Plaatselijke Berichten NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING Woensdag 7 September 1938 No. 71 De Echo van het Zuiden Tweede Blad DRUNEN DUSSEN. GEERTRUIDENBERG. KAATSHEUVEL R.K. U L O -School voor Meisjes geopend. Zeer vele malen hebben wij in ons blad de wenschelijkheid van een uitgebreidere onder wijs-inrichting voor Meisjes naar voren gebracht en de voordeelen er van bepleit. Maandagvoormiddag was het zoo ver dat deze wenschen in daden werden omgezet door de opening van een R.K. U.L.O.—School voor Meisjes Met de opening van deze inrichting, mogen wij wel zeggen dat Waalwijk zich op onderwijs gebied nog meer gevormd heeft tot het centrum van de Langstraat en omgeving. Voor de totstandkoming dezer school heeft men zich veel moeite gegeven, doch vooral aan het vol hardende wei ken van den ZeerEerw. Heer Pastoor H. Heezemans en den steun van het gemeentebestuur is't te danken dat een R.K. U. L. O. school hier kon worden gesticht. Ongetwijfeld is Waalwijk hiervoor veel dank verschuldigd, doch wij vertronwen dat door de belangstel ling der Waalwijksche ingezetenen deze dankbaarheid opnieuw zal worden getoond. De Opening. Om half tien werd in de kapel bij de Eerw. Zusters van het St. Te- resiagestichtdoorden ZeerEerw. Heer Pastoor Heezemans een plechtige H. Mis opgedragen, waarbij tegen woordig waren het voltallige ge meentebestuur van Waalwijk met den gemeente secretaris, de heer Grootswagers, wethouder van Loon. op-Zand, de ZeerEerw. Heer Pastoor van Erp, de WelEerw. Kapelaans van Lierop en Völker, de Commissie van Toezicht, het School- tevens Kerkbestuur, het voltallig Hoofd bestuur van de Congregatie van J. M. J., de Eerw. Rroeder Overste der St Petrusscholen, de ouders en de toekomstige leringen der school. Het Zusterkoor zong de twee. stemmige Mis van Moortgat, terwijl ook een leeiiingenkoor verschillende Misgezangen mede uitvoerde. Na de H. Mis werd nog gezongen het Laudate Dominum van Ett. Hierna begaven allen zich naar de lokalen der Bewaarschool, die met groen en bloemen een feestelijk aanzien hadden gekregen. Hier nam Pastoor Heezemans als voorzitter van het schoolbestuur en van het kerkbestuur het woord om namens deze twee allen van harte welkom te heeten. Een welkom speciaal voor de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, ook van de gemeente Kaatsheuvel, wier aan wezigheid hier op meer dan gewone waarde geschat wordt. Verder heet spr. nog bijzonder welkom de Eerw. Zusters van Hoofdbestuur, waarna hij verschillende berichten van ver hindering vooilas o.m. van de In- spectrice, Mej. Jansen, van den Bis- schoppelijken Inspecteur en van de Rijksinspectie. Voorts zonden nog bericht van verhindering de Z.Eerw. heer Deken van den Brekel en de. heer C. Witlox. Z.Eerw. vervolgde dan Dezen morgen heb ik een H. Mis opgedragen en Gods Zegen afgesmeekt voor de nieuwe stichting die Waalwijk rijk geworden is. Dat de totstandkoming daarvan zoo betrekkelijk makkelijk gegaan is, danken wij op de eerste plaats aan den steun van het ge. meentebestuur en op de tweede plaats aan den steun, de voorlichting en de hulp van de Inspectrice van het onderwijs, Mej. Jansen en de algeheele medewerking van de Zusters van J M. J. hen allen betuig ik vanaf deze plaats hartelijk dank. Wat hier thans begonnen wordt geschiedt nu nog op betrekkelijk kleine schaal, maar wij zijn er voorloopig mee gered en wij hebben de overtuiging dat daarmede aan Waalwijk weer een groote dienst bewezen is. Voorts kunnen wij aanvangen met een optimisme, omdat wij,, als God ons helpt en dat zal Hij wel, wij ook de overtuiging hebben dat slagen zullen, hetgeen wij wel hebben opgemaakt uit de deelname van leerlingen, die onze verwach tingen overtroffen heeft. Ik meen ongeveer 36. Wij zullen slagen omdat het peil waarop het onderwijs staat aan onze lagere onderwijs-inrichtingen er borg voor is dat dit ook zoo zal zijn op deze ULO school. Daarom geven wij ook met een gerust hart de leiding over aan de Zusters van J.M.J. en aan het hoofd Soeur Theodore. Wij zullen slagen omdat het gemeentebestuur tot nu toe ons zoo vlot gesteund heeft, wat voor mij een voldoende waarborg is dat die steun ons ook in de toekomst niet zal onthouden worden. Ouders, tot U moet ik een apart woord spreken. Wat hier vandaag tot stand komt is Uwe zaak niet de onze. Wat hier gebeurt, gebeurt voor U, voor Uwe kinderen en hunne toekomst. Zorgt er voor dat ge houdt wat ge hebt. In de korte jaren dat ik hier nog maar Pastoor ben, heb ik dikwijls moeten hooren wat is het toch treurig dat Waalwijk zoo goed voorzien is van onderwijs voor jongens en zoo slecht voor meisjes. Vele ouders zagen er tegen op hunne kinderen weg te sturen. Nu hebt ge waar ge zoo lang om ge vraagd hebt. Zorg nu ook het te behouden. Het zal alleen afhangen van de inwoners van Waalwijk e.o. of deze school zal blijven voortbe staan en bloeien. Ik geloof dat ik het hierbij wel kan laten, daar ook het burgerlijk gezag deze school mee zal openen en de burgemeester nog wel een woordje zal hebben te zeggen. Ik hoop dan dat deze school met Gods hulp zal mogen bloeien voor de toekomst van U en Uwe kinderen en U veel geluk en zegen geven zal. Burgemeester Moonen. Ik heb mij op verzoek van het hoofd der school gaarne bereid verklaard deze school met een toepasselijk woord te openen. Het gemeentebestuur heeft de stichting van deze ULÜ-school met veel ingenomenheid begroet omdatdeze school voorziet in een reeds jaren lang gevoelde behoefte. Het zal dan ook wel om deze reden zijn dat het gemeentebestuur alle gevraagde medewerking graag verleende, maar het heeft dit vooral ook gedaan omdat de totstand koming van deze eerste Waalwijk sche R.K. ULO School door dit bestuur van ganscher harte toege juicht wordt. Door de stichting van deze in richting van onderwijs wordt onze mpprto r »en school verrijkt, die M BÉT* and met het cen trale zer oemeente reeds jaren aai^^P ooren te zijn. Ik geloof dat het daarom niet al te gewaagd is te voorspellen dat deze school een goede toekomst tegemoet gaat. Namens het gemeentebestuur breng ik dan ook gaarne dank allen, door wier ijver en medewerking het mo gelijk is geworden dat deze school vandaag kan worden geopend en ik geef U de verzekering dat het ge meentebestuur de ups en downs ervan met belangstelling zal blijven volgen en gaarne zijn steun zal verleenen wanneer dit voor het belang en deontwikkeling der school noodig zal worden geoordeeld. Ik hoop dat God's onmisbare zegen deze school zal blijven leiden en dat de vruchten die deze R. K. U.L. O. school in godsdienstig en maatschappelijk opzicht zal afwer pen, U, Mijnheer Pastoor, Eerw. Overste en Hoofd in alle opzichten zal blijven bevredigen. Hiermede verklaar ik de school voor geopend. Daarna werden eenige versnape ringen rondgediend, waarna door de lokalen een rondgang werd gemaakt. R. K. Hoogere Burgerschool. Het nieuwe schooljaar begint met 128 leerlingen, als volgt over de verschillende Klassen verdeeld Klasse 1 2 3 4 5 31 32 34 18 13 De opening der R.K. U. L. O. School »St. Teresiac te Waalwijk. Zie vervolg 3e pagina. .Provinciaal Nieuws" Etalage-wedstrijd .,De Sticht." Zooals wij in ons vorig no. meld den, heeft de etalage-wedstrijd uit geschreven door de buurtvereeni- ging „De Sticht" groot succes gehad. Van de etalages was zeer veel werk gemaakt en deze smaakvolle ver zorging bleek een groote attractie voor het publiek. De Sticht" en de winkels werden druk bezocht en bekeken. De prijzen werden zooals bekend toegekend door een volksstemming en de uitslag daarvan was als volgt le prijs Gerard Sars-Raaijmakers. 2e prijs A. Klein—de Vries. 3e prijs Louis van Adelberg. JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1938 weest, maar wat er gepresteerd is geworden was af. Buurtcommissies hebben in enkele dagen wagens ge maakt en buurtversieringen aange bracht, die vele nieuwsgierigen uit den omtrek hebben getrokken. Daarnaast heerschte er etn feest stemming, die zelfs de ouderen deed meeleven en genieten. De jongelui waren de feeslmakers en zonder eenige op-of aanmerking is de dag verloopen. 't Jonge volk had plezier, echt plezier en daar mede leefde Drunen uit, doch toonde tevens haar hechte aanhan kelijkheid aan het Vorstenhuis. Zooals gezegd is in korten tijd dat alles klaar gemaakt. Kosten nog moeite waren er gespaard. Ieder onderdeel der viering en versiering en deelen van den optocht bespreken zou ons te ver voeren. De jury, die over de toekenning der prijzen te beslissen had stond voor een moei lijke taak om verschil te vinden in de versieriugen, waar vooral grooten zorg aan was besteed. Uiteindelijk werd beslist tot ieders genoegen. Des avonds feestte men dat het klonk als een klok. De bloemetjes zijn buiten gezet. Jammer dat deze dag toch nog iets van de stemming moest inboeten door het breken van een been van mej. Klerks omdat zij misstapte en viel, terwijl mej. Gerarda van Delft er erger aan toe was. Zij gleed uit op den dans vloer, kwam te vallen en moest naar het Groot Ziekengasthuis in Den Bosch vervoerd worden. Naar wij vernemen is haar toe stand tamelijk wel en zouden de gevolgen o.a. een lichte hersenschud ding zijn. De dag werd begonnen met plechtige kerkdiensten in de beide kerken. Om half elf had de kinderaubade plaats aan het gemeentehuis onder leiding van den heer van Rooij. Burgemeester Mr. v. d. Heijden hield 'n herdenkingsrede, die diepen indruk maakte op de aanwezigen. De kleurrijke en met oranje versierde kinderen vormde met de Oranje luchtballonnen een prachtig geheel. Door een drietal jongelui werd de gemeentevlag naar A'dam gebracht. Om drie uur trok een, zooals gezegd, prachtigen optocht door het dorp, waarvoor Notaris Schreurs de prijzen uitreikte en de deelnemers toesprak vanaf het bordes. Hij prees het werk der buurt- comité's. Trouwens het mag gezegd worden, dat deze feestviering ieders verwachtingen heeft overtroffen. Om de bekende reden kon het vuurwerk niet doorgaan en zal dit a.s. Zaterdagavond worden afgesto ken. R.K.J.B. vergaderden. Na de Hoogmis kwam de R K. Jonge Boerenstand Zondag in ver gadering bijeen. Besloten werd de tentoonstelling te St. Oederode gezamelijk te be zoeken terwijl met een zoo groot mogelijk aantal leden deelgenomen zal worden aan den Kath. dag te Nijmegen. ELSHOUT. hier ging het feest door. Oranjefeesten, n Drunen heeft op waardige wijze het veertig jarig regeeringsjubileum gevierd van H.M. de Koningin. De tijk van voorbereiding is kort ge- Ook Versieringen waren weinig of niet aangebracht. Alles speelde zich af om de volks spelen, die zeer interessanten vroo- lijk waren en waarbij de toeschou wers zich tranen in de oogen lachten. Om 8 uur had de prijsuitreiking plaats. HANK. Op 1 September j.l. herdacht de heer Severijnen, den dag dat hij voor 25 jaren bij het lager onderwijs was aangesteld als onderwijzer. Het heeft dien dag het hoofd der R.K. Jongensschool niet aan belangstel ling ontbroken. De bevolking van Hank, heeft dezen dag voor hem tot een onvergetelijke gemaakt. Tal rijk zijn de prachtige cadeaux en bloemenmanden die hem uit erken telijkheid werden aangeboden. Des avonds werd hem een sere nade gebracht door de Kerkelijke Fanfare alhier, waarbij zich de heele bevolking spontaan aansloot. Moge de heer Severijnea nog vele jaren met opgewektheid zijn taak als Hoofd der School, tot heil der jeugd vervullen. Stadsfeesten Geertruidenberg. Als vervolg der festiviteiten brach. ten Zaterdag 'n aantal burgemeesters en secretarissen uit de omgeving een bezoek aan Geertruidenberg, waar zij door't gemeentebestuur en de ,,St. Geerthe Berghe Stichting" werden ontvangen. Burgemeester Bianchi sprak een welkomstwoord en burgemeester Ridder de van der Schueren uit Oosterhout feliciteerde en dankte voor de ontvangst. Het gezelschap woonde daarna een groote demonstratie in het vendelzwaaien bij, vertoond door den koningsvendelir en vaandrig van het St. Sebastianus-gilde uit Oirschot den heer Louwers en zijn assistent C. A Louwers. Wethouder Sassen stelde den de monstrant aan het gezelschap voor en wijdde eenige woorden aan de specifiek Brabantsche kunst van het vendelen. Het bekwame spel vond herhaalde malen een spontaan applaus. De daarna vertoonde korfbalwed strijd op de terreinen van „Good Luck», tusschen een Dorisch 12-tal en een 12-tal der Altena Competitie werd met 7-3 door Dordt gewonnen. De historische dansen hadden des avonds op Oud den Berg weer veel bekijks, terwijl de opkomst zoodanig was dat aan den 1000-sten bezoeker een mooien prijs kon worden ver strekt. De harmonie »Euterpe*> Zevenbergen concerteerde bovendien op de stadskiosk. Zondag kregen de sportliefhebbers hun deel. Aan den motorstedenrit namen niet minder dan 77 deel nemers deel. De Eindhovensche Motorclub verwierf een beker als zijnde de verstkomende vereeniging. Als individueel verstkomende kreeg een dame uit den Haag eveneens een prijs; de heer Sperber uit Kaats heuvel, oud Bergenaar, wees men een prijs toe als zijnde de kleinste deelntmer. De op het S.N.P. terrein gespeelde voetbalwedstrijd S. C. O. Gilze, trok veel volk. Lag het aanvankelijk in de bedoeling van den exploitant van Oud Den Berg om Maandag en Dinsdag 5 en 6 September ter gelegenheid van het regeerings jubileum van H. M. de Koningin op Oud Den Berg met verschillende attracties te komen, de daarvoor gevoerde reclame wees het uit, op het laatste moment is zulks niet doorgegaan, zoodat Maandag Oud Den Berg werd afgebroken en nog eenige planken schuttingen op het Marktveld overbleven. Vandaar dat de Maandag en Dinsdag in het stadje een rustig verloop hadden. En we kunnen gerust aannemen dat het den Bergenaar zeer welgevallig was want de hoofden waren nog zwaar.Negen dagen achtereen gefeest te hebben wil wat zeggen en het verlangen naar rust, naar het oude doen ont staat dan ook. Alleen Dinsdag werden we nog herinnerdaan het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin want om 2 uur had de overdracht plaats aan een deputatie der jongeren van Geertruidenberg, van de gemeente- vlag die te Amsterdam in het defile voor H. M. de Koningin zou ver tegenwoordigd zijn. Tegen twee uur verzamelde zich op het gemeentehuis de raadsleden, pastoor V. C. van de Wee, Ds. W. F. ten Bruggekate, kapelaan van de Velden alsmede de gemeente secre taris. En de jeugdverenigingen uit de Stede, vooropgegaan door de rijvereeniging de ridders van Sint Geertrui en de harmonie Apollo trokken eveneens naar het gemeente huis. De jeugd zong onder directie van den heer P. de Wit en begeleid door de harmonie het Wilhelmus de heer de Wit sprak namens de jeugd woorden van trouw en aanhankelijkheid aan H. M. de Koningin en burgemeester Bianchi overhandigde aan de deputatie, bestaande uit A. van Veldhoven, E. Schrauwers en M. van Bracht, na een gehouden rede, de gemeente, vlag met de woorden Ik vertrouw gaarne de gemeente- vlag aan U gedrieën toe en draag U op met deze vlag te Amsterdam aan H. M. de Koningin de hulde aanhankelijkheid en trouw te be tuigen van de Geertruidenbergsche Jeugd. En terwijl de klokken luidden en de menigte die voor het gemeente huis was verzameld, het Wij willen Holland houen, zong, vertrok de deputatie naar Amsterdam om haar opdracht te vervullen. De harmonie Apollo maakte nog een muzikale rondwandeling, in de café's was gelegenheid tot dansen en speelde de muziek, maar grootsche dingen zooals we dat met verjaar dagen en andere officieele gelegen heden van ons Vorstenhuis hier in Geertruidenberg gewoon zijn bleven uit. Oranje feesten Kaatsheuvel heeft weer op waar dige wijze het feest van het 40- jarig-regeeringsjubileum van H.M.t Koningin Wilhelmina gevierd. Maandagavond gaven de harmo nieën »Euphonia«, »St. Jan« en «Apollocf en de Zangvereenigingen »Bel Canto« en »Orova« een groot concert op de gerestaureerde kiosk op de Markt. Er was zeer veel be langstelling voor de goede muziek, die te hooren werd gegeven. Op 6 September was 't voor velen vroeg dag Geweldige kanonschoten riepen de burgers uit de veeren, die de laatste hand moesten leggen aan gevel huis- en straatversiering en geheel Kaatsheuvel stond te zien, dat er in die korte spanne tijds nog zooveel moois voor elkaar gebracht was 't Was een kleurige afwisseling van wimpels, vlaggen, ballons en guirlandes, wat een levendig effect maakte in de rijk met vlaggen getooide straten. Daar bij nog de vele mooie etalages, waarvan de meeste aangepast aan de gelegenheid en we mogen gerust zeggen dat Kaatsheuvel goed voor den dag gekomen is. In de ver schillende parochiekerken werden H.H. Missen van dankzegging opge dragen. waarvan wij de plechtige solemneele Hoogmisom 9 uur in de parochiekerk van St. Jan opgedra gen als de officieele dienst \an deze gelegenheid moeten noemen. Deken v. d. Brekel, had het geheele gemeentebestuur met het volledige ambtenarencorps voor dezen dienst uitgenoodigd en daarvoor plaatsen voor in de kerk gereserveerd. De groote kerk was tjokvol. De Hoog- eerw. heer Deken deed zelf de plechtige dienst, geassisteerd door de kapelaans v. d. Wiel en Ver hoeven. Het zangkoor zong onder leiding van den heer J. Tuerlings voor der. eersten keer de mooie Mis voor gemengd koor Cantate Dominum, cantieum novum van Luc. Refice uit. Om half elf werd een officieele gemeenteraadsvergadering gehouden waarbij burgemeester Mallens een herdenkingsrede uitsprak. Intus- schen had de Hoofdstraat zich gevuld met duizende menschen om de vaandeluitreiking en de aubade mee te maken, 't Was een kleurig en fleurig gezicht die 1600 kinderen getooid met oranje- en andere kleuren, vlaggen en wimpels zwaaiende te zien optrekken voor het gemeentehuis, waar de burge- meester in het bijzijn van den ge- heelen raad en het Oranjecomité en andere officieele personen met

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5