GEMENGD NIEUWS. BOEKBESPREKING. BURGERLIJKE STAND SPORT Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk. SLUITING CURSUS 1937-1938. Donderdagochtend had in een der loka len van de Rijksvakschool voor Leerlooiers en Schoenmakers, de sluiting plaats van 't cursusjaar 1937-1938. Onder de aanwezigen bemerkten wij naast directeur en leeraren op, de heeren Spapens, Roestenberg, Buijckx en Man- naerts namens de Commissie van Advies en den heer de Kort als gecommitteerde. De heer Ir. van der Waerden, directeur der School, hield de gebruikelijke toespraak, waarbij hij tevens den uitslag der examens mededeelde. Hij sprak als volgt: M. H. De sluiting der cursussen is altijd een hoogtepunt van het schooljaar, omdat zij ons hier feestelijk samenbrengt en door velen met groote spanning wordt tegemoet gezien. Jammer genoeg is het niet voor al len een gunstig slot, maar voor verreweg dc meesten is ze dat toch wel. Ik roep de gasten, die zich de moeite ga ven deze sluiting bij te wonen een hartelijk welkom toe, in de allereerste plaats na tuurlijk de leden der Commissie van Ad vies, maar ook de gedelegeerden van schoen- en lederindustrie; de ouders dei- huidige en der toekomstige leerlingen en dan onze vrienden van de pers, die straks naaf wij hopen wederom door goed-gedo- cumenteerde beschouwingen hare gewaar deerde medewerking verleenen, 0111 het zoo mogelijk nog beter bekend worden van ons instituut te bevorderen. Zij kunnen dit naar onze meening gerust doen, daar de tentoonstelling der werkstuk ken hun zal overtuigen, dat ons onderwijs iedere vergelijking kan doorstaan. Het is voor ons instituut een ongunstige omstandigheid, dat ons land betrekkelijk zoo klein is en voor den buitenlander in het algemeen te duur. Daardoor moeten wij tot onze lessen wel leerlingen toelaten, waarvan de leeftijd en algemeene ontwik keling zeer sterk uiteenloopen. Het leef tijdsverschil der leerlingen vooral speelt een groote rol, terwijl de leeftijd bovendien meer en meer neiging naar het minimum vertoont, hetgeen voor het verwerken van de theoretische vakken niet als een voor deel kan aangemerkt worden. Enkele leerlingen zijn dan ook te speelsch en te weinig ernstig geweest, waardoor de resultaten van het genoten onderwijs moes ten lijden. Dit geldt vooral voor de boven- werkafdeeling der schoenfabricage, die vrij lastig was, maar ook voor de looierij-afdee- ling. Ons instituut doet ook nuttig werk door werkloozen tot de dagschool toe te laten, waardoor de mogelijkheid voor hen, om in de industrie weer plaatsing te vinden be vorderd wordt. Slechts in uitzonderingsgevallen weten deze zich op te werken tot een diploma, welke leerlingen dan tot de ernstige en be kwame behooren. De vakschoolopleiding is ook in deze blijkbaar permanent moeilijke tijden zeer noodig, om de schoenindustrie op peil te kunnen houden en het mag dan ook verwonderen, dat het telkenjare zoo veel moeite kost om voldoende leerlingen te trekken. Het geld aan deze opleiding besteed werpt in ieder geval ruimschoots zijn vruch ten af al mag het voor menigeen moeilijk op te brengen zijn. Ieder jaar weer moet van deze plaats aangedrongen worden om toch niet te lang te wachten om zich te la ten inschrijven, terwijl de leerlingen aan geraden worden, om goede propagandisten voor onze school te zijn. Tot de leerlingen zeg ik: „Alleen een bezadigd optreden, ge staafd door gedegen kennis met volle ap- préciatie voor het kunnen en streven van anderen, waarmede of waaronder U wer ken moet, zal kunnen zorgen, dat U op de plaats komt, die U toekomt en ook, dat U zich daarop zult kunnen handhaven. Beschouwen wij thans de resultaten in de verschillende afdeelingen bereikt: I. Looierijafdeeling. Deze cursus begon met 8 leerlingen, welk aantal 11 October klom tot 9, om 20 No vember wederom te dalen tot 8, daar één der leerlingen ernstig ziek werd. Op 28 Maart van dit jaar verliet ons een der leerlingen, die beroeps-officier werd. Het was voor deze afdeeling een zware slag, toen de leeraar-looiineester ziek werd. Deze ziekte, die zich aanvankelijk niet ernstig liet aanzien, verergerde dermate, dat hem een langdurig verlof moest worden gege ven. Wij vonden gelukkig direct een goed plaatsvervanger, in de oud-leerling van on ze school, de heer de Jong, die ook in de industrie met succes werkzaam was. Hoe wel het buitengewoon moeilijk is plotseling in het onderwijs van een ander, zeker als dat op hoog peil staat, in te vallen, heeft de heer de Jong zijn taak uitnemend ver vuld, waarvoor ik hem dankbaar ben. Het samenwerken met hem schonk mij een onverdeelde voldoening, en toch ben ik verheugd, dat wij onze looimeester de heer Suermondt wederom in ons midden hebben, als geheel hersteld, zoodat hij de nieuwe cur sus wederom zal kunnen geven. Een geluk kige omstandigheid is tevens, dat voor de nieuwe cursus van deze afdeeling thans reeds voldoende leerlingen zijn ingeschre ven. Terugkeerende tot het verloop van de cur sus kan gezegd worden: 7 leerlingen volgden den cursus verder tot het eind. Een der leer lingen, die wel goed zyn best gedaan heeft, kon echter geen examen doen, van de 6 ove rigen kregen 4 een diploma en wel: A. A. v. Delft, Tilburg, praedicaat goed. F. A. Clahsen, Enschedé praedicaat goed. H. N. M. Termeer, Oirschot, praedicaat goed. G. A. J. Vos, Tilburg, praedicaat voldoende. II. Schoenfabricage afdeeling. Deze afdeeling was maar matig bezet en trok in totaal 24 deelnemers, waarvan 1 Duitscher uit Kopenhagen maar 14 dagen en 2 werkeloozen resp. een week en enkele da gen aan ons instituut werkten. Het was onze leeraar van de machinale schoenmakerij, die ernstig ziek geweest was, nog niet mogelijk de lessen direct te geven, zoodat op de ge waardeerde hulp van den waarnemenden leeraar, den heer Tempelaars, nog geduren de een maand beroep gedaan moest worden. 7 October echter trad de heer Mustert, tot onze vreugde wederom in dienst. a. Bovenwerk. Deze afdeeling begon met 8 leerlingen. In October kwamen er 2 bij, waardoor het aan tal klom tot 10. Gedurende 14 dagen werkte aan deze afdeeling een Duitscher uit Kopen hagen. Van de 10 leerlingen trok er 1 zich voor bet examen terug; 1 leerling moet nog het begin van de lessen inhalen, waarna hij examen kan doen; 1 leerling verwierf het diploma niet. De overige 7 leerlingen behaal den allen het dipoma en wel: Georg Hajduska, Hongarije, praedicaat goed. E. R. Klerks, Ned.-Indië, praed. goed. Adr. Cloin, Dongen, praed. vrij goedgoed. D Smit, Ned.-Indië, praed. vrij goed. A. Nieuwenhuysen, 's-Bosch, praed. vrij goed P. W. Iverkhofs, Dongen, praed. vrij goed. M. v. d Ven, Tilburg, praed. voldoende. B. Onderwerk. Deze afdeeling begon met 7 leerlingen, waarvan 4 werkeloozen en 1 weesjongen. Dit aantal steeg in October even tot 9 door 2 werkeloozen, die echter spoedig verdwe nen. In October, November, December en Februari kwam er telkens 1 leerling bij, zoodat op 4 Februari het aantal leerlingen 11 bedroeg. Op 25 Mei kreeg 1 der werke loozen een betrekking. Van de overige 10 leerlingen waren er aan het eind van de cursus een drietal die geen examen konden doen, daar zij theoretisch onvoldoende wa ren. Van de overblijvende 7 leerlingen waaronder een Zwitser, behaalden er 6 een diploma, terwijl no. 7 als hij het aan het begin niet medegemaakte ingehaald heeft, een diploma zal krijgen. De praedicaten zijn: H. Geiger, Zwitserland praedicaat goed tot zeer goed; L. Bresson, Tilburg praed. goed tot zeer goed; J. Kemperman, Silvolde praed. goed; J. Brouwers, Sprang-Capelle praed. vrij goed; J. Irik, Waalwijk praed. vrij goed; C. Ligtvoet, Kaatsheuvel praed. voldoende. Van de bovenwerk-afdeeling verwachten wij vrijwel-alle leerlingen terug om, zooals normaal is, hun studie te voltooien. Van de onderwerkafdeeling zal er een naar de bo- venwerkafdeeling gaan. Wij wenschen allen die terugkomen een goede welverdiende vacantie want het cursusjaar aan onze school is wel uitzon derlijk lang. De geslaagden wenschen wij veel succes toe in de maatschappij hetzij in eigen zaak hetzij in betrekking. In beide gevallen zal veel van hun gevergd worden. Wij hebben het onze voor U gedaan aan U om daarvan een gepast gebruik te maken en ook uwe bruikbaarheid als mensch te bewijzen, want het mag wel gezegd: „Er zal van U meer verlangd worden dan uitsluitend parate kennis". Houdt goede moed, want ieder onzer heeft in een of andere richting een zekere mate van geschiktheid, die mits goed gebruikt, ter gelegenertijd hem de ge legenheid biedt te slagen. Daar de voorzitter van de Commissie van Advies, de heer J. L. Gijn, wegens onvoor ziene omstandigheden plotseling verhinderd was aanwezig te zijn, meende de heer Roestenberg in den geest van de Commis sie te handelen door namens deze een woord van waardeering te richten tot directeur, leeraren en leerlingen. Spreker weet wat het voor de leeraren zeggen wil, om mees ter te blijven over een aantal jongelui, die liever voetballen en zwemmen dan in de schoolbanken zitten. Veel moeite hebben zij zich moeten getroosten om de studenten de noodige kennis bij te brengen en spr. brengt hen daarvoor hartelijk dank. Verder wenscht hij de heeren Mustert en Suermond geluk met hun herstel. Verder ging spreker diep in op de waarde van het diploma en de toekomst die de afgestu deerden thans wacht. Men moet niet den ken, dat nu men eenmaal het diploma heeft men er is. Integendeel, de grootste moei lijkheden komen pas nu men moet trachten zich een plaats in de maatschappij te ver werven. Spreker weet wel dat het er met de meeste bedrijven ook niet al te rooskleurig voor staat, doch hij is er eveneens van overtuigd dat wanneer men ernstig wil en zich de hier opgedane kennis te nutte maakt er zeker een emplooi te vinden zal zijn. Er moet dan evenwel aangepakt worden. Vele zaken zijn achteruitgegaan doordat de kinderen het door de ouders opgezette werk niet voldoende waardeerden, doordat zij be treffende deze materie een verkeerd in zicht hadden. Spreker dringt er daarom op aan, dat zij, die nu de school gaan verlaten, dit terdege zullen inzien en hun beste Krachten zullen aanwenden om iets in de maatschappij te bereiken in hun eigen be lang met alleen, maar ook tot genoegen der leeraren en tot groote voldoening nunner ouders. Namens de cursisten van de looierij-af- deeling sprak hierna de heer F. Llahsen die in een keurig opgezette speech het als een plicht meende te voelen nier woorden van waardeering en dank te moeten bren gen voor het vele dat zij op deze schooi nebben mogen ontvangen wat betreft de theoretische en practische studie in de looierij wetenschappen. De lessen, aldus spreker, die wij van den geachten heer directeur, mochten ont vangen hebben ons een glashelder inzicin verschaft in de grondbeginselen der scheikunde tot in de laatste jaren toe, zoo dat wij dit stellig als een hechte basis voor 'n verdere studie kunnen beschouwen. Ook de lessen van den heer Suermondt, zoowel de theoretische als de practische in de lederbereiding, looierijtechniek en admi nistratie zijn een bron van openbaring voor ons geweest en wij betreurden het dan ook zeer, dat U om gezondheidsredenen ge noodzaakt waart uw taak tijdelijk over te dragen aan dhr. de Jong, die wij hier in het hijzonder gedenken om de groote tact en de doelbewuste en vastberaden wijze waarop hij ons om de finishing touch gegeven heeft, die ons maakte tot menschen die vol vertrouwen en zekerheid het leven kunnen binnentreden. Voorts vernamen wij dat de uitbreidings plannen voor de looierij-afdeeling het sta dium der verwezenlijking naderen. Wij wenschen U, Hooggeachten Directeur ge luk daarmee en hopen dat het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ook in de toekomst ruime gelden zal vo- teeren voor de verdere vervolmaking van dit instituut. Rest ons nog een woord van dank en waardeering aan den geachten heer v. d. Ven, die ons velerlei laboratorium-moei lijkheden op zoo'n prettige wijze deed te hoven komen. Verder spraken nog woorden van dank de heeren J. Kemperman, namens de On- derwerk-afdeeling en A. Cloin namens de Bovenwerk-afdeeling. Namens de buitenlandsche studenten sprak H. Geiger (Zwitserland), die in bet Duitsch de overtuiging gaf dat het hem hier zeer goed bevallen was. Speciaal wees spreker op de vele tegemoetkomingen die zij bij de studie van directeur en leeraren ondervonden, waardoor de moeilijkheid voor de buitenlanders, voor het volgen der cursussen tot een minimum werd geredu ceerd. Speciaal dankte spreker nog de hee ren Dumoulin en Matheijssen voor de aan gename samenwerking om te sluiten met den wensch dat wanneer een der leeraren of leerlingen eens in Zwitserland mocht ko men een bezoek hem zeer aangenaam zou zijn. Dan werd nog het woord gevoerd door den heer de Jong, die daarmee tevens een afscheidswoord sprak, daar hij als leeraar de school weer gaat verlaten in verband met het herstel van den heer Suermondt. Hij dankte verder Directeur, leeraren en leerlingen voor de aangename en hartelijke verstandhouding die er onderling steeds ge- heerscht heeft om te sluiten met de hoop ,uit te spreken dat deze wederzijdsche sym pathie ook in de toekomst gehandhaafd mag blijven. De heer van der Waerden sprak dan nog een algemeen opwekkend woord tot de leer lingen. In het bijzonder tot den heer Fr. Clahsen, die namens de looierij-afdeeling in zoo'n keurig betoog spreker voor de ge geven lessen bedankt had. Met een hartelijk afscheidswoord aan den heer de Jong sloot spreker. Nadat dan de diploma's en puntenlijsten werden uitgereikt, maakten wij een rond gang over de tentoonstelling. De tentoonstelling. In de afdeeling Schoenmakerij kregen wij een goeden indruk van het hooge peil waarop het onderwijs aan deze inrichting staat. De verschillende producten die wij hier in handen kregen getuigen van ijverige werkers onder zeer kundige leiding, zoodat deze werkstukken den toets der kritiek ruimschoots kunnen doorstaan. Ook het reclame teekenen welk onder- deel aan deze school de volle aandacht heeft, konden wij zeer bewonderen. De looierij-afdeeling. De hier geëxposeerde producten getuig den al evenzeer van groote tot ontwikkeling gebrachte vakkennis. In de afdeeling zware lederwaren zijn croupons zool-, tuig- en chroomvetleer ge- exposeerd, die werkelijk aan de hoogste te stellen eischen voldoen. De afdeeling bovenleer en luxe leersoor ten exposeerde o.m. Javabox, Sportbox en persian die er al evenzeer mochten zijn. Summa summarum kan gerust gezegd worden dat de studenten die met succes deze school gevolgd hebben, werkelijk allen eerste klas vaklui geworden zijn, die bij voortgezette practische studie hun weg wel zullen vinden. Kind in weck-ketel verdronken. In hel gehucht de Dijk te Asten heelt gisteren ten huize van den landbouwer van Z. een tragisch ongeval plaats gehad. Toen het ruim 1-jarige kind even zonder toezicht was, is het in een met watergevul uen weck-ketel gevallen en jammer lijk verdronken, Pogingen om de levensgeesten weer op te wekkeu waren vergeelsch Door vrachtauto overreden. In de Burgemeester Stulemeyer. laan te Bergen op Zoom heeft een ernstig ongeluk plaats gehad, waar bij een motorrijder, een zekere Pui man, het slachtoffer is geworden. L)e motorrijder reed door een Rruispuut op het oogenblik, dat uil een zijstraat de vrachtauto van de tirma Martens uit Oosterhout kwam gereden. Door gladheid van den weg slipte de motorrijder P. bij hel uitwijken met zijn motor, met hel gevolg, dat hij onder de vrachtauto terecht kwam en een eind werd meegesleuid De motorrijder bleel met een gapende wonde aan hel hoofd bewusteloos op den weg lig gen. Nadat de man door den mili tairen dokter den heer Kole voor- loopig was verbonden, werd hij per ziekenauto naar het Burger Gasthuis vervoerd. De toestand van den man is ern stig. In het zwembad omgekomen. De 2l-jarige zoon van de familie Boers te Eelde is in het gemeente zwembad aan den Graaf üttosingel te Zullen, vermoedelijk tengevolge van hartverlamming, overleden en verdronken. Een vriend, met wien hij zich te water had begeven,miste' hem op zeker oogenblik. Deze waarschuwde het badpersoneel. Na ruim een halfuur gelukte het aan een lid van de Zutfensche reddings brigade den jongen op te duiken. Dr. Hartsuiker kon toen slechts den dood constateeren. Twee personen om het leven gekomen bij het kantelen van een wagen. Op den Zwolschen weg te De venter is een zware trailer omge slagen, waarbij twee passeerenue personen de 69 jarige H. Koningen de 17-jarige A. van 't Spijker gedood werden. De bestuurder van de trailer wilde uitwijken voor sen wielrijdster, waarbij de zware wagen aan de linkerzijde van den weg terecht kwam en door het sterke remmen kantelde. K. en van 't Sp, kwamen onder den wagen terecht, waarbij eerstgenoemde zwaar werd gewond en de laatste onmiddellijk gedood werd. Nadat K. naar het ziekenhuis was overgebracht, is hij spoedig overleden. De bestuurder van den trailer W. Wolthuis uit Groningen kreeg een verwonding aan een zijner armen. Het Dwergencongres te Boedapest. Wordt een LiLiputtengemeenschap geslicht? De Hongaarsche hoofdstad zal binnenkort 'n internationaal congres binnen haar muren hebben, zooals in de wereld nog niet heelt plaats gevonden: het wereldcongres dei dwergen! Men heelt Hongarije als gastvrij land voor deze conleientie uitgekozen, aangezien men daar hel grootste aantal Liliputters telt. Up de 20.000 inwoners treft men daar i mensch aan van abnornaal kleine afmetingen. Het aantal blanke dwei- gen wordt overigens op 60.000 geschat. Zij allen zullen op het i ternationaal congres vertegen woordigd zijn door gedelegeerden. De organisator van het congres woont zelf in Boedapest en is slechts 80 cm. groot. Desondanks behoort hij tot de «Grooten» in de wereld der Liliputters, en wordt dikwijls de koning der dwergen genoemd. Deze Julius Gont overweegt name lijk het stichten van een eigen Liliputterwereld in de vlakte van Hongarije. Zijn onderdanen weigeren nog langer onder de «Goliaths» te leven, in hun reusachtige bedden te slapen, op hun onmogelijke stoelen te klauteren en naar de klink van de deur te moeten springen. Gont eischt een gebied, waar hij zijn eigen stad kan stichten, waarvan de afmetingen natuurlijk in alle op zichten worden aangepast aan de afmetingen der bewoners. Hier zullen zij het eerst recht naar hun zin hebben Overigens is Gont ook als koopman bekend geworden. Zooals bekend, staat onder zijn leiding te Boedapest een warenhuis dat de Liliputters alle artikelen «aangepast» kan verschaffen. Van het elegantste heerencostuum tot het avondtoilet, van het eenvoudig ste werktuig tot luxueuse poppen- meubelen kan de Liliputter hier vinden, wat zijn hartje begeert. Schoenen kan men hierin een grootte krijgen, die in geen enkele normale winkel te koop zijn. in 't warenhuis wordt geen bediende aangenomen die langer dan een meter is. De dwergenkoning voert verder een>r verbitterden strijd, om bij de wet verboden te krijgen dat dwer^n langs kunstmatigeu weg »gemaakt« worden, riy strijd tegen de af en toe in sommige landen nog voor komende gevallen van moeders, die alle moeite doen hun baby's klein te houden, om hen dan aan net circus over te kunnen doen. L)e bestrijding van dit barbaarsche verschijnsel zal eveneens op het congres ter sprake komen. Een nieuwe druk, de vijlde van «Zangzaad voor kampeerders» deel 11 (19e tot en met 23e duizendtal), samengesteld door Jan Waldorp met tekeningen van Wim van Vliet is verschenen. Een woord van aanbeveling lijkt ons niet noodig. De snelheid, waar mee de drukken van Jan Waldorp's liederenbundel elkaar opvolgen, wijst wel op de uitstekende selectie Uie bij de samenstelling in acht is genomen, en op het practische for-R maat, waaiin het boekje de wereld in werd gezonden. Bovenuien is «Zangzaad voor Kampeerders» niet »voor alles wat» maar ook »van alles wat» en er is dan ook keus in overvloed: vroolijke liedjes, fijne gevoelvolle liedjes, liederen in verschillende talen en dialecten, waarbij vooral de Neder- landsche en Zuid-Afrikaansche af deeling belangrijk werd uitgebreid. Deze liedjes zijn voorzien van een begeleiding voor iluit en luit is aangegeven. Daarom zouden wij ieder die de natuur intrekt wilen aanraden: »Neemt «Zaugzaad» mee op uw zwerftochten; immers: «Wo man singt, da lasz Dich ruhig nieder. Böse Menschen haben keine Lieder!» Uitgave N.V. Hollandia-Drukkerij Baarn. »Wij staan niet alleen«, roman door James Hilton, f 1,75, geb. f 2,50. Hollandia drukkerij N.V. Baarn. We hebben van denzelfden schrij- k ver vroeger al eens gerecenseerd hef' lijn geteekendekostelijke boek »Good bye mr. Chips«, en het zal begrij-- pelijk zijn dat wij dit nieuwe werk met interesse hebben gelezen. Hij behandelt hier een kleinen Engelschen dokter, die z'n patiënten en z'n vak met warmte dient, die volop voor z n taak berekend is en ook in z'n laak een man van be. teekenis is. Buiten z'n vak echter een droomer en onhandige, waarmee in eigen kring maar betrekkelijk weinig rekening wordt gehouden. Maar Hilton maakt van hem een bizoudere figuur, fijn geteekend, gevoelig geschreven isa het lezen van z'n nieuwe roman een ware geestelijke ontspanning, een mooi en prettig boek. RAAMSDONK. Van 16 tot en met 22 Juli 1938. Geboren: Petrus J. M. z.v. Adriaan Verschure en Theodora M. Fijneman. Marti- nus J. z.v. Martinus P. Zijlmans en Maria Fr. va nder Pluijm. Overleden: Pieter W. Heurter echtg. van Anke: Stobbe oud 30 jaren. VOETBAL. R. W. B. Na enkele maanden van intensieve training onder zeer bekwame leiding staat thans voor onze RWB'ers weer een serie mooie oefenwedstrijden op liet programma. Als eerste oefenwedstrijd is voor net eerste en het tweede elftal een uitstapje naar BW Den Bosch vastgesteld, en wel op Zondag a.s. Er wordt gespeeld tegen resp. BW l en 3* De reis wordt gemaakt per fiets, e.u het vertrek is vastgesteld om 10.30 vanat het clublokaal. Vervolgens wordt op Zondag Augus tus op het RWB-terrein een wedstrijd «fespeeld tegen den ex-tweede klasser SVW uit Gorinchem, terwijl het bestuur thans nog in onderhandeling is met W ir- lemll, Gudok en Nevelo, waarop wij terzijnertijd terug hopen te komen. ADVERTEERT IN DIT BLAD. i

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 8