□e feesten te Geertruidenberg zijn begonnen. WASPIK DUSSEN. EETHEN. HEUSDEN. RAAMSDONK. SPRANG—CAPELLE. KAATSHEUVEL. Mzn. 8.15, 7 J. Knippels 8.06. Schutters 1ste klas: 1 A. Smits gem. 8.13, 2 H. v. HuJten 7.84, 3 Fr. v. Delft Jzn. 7.71, 4 C. van Wezel 7.64, 5 C. Cales 7.40, 6 J. v. d. Hoven 6.87, 7 S. IJpelaar 6.03. Schutters 2de klas: 1 J. de Geus gem. 7.50, 2 M. de Gouw 7.45, 3 L. v. Halderen 7.18, 4 L. v. Rooij 6.80, 5 H. v. d. Krabben 6.34, 6 Andr. v. d. Sanden 5.86, 7 P. van Delft 5.71. Aanbesteding. Boerderij te Drunen. Donderdag werd aanbesteed het bouwen van een boerderij voor reke ning van Adr. Pulles, onder architec tuur van N. de Bont uit Nieuwkuijk. Ingeschreven werd als volgt: J. Snijders, Drunen 5400.— P. Kramer, Genderen 5188.— A. Smits, Heusden 5097.— A. Herrijgers, Drunen 5075.— G. Merks, Drunen 5050. Gebr. Jehoel, Drunen 4785. M. Schapendonk, Drunen 4738.— Gebr. de Wit, Drunen 4728.— J. v. Liempt, Nieuwkuijk 4697.— Hub. Brok, Heusden 4690.— J. Blankers, Nieuwkuijk 4666.— A. v. Bergijk, Wijk 4621.— 't Werk is nog niet gegund. Burgerlijke Stand. Overleden: Jan v. Beers echtg. van Gerdina de Haan 62 jaar. Gehuwd: Franciscus Elshout en Adriana van Delft. De C A.O. in de Schoenindustrie Onder leiding van den heer C Roestenberg uit Kaatsheuvel, vrij- gestel ie van den Fabrieksarbeiders- bond, werd in de Meisjescongregatie een vergadering gehouden van het personeel van een onzer schoen fabrieken. Naar verluidt zou het hier han delen over de toepassing der C.A.O Verkeersverbetering in den Waalwijkschen Overlaat. De plannen omtrent den aanleg van een rijwielpad aan de N.-zijde van den weg in den Overlaat lus scnen Drunen en Waalwijk zijn definitief en met de uitvoering ervan hoopt men binnen enkele dagen te beginnen. Een en ander is opgedragen aan de wegenbouwfirma G. Vissers te Drunen voor de som van f4285,- „Constantia". De handboogschutterij »Constan- tia« gevestigd in café Th. Elshout hield Zondag op haar banen een groote prijsverschieting. De uitslag was als volgt: (Alles in 60 pijlen.) 1 J. v. d. Krabben 205 pnt. ;2M. Schapendonk 201 pnt.; 3 Jos van Delft 105 pnt.: 4 H. de Wit 18<S pnt.; 5 Fr. Bergmans 181 pnt.; 6 M. Elshout 160 pnt.; 7 J Klomp 153 pnt.; 8 Th. Elshout 150 pnt 9 M. de Wit 146 pnt.; lOC.Bruur- mijn 142pnt.; 11 A. Luijpen 137 pnt »De Opkomst« Zondag j 1. hield de P. D. V. »De Opkomst* gevesiigd bij den heer Smits alnier een wedvlucht met oude en jonge duiven vanuit Eindhoven 35 K.M. Los 12 uur. De eerste duif werd geconstateerd om 12.48,23 uur; de laatste prijswinnende om 12.57.45 uur. De uitslag luidde als volgt: 1 C- Pulles, 2, 5 W. Pijnenborg, 3, 4, 9, 13,14. 15 A. Smits, 6 J. v. Huiten, 7 J v. d. Hoven, 8, 11, 12, Adr. Brok, 10 A- v. d. Hoven, 16 M. van Huiten. lste Overduif W. Pijnenborg. Eereprijs C. Pulles met no. 1. Zondag a.s. wedvlucht vannit Roer mond (afstand 75 K.M.) Inkorven Vrijdag van 7 9 uur. Bij genoegzame deelname zal alhier een Landbou whuishoud cursus gehouden worden. Begintijd 1 Jan. 1939 tot 1 Jan 1940 met diploma-uitreiking. Inlichtingen a.s. Donderdag 1 September des avonds 7 uur (O T.) in de O.L. School te Meeuwen of bij de secretaresse mej. A. Straver te Babyloniënbroek. Vrijdagavond 7,30 uur had in het clublokaal der voorm. MULO school een dam simultaan-seance plaats door den heer F. Raman, oud kampioen van Nederland. Aan dezen wedstrijd namen 19 personen deel. Burgemeester G. H. J. Steemers sprak een woord van welkom aan den heer Raman De heer A. de Graag dankte den bnrgemeester namens de damclub voor diens gesproken woorden. De negentien partijen werden alle door den heer Raman ge wonnen. Woensdag 31 Augustus, zal ter gelegenheid der verjaardag van H M. de Koningin, tevens ter opening der Oranje-Winkelweek van 31 Augustus tot en met 6 Sep tember, de Fanfare der H Familie, directeur de heer W. van Heivoort te Nieuwkuik een concert geven. De heer A. Kist, opperwacht meester brigade.comandant alhier, is heden 24 jaar in militairendienst. In 1915 kwam hij bij 't wapen, in 1919 werd hij bevorderd lot wacht meester, in 1932 tot opperwacht meester en vanaf dien tijd is hij commandant te Heusden, waar hij zeer gezien is Des morgens zal hem de medailie van trouwen dienst worden uitge reikt en des namiddags wordt receptie gehouden. Plechtige openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 1 September 1938, des namiddags om half vier. Aan de orde is 1 Ingekomen stukken. 2 Installatie van den Edelachtb. heer Mr. Th H. A. M. Heere, als Burgemeester dezer gemeente. Programma van de plechtige installatie van den Edelachtbaren Heer Mr. Th. H. A M. Heere, als Burgemeester van Raamsdonk op Donderdag 1 September 1938. 12'/4 u. n.m. Ontvangst van den Burgemeester met zijne familie aan de grens der gemeente Waspik (Zuivelfabriek) door 't feestcomité. Welkomstwoord door den Voor zitter. Intocht van den Burgemeester, begeleid door het Feestcomité, af gevaardigden van vereenigingen met vaandels, muziekkorpsen en een Garde d'honneur, gevormd door leden van de Rijvereen. »Juliana« te Raamsdonk. Route: Luijtenambachtstraat, Molenstraat bij oud raadhuis keeren, Stationsstraat, Bergenstraat, Nieuwe weg, Julianalaan, Prins Hendrik straat, Keizersdijk, aan overweg keeren, Wilhelminalaan, Konings straat, Sandoel, Heereplein. Op het plein voor het voormalige raadhuis op het dorp: Welkom door de schoolkinderen, die daar allen zijn opgesteld. 3'/4 uur. Ontvangst aan 't Raad huis te R'veer door den Wethouder den Raad en Secretaris. 3'/j uur. Plechtige raadszitting. 47* uur. Zanghulde van de school kinderen op het Heereplein, waarna défilé der vereenigingen. Papendrecht opgeviscbt Reeds enkele dagen is men aan het dreggen geweest en Maandag namiddag is het lijk opgehaald. Op de begraafplaats der Ned. Herv. gemeente aan den Loonschendijk had j.l. Zaterdagmiddag de plechtige overdracht plaats van een gedenksteen op het graf van wijlen den heer Adr. Spierings aan de familie. Aanwezig waren de besturen van de afdeeling Sprang-Capelle van den Ned. Chr. Werkmeestersbond en van den Chr. Besturenbond Sprang-Capelle, de heer G. J. van Riet, secretaris-penn. van den N.C.W.B. namens het hoofd bestuur en de Gebrs. Verappe, steen houwers te Waalwijk; voorts waren belangstellenden aanwezig waaronder de heer H. Kerst. De heer W. W. Dalmaijer, 2e voor zitter van den Chr. Besturenbond Sprang-Capelle, van welke plaatselijke centrale het initiatief uitging om in sa menwerking met het hoofdbestuur en de afdeeling van den N.C.W.B. tot de plaatsing van een gedenksteen te ko men uitging, sprak namens de organi saties woorden van dankbare herinne- ring. Hij schilderde den heer Spierings als een christen-arbeider, die overal en steeds het beginsel op den voorgrond plaatste. De heer van Riet uit Utrecht, sprak namens den N.C.W.B. en stond in zijn toespraak in het bijzonder stil bij de woorden van den in den steen aange- brachtten tekst: „Uw broeder zal weder opstaan en herdacht den heer Spie rings tevens als een zeer gewaardeerd mede-besturder. De oudste zoon van den overledene dankte met enkele woorden voor het herdenkingsteeken. Tot slot dankte de heer Dalmaijer de aanwezigen voor de belangstelling. Het opschrift op den steen, die door de Gebrs. Verappe, Steenhouwers te Waalwijk, werd ontworpen en tot volle tevredenheid werd uitgevoerd, luidt: Hier rust de heer Adr. Spierings, geb. 8-12-1885, overl. 8-6-1938. In le ven: 2e Voorzitter N.C.W.B., Voorzit ter Afd. Sprang-Capelle N.C.W.B., Voorzitter C. B. B. Sprang-Capelle. Uit dankbare herinnering. Op een opengeslagen bijbel staat als tekst: Ev. Joh. 11 23b. Geslaagd. Geslaagd voor examen Schoon schrijven M O. de heer H. C. Maas te Kaatsheuvel. Gouden Bruiloft. De Gasthuisstraat heeft Zaterdag wederom op zijn eigen wijze een buurt feest gevierd ter gelegenheid van de gouden bruiloft van het echtpaar Da- men-Laros. Reeds maanden lang was een comité I uit de Gasthuisstraat gevormd, bezig met de voorbereiding, en wij mogen gerust zeggen dat de mannen eer van hun werk gehad hebben. Allen werk ten mede om het feest tot een wijk- feest te maken, dat in herinnering lang zal blijven voortleven. Om 6 uur reeds was de commissie, door velen geholpen, in de weer om de laatste hand te leggen aan de ver sieringen van boog en anderszins voor de woning van de jubilarissen. Om acht uur formeerde zich een stoet van bruidjes, een gouden kroon dragend; bruidjes, de auto van h$t gouden echtpaar voorttrekkend; een miniatuur echtpaar stappend voor de feestelingen; een file van auto's, gra tis beschikbaar gesteld door particu lieren met de familieleden, de feest commissie en het gouden echtpaar. Een muziekkorps, gevormd uit wijk- muzikanten ging den stoet vooraf naar de kerk, waar om 9 uur een plechtige H. Mis tot dankzegging werd opgedra gen. Na de H. Mis trok de stoet onder veel belangstelling wederom huis waarts, waar bruidjes bloemen aan boden aan de feestelingen en waarna een tractatie voor de kinderen volgde. Om 12 uur verzamelde zich de gehee- Ie buurt rond de woning van het echt paar om een feestlied te zingen, bege leid door het wijkmuziekkorps. Rij monde van den voorzitter der feestcommissie den heer J. Dame» werd 't gouden echtpaar gecomplimen teerd en werden de geschenken der buurt, een couvert met inhoud, een souvenir en een bloemenmand aange boden. De receptie welke daarop volg de bracht heel wat belangstelling in de kleine woning bijeen. Den geheelen dag bleef er beweging en leven in de Gasthuisstraat, die ech- ter haar hoogtepunt bereikte, toen 's avonds om 7 uur door het muziek korps een serenade voor de woning van het gouden echtpaar gebracht werd. Nadien verzamelde de buurt zich in de zaal van den heer Jan van Dun, waar een gezellige, bonte avond de stemming met voordracht, muziek en dans er in hield tot sluiting. R. K. Bond Groote Gezinnen. Het bestuur van den Bond van Groote Gezinnen afdeeling Kaatsheu vel, zond een adhaesie-betuiging aan het adres van de gemeente Oss inzake afschaffing van weggeld en inzake hoogere uitkeering uit het Verkeers- fonds in verband met de afschaffing van het weggeld. Toekomstverwachtingen voor uitbreiding het hoofddoel. Een week vtan pret en jool. 5V4 uur. Wilhelmus door de beide Door een defect aan den wagen Muziekkorpsen, raedegezongen door alle schoolkinderen. Toespraak van den Burgemeester tot de inwoners. 572-fi7a uur. Receptie op het Raadhuis. RAAMSDONKSVEER. geraakte het paard van den land bouwer v. d. Pluym los en de wagen stuurloos. De landbouwerskuecht, die het paard mende, werd van zijn zitplaats geslingerd en kwam onge lukkiger wijze tusschen den vallende wagen bekneld. De wagen sloeg om en kwam met vracht en al in een sloot terecht aan de Oude Straat. De landbouwersknecht Schalken, ongeveer 68-jarige man, werd onder hevige pijnen door een juist pas- seerende bestelauto van de Gruyter naar huis vervoerd, alwaar dr. van Vuüren, die weldra arriveerde, over brenging naar het Ziekenhuisteden Bosch noodig oordeelde. Hij had inwendige kneuzingen en een boven beenbreuk opgeloopen. Zijn toestand is thans goed. Het paard dat op hol geslagen was, kon na eenigen tijd tot staan worden gebracht doch bieek ernstige verwondingen te hebben bekomen, zoodat het onder behandeling van den heer Spierings, veearts te Waal wijk moest gesteld worden. SPRANG. Het programma voor de Kin derfeesten tei herdenking van den verjaardag en het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin op a.s. Zaterdag, georganiseerd door het Oranje.comité, luidt als volgt: 8 uur: Aantreden bij de Chr. School voor den kinderoptocht, waarbij beoordeeling door de jury. Daarna rondgang door de gemeente, opgeluisterd met muziek van muzi kanten van de harmonie Concordia van Loon-op.Zand. Des namiddags 2 uur kinderspelen op het feestterrein bij deSprangsche pad, waarvoor een aantal aardige prijzen beschikbaar zijn gesteld. Tevens zullen de kinderen ruim schoots op versnaperingen worden getracteerd. De feestelijkheden op Dinsdag 3 September zullen alhier worden opgeluisterd met muziek van het Muziekgezelschap Sirena van Vrijh.- Capelle. Des avonds zal op het feestterrein een concert worden ge geven. In de pauze zal ook een schitterend vuurwerk worden afge stoken. Alhier zou een geval van de ziekte van Weil geconstateerd zijn bij den arbeider v. Zeist. De toestand van den patient is ernstig. De kin deren moesten uit het gezin worden verwijderd. Het bestuur van den Buiten- dijkschen Hooipolder wenscht over te gaan tot het uitvoeren van een werkverschaffingsobject, waarbij een bedrag van f30,000 zal worden ver- loond. Als afgevaardigden van Was- De Veersche Boys I behaalden op pik om aan het défilé bij het Regee de seriewedstrijden te Wagenberg den eersten prijs, bestaande uit 3 voetballen. Zij wisten SAP I uit Breda te kloppen met niet minder dan 6 1 De echtgenoote van den schipper J. J. van Schijndel, oud 24 jaren uit deze gemeente, is Donderdagavond bij het water scheppen overboord geslagen en verdronken. Het ongeval is gebeurd onder Vreeswijk in de rivier de Lek. Het lijk is nog niet gevonden Van Schijndel is circa 3 maanden geleden in het huwelijk getreden. Naar we vernemen is het lijk van de echtgenoote van J. J. van Schijndel, onder de gemeente ringsjnbileum te Amsterdam deel te nemen, zijn aangewezen Mej. L. v. d. Broek en de heeren Th. Boom en W. Savelkouls. De netto.opbrengst ten bate van de Missie van de openlucht uitvoering »De Vorstenzoons door de leden van het jongenspatronaat bedraagt 25.427a. - Hedenmiddag dronk het kind van den heer B. v. d. Broek te Waspik Boven uit een flesch azijn- extract. Het gelaat van het kind is geheel verbrand. Gelukkig heeft het maar weinig van dit vocht binnen gekregen. De geneesheer die spoedig ter plaatse was, heeft het kind tegenvergif gegeven. Over een oude gammele brug was het dat wij Zaterdagmiddag het oude stad je Geertruidenberg binnenreden, dat zich heeft opgemaakt, om op zoo luis terrijk mogelijke wijze, haar 725-jarig bestaan te gaan herdenken. Oud was dat bruggetje over de Don- ge, met zijn rammelende planken, dat niet meer voldoet aan de eischen van het moderne verkeer, dat toch in vrij groote mate, ervan gebruik moet ma ken in verband met den doortocht naar Holland, waar onze groote handelste den liggen, die hun afzetgebied ook in het Zuiden en verder op over de gren zen zoeken moeten. Dat jachtende verkeer merkt echter weinig of niets van het stadje van Sinte Geerten, daar de verkeersstroom het zijdelings in haar zoet gedommel laat liggen onder de bewaking van de oude trapgeveltjes die zoo wonderwel pas sen als markeering van het schoone marktveld dat thans de zonnestralen ziet opgeslobberd door de rijen breed- kruinige hoornen, evenzoovele bescher mers van de oude patriciers-huizen, die men hier aantreft waar men den blik maar wenden wil. Zoo is het Geertruidenberg van thans en zoo was het Geertruidenberg van gisteren en van tientallen ja zelfs van honderden jaren terug. Hoe zal echter het Geertruidenberg van morgen zijn? Zal eens de ouderwetsche kerktoren verontwaardigd worden opgeschrikt door het gillen der fabrieksfluiten, zal binnenkort het immer aanhoudende lied van den arbeid hier zijn monotoon geluid van draaiende machines en kloppende hamers weer laten hooren? Zal Geertruidenberg zich gaan ophef fen uit de sfeer van Oud-Hollandsch stadje? Het zijn even zoovele vragen in ande ren vorm gesteld dan wethouder Sas sen ze stelde bij de ontvangst op het Stadhuis nu Zaterdag 1.1. van autoritei ten enz. ,die de opening der feesten wil den meemaken. De inhoud ervan is evenwel hetzelf de. Geertruidenberg is wakker geschud. Eensklaps herinnert zich geheel Neder land weer dat stedeke aan den Amer dat voor eeuwen her de tweede stad van het land was. Thans zullen de bewon derende oogen van vreemdelingen weer glijden langs de pittoreske wallen waarachter het uitgestrekte boerenland haar verten in wazige boomgroepen verliest, Geertruidenberg bestaat im mers 725 jaar! Van deze intrede in den gezichtskring van iedereen wil Geertruidenberg gaan profiteeren om thans nu de gelegenheid zich zoo gunstig mogelijk voordoet de aandacht te vestigen op haar gunstige ligging. Op haar uitgestrekte industrie terreinen. Geertruidenberg wil haar voorkomen als vestingstad gaan metamorphoseeren in een industriestad. Zij wil langs ge leidelijken weg probeeren het verloren terrein te heroveren. Moge dit feest van het 725-jarig be staan, dat zooveel roemrijke en groot- sche daden in herinnering brengt en ons voorhoudt, dal onze voorouders nooit versaagden, de oude energie en ondernemingsgeest weer eens wakker roepen en een nieuw tijdperk van bloei doen aanbrengen. De officieele opening. Ten raadbuize had om twee uur de officieele opening plaats onder groote belangstelling van autoriteiten e.in.a. Zoo waren er S. J. Baron van Tuyll van Serooskerken van Heeze en Leende, als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, de kamerleden Mr. W. van Lanschot en Jhr. Mr. A. F. O. van Sasse van IJsselt en H. Blomjous, de heer J. Asselbergs, lid van Ged. Staten, de districtscommandant der Kon. Mar., de heer J. Kist; de oud-burgemeester van Geertruidenberg Mr. H. J. C. M. Al- lard; de huidige burgemeester J. L. T. M. Bianchi, de Katholieke en Pro testante geestelijkheid, naast vele in- dustrieelen en notabelen uit stad en omgeving. Nadat het feestelijk gebeier der klok ken de bevolking kond bad gedaan dat de officieele opening zou gaan plaats vinden, zette in de hal van het raadhuis een dameskoor in historische kleeder dracht onder leiding van G. H. Busch het „Oude Wilhelmus" in gevolgd door „Heer, die Uw tent in de hemelen spreidt" uit Valerius' Gedenckklanck. Een tweetal dames hadden toen het voorrecht Harer Majesteits Kamerheer en den burgemeester een officieele, keurig gebonden feestgids te mogen overhandigen. Het gezelschap begaf zich hierna naar de raadzaal, die voor dit doel te klein bleek, zoodat velen zich met een staanplaats langs de muren en in de deur moesten tevreden stellen, waai de voorzitter van „Sinte Geerten Berghe Stichting", wethouder W. Sassen de openingsrede zou uitspreken. In een wel opgezet, warm doorvoeld betoog, bewees spr., dat, ongeacht de tijdsomstandigheden Geertruidenberg recht had op dit feest, hetgeen zoo dui delijk tot uiting is gekomen in de alge- heele medewerking der bevolking. In het kort ging spr. dan het roem volle verleden van Geertruidenberg na, dat het voornamelijk te danken heeft gehad aan zijn bij uitstek gunstige lig ging. Bij de eeuwenwending en indu strialisatie kreeg ook Geertruidenberg zijn deel, doch niet in die mate, waarop 't krachtens zijn geschiktheid daartoe recht had. De industrie moet meer aan dacht gaan besteden aan het platteland. Een stad als de onze, zegt spr., is in staat zich uit te breiden, met haar na tuurlijke gunstige ligging en aangewe zen voor de vestiging van industrie. Wij hebben recht op de algemeene aandacht der industrieelen, als com pensatie voor het feit dat wij-niet in aanmerking konden komen voor de vestiging van een garnizoen. Dezer aandacht te trekken is de eerste opzet dezer feesten, mogen wij daarin sla gen, dan zijn ook de feesten voor ons geslaagd. Burgemeester Bianchi, vervolgens het woord nemend, bracht eerbiedigen dank aan H. M. de Koningin, voor hare vertegenwoordiging op deze plaats. Bijzonder erkentelijk was spreker CPnnnrodcf rli/Jnn L I ri n rtci r» Lil mi m Aa i i

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6