Het nieuwe Raadhuis van Eethen. Profiteert van de OPRUIMING DRUKWERK DlaaMKscne stoomdrukkerij himui Tieien UW KRANT VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS NET DAGMEISJE, bij Fa. ANT. BERGMANS - WAALWIJK 10°|o korting „De Echo van hetZuiden' OP ELK GEBIED Buitenland. Gemengd Nieuws Gevraagd flinke, degelijke R.K. Dienstbode Loterij R.K. V.V, Hercules. Sandalen vanaf 0,35 Flexible Zomerschoenen vanaf f 0,60 Reparatie M aatwerk HANDBOOGSPORT. LANGSTRAATSCHE BOND. Concours te Drunen. Zondag hield de Bond van Handboog schutterijen in de Langstraat: Gezellig Samenzijn op de banen van de Hand boogschutterij Constantia te Drunen, ge vestigd in café Tb. Elshout te Drunen zijn onderling concours. De leiding van dit concours berustte bij den Bond Gezellig Samenzijn onder presidium van den heer \V. van Sprang, die tevens voorzitter is van de hand boogschutterij „Builen Verwachting" te Vlijmen. Voor dit concours was een keur-col- lectie van prijzen beschikbaar gesteld, waardoor de kamp zeer spannend werd. De uitslagen luiden: Eerste zestallen Eere prijs: De Wetszonen, Drunen 91 punten, 1 prijs Constantia Drunen 83 punten, 2e prijs: Eendracht maakt Macht Waalwijk 87 punten, 3e prijs Ons Genoe gen, Herpt 68 punten, 4e prijs Buiten Verwachting, Vlijmen 67 punten, 5e prijs Claudius Civillis Haarsteeg 59 punten. Tweede zestallen: Cónstantia, Drunen le prijs met 69 punten, Eendracht maakt Macht, Waal wijk 2e prijs met 49 punten, De Wets zonen Drunen 3e prijs met 35 punten, Buiten Verwachting te Vlijmen 4e prijs met 27 punten. Kampioen: Eendracht maakt Macht, Waalwijk met 35 punten, 2e kampioen: De Wetszonen, Drunen met 33 punten. Bestuursprijs: H. van Bladel (Wetszo nen), Drunen met 20 punten. Hoogste schutter: W. Lamoen (Claudius Civillis) Haarsteeg met 24 punten. Kampioen tweede zestallen Constantia Drunen eerste kampioen met 26 punten; 2de kampioen: Eendracht maakt Macht te Waalwijk met 24 punten. De kamp voor den wisselbeker be schikbaar gesteld door den kring van handboogschutterijen had den volgenden uitslag: Eendracht maakt Macht, Waal wijk 99 punten. Door driemaal achtereen dezen beker te winnen kwam hij defini tief in het bezit der Waalwijksche ver- eeniging. Hoogste schutter W. Lamoen van Clau dius Civillis te Haarsteeg met 24 punten. Door dezen schutter werd het eerekruis behaald. Nieuwe incidenten aan de grens van Mantsjoekwo De pers afdeeling van het Koreaansche leger heeft gistermiddag een communi- pué uit gegeven, waarin wordt gemeld, dat in formatie vliegende Russische vlieg tuigen illegaal de grens gepasseerd zijn naar Koreaansch gebied, Dinsdagmiddag om 6 uur op een punt aan d:n rechter oever van de rivier Toemen. De Russi sche toestellen wierpen bommen op hel dorp Kojo, in Noord-Korea. in hetzelfde commu. iqué wordt er verde rmriding van gemaakt, dat tot Dinsdagmiddag zes uur 3 Japansche officieren zijn gedood en 25 soldaten zijn gedood van het begin der moelijkheden af, terwijl 67 Japan sche ssldaten gewand werden. Aan de Ri/asische zijde werden ongeveer 250 officieren en soldaten gedood of gewond. 70 lijken der Russen bleven achter op het slagveld. De Japanners maakten zich meester 11 tanks 5 andere tanks werden ernstg beschadigd door de Ja panners, tijdens de gevechten op 1 en 2 Augnstus. Van Japansche zijde wordt verder gemeld, dat gisterochtend J pansche vliegtuigen waarvan het juiste aantal niet nauwkeurig kan wordenop gegeven, langs het Russische gebied aan het Oostelijke grens van Mantsjoekwo, o-a. over Tsjangkoefeng, hebben gevlogen. Zij passeerden de grens evenwel niet. Volgens het ministerie van oorlog kan men spreken van een „waarschuwing" Een officieel bericht uil Tokio meldt dat de Russische troepen bij het vallen van den nacht een aanval hebben hebben ingezet in het gebied van de betwiste heuvels van Tsjaugkoefeng en Sjaisa- openg- De Japanners boden weerstand en ten slotte werd de aanval afgeslagen. Weer zeven personen verdronken. Het warme weer van gisteren heeft weer aan een zevental personen het leven gekost, doordat ze bij het zwemmen den dood vonden. Zoo zijn bij Nijmegen een korporaal en twee jongens verongelukt, bij Steenbergen een tewei kgestelde. Verder is te Rotterdam een van z'n werk komende jongen verdronken te Gorcum een jongeman en le Boskoop een meisje. Te Alkmaar bleek een meisje dat men in speeltuin waande ver dronken te zijn. Militair vliegtuig verongelukt. Gistermiddag ongeveer 1 uur is een militair vliegtuig, genummerd no. 22, afkomstig uit Soesterberg, ongeveer 500 M. ten westen van het vliegveld Ypenburg in een vrille geraakt een gevallen. Het vliegtiug is met den neus in den grond terecht gekomen van een tuil aan de Vliet nabij de kalkovens tusschen Rijswijk en Delft. Het verongelukte vliegtuig was een Koolhoven-vliegtuig, van het type F K. 51. De bestuurder twee-luitenant J. L. J. Swarijes werd gedood. De dienstplichtige soldaat leerling. vlteger Vèrheyen, de tweede inzit tende is zeer ernstig gewond naar een ziekenhuis te Deft vervoerd. Tweede luitenant Swartjes was 24 jaar oud. Hij was op 4 Augustus 1935 tot tweede luitenant bij de cavalerie aangesteld en ontving later zijn opleiding tot militair vlieger. Hij was geplaatst bij de luchtvaart afdeeling te Soesterberg. De Burgemeester legt de eerste steen. Oorkonde ingemetseld. Donderdagmiddag heeft onder groote belangstelling van publiek en autori teiten de eerste steenlegging plaats ge had van het nieuwe raadhuis der ge meente Eethen. Onder de aanwezigen bemerkten wij naast hel gemeentebestuur en de heeren raadsleden, het bestuur van de dorpsgronden van Eethen, de voor zitters der diverse polders, de Eerw. heer Ds. Fasseron e.m.a. Rede Burgemeester. Alvorens tot de plechtigheid werd overgegaan sprak de burgemeester I). A. van der Schans de volgende rede uit: Edelachtbare» Raad der gemeente Eethen, Dames en Heeren! Namens het Dagelijksch Bestuur der Gemeente heet ik U allen hartelijk wel kom op deze plaats. Het doet ons ge noegen dat U aan onze uitnoodiging ge volg hebt gegeven op op eigen initiatief hier aanwezig zijt om deze plechtigheid bij te wonen. Voor wij overgaan tot de eerste steen legging, waarvoor wij hier gekomen zijn, wil ik graag iets zeggen. En dan zal dit in de eerste plaats zijn om onze vol doening uit te spreken voor het feit, dat dit oogenblik is aangebroken en dat het plan waarvoor reeds zooveel jaren, reeds van voor 1923, is gesproken, tot uitvoe ring mag komen. Bij velen van ons wekt het ongetwijfeld dankbaarheid dat Eethen weldra een eigen gemeentehuis zal bezitten. Wij gelooven dat niet velen en zeker niemand die met de feiten op de hoogte is, zullen twijfelen aan de noodzakelijk heid van dezen bouw. Wij behoeven slechts te wijzen op de groote uitbreiding die de administratie der gemeenten nog regelmatig ondergaat. Allerlei regeeringsmaatregelen stellen steeds hooger eischen, ook aan de huis vesting der gemeente. Ons huidige ge meentehuis, dat ongetwijfeld, vooral vóói de vereeniging der gemeenten goecj heeft voldaan, kan thans in lange niet, meer aan die eischen voldoen. Onze inschikkelijkheid wordt dagelijks meer op den proef gesteld. Zelf ben ik ook dankbaar daarvoor, dat mijn idee werkelijkheid zal worden om wanneer wij een Raadhuis zouden bouwen, wij dan iets flinks en aardigs zouden doen verrijzen, iets dat de gemeente tot sie raad kan strekken. Wij spraken het zoo vaak uit, liever ons nog eenigen tijd in ons oude verblijf te Genderen te behelpen met hoop op later, dan nu niet behoorlijk te bouwen. Groote waardeering is er daarom jegens uw Raad dezer gemeente, dat gij in dezen eenstemmig met mij zijt meege gaan. Het deel onzer bevolking, dat zoo vu rig verlangde naar een eigen gemeente huis in het centrum van onze uitgestrek te gemeente heeft zijn geduld wel zwaar o]) de proef gesteld gezien. Menigmaal beeft men mij gevraagd hoe hel met de uitvoering der bouwplannen stond en zulks vaak op een wijze die twijfel aan de uitvoering verraadde, en wij konden dit begrijpen. Toch werd, al liet het tempo naar de meening van velen te wenschen over regelmatig doorgewerkt. Bij het gemeen tebestuur zelf is de eerste voorbereiding niet lichtvaardig geweest en toen na ernstig overwegen de opdracht aan de ingenieurs van Traa en van Embden werd gegeven is de zaak door hen nauw keurig bestudeerd en in details zeer ern stig overwogen zoodal U, Mijnheer Ir. van Embden, met een wel overdacht en doorwrocht plan lot ons zijl gekomen. Hoewel ook wij tevoren wel eens onge duldig werden konden wij later begrij pen, (lat geruimen tijd voor een en ander noodig was, vooral ook wanneer wij let ten op allerlei voorschriften, waarmee hier rekening moest worden gehouden. Ik wil niet te veel vooruitloopen; wij leeken op bouwkundig terrein kunnen eerst nauwelijks een gebouw beoordee- len, als dit gereed is en zeker niet vol doende zoolang het nog grootendeels op papier staat. Toch wil ik op dit oogenblik reeds onze voeldoening uitspreken over uw werk. Onze gemeenteraad kon zich met Uw plan dadelijk accoord verklaren. De ken nismaking met U en den heer Traa was aanstonds zoodanig, dat wij U reeds da delijk met vertrouwen tegemoet konden treden. Wij achten ons gelukkig met U beiden in contact te zijn gebracht waar toe de heer Hoofdinspecteur Ir. Bolsius de brug legde, en wij vertrouwen, dat U het klaar zult spelen, dat onze een voudige maar zoo heel mooie landelijke omgeving door een passend gebouw zal worden verfraaid. Eethen heeft een goe de naam, ook wat bouwkundig schoon heid aangaat en wij stellen er prijs op dien te behouden. Wij mogen nu den eersten steen gaan leggen en zijn vol vertrouwen, dat die vele duizenden andere steenen spoedig zullen volgen. Uw naam als aannemer, mijnheer Timmermans, is er ons borg voor, dat met bekwamen spoed zal wor den doorgewerkt en wij zoo, eer 1938 geheel is voorbijgegaan, dit gebouw nog kant en klaar door U mogen zien opge leverd. Wij moeten eerlijk bekennen, dat het voor het gemeentebestuur een tegenval ler was-, dat den bouw niet aan een in woner onzer gemeente kon worden ge gund, maar afgezien daarva'n hebben wij goeden grond in-de reputatie die U ge niet voor de verwachting, dat het werk in goede handen is en op een goede uit voering mag worden gerekend. Moge de aangename verstandhouding tusschen achitecten, aannemer) opzichter en ge meentebestuur, die tot dusver aanwezig is, tijdens dezen bouw en daarna besten digd blijven. Tpen wij een dezer dagen de beton constructie van het fundament van ons gemeentehuis zagen, kwamen wij onder den indruk van de soliditeit daarvan. Het bleek ons, dat U, Ir. van Embden, van degelijken grondslag voor een ge bouw houdt en we vertrouwen, dat de rest van het bouwwerk in een in verhou ding even groote degelijkheid zal worden opgetrokken. Moge dit op deze wijze ge bouwde huis, waar het hart van ons ge meenteleven, wij hopen vele tientallen jaren, zal kloppen en door meerdere ge slachten zal worden gezien als het sym bool der degelijkheid der Eethensche be volking. Móge het ook zijn het middel punt waaromheen de eenheid en eens gezindheid der inwoners van de zeven dorpjes onzer gemeente groeie en bloeie. Moge om dit gebouw, onder Gods Zegen, een bevolking van ons groot Ee then wonen en in nieuwe geslachten op groeien, die behoort tot de beste en nij verste Nederlanders en die, door betere economische omstandigheden voor Land bouw en Veeteelt, dan wij thans mee maken, tevens behoort tot de meest welvarende. De oorkonde. Hierna las de burgemeester de oor konde vóór die mede zou worden in gemetseld, en aan de achterzijde voor zien was van velerlei handteekeningen van gemeentenaren. De inhoud was de volgende: „Heden, Donderdag 28 Juli 1938 in het 40-regeeringsjaar van H.M. Koningin Wilhelmina der Neder landen, is de eerste steen gelegd voor dit raadhuis der gemeente Eethen, omvattende de dorpen Babyloniënbroek, Doeveren, Dron- gelen, Eethen, Genderen, Hees been en Meeuwen, door den bur gemeester 1). A. van der Schans, in aanwezigheid van de genoo- digden, diq hun naam aan de keerzijde dezes hebben gesteld. De samenstelling Van het ge- meentehestppr tijdens den raad- huishouw i.s als volgt: D. A. van der Schans,burgemeester-Secreta ris; E. van tier Beek, W. Lankhaar Czn. wethouders, G. van der Beek L.Gzn., C. M. Donken, J. A. van der Schans, J. van der Stelt, A. Vos Czn., raadsleden. Terwijl ge meenteontvanger is J. W. van der Meijden. De bouw van het raadhuis ge schiedt onder de architecten Ir. C. van Traa uit Rotterdam en Ir. S. J. van Emhden uit Delft. Naar het ontwerp van laatstgenoemden. Als dagelijks opzichter treedt op E. van Oeveren. De uitvoering ge schiedt door den aannemer C. B. Timmermans uil Sprang-Capelle. Het terrein voor dit raadhuis is geschonken door de inwoners van het dorp Eethen, van de zooge naamde dorpsgronden. Deze oor konde is in tweevoud opgemaakt; een exemplaar is hij den eersten steen ingemetseld". Toen de burgemeester, alvorens tot de steenlegging over te gaan nog ge legenheid gaf voor evlentueele spre kers, het woord te voeren, wenschte de heer Meiresonne, namens alle in woners het gemeentebestuur geluk met den bouw en hoopte dat nog tal van nageslachten daarvan zouden mogen profiteeren. De Eerw. lieer'Ds. Fasseron sprak in denzelfden zin er nog op wijzende dat de besluiten in het nieuwe raad huis genomen mogen geleid worden door God, waardoor zij zullen strek ken tot welzijn van de geheele ge meente. Ook de achitect de heer van Embden sprak nog zijne gelukwcnschen uit, waarna de eerste steenlegging plaats vond, die geschiedde door den burge meester. Vervolgens zijne echtgenoote, de wethouders en de raadsleden. Na deze plechtigheid maakte de burgemeester nog even van de gele genheid gebruik 0111 er op te wijzen dat aan den inventaris van het raad huis nog wel het een en ander ont breekt. Hij deed in deze een beroep op inwoners, vereenigingen en organisa ties. Alles zal in dank aanvaard wor den. (Reeds in een gedeelte nan onze uorige oplaag opgenomen). MOET Z IJ N Vacantiehuis. Naar wij vernemen nemen de plannen tot gedeeltelijke verbouwing van het K.J.V.-huis in een vacantie huis thans vasten vorm aan, zoodat vermoedelijk eerdaags met de uit voering hieivan zal kunnen worden begennen. Landbouwers opgepast! Herhaaldelijk komen bij de politie aangiften binnen van diefstal van aardappelen uit het veld. Alhoewel nauwlettend door de politie wordt toegezien is ook de waakzaamheid van de landbouwers zelve eerste vereischte om dit kwaad tegen te gaan. Er zijn weinig groenten, die zoo al gemeen in den smaak vallen als de sla-boonen, ook wel prinsesseboontjes of spercieboontjes genoemd. Van dat ze als jonge groente de plaats van hun voorgangers, de dop erwtjes, innemen, totdat ze als dikke herfstboonen, opgevuld met gezellige meelige witte boontjes, aan hun af scheid toe zijn, verschijnen ze in elk gezin wel minstens éénmaal per week op tafel en ze worden tot het laatste toe met plezier gegeten. Toch kan ook bij zoo'n geliefkoost gerecht 'n beetje variatie geen kwaad, vooral niet, als die afwisseling met heel weinig kosten en moeite bereikt kan worden. Gewoonlijk schudden we de gaar- gekookte boontjes eenvoudig even door elkaar met een klontje boter. ook verschillende sausjes passen goed bij de slabooneneen tomaten saus b.v., een zure eiersaus of een kaassaus. Stoven we daarin de boon tjes, dan mag de hoeveelheid saus niet méér zijn dan ongeveer 1/2 d.L. per persoon of b.v. L. saus voor een por tie voor 4 personen: de bedoeling is dan nl. dat de groentedeeltjes er juist even door worden gebonden tot een samenhangend geheel. Als vloeistof kunnen we het afge goten water van de boontjes gebrui ken, waarin een Maggi's bouillonblok je wordt opgelost. Voor i L. van dien bouillon rekenen we dan 20 G. (1 af gestreken eetlepel) boter en 20 G. (2 afgestreken eetlepels) bloem; we roe ren die op een zacht vuur door elkaar, gieten er dan geleidelijk den bouillon bij, laten het sausje even doorkoken en maken het af met óf 2 volle lepels tomatenpurée, of 2 volle lepels gerasp te kaas óf 2 lepels azijn en een geklopt ei. Even de warme boontjes er door geroerd, en het gerecht is klaar om te worden opgedaan. Door de toevoeging van een groate- re hoeveelheid kaassaus kan nog een andere variatie worden aangebracht. We rekenen dan b.v. op de dubbele portie saus en leggen de gaare boon tjes laagsgewijs, met telkens wat saus ertusschen, in een vuurvast schotel tje. De bovenste laag, die uit saus be staat, wordt bestrooid met nog wat geraspte kaas en eenige kleine klont jes boter; het schoteltje wordt dan in den oven gezet, tot het bovenste kaas laagje goudbruin is geroosterd. Ten slotte laten we nog een berei ding volgen, die uit Z.-Frankrijk stamt en die ook hier zeker in den smaak zal vallen, n.l. de H ET COMITÉ »OUDEN VAN DAGEN« brengt hartelijk dank aan allen die in een of anderen vorm hebben meegewerkt om den 28 Juli 1938 tot een ware feestdag voor onze ouden te maken. HET COMITÉ tevens om behulpzaam te zijn in den winkel, bij VAN BOXTEL-PULLES, Grootestr. 142 Waalwijk. DIENSTBODE. Te Tilburg wordt voorspoe dige in diensttreding gevraagd Vereischten zijnZindelijk en geheel zelfstandig alle huis werk kunnen verrichten. Brieven met volledige inlich tingen, leeftijd en verlangd loon worden ingewacht onder No. der adv. Bur, v. d.blad. 59826 Uitslag van de trekking der loterij van de R.K. v.v. «Her cules®. De prijzen kunnen worden afgehaald bij TH. v. d GELD, Antoniusstraat 81. UITSLAG VERLOTING der Patr. Gymn. Vereen. „KUNST EN KRACHT", Waalwijk. De prijzen kunnen opvertoon van het winnende lot worden afgehaald bij J. v. MIERLO, Baardwijkschestr. 4, Waalwijk. GROOTESTR. 153. - TEL. 231. Wij ruimen op aan spotprijzen: Bovendien tot 14 AUGUSTUS nog op courante artikelen. TIMTUR-SCHOENEN CRES-SCHOENEN. Dat wij hierin iets presteeren, getuigen de vele schitterende recensies uit vakbladen en particuliere brieven welke wij tot nu toe ontvingen. Laat dit een aansporing voor U zijn om voortaan Uw drukwerk bij ons te laten vervaardigen. U is dan verzekerd, dat Uw drukwerk den toets der critiek kan doorstaan. le prijs no. 129, 2e pr. no. 77. 3e pr. no. 426, 4e pr. no. 325, 5e pr. no. 440, 6e pr. no. 667, 7e pr. no. 876, 8e pr. no. 92, 9e pr. no. 75, 10e pr. no. 625, lie pr. no. 299, 12e pr. no. 179, 13e pr. no. 263, 14e pr. no. 2, 15e pr. no. 115. 12e pr. lot no. 37 13e 610 14e 612 15e 1348 16e 353 17e368 le pr.lot no. 588, 2e II II f# 990, 3e II »l 86, 4e II fl II 1020, 5e II II II 97, 6e II II 1* 725, 7e »l II II 1172, 8e II M II 1189, 9e II II II 574, 10e II II tf 1468, 11e II 1» 228, II I# I» 18e 1472 19e 1080 20e 1072 21e 926 22e 1337

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 8