Binnenlandsch Nieuws. Sportnieuws. een dubbeltje Hebt ge U doorgezeten op de flets? GEMENGD NIEUWS. I N DIT BLAD? I N D I T BLAD vlootzaken, uit het vredesverdrag van Neuilly worden geschrapt, d.w.z. dat aan Bulgarije rechtsgelijkheid wordt toegekend ten aanzien van bewape ningszaken. Zooals men weet maakte het verdrag van Neuilly voor de Balkanstaten een einde aan den oorlog. Bulgarije en Turkije moesten daarbij het gelach be talen, zooals Duitschland dat moest doen bij het verdrag van Versailles. De groote mogendheden, die in hoofdzaak bij deze kwestie betrokken zijn, Frankrijk, Engeland en Italië zijn op de hoogte gehouden van de onderhandelingen, die thans ten einde zijn gevoerd, en hebben geen bezwaren gemaakt. Tusschen de partijen zal een pact worden onderteekend, waardoor de vroegere Balkanentenle veranderrf wordt in een Balkanbond, waarin Bul garije opgenomen zal zijn. Waarschijn lijk zal verder aan Bulgarije een eco nomische uitweg naar de Aegeische zee verleend worden. Met Frankrijk hebben onderhande lingen plaats om Bulgarije te helpen met een leening van 300 millioen. Uw huid of voeten stukgeloopen Purol verzacht en geneest. Tube 45 ct. Doos 60 en 30 ct. ORANJE-NASSAU-TENTOON- STELLING TE 's-HERTOGENBOSCH. Ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum der regeering van H.M. de Koningin zal in het begin van Sep tember a.s. in het Museumgebouw van het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noord- Brabant te 's-Hertogenbosch eene his torische tentoonstelling gehouden worden. Deze tentoonstelling zal meer in het bijzonder betrekking hebben op de oude en nieuwe contacten tusschen het huis Oranje-Nassau en Noord-Bra bant en zal omvatten een keur uit de oude en nieuwe merkwaardige boek werken in het eigen bezit van de bi bliotheek van het Genootschap, mede op het gebied van de biographie en de breedere vaderlandsche lotgevallen van het Nederlandsche Vorstenhuis. T)evens zal in de vitrines der Van Sasse van Ysselt-zaal, het sedert eenige jaren nieuw ingerichte Prenten-kabi- net van het Genootschap, worden uit gehangen een keur, evenzeer uit eigen verzamelingen, van historische pren ten en oude, oorspronkelijke teekenin- gen van biographischen en plaatselij ken aard, mede rondom dezelfde on derwerpen. De tentoonstelling zal met een pas sende herdenkingsvergadering van de leden van het Genootschap worden geopend. Het tariefverdrag met Denemarken. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer, in zake het wets ontwerp tot goedkeuring van het op 2y Juni 1937 te Kopenhagen tusschen Nederland en Denemarken gesloten tariefverdrag, zegt de re geering o.m. het volgende: Wat betreft de schade, welke ge vreesd wordt voor onzen landbouw als gevolg van de verlaging van het invoerrecht op versch en gekoeld rundvleesch, zij aangevoerd, dat de invoer van vleesch door de contin- genteering binnen bepaalde perken gehouden wordt. Wat de waarde en de hoeveelheid van het in Nederland uit Denemar. ken ingevoerde vleesch en van de in Denemarken uit Nederland inge voerde bloembollen betreft, kan worden opgemerkt, dat deze zich bewegen binnen de grenzen van de contingenten, vastgesteld in de ver trouwelijke overeenkomst van 29 Juni 1937, welke overeenkomst in middels met ingang van 1 Juli j.l. door een nieuwe is vervangen. Met de nog vele wenschen van Nederlandsche exporteurs met be trekking tot hun alzet naar Dene marken is in de nieuwe met 1 Juli in werking getreden contingenlee- ringsovereenkomst zooveel mogelijk rekening gehouden. Lord Mayor van Londen naar Rotterdam. Naar de N.R.Ct. verneemt heeft hetgemeentebestuur den Lord Mayor van Londen uitgenoodigd een bezoek aan Rotterdam te komen brengen, welke uitnoodiging door den Lord Mayor is aangenomen. Het officieele bezoek zal plaats vinden in het midden van de maand September en wel op den I7den. De Lord Mayor zal bij dit bezoek vergezeld worden van eenige voor aanstaande personen van het Lon- densche gemeentebestuui Het bezoek heeft voornamelijk ten doel de buitenlandsche gasten kennis te laten maken met de Rot- terdamsclie haven. Hoewel dit bezoek direct volgt op den Rotterdamschen Havendag, die op 16 September wordt gehou den, houdt de komst vandeEngel- sche autoriteiten geen verband met dien dag. Emigratie naar Australië. De verklaring van den Australi- schen minister sir Earle Page, plaats vervangend premier van Australië, dat Nederlandsche emigranteu wel kom zijn en hoe meer er komen hoe liever, heeft stroomen aanvra gen van Nederlanders doen binnen komen, zoowel bij Nederlandsche autoriteiten als bij den Australischen «High Commissioner® te Londen. Rij nader onderzoek ter bevoegder plaatse is evenwel gebleken, dat deze verklaring misschien in de toekomst, wanneer een regeling tus schen de betrokken autoriteiten is tot stand gekomen, in vervulling zal gaan. Voor het oogenblik staat wel vast, dat de velen die hopen spoedig naar Australië te kunnen emigreeren teleurgesteld zullen moe ten worden. Enkele berichten hebben den indruk gewekt ol Nederlanders on der bepaalde faciliteiten kunnen worden toegelaten. Doch hierom trent verkeert men nog in het sta dium van onderhandeling. Een de finitief accoord is nog niet bereikt. Nederlanders, die er thans heen zouden willen gaan, moeten wel bedenken dat voor hen nog de be palingen voor gewone buitenland, scbe emigranten gelden, waarbij als eerste eisch is een bedrag van 200 Australische ponden, dat is ongeveer f 1500 als bezit per persoon. Ten slotte wees men er nog op dat het momenteel volkomen nut teloos is te informeeren naar emi gratiemogelijkheden naar Australië. Er zullen nog maanden moeten verloopen voor men bij de stichting Landverhuizing definitieve mede- deelingen zal kunnen doen. Juli deed ons tekort aan zonneschijn. Het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt geeft het volgende voorloo. pige overzicht van het weer in Juli 1938. Gemiddeld over de vijf hoofdsta. tions was in Juli de ochtendtempe ratuur een halve graad beneden normaal, in de drie decades, resp. twee en een graad beneden en een halve graad boven normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 5den en den 31sten, resp. drie graden beneden en drie graden boven normaal. De gemiddelde da- gelijksche maximum temperatuur was een graad beneden normaal, het gemiddelde dagelijksche mini mum ongeveer normaal. De neerslag was in Friesland ongeveer twintig procent boven nor maal, overigens normaal, tot twintig procent beneden normaal, en in het Zuiden van het land twintig tot dertig procent beneden normaal. Te De Rilt werden 149 uren zonne schijn waargenomen tegen 206 uren normaal. spelen. Hoewel de Kozakken Boys het voordeel van eigen veld hadden, bleken zij het toch tegen NEO niet te kunnen bolwerken en konden zy niet verhinde ren dat de NEO-ploeg niet minder dan 8 maal wist te scoren. De Kozakken Boys wisten met één doelpunt de eer te red den, Uitslag 81 voor NEO. DUIVENSPORT. DE JEUGDIGE VLIEGERS. Op Zondag 31 Juli hield de P.D.V. „De Jeugdige Vliegers" te Waalwijk en „De Postduif" Drunen een gecombineerde wedvlucht vanuit Halle (België). Afstand 121 K.M. Los om 8 uur. Wind West. Eerste prijsduif om 9.52.43; snelheid 1067 M. per min.; laatste prijsduif om 10.7.48; snelheid 944 M. per min. De prijzen werden behaald als volgt T|i. v. d. Geld 1 19 25; H. Knippels 2 7 10 36 48; P. Willemse, Drunen 3 6 9 29 41 43 49; C. Schuwer 4; A. van Eeten 5 8 31 37 39 45; Corn, de Peffer 11 38; Ant. Timmermans 12 34; H. Pul lens 13 14 15 28 40 44; Jos. de Peffer 16 21 23; A. Stam 17 20 24 27 30; Van Dommelen, Drunen 18 46; Jan Veltman, Drunen, 22; H. van Ravensteyn, Drunen 26 35; B. v. d. Pennen 32; Ant. van Hilst 33; André Verhoeven 42; A. Smits, Dru nen 47. WIELRENNEN. BAANKAMPIOENSCHAPPEN VAN NEDERLAND. Zaterdag begonnen op de Stadionbaan te Amsterdam de wedstrijden om de baankampioenschappen van Nederland. De groote verrassing was wel dat in de kwartfinales de achtervolgingskampioen Frans Slaats werd uitgeschakeld door uitgeschakeld door Groenewegen. De voornaamste uitslagen zyn: Sprint. Finale amateurs: 1 Ooms (kampioen van Nederland); 2 Van der Vyver; 3 Derksen. Finale önafhankelijken: 1 Peperkamp (kampioen van Neder land); 2 Van Rossum; 3 Te Loo. Finale profs: 1 Van Vliet (kampioen van Nederl.); 2 Kremers; 3 van der Linden. Finale algemeen sprintkampioenschap: 1 van Vliet 4 pnt. (kampioen sprint van Nederland); 2 Ooms 6 pnt.; 3 Peperkamp 8 pnt. Achtervolging. Halve finales: le serie: 1 Pijnenburg 6 min. 29 3/5 sec.; 2 Groenewegen (opgegeven). 2e serie: 1 Klink 6 min. 32 3/5 sec.; 2 Schulte. SPRANG. S. D. O. Het eerste elftal van SDO onving j.l. Zaterdagmiddag Rijswijk op bezoek voor het spelen van een competitiewedstrijd voor de Zaterdagmiddagcompetitie van den Brab. Voetbalbond. SDO had hier ge makkelijk werk; de gasten waren in het geheel niet tegen de SDO'ers opgewas sen. Het einde kwam met 90 in het voordeel van de thuisclub. De SDO-junioren speelden j.l. Vrij dagavond voor de Waalwyksche jeugd- competitie tegen WSC A te Waalwijk. De jeugdige SDO'ers wisten de winstpun tjes mee naar huis te brengen, wat een byzonder goede prestatie is tegen de sterkere tegenstanders. Uitslag 21 voor de SDO-junioren. Op het terrein van SDO zal a.s. Donderdagavond wederom een compc- titiematch gespeeld worden tusschen het tweede en derde elftal van SDO voor de Zomeravond-competitie van den B.V.B. Het zal voor het tweede, elftal noodig zijn deze wedstryd ernstiger op te ne men dan de vorige week, want anders zal blyken dat het lagere elftal wederom met de overwinning gaat strijken. N. E. O. Het eerste elftal van NEO maakte j.l. Zaterdagmiddag de reis naar Werken dam om tegen de Kozakken Boys aldaar een competitie-wedstrijd voor de Zater dagmiddag-competitie van den B.V.B. te Om den derden prijs: 1 Groenewegen 6 min. 28 4/5 sec.; 2 Schulte. Finale1 Pijnenburg (kampioen van Nederland) 6 min. 30 4/5 sec.; 2 Klink 6 min. 35 4/5 sec. TOUR DE FRANCE. Bartali winnaar. Zaterdag is de Tour de France voort zet met de twintigste en voorlaatste étap pe van Reims naar Rijssel, totale lengte 199 K.M. Op deze étappe werd tusschen Laon en St. Quentin, een afstand van 44 kilometer, tegen het horloge gereden, tijdrit werd gewonnen door den Belg Vervaecke in 1 uur 4 min. 40 sec., ge volgd door zijn landgenoot Vissers, den Franschman Cosson en den Italiaan Cot- tur. Onze landgenoot Hellemons eindigde op de 32ste plaats in den tijd van 1 uur 8 min. 29 sec „terwijl Middelkamp 48ste werd in 1 uur 10 min. 41 sec. Van Schen- del tenslotte belandde op de 55ste plaats in 1 uur 13 min. 49 sec. De étappe werd gewonnen door den Belg Neuville in den tijd van 4 uur 10 min. 29 sec., voor Fréchaut (Frankrijk) in 4 uur 11 min. 49 sec., Lauwers (Bel gië), Majerus (Luxemburg) en Bini (Ita lië). Van de Nederlanders arriveerde Hel lemons het eerst als negende in den tijd van 4 uur 17 min. 54 sec. Daarop volgde Van Schendel als dertiende in den zelfden tijd, terwijl Middelkamp als 49ste eindigde in 4 uur 24 min. 58 sec. De laatste étappe. De laatste etappe werd een triomph- tocht van de nog in de koers liggende renners naar Parijs. Ditmaal waren het de Franschen Magne en Leducq, die étap pe-winnaars werden en wel met een der- gelijken voorsprong, dat Italië nog juist van de tweede plaats in de landenrang schikking kon worden gestooten. Bartali werd winnaar. Na 13 jaren is het weer een Italiaan, die de tour wint. België zegevierde in de landenrangschikking. De uitslag van de laatste étappe luidt: 1 A. Magne en Leducq beiden 8 uur 54 min. 50 sec.; 3 Louviot 8 uur 59 min. 45 sec.; 4 Galateau, 5 Kaminet, 6 Yvon Marie, allen zelfden tijd; 7 Vicini 7 uur 5 sec.; 8 Kint, 9 Oubron, 10 Canardo, allen zelfden tijd als Vicini; 25e Middel kamp 9 uur 4 min. 27 sec.; 50e Van Schendel 9 uur 5 min. 7 sec.; 51e Helle mons zelfdij tijd. EJiiulstand algemeene rangschikking: 1 Bartali (Italië) totaaltyd 148 uur 24 min. 50 sec. 2 Vervaecke (België) 148 uur 43 min. 17 sec. 3 Cosson (Frankrijk) 148 uur 54 min. 161 sec. 4 Vissers (België) 148 uur 59 min. 16 sec. 5 M. Clemens (Luxemburg) 149 uur 9 min. 59 sec. 43e Middelkamp 151 uur 31 min. 57 sec. 50e Van Schendel 152 uur 1 min. 36 s. 55e Hellemons 155 uur 23 min. 14 sec. Landenrangschikking eindsand 1 België 447 uur 10 min. 7 sec. 2 Frankrijk 447 uur 53 min. 36 sec. 3 Italië 447 uur 54 min. 13 sec. 4 LuxemburgZwitserland 450 uur 13 min. 6 sec. 5 Frankrijk b 450 uur 18 min. 38 sec. 6 SpanjeNederland 450 uur 25 min. 36 sec. 7 Frankrijk c 451 uur 14 min. 56 sec. 8 Duitschland 454 uur 16 min. 3 sec. DE RONDE VAN ETTEN. Veertigduizend toeschouwers hebben Zondag brandende zon en tropische hit te getrotseerd om de ronde van Etten te volgen. Hun opofferingen zijn evenwel niet te groot geweest want het was een fraaie en spannende wedstryd. Uitsla.» profs en önafhankelijken 1 J. Braspennincx, Princenhage, 120 K.M. 3 uur, 16 min. 26 sec. 2 G. Valen- tyn, St. Willebrord, 3 J. Gommers, Don gen, 4 H. Jansen, Breda, 5 M. Buuron, Bergen op Zoom, 6 Stuyts, Hoogerheide, 7 Franken, Belg, 8 P. Joosen, Breda, 9 J. Theuns, Princenhage, 10 A. de Korver, Willemsdorp, 11 J. de Meyer, Belg. 12 T|i. Hopstaken, Roosendaal, 13 van den Maagdenberg, O.-Gastel, 14 de Clercq, Breda. 15 M. Heeren, Breda. 16 R. Schip pers, Roosendaal. 17 L. Motké, Utrecht. 18 C. van de Ven, Ginneken. 19 W. Reu ter, Amsterdam. DE RONDE VAN APELDOORN. Onder groote belangstelling is voor de tweede maal de ronde van Apeldoorn verreden. De profs en önafhankelijken reden 120 kilometer. De Korver uit Willemsdorp toonde zich buitengewoon in vorm. Hij behield den geheelen rit de leiding. Piet van Nek haalde hem, na eerste eenigen tegenstand te hebben geboekt in. Valen- tijn en J. Braspennincx vormden met hem al spoedig de leidende ploeg. Pijnen burg viel uit wegens een vastgeloopen as, terwijl Slaats opgaf. Aan de laatste ronde namen nog slechts 18 renners deel. De uitslag was1 De Korver, Willems dorp, 3 uur 21 min. 4.3 sec.; 2 P. van Nek, 3 Valenlijn, 4 Braspennincx, 5 Van Amsterdam, 6 Keizer, 7 J. v. d. Stelt, 8 Khntenberg, 9 G. v. d. Ruit, 10 C. van Ginderen. MOTORSPORT. DE T.T.-RACES. Onder belangstelling van naar schat ting 80000 personen zijn Zaterdag op het circuit te Assen de jaarlyksche T.T.-races verreden. De voornaamste uitslagen zijn: 500 c.c., klasse C. 1 G. Meier, Duitschland, BMW 134 m. 34 sec., gem. uursnelheid 147,5 km. 2 A. van Hamersveld, Nederland, BMW, 135 m. 51 s„ gem. uursnelheid 145,9 km. 3 D. Serafini, Italië, Gilera op 1 ronde. De snelste ronde werd gereden door G. Meiers, D., op DMW in de 5e ronde in 6 m. 31 sec., gem. 152,1 km. De snelste Nederlander was A. van Hamersveld, tijd in de 3e ronde 6 min. 36,6 sec., gem. 150,2 km. 350 c.c.: 1 E. Mel lor s, Eng., Velocette 134 m. 40,6 sec., gem. 132,7 km. 2 Willy van Gent, Nederland, Velocet te 141 m. 44 sec., gem. 125,9 km. 3 F. Binder, D. idem 143 m. 13,6 sec., gein. 124,7 km. De snelste ronde werd gemaakt door E. Me Hors Eng. op Velocette in de 3e ronde, tijd 7 min. 11,2 s., gein. 138.1 km. De snelste Nederlander was Willy van Gent, Nederland, op Velocette, in de 4e ronde in 7 min. 37,6 sec., gem. 130,2 km. Verdronken bij het baden en zwemmen. Zondagavond tegen zeven uur was een viertal jongelui te Berg aan de Maas gemeente Urmond, in de rivier gaan Daden. Op een gegeven oogenblik ver dwenen twee van hen in de diepte- Een van hen kwam nog boven en werd toen dooreen makker, die hem in veiligheid wilde brengen, gegrepen. De redder moest hem echter spoedig loslaten, daar de grootere jongen hem te zwaar was- Deze verdwenen weer in de aiepte. Vermoed wordt, dat de jongens in een kuil zijn geraakt. De slachtoffers zijn de 14-jarigen Willy Steins en de 13 jarigen Wolters beiden wonende te Berg aan de Maas. Zondagmiddag omstreeks zes uur ging de 19 jarige Herman van de Glind uit Ede, die de zwemkunst niet machtig was in den Rijn baden. Hij raakte in een kuil, werd door den stroom meegevoerd en verdronk. Hoewel de politie geruimen tijd heeft gedregd, ig hij er niet geslaagd het lijk van den jongenman te vinden. Te Geysteren is bij het zwemmen in de Maas verdronken de 23 jarige kor poraal der politle-troepen P. J. Souren die gedetacheerd was bij de groep Wan- sum. Hij was afkomstig uit Kerkrade, Zondagmiddag is bij het baden in de Krabbe te Angeren verdronken de 23 larigen A. Ingendaa. Een predikant uit Angeren. ds. van Selms, die in de nabijheid zwom, zag het ongeluk gebeuren en trachtte den jongeman te bereiken. Deze dreef echter af. Nadat men drie uur gedregd had, werd het lijk op de zelfde plaats gevonden, waar het slacht offer was verdronken. Vermoed wordt, dat hij in een draakolk is terechtgekomen. Als tragische bijzonderheid zij nog vermeld, dat drie jaar geleden, eveneens op een Zondag, een broer van 't slacht offer bij het zwemmen om het leven is gekomen. Gistermiddag waren eenigen jongens tusschen Oppenhuizen en Sneek aan het zwemmen in een put, waaruit zand wordt gegraven voor den aanleg van den rijksweg afsluitdijk—Heereveen. Een van de jongens, de 16-jarige L, de H. uit Sneek, die niet kon zwemmen kwam in een gedeelte, waar tien meter water stond. De jongen verdween in de diepte en kon niet meer gered worden. Het lijk is in den loop van avond opgehaald. Gisteravond om 8 uur is in een door de kanalisatie afgestaan gedeelte van de Maas onder Reek de 18-jarige A. L. die met enkele vrienden aan het baden was in een kuil geraakt en verdronken Pogingen om de levensgeesten op te wekken, hadden geen succes. Kindje van balcon gevallen Maandagochtend is een 14 maanden oud kindje, dat door de moeder even zonder toezicht was gelaten van het balcon van een woning in de Kerkstraat te Beverwijk gevallen. De kleine is met ernstige verwondingen naar het Roode Kruis-ziekenhuis overgebracht, waar het in den loop van den morgen is overle den. Doodelijke aanrijding. Zaterdagvoormiddag heeft op den Rredaschen weg bij de Krabben- bosschen een aan rijding plaats gehad, het 15-jarig meisje reed daar per fiets in de richting Breda en ontmoette ter plaatse een viertal fietsende dames. Tijdens het uitwij ken passeerden van beide richtingen autos, waaronder een autobus van de B. B, A. Genoemd meisje is even met een der dames is aanraking geko men met het gevolg, dat zij tegen de autobus aanbotste, waardoor zij op den weg werd gesmakt. Met een gapende hoofdwonde een hevig bloe dend is het meisje, nadat geestelijke en medische hulp verleend was, naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda overgebracht, waar het spoedig na aankomst is overleden. Van een trap gevallen. De 6-jarige Marietje Lenders te legelen, is bij het afgaan van een trap van haar ouderlijke woning komen te vallen. Het kind kwam zoo ongelukkig terecht, dat het op slag werd gedood. Een ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Vuurzee te Lage-Zwaluwe. Maandagvoormiddag brak brand uit bij den landbouwer Joh. Flipsen aan de Groenstraat tc Lage-Zwaluwe. Vermoedelijk door het spelen met lucifers door een van de kinderen van het talrijk gezin. In eenoogen. blik waren het huis met inboedel en de schuur, waarin hooi en land bouwgereedschappen een prooi der vlammen. Doordat mej. Flipsen moeite had om haar kroost in vei. ligheid te brengen, die in de koestal aan het spelen waren, moest zij zien dat ongeveerduizendgld. geborgenin kistje, door de brand verloren gin gen; tevens vernamen wij dat Flipsen laag verzekerd was. Direct vatteookdelandbouwschuur van C. Beljaars vlam, waarin hooi en landbouwgereedschappe bevond en, die eveneens totaal verbrandde. De verzekering dekt de schade. Daarna ging de vuurzee over op de twee onbewoonde woningen van de Gebr Marcus, welke ook in een minimum van tijd plat gebrand waren. Ook hier dekt de verzekering de schade. Terwijl A. Tabak met de spuit op hol was en het paard en spuit in het water terecht kwam, waarbij 't paard erg gehavend werd, speelden de vlammen rustig om hun prooi. Toen de spuit op het droge was viel er nipts meer te blusschen, daar alles in een uur tijd was afgebrand. in welk blad vindt U berichten, verslagen, inge zonden stukken uit uw eigen gemeente, zoo uit voerig als Waar aanvragen om of aan biedingen van personeel, aanbestedingen, verkoopin. gen uit plaats en «treek, zooals ze voorkomen? En dat alles voor fjtürmï'a'Jst.iiïiif - T in de week. ABONNEERT U THANS,

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2