De Binnenlandsch Nieuws. Eeuwfeesten van St. Crispijn. De athletiekwedstrijden van „Ons Huis" UW KRANT „De Echo van hetZuiden" Voedt Uw huid 's nachts met Purol Een goed geslaagd festijn ondanks hevige regen. 3 Regen beïnvloedt prestaties. terugtrekken, nadat de luchtmacht tevoren den sector had gebombar deerd. Ondanks deze bombardementen zijn de verliezen der regeerings— troepen gering, vergeleken met die van den tegenstander, wiens gele deren door een kruisvuur der auto matische vuurwapenen sterk gedund werden. Op den linker vleugel van het front werden de gevechten in de omgeving van het Bel Alcazar en het Lanuva voort gezet, waar de regeeringstroepen gemakkelijk weerstand konden bie den aan de rechtsche troepen. Deze laatste maakten zich in de Sierra de Colose meester van de Gabezuela en Cestalas toppen. Uit Burgois wordt volgens Havas gemeld, dat aan hetfront van Estre- madura het centrale leger, dat een strook van 28 bij 20 kilometer had veroverd, een groote omtrekkende beweging heeft uitgevoerd in het gebied vanPanatas en RiosGuadiana en^gden geboden tegenstandg heeft overwonnen. Ten oosten van Caneza de Buey en Zura zijn de troepen van gene. raai Queipo de Llano acht kilometer opgerukt. Bij de terugtocht lieten de regeeringstroepen tweehonderd dooden achter. Aan den Ebro wer den belangrijke stellingen veroverd. Tsjechisch lijn vliegtuig neergestort. Een verkeersvliegtuig van de Tsjechische luchtvaartmaatschappij was Zaterdagmorgen om 9 uur in Praag opgestegen. Laag hangende wolken belemmerden klaarblijkelijk het uitzicht zodat het vliegtuig over een bergtop heenschuurde, neer stortte, ontplofte en in brand vloog. De bestuurder van het verongelukte vliegtuig was Brabenc, die in zijn 23 jarigen diensttijd bij de Tsecho— Slowaaksche luchvaartmaatschappij meer dan een millioen K.M. heeft gevlogen. Het vliegtuig was een Savoiatoestel voorzien van drie motoren van 800 P.K. Toen het vliegtuig boven het Zwarte Woud vloog, kwam het in zeer slecht weer met zeer laag hangende wolken, zoodat het op een geringe hoogte ging vliegen. Het station Entzheim seinde het toestel te stijgen tot 1000 meter, doch dit bericht kwam al te laat. met geweld was het vliegtuig reeds tegen de top van een heuvel gevlogen, de zgn. Buchwalderhöhe Tot de slachtoffers behooren een koerier der Spaansche regeering en Margaretha Than uit Parijs, zuster van de filmster Liane Haid, die zelf onder den naam van Grit Haid ook voor de film heeft gespeeld. Een commissie van het rijkmini sterie voor de luchtvaart in Duitsch land een een commissie uit Praag zijn op de plaats van het ongeluk aangekomen om een onderzoek in te stellen. Dreigt een Schisma in Oostenrijk Met Vaticaanstad als plaats van herkomst publiceert Hnvas A.N.P. een uitvoerig stuk, hetwelk voor geeft de meening van het Vaticaan te vertolken ten aanzien van de (valsche) geruchten over een aan staand schisma in Oostenrijk. Aan den trouw en de gehechtheid van de Oostenrijksche bisschoppen, geestelijkheid en geloovigen aan de kerk van Rome wordt niet in het minst getwijfeld. Men hecht dan ook geen enkel belang aan enkele op zich zelf staande demonstraties van personen, wier streven niet een weerspiegeling vormt vandentegen- woordigen geest der Oostenrijksche geloovigen. Na de ontgoochelingen, welke de Kerk na den Anschluss heeft opge daan, meent men niet dat de Oos tenrijksche kerk geneigd zou kun nen zijn nieuwe voldoeningen aan het nationaal-socialisme te geven, ondanks het door de nationaal- socialistische autoriteiten te kennen gegeven voornemen, de Oostenrijk- schen Katholieken een gunstiger lot deelachtig te doen worden dan den Duitschen, daar men er zich reken, schap van geeft, dat deze houding door tactische overwegingen wordt ingegeven en er bij nader inzien slechts op gericht is de positie van de bisschoppen te verzwakken en hun onverzoenlijke houding te bre ken. Het nog niet opgezegde Concor daat wordt door het Vaticaan reeds als practisch niet bestaand meer beschouwd. Russen en Japanners teruggetrokken. Uit Seoel wordt gemeld, dat Za terdag de Japansche en Russische troepen in overeenstemming met de bepalingen van den wapenstilstand, tachtig meter van den heuvel Tsjang- Koe-Feng teruggetrokken zijn. Zaterdagnacht is de laatste hand gelegd aan de overeenkomst. Kaar ten geven de positie der troepen aan op het oogenblik van beëindiging der vijandelijkheden. Op het oogenblik hebben de Ja pansche troepen zich teruggetrokken uit de stellingen op de noordelijke helling van den Tsjang-Koe Feng, welke zij in strijd met de bepalin gen van den wapenstilstand hadden Het prinselijke paar per auto naar Duitschland en Italië Men meldt van officieele zijde, dat Prinses Juliana en Prins Bern- hard Maandag voor ruim een week per auto op reis zijn gegaan. Het eerste doei is Aken, waar Prinses Armgard een kuur doet. Vandaar ligt het in de bedoeling een autotoer door Duitschland en Noord-Italië te maken. Het kleine Prinsesje zal dien tijd bij haar grootmoeder op het land- huis Ruigenhoek logeeren. De Koningin is Maandag om 9 uur per auto van het paleis Soest- dijk vertrokken en is naar Den Haag teruggekeerd. De Koningin heeft haar intrek in den Ruigenhoek genomen. Prinses Beatrix is eveneens met een verpleegster naar den Ruigen hoek gegaan. Het werkfonds. Uit het verschenen verslag van de werkzaamheden van het Werkfonds 1934, over de periode van 1 Octo ber 1937 tot 1 April 1938 blijkt, dat op 1 April van dit jaar 220 plannen zijn uitgevoerd tot een bedrag van f20,294,790, waarvan ruim f 4 mil lioen werd verloond. Van 82 plannen werden er 51 gedeeltelijkin werkverschaffing uit gevoerd. Thans zijp. er nog 252 plannen voor openbare werken in behandeling, waaronder een belang rijk aantal, waarvan de voorberei ding zoo ver is gevorderd, dat deze binnenkort aan de ministerieele commissie kunnen worden voorge legd. Tot 1 April 1938 is in totaal een bedrag van f 110,434,236,30 geblok keerd. Zoo behooren de gildefeesten van „St. Crispyn en Crispinianus" weer tot het verleden. Twee dagen zijn de schutters, ven- delzwaaiers en standaard rijders in touw geweest om in fairen onderlin- gen strijd elkaar de suprematie te be twisten. Deze strijd was vaak zeer spannend en fraai zoodat de jury een lastige taak had, waarvan zij zich naar behooren gekweten heeft. Jammer is het dat het weer in gec- nen deele heeft meegewerkt om dit feest tot een werkelijk eclatant succes te maken. We mogen wel zeggen dat het feestterrein nagenoeg verdronken was. Aan de goede zorgen van het ijverig bestuur is het te danken dat 't evenwel nog eenigszins begaanbaar was, doordat een flinke laag stroo het overtollige water kon absorbeeren. Desondanks werd het op den duur toch weer een modderpoel en het pleit voor de aantrekkelijkheid dezer fees ten dat toch nog honderden, modder- schoenen e.d. trotseerden, om een be zoek aan het feestterrein te brengen. Gerust mogen wij hier dan ook ver klaren dat de gildefeesten goed ge slaagd zijn. De receptie. Zaterdagavond had in de gildeka- mer bij den heer J. v. d. Meijs de re ceptie van het jubileerend gilde plaats. Een der eersten die zijne gelukwen- schen hier kwam aanbieden was de beschermheer, de EdelAchtb. heer burgemeester E. C. J. Moonen, gevolgd door de beide wethouders, de heeren W. Eibers en Fr. Smolders. AJs blijk van hoogachting voor den beschermheer mocht deze uit handen vaji den eersten hoofdman, den heer Verhagen een fraaie, met zilver be slagen sigarendoos in ontvangst ne men, hetgeen zeer gewaardeerd werd. Verder gaven o.m. nog van hunne belangstelling blijk: de heer Goutière, kerkmeester te v.m. Besoijen, de heer Houben, inspecteur van politie, de heer Rooms, opperwachtmeester der Kon. Mar., de heeren Jud. Timmermans en N. van Loon namens Waalwijks Belang, de heeren Pulles en Loeff na- betrokken. Op 13 Augustus is op voorstel van den Japanschen vertegenwoordiger en met instemming van de Russen het stoffelijk overschot van de ge vallenen aan beide zijden uitgewis seld. Een nieuw schip voor den Rotterdamsche Lloyd. Naar men verneemt heeft de Rot terdamsche Lloyd aan de maat schappij De Schelde te Vlissingen opdracht gegeven voor den bouw van een nieuw passagiersschip. Dit schip wordt 21000 ton groot en zal 560 kajuitpassagiers en 11 derde klas passagiers kunnen ver voeren. De snelheid wordt 21 mijl, zoodat de afstand Marseille-Batavia, welke thans door de varende sche pen van dezelfde maatschappij wordt afgelegd in twintig dagen, nu slechts zestien zal vorderen. De zaak Oss in hooger beroep. De leden van de vroegere brigade Oss der Kon. Maréchaussée zijn bij den Centralen Raad van Beroep te Utrecht in beroep gegaan tegen de uitspraak van het ambtenarenge recht te Den Haag. Ook thans wordt de beslissing van den minister van Justitie en die van den inspecteur van het wapen bestreden. De bevoegdheid van den minister tot zijn ingrijpen wordt betwist. Ten aanzien van het optreden der ma rechaussee in de onderscheiden ge vallen wordt speciaal de nadruk gelegd op het handelen met mede weten en in opdracht van den sub stituut officier van justitie. Wat de zaak tegen de geestelijken betreft, wordt nu ook naar voren gebracht, dat den substituut-officier te voren was meegedeeld, dat een vroeger onderzoek zonder resultaat was in gesteld, terwijl tevens ontkend wordt dat bij de martchaussee van de opvatting werd uitgegaan, dat ten aanzien van bedienaren van den godsdienst het instellen van onder, zoeken ook naar niet strafbare fei ten geoorloofd en gewenscht zou wezen. u mens St. Ambrosius Baardwijk, een deputatie van de Oranje-vereeniging .Koninginnedag en een deputatie van St. Jan Kaatsheuvel. De ontvangst ten Stadhuize. Nadat 's Zondagsmorgens in de kerk van O. L. Vrouw. Onbevlekt Ontvan gen een H. Mis was opgedragen voor de levende en overleden leden van het gilde, verzamelden zich om ongeveer 12 uur het jubileerende gilde en vele andere deelnemende gildebroeders op het raadhuisplein, waar het St. An- toniusgilde uit Beek en Donk een de monstratie vendelzwaaien gaf, die bij de talrijke belangstellenden met een gul applaus onthaald werd. Hierna volgde de officieele ontvangst ten raadhuize, in welker raadzaal de diverse bestuurderen werden toege sproken door den EdelAchtb. heer burgemeester E. C. J. Moonen. Deze betreurde dat het slechte weer misschien enkele vereenigingen had thuis gehouden, doch hij sprak de hoop uit dat de overige gilden in ka- meraadschappelijken geest zouden strijden om het meesterschap. Spreker wenschte „St. Crispijn en Crispinianus" geluk met haar 100-ja rig bestaan en vertrouwde, dat de wij ze waarop dit bestaan gevierd zal wor den zoo zal zijn dat dit feest met gul den letteren zal mogen worden geboek staafd in de annalen. Hierop werd de eerewijn rondge diend. Na deze plechtigheid formeerde zich onder leiding der harmonie St Cris pijn en St. Jan een optocht die optrok naar het feestterrein, waar terstond met de wedstrijden begonnen werd. De uitslagen luiden: Eerste dag. Schoonste geheel optocht St. Ambrosius Baardwijk. Origineelste geheel optocht: St. Antonius Beek en Donk. Grootst aantal deelnemers: St. Ambrosius Baardwijk. Schoonst opgetuigd rijpaard: Onze Lieve Vrouw Schutse Elshout. Standaardrijden: 1 St. Joris, Germonde. 2 Onze Lieve Vrouw Schutse, Elshout. Vendelzwaaien senioren: 1 H. v. d. Bogaert, Beek en Donk. 2 A. van 't Zandt, Rosmalen. Idem junioren: 1 S. van Miel, Beek en Donk. 2 J. Brouwers, Heusden. Groep vendelen St. Antonius Beek en Donk. Oudste vendel: St. Cathrinagilde, Rosmalen. Mooiste vendel: St. Ambrosius, Baardwijk. Oudste standaard: St. Joris - St. Cathrien, Gemonde. Mooiste standaard: O. L. Vrouw Schutse, Elshout. Oudste en mooiste zilver: St. Cathrina, Rosmalen. Oudste Papegaai aan zilver: St. Cathrina, Rosmalen. Oudste Papegaai aan stok: St. Joris - St. Cathrien, Gemonde. Oudste trom'- St. Albertus, Dinther. Jubileumprijzen: 1 A. Snoek, Teteringen. 2 A. Jansen, Eindhoven. Kampioenen: 1 A. Jansen, Eindhoven. 2 A. v. Baal, Rijen. 3 Th. Pulles, Baardwijk. 4 A. v. Beulen, Kaatsheuvel. 5 W. Pulles, Baardwijk. Personeele prijzen: 1 A. v. Baal, Reijen. 2 A. Vissers, Tilburg. 3 A. Jansen, Eindhoven. 4 J. v. Huiten, Baardwijk. 5 J. v. Wezel, Rijen. 6 W. Pulles, Baardwijk. Trommelen: 1 Geerts, Gemonde. 2 Van Galen, Rosmalen. Nieuwe trommen 1 W. Klerks, Elshout. 2 Vlemminx, Beek en Donk. Korpsprijzen: 1 Wilhelmina, Reijen. 2 Prins Hendrik, Rijen. 3 O. L. Vrouw Schutse, Elshout. 4 St. Ambrosius, Baardwijk. 5 St. Ambrosius, Teteringen. 6 St. Catharina, Herpt. Maandagmiddag hadden op het W.S.C-terrein groote athletiek-wed- strijden plaats, georganiseerd door de Veteranen gyinnastiekvereen. „Ons Huis". Ondanks het dreigende weer was de belangstelling niet onbevredigend te noemen, terwijl ook het aantal ath- leten in zeer bevredigende mate was opgekomen; in totaal namen 112 per sonen deel. Door den regen der laatste dagen was het terrein zeer zwaar, hetgeen begrijpelijk nadeelig werkte op de prestaties, maar desondanks mag men niet ontevreden zijn wanneer men de resultaten beziet. Jammer was het dat een hevige re genbui de wedstrijden kwam stagnec- ren. Men sprak er toen zelfs over het resteerende deel te laten vervallen, doch gelukkig kwam men van 't denk beeld terug. De organisatie liet hier en daar nog wel wat te wenschen over. Zoo was op onvoldoende wijze voor de afzetting van het publiek gezorgd, terwijl in t' verloop der wedstrijden te weinig gang zat. Om vijf uur aan een stuk athletiek te zien is wel wat erg aan, wanneer men bedenkt dat alles in drie uur afge werkt had kunnen worden. Toch mogen we over het geheel niet ontevreden zijn en achteraf bezien is het organiseeren van een dergelijken athletiekwedstrijd terdege wel een tweede proef waard. Zooals gezegd werden de prestaties nadeelig beïnvloed door het zware ter rein. Vooral na de regenbui toen de finale 100 M. hardloopen nog gehou den moest worden, kwam dit tot ui ting. Zoo maakte van te voren C. v. Oos terum in de series den besten tijd 11.6 seconden. In de finale kon hij het evenwel maar tot 11.9 brengen. Ove rigens toch een verdienstelijke pres tatie. Wanneer deze het starten beter verzorgt, is hij ongetwijfeld tot zeer goede prestaties in staat. Ook het polstok hoogspringen had door de regen te lijden, terwijl het nummer los hoogstpringen adspiran- ten om dezelfde reden moest komen te vervallen. Het organiseeren van een 5 K.M. Stadsloop blijkt een goede gedachte geweest te zijn, gezien tenminste de belangstelling die er naar uitging. De gemaakte tijd wijst wel uit dat de strijd vinnig en de concurrentie zwaar was. Den Verkenners komt 7 St. Jan, Kaatsheuvel. 8 St. Ambrosius, Teteringen. 9 St. Joris, Enschot. 10 St. Ambrosius, Baardwijk. Kohings kruis: G. van Beijnen, Baardwijk. Verstkomend gilde St. Ambrosius, Beek en Donk. Verstkomend Schutse: Wilhelmina, Eindhoven. Grootst aantal deelnemers: St. Ambrosius Baardwijk. Tweede Dag. Jubileumprijs: 1 Jac. Rutten, Teteringen. 2 A. Snoek, idem. Koningskruis: 1 A. Theewis, Teteringen. Meeste viertallen St. Ambrosius, Baardwijk. Verstkomend gilde: St. Ambrosius, Teteringen. Verstkumende Schutterij: Nimrod, Aarle Rixtel. Corpsprijzen 1 Prins Hendrik, Rijen. 2 St. Ambrosius, Teteringen. 3 St. Ambrosius, Baardwijk. 4 St. Ambrosius, Teteringen. a St. Jan, Kaatsheuvel. 6 St. Sebastiaan, Udenhout. 7 St. Sebastiaan, Tilburg. 8 St. Ambrosius, Baardwijk. 9 St.^ Jan, Kaatsheuvel. 10 Burgerwacht, idem. Kampioenen: 1 H. de Kort, Heusden. 2 A. v. Baal, Rijen. 3 G. v. d. Hoven, Kaatsheuvel. 4 H. v. d. Bogert, Aarle-Rixtel. 5 W. Pulles, Baardwijk. Personeel: 1 A. v. Baal, Rijen. 2 W. Pulles, Baardwijk. 3 H. Doms, Rijen. 4 Verheijden, idem. 5 Sj. v. Huiten, Baardwijk. 6 Th. Pulles, idem. Een schitterend vuurwerk besloot Maandagavond dit goed geslaagd 2- daags feest. hier nog een woord van lof toe voor de keurige afzetting van de route. Op het terrein waren o.m. aanwezig de heer C. v. d. Silver, een bekend lei dend figuur op athletiekgebied en de heer A. Princen, eere-leider van „Ons Huis". De wedstrijden werden op vroolijke wijze opgeluisterd met gramofoon- muziek, verzorgd door den heer Bras penning. De uitslagen zijn Los verspringen Adspiranten 1 Leo de Rooij S.O.S. Goirle, 5.65 M. 2 J. Marchant Olympia, Tilburg 5.16 M. 3 C. Verbunt, idem 5.15 M. 4 Jo. v. Loon, W.S.C. Waalwijk 4.87 M. 5 J. Smits, Kunst en Kracht Tilburg 4.87 M. Kogelslooten: 1 B. v. Kuik, Adelaar Vught 10.97 M. 2 A. Wagenmakers, idem 9.70 M. 3 W. Pot, S.S.S. Waalwijk 9.40 M. 4 J. v. d. Hoven, Olympia Tilburg 9.35 M. Los Hoogspringen: 1 A. v.d. Heuvel, Adelaar Vught 1.65 M. 2 L. Schapendonk, Waalwijk 1.60 M. 3 H. Lombarts, idem 1.55 M. Stadsloop: 1 Th. Wolters, Udi-Uden 18.094 min. 2 D. de Ruiter, DAW - Oss 19.00 min. 3 J. v. Engelen, Adelaar Vugt 19.11 min 4 P. v. Ostaden, S.O.S. Goirle. 5 H. Harmen, Adelaar Vugt. 6 H. v. d. Heuvel, idem. 100 M. hardloopen: Finale: 1 C. van Oosterum, W.S.C. Waalwijk 11.9 sec.; na loting. 2 Lombarts, Kunst en Kracht Waal wijk 11.9 sec.; na loting. 3 Wagemakers, Adelaar Vugt 12.2 sec. 4 H. v. d. Heuvel, Olympia Tilburg. Speerwerpen: 1 F. Hubert, Adelaar Vugt 39.48 M. 2 H. Vessem, idem 38.35 M. 3 A. J. v. Galen, idem 38.13 M. Polstok hoog: 1 B. v. Kuik, Adelaar Vugt 2.80 M. 2 C. Gelens, Kunst en Kracht Tilburg 2.75 M. Los verspringen: 1 H. Lombarts, Waalwijk 6.05 M. 2 A. v. d. Heuvel, Adelaar Vugt 5.89 M. 3 C. Gelens, Kunst en Kracht Tilburg 5.85 M. 4 A. Wagemakers, Adelaar Vugt 5.85 M. Touwtrekken: 1 Slagers, Waalwijk. 2 S.S.S., Waalwijk. 80 M. Adspiranten: 1 Graafmans, Kunst en Kracht Tilburg 10.1 sec. 2 L. de Rooij, S.O.S. Goirle 10.2 sec. 3 J. Marchant, Olympia Tilb. 10.4 sec. 4 C. Verbunt, idem 11.6 sec. 5 Sj. Mahieu, W.S.C. Waalwijk. MOET ZIJN want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2 x per week- Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag verdwijnen er door. Tube 45, Doos 60-30 ct

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2