Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Buitenlandsch Nieuws. 95 „N00RD-BR48AND" FEUILLETON Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD JAAR HET DIAMANTEN MEDAILLON. NUMMER 05. WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1938. 61e JAARGANG. i - Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs; per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 3$. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag el Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. De voorstellen van de Tsjechische regeering. Havas heeft uit officieele bronnen te Praag de volgende bijzonderheden ontvangen nopens de voorstellen, welke de Tsjechoslowaaksche re geering heeft uitgewerkt ter oplos sing van het vraagstuk van de Sudetenduitschers. 1. De voorstellen zijn gebaseerd op de grondwet. 2. Daar de gebieden, die door Duitschers bewoond worden, zich niet door grenzen laten afbakenen en een Slowaaksche minderheid bevatten, kan men geen uitsluitend territoriale autonomie verleenen aan de Sudetenduitsche gebieden. 3. De provinciale besturen zullen hun bevoegdheid uitgebreid zien ten koste van de bevoegdheden van de departementen van Binnenland- sche Zaken, Openbaar Onderwijs, Landbouw, Sociale Zaken, Handel, Industrie en Handwerkshedrijven. 4. Provinciale landdagen zullen de huidige provinciale vertegen woordiging vervangen. 5. De provinciale landdagen zul len verdeeld worden in nationale afdeelingen (»curies«), waarbij de Duitsche afdeelingen zich zullen bezighouden met zaken, de belangen der Duitschers betreffende, terwijl de Tsjechische de Tsjechische zaken behartigen zullen. 6. Aan de nationale afdeelingen zullen waarborgen verschaft worden, opdat hun besluiten niet teniet wor den gedaan in de landdagen, waar zij in de minderheid zouden zijn. 7. De nationale afdeelingen krij gen speciale presidentschappen, wel ke de uitvoerende organen van de afdeelingen zullen vormen. 8. De provinciale regeeringen zullen uit de provinciale landdagen gekozen worden. De provinciale regeeringen zullen gevormd worden door leden van de verschillende nationaliteiten, die de kwesties, welke haar minderheden aangaan, zullen oplossen. 9. Vraagstukken van oeconomi- schen, socialen en financieelen aard zullen opgelost worden door speci ale commissies. 10. Er worden waarborgen ge troffen ter bescherming van de rechten der burgers en volksgroepen om verdrukking van de eene nati onaliteit door de andere onmogelijk te maken. In 3 dagen New York-Berlijn v.v. Het Duitsche viermotorige ver keersvliegtuig Brandenburg (type Condor van FockeWulfte Bremen), dat verleden week in recordtijd van Berlijn naar New York vloog en Zaterdagmiddag om 2 uur al weer van het vliegveld Floyd Bennett opsteeg voor den retourvlucht, is gistermorgen om 10 u. 01 op het vliegveld Tempelhof bij Berlijn ge land. De vlucht is opnieuw zonder tusschenlanding gemaakt. New York Berlijn werd gevlogen in den zeer korten tijd van 19 uur 55 mi nuten, een prachtige prestatie. De heenreis, die ook uiterst snel ging, vergde 25 uur. Op de vlucht van het Westen daar het Oosten hebben de vliegers natuurlijk meer voordeel van den wind gehad dan op de heenreis. Het is de eerste maal, dat een heen. en weei vlucht BerlijnNew York is gemaakt. Groote manoeuvres in Duitschland. Gisteren zijn de groote Duitsche manoeuvres, of beter uitgediukt, legeroefeningen, waarover dezer dagen in de Engelsche enFransche pers te doen is geweest, begonnen. De legeroefeningen zijn de grootste, welke in Duitschland sedert den oorlog ooit gehouden zijn. De Führer woonde het begin dezer manoeuvres, wat het Berlijnsche district aangaat, te Jü ter borg bij. Dat deze legeroefeningen, gezien den onverwacht grooten omvang die zij aannemen, in het buitenland opzien hebben gebaard, is begrijpe lijk. Voor een paniekstemming ech ter is naar men hier in diplomatieke kringen algemeen vaststelt voor het oogenblik geen reden. Het spreekt wel haast van zelf, dat men in buitenlandsche kringen verband legt tusschen deze plotselinge Duitsche legeroefeningen, welke het karakter dragen van een soort »proefmobili- satie« en de crisis in zake Cecho- slovakije. Te meenen, dat de Duit- Levensverzekering 1843 1938 GEEFT ZEKERHEID. DOOR ERVARING STERK. sche regeering deze legeroefeningen echter houdt om pressie op Praag uit te oetenen, zou onjuist zijn' »Queen Mary« verovert het blauwe lint. Door het record van de »Nor- mandiëa met een uur en 25 minuten te slaan heeft de »Queen Mary« het blauwe lint van de »Normandië« voor de reis van West naar Oost veroverd. De »Queen Mary« behaalde een gemiddelde snelheid van 31,69 knoopen, tegen de Normandië31,20. Het record van de Normandië, dat de »Queen Mary« met een uur en 25 minuten verbeterd heeft be droeg drie dagen, 22 uur en zeven minuten. De strijd in China. Uit Tsi-nan wordt door Domei gemeld, dat Chineesche vrijscharen voor de eerste maal een aanval hebben gedaan op deze hoofdstad van Sjantoeng. Volgens een com muniqué hebben zij Vrijdag de stad aangevallen. Zij werden teruggesla gen en moesten tweehonderd dooden achterlaten. Gemeld wordt nog dat Chineesche gevangenen verklaard hebben dat de aanvallers overleven den waren van het 69ste Chineesche leger. Chineesche militaire autoriteiten zijn van meening dat, hoewel aan beide oevers van de Jangtse de strijd voortduurt, de Japanners hun voor naamste offensief op Hankou zullen uitstellen tot den herfst. Men is verder van meening dat de Japansche aanvallen er slechts op gericht zijn vast te stellen hoe sterk de Chineesche troepen zijn die de stad verdedigen. In sommige kringen schat men hun aantal op ongeveer een millioen. De Japanners hebben opnieuw een aanval ondernomen langs den grooten weg van Kioekiang. Erwordt hevig gevochten in het heuvelland schap ten Oosten van Joeitsjang. Gemeld wordt dat bij Kioekiang nieuwe Japansche troepen zijn aan land gezet. Drie Engelsche schepen gebombardeerd. Een radiotelegrafist, Amery ge naamd, lid van de bemanning van het Engelsche schip »Hillfern», is op de kade gedood, toen Valencia gebombardeerd werd. Voorts is een waarnemer der niet- inmengingscontrole gewond aan boord van het Britsche s.s. »Fre- davore.» Geen van beide genoemde schepen bekwam echter schade. Tijdens den luchtaanval is voorts het Engelsche s.s. »Noemi Julia» onder de waterlijn getroffen. Het schip verkeertin zinkenden toestand. Niemand aan boord werd echter getroffen. Uitwisseling van Spaansche gevangenen. Officieel wordt medegedeld, dat beide Spaansche partijen haar goed. keuring gehecht hebben aan de vorming van een commissie van drie voor de uitwisseling san ge-^ vangenen en andere kwesties, die; daarmede samenhangen. De com missie zal geleid worden door veld. maarschalk sip Philips Chelwode, die zich met de twee Spaansche leden te Toulouse zal vestigen. Het werk van deze commissie is van zuiver-humanitairen aard en zal tot allecategoriën van gevangenen uitstrekken, met inbegrip van strijd bare mannen, politieke leiders en vluchtelingen. Ook over buitenland, sche gevangenen zal er, naar Beuter vernemt, bij de onderhandelingen tusschen beide partijen gesproken worden, alhoewel deze categorie niet met name genoemd wordt. De Spaansche Burgeroorlog. In den sector van Val Caballeros hebben de troepen van generaal Franco de stellingen der regeering- troepen van Sierra San Simon twintig kilometer ten noordwesten van Herrera Del Doque aangevallen. De regeeringstroepen hebben, Val Caballeros Rop uitstekende wijze ver dedigd, dóch zij moeten op den rechter oever van de Guadakupejo van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. 11) Nadruk verboden. HOOFDSTUK XIII. De schemering viel, de schemering van een heerlijke Septemberdag. Lady Stair droeg een avondtoilet van witte zijde met een roode passie bloem, kapitein Este stond naast haar. Lady Perth zag hel groeiend ver langen in zijn oogen, de intense tee- derheid op haar mooi gezicht. Wilt u wat voor me zingen, lady Stair? vroeg hij ontroerd. Lady Perth houdt niet van zin gen, was Marguerite's antwoord. Den eersten keer dat ik zong, heb ik haar hoofdpijn bezorgd en na dien tijd heb ik nooit meer gezongen. Maar lady Perth gaf haar genadig verlof. En Marguerite zong. Maar wat was het dat de volle zuivere stem bijna angstig ontroerd deed klinken? Waar om had zij dit lied gekozen, die klacht over „Wat had kunnen zijn", waar van de melodie en de woorden Darcv Este deden huiveren? Ze wist het zelve niet. Lady Perth luisterde, maar niet alleen naar den zang Een gouden kans, zei ze in zich zelf, terwijl ze geruischloos de kamer verliet, laten ze haar gebruiken. De twee daarbinnen merkten haar weggaan niet. Lady Perth bestond op dit oogenblik niet voor hen. Toen Mar guerite van den vleugel opstond en naar het raam ging, zag ze tranen in Darcy's oogen. Ik zal aan deze woorden denken als ik ver weg ben, zei hij. Wat had kunnen zijn. Marguerite, als jij en ik... Er kwam een droomerige, afwezige uitdrukking op haar gezicht. „Wat had kunnen zijn", herhaalde ze zacht. Ik zie niet in hoe mijn leven anders had kunnen zijn. Ik heb het gevoel dat mijn heele leven bestuurd is. Het is me of ik zelf niets heb gedaan. Als jij je leven opnieuw kon be ginnen, zou je het dan anders inrich ten? vroeg hij. Ze sloeg de oogen naar hem op. Ze waren rein als de oogen van een droo- mend kind. Ja, zei ze eenvoudig. Kapitein Este trilde van ontroering, hij greep haar hand. Marguerite, kom mee naar bui len, ik moet je iets zeggen. Ze begreep zelf niet waarom ze beefde, waarom haar hand koud was in de zijne. Ze ging met hem naar buiten, zooals ze zoo dikwijls gedaan hadden. Vergeel' me, Marguerite. Mijn verlangen sleepte me mee. Ik had niet zoo legen je mogen spreken, zei hij toen ze op het terras stonden. Droomen zijn maar droomen, fluisterde ze begrijpend. Plotseling was Ze zich bewust ge worden hoe anders haar leven zou zijn geweest als ze den jongen, vroo- lijken Darcy Este had getrouwd. Het denkbeeld was nooit tevoren bij haar opgekomen en het beklemde haar. Marguerite; zeg dat je mij ver geeft. Ik heb je niets te vergeven. Het kwam door mijn zingen, Darcy; ik liioet niet meer voor je zingen. Vader heeft eens gezegd dat muziek men- schen wel waanzinnig kan maken. Misschien heeft ze die uitwerking dan op mij, zei de jonge man. Hel ergste is om uit dezen waanzin weer wakker te worden! Ze zwegen en na enkele oogenblik- ken zei Darcy opeens Ik zou graag je vader willen kennen, Marguerite. Werkelijk? Je zou zeker van hem houden. Hij leeft heelemaal in muziek. Weer was er een lange stilte, toen vroeg hij opeens: Marguerite, bid je wel eens voor iemand? Zeker, zei ze. Bid dan voor mij, zei hij zacht. Bid den hemel om mij van mijn waan zin te verlossen. Na dien avond waren zij nooit meer voor elkaar als tevoren. HOOFDSTUK XIV. October was gekomen en de geel bruine en karmozijnroode bladeren lagen opgetast langs de boschpaden. Voel je er voor om naar 't bosch te gaan, Marguerite? vroeg Darcy Este. Ik zou het heerlijk vinden! ant woordde ze geestdriftig. Lady Perth glimlachte heimelijk. Maar je moet iets warms aan trekken, want het is kouder vandaag. Heerlijk, ik houd van die pittige frissche herfstlucht. Ze gingen de kamer liit om zich voor den tocht te kleeden. Wat een uitstekend echtgenoot zou jij zijn, Darcy, zei de spottende stem van lady Perth, zoo attent en vriendelijk. i Dat is wel mogelijk, ik hoop het zelfs, maar er is voorloopig nog geen vooruitzicht dat ik zal trouwen. Als die tijd komt, zul je De zin werd niet afgemaakt. Op dat oogenblik kwam Marguerite terug, buitengewoon aantrekkelijk in haar donker bronsfluweelen met bont om zoomden mantel. Zelfs lady Perth keek met bewondering naar haar. Ze zag de twee het grasveld voor het huis oversteken en met een harden glim lach op haar gezicht dacht ze: Douglas krijgt zijn verdiende loon. En het zal wel niet lang zoo meer duren voor de bom zal barsten. Midden in de mooie bosschen rond om Oakcliff was een open ruimte, waren enkele eiken waren gekapt. Hel was een mooi plekje; nu in den herlst, bloeiden er roode klimplanten, die over het gras en tegen de eiken waren opgeklommen. Het was er doodstil, alleen de wind woei hoog in de boomtoppen. Ze ston den stil, de wind bewoog de doode bladeren om hen heen. Mijn mooi, oud Engeland, zei kapitein Este, wat een innige herinne ring zal ik aan deze dagen hebben als ik weg ben. Als ik weg ben! Marguerite werd door deze weemoedige woorden ge troffen. Wat bedoel je, Darcy? Onwille keurig kwam ze dicht bij hem staan. Ik heb immers maar een half jaar verlof, zei hij. Ik hen in Juni ge komen en nu is het al October. Haar lippen trilden toen ze vroeg: Waar ga je naar toe, Darcy? Ons regiment moet naar Indië. Het was haar even alsof alles don ker om haar heen werd. Hoe lang moet je daar blijven, Darcy? Vier of vijf jaar, denk ik. En dan? vroeg ze langzaam. Hij antwoordde niet dadelijk. En dan? herhaalde ze. Ik heb geen verdere plannen, ant woordde hij. Zul je dan hier terug komen? vroeg ze. Misschien. Vijf jaar is een heele tijd. Over vijf jaar zul je niet meer met me door de bosschen zwerven! Dan zul je een van de meest gevierde vrouwen uit de groote wereld zijn. Je leven is nu nog nauwelijks begonnen. Als ik er aan denk, dat jij weg gaat, heb ik het gevoel of mijn leven al geëindigd is, zei ze langzaam. We waren zoo gelukkig samen! Ik heb nooit een vriend gehad die jong was zooals ik, en nooit een broer of zus ter. Ja, we zijn heel goede vrienden geweest, Marguerite, zei hij zacht en we kunnen toch vrienden blijven, zei hij. We kunnen elkaar schrijven en.— Er klonk weinig hoop in zijn stem en haar antwoord klonk als een wan hoopskreet. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waalwybsche en Lanplrnatsche ConranU MCDPO BPAnAfll.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1