Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 95 „NOORD-BRABAND" Binnenlandsch Nieuws. Ivorol - Oranje - Blanje - Bleu FEUILLETON Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD JAAR NET DIAMANTEN MEDAILLON. NUMMER 71. WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1938. 61c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. UITGAVE Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. HULDE VAN DE BRITSCHE PERS AAN ONZE KONINGIN. De „Sunday Observer" schrijft in een hoofdartikel, dat de grondslag van de loyaliteit tusschen het Nederland- sche volk en zijn Koningin eenvoud en oprechtheid is. Hetgeen Koningin Wilhelmina Vrijdag j.l. heeft gezegd verheugde zoowel het Britsche als het Nederlandsche volk. Er zijn geen twee volken op aarde, die meer hetzelfde karakter hebben of een meer solide traditie, een grooter liefde voor de zee en een wijzer en beter koloniaal be stuur. Het technisch kunnen van het Ne derlandsche imperiale bestuur is een voorbeeld voor anderen. Het Britsche volk groet de Koningin der Neder landen en betuigt haar zijn genegen heid. De „Sunday Times" schrijft, dat Koningin Wilhelmina haar populari teit wel heeft verdiend door haar re geering als constitutioneel vorstin. Haar volk is zich ervan bewust, dat zij niet voor haar plicht terugdeinst en geen misbruik maakt van haar macht. Het blad voegt hieraan toe, dat zij nog lang in de herinnering zal blijven als niet onwaardig naast Koningin Vic toria te staan. De opvoiging is thans gelukkig verzekerd door een derde ge neratie en de Nederlanders zijn des te meer loyaal nu zij in het lange wachten hebben kunnen zien hoeveel monar chie beteekent voor de onafhankelijk heid van hun land. VLOOTREVUE. Ter gelegenheid van het regeerings- jubileum der Koningin is Zaterdag, op initiatief van het „Nationaal Jongeren Verbond" te Scheveningen een na tionale Zeevaartdag gehouden, die alleszins geslaagd is. Vrij dicht langs de kust stoomden de oorlogsbodems op in een machtig dé filé. Torpedobooten, mijnenleggers, pantserbooten, duikbooten en de nieu we aanwinst onzer marine, de fonkel nieuwe flottieljeleider „Tromp' ter wijl de parade te water gesloten werd door den kruiser „Sumatra". Bovendien kruisten een tiental toe stellen van den Marinevliegdienst bo ven zee en strand, waarbij zij bewon derenswaardige staaltjes van vlieg kunst te zien gaven. Naar schatting driehonderdduizend menschen aanschouwden voor de kust de prachtige demonstratie van onze Zeemacht. Des avonds waren de oorlogsbo dems met schijnwerpers verlicht, het geen een fantastisch schouwspel was. H.M. de Koningin heeft de demon straties gevolgd vanaf het duin van haar landgoed „De Ruigenhoek". PLANNEN VOOR EEN STAALWALSWERK. Naar wij vernemen wordt door Amerikaansche belanghebbenden de mogelijkheid overwogen tot het op richten van een staalwalswerk hier te lande. Het zou in de bedoeling liggen plaat- en betonijzer, rails en stalen damwanden te walsen voor levering hier te lande alsmede voor export te leveren. Het betrokken consortium heeft zijn belangen in handen gesteld van den heer Th. de Groen, industrieel te 's-Gravenhage. VREEMDELINGEN UIT DE BALIE. Overgangstijd tot 1942. Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat vreemdelingen, die vóór 1 Septem ber 1938 als advocaat waren inge schreven of als procureur waren toe gelaten, tot 1 Januari 1942 de bevoegd heid, als zoodanig te fungeeren, behou den. Zoodra deze bevoegdheid eindigt, worden zij op requisitoir van het O.M. van het tableau geschrapt. Dit is de inhoud van een nieuw ar tikel, dat, naar de Tel. bericht is in gevoegd in reglement III betreffende de orde en discipline voor advocaten en procureurs. Tevens is het sedert Donderdag 1 September j.l. onmogelijk rechtsgeleer den toe te laten als lid van eenige Ne derlandsche balie, ook al zouden zij gelijk art. 2 van het betrokken regle ment luidt aan een rijks- of daar mede gelijkgestelde Nederlandsche universiteit hebben verkregen, hetzij den graad van doctor in de rechtswe tenschap, hetzij den graad van doctor in de rechtsgeleerdheid of de hoedanig heid van meester in de rechten. Het Koninklijk Besluit lascht n.l. de woorden in: „en geen vreemdeling is", waardoor de bevoegdheid tot uitoefe ning van de rechtspraktijk zoowel aan het bezit van een Nederlandsch radi caal alsook aan het bezit van het Ne derlandsch staatsburgerschap is vast gekoppeld. Levensverzekering GEEFT ZEKERHEID. OEFENINGEN DER NIEUWE TWEEDE BATALJONS. Inschakeling van de militaire politietroepen. Naar wij vernemen zijn, als gevolg van de verlenging van den eersten oefentijd, de dienstplichtigen der lich ting 1938 II, behoorende tot de eerste bataljons der regimenten infanterie op 2 September j.l. overgegaan naar de tweede bataljons (grensbataljons), ter vervanging van de dienstplichtigen der lichting 1938 I, die op dienzelfden datum met groot verlof zijn vertrok ken. Op 2 September zijn derhalve de nieuwe garnizoenen binnengerukt. In de eerstvolgende dagen worden, ten einde deze bataljons zoo spoedig mo gelijk gereed te doen zijn voor de hun toegewezen taak, de daartoe noodige oegeningen gehouden. Gelet op de huidige omstandigheden zijn tevens de onderdeden van het korps militaire politietroepen, die met de bataljons moeten samenwerken, in die oefeningen ingeschakeld, terwijl mede de dienst op telegraaf- en tele foonkantoren is uitgebreid. Het D.v.N. voegt hieraan toe: Zaterdag en Zondag deden allerlei wilde geruchten de ronde in verband met verplaatsing van troepen en mili taire politie naar onze Oostgrens. Deze maatregel aldus werd be weerd zou genomen zijn uit hoofde van oorlogsgevaar. Naar aanleiding van een en ander heben wij n.l. ter bevoegder plaatse in lichtingen ingewonnen daarbij is ons gebleken, dat door de militaire over heid sinds eenigen tijd de wenschelijk- heid was ingezien van een permanen te bewaking van onze verdedigings werken, bruggen enz. aan de oostgrens zooals dit in België het geval is. Al dreigt weliswaar geen accuut gevaar, men wenscht in alle opzichten zeker te zijn. Dit besluit is Zaterdagmiddag uitge voerd, zoodat vanaf Zaterdagavond de militaire objecten, zooals dat in het buitenland reeds lang plaats heeft, on der doorloopende bewaking staan. Aangezien de aan de grens gelegerde militaire troepen niet talrijk genoeg zijn, heeft men eenheden uit het bin nenland ter versterking aan de grens gedetacheerd. Het vervoer daarvan heeft Zaterdagmiddag plaats gehad. De bewaking van iets meer binnen lands gelegen militaire objecten heeft slechts des nachts plaats. Het blijkt ons voorts, dat geen an dere extra militaire maatregelen ge troffen zijn. Slechts blijft de maatregel der gedeeltelijke intrekking der verlo ven van de grensbataljons, welke reeds eenigen tijd van toepassing is, bestendigd. Voor onrust is op dit oogenblik geen aanleiding. KINDERVERLAMMING BLIJFT TOENEMEN. In verband met de toeneming der kinderverlamming publiceert de bur gemeester van 's-Gravenhage de vol gende raadgevingen: Men neme geen kinderen mede in groote menschenmassa; Men vermijde de vermoeienissen en oververhitting: Men zette de dagelijksche leefwijze rustig voort; Men zorge, dat maag en ingewan den van de kinderen gezond blijven; Men zorge voor de reinheid van lichaam en kleederen. Aangezien in Den Haag reeds 20 gevallen zijn geregistreerd is de slui ting gelast van alle openbare en bij zondere bewaarscholen en scholen voor gewoon- en buitengewoon lager onderwijs, alsmede van de kinderbe waarplaatsen in die gemeente, tot en met 17 September. Te Rotterdam is weer een geval van kinderverlamming aangegeven. Van de gevallen der laatste weken zijn er te Rotterdam twee met doodelijken af- zijn de kleuren van de verpakking. Haal dit echt Nederlandsche kind Uw huis binnen en het zal 's morgens en 's avonds op konirklijke wipe Uw mond en tanden verzorgen van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelscb van CHARLOTTE M. BR.aME. Nadruk verboden. Neen, maar mijn zuster, lady Perth, waarschijnlijk wel. Laat haar hier komen. Zou dat haar niet te zeer aangrij pen? vroeg de dokter aarzelend. Laat haar hier komen, was het korte antwoord. Lady Perth herkende verschillende dingen, zooals het horloge en de beurs. Een vergissing was ten eeneninale bui tengesloten. Allerlei gedachten flitsten door lady Perth's geest. Ze was niet zoo hard dat ze niet heel wat er voor over zou hebben gehad om haar ge drag van dien dag ongedaan te maken. Ze vroeg iets over ringen en vernam dat deze tot nog toe niet waren ge vonden. De handen waren echter deer lijk verminkt. Lady Stair was zeker op weg naar Londen? vroeg dr. Orten voor zichtig. Ja, antwoordde lord Stair kort. Later in de auto wendde hij zich tot zijn zuster. Phamer, zei hij, laten we 't ver leden nu laten rusten en er nooit meer aan denken waarom en hoe ze het huis verliet. We zullen haar lichaam terug nemen niet alle piëteit die haar toe komt. Zijn zuster was maar al te geneigd om meegaande te zijn en beloofde al wat hij vroeg. Den volgenden dag wer den alle toebereidselen gemaakt om het stoffelijk overschot van lady Stair niet de grootste eerbewijzen te ont vangen. HOOFDSTUK XXII. Het lichaam van de doode werd neergelegd op een bed met kostbare kanten gordijnen en bedekt met kas- rozen en exotische planten. Het huis was vol rouwfloers; er heerschte een beklemmende stilte. Den dag dat het lijk naar huis was gebracht, werd Phoebe Askern ver mist. Enkelen dachten dat ze van ver driet was weggeloopenanderen ver moedden dat ze den vorigen dag met lady Stair was meegegaan en mis schien omgekomen bij het ongeluk. Lady Perth echter verdacht haai ervan, dat ze haar kans had waarge nomen om ervan door te gaan met enkele van Marguerite's juweelen. Wat lord Stair betreft, in zijn smart was deze zelfs het bestaan van het meisje vergeten. En van de bedienden en de dienstboden waren de meesten de meening van lady Perth toegedaan. Lord Stair was te zeer geschokt om aan Cyril Nairne te denken, maar la dy Perth maakte hem erop attent, dat hij zijn schoonvader bericht moest zenden. Maar nog voor het telegram van lord Stair Inisfail bereikte, had Cyril Nairne het vreeselijke nieuws al ge hoord en was hij onmiddellijk naar Oakcliff gereisd waar hij dien avond aankwam. Lady Perth ontving hem vriendelijk; er was geen verdere aanleiding om onvriendelijk te zijn; haar vijandin was immers dood! Lady Perth had nooit te voren een eenvoudiger en nobeler mensch gezien dan Cyril Nairne, maar ze begreep niets van hem. Ze had verwacht dat hij onder den indruk zou zijn van de pracht van het huis, doch hij keek er zelfs niet naar. Ze had verwacht dat haar neerbuigende vriendelijkheid hem verlegen zou maken, maar hij sprak met haar op de eenvoudige, ern stige wijze, die hem eigen was. Ze vertelde hem hoe geschokt haar broer was, hoe hij weigerde iemand te ontvangen. De herinnering aan zijn eigen leed, toen zijn vrouw gestorven was, kwam pijnlijk in hem terug. Ja, ik ken dal, zei hij zacht. Ik begrijp het zoo goed. Ik zal hem niet storen. Als hij zich later beter voelt en me kan ontvangen, zal ik graag ko men. Toen nam lady Perth hem mee naar de kamer waar het stille lichaam lag tusschen de weelde van bloemen. Hij knielde neer bij het bed en lady Perth hoorde hem woorden mompelen van een gebed, terwijl zijn tranen op de witte bloemen vielen. Mijn kleine Marguerite, zei hij zacht. Wal zou ik je graag hebben te ruggezien. Kalm stond hij op en praat te met lady Perth over Marguerite en over zijn eigen vroeg gestorven vrouw in zulke zachte, wijze woorden dat zelfs de koude, deftige dame iets als bewondering en ontroering in zich voelde opkomen. Dien avond ging lady Perth naar haar broer. Douglas, zei ze, waar zal je vrouw begraven worden? Toen hij verbaasd opkeek, ging ze voort: Zou het niet beter zijn als on der de gegeven omstandigheden Mar guerite in Inisfail werd begraven? Phamer, zei lord Stair, ik weet dat jij niet van Marguerite hield; je hebt je best gedaan om mijn gevoel voor haar te vergiftigen, maar als je ooit weer een oneerbiedig of onvrien delijk woord over haar zegt, dan schei den onze wegen voor altijd. Ze zweeg en lord Stair vervolgde: Marguerite zal begraven wor den in het familiegraf in Clifft. HOOFDSTUK XXIII. Het was voorbij. Het familiegraf van de Stairs in Clifft was weer ge sloten. De opwinding, de smart waren weer bedaard en de tragedie van de Eastham-tunnel verzonk in de ver getelheid. Cyril Nairne was terug gegaan naar Inisfail. Lord Stair had hem graag nog wat langer bij zich gehouden, hij was zoo anders als alle andere men schen, zoo argeloos, zoo eenvoudig, maar Cyril voelde zich niet op zijn ge mak in het weelderig-ingerichte huis. Hij verlangde terug naar zijn tuin, de rivier en de muziek van den nacht wind in de groote takken. Lord Stair vertrok korten tijd later naar het buitenland. Hij kon niet lan ger leven in het huis waar alles hem herinnerde aan Marguerite. Hij ging reizen om vergetelheid te zoeken. Weer, als vroeger, was lady Perth de onbetwistbare meesteres op de voorvaderlijke grootsche bezitting van de Stairs. Alleen kleine Ethel was er nu lord Stair had het kind aan haar zorgen toevertrouwd. Het duurde lang voor er bericht kwam over Darcy Este. En die tijding was droef en kort. Hij stierf aan koorts een week na zijn aankomst in Indië. Lady Perth las het bericht zon der emotie. Dit is dan het eind, zei ze koud. HOOFDSTK XXIV. Het was op den December-avond waarop het vreeselijke spoorwegonge luk gebeurde. Er woei een scherpe wind toen lady Stair uit haar verdoo- ving ontwaakte. Ik ben nu dood voor de men schen, zei ze zachtjes. Toen werd ze zich opeens bewust dat het bitter koud was. Wat moest ze doen? Waar kon ze heengaan? Het liefst zou ze haar oogen sluiten en sterven. In de verte zag ze de roode lichten ze was vlak bij de tunnel, ze kon de mannen zien heen en weer bewegen bij het oprui- mingswerk. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waalwyhscbe en Langstraatscfee Courant, 1843 1938 DOOR ERVARING STERK. 17)

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1