Binnenlandsch Nieuws. Sportnieuws. DE ECHO VAN HET ZUIDEN" DRUNEN WASPIK RADIOCENTRALES. Commissie voor de heffingen. Door den minister van Binnenland- sche Zaken is een commissie ingesteld, welke tot taak heeft den directeur-ge neraal der P.T.T. op zijn verzoek van advies te dienen bij beoordeeling van de vraag, of de vergoedingen door de gemeente van de radiodistribuanten ge heven de levensvatbaarheid van hun bedrijven in gevaar brengen, deze ver goedingen in verband beschouwd met andere overheidsheffingen en met de exploitatie-uitkomsten van de bedrij ven. De commissie heeft als voorzitter ir. A. Dubois, directeur van de Nozema. GEEN ARBEID IN DE WERK- VERSCHAFFING OP DEN NATIONALEN FEESTDAG. De minister van Sociale Zaken heeft goedgevonden, dat, in verband met de viering van den Nationalen Feestdag op Dinsdag 6 September a.s., geduren de dien dag op de verschillende werk verschaffingen niet wordt gewerkt. Evenals voor het verzuim op Konin ginnedag mag dan het gederfde loon worden uitbetaald, voor de berekening waarvan als grondslagen dienen het basisuurloon en het aantal verzuimde uren. Geen verzuim in de werkver schaffing kan worden toegestaan voor de viering van het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin op andere data dan op 6 September a.s.. De arbeiders die in kampen bij cen trale werkverschaffingsobjecten ge huisvest zijn en eens per week of een maal per veertien dagen naar huis gaan,, behoeven, indien de aankomst in het kamp op Maandag 5 September a.s. zou moeten plaats hebben, in die week eerst op Woensdag 7 September aan te komen. Voor dat verzuim op 5 en 6 September wordt dan op gelijke wijze als hierboven vermeld vergoeding ge geven. NED. JOURNALISTE UIT POLEN GEZET. De Nederlandsche Journalisten-kring heeft een brief gezonden aan den mi nister van Buitenlandsche Zaken in verband met de uitzetting uit Polen van mevr. v. Meurs. Het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring neemt daarin de vrij heid zich tot den minister te wenden om hem het belang van de journaliste mevrouw van Meurs-van der Burg met den meesten aandrang aan te bevelen. Aan genoemde dame, correspondente van de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant, is het verblijf in Polen door de Poolsche autoriteiten ontzegd. DE KARIMATA. Weer aan 't werk, 75 meter achter de baggerpLaats. Nadat de reparatie aan de in het on- gereede geraakte emmerketting reeds vorige week hersteld was, was het weer zooveel slechter geworden, dat ook na de reparatie de molen op de reede van Terschelling bleef, in afwachting van beter weer. Gisteren bleek het weer zoodanig ge draaid te zijn, dat er geen enkel be zwaar was om zich weer met het ge vaarte op de Waddenzee te wagen, zoodat in de vroegte besloten werd, dat de „Karimata" haar werk op zoek naar het Lutinegoud zal hervatten. Tegen elf uur werd de baggermolen dan ook door de sleepbooten van de firma Doeksen naar buiten gesleept en teruggebracht naar de plaats boven het Lutine-wrak, 75 meter achter de plaats, waar men het laatste gebaggerd heeft, om thans een nieuwe strook van den zeebodem, waar men hoopt het achter schip met de Lutineschatkamer te vin den, af te zoeken. KINDERVERLAMMING. In de gemeente Krimpen aan den IJssel heeft zich thans ook een geval van kinderverlamming voorgedaan. Het patiëntje is naar het van Iterson- ziekenhuis te Gouda overgebracht, en aldaar onder behandeling genomen. Het aantal gevallen te Gouda is sinds het midden der vorige week niet toegenomen, het bedraagt nog veertien. Ook in Boskoop zijn 5 gevallen. Te Reeuwijk zijn 5 nieuwe gevallen geconstateerd en één in Middelburg. Men zorge vooral de melk te koken. EEN STROP VOOR DE HARINGVISSCHERIJ. Aan de Nederlandsch-Belgische grens zijn verschillende auto's, die haring naar België vervoerden, aangehouden en teruggestuurd wanneer geen ver gunning kon worden vertoond. De Belgische regeering heeft n.l. bij Kon. Besluit van 10 Augustus j.l. den invoer van gedroogde, gerookte of ge zouten haring afhankelijk gesteld van een invoervergunning. Dat dit besluit zeer nadeelig voor de Nederlandsche haringvisscherij is, is duidelijk, want tot nu toe was de Nederlandsche in voer geheel vrij. De vereeniging Handelsbelangen te Scheveningen heeft zich in verbinding gesteld met het departement van Eco nomische Zaken ter bespreking van den nieuwen toestand, door dit Belgi sche Koninklijke Besluit geschapen. Monopoliehetfing op granen verhoogd Ernstige protesten. Sedert de verhooging der mono poliehellingen op granen opdlJuii j.l. zijn de wereldmarktprijzen van alle granen verder teruggeloopen, /.oodat het doel, 't bereiken van de voor de graanverbouwers in uitzicht bestelue prijzen door de verhooging der inonopoliehelflngen niet is he reikt. Met ingang van 21 Augustus zul. len de monopoliehtüingen op mais, tarwe, gerst, rogge haver en de met deze in concurreutie tredende gra nen daarom met f 0,50 per 100 kg. worden verhoogd. De heffingen op de van deze granen afkomstige de rivalen, zoomede op eierproducten en eieren, zullen daarmede in over. eenstemming worden gebracht. Het ligt niet in de bedoeling in de heffing op veekoeken wijziging te brengen, omdat de bestaande prijsverhoudingen dit niet dringend noodzakelijk maken. Daar de graanprijzen zich den laatsten tijd voortdurend in dalen de richting bewegen en de wereld oogstvooruitzichten 'n verdere da ling allerminst uitsluiten, bestaat de mogelijkheid, dat in de toekomst nadere voorzieningen ter bereiking van het voor de verbouwers nood zakelijke prijs peil, noodig zullen zijn Uitdrukkelijk zij erop gewezen, dat niet vaststaat, dat een verdere daling der graanprijzen door een overeenkomstige verhooging der monopoliehelfingen zal worden op gevangen. Moet verder worden in begrepen, dan zal te zijner tijd worden nagegaan welke maatregel het meest in aanmerking komt. Hierbij kan dus mede gedacht wor den aan denaturatievergoeding of directen toeslag op den oogst, zoo als ook in het verleden heeft plaats gehad. Degezamenlijkegraanhandel heeft, uit protest tegen de nieuwe regee- ringsmaatregelen, besloten, tot en met Woensdag de graanbeurzen niet te bezoeken. Namens de door de regeerings. maatregelen voor den graan en zaadhandel gedupeerde handelaren is een telegram aan den minister van Ecouomische Zaken gezonden, waarin o.m. het volgende voor komt „Groot aantal leden van het Co mité van Graanhandelaren en ander organisaties uit den graanhandel in spontane vergadering te Kotter dam bijeen, nemen met veront waardiging kennis van nieuwe ver hooging monopolieheffing op graan en aanverwante artikelen. Rechten thans hooger dan ooit 't geval is geweest, hoewel wereldgraanprijzen thans aanmerkelijk hooger dan vroeger bij lagere monopolierechten, constateeren dat wederom adviezen van den handel zijn terzijde gelegd, achten deze wijze van steun aan graanverbouwers, gezien geringe resultaten van verhoogingen op 4 April en 1 Augustus j.l., niet ver antwoord en wijzen nogmaals op belangen van handel, veehouderij en graanverwerkendt industrie, ver langen met grooten nadruk intrek king van laatste verhooging der rechten en dringen voorts aan op herziening regeeringsbeleid, met name op verlaging der rechten en herstel van toeslagen aan den boer. Onrust en verontwaardiging in breede kringen van den handel en daarbij betrokken bedrijfstakken nemen steeds toe aangezien handel volkomen wordt ontwricht en on herstelbare verliezen worden gele den. Ter vergadering aanwezigen heb ben uit protest tegen gevoerd re geeringsbeleid en terzijdelegging ad. viezen handel unaniem besloten de graanbeurs gedurende drie dagen niet te bezoeken." Ook de R.K, Boerenbond heett geprotesteerd. Stichting Landbouwhuishoudschool. Werkverschaffing Bu i tendijksch e Hooipolder. De raad dezer gemeente kwam Vrij dagavond in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van burge meester Dekkers. Secrtaris de'heer v. Schijndel. Aanwezig alle leden. De no tulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. De voorzitter deelt mede dat bij de penningmeesters van de Woning- bouwvereeniging en het Algemeen Burgerlijk Armbestuur de boeken en kas in orde bevonden zijn, evenals die van den gemeente-ontvanger. Goedgekeurd is een raadsbesluit tot heffing van 8 pet. op de ongebouwde- en 3 pet. op de gebouwde eigendom men. Alsvoor tot het aangaan van een kasgeldleening groot 30000.tegen 1/2 pet. Als voor tot wijziging der gemeente- begrooting. Deze ingekomen stukken worden voor kennisgving aangenomen. Namens de Commissie van Onder zoek der gemeente-rekening 1937 brengt de heer Brokx verslag uit, waarbij hij voorstelt deze vast te stel len als is aangeboden. De heer van Dongen vraagt inhoe- verre het gerucht juist is dat vele in gezetenen, ook de gegoede, de straat- asting over 1936 nog niet, of nog niet geheel voldaan hebben. In beslo ten vergadering zou spreker daar gaar ne enele mededeelingen over hooren. De gemeenterekening wordt hierna met algemeene stemmen vastgesteld. Een Landbouwhuishoudschool. Dan stelt de voorzitter aan de orde de al dan niet noodzakelijkheid van stichting eener Landbomvhuishoud- school in deze gemeente. De afdeeling Onderwijs van den N.C.B. had een dus danig verzoek aan de gemeente ge richt. Zoo mogelijk moet de opening op 1 Januari 1939 kunnen geschieden. De totale kosten zullen 1320,58 bedragen, daar het Rijk evenwel een subsidie geeft van 70 pet., zou het de gemeente slechts 396,17 kunnen kosten. In het schrijven van den N.C. B. is evenwel de wensch naar voren gekomen dat het niet uitgesloten is te achten dat het gemeentebuis voor ge noemd doel geëigend is. De N.C.B. is in dat geval bereid een huurpreis te betalen van 200.hetgeen de kos ten voor de gemeente aanzienlijk zou reduceeren. De heer van Dongen vraagt of het wel zeker is dat het oude raadhuis ge schikt voor een dergelijke school zou De voorzitter zegt dat wanneer de raad het inderdaad noodzakelijk oor deelt dat hier een Landbouwschool komt het beschikbaar stellen van een lokaliteit van secundair belang is. Het bestaan van deze school zal een belang zijn voor iedereen, niet alleen voor de boeren De heer Matteysen vraagt of er wel voldoende liefhebbers zullen zijn. De heer Zijlmans zegt dat er alleen uit Waspik reeds een 20 gegadigden zijn. Dit aantal zal ongetwijfeld nog groeien door personen uit andere plaatsen, daar de school er een voor de streek zal zijn. Waspik is juist door haar centrale ligging gekozen. Met 9 tegen 2 stemmen oordeelt de raad de stichting eener Landbouw huishoudschool noodzakelijk; alles dan behoudens goedkeuring van den minister. De heeren Pruijssers en Verhoeven stemden tegen. Een wijziging van de gemeentebe- grooting wordt goedgekeurd. De heer Verschuren vraagt of de rijvereeniging „Rijdt met Beleid", de garantie van 100.voor het gehou den Concours hyppique noodig gehad heeft. De voorzitter zegt dat deze vereeni ging er geen gebruik van heeft behoe ven te maken. De heer Brokx oordeelt het wensche- lijk dat voor de a.s. kermis in de om geving wat reclame gemaakt wordt, temeer daar deze met een dag ver lengd is. De voorzitter zegt dat aan het ver langen van den heer Brokx voldaan zal worden. De heer van Dongen zegt dat in den Buitendijkschen Hooipolder een werk- verschaffings-object gereed staat, waarbij 30.000.verloond zal wor den. Spreker zou het zeer wenschelijk vinden, wanneer daarbij ook Waspik- sche werkloozen te werk zouden wor den gesteld. De voorzitter zegt dat dit in ieder geval zal gebeuren. Spreker zal ieder een, die daarvoor in aanmerking komt gelasten naar de werkverschaffing te gaan. De raad ging hierna in besloten ver gadering. Wilt pe op de hoogte zijn en blijven van 't geen erleefl en te koop is in Waalwijk, de Langstraat en Omgeving, abonneert U dan op Benoeming Vroedvrouw. Electrische verlichting van de V akschooll Werkverschaffingsobjecten. De raad dezer gemeente kwam gis teravond in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van den EdelAchtb. heer burgemeester Mr. R. Th. v. d. Heijden. Secretaris de heer Veltman. De notulen der vorige ver gadering worden behoudens een klei ne wijziging, ongewijzigd vastgesteld met aanteekening dat de heer v. d. viel tegen is. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken: a. Besluit van Ged. Staten houden de goedkeuring van de gemeente- begrooting 1938. b. Besluit van Ged. Staten houden de goedkeuring van het raadsbe sluit van 14 Maart 1938 tot wij ziging van de gemeentebegroo- ting. c. Besluit van Ged. Staten houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 25 Juli 1938 tot aankoop van een gedeelte van den tuin van A. Brok. Deze ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 2. Machtiging aan B. en W. tot het verleenen van de gewone jaar- lijksche voor de jacht op de Hei stukken. De voorzitter zegt dat deze vergun ning jaarlijks aan de groote jacht- actehouders verstrekt wordt, tegen een vergoeding van 2. Wordt goedgekeurd. 3. Voorstel van B. en W. om aan G. van Hulten een perceeltje bouw grond te verkoopen aan de Sta tionsstraat. Dit perceel is gelegen naast dat, dat de heer Dooreman destijds van de ge meente gekocht heeft. De oppervlakte is groot 11.25 x 48.50 M. De koopprijs bedraagt 470. De heer v. Drunen vraagt of het de bedoeling is dat direct met den houw begonnen wordt. De voorzitter zegt dat dit moet ge schieden onder de gebruikelijke voor waarden, binnen 1 jaar, daar anders de verkoop vervalt. Wordt iüi.st. goedgekeurd. 4. Brief van Adr. v. Drunen om steun. Adr. v. Drunen schrijft dat hij lan gen tijd in grooten nood en onmacht verkeerd heeft. Hij heeft reeds ver schillende malen tot den inspecteur van de Werkverschaffing, burgemees ter Ploegmakers te Oss, en tot den burgemeester van Drunen een zelfde verzoek gericht, om voor steun of voor plaatsing in werkverschaffing in aan merking te komen, doch dit verzoek werd gewoonweg genegeerd en van de hand gewezen, redenen waarom hij thans eenzelfde verzoek tot den raad richt. De voorzitter zegt dat de raad niet competent is daarover te oordeelen, zoodat B. en W. voorstellen dit ver zoek voor kennisgeving aan te nemen. De heer v .d. Wiel vraagt of aan v. Drunen niet kan worden medege deeld op welke gronden zijn verzoek telkenmale is afgewezen, daar hij van den wind toch ook niet kan leven. De voorzitter zegt dat de beslissing over het al dan niet verleenen van steun berust bij B. en W. en wanneer van Drunen zich met een beslissing van dit college niet vereenigen kan moet hij zich wenden tot den Minister van Sociale Zaken. Heeft dit ook geen resultaat dan kan hij zich om bijstand wenden tot 't Burgerlijk Armbestuur. Wordt ook daar zijn steunverzoek af gewezen dan wendt hij zich tot B. en W. en loopt ook daar zijn verzoek op niets uit dan moet hij zich wenden tot Ged. Staten. De heer v. Oers vraagt waarom de voorzitter geen onderhoud met van Drunen hebben wilde. De voorziter zegt dat verschillende malen een onderhoud heeft plaats ge had, waarbij van Drunen duidelijk is uitgelegd op welke gronden zijn ver zoek geweigerd werd. Hij kwam daar na toch nog enkele malen per week om dezelfde redenen aankloppen, waardoor het overbodig was hem te woord te staan. Daar de heer v. d. Wiel over het voorstel van B. en W., om het verzoek voor kennisgeving aan te nemen, stem ming verlangt, wordt dit in omvraag gebracht en met. 7 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen stemden de hee ren v. d. Wiel, van Oers en v. Drunen. 5. Benoeming van een gemeente vroedvrouw met ingang van 1 September a.s. Voordracht opge maakt door B. en W. 1 Mej. S. d'Olieslagers, Breda. 2 Mej. M. Adams 's-Bosch. De heer v. d. Wiel vraagt waarom de andere candidaten niet in aanmer king konden komen. Zoo is er juffr. Gennekes buiten gevallen, terwijl juffr. Adams in de voordracht is op genomen, die toch een neutrale school bezocht heeft en waarvan men spreker maar weinig goeds wist te vertellen. De voorziter zegt dat de informaties van B. en W. op betrouwbare gronden berusten. Spreker acht het beter in besloten vergadering daarover nadere inlichtingen te geven. Na heropening stelt de voorzitter de benoeming van een vroedvrouw aan de orde: Het resultaat was dat juffr. S. d'Olieslagers werd benoemd met 9 stemmen tegen 1 op juffr. M. Adams. 6. Verslag over 1937 van de Com missie van Toezicht op het Nij verheids-Onderwijs. Uit het verslag blijkt dat de resul taten der school, alsmede de afgewerk te producten goed genoemd kunnen worden. De inrichting werd bezocht door 36 leerlingen, vorig jaar 38, doch tus- schentijds hebben niet zooveel leerlin gen de school verlaten. In het belang van het onderwijs wordt nogmaals aangedrongen op den aanleg van elec trische verlichting, dat voor de ge meente toch geen groote kosten kan meebrengen daar de installatie er reeds is. De voorzitter kan mededeelen dat de vroegere bezwaren voor de aan sluiting niet meer in zoo sterke male gelden, zoodat verwacht kan worden dat binnenkort boven ieder werktafel tje een electrisch lichtpunt kan wor. den aangebracht. De heer van Oers zegt dat de kosten nooit zoo groot kunnen zijn daar het Rijk 70 pet. bijdraagt, terwijl de ove rige 30 pet. omgeslagen kunnen wor den over een 6-tal andere belangheb bende gemeenten. De voorzitter kan dit onderschrij ven. De reden waarom tot nu toe even wel geen aansluiting kon worden ver kregen, ligt in het feit dat de minister er bezwaar tegen had. Waarschijnlijk is dit bezwaar thans opgeheven, zoo dat den minister thans gevraagd wordt of hij de beschikbaarstelling van gelden die voor aansluiting op de begrooting zijn uitgetrokken kan goed keuren. Vervolgens werd de gemeentebe- grooting 1939 aangeboden, waarvan den leden eerstdaags een afschrift zal worden toegezonden. Een adres van den Ned. Bond van Hotel-, Caféhouders enz. om verlen ging van sluitingsuur e.d. met den Na tionalen Feestdag wordt voor kennis geving aangenomen. De voorziter heeft in verband daarmee reeds mede gedeeld dat hij bereid is de caféhou ders zooveel mogelijk tegemoet te ko men. De heer v. Drunen vraagt hoe het staat met de vestiging van de Lips'- fabriek, daar er geruchten gaan dat deze niet zal komen. De voorzitter zegt dat binnen enke le dagen het transport der fabriek zal plaats vinden. In plaats van 1,5 H.A. zooals eerst gezegd, zal evenwel slechts 1 H.A. grond noodig zijn. Verder deelt de voorzitter mede dat de plannen van ruilverkaveling reeds in een vergevorderd stadium gexomen zijn, zoodat zoo spoedig mogelijk be gonnen kan worden, Verder vraagt de heer v. Oers of er geen schrijven is ingekomen van de R.K.W.V. om het uurloon in werkver schaffing te verhoogen. De voorzitter zegt van niet; wel heeft een onderhoud met den inspec teur plaats gehad. Wat werkverschaffing betreft zijn er nog twee objecten in voorbereiding. Over het een kan nog niets naders worden medegedeeld daar dit nog de goedkeuring van den minister be hoeft. Dit betreft n.l. een particulier object, waarvan nog afgewacht moet worden of de betrokken persoon zich met de rijkssubsidie kan vereenigen. Het ander object betreft het gedeel te tusschen het Herptsche Ven en de Drie Wielen dat gelijk afgegraven zal worden. De voorzitter neemt dan nog nota van de opmerking van den heer van Oers betreffende verschillende kapot te straatlampen in de Torenstraat, waarna de vergadering gesloten wordt. A WAALWIJK. JULIANA. JulianaLonga 2 23. Hoewel Juliana Zondag met 3 invallers moest uitkomen is tegen het sterke Longa nog een goede wedstrijd gespeeld. Longa weet na 10 minuten spelen te doelpunten, terwijl even later Juliana weet gelijk te maken. Verschillende ma len ontkomt het Longa-doel aan door boring. Bij een Longa-aanval nemen zij de leiding 1—2, met welke stand rust komt. Na rust weet Juliana spoedig gelijk te maken; de partijen gaan goed tegen el kaar op en Longa is de gelukkige door nog een doelpunt te maken 23. Juliana 2 moest met een verzwakt elf tal uitkomen en de sterke tegenpartij Gemeenleraadverslagen zijn.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2