Binnenlandsch Nieuws. mn Buitenlandsch Nieuws. Zaterdag 30 Juli 1938 No. 60 De Echo van het Zuiden Tweede Blad Hebt ge U doorgezeten op de fiets? DE K.N.I.L.M. GAAT VLIEGEN NAAR SAIGON. Het fiat der beide betrokken regee ringen: de Fransche en de Nederland sche, in zake de lucht verbinding met Sa'jgon is thans verkregen. Nu zullen de noodige detail-rege lingen worden ontworpen voor de nieuwe lijn. DE VIERDAAGSCHE. Dinsdag is te Nijmegen weer de Vierdaagsche begonnen, het Neder- landsche wandelfestein, dat zich in de 28 jaren van zijn bestaan een buiten gewoon groote populariteit heeft ver worven. Dit jaar waren er 4700 inschrijvingen tegen rond 4400 het vorige jaar, sinds 1935, het jubileumjaar, toen de Vier daagsche voor den 25sten keer gehou den werd, is het aantal met ruim 1500 gestegen De Vierdaagsche is een evenement geworden in ons nationale sportleven, dat zijns gelijke in binnen- en buiten land niet vindt. Wij mógen er zijn op wandelsportgebied en geen ander land tippelt daartegen op. Is het niet typee rend, dat elk jaar een belangrijk con tingent buitenlanders aan de mar- schen deelneemt? Franschen, Duitschers, Noren, En- gelschen, Hongaren, Spanjaarden, al len hebben er hun steentje toe bijge dragen het internationale karakter van de marschen nog eens te accen- tueeren en de meesten zijn nog steeds vier dagen per jaar trouwe bezoekers van het gastvrije Nijmegen. Zoo gaat het trouwens met alle deel nemers. Wie eenmaal meegeloopen heeft, komt de volgende keer beslist weer en brengt dan meestal nog eenige vrienden- of vriend in nenwandelaars mee. De typische Vierdaagsche geest, de geest van saamhoorigheid en ver broedering, smeedt een sterke band tusschen wandelend Nederland en de jaarlijksche gelegenheid deze band te versterken wordt dan ook door allen dankbaar aangegrepen. Zoo wordt het aantal deelnemers telkenjare grooter en de capaciteit van het Vierdaagsche kampement moet dan ook haast onbe- grenst zijn. HET ONTSLAG VAN Ir. VAN DER VEEN. Het beroep ertegen door het Amhemsche ambtenarengerecht ongegrond verklaard. Het Arnhemsche ambtenarengerecht heeft uitspraak gedaan inzake hel be roep, ingesteld door ir. R. van der Veen, oud - rijkstuinbouwconsulent voor Zuid-Gelderland en oud-direc teur van de rijks tuinbouwwinter- school te Hees bij Nijmegen, tegen zijn ontslag uit beide functies. Het ambtenarengerecht heeft, uit spraak doende, het beroep van ir. van der Veen ongegrond verklaard. ONTHEFFING VAN DE WINKEL SLUITINGSWET. De minister van economische zaken heeft, in verband met de viering van het regeeringsjubileum van de Konin gin, burgemeesters en wethouders van alle gemeenten gemachtigd, een al dan niet voorwaardelijke ontheffing te verleenen van het bepaalde in de art. 2, onder b en c, en 8, le lid, onder b en c, van de Winkelsluitingswet, ten aanzien van de werkdagen, waarop de viering van hooger bedoeld jubileum in de verschillende gemeenten zal plaats hebhen. DE WERKLOOSHEID. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsont werp tot verhooging van het crediet voor de werkverruiming ontleenen wij het volgende: Ook naar de meening der regeering is het dringend noodzakelijk, niet al leen om de werkloosheid in belangrij ke mate te verminderen, maar ook om alle krachten er op gericht te houden, deze vermindering in het snelst mo gelijke tempo te doen geschieden. Intusschen mag nimmer uit het oog worden verloren, dat de geheele toe stand in de wereld er op wijst, dat het probleem van de werkloosheid er een is, hetwelk niet binnen zeer korten lijd in zijn vollen omvang is op te los sen. Hieruit vloeit voort, dat de te ne men maatregelen met beleid moeten worden genomen. Nimmer mag de re- geeringspolitiek lot bestrijding van de werkloosheid er toe leiden, dat op het Nederlandsche volk voor een lange toekomst zoodanige lasten worden ge legd, dat de ontplooiing van het be drijfsleven waaruit de werkgelegen heid allereerst moet voortkomen, in de toekomst zou worden belemmerd. Wat betreft de outillage van 't Werk fonds wordt opgemerkt, dat het noo dige is en wordt vericht om het met de noodige snelheid te doen. DE VERDWIJNENDE VOET GANGER. Een te 's-Gravenhage gehouden ver keerstelling heeft uitgemaakt dat in de drukke straten het aantal voetgan gers belangrijk minder is dan het aan tal wielrijders. Op de Laan van Meer- dervoort vormen de voetgangers slechts 9 pet. van het totale aantal passeerende personen, de wielrijders daarentegen 50 pet. Het rijwiel neemt als vervoermiddel de eerste plaats in. Daarna de tram en vervolgens de per sonen-auto. Langzamerhand verdwijnt dus de voetganger. De tijd dat men deze fi guur in het groote stadsverkeer nog slechts ziet als een sporadischen held, zich kronkelend en springend van het eene trottoir naar het andere, opge jaagd door een colonne auto's en fiet sen, schijnt niet ver meer verwijderd te zijn. ONDERWIJS AAN SCHIPPERS KINDEREN. Blijkens het rapport betreffende '1 lager onderwijs aan schipperskinde ren over het jaar 1937, waren er in 1937 11.435 schipperskinderen van den leerplichtigen leeftijd. Hiervan hebben 3358 (29.6 pet.) kinderen het geheele jaar een school bezocht. Van de overige kinderen zijn er 2960 (26.2 pet.) gedurende het geheele jaar niet op school geweest, 186 (1.8 pet.) hadden 1 tot 10 schooltijden, 264 (2.3 pet.) 11 tot 25 schooltijden, 264 (3.8 pet.) 26 tot 50 schooltijden, 671 (5.9 pet.) 51 tot 100 schooltijden, 1452 (12.8 pet.) 101 tot 200 schooltijden, 1219 (10.7 pet.) 201 tot 300 schooltij den, 704 6.2 pet.) 301 tot 400 school tijden, en 94 (0.9 pet.) 401 tot 500 schooltijden. Er is zegt het rapport verbete ring te constateeren. Het percentage van 0 schooltijden daalde van 28.2 in 1936 tot 26.2 in 1937 en dat van het aantal kinderen, dat het geheele jaar een school bezocht, steeg van 27.6 tot 29.6. Drie schipperskinderen hebben in het afgeloopen jaar niet minder dan 14 verschillende scholen hezocht. ABONNEERT U OP DIT BLAD. Grafschennis te Weenen Monument voor Schuschniggs eerste vrouw vernield. Nazis hebben het aan den weg van Linz naar Salzburg staande monument ter nagedachtenis aan Herma Schuschnigg, de eerste vrouw van den oud-bondskanselier, met dynamiet opgeblazen. Het monu ment stond op de plek, waar mevrouw Schuschnigg in 1935 bij een auto-ongeluk om het leven is EEN REGELING TUSSCHEN NEDERLAND EN GENERAAL FRANCO. De regeeringspersdienst deelt het, volgende mede In aanmerking nemende, dat het ge zag van generaal Franco zich thans uitstrekt over het grootste gedeelte van Spanje, heeft de Nederlandsche regeering met diens bewind een rege ling getroffen inzake wederzijdsche vertegenwoordiging in dier voege, dat elk van beiden een agent zal vestigen teneinde de belangen van zijn land- genooten voor te kunnen staan. Bovendien zullen in een aantal na der overeen te komen plaatsen sub agenten kunnen word benoemd, die werkzaamheden zullen verrichten, vergelijkbaar met die van consulaire ambtenaren. Een erkenning, hetzij de jure, het zij de facto houdt deze regeling niet in. In verband met bovenstaande ine- dedeeling van den regeeringspers dienst, doet men ons opmerken, dat een dergelijke regeling reeds eerder met Franco werd aangegaan door de regeeringen van Zwitserland en Tsje- cho-Slowakije. DE MAXIMUM-SNELHEID. 50 K.M. in alle gemeenten Het ligt in de bedoeling van den minister van Waterstaat, zoo meldt de Telegr., binnenkort bij de invoe ring van de Verkeerswet voor te stel len, voor alle plaatsen van Nederland een zelfde maximum snelheid te bepa len. Vermoedelijk zal dit voor de be bouwde kommen der gemeente 50 ki lometer per uur zijn. Vermoedelijk zal de minister een speling van 5 K.M. voorstellen, zoodat de automobilist of motorrijder eerst bij het overschrijden van 55 KM. straf baar zou zijn. gekomen. Wat flinke kerels toch Duitschland en Cechoslowakije De storm van verontwaardiging, welke in de Duitsche pers is losge broken over de publicatie van een deel van het door de Cechoslovaak- sche regeering opgestelde nationali- teitenstaluut, kan als 'n voorproefje worden beschouwd van de moeilijk heden, waarmede lord Runciman werkelijk naar zijn uitgangspunt terug vloog, zonder een tussenlanding te maken. Hij vloog van de zweefvliegtuig- school Homberg in Württemberg naai de Hesselberg, die 65 kilometer ver weg ligt, draaide daar om en vloog langs dezelfde route weer terug. Een bijzonder mooie prestatie is ook door den zweefvlieger Ludwig Hof- mann geleverd. Hij vloog van de zweefvliegscliool tTlrebbing, die in de buurt van Berlijn ligt, naar Deblin, dat bij Brünn in Tsjecho-Slowakije ligt. Op deze vlucht nam hij een pas sagier mee. Het vliegtuig was een tweepersoons vliegtuig, een z.g. „Kra- nich". Deze zweefvliegtuigen zijn ook al bij de Olympische Spelen in Berlijn vertoond. Twee schilders. Het begon juist voorjaar te worden in de Alpen. De bekende Duitse land schapschilder Hans TJhoma zocht een mooi plekje om te gaan schilderen. Hij ontdekte wel iets, maar moest daarvoor in de tuin van den schilder Mastl Niederhuber. Hij belde dus aan en vroeg of hij daar mocht schilderen. Maar Niederhuber viel hem in de rede (hij had hem verkeerd begrepen), en zei„Nee, nee beste man, ik koop geen schilderijen, ik schilder zelf." Eindeiijk lukte het Tfcoma om hem uit te leggen wat hij bedoelde en een tijdje later zat hij in de tuin en begon te schilderen. De kinderen van Nie- berhuber stonden erbij te kijken. Het kleine dochtertje zag, dat "l)homa al leen de bergen op de achtergrond en de bomen schilderde, maar dat hij de hond, die voor het schuurtje lag, niet op het doek zette. Ze vroeg toen aan haar broertje: „Waarom schildert hij de hond niet?" Maar broertje ant woordde: „Ach kind, dat is toch im mers veel te moeilijk voor hem, dat heeft hij nietg eleerd!" Intussen was Nieberhuber er zelf ook bij komen staan en keek erg keu rend naar het werk van zijn collega. Hij blies een paar grote tabakswolken de lucht in en zei toen, terwijl hij Thoma een klopje op zijn schouder Enge ls bemiddelaar te Praag in de komende weken zal hebben te kampen. Unaniem wijst de Duitsche pers 't Cechische ontwerp tot regeling van de minderheden- kwestie van de hand en verlangt nadrukkelijk van de Cechische regeering volledige inwilliging van de acht eischen, door Henlein, den leider der nationaal-socialistische Sudeten Duitschers, indertijd te Kaïlsbad geproclameerd. Op het laatst van Juli Als we in korte regelen den al- gemeenen toestand gaan samen vatten, zouden we dezen allereerst willen kenmerken met de woorden vacantiestemming en ontspanning. Er zijn zoo van die dingen in de natuur, waar geen regeerders, diplomaten of partijmannen tegen op kunnen werken. We herinneren ons uit het eerste jaar van den burgeroorlog, dat Franco's mannen op Kerstdag een of andere stad hadden gebombar deerd. De handen der republikeinen zagen toen nog zwart van de dynamiet-ontplolfingen, welke hon derden kerken hadden verwoest en de bodem was helaas nog niet droog van het bloed der duizenden omgebrachte priesters en nonnen. Maar desniettegenstaande, ze von den het »gemeen« van Franco, dat die op Kerstdag het vechten niet onderbrak. En deze gemeenheid seinden ze over heel de wereld. Traditie vermag veel. Zoo is het ook in de Juli- en Augustusmaand. Dan staat 't hoofd der menschen er niet naar om zich druk te maken over politiek en internationale kwesties. En daardoor is er in die maanden luwte in de internationale verhou dingen. Kon het altijd maar mooi weer en vacantiestemming zijn I De besprekingen te Oslo Omtrent de te Oslo gehouden besprekingen is het volgende communiqué uitgegeven: De ministers van buitenlandsche zaken van België, Denemarken, Finland, Luxemburg, Noorwegen, Nederland en Zweden, die 23 en 24 Juli te Kopenhagen hebben ver gaderd, hebben den internationalen toestand aan een bestudeering onderworpen. Zij erkennen, dat de toestand eenige reden tot ongerustheid geeft, doch zij blijven vol vertrouwen in de hoop, dat de volken en staats lieden het noodige zullen doen om voor de ernstige problemen van het oogenblik een oplossing te vinden. gaf: „Zie je, dat heb ik direct wel ge dacht dat u maar een beginneling is!" Nieuwe sloten. Tot nu toe waren de sloten voor deuren zo gemaakt, dat je de deur op slot kon doen als naar links of als je naar rechts draaide. Nu is een nieuwe constructie uitgevonden, die maakt, dat je een deur naar béide kanten kunt sluiten. Er zijn twee veren in het slot gemaakt, die ieder naar een andere kant werken. Als je de sleutel naar rechts draait, wordt vanzelf gemaakt, dat de goede veer gespannen wordt. Op hetzelfde ogenblik, dat je naar rechts of naar links draait, wordt de spanrichting omgekeerd. OPLOSSINGEN RAADSELS. 1. Het is eén kapel. 2. Redder. 3. Een bok. 4. De Schoorsteenveger. 5. De letter E. 6. Pot-lepel. Raadsels. 1. Het is geen huis, toch bouwt men het, Men eet het niet, toch kauwt men het. Als men 't niet kauwt, verbrandt men het. 2. Ik ken een kleed met lange mouwen. Die het heeft, mag het houwen, Die het ziet wil het niet. Die het heeft, ziet het niet. 3. Welke ketens rammelen niet. 4. Een wapen ben ik uit den ouden tijd. Ook in des jagers hand geducht. Een letter minder, zoo ben 'k een lek kere vrucht Hetzelfde nog eens gedaan. Wat blijft er dan nog staan. Ja raadt eens wat? Geld is het niet, geen geld, Toch wordt 't op prijs gesteld. Als een heele groote scha. 5. Wie heeft voeten zonder teenen? 6. Wat is onrecht, en toch doet men er geen kwaad mee? 7. Mijn eerste deel is helder wit, en daarvan maak 'k 's winters spelend mijn tweede deel, het geheel is een mooie bloem. andere kleren, hadden ze ook wel een beetje op de oude gewoonte om met 1 April grappen .uit te halen, ver trouwd en op die manier, kwamen ze vrij uit hun gevangenschap. EEN GESLAAGDE VLUCHT. Door Jan van Leeuwen. Er zijn in de geschiedenis verschil lende gevallen bekend, van gevange nen, die op de een of andere slimme manier uit hun gevangenschap ont snapten. Iedereen weet wel, dat Hugo de Groot, toen hij op het slot Loeve- stein gevangen zat in 1621, met behulp van zijn vrouw en hun trouwe dienst maagd, in een boekenkist wist te ont snappen. Hij kwam zo in Gorkum, ver kleedde zich daar als metselaar en ging naar Antwerpen. Zich in andere kleren te steken had heel dikwijls succes. De hertog van Lotharingen heeft ook op die manier geprobeerd te ontsnappen. De Fransen bezetten in 1634 Lotha ringen en hielden den Hertog in zijn kasteel in Luneville gevangen. Op de eerste April 1634 ging een boeren vrouw heel vroeg in de morgen naai de markt. Ze kwam onderweg een boei en boerin tegen, die .uit de richting van Luneville kwamen. Toen ze hen eens goed aankeek, herkende ze direct den hertog en zijn vrouw, die in deze kle ren uit het slot gevlucht waren. De boerin liep vlug naar de schildwach ten aan de poort van de stad en ver telde wat ze gezien had. De soldaten keken even stomverbaasd en barstten toen in lachen uit. „Alle mensen!" rie pen zij uit, „wat heb je ons aan het schrikken gemaakt moedertje, maar 't is een uitstekende grap! We geloofden het heus het eerste ogenblik. Wat is dat een kostelijke Aprilmop!" En hoe meer de boerin haar best deed om de soldaten te overtuigen, dat het werke lijk waar was, des te harder begonnen de soldaten te lachen. Nadat ze lang over de zaak gepraat hadden, besloten de soldaten om het toch even aan den officier, die dienst had, te vertellen. Maar ook deze be schouwde het verhaal als een April mop en wilde het niet verder vertellen, uit angst, dat dan iedereen hem uit zou lachen. De stadscommandant dacht al precies hetzelfde, toen hij een paar uur later de geschiedenis hoorde. Maar voor alle zekerheid zond hij toch maar een paar mannen naar het kas teel van den hertog. Deze mannen vonden het verhaal zo grappig, dat ze eerst zelf een hele tijd uit moesten lachen en het aan iedereen, die ze te genkwamen, vertelden. Die mensen lachten er ook allemaal hartelijk om en toen de mannen later in de beste stemming bij het kasteel kwamen en het aan de bedienden vertelden, hoor den ze daar, dat de hertog en zijn vrouw werkelijk ontvlucht waren. Toen lachten ze geen van allen meer. Er waren ondertussen al 8 uren ver lopen, sinds de hertog en zijn vrouw uit het kasteel ontsnapt waren, en ze waren al over de grens van Duitsch land gevlucht, waar ze bondgenoten en vrienden troffen. Behalve op hun DENKSPORT. In een hotel in Amsterdam logeerde een juwelier, die een hoeveelheid ju welen moest wegbrengen. Hij was bij na altijd op zijn kamer, want hoewel hij de juwelen goed verstopt had, was hij toch altijd bang, dat er dieven zou den komen. Op een goeden dag zat hij in zijn kamer een boek te lezen. Het was tus sen 4 en 5 uur. Ineens werd er geklopt en direct daarna kwam een goed ge kleed heer de kamer in. Hij zag den juwelier en zei meteen: „O, neemt u me alstublieft niet kwalijk, ik heb me in het nummer van mijn kamer vergist. Neemt u me niet kwalijk, dat ik u gestoord heb!" Hij maakte heel beleefd een buiging en ging weer weg. De juwelier was een ogenblik erg verbaasd, maar direct daarna sprong hij op, belde het kamermeisje en liet onmiddellijk den hoteldetectieve roe pen. Toen de detective het verhaal van den juwelier hoorde, zei hij, dat de vreemdeling direct gepakt moest wor den, want dat hij zeker een dief was. Hoe kon de detective nu zo gauw weten, dat de vreemdeling een dief moest zijn? •pcq uiz ap ui spiJR.wq spi guqapuiaaiA ap }«p 4>lflIurill0S -jccav icèou uiojeep sbav ph 'Jnap ap ubb isaaa }aiu jdopi 'uenS uauuiq jia\. jauieq uaSia uhz aiA\ 'ido^aS Jnap ap ucr 'uiRAVJf aaqaAvnf uap uba aauinq ap ui lïq jooa 'pcq SuqapuiaaJA a(i :§uissoido Zweefvliegen. Al jaren lang wordt geprobeerd met een zweefvliegtuig te bereiken, om eerst een heel eind naar een bepaalde plaats te vliegen en dan daarna, zon der te landen, terug te vliegen. Dit was nog nooit gelukt, tot voor korte tijd de Duitse zweefvliegleraar Max Beek Uw huid of voeten stukgeloopen Purol verzacht en geneest. Tube 45 ct. Doos 60 en 30 ct

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5