j Dru kwer k een dubbeltje AGENDA'0 KANTONGERECHT GEMENGD NIEUWS. SPRANG—CflPELLE. OP ELK GEBIED Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Laatste Berichten I N DIT BLAD? I N D I T BLAD voor De drukkerij het betere werk het St. Henricusgebouw de jaar vergadering worden gehouden van den R.K Vrouwenbond. SPRANG. De Chr. Besturenbond Sprang- Capelle kwam j.l. Maandagavond in de zaal van den Chr. Volksbond ^alhier in jaarvergadering bijeen, c onder leiding van haar 2e voorzitter, den heer W. M. Dalmaijer. De op komst was slechts matig. De voorzitter opende de vergade ring,las vervolgens Ps.24 (onberijmd) en ging voor in gebed. In zijn openingswoord heette dé voorzitter de aanwezigen welkom op deze jaarvergadering. Er ligt weer een jaar achter ons waarin wij in weerwil van onze tekortkomingen hebben mogen mede-arbeiden aan de chr. sociale actie. Spr. wijst er op dat in deze moeilijke tijden meerderen worden afgevoerd van de beginselen, waartegenover wij des te duidelijker de beginselen uit Gods Woord moeten plaatsen. Bij ons mag geen verslapping gevonden worden. Het werk is moeilijk, doch wanneer wij staan in de kracht des Heeren, dan zal Hij ons schenken wat wij in deze behoeven. De voorzitter wijdt vervolgens eenige woorden aan de nagedachtenis van onzen hooggeachten voorzitter, dhr. A. Spierings, die uit ons midden door den dood werd weggenomen. Hij was de rechte man op de rechte plaats en wist steeds op tijd het gepaste woord te spreken. De heer G. v. d. Schans, die in zijn plaats door de afdeeling Sprang- Capelle en Omstreken van den N. C. W. B. werd afgevaardign in het bestuur van den Chr. Besturenbond, heet spr. hartelijk welkom en spreekt daarbij de hoop uit dat hij met de zelfde toewijding in het belang van den C. B. B. mag werkzaam zijn. Tenslotte deelt spr. nog mede dat op initiatief van het bestuur getracht wordt om in samenwerking met den N. C. W. B. en de plaatselijke af deeling N.C.W.B. een gedenksteen te doen plaatsen op het graf van onzen overleden voorzitter en heet dan nog in 't bijzonder welkom de heer van As, propagandist van het De notulen worden hierna gelezen en goedgekeurd. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden onder dank goedgekeurd. Bij de verkiezing van een voor- zitter werden achtereenvolgens ge kozen de heeren C. Braspenningen C. v. Caem, die echter beiden be dankten. Besloten werd dat het bestuur in een volgende algemeene vergadering met een voordracht zal komen. De heer v. As hield hierna een krachtig pleidjoi voor de chr. pers, in 't bijzonder voor het Chr Sociaal Dagblad. Spr. keurde ten zeerste af dat bij velen nog de z.g. neutrale pers in het gezin komt, wat niet in overeenstemming met ons chr. be ginsel is. Neutraal bestaat niet, men kiest voor of tegen den Christus. Ook het C.N.V. heeft ingezien dat de pers een machtig wapen voor de sociale actie kan zijn. De neutrale pers moet uit onze gezinnen en daarbij hebben de besturen een taak. De voorzitter dankt dhr. v. As voor het gesprokene, waarna hij met een woord van dank voor de op komst de vergadering met dank gebed sluit. De Chr. Gemengde Zangver- eeniging »Excelsior« zal op Maandag 15 Aug. a.s. per autobus een plezier, reis maken naar België. Een bezoek zal worden gebracht aan de grotten van Han en de Ardennen. VRIJHOEVE-CAPELLE. Het comité Sprang-Capelle c.o. van de Centrale voor Werkloozenzorg „.long Holland snakt naar werk" komt Vrijdagavond 29 Juli, om half acht in het gebouw voor Chr. Belan gen aan het Bruggetje alhier, in ver gadering bijeen ter bespreking van de in de maand Augustus te houden col lecte, voor de uitzending van jeugdige werkloozen naar de werkkampen. Wij vernemen dat Cand. J. Dijk te Zwolle, welke het beroep naar de (ieref. Kerk alhier heeft aangenomen, zich in begin van November te dezer plaatse zal vestigen. CAPELLE. m De postduivenvereniging „De Luchtvaart", gevestigd in het café van mej. Wed. A. van der Haart aan de Nieuwevaart, hield j.l. Zondag met jonge duiven een wedvlucht vanaf Vil- voorde, afstand gemiddeld 84 K.M., waarbij de eerste duif, welke vloog met een snelheid van 1061.58 m. per minuut, werd geconstateerd om 12.14. 17, terwijl de laatste prijswinnende duif, welke snelheid 1049,14 m. per minuut was, het hok bereikte om 12.25.57. De uitslag luidt als volgt: B. Pols 1 46; J. van Doornik 2 7 16 19 28 37 52; St. van Peer 3 13 41 47; Ph. van Tilborgh 4 45; C. Rosenbrand 5 6 42; H. Vos 8 29 54; Gebr. Verha gen 9 35; G. Treffers 10 20 30 33 44; Adr. Blom 11 23 31; J. de Jong 12 32 34; Adr. Spierings 14 49; J. Zwart 15; uebr. van Onzenoort 17 22 26 27 40; J. Versteeg 18 24 59; P. Nieuwenhui- zen 21 50 53; Adr. Klootwijk 25; J. Quirijns 36 58; W. Versteeg 38; J. Meter 39 55; Th. van Beek 43 56; H. Dalmeyer 48; J. Rosenbrand 51 en H. van Campen 57. Eerste overduif: G. Treffers. Aangetoonde duiven: J. de Jong; H. Vos; Gebr. van Onzenoort en C. Ro senbrand. Voor de a.s. Zaterdagnamiddag te houden liefdadigheidsvlucht vanaf Eysden ten bate der plaatselijke af deeling van het Groene Kruis en waar aan behalve de leden der postduiven vereniging De Luchtvaart alle ande re duivenliefhebbers uit de gemeente SprangCapelle kunnen deelnemen, worden de duiven Vrijdag 29 dezer des avonds tusschen 7 en 9 uur in het café van Mej. Wed. van der Haart in- gekorfd. Voor deze vlucht mocht het organi- seerend comité reeds verschillende prijzen in den vorm van huishoude lijke en luxe voorwerpen, alsmede ver- bruiksartikelen, benevens geldelijke bijdragen voor aankoop van prijzen ontvangen, terwijl nog steeds toezeg gingen van beschikbaarstelling van prijzen bij het comité binnenkomen. De leerlingen van de hoogste klassen der Openbare Lagere School in de Kom, een vijftigtal, maakten j.l. Vrijdag onder leiding van het onder wijzend personeel hun jaarlijksch uit stapje, deze keer naar Amsterdam. In vroolijke stemming werd des morgens half zeven met een tweetal touringcars, één van „Musa-Expres" uil Waalwijk en één van de „Onder neming" te Wijk-Aalburg, de reis aan vaard en over den Bosch, Zaltbommel, UI recht en door het Gooi naar Am sterdam gereden, waar een bezoek werd gebracht aan Artis. Hier geno ten de apen, roofdieren, zeeleeuwen, alsmede het aquarium, en vooral niet te vergeten de verschillende automa ten, meer in het bijzonder de belang stelling der kinderen. Na den middag werd Schiphol op gezocht, waar het gezelschap onder lei ding van een gids der luchthaven een tochtje maakten over het uitgestrekte vliegveld langs verschillende vliegtui gen in rust. Tevens zagen zij de aan komst en het vertrek van enkele lijn- vliegtuigen voor passagiers- en vracht verkeer, zoodat zij eenigszins een idee kregen van de bedrijvigheid op de luchthaven van de hoofdstad des lands. Langzamerhand begon het nu tijd te worden de terugreis te aanvaarden en over 's-Gravenhage en Scheveningen, waar langs de Boulevard werd gere den en in den speeltuin „De Bataaf" in de Scheveningsche Bosehjes nog een uurtje naar hartelust genoten werd, kwamen de kinderen vermoeid, doch in de allerbeste stemming en hoogst voldaan over de leerzame en prettige reis te ruim 10 uur weer bij de school aanwaar zij door velen werden opgewacht. Een woord van dank aan het onder wijzend personeel voor de goede zorg cn aan de autobusondernemers en hun chauffeurs, die met hun geriefelijke bussen de reis zeer hebben veraange naamd, alsmede aan hen, die door hun extra giften er het hunne toe hebben bijgedragen om enkele kinderen, die anders hiertoe niet de gelegenheid zouden zijn gekomen, een pretligen dag te bezorgen, mag hier niet ont breken. De voetbalvereeniging Excelsior speelde j.l. Zaterdag voor de compe titie van den Brab. Voetbalbond te Werkendam tegen Nova, welke wed strijd door Excelsior verloren werd met 52. De in de Ned. Herv. Kerk a.d. Loonschendijk gehouden collecte ten behoeve van de Evangelisatie te Haas trecht heeft ruim 46,opgebracht. Aan de Rijks Hoogere Burger school te Den Bosch werd o.m. van de lste naar de 2de klasse bevorderd A. van Wijlen en van de 4de klasse (B) naar de 5de klasse (B) A. van Hoek. Met het oog op de viering van den verjaardag van H.M. Koningin Wilhelmina en het kort daaropvolgend 40-jarig regeeringsjubileum is in een j.l. Maandagavond in het gymnastiek lokaal der O.L. School in de Kom ge houden vergadering besloten tot op richting van een buurtcomité voor de Kom, Winterdijken en Vaartkant. Tot leden van dit comité werden bij stem ming gekozen de heeren E. Colet, W. M. de Bas, A. van der Waals, J. Sneep en W. J. van Nieuwenhuizen. Teneinde te geraken tot oprich- t'ng van een wijkcomité voor Nieuwe vaart, Willem van Gentsvaart cn Zandschel in verband met de a.s. Oranjefeesten in de gemeente zal a.s. Donderdag 28 dezer des avonds 8 uur in het café van Mej. Wed. A. van der Haart aan de Nieuwevaart een verga dering worden belegd, terwijl op Vrijdag 29 Juli 1938 des avonds 8 uur in het café van den heer P. Pruyssers een vergadering wordt gehouden om te komen tot oprichting van een buurt comité voor het Westelijk gedeelte van de Nieuwstraat en de Korte Nieuwstraat. De volgende werkzaamheden, aanbesteed onder architectuur van Jac. Koenen Pzn. te Dongen zijn op gedragen: Het verfwerk van de fabrieksgebou wen der N.V. Lederfabriek v.h. J. v. d. AssumKersters aan de laagste in- schrijfster, de firma Gebr. v. d. Waals te Capelle. Het verbouwen van een woonhuis te Klein-Dongen nr. 26 voor A. Quirijns aan den laagsten inschrijver J. Mole- graaf te Sprang-Capelle. WAALWIJK W.G.V. Woensdag van 5.30— 6.45 uur Adspiranten II. Woensdag 78.30 uur. Gymnastiek aspiranten K. en V. Gymnastiekl. S. Woensdag 8 u. Cursus Transport- Colonne Roode Kruis O. L. School. W.G.V. Donderdag van 5.15 6.30 uur Adspiranten I, van 6.30— 6.45 uur Adspiranten III en van 7.30—10 uur leden. Donderdag 8 uur repetitie Ge mengd Koor O. en V. »De Eendracht«. Vrijdagavond van 7 tot 8.30 uur inkorven voor jonge duiven voor wedvlucht vanuit Halle. Vrijdag 8 uur Luxor Bioscoop »Leve de Vloot«. Vrijdag Theater Musis Sacrum »Het verliefde Spook«. Maandagavond van half 7 tot half 10 inkorven duiven voor wedvlucht vanuit Dax (Fr.) DEN BOSCH. Spoorwegovertreding te Waalwijk. Wegens overtreding van de spoor wegwet, had zich Maandag j.l. voor den kantonrechter te 's Hertogen- bosch te verantwoorden mej. A. van E. wonende te Waalwijk. Op 21 Mei j.l. des morgens om om half zeven, heeft zij, als hulp- overwegwachteres, belast met de bediening van de afsluitboomen van den spoorwegovergang bij wachtpost 27 te Waalwijk, verzuimd de af sluitboomen neer te laten, toen daar een trein passeerde. De vrouw bekende de overtreding te hebben begaan en voerde ter harer verdediging aan, dat zij zich had verslapen. De Ambtenaar van het O.M. eischte tegen de vrouw f 30 boete subs 30 dagen hechtenis. De verdediging werd gevoerd door mr. Witlox uit Den Bosch. De verdediger voerde aan dat de vrouw tijdens zes jaar dat zij als hulpspoorbaan wachtster haarfunctie ter assistentie van haar man ver vulde, nog nooit zelfs maar een be risping heeft gekregen. Thans leed haar man aan achias en zij ver pleegde en verzorgde hem geheel. De afgeloopen nacht was zij zes maal opgestaan daar zij erge pijn had, en daardoor had de vermoeidheid haar zoo bevangen, dat zij den wekker niet had gehoord en eerst door den passeerenden trein was gewekt. Ver- dediger bepleitte uiterste clementie. De Kantonrechter zal op Maandag 12 Sept. a.s. uitsprak doen, om den verdediger alsnog in de gelegenheid tl stellen, bewijsmateriaal over den aard der ziekte van den man over te leggen. Negerbloed in de aderen. Het Gerechtshof voor Erfboerderijen te Berlijn heeft een beslissing getroffen, waarbij een erfgenaam voor ondeugelijk is verklaard, de boerderij van zijn over leden oom over te nemen, omdat zijn overgrootmoeder negerbloed in haar aderen had. Deze beslissing is des te interessanter, omdat deze overgrootmoe der te Paramaribo was geboren, dus een Nederlandsche onderdaan was. Geknoei bij de militaire keuringen Bij de laatste keuringen voor den militairen dienst te Amsterdam is gebleken dat op groote schaal lichamelijke gebreken zijn gesimu leerd. Maandenlang zijn zoowel de justitieele als de politieautoriteiten bezig geweest een omvangrijk onderzoek in te stellen. Het resul taat was het volgende. Zeventien dienstplichtigen hebben volledig bekend dat zij systematisch hebben gesimuleerd. Zij hadden nauwkeurige instructies ontvangen hoe zij voor de militaire dokters moesten handelen om op grond van doofheid te worden afgekeurd. De jongens waren zeer goed ge ïnstrueerd. Het bleek dat zij regel matig een cursus in hetsimuleeren van doofheid volgden. De man die deze lessen gaf en daarvoor bedra gen tot f300,- vroeg, had alle instrumenten, die ook een oorarts bezit en kende alle wetenschappe lijke benamingen van het oorlijden. LONDEN'S VREDESPOLITIEK. In zijn met zooveel belangstelling af gewacht exposé over de Britsche bui- tenlandsche politiek heeft de premier Neville Chamberlain Dinsdag in het Lagerhuis o.a. de volgende mededeelin- gen gedaan: 1. In Spanje is het oogenblik om tusschenbeide te komen ten gunste van een wapenstilstand nog niet gekomen. Generaal Franco, die nog niet geant woord heeft op het non-interventie plan, heeft wel de Britsche formule aanvaard voor een onderzoek naar de gevallen, waarin Britsche schepen met opzet zouden zijn gebombardeerd. 2. Voor het herstel van de Britsch- Italiaansche vriendschap, dat ons dich ter bij een algemeene kalmeering in Europa zal brengen, is vóór alles noo- dig, dat de toestand in Spanje ophoudt den Europeeschen vrede te bedreigen. Als de Britsche regeering na het terug trekken der vrijwilligers van oordeel is dat Spanje geen bedreiging meer vormt voor den Europeeschen vrede, kunnen wij spreken van de „regeling van de Spaansche kwestie", die de voorwaarde is voor het in werking treden van het accoord met Italië. 3. De Cechoslovaaksche kwestie moet met koen en verstandig inzicht worden behandeld. Het is uitermate ge- wenscht, dat de twee partijen (de Ce- chische regeering en de Sudeten-Duit- schers) niet in een positie geraken, waarin zij niet meer kunnen geven en nemen. Op verzoek van de Cechische regeering heeft de Britsche regeering voorgesteld een enquêteur en bemidde laar (geen arbiter) naar Praag te zen den, die onafhankelijk van elke regee ring op eigen gezag kan optreden. 4. China kan ook anders dan met een leening worden geholpen. Engeland kan niet lijedlijk toezien, dat zijn belan gen aldaar worden opgeofferd. Bij het baden verdronken. Te Puttershoek was gistermiddag omstreeks vijf uur de veertien-jarige P. A- de Krom met enkele vriendjes aan het baden in het Lorregat- Plotseling schreeuwde hij om hulp en verdween vervolgens in de diepte. Onmiddellijk schoten de andere jongens toe. Zij slaagden erin het slachtoffer op het droge te brengen. Geruimen tijd werd kunstmatige ademhaling toegepast, doch men slaagde er niet in de levens geesten op te wekken. Onder het zand bedolven. De 13 jarige Rijswijker C. T. was met zijn moeder op het strand te Scheve ningen. Vlak bij de pier had hij een kuil gegraven van anderhalven meter en daaronder een gang. Nadat hij zijn hoofd en schouders ih de gang had gestoken stortte het uitgegraven zand in den kuil. De 28-jarige A. V., wonende in de Wassenaarschestraat te 's Gravenhage, heeft den geheel onder het zand bedolven ongen uitgegraven. Het slachtoffer was bewusteloos en is naar het Roode Kruis ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is ernstig. Zonder te kunnen zwemmen in de Maas gaan baden. Gisteravond zijn twee jongens, de 12 jarigen D. Krijgh en de 10 jarige D. van Herpt uit Well, gemeente Amer- zoden bij het baden in de Maas, even buiten Well, verdronken. Toen de jongens gisteravond niet in de ouderlijke woning terugkeerden, ging men op onderzoek uit. Even buiten het dorp Well werden langs de rivier de kleeren van de knapen gevonden. Na langdurig dreggen zijn de lijkjes vanmorgen oqgehaald. De jongens waren de zwemkunst niet goed meester. In welk blad vindt U berichten, verslagen, inge zonden stukken uit uw eigen gemeente, zoo uit voerig als Waar aanvragen om of aan biedingen van personeel, aanbestedingen, verkoopin. gen uit plaats en itreek, zooals ze voorkomen En dat alles voor in de week. ABONNEERT U THANS, MEISJE GEDOOD BIJ AUTO BOTSING. Twee autobotsingen. Gistermiddag 12 uur passeerde een personenauto, bestuurd door mej. Cleton uit België, den rijksstraatweg Den BoschGrave. In den auto be vonden zich een nichtje en een neefje van die dame, die de vacantie in Nij megen zouden doorbrengen. Ter hoog te van de uitspanning „De Kleine Elft" naderde met vrij groote snelheid een luxe auto bestuurd door den heer Emmerick uit Amsterdam, die van den weg van Zeeland (N.Br.) ter plaatse den grooten weg wilde opdraaien. Aangezien de bestuurder er waar schijnlijk niet van op de hoogte was dat de rijksweg een voorrangsweg is, hield hij niet in en het gevolg was, dat hij met groote vaart tegen den Belgischen wagen opbotste. Deze wagen werd een eind voort- geschoven en kwam vervolgens te recht tegen een paal van de eleelrische licht leiding, welke geheel afknapte. De geweldige slag werd tot ver in den omtrek gehoord. Verschillende omwo nenden snelden lehulp om de inzitten den van de verongelukte auto's te be vrijden. De bestuurder van den Am sterdamsehen wagen bleek slechts lichte verwondingen te hebben opge- loopen. De inzittenden van den Belgi schen auto echter wraren er erger aan toe. De bestuurder werd zwaar ge wond achter het stuurrad vandaan ge haald, terwijl het meisje geen teeken van leven meer gaf. Haar broertje had lichte verwondingen opgeloopen. De gewonden werden een in de na- hijheid staande woning binnengedra gen, waar hun de eerste hulp ver leend werd door dr. Canters uit Grave, die spoedig ter plaatse aanwezig was. Bij het meisje kon hij slechts den dood constateeren. Het kind moet hij de hevige hot sing vrijwel op slag zijn gedood. De dame was er eveneens zeer ernstig aan toe. Bij haar werden zware ver wondingen aan het hoofd en inwen dige verbloedingen geconstateerd. De dame werd, evenals het jongetje dat er veel minder erg aan toe was, naar het ziekenhuis te Grave vervoerd. De marechaussee uit Grave was spoedig ter plaatse. Het stoffelijk over schot van het meisje dat langs den weg was neergelegd, is in beslag ge nomen, evenals de beide zwaar be schadigde auto's. De marechaussee was nog niet met het onderzoek ge reed toen het tweede ernstige ver keersongeluk werd gemeld, dat op eenigen afstand te Neder-Asselt was gebeurd. Daar stond op den Rijksweg A i i a I

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 7