Het 25-jarig R.K. Onderwijs- jubileum feestelijk herdacht. Binnenlandsch Nieuws. Barss rauii 1 Ivorol - Oranje - Blanje - Bleu dez' 'XTSerrL™ tLT9 VU rr9ieU2en Ui' Te 9e" i^CnheS^ u prf4-51 r en volk, als in het belang van ons ge loof. In het derde kapittel vestigen de Duitsche Bisschoppen de aandacht eroj), dat de afval van de Kerk en het Christendom ook den afval van den waren God voorbereidt. Men wil den waren God verdringen en er een Duitschen God voor in de plaats stel len. Men heeft zelfs bij een plechtige gelegenheid verkondigd, dat de Duit- scher „den Schepper-God verwerpt". ANTI-KATH. MAATREGELEN. De Nazi-autoriteiten hebben den bisschop van Rothenburg uit zijn dio cees verbannen. De „misdaad" van dezen bisschop, mgr. Sprol, is geweest, dat hij op 10 April j.l. niet heeft deel genomen aan de volksstemming, om dat hij daartegen gewetensbezwaren zeide te hebben. Sedert dien werden systematisch „woedende betoogingen" tegen den bisschop in scène gezel. Aan zijn woning is daarbij voor duizenden guldens vernield. Thans is hij uit zijn diocees gezet. Volgens hooge kerkelijke kringen is de tegen mgr. Sproll genomen maat regel slechts een der kanten van de geloofsvervolging en den strijd van 't nationaal-socialisme om het katho lieke geloof in Duitschland te doen verdwijnen. Krachtens een order van den pro vincialen onderwijsraad van Stiermar ken is aan alle bijzondere scholen de rechtspersoonlijkheid ontnomen. Deze maatregel is onmiddellijk in werking getreden. Dit heeft tot gevolg gehad dat al deze scholen, vrijwel allemaal katho lieke inrichtingen voor middelbaar on derwijs, geen diploma's meer mogen uitreiken, die door den staat erkend worden en die toelating geven tot de hoogeschool. HOOGSPANNING IN EUROPA. In Engeland is men pessimistisch gestemd over den toestand in Europa. De nervositeit, welke in regeerings- kringen te Londen heerscht, wordt aangeduid door het feit, dat Cham berlain, Simon en Halifax, gisteren, Maandagmiddag weer te Londen bij een zijn gekomen om de situatie in Midden-Europa met elkaar te hespre ken. Hedenochtend om 11 uur zou er een speciale kabinetsraad worden ge houden. De bezorgdheid is nog verhoogd door een manifest van de Henleinis- ten, waarbij den leden wordt toege staan „te handelen uit zelfverdedi- ging". Dit zou namelijk een aantal ernstige botsingen ten gevolge kunnen hebben. De met spanning tegemoet geziene rede van Sir John Simon te Lamark heelt Duitschland niet in het onzeke re gelaten over Engeland's houding in een conflict om Tsjechoslowakije. Simon heeft nadrukkelijk de ver klaring bevestigd, welke Chamber lain op 24 Maart j.l. in hel parlement heeft gedaan en waarin volkomen nauwkeurig het standpunt in de Tsje- choslowaaksche kwestie was weerge geven. Overigens deed Simon een harts tochtelijk beroep op allen, wien zulks aanging, om den vrede te bewaren. Van de regeering te Praag kan in derdaad worden getuigd, dat ze zich van goede wille betoont. Ze heeft het mogelijk gemaakt, dat de onderhande lingen met de Sudeten-Duitschers, door het doen van concessies zijn van zeer vér-strekkenden aard. Intusschen is men te Londen van meening, dat de laatste voorstellen van Hodza dan ook de uiterste grens vormen der Tsjechische conseccies, zoodat de meening postvat, dat de uit eindelijke beslissing niet lang meer op zich zal laten wachten en reeds in de komende dagen zal vallen. Maar toch is de toestand nog niet opgeklaard, want nu begint men in Duitschland achterdochtig en gebelg te worden over de bemoeiingen van Engeland te Praag. Nu begint men te spreken over het feit, dat Engeland met een conflict tusschen Berlijn en Praag niets te maken heeft, dat het conflict best gelocaliseerd kan worden enz., terwijl de Duitsche pers doorgaat met actie tegen de Praagsche regee ring. Neen, de toestand is nog steeds ge vaarlijk in Europa. De Duitsche autoriteiten weigeren te gelooven, dat het de Westelijke de mocratieën ernst is met hun verzeke* ringen, dat zij hun verplichtingen je gens Tsjechosowakije en jegens elkaar strikt zullen nakomen. De Engelsche regeering overweegt derhalve haar standpunt, hetwelk Sir John in zijn rede van Zaterdag heeft omlijnd, bin nenkort door den gezant te Berlijn nog eens in duidelijke woorden .uiteen te laten zetten. Het is niet uitgesloten, dat de gezant daarvoor een persoon lijk onderhoud met Hitier zelf zal zoe ken, om er op deze wijze voor te zor gen, dat het Duitsche staatshoofd uit de eerste hand verneemt hoe ernstig Engeland den toestand opvat. ITiALIAANSCHE DRUK OP FRANKRIJK? De onaangename manieren van de Italiaansche regeering jegens Frank rijk zullen wel moeten worden be schouwd als een vorm van hulpverlee ning aan den Duitschen „bondgenoot". Er zit stelsel in de manier, waarop de Italianen de Franschen (bondgenooten van Tsjecho-Slowakije!) trachten te verontrusten. Zondag kreeg de burgemeester van Isola, een gemeente in de Fransche Zee-Alpen, van de Italiaansche auto riteiten de aanwijzing, dat zijn ge- meentenaren hun bezittingen aan de andere (dus de Italiaansche) zijde van de grens, binnen 48 ,uur hadden te ver laten en dat ze die bezittingen binnen een maand moesten hebben ontruimd, daar ze anders door de militairen zou den worden bezet Weermacht brengt een hulde aan H. M. de Koningin. De wapenschouw van de Konink lijke weermacht, hulde van leger en vloot aan H. M. de Koningin ter eere van Haar veertigjarig regee- ringsjubileum, te 's Gravenhage, is een grootsch militair schouwspel geworden, zooals ons land nimmer heeft gezien. Gedurende ruim een uur hebben ongeveer twaalf duizend man troe pen, samengesteld uit alle onder deden van onze weermacht, voor de Landsvrouwe gedefileerd, waar na het indrukwekkende militaire schouwspel besloten is met een paradevlucht van een negentigtal vliegtuigen van marine en land macht. Stram marcheerden de troepen voorbij op pittige marschmuziek, daarna defileerden de bereden wa pens in draf, vervolgens denderden de gemotoriseerde afdeelingen, mee. voerende de modernste wapens, langs de tribune, waarop de Ko. ninklijke familie het défilé gade sloeg, en ten slotte was de lucht vervuld van het geronk der laag overvliegende 90 machines, waarvan er dertien in bewonderenswaardig beheerschte formatie een groote, beweeglijke, onberispelijke W vorm den, als bekroning van het eerbie dige eerbewijs en huldebetoon aan Koningin Wilhelmina. Dit laatste was een schitterend schouwspel. Er was enorme belangstelling en H. M. de Koningin heeft haar groote ingenomenheid en waardeering voor deze hulde, dit schitterende défilé betuigd. zijn de kleuren van de verpakking. Haal dit echt Nederlandsche kind Uw huis binnen en het zal 's morgens en 's avonds op koninklijke wijze Uw mond en tanden verzorgen DE RECHTSCHE DRUK AAN DE EBRO. De strijd aan de Ebro duurt voort. Men kan zelfs zeggen, dat de aanval der rechtschen beschouwd moeten worden als de grootste van dezen oor log, zoowel met het oog op de sterkte der deelnemende troepen als op de hevigheid van het geschutvuur en de intensiteit van de kracht der lucht macht. De rechtsche troepen zijn iets gevorderd en blijven druk uitoefenen. Radio Nacionall/Jieefl (officieel ge-oj meld, dat de verliezen Van de roodenf tijdens den strijd aan de Ebro bedra gen; 16.089 dooden, 10.584 gevange nen, 4500 ontvluchten, in totaal 31.000 man. DE TERREUR IN PALESTINA. kif bandieten in strijd met militairen gedood. In een strijd tusschen militairen en bandieten werden elf bandieten ge-;' dood. De bapfiiet^n vie^n een door0J soldaten begeleid convooi aan ten Noorden van Turkarem. Men verwacht, dat bijzondere maat- regelen genomen zullen worden voor geheel Palestina. Nil ar verluidt, zijn de opstandelin gen thans beter georganiseerd. Hun nieuwe tactiek is plotseling optreden in plaats van aanvallen in massa, waardoor het geduld van de bevolking wordt uitgeput. Ie Jaffa was de politie genoodzaakt van de vuurwapenen gebruik te ma ken. Eén Arabier werd gedood en zes werden gewond. In een Arabisch dorp is een Joodsch politieman van een hinderlaag uit ge dood. I e Jerusalem is een Arabische po litieman ontvoerd. ERNSTIGE VLIEGRAMP IN ZWITSERLAND. Escadrille vliegtuigen vliegt tegen de bergen te pletter. Zaterdagmiddag is een escadrille van vijf vliegtuigen, dat op weg was naar Lugano, waar een luchtvaartdag werd gehouden, in het kanton Schwyz in een dikken mist geraakt, tegevolge waarvan vier de toestellen tegen de hergen te pletter vlogen. De zes inzittenden van drie dezer Een zeer drukke receptie met vele hartelijke woorden. Op werkelijk grootsche wijze is Zon dag. zoowel door autoriteiten als ouders van leerlingen e.m.a., het feit herdacht dat vóór 25 jaren het bijzon der onderwijs voor jongens in Waal wijk zijn intrede deed, waarmede tevens gepaard ging de vestiging hier ter plaatse van een convent van de Eerw. Broeders van de Onbevlekte Ontvan genis te Maastricht. Reeds des morgens vroeg was een gedeelte der Grootestraat feestelijk met vlaggen gepavoiseerd, hetgeen ook naar buiten blijken deed dat er iets bijzon ders op til was. De feesten werden ingezet met een zeer plechtige H. Mis van dankbaar heid in de Parochiekerk, opgedragen door den ZeerEer\y. heer Pastoor H. Heezemans, met assistentie van de WelEerw. heeren Völker en v. Lierop. Het hoofd-altaar was schitterend versierd en vooraan hadden alle Eerw. Broeders van 't convent plaats geno men; de kerk is overvuld met geloovi- gen. Van de predicatie, die gehouden werd door den Z. E. Heer Pastoor, maakte deze gebruik om iets te vertel len over het Bijzonder Onderwijs. Het is wel, aldus "Z.E., een treffende samenloop van omstandigheden, dat, terwijl wij hier het jubileum vieren van het R.K. Onderwijs, elders een doode- lijke strijd gestreden wordt om de ziel van het kind. Geen enkele week gaat er welhaast voorbij of door den paus of door de bisschoppen wordt aange drongen op de godsdienstig zedelijke opvoeding van het kind. Terwijl wij hier een zilveren jubileum vieren heeft de paus als algemeene intentie van het Apostolaat des Gebeds voorgeschreven te bidden voor de R.K. Jeugd, die ge dwongen wordt naar niet-katholieke scholen te gaan. De kwestie van het al dan niet R.K. Onderwijs is de groote twistappel die meermalen de politiek beheerscht heeft en waarom meermalen een hevige strijd gestreden is. Het standpunt van de R.K. Kerk in dezen strijd is dat de kwestie betreffende school en onderwijs hooren gevoegd te worden bij die vraagstukken die ge mengd genoemd kunnen worden, waar bij dus zoowel de Kerk als de Staat betrokken zijn. Bij de oplossing dezer vraagstukken moet zoowel het recht van de Kerk als dat van den Staat ge ëerbiedigd worden. De Staat gaat daar om zijn bevoegdheid te buiten, wan neer hij zich een soort Staatsmonopo lie aanmatigt inzake het onderwijs. Al tijd heeft de Kerk daartegen gestreden en zal daartegen blijven strijden. De - eischen en het recht van de Kerk op n h"eü gedü°d en de beide het 9ebied R K Onderwijs berust inzittenden van het vierde toestel ern- hiernn dat ioAor dof u stig gewond. Kinderverlamming. De kinderverlamming, de zeer gevreesde besmettellijke epidemische ziekte die zich regelmatig in de maanden Augustus en September openbaart, breidt zich de laatste maanden dusdaniguitdat algemeene waakzaamheid geboden wordt. In het geheele land waren Vrijdag 116 gevallen geregistreerd en speciaal de laatste dagen neemt het aantal regelmatig toe. Bijz. Vrijw. Landstorm. Zaterdag had in den Dierentuin in den Haag een Huldigings-bijeen- komst plaats van den Bijz. Vrijw. Landstorm ter gelegenheid van 'het de regeerings-jubileum van H. M. koningin tn 't twintigjarig bestaan van den B.V.L. - 't Woord werd gevoerd door Dr 9 j oI' dan,b,lijven zi> hierop dat ieder kind dat op de wereld komt met zich meebrengt een persoon lijke levensbestemming. De taak om voor dat kind te zorgen begint al wan neer het nog in de wieg ligt. De ouders zijn er op de eerste plaats voor geroepen dat kind op te voeden en voor het leven te bekwamen. Indien nu de ouders een deel van die taak willen overdragen aan een ander, in Colijn, minister van Boeijen en minister van Dijk. Na afloop werd gedefileerd voor H. M. de Koningin op 't Huis ten Bosch. Onmiddellijk daarop werden de Bidders de Militaire Willemsorde ontvangen. Vrijdag heeft het corps diploma, tique zijn felicitaties aangeboden en nog evengoed verantwoordelijk voor hun kind, evenals zij verantwoordelijk zijn voor de keuze van een goede school. De plichten van de ouders vallen uiteraard samen met de rechten van de kinderen en die plichten zijn steeds en in ieder geval onschendbaar en on aanvechtbaar. Wie op die rechten in breuk durft maken, verkracht het na- Alleen de Katholieke school is in staat rekening te houden met ons bo vennatuurlijk levensdoel Het bezoek van een niet-katholieke school is voor een katholiek kind dan ook verboden. Helaas zijn er nog allerlei menschen die zweren bij zoogenaamd neutraal zijn en zij wenschen dan ook een school die volgens hen neutraal is en volkomen godsdienst- en gewetensvrijheid zou beloven. Neutraliteit inzake onderwijs is evenwel niet mogelijk, omdat neu traliteit en onzijdigheid een ontkennen der waarheid is: ,,Wie niet met Mij is, is tegen Mij", zei Christus. De feiten hebben ons geleerd wat men onder neutraliteit dient te verstaan; men heeft daarbij slechts een voorbeeld te nemen aan Frankrijk. Een neutrale school is daar een kweekinrichting voor Socia- lisme en Compunisme. Het heele leven van een mensch moet alleen zifn een opgaan naar God en daarom moet heel dat leven ook doordrongen worden door den godsdienst. Alleen dat stand punt is een redelijk standpunt en daar mee is de neutraliteit verwezen naar die dingen, die onredelijk zijn. De Kerk eischt katholiek onderwijs voor de kin deren omdat het kind komt van God en terug moet naar God! De Receptie. Om fyalf één recipieerde in de groote Gildenbondzaal het;., schoolbestuur en het convent der jubileerende broeders. Enorm was hier de belangstelling zoo wel van geestelijke als van wereldlijke autoriteiten, ouders der leerlingen en verdere belangstellenden. Zoo bemerkten wij o.a. de Z.Eerw. heeren pastoors der diverse parochies met de Eerw. heeren kapelaans, het voltallige college van B. en W. met den gemeentesecretaris den heer J. v. Mierlo, het bestuur van Waalwijks Be lang, het Kerkbestuur der parochie St. Jan, verschillende gemeenteraadsleden, het bestuur van het Kerkkoor van St. Jan, het bestuur der R.K. Midden- standsvereeniging, het Wit-Gele Kruis, het bestuur van de R.K. Werklieden vereniging, de heer Froklage als voor zitter van den K. O. B., de heer v. d. Waerden, directeur der Rijksvak school, de heer van Rooy, hoofd van de B.L.O.-school, de heer Bos, directeur van het slachthuis, de heer van Vliet, directeur Van de bedrijven, verschillen de leeraren van de R.K.H.B.S., Dr. Kol- ster, Dr. Minke, de ouders van Waal- wijksche Broeders, novicen en kweeke- lingen, enz. enz. Pastoor Heezemans spreekt. Als voorzitter van het schoolbestuur werd het woord gevoerd door den Z. Eerw. heer Pastoor H. Heezemans, die de bijeenkomst opende met den Chris- telijken Groet. Zijne Z.E. sprak o.m. als volgt: Ik wil als voorzitter van het school pelijk vele offers gekost, waarvoor ook het kerkbestuur van St. Jan is komen te staan. Dit is evenwel in 1913 niet voor groote offers teruggeschrokken, hetgeen vooral te danken is geweest aan twee menschen: Pastoor Brands z.g. en den milden gever P. Wijten. Het doet daarom bijzonder sympa thiek aan dat er momenteel nog men schen gevonden worden die bij gele genheden als deze, hun dank willen uiten aan hun overleden weldoeners door een tweetal H. Missen voor hun ne zielerust te laten opdragen. Verder moet ik dank brengen aan de Congregatie van de Broeders van Maastricht en aan allen die namens die Congregatie ook hier in den loop dezer 25 jaar hun beste krachten gegeven hebben aan het belang van onze school en daarmede aan het belang van ge heel Waalwijk. Ik acht me dan ook de tolk te zijn van het heele schoolbestuur en van de geheele Waalwijksche bevolking als ik hier waardeering uitspreek voor de groote toewijding en ook voor 't groote succes, waarmede in de St. Petrusscho- len gedurende 25 jaar gewerkt is aan de opvoeding en de vorming van de op groeiende jeugd. Bij de opening der school, vóór 25 jaar, sprak Pastoor Brands: „Ik vraag U niet om Uw finantieelen steun, wel om Uw moreelen steun". Eerwaarde Broeders, die moreele steun is U spontaan gegeven, maar was dat niet het geval geweest, dan zoudt gij dien steun hebben afgedwongen door het peil waarop de school al dien tijd stond, dank zij uw moeite, ijver en arbeid en financieele offers, die ook door U in den aanvang wel eens moes ten worden gebracht. Ik zeg U daar voor hartelijk dank, omdat wij weten dat slechts door moeite, inzicht en be- langelooze toewijding succes mogelijk was. Omdat gij naast en voor Uw toe wijding aan de school en het onderwijs, als kloosterling meer zijt toegewijd aan God, wil het schoolbestuur als herin nering een klein geschenk aanbieden voor de kapel in den vorm van deze koorkap, (iets anders zoudt ge in Uw bescheidenheid niet eens gewild heb ben), als bewijs van onzen dank en waardeering voor Uw werk van 25 jaar. Dit geschenk zult ge zeer zeker wil- -■ len aannemen, want het gaat gepaard met onze beste wenschen en vurige bede dat God ook in de toekomst Uw arbeid overvloedig moge zegenen, zoo dat deze zal strekken tot heil van onze jeugd in welks harten met medewerking der ouders de kiem moet worden ge legd voor een gelukkige toekomst. Mo ge Uw arbeid daarnaast ook strekken tot eigen voldoening. Een geschenk van de Ouders. Namens de ouders der Waalwijk sche leerlingen, sprak de heer P. van Vliet. Het is met gevoelens van oprechte dankbaarheid dat ik hier een woord spreek, om namens de Waalwijksche Ouders aan de Eerwaarde Broeders ter gelegenheid van hun jubileum een geschenk aan te bieden. Het aan tal der gelegenheden om onze gevoe lens te uiten is niet zoo heel groot en vandaar dat ik deze gebeurtenis gaar ne aangrijp om te getuigen van onze dankbaarheid en waardeering voor alle moeite en zorg die de Eerw. Broeders in den loop van 25 jaar hebben be steed aan de verstandelijke ontwikke ling van onze jongens. Zeer erkentelijk zijn wij daarbij ook vooral voor het feit, dat aan de godsdienstige ontwik keling zoo ruim aandacht werd ge schonken, waardoor dit een groote steun was voor de degelijk Katholieke opvoeding onzer jongens. Het geschenk dat ik hierbij overhandig, wil zijn een klein blijvend aandenken (een zecem- velum) van onze groote dankbaarheid en waardeering. Ik spreek den wensch uit dat de Eerw. Broeders met Gods zegen steeds voor onze jongens werk zaam zullen mogen blijven. Namens ouders van broeders, novicen en kweekelingen uit Waalwijk sprak de heer G. van Oostrum de Eerw. Broeders toe. Wanneer een gezin jubileert, dan herdenken de kinderen hunne ouders, maar hier jubileert het gezin van de Broeders, waarin ook bestuur beginnen met U allen harteliik ^ucuei:5' Wdann OOK onze jongens zijn welkom te heeten. Niemand zal het mij ^dTtLromTebTr"0™11 l echter euvel duiden als dat welkom - W1' 9emeend vooral uitgaat naar de Eerw. Broeders. Dames en Heeren: Zoo juist tijdens ter verfraaiing van dat gezin een blijk van belangstelling te moeten aanbie den in den vorm van een oorkonde, ABONNEERT U OP DIT BLAD. van een ouderpaar. uiteen te zetten het standpunt van de Katholieke Kerk inzake het Katholiek Onderwijs en ik heb daarbij gewezen op het onvervreemdbare recht van de ouders om hun kinderen naar de school hunner keuze te zenden en die keuze niet te laten afhangen van een of an- Broeders, novicen en kweekelingen uit Waalwijk, hetgeen ik tevens vergezeld doe gaan van het uit spreken mijner beste wenschen. Als blijk van onze hooge waardee ring bied ik bovendien dit kasuifel nog aan en sluit met de hoop uit te spreken - - y ec 1S tnans 1 meente in Uwe Congregatie zullen mo gen treden. niet mijn bedoeling U in den breede te wijzen op den geweldigen strijd die over dit beginsel ook in Nederland ge streden is. Die strijd heeft gelukkig uit eindelijk geleid tot herstel van een lang bestaand hebbende, grievende onrecht vaardigheid. Deze strijd heeft begrij- Voorts werd het woord gevoerd door Drs. G. J. de Vries, als voorzitter van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs en als Directeur der R.K.H.B.S. vh'k F« I nOQ evp.nnnpd v^ranhirnnrrJ^liilz

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2