeente te bouwen raadhuis zeer groote eischen moeten worde» gesteld. Eerste vereischte is doelmatige inrichting, met daarnaast een zoo danig waardig aanzien, dat daarvan de noodig representatie van het bestuur der gemeente naar buiten uitgaat. Daarbij wordt aan een kleine gemeente zooals Drunen, misschien slechts éénmaal in een eeuw de gelegenheid geboden een bouwwerk te plaatsen, waarop de gemeente trotsch kan zijn. Uit een aantal architecten wier namen ter harer beschikking stonden, heeft de com missie een vijftal uitgekozen, om hunne werken aan een nader onder zoek te onderwerpen. Na ernstige bestudeering van het ingezonden materiaal zijn van een drietal de werken ter plaatse bezichtigd. In groote meerderheid meent de commissie den Raad te moeten aanbevelen de leiding van den bouw van het nieuwe gemeentehuis te moeten opdragen aan den heer Edmond Nijsten, architect B.N.A. te 's Hertogenbosch, terwijl een kleine minderheid der commissie metnt zich te moeten uitspreken voor de beeren Ir, C. H, en H. M. Kraayvanger, architecten B.N.A. te Rotterdam. Wat betreft het tweede deel acht de commissie het gewenscht de mogelijkheden eerst nogmaals mei den raad te bespreken. Inmiddels heeft de raad in de zitting van Maandag reeds een beslissing ten aanzien van de plaats voor het nieuwe gemeentehuis genomen. Men leze daarbij onder Gemeenteraad Drunen. Bij een zakenjubileum. Zaterdag herdacht de firma Sik kers, drukkerij »Lente Sedula« haar zilveren zakenjubileum tegelijk met hun zilveren huwelijksfeest. Den heer Sikkers is bij dit jubi leum een internationale hulde ge bracht door geestelijke en wereld lijke autoriteiten, notabelen uit Dru nen en omgeving, kennissen, klanten en zakenvrienden. Naast een zee van bloemen, waar bij enkele bloemstukken waren uit het buitenland was de familie Sik kers overladen met een golf van cadeaux. De post had nog nooit zooiets meegemaakt. Een berg brieven en telegrammen had zij te verwer ken gehad, waarbij er waren uit Indië, Tirol, Duitschland, België en Weenen. De receptie was zeer druk be zocht, waarbij door verschillende aanwezigen het woord werd gevoerd o.a. door den heer Buys namens den Bond van Harmonieën in de Langstraat, majoor Peters uit Dru nen namens de Rijksveldwacht.. Daarnaast merkten wij deputaties op van vereenigingen zooals «Vei ling®, Boterfabriek, Woningbouw en vele anderen. Alles en allen opnoemen, die de familie Sikkers bij dit jubileum hebben herdacht zou onmogelijk zijn. «Lente Sedula« met de familie Sikkers is bij dit dubbel jubileum op waardige wijze gehuldigd. Benoemd. Met ingang van 1 Juli is onze dorpsgenoot de heer G. Veltman benoemd tot volontair ter secrtearie te Heusden. Overzicht. van den stand der werkloosheid in de gemeente Drunen in de week van 11 Juli t.m. 16 Juli 1938. Op 16 Juli stonden bij het agent- scha pder arbeidsbemiddeling inge schreven 141 werkzoekenden Schoenmakers 66, los arbeiders 17, Leerlooiers 10, Landarbeiders 29 (hieronder24 kleine boeren); Bouw vakarbeiders 8, Mandenmakers 6, Houtbewerkers 1, Rietmeubelmakers 2, Chauffeurs 1, Magazijnbedienden 1, Machinisten 1 gedeeltelijk werk. loozen 21. Totaal 141. In deze periode was geen persoon in de steunregeling opgenomen. In de werkverschaffing «Verbeteren bevloeiingswerken» waren tewerk gesteld 49 personen. Zwemwedstrijden te Drunen op 14 Augustus a.s. Thans is definitief, dat de zwem wedstrijden in het natuurbad op Zondag 14 Aug. a.s. gehouden zullen worden onder leiJing van badmees ter H. M. Portier. De wedstrijden vangen aan om 2 uur en verzwommen zullen wor den de kampioenschappen van Drunen voor 100 M. vrije slag voor dames en heeren, hinderniszwem- men voor kinderen boven de 14 jaar Het gemeentebestuur heeft een fraaien beker beschikbaar gesteld. De Bossche Reddingsbrigade zal tei opluistering aanwezig zijn. Tentoonstelling. Zaterdag en Zondag werd in de lokalen der Meisjesschool een ten toonstelling gehouden van de in 't afgeloopen schooljaar vervaardigde handwerken en fröbelartikelen. De tentoonstelling heeft zich in een massale belangstelling mogen verheugen. De lof die van alle zijden geuit werd over het tentoongestelde was verdiend. Weer bleek, dat de Eerw. Zusters en verder schoolpersoneel met veel zorg de leerlingen zoowel van de fröbel als van de 1. school opleiden 't Is zeer goed gezien om een dergelijke tentoonstelling te organi seeren. Districtsdag Jonge Wacht. Zondagmiddag werd in Drunen een Jonge Wachtdag gehouden voor het district Langstraat, waaraan werd deelgenomen door de groepen uit Drunen, Nieuwkuijk, Vlijmen en Heusden. Door den districts-directeur, kap. Breugelmans uit Vlijmen werd om half drie een plechtig H. Lof opge dragen in de parochiekerk van St. Lambertus waarbij de gezangen ge zamenlijk gezongen werden door de J. W ers. Na deze plechtigheid werden de Jonge Wachters door de harmonie der Jongens-Congregatie onder lei ding van den heer H. Brok naar de heide begeleid. Onder leiding van den districts leider den heer v. d. Meerendonk uit Vlijmen, werden te midden van de vrije natuur de verschillende spelen uitgevoerd. De Jonge Wachters hebben naar hartelust genoten, terwijl deze di- striclsdag een groot succes is ge worden. Door den leider der groep Drunen werd de noodige proviand aange voerd, zoodat ook daarin goed was voorzien. Behalve kapelaan Breugelmans en districtsleider v. d. Meerendonk waren nog verschillende leidende persoonlijkheden uit de J. W. be weging van dezen J.W.-dag getuige eveneens talrijke ouders der J.W.ers en toeschouwers. Oranjevereeniging opgericht. Het is bepaald een vreugdevolle aanhef voor dit verslagie, dat wij kunnen melden, dat definitief een Oranjevereeniging in Drunen is opgericht. Nadat het Oranje-comité met veel succes eenige keeren met de feeste lijkheden de leiding heeft gehad zal de, Oranje-vereeniging deze zware taak overnemen. In Drunen leeft een groote geest van spontaniteit tegenover 't Oranje huis en via het Oranje-comité zal de a.s. Oranjevereeniging de feesten met 't Koninklijkhuis met grooten luister blijven vieren. In 't kort komt 't hierop neer, dat na twee jaar hard werken van 't Oranje Comité Drunensch inwoners zijn gaan begrijpen en de tijd ge komen is, dat een Oranje vereeni- ging moest worden opgericht. Tot dat doel waren een aantal inwoners van Drunen Zondag samen gekomen in de zaal der Meisjes congregatie onder leiding van No taris Schreurs, de voorzitter van het Oranje Comité, Na een en ander gememoreerd te hebben uit het verleden kwam het oprichten van een Oranje vereeni. ging aan de orde. Zonder slag of stoot werd dit voorstel aangenomen, terwijl be sloten werd 't huidige Oranje comité als bestuur der Oranje vereeniging voorloopig te handhaven, totdat de komende feesten achter den rug zijn. De contributie werd vastgesteld op 25 cent per lid, terwijl donateurs eveneens hun bijdragen kunnen schenken. Omtrent de komende feesten kunnen wij mededeelen, dat het in de bedoeling ligt om een feestweek te organiseeren al is het dan op bescheiden voet. De vlaggen worden Woensdag 31 Augustus uitgestoken en mogen niet worden binnengehaald vóór Woens dagmorgen 7 September a.s. Woensdag 31 Augustus zullen muzikale wandelingen worden ge houden terwijl Zaterdag groote kinderspelen worden gehouden op het voetbalterrein van V J.C. Op den Nationalen feestdag 6 September wordt begonnen met kerkelijke diensten waarna hulde aan het gemeentehuis. De burgemeester zal daar een toespraak houden. Vandaar af trekt een deputatie van de jeugd, met een open auto met de gemeentevlag naar Amster dam om daar deel te nemen aan de groote hulde aan H. M. de Ko ningin. Deze deputatie mag hoogstens uit drie leden bestaan, waarvan min. stens één meisje. Voor 't verdere deel van de fees telijkheden is op dien dag het woord aan de buurten en vereenigingen. Naast een schitterenden optocht zullen buurtversieringen worden aangebracht. Zooals altijd zullen de vaste buurten bij elkaar komen, een eigen comité oprichten en deelnemen aan den optocht en versieringen. Zij worden daar geheel vrij in gelaten, zoodat wij grooteen mooie dingen verwachten bij de viering van dit jubileum in Drunen. De Dinsdag zal besloten worden met een schitterend vuurwerk op het V J.C. terrein. Op de vergadering werd een en ander grondig besproken en wat wij hiervoor schreven kan een samenvatting der besluiten heeten. Kloostergelofte. In de Kloosterkapel van het »St. Franciscus gesticht« deden de Eerw. Broeders Romualdus, Augustinus en Lucias de hernieuwing hunner tij delijke kloostergelofte. Op 30 Juli a.s. zullen twee Eerw. Broeders op plechtige wijze hun eeuwige gelofte doen, voorafgegaan door een achtdaagsche retraite,on der leiding van den Eerw. Pater Adrianus Capucijn. De Eerw. Broeder Leonardus gaat op dien dag in noviciaat. Trap van een paard Bakker C. van Herpt alhier kwam Zaterdag bij het poetsen van zijn paard te struikelen, waarbij hij een zoodanigen trap van het paard kreeg, dat hij deerlijk aan zijn hoofd werd verwond. Concours Het concours van handboog- schuttei ijen «Gezellig samenzijn« in de Langstraat, hetwelk wordt gehouden op de banen van »Con- stantia« bij den heer Th. Elshout alhier zal Zondag a.s. nam. 2 uur een aanvang nemen. Deelgenomen zal worden door de vereenigingen uit Drunen, Baard wijk, Vlijmen en Haarsteeg. Bindend verklaarde Collectieve Ar beidsovereenkomst in de Schoen industrie. Onderstaande circulaire werd door den Burgemeester dezer gemeente aan de Heeren Werkgevers in de Schoen industrie in onze gemeente toegezon den: Bij een ter zake ingesteld onderzoek is mij met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid gebleken van het feit, dat op de ter zake ingevoerde z.g. verletkaart, aan verlet meer uren wa ren vermeld, dan in werklijkheid inder daad als verleturen konden gelden, al thans, dat de betrokken arbeiders heel wat meer uren in de fabriek hadden doorgebracht, dan bij inachtneming van het opgegeven aantal verleturen mogelijk noch toelaatbaar is. Of nog duidelijker het opgegeven aantal verlet uren en het aantal in werkelijkheid in de fabriek als arbeider doorgebrachte uren overschreed niet onaanzienlijk het aantal uren in een normale werkweek ten behoeve van arbeid en/of verlet toe gestaan. Ik wil in het midden laten, of zulks is geschied om, in verband met het uit betaalde loon, schijnbaar te kunnen hebben voldaan aan de bepalingen van het verplicht uit te betalen loon. Mocht dat zoo zijn, dan kan ik dit uiteraard niet anders dan ten scherpste afkeuren. In verband daarmede gelieve U er wel rekening mede te willen houden, dat, indien mij in de toekomst van het hierboven gesignaleerde euvel uit vast staande gegevens mocht blijken, ik niet zal aarzelen, hoe ongaarne dan ook, daartegen met al de mij ten dienste staande middelen, op te treden. Ook wensch ik er op te wijzen, dat door opgave van een grooter aantal verleturen, dan in werkelijkheid zijn verlet, onrechtmatige aanspraken kun nen worden geschapen op uitkeering uit publieke kassen, waarvan mede aan mij is opgedragen het toezicht op een richtig beheer. Maar ook meen ik er met alle aan drang uwe aandacht op te moeten ves tigen, dat een dergelijk iets lijnrecht in' strijd is, met de bepalingen van artikel II (loonclausule) en art. 22 (wacht geldregeling) van de bij ministerieele beslissing van 25 Juni j.l. nummer 2415, afd. arbeid, bindend verklaarde col lectieve arbeidsovereenkomst in de schoenindustrie. «y Aardappelbespuiting in verband met bestrijding van den Coloradokever. Naar wij vernemen is de bespuiting van de aardappelvelden met een oplos sing van loodarsenaat in deze gemeente zoo goed als beëindigd. Bij enkele landbouwers ontmoette de bespuiting der perceelen echter bezwaren en wel van dien aard, dat aan het gegeven be vel door den burgemeester tot bespui ting tot heden geen gevolg was gege ven. Zulks ter uitvoering van het ge geven bevel en de wet houdende bepa lingen tot bestrijding van den Colora dokever is Vrijdag op last van den bur gemeester en dit ten koste der nalati- gen tot bespuiting van de aardappel velden in gebruik bij de landbouwers S. B. en M. B. op de Regtvaart over gegaan. Bekroond. Op de Hondententoonstelling te Arnhem behaalde de heer P.Smul ders met zijn fokproduct langharige St. Bernhard Adonna van Beuken horst in de Nieuwelingsklasse den lste pr. Z.G. Portier onvoorzichtig geopend. Toen slager de Vr. hedenmorgen in de Hoofdstraat de vrachtauto van v. C. uit Sprang-Capelle met de liets passeerde werd juist het portier opengeworpen, waardoor de slager tegen de rechterzijde een geweldige slag kreeg. De man klaagde over inwendige pijnen. Comité jubileum feest. Er was goede belangstelling voor den oproep door een voorloopig comité gedaan om in de zaal bij den heer Jan van Dun bijeen te komen om tot de samenstelling van een comité tot viering van het regeeringsjubileum te geraken. Ver schillende vereenigingen waren pre sent. De onderteekenaars van de oproeping hadden aan de bestuurs tafel plaats genomen. De heer M. van Nieuwstadt leidde de vergade ring. Hij zette het doel uiteen en verzocht de ideeën hieromtrent te willen uiten. Na ampele besprekin gen werd eenparig besloten een comité te vormen bestaande uit een vertegenwoordiger van elke der vierstandsorganisatiester plaatse en dit comité aan te vullen met drie leden uit de vergadering te kiezen. Met groote meerderheid van stemmen werden uit de verga dering gekozen de heeren J. Witlox, J, Kemmeren en J. Tuerlings, die hunne benoeming aanvaardden. Als datum voor de feestviering werd bepaald de nationale feestdag zelf 6 September. Zondag a.s. vergaderd het comité in Euphonia ter nadere bespreking der plannen. Burgerwacht. De Burgerwacht Kaatsheuvel nam Zondag deel aan de Kringwedstijd voor Burgerwachten te Udenhout en behaalde met 258 pnt de 5de korpsprijs. Verder behaalde de heer H. Molenschot de 4de, P. Nieuwstadt de 17de, C. Voogd de 22ste en S. Pepping de 28ste personeele prijs. ST. JOACHIMSMOER. Zondag 24 Juli had op de banen van het Kruisbooggezelschap «On derlinge Vriendschap« alhier een vriendschappelijke wedstrijd plaats met «Oefening in den Wijngaard« uit Tilburg en «Willem Tell« uit Berkdijk. De uitslag van de corp sen was 1 Oefening in den Wijngaard met 274 p.; 2 Onderlinge Vriendschap met 264 p 3 Willem Tell met 256 punten. De corpsprijzen vielen ten deel aan le pr. A. v. Dongen van Oefening in den Wijngaard uit Tilburg met 43 punten2e pr. P. Hazenberg van Onderlinge Vriendschap alhier met 42 punten 3e pr. J. Vermeer van Oefening in den Wijngaard uit Tilburg met 42 punten. Op de personeele banen was de uitslag als volgt le pr. H. Rolberg de Moer met 24 p.; 2e pr. A. v. Dongen Tilburg met 23 p.; 3e pr. J. Vermeer Til burg met 23 p.; 4e pr. A. v. Spaan donk Tilburg met 23 p.; 5e pr. A van Dongen Berkdijk met 23 p.; 6e pr. P. Hazenberg de Moer 23 p. Na afloop werden de gasten door Onderlinge Vriendschap uitgenoo- digd aan een door dit gezelschap aangeboden koffietafel aan te zitten. Zoo'n versterking van den inwen- digen mensch na een spannende wedstrijd bevordert het goede ver loop zeer en verhoogt de prettige stemming niet weinig. Op 't schei den noodigde Willem Teil de hier vergaderde gezelschappen uit tot een samentreffen op haar banen op Zondag 18 September, welke invi tatie eenstemmig werd aanvaard. BERKDIJK. Concours. De uilslag van de gehouden schietwedstrijden luidden als volgt 1 Oefening in den Wijngaard, Tilburg 274 pt. 2 Onderlinge Vriendschap, de Moer 264 pt. 3 Willem Teil, Kaatsheuvel 256 punten. De punten werden behaald met de beste zestallen in 5 pijlen. Prins Hendrik. Uitslag van de gehouden schiet wedstrijden waarvan de 5 hoogste schutters waren 1 J. van Wanrooy 48 pnt in 10 pijlen; 2 Th. van Wanrooy 45 pnt; 3 A. Lensvelt 44 pnt; 4 Th. van Boxtel 44 pnt; 5 G. Lensvelt 43 pnt. Op den bijdoel 1 Th. van Boxtel 14 pnt; 2 A. Lensvelt 14 pnt; 3 Voogd 14 pnt; 4 Beijnen 13 pnt; 5 J. van Wanrooy 13 pnt. Harmonie St. Jan. De harmonie St. Jan geeft Zaterdag 30 Juli haar eerste buiten concert Maandag 15 Augustus nemen zij deel aan het festival te Dussen. Kostalooze Rijwielmerken. Degenen, die in aanmerking komen voor kostelooze rijwielmer ken, kunnen zich vervoegen op 28 Juli en 1 en 4 Augustus bij den kommies, wonende in de Juliana- straat 51, telkens 's avonds van 6—8 uur. LOON OP-ZAND. Begin van boschbrand. Zondagmiddag werd 'n begin van boschbrand ontdekt op de goederen van de Maatschappij tot behoud van Natuurschoon, achter het Land van Kleef alhier. Door actief optreden van dichtbijzijnden kon erger wor den voorkomen. Met de vernieuwing van de Lange Broekstraat zal eindelijk een begin worden gemaakt. Vorige week is een begin gemaakt met den aanvoer van nieuwe klinkers. Zooals bekend zal de straat recht door getrokken worden, waarvoor reeds eenige perceelen grond zijn onteigend. Bij de aanbesteding door den Rijks Waterstaat bestek no. 201 Verbetering van de wegverharding op een gedeelte van den Rijksdijk, langs den linkeroever van de Nieuwe Merwede onder de gemeente Wer kendam, waren C. Schapers en C. de Bont, aannemers alhier, voor de som van f5700 de laagste in schrijvers. -— Bij de oprichting van hetWit- Gele Kruis, afdeeling Raamsdonk in April j.l. werd in t' vooruitzicht gesteld om ook een eigen consul tatiebureau in ons dorp op te richten. Door de ijverige zorgen van den geestelijken adviseur, den Zeereerw. heer pastoor en't bestuur is dit thans werkelijkheid geworden en zal het bureau geopend worden a.s. Donderdag in de bewaarschool eer Eerw. Zusters nam. om 2 uur. Deze verbetering zal door de huis moeders ten zeerste worden toege juicht. RAAMSDONKSVEER. Op Zondag 31 Juli a.s. zal de postduivenvereeniging «Nooit Ge dacht® een T.B.C.-concours houden. De leden van de combinatie G.E.O. worden verzocht aan dit mooie doel mede te werken en a.s. Zondag deel te nemen aan de wedstrijd naar Halle (België). Op Donderdag 28 Juli a.s., des namiddags om 7,30 uur, zal in

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6