een dubbeltje BINNENLAND KERKNIEUWS. AGENDA'S. SPORT. Gemengd Nieuws I N DIT BLAD? I N D I T BLAD jegens de familie de Bruijn, die het fraaie pand met ouden gevel op hel Marktplein tot gemeentebezit aanbood. Het was een gelukkige gedachte het pand de Bruijn thans tijdelijk in te richten als oudheidkamer. Hopenlijk zal het in 1939 door het uittrekken van een begrootingspost definitief als gemeentemuseum worden ingericht. Met dit herdenkingsfeest wordt even wel ook het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin niet vergeten, zegt spr. en hij stelt daarom voor namens de geheele gemeente en bevolking een telegram van aanhankelijkheid aan H. M. te zenden. Spr. eindigde zijn rede met den uitroep: „Leve de Koningin waarmede geestdriftig werd ingestemd. De heer G. H. Busch gaf hierna een uiteenzetting over het stichtingsjaar 1213, hetgeen misschien te uitgebreid was om met aandacht te kunnen wor den gevolgd. Aanbieding van de fontein. Het geheele gezelschap begaf zich hierna naar 't plantsoen, waar 't hul deblijk der stichting aan het gemeen tebestuur zou worden aangeboden. Bij de wandeling door het stadje moet het de verschillende autoriteiten wel vreemd voorgekomen zijn, dat de stadspoorten, hun werkelijke schoon heid nog niet konden toonen wegens een gemis aan afwerking dat storend aandeed. Het geschenk dat zou worden aan geboden bestaat uit een fonteinput uitgevoerd door de heeren Dupont en Kwaaitaal naar liet ontwerp van Dr. Jaspers. Een tweetal kikkers zitten op eeni- gen afstand en zullen straks het water in den put moeten spuiten. Allereerst werd evenwel nog het woord gevoerd door den heer Sassen, die in de put een bewijs zag van de voortvarendheid der Bergsche bevol king. Dank brengend voor het keurige ge schenk hoopte burgemeester Bianchi dat de twee kikkers een lokaas zouden vormen voor de ooievaars die daar door in grootcn getale Geerlruidenberg zullen aandoen om hun milde gaven te brengen. Hierna stelde Mej. M. Bianchi den fontein-put in werking, die door een verminderde druk op de waterleiding niet geheel tot zijn recht kon komen. De Bergsche Kunst. Teruggekeerd ten stadhuize had al daar de opening plaas van de tentoon stelling van Bergsche Kunst, daarge- steld door de werken van J. A. H. Jas pers en Jac. Stal. De kunst-criticus Engelman hield daarbij een inleiding. Na eerst weer de theorie der schilderkunst behan deld te hebben, ging spr. eenigszins dieper in op de Nederlandsche kunst, waarin z.i. het persoonlijke element te veel ontbreekt. Verrassend was het voor spr. dat ook hier iets van de Nederlandsche kunst gevonden wordt. Dr. Jaspers als de colorist die gevangen is in de spe lingen van het licht; Jac. Stal als de karakter-schilder met een bewogen kijk op de gedragingen van het gewo ne volk, werkend in de meer zwaar dere kleuren. Dr. Jaspers had hierna de vrien delijke geste een geëxposeerd portret van H. M. de Koningin aan het ge meentebestuur aan te bieden. Opening Oud-Geertruidenberg. Nadat de Stedelijke Oudheikkamer geopend was begaf het geheele gezel schap zich binnen de pittoreske gevel tjes van Oud-Geertruidenberg, dat door burgemeester Bianchi zou geo pend worden. Deze waande zich, staande op de pui van het „oude raad huis", weer geheel in de Middeleeu wen. Spr. hoopte dat ook zeer vele an deren dit gevoelen in de loop der week zouden krijgen. Op een plancher werden hierna his torische dansen uitgevoerd, die in de ze omgeving goed tot hun recht kwa men. Het openluchtspel. In het Boiwerk had om half acht de première plar.ts van het openluchtspel „De Lantère van Sinte Geerton", dat een groot succes geworden is. Prachtig kwam het bij verlichting tot zijn recht en het oude stille Bol werk vormde daarbij een natuurlijk decor van groote aantrekkelijkheid. Wij voorzeggen dit stuk nog menig groot succes. De feesten van Zondag. De Zondagochtend stond in het tee- ken der religieuze herdenking. In de St. Gertrudeskerk werd om 8.30 uur een Plechtige Hoogmis opge dragen door den Zeereerw. heer Pas toor V. v. d. Wee. Het koor zong daarbij de vierstem mige Mis van Th. Bartholomeus, ter wijl de Weleerw. heer kapelaan P. v. d. Velden een feestpredicatie hield. In de Nederlandsche Hervormde Kerk ging Ds. W. F. ten Bruggenkate voor in een herdenkingsdienst. Onder de muzikale begeleiding van harmonie Apollo werd om twee uur een optocht door de versierde stad ge houden, gevolgd door de intocht en het concert van „De Ware Vrienden" uit Antwerpen, dat onder groote be langstelling plaats had. De voetbalwedstrijd HeroT.S.C. welke door eerstgenoemde met 31 gewonnen werd mocht zich eveneens in de belangstelling van het publiek verheugen. Oud-Geertruidenberg bood des avonds met hare talrijke bezoekers een feestelijk aanzien, dat zeer tot tevre denheid van de exploitanten verloo- pen is. De feesten van Maandag. Deze hadden een meer rustig ver loop, blijkbaar den terugslag onder vindend van de groote drukte van Zondag. Na de opening van de tentoonstel ling van Handel, Landbouw en Nij verheid des morgens om elf uur volg de s middags de uitvoering van histo rische dansen op „Oud den Berg", on der leiding van Mej. A Boon en Me vrouw Wed. A. de Kruif, met muzika le omlijsting van de Mandoline-club „Geertruidenberg" en de „Trouba dours", onder leiding van W. Uebe- lacker en J. Verhulst. De avond bood voorts nog de opvoe ring van het openluchtspel en een con cert van de Koninklijk Erkende Har monie „De Eendracht" uit Raams- donksveer. De feesten worden vandaag voort gezet. De Winkelweek Nederland fabrikaat De minister van oeconomische zaken, mr. L. P. M. Steenberghe, heeft een radiorede gehouden over de winkelweek van de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat. Hieraan is 't volgende ontleend: Morgen zal de Nederlandsch fabrikaat-winkelweek haar aanvang nemen. Het bijzondere van deze winkelweek is in de eerste plaats, dat zij 'n nationaal karakter draagt. Niet minder dan 10,000 winkel zaken, verspreid over 190 gemeen ten, zullen aan deze winkelweek h un actieve medewerking verleenen. De tweede bijzonderheid van deze winkelweek is, dat zij een bepaal den inzet heeft, n.l. 't Nederlandsch fabrikaat en daarmee dus een bepaald doel beoogt: steunver leening aan de Nederlandsche industrie. Nog nimmer tevoren heelt de Nederlandsche detailhandel op zoo indrukwekkende wijze de Ne derlandsche industrie zijn solidari teit betoond. Dit feit alleen al stempelt deze demonstratie tot een bijzondere gebeurtenis. Het derde punt, waarop de aan dacht moet worden gevestigd, is de omstandigheid, dat de winkelweek plaats vindt binnen de omlijsting van de feesten ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van de Koningin. Dit zal aan de Neder landsch fabrikaat-demonstratie een glans verleenen, welke haar de belangstelling van het Nederland sche publiek verzekert. De minister achtte de inschake ling van deze actie in de nationale jubileumteesten een bijzonder ge lukkigen greep. Hoe belangrijk een dergelijke actie juist thans is, behoeft spreker nauwelijks te zeggen. De bestrijding van het werkloosheidseuvel heeft nog niets van haar urgentie ver loren. Talrijk zijn de middelen die daartoe worden aangewend. Het Nederlandsche volk alleen kan de industrie in staat stellen dezen weg ook inderdaad te betreden. In het bijzonder heeft de activiteit van de vereeniging Nederlandsch Fabrikaat goede resultaten afgeworpen. Tus- schen het kweeken van 'n gunstige stemming en het mobiliseeren van het publiek voor den aankoop van Nederlandsche producten liggen echter nog de noodige obstakels. Krachtsinspanning van vele kanten is noodig om deze obstakels te overwinnen. De winkelier, die zich de be teekenis van de Nederlandsch fabri kaatgedachte bewust is, kan er veel toe bijdragen om zoowel zijn leveranciers als zijn afnemers in de goede richting te leiden. Tenslotte noemde spreker het publiek. Van diens houding zal het resultaat voor de Nederlandsche industrie uiteindelijk afhangen. Op allen wilde spr. een beroep doen. Vier het nationale feest daarom ook door het koopen van nationale producten. Daarmee verricht gij uw nationale daad, zoo besloot spreker. Hitier naar de Nederlandsche grens. Hitler, die Zaterdagavond uit Berlijn vertrokken is, begaf zich naar het Noord-Westen van het land om een bezoek te brengen aan de militaire werken. In politieke kringen te Berlijn brengt men deze reis in verband met de hier ontvangen berichten over den aanleg van verterkingen langs de Nederlandsche grens. De liberaie Brusschelsche Gazette verklaart in een artikel, dat nooit zelfs niet in de laatste jaren van den oorlog, zoo een gebruik is gemaakt van prikkeldraad als thans in Duitschland bij de Belgische grens. Het blad geeft te kennen, dat over een diepte van 25 tot 30 K.M. drie of vier prikkeldraadlinies zijn aan gebracht waarachter zich anti tank- geschut bevind. Bloei van het Klein Seminarie. Voor de eerste klas van het Semi narie te St. M.-Gestel zijn 72 leer lingen aangenomen. De Rhetorica (hoogste klas) zal na de groote vacantie 49 leerlingen tellen. Aanslag op Horty 'n Oorverdoovende ontploffing weerklonk gisteravond opdeu steigei aan de Donau te Boedapest, waar veertig minuten te voren admiraal Horiy, en Hongaarsche Rijksbestuur der, bij zijn terugkeer uit Duitsch land voet aan wal had gezet. Te water geraakt en verdronken. Gisterenmiddag is het 7 jarig dochterje van de familie van Haan stra te Hornsterzwaag, te water geraakt en jammerlijk verdronken. Na twintig minuten dreggen heeft men het lichaam opgehaald. Men heeft nog getracht de levensgeesten op te wekken, doch zonder resultaat. Drie baders verdronken. Te Den Haan (België) zijn twee jonge baders verdronken. Een derde bader, die hen te hulp wilde snellen, is ook omgekomen. Zeven personen verdronken. Nabij het strand van Poz Douro in Portugal, is met een goote golf een bootje met elf personen omge slagen. Drie volwassenen en vier kinderen zijn verdronken. Door een auto gegrepen. Gisteravond omstreeks acht uur is op den rijksweg Alkmaar-Schooi 1- dam, juist tegenover Koedijk, een ernstig ongeluk gebeurd. In de rich ting Schoorldam fietste de familie Kemper uit Amsterdam, de heer en mevrouw K. op een tandem, een zoon en dochter elk op een rijwiel. Uit tegenovergestelde richting nader de een vrachtauto, welke op dat oogeublik werd gepasseerd dooreen personenauto. De bestuurder van laatstgenoemde auto haalde daarbij te veel naar links uit, met het gevolg dat de 17-jarige André K. door dezen auto gegrepen werd en tegen den grond werd geslingerd. Zijn zuster kon door tijdig van haar fiets te springen een botsing voorkomen. De jongeman bleek er ernstig aan toe te zijn en onmidpellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, welke door dr. den Hartog uit Koedijk werd verleend. Het slacht offer had een dubbele dijbeenbreuk opgeloopen en een ernstige vleesch- wonde aan een der beenen bekomen. De gewonde is per ziekenauto naar het centraal ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. De gemeente politie uit Bergen maakte proces verbaal op en stelde een onderzoek naar de schuldvraag in. Motorrijder verongelukt. Op den Rijksweg Heerlen—Sittard on de gemeente Doenrade—Oirsbeek is Zondagavond laat de heer Beek man uit Douvergenhout, gemeente Merkelbeek, met zijn motorfiets tegen het linker-achterspatbord van de taxi van den heer G. uit Sittard gebotst. B. werd zoo ernstig gewond dat hij twintig minuten later ter plaatse is overleden. Zijn echtge- noote, die op de duo zat, kreeg een beenbreuk. Zij is naar 't ziekenhuis te Sittard overgebracht. Verdronken Gistermiddag is het zevenjarig dochtertje van de familie Haanstra te Hornsterzwaag te water geraakt en jammerlijk verdronken. Na 20 minuten dreggen heeft men het lichaam opgehaald. Men heeft nog getracht de levensgeesten op te wekken, doch zonder resul taat. Boerderij-brand te Dinteloord In den nacht van Zaterdag op Zondag ontstond onmiddellijk na het beeindigen der werkzaamheden, brand in de landbouwschuur van den heer J. Peters in den Prins- iandsche polder te Dinteloord. Tot laat in den avond waren eenige knechts bezig geweest met het schoonen van graan en juist op het oogenblik dat zij de schuur sloten om ongeveer half 12 sloegen de vlammen uit de geweldige hoeveel heden graan die op de zolders lagen opgetast. Het vuur vond een zoo gretig voedsel, dat aan blusschen niet te denken viel. In minder dan geen tijd was de schuur met inhoud gelijk aan een fakkel, waarvan de gloed uren ver te zien was. Met het gebouw verbrandde geheel de oogst, bestaande uit naar schat ting 70,000 kg. graan, erwten en aardappelen. Voorts vier beste paarden, een stier acht biggen, een nieuwe dorschmachine een graan- schoonder, een benzinemotor, een drietal karren en tal van andere landbouwgereedschappen. De totale schade wordt geschat op f25,000. Verzekering dekt de schade. MOTORRIJDER VERONGELUKT NABIJ HEERLEN. Op den rijksweg HeerlenSittard onder de gemeente Doenrade Oirsbeek is Zondagavond laat de motorrijder Beekman uit Douvergenhout, gemeen te Merkelbeek, met zijn motor tegen het linker-achterspatbord van de taxi van den heer G. uit Sittard gebotst. Beekman werd zoo ernstig gewond, dat hij twintig minuten later ter plaat se is overleden. Zijn echtgenoote, die op de duo zat, kreeg een beenbreuk en is naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht. LEEUWEN OP STAP; EEN IN DE KERK. In Sittard wordt op het oogenblik kermis gehouden, de St. Rosakermis, zoodat de Markt uit den aard der zaak vol kramen e.d. staat. Hier is ook het circus Friso opgesteld. Het waren uit dit circus twee ontsnapte leeuwen, die Zondagachtend groote consternatie te weeg hebben gebracht. Om half acht was een temmer van het circus bezig het hok van twee leeuwen schoon te maken. Hij had hierbij het hek in de tralies op een kier laten staan. Hierdoor wisten bei de leeuwen te ontsnappen. Een van de leeuwen liep het circus binnen, liep daar over de banken, ver volgens kroop hij onder het doek van het circus door naar buiten en wan delde op het buitenterreïn rond, steeds achtervolgd door den temmer. De leeuw sprong over een schommel en kroop onder wagens door, waarna na men hem tenslotte met touwen kon grijpen en hem naar zijn hok te rug kon brengen. De tweede leeuw is regelrecht de St. Michielskerk, die op de Markt staat, ingeloopen. In deze kerk, die stampvol was, werd juist de Hoogmis gecelebreerd. De leeuw stootte met zijn kop de inenschen op zij, liep eerst naar het middenschip, toen even naar rechts naar den kant van den biecht stoel, vervolgens naar het midden schip terug en zoo naar het altaar en het koor op, waar hij eenige kande laars en kaarsen omstootte. Begrijpelijkerwijs bracht deze vreemde bezoeker een groote conster natie teweeg. De menschen vluchtten de kerk uit. De geestelijke, die den dienst leidde, vluchtte toen de leeuw in de buurt van het altaar kwam, de sacristie in. Ondertusschen hadden menschen van het circus ook naar dezen leeuw een achtervolging ingezet en men slaagde erin het dier met touwen te grijpen en het zoo uit de kerk te slee pen, iets wat de vluchteling gewillig toeliet. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Slechts zijn eenige personen van schrik flauw gevallen. OP HET NIPPERTJE GERED. Het bejaarde echtpaar H., wonende aan den Oostzeedijk te Rotterdam, is ternauwernood aan den dood ont snapt. Reeds was het slaapvertrek door een lek in de gasbuis in een aan grenzende kamer met een bedwelmen de gaslucht vervuld, toen de buren door de lucht opmerkzaam werden ge maakt en de politie waarschuwden. Deze bonsde flink op deuren en ramen waardoor de 78-jarige man, F. J. H„ wakker werd. Hij had echter niet meer het besef naar de deur te gaan en dezo te openen. Via een aangrenzend pand is de politie toen op het plaatsje ach ter de woning gekomen. De deur van de slaapkamer bleek open te staan en toen men binnen ging, vond men de 74-jarige vrouw in diepen slaap te bed liggen, terwijl ook de oude man, hoe wel wakker, totaal versuft rondkeek. Het echtpaar is naar het ziekenhuis naar den Coolsingel overgebracht. De toestand is niet ernstig. Doordat de deur van de slaapkamer open stond, is het leven van de oude menschen gered, want de gasLucht heeft nog kans gezien het echtpaar tot over drieën in den middag in slaap te houden. W.G.V. Woensdag van 5.30 6.45 uur Adspiranten li. Woensdag Theater Musis Sacrum »Suzy« W oensdag 78.30 uur. Gymnastiek aspiranten lv. en V. Gymnastiekl. O. S. Woensdag 8 u. Cursus Transport- Colonne Roode Kruis O. L. School. W.G.V. Donderdag van 5.15 6.30 uur Adspiranten I, van 6.30— 6.45 uur Adspiranten III en van 7.3010 uur leden. Donderdag 8 uur repelitie Ge mengd Koor O. en V. »De Eendracht«. Vrijdagavond van 7 tot 8.30 uur inkorven voor jonge duiven voor wedvlucht vanuit Duffel. Vrijdag 8 uur Luxor Bioscoop «Maria Stuart. Vrijdag Theater Musis Sacrum »De vlucht voor het Huwelijk«. T ennistournooi. Door de Tennisclub Be Ready, ge vestigd in het R.K. Sport en Wandel park alhier is Zaterdag een Tennis- tournooi geopend met zeer veel in schrijvingen. De uitslagen tot heden waren Heeren enkel eerste ronde: M. Mus ters slaat K. Tirion met 63, 64. M. van Nieuwstadt slaat A. v. Boxtel met 661. J. Schalken slaat G. v. d. Linden met 62, 63. H. v. d. Bijl slaat H. Nieuwstadt met 64, 26, 64. A. Schalken slaat G. Smit met 60, 46, 6J. Matijssen slaat H. Musters met 60, 63. K. Tirion slaat J .Musters met 63, 46 61. Dr.' Cappetti slaat W. Musters met 60, 61. Dames dubbel eerste ronde: Mej. J. de Gouw en mej. R. v. Heeswijk slaan mej. M. Muizelaar en mej. Jo Dek kers met 62, 61. Gemengd dubbel: Mej. H. Kiesling en K. Tirion slaan mevr. en Dr. Ver- cauleren met 26, 64, 86. Mej. D. Schalken en M. v. Nieuw stadt slaan Mej. B. Hoffmans en Jos Schalken met 61, 63. Mej. R. v. Heeswijk en M. v. Nieuwstadt slaan Mej. R. Borsten en H. Musters met lü—8, 2—6, 6—3. Dames enkel: Mej. J. Vloemans slaat Mej. J. de Gouw met 108, 60. Mevr. Wennekes slaat Mej. T. Leen- aarts met 26, 64, 64. Mej. H. Kiesling slaat Mej. C. v. d. Broek met 6—1, 6—2. Dames dubbel: Mej. C. Vloemans en B. Vloemans slaan 'Hans Kiesling en M. v. d. Gouw met 62, 64. Heeren dubbel: K. Tirion en H. v. Nieuwstadt slaan Jos en W. Nieuw stadt met 63, 46, 86. J. en H. Musters slaan P. Leenaarts en J. Ma tijssen met 61, 61. Dr. Capetti en Dr. Vercauteren slaan J. Gruppelaar en H. v. d. Bijl met 61, 86. 2de ronde Heeren enkel: Jos Schal ken slaat J. Gruppelaar met 64, 61. M. Musters slaat K. Tirion met 63, 6—4. 2de ronde Gemengd dubbel: Mej. D. Schalken en H. v. Nieuwstadt slaan Mej. Hans Kiesling en K. Tirion met 6—3, 6—3. In w e I k blad vindt U berichten, verslagen, inge zonden stukken uit uw eigen gemeente, zoo uit voering als Waar aanvragen om of aan biedingen van personeel, aanbestedingen, verkoopin- gen uit plaats en «treek, zooals ze voorkomen En dat alles voor in de week. ABONNEERT U THANS, ECHTPAAR DOOR GAS BEDWELMD. WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 7