m mm GEMENGD NIEUWS. KERKNIEUWS. BURGERLIJKE VOOR BOUWERS. Marktberichten. gin af tot het einde zich geheel geeft, zij het tot te overwinning kan brengen. WIELRENNEN. DE RONDRIT DOOR FRANKRIJK. De Iielg Kint boekte Woensdag zijn derde etappe-overwinning. Deze achttiende etappe, Straatsburg Metz, lang 186 K.M., is geëindigd met een overwinning, de derde reeds, van den Belg Kint, die den sprint tegen vier van zijn concurrenten wist te winnen. Voor onze vertegenwoordigers is het een weinig bemoedigende dag geweest. Van Schendel was er niet veel beter aan toe dan gisteren. Middelkamp en Helle- mons reden eenige malen plat o.a. even voor de aankomst, toen er in snel tempo gereden werd. Tenslotte eindigde het drietal met een aanzienlijke vertraging, tengevolge waar van Schendel drie plaat sen in het algemeen klassement verloren heeft. Wij zien hem vandaag achter no. 50. Middelkamp had vanavond de 43ste plaats, hij had zich één nummer opge schoven. Dit komt omdat er een uitval ler was: de Franschman Xaisse, die den vorigen dag ernstige verwondingen op liep. Hellemons bezet als 55ste nog steeds de laatste plaats. Ondanks een aanval der Belgen heeft de Italiaan Bartali, die zich uitstekend wist te verdedigen, geen se conde van zijn voorsprong verloren. De zelfde positie als drager van de gele lei derstrui heeft hij met succes weten te handhaven. Behoudens onvoorziene om standigheden wordt hij ook beschouwd als de winnaar van dezen drie en dertig sten rondrit. DAMMEN. Persoonlijk Kampioenschap van Noord- Brabant 1938. Groep II. Deelnemers in deze groep: 1 D. Verhagen, „V.D." Ileusden. 2 J. Steiginga, „D.G.V." Raamsdonks- veer. 3 J. Pellikaan, „Ons Genoegen" Sleeu- wijk. 4 C. Kortlever, „Tlvoh Eindhoven. Rooster der wedstrijden Maandag 1 Aug. 8 uur n.m. D. Verha gen— J. Pellikaan. Dinsdag 2 Aug. 8 uur n.m. J. Steigenga C. Kortlever. Zaterdag 13 Aug. 5 uur C. Kortlever D. Verhagen, J. PellikaanJ. Steiginga. Dinsdag 16 Aug. 8 uur J. Steiginga I). Verhagen. Zaterdag 20 Aug. 5 uur C. Kortlever J. Pellikaan. Zaterdag 27 Aug. 5 uur .1. Pellikaan I). Verhagen, C. KortleverJ. Steiginga. Maandag 29 Aug. 8 uur D. Verhagen C. Kortlever. Dinsdag 30 Aug. 8 uur J. Steiginga J. Pellikaan. Maandag 5 September 8 uur D. Ver hagenJ. Steiginga. Zaterdag 10 Sept. 5 uur J. Pellikaan C. Kortlever. De eerste wedstrijd die a.s. Maandag in Heusden gespeeld wordt, beloofd zeer spannend te worden, daar beide spelers aan elkaar gewaagd zijn. Door het „Bouw- en Woningtoe zicht" Noord-Brabant (Oost) te 's-Her- togenbosch is onder de titel Raadge vingen voor Bouwers 1938 een aardige folder verschenen, met interessante wenken voor houwers. Om hel belang der zaak, ontleenen wij er een en ander aan Hooimaand '38. Heb uw woonstreek lief en bescherm haar eigen karakter en schoonheid, zij kan een bron van levensvreugde zijn voor U en anderen. Landschapsschoon is een rijk ge- meenschapsbezit, waaraan U zich niet moogt vergrijpen. Daarom Indien U gaat bouwen houd dan op de eerste plaats rekening met vorm en samenstelling van landschap, dorp en straatwand. Het landschap of dorps beeld is het overheerschende, het heeft de oudste rechten en uwe woning, kan toor of werkplaats is er aan onderge schikt. Indien uwe woning in land schap of straatwand sterk opvalt of zich opdringt is zij bijna zeker ver keerd, daar zij de rust van het geheel verstoord. Bovendien is haar belang rijkheid ten opzichte van de gemeen schap niet zoo groot dat zij iedereen op moet vallen. Denk er aan dat op dringerigheid een zeer onaangename vorm van ijdelheid is. Bpuw in overeenstemmingvmet het karakter van de streek en den inheem- schén woonvorm. Boots in hel dorp niet de stad na, noch in de stad het dorp; beiden hebben een andere ge aardheid en ook andere behoeften. Bouw in rustige, eenvoudige hoofd vormen en vermijd ingewikkeldheden. Rust en beheersching zijn bescha vingselementen; onrust hindert ande ren, is onaangenaam en leelijk. Tracht uw buren en kennissen niet te overbluffen en proheer uw huis niet meer te doen schijnen dan het in wer kelijkheid is. Wees ook in het bouwen waarheidslievend en bederf uw woon plaats niet met het product van uw klein-menschelijke ijdelheid. (Boven dien heeft iedereen die schijnvertoo- nihg toch door.) Wend U tot een goed architect, het maakt uw plan heusch niet duurder. Bovendien bereikt U een betere bruik baarheid en een grootere schoonheid. Hebt U een goede architect, schenk hem dan uw vertrouwen en wees niet eigenwijs. Verzamel geen brokstukken en details van andere gebouwen (uw huis is geen potpourri.) Let bij het bouwen voorts op de vol gende punten: Maak geen zwart voegwerk. 2. Mooie inheemsche dakbedek kingen zijn: Pannen, riet en stroo. Ge bruik liefst roode of gesmoorde pan nen. Gebruik geen zilverpannen, die men hier in Brabant soms ook wel blauwe pannen noemt. 3. Geen overbodige banden, rolla gen, verticale steenen, vertandingen, enz. in de gevels te metselen. Laat geen .metselwerk (hetzij bogen, rollagen of plinten) noodeloos buiten het gevel vlak steken. 4. De plint niet sterk afstekend te maken hij hetoverige metselwerk. 5. Het gebouw af te schilderen in bescheiden en harmonische kleuren, b.v. wit, groen en geel oker. 6. Indien U glas-in-lood toepast, neem dan een eenvoudige ruitverdee- ling en in geen geval bonte, scherpe kleuren. Opzichtig en sterk gekleurd glas-in- lood of ander fel gekleurd glas staat zeer ordinair en geeft in de vertrekken bovendien nog een onaangenaam licht. 7. Geen zichtbare beton lateien, terrazzo of kieswas in de gevels te ver werken. 8. Maak de afscheidingen van de voortuintjes en ook de erfscheidingen zeer eenvoudig. B.v. een haag, een so lide houten hekwerk of een muurtje met ezelsrug. 9. Maak geen gebroken daken. Een rechte kap met borstwering, die even veel ruimte geeft en bovendien veel mooier en solieder is, kost even duur. 10. Maak alles wat aan weer en wind blootgesteld is, degelijk en een voudig. Krullen en uitsteeksels kosten niet alleen veel geld van aanschaffing, doch zijn erg aan slijtage onderhevig en een bron van onkosten en verdriet. 11. Maak de dakvormen zoo een voudig mogelijk; houd bij het opzet ten van de platte grond reeds reke ning met een eenvoudige dakvorm. Vermijd ingewikkelde hoeken en kie len. 12. Vermijd het maken van dak kapellen als dit maar eenigszins mo gelijk is. Maak anders de dakkapellen niet te groot voor het dak, doch laat ze bescheiden blijven. In geen geval meer dan 1/6 van het dakoppervlak. 13. Regel de breedte en de zwaar te van de goot naar de hoogte van den mmm i Terug in het Vaderland. Na een verblijf van twaalf jaren in Nederl. Indië is Harer Majesteits »Sumatra« in het oude nest teruggekeerd. De bevolking van Den Helder was uitgestroomd om de bemanning een hartelijke ontvangst te bereiden. Op den voorgrond de marine kapel. Het door Lizzi Ansingh voor het stadhuis te 's-Hertogenbosch geschilderde portret van H. M. de Koningin. gevel en de grootte van het dak. Een klein dak moet ook een kleine goot hebben. 14. Leg geen bijzondere nadruk op bouwdeelen, die zeer ondergeschikt zijn aan het geheel. 15. Een mooie dakhelling ligt lus- schen de 49° en 52" graden. Een oude regel is: De schuine zijde van het dak moet 3/4 zijn van de overspanning. 16. Zorg dat er voldoende metsel werk blijft tusschen ramen en deuren. Een raam is een opening in de muur. De muur is niet een opvulling tus schen de ramen. 17. Indien U langs een boerderij of woning op het platteland een goot brengt, maak dan liefst een zinken hanggoot of een houten bakgootje. Groote houten gooten zijn hier uit den booze en kosten meer geld aan onder houd dan een eenvoudige goot. De er varing heeft bovendien uilgewezen dat hel bijtijds opnieuw schilderen der boerderijgoten gewoonlijk verwaar loosd wordt. 18. Geef cle vrij-liggende boerderij een goede ligging op de windstreken, dit is veel voornamer dan dat iedereen de voordeur zien kan. Geef echter de weg naar de voordeur duidelijk aan (door middel van een pad of poortje). 19. Bescherm op het platte land uw huis door een doelmatige beplan ting. Boomen zijn natuurlijke zonne- luifels, die weinig aan onderhoud kos ten en die, wanneer zonneschijn ge- wenscht is, zelf hun bladeren oprui men. Zij beschermen uw verfwerk en bijgevolg ook uw huis en uw beurs. Bovendien vormen zij nog een schoon bezit. 20. Laat de ramen met elkaar har monieeren, zorg dus dat ze een on derlinge overeenkomst hebben. 21. Houdt de schoorsteenen zoolang mogelijk binnendaks, dit is niet alleen mooier, maar ook veel practischer. De schoorsteen is dat deel van den houw hetwelk het meeste aan verwering on derhevig is. Hoe langer ook de schoor steen binnendaks blijft des te beter trekt hij. 22. Vermijd het maken van platte daken. Een schuin dak is voor ons kli maat het meest praktisch en duur zaam. 23. Maak den ingang van een plat telandshuis eenvoudig en solide. Geen diepe nissen en portalen, geen niets zeggende sprongen en uit metselingen en niet te veel glas in lood. Men maakt soms ingangen die meer kerkraam zijn dan toegangsdeur; dit is verkeerd. 24. Maak het maximum lichlop- pervlak in de woonvertrekken niet meer dan 1/4 van het vloeroppervlak. Te veel glaswand in een vertrek kan ook schadelijk zijn doordat er een te groot afkoelend oppervlak is. Boven dien vormen te groote glasvlakken een wanddoorbreking die buiten lee lijk staat en binnen minder bruikbare vertrekken geeft. 25. Maak de winkelramen met de deuren niet meer dan ten hoogste 2/3 van de breedte van het gevelvlak. 26. Vermijd zooveel mogelijk het maken van erkers. Meestal zijn ze overbodig en kan uitzicht desge- wenscht ook wel op andere manier verkregen worden. Maak in geen geval een erker in een gevel welke korter is dan 8 Meter. 27. Bestudeer eens de goede oude bouwwerken uit Uw eigen omgeving en tracht dan de reden eens op te spo ren waarom met hel vroeger zóó ge maakt heeft. 28. Geef U rekenschap vair de ka rakteristieke bouwvormen Uwer ei gen streek en verwerp de goede be proefde vormen en constructies niet voor slechte of twijfelachtige nieuwen. Twee baders verdronken. Bij het baden in de zee alhierzijn gisteren de 33-jarige geneesheer W. Mosselman uit Appingedam en zijn 20-jarige dienstbode, Mej. C, Smit verdronken. Groote diefstal in museum te Leiden. Bij de sluiting gistermiddag van het museum voor Geologie en Mineralogie te Leiden werd ontdekt, dat in een der zalen en vitrine was opengebroken en dat een aantal edelsteenen, als diamanten, robijnen, satfieren, smaragden, berijlsteenen, aqamarijnen en topazen ontbraken. Ernstig verkeersongeluk te Giessendam. Gistermiddag omstreeks vijf uur heeft zich te Giessendam een ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij een vijfjarig jongetje om het leven is gekomen, en twee meisjes, van zes en vier jaar, verwondingen hebben opgeloopen. Het vijfjarig zoontje van de familie Krielaart.dat met vacantie bij familie aldaar logeert, wilde den weg over steken om met enkele vriendjes en vriendinnetjes, die aan den andere kant van den weg stonden, te gaan spelen. Uit de richting Gorcum naderde evenwel een vrachtauto. De bestuurder wilde het jongetje ont wijken, doch slaagde daarin niet. het jongetje werd gegrepen en op slag gedood. De auto had inmiddels ook het zesjarige dochtertje van den heer Baggerman en een vierjarig meisje geraakt. Het eerste kind werd tegen de grond gesmakt en liep een ern stige hoofdwonde op. Het vierjarig meisj kreeg een lichtere wonde aan het hoofd. Het dochtertje van de familie Baggerman is naar een ziekenhuis vervoerd. Het andere meisje kon ter piaatse worden ver bonden en naar huis worden ge- bracht. Bij het baden verdronken. Gisteren om ruim half een is de 17-jarige W. Jansen uit Venlo bij het baden in de Maas bij Tegelen verdronken. De jongeman bevond zich ver van den kant, toen hij plotseling begon te zinken. Hij riep om hulp, waarop zijn kameraad hem tegemoet zwom en hem beet pakte. Toen hij nog tien meter van den oever verwijderd was, moest hij wegens vermoidheid den drenkeling loslaten, die daarop in de diepte verdween. Politie en een dokter waren spoedig aanwezig. Na een half uur slaagde men er in het slachtoffer te vinden. Geruimentijd werd nog kunstmatige ademhaling toegepast, doch J. bleek overleden te zijn. Het stoffelijk overschot is naar het r. k. ziekenhuis te Tegelen overgebracht. De Katholiekendag te Nijmegen A.s. Zondag een oproep van den kansel. Een affiche van Jos. van Woerkom. Al staat de opening van den Katholiekendag op Zondag 18 Sept. te Nijmegen niet onmiddellijk voor de deur, toch zijn de voorberei dingen in vollen gang. Zij zijn gericht op een zoo groot mogelijke deelname van de diocesanen en op het leggen van den noodzakelijken financiëelen grondslag. Zoo heeft dezer dagen het Uit voerend Comité een beroep gedaan op de Eerw. Heeren Pastoors van het geheel diocees Den Bosch om Zondag van den kansel de geloovigen aan te sporen den Katholiekendag te Nijmegen te bezoeken niet alleen, maar ook om door den koop van steunkaarten dezen dag financieel mogelijk te maken. De propaganda is er op gericht, dat niemand van het komend Congres onkundig blijft. Dezer dagen zal over hetgeheele Diocees een pakkende affiche wor den verspreid, die ieders aandacht zal vragen voor de leuze van dezen Katholiekendag: »Arbeid voor ons volk is actie voor God«. De affiche, die zeer goed geslaagd is, is vervaardigd door Jos. van Woerkom. De kunstenaar heeft het motief van een rijksappel verwerkt met het kruis, het geheel gebracht in de Nederlandsche kleuren tegen een achtergrond van geel wit. In de vaag aangegeven kroon van de rijksappel is de leuze van den Katholiekendag aangebracht. Waalwijk, 29 Juli '38 Biggen: Gem 15—18 gulden. Ongem. 10—13 gulden. Eieren4 cent. DRUNEN. Geboren: Wilh., zv. Joh. Biekens-Krol Alle- gonda, dv. Corn. Lambrechts-v. <1. Heu vel. Gehuwd Henr. Dikmans en Ant. Klerks Christ Klerks en Chr. Pulles. GEERTRUIDENBERG. Geboren: Hendrik, zv. T. de Vos-Kip Louis, zv. C. J. A. C. van Biezen-de Ruyter. Gehuwd Cornelis J. Goofjaers, oud 24 jaar en Dymphna A. Riool, oud 22 jaar. Ingekomen: Catharina J. M. Suijker, van Vlaardin- gen Huberdina A. v. d. Pluijm, vai> Dussen Henricus G. v. d. Heykant en echtgenoote, van Made. Vertrokken: Ambrosius v. d. Pluijm naar Udenhout Lammert L. Ensing naar Arnhem Adriana Spoor naar Eindhoven. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGE VING.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 7