T3f;!r5|;:i||f4?9? ,®-4t BINNENLAND Gemeenteraad Drunen. UW KRANT -m >,De Echo van hetZuiden" HBT V v-W >11 Vv -. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Ter gelegenheid van 't feit dat »Mededeelingen« officieel orgaan der Nederl. Ver. van Handelaren in Ijzerwaren, vakblad voor den Han del in Ijzerwaren, enz. te Utrecht, gedurende 25 jaren gedrukt en ver zorgd werd ter Waalwijksche Stoom drukkerij Antoon Tielen te Waalwijk, schrijft de redacteur de heer C. J. Geyer te Utrecht een uitvoerig ar tikel over onze drukkerij in 't laatste nummer van »Mededeelingen«, waarin voorts opgenomen een foto van 't personeel met speciale aan duiding van diegenen die gedurende al die 25 jaren aan »Mededeelingen« hebben gewerkt. Na een overzicht gegeven te heb. hen van de oprichting en uitgroei van dit bedrijf vanaf 1872, zegt schrijver o. m. 16 September 1913 vei liet No. 11 onzer »Mededeelingen« toen nog maandblad, dat aanvankelijk in Alkmaar,laterin Amsterdam gedrukt werd Tielen's drukkerij, waar het gedurende een kwart eeuw tot onze volle tevredenheid verzorgd werd. Tien jaar geleden mochten wij, ter gelegenheid van den zilveren jubi leumsdag van den heer Jan Tielen en den gouden zijner zaak, in dit blad getuigen van de prettige samen werking welke toen pl.m. vijftien jaren bestond tusschen drukker en uitgever van »Mededeelingen«. Wij verklaren, dat ook in de afgeloopen 25 jaren, dat »Mededeelingen« op 16 September a.s. op Tielen's druk kerij verzorgd wordt, onze goede zakelijke verhouding die zich ont wikkeld had uit een vertiouwen geven aan en stellen in elkaar, nimmer werd verstoord. Het druk werk dat Tielen's drukkerij verlaat, levert het bewijs dat er door den heer Tielen en zijn medewerkers ernstig naar gestreefd wordt, werk te leveren dat, door zijn gesoigneerde uitvoering, op zichzelf de krachtigste aansporing is tot nieuwe orders. Behalve onze aanvankelijk als maandblad, later als halfmaande- lijksche uitgave verschenen »Mede- aeelingen« en facultatief «Vertrou welijke Mededeelingen«, drukte Tielen ook vele formulieren. Als bijzonder fraaie werkstukken mogen hier genoemd worden het Album terherinneringaanhet derde lustrum der Nederlandsche Vereeniging van Ilzerhandelaren en het in Januari j.l. uitgekomeu zilveren Jubileum nummer van »Mededeelingen«,over welks uitvoering de waardeering algemeen is. Wij hopen dat in den loop der jaren Tielen ook onder de lezers van »Mededeelingen« vele nieuwe klanten zal hebben gewonnen en bieden den heer Tielen en zijn staf van medewerk(st)ers onze beste wenschen aan voor een voortgezette hartelijke samenwerking voor aller welzijn en den verderen bloei der onderneming. een toepasselijk woord de gemeente- vlag uitreikte aan de deputatie van de jeugdvereenigingen. De heer J. Jansen dankte, waarop de jeugdvereenigingen defileerden en den vaandelgroet brachten. Terstond daarop ving onder leiding van den Eerw. Broeder Joad en met bege leiding van muziek van de Harmonie Apollo de aubade aan, die zeergoed Haagde. Burgemeester Malleus dankte de kinderen en sprak de hoop uit, dat ook de tractatie, die hierop volgde naar genoegen zou zijn. Aan de scholen werd het een waarteest. Om half drie formeerde zich een kinderoptocht, die werk vertoonde, als wij tot heden niet zagen. »Eup- honia» zorgde hier weer voor op wekkende marschen. Op het voet balveld in het R. K. Sportpark dromden daarna duizenden bijeen, om getuigen te zijn van de volks spelen, die daar om half vijf aan vingen. In de straten bleef het levendig druk, doch in de dans gelegenheden niet minder. Het slot van den dag was een mooi vuurwerk op het sportpark afgestoken. Zoo veel menschen als daar aanwezig waren zal het sportpark niet gauw weer binnen zijn afsluiting treffen. Heden Woensdag worden de feesten vervolgd met kinderuitvoeringen in Berkdijk en Kaatsheuvel, terwijl de dansgelegenheden ook dezen avond open zijn.\J I)E ORANJE-HULDE VAN NEDERLAND. Het is voor ons bestek niet doen baar bij eenige benadering weer te geven, wat in ons land de laatste da gen is geschied, welk een hulde aller- zijds in 't land aan H.M. de Koningin is gebracht. Het geheele land was in een feest roes, was een jubel als bel onvergan kelijk bewijs van de liefde voor en de hartelijke gehechtheid aan Konin gin en Vorstenhuis. Na Den Haag is de hoofdstad de laatste dagen het centrum geweest van deze Oranje-hulde en nooit heeft Am sterdam zoo iets aanschouwd. Hare Majesteit de Koningin is Maan dag om half drie te Amsterdam aan gekomen. Terwijl de kanonschoten over dé hoofdstad van Nederland klonken en de muziek het Wilhelmus zacht speelde, schreed zij glimlachend en nijgend langs het front van de troe pen, om daarna in 'n glorieuzen stoel door de stad te trekken. Nog nimmer heeft de hoofdstad een vorstin van Nederland zoo toegejuicht. Tientallen dik waren de rijen van het publiek, tot in de nokken van de feestelijk ver sierde buizen zaten de menschen en er was één gejuich en één gejubel, toen de Koningin voorbijtrok. De gedachten gleden naar veertig jaar terug. Wat toen vermoed werd, is thans zekerheid geworden. De Ko ningin is ons land ten zegen geweest en op dezen Septemberdag met donke re wolken aan den hemel heeft Am sterdam Haar laten gevoelen, wat Zij voor onze stad en voor ons land be- teekent. De intocht was inderdaad overweldigend. Des avonds werd in het paleis op den dam een groot diner gegeven, waaraan pl.m. 270 autoriteiten deel namen. Hier sprak Prinses Juliana hare moeder toe en zeide: „Excellenties, dames en heeren. Ik stel u voor zoo dadelijk een heil dronk uit te brengen op de Koningin, die in deze dagen Haar 40-jarig jubi leum mag vieren. Ik zou hierbij den nadruk willen leggen op de dankbaar heid, die wij gevoelen, ditmaal niet tegenover de representatieve Konin gin, maar vooral in dezen kring van de meest vooraanstaanden in het rijk en omdat het hier Haar eigen kind is, dat spreekt in het bijzonder ten aanzien van de stille werker, die men niet kent, van de persoonlijkheid, die niemand ten volle weet, en bij onze dankbaarheid voegen wij onzen wensch voor hel geluk, dat Haar ar beid Haar in de toekomst moge schen ken." De gala-maaltijd vond plaats in de groote burgerzaal ten paleize. Daar aan zaten met H.M. de Koningin, H.K. H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard aan, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de leden der regeering en de ministers, alsme de de Indische vorsten en delegaties, met hun familieleden. Voorts verschil lende hooge civiele en militaire auto rileiten in den lande, o.m. de commis sarissen der Koningin van de ver schillende provincies en het college van B. en W. van Amsterdam. Tot de gasten behoorden ook de leden van 't uitvoerend comité van de Huldigings- comniissie en de oudcadetten en adel borsten, die in 1898 de eerewacht naar de Nieuwe Kerk vormden. Na veertig jaren ons land geregeerd te hebben, op denzelfden dag en het zelfde uur als veertig jaar geleden, is onze Koningin Wilhelmina wederom in de Nieuwe Kerk te Amsterdam ge zeten. Wederom, als dien zesden Septem ber 1898, omstuwd door Haar hofhou ding, door de Grooten des Rijks, van hier en van overzee, en door een uit gelezen schare, representeerende het Nederlandsche volk. Ais de min.-pies. zijn rede besluit met de woorden, „dat het volk van Nederland de Koningin zal blijven om ringen met warme liefde en onverbro- ken trouw", gadt er één jubel door de kerk, trompetters en strijkers, een pa relende sopraan en een koor geven uitdrukking aan dat gevoel, dat niet onder woorden te brengen is. Door de kerk glijdt een zonnen- straal. Ziet hier de vervulling van een belofte, veertig jaar geleden gedaan. En de klanken der machtige hymne van Johann Sebastian Bach „Jaucb- zet Gott in allen Landen", die opstij gen tot in het hoogste der gewelven, vertolken de vreugde en dankbaarheid van geheel ons land. Buiten op den Dam in Amsterdam en in alle plaatsen, waar in het Rijk menschen wonen, wappert de drie kleur op dezen nationalen feestdag, die alom is gevierd en waarvan het hoogtepunt deze gedachtenisviering in de Nieuwe Kerk was. Dr. Colijn heeft een gedachtenis rede gehouden en H.M. sprak hel vol gende Leden van de Eerste en Tweede Ka mer der Staten-Generaal. Ik wensch u mijne erkentelijkheid te betuigen voor de gevoelvolle woor den, die gij in uwe adressen, als ver tegenwoordigers van het Nederland sche volk, indeze plechtige ure tot mij gericht hebt. Deze historische plaats van samen komst, alwaar mijne vaderen en ik den eed aflegden op den grondwet en dooi de Staten-Generaal werden ingehul digd, verhoogt nog hiervan de beteeke- nis. Met voldoening en waardeering zie ik terug op de thans achter ons liggen de 40 jaren als een tijdperk van on onderbroken goede en vruchtbare sa menwerking tusschen Volksvertegen woordiging en Kroon, die een niet te overschatten beteekenis heeft gehad voor ons volksbestaan en allen, die 's Rijks gebieden bewonen. In alles één met mijn volk, in den ken en voelen, in liefde voor zijne vrij heid en rechten en voor zijne onafhan kelijkheid, behoud ik van de afgeloo pen 40 jaren een blijde herinnering. In zorgvolle en benarde omstandig heden, in beproeving, maar ook in da gen van vreugde zijn wij nog nauwer saamgegroeid en heb ik mij gedragen geweten door de liefde en bel vertrou wen van mijn volk. Dank zij zijn vlijt, taaiheid en uit houdingsvermogen en zijn vasten wil, zijn bestaan en onafhankelijkheid ten allen tijde met Gods hulp te handha ven, kunnen wij, den druk der tijden ten spijt, oj) vooruitgang en ontwikke ling bogen, hetgeen ons aanzien bij de andere volken ten goede is gekomen en hun vertrouwen in ons nog heeft versterkt. U, mijnheer de voorzitter van den ministerraad en minister van Staat, breng ik mijn dank voor uwe rede en voor de beteekenisvolle woorden, tot mijn volk en mij gericht. Zij zullen, van u komende, ongetwijfeld een die pen indruk achter laten. Dien dank betuig ik ook voor uw uil het hart komend adres, mijne hee ren commissarissen, waarin ik moge zien de vertegenwoordigers der elf provinciën, die samen dit ondeelbaar land vormen. Moge uw arbeid en stre ven steeds tot heil van de u toever trouwde gewesten blijven strekken. De zon schijnt niet zonder schadu wen te werpen, die ook over ons heen gaan. Als wij arbeiden is het onze plicht, de werkelijkheid niet te verbloemen, maar haar te zien, zooals zij is, en wat zij meebrengt onvervaard en kloek aan te durven en met een groot en sterk vertrouwen op opgeheven hoofde de komde tijden tegemoet te gaan. Als een vlammend symbool van trouw en verknochtheid der Neder landsche jongeren aan het Huis van Oranje, zijn gisteravond, als een sein dat de dag van den zesden September, de Nationale Feestdag, nadert langs de geheele Nederlandsche grens de vreug devuren ontstoken. De lange Nederlandsche kustlijn, de landgrenzen en de provinciale hoofd steden hebben de groote vuren zien branden als een vurige en massale huidedemonstratie van Neerlands jeugd aan ons Vorstenhuis, als een teeken dat ook Neerlands hope in de toekomst met Oranje één moet blijven. Van Delfzijl tot Maastrióht, van Sluis tot Den Helder, zijn de vlammen hoog ten hemel gestegen in >een gloeiend aaneengesmede rij, wélke aan onze Oost- en Zuidgrenzen zichtbaar moet zijn geweest en in den donkeren avond zal hebben vertolkt, hoe Neder land in deze glorieuze feestelijke da gen één is met Koningin en Vorsten huis. rende Koningin. Ditmaal was het de jeugd uit het heele land, die, na Maan dagavond langs de kusten en grenzen de vreugdevuren te hebben ontstoken, haar vertegenwoordigers had gezon den om aan de landsvorstin haar on- wankelbaren trouw en haar aanhan kelijkheid te betuigen. Het is een on vergetelijke manifestatie van vader landsliefde tot ons Vorstelijk huis ge worden. Toen de ruim tienduizend afgevaar digden van de jeugdvereenigingen in bijna alle gemeenten des lands, uit elke drie, zich provincie-gewijze midden op denDam rondom hun vlaggen en ba nieren opgesteld hadden, bood dit on der het felle licht der schijnwerpers een schouwspel, zoo kleurig en in drukwekkend als wij ons niet herinne ren ooit gezien te hebben. Elke depu tatie had een vlag medegebracht in de kleuren van de provincie, waaruit zij afkomstig was. In den rechtschen bo venhoek hiervan was het wapen dei- gemeente geborduurd. Dan waren er nog de eigen vaandels, vlaggen en ba nieren der jeugdorganisaties uit het gansche land en zoo wemelden over bet historische plein van Nederland alle kleuren dooreen van de oude ge westen, steden en dorpen van den va- derlandschen grond, van Oost tot West, van Noord tot Zuid. En op bet# voorbeeld van de landsvorstin, die, vergezeld van Prinses Juliana, Prins Bernhard, den burgemeester van Am sterdam en enkele leden der hofhou ding, oj) het balcon van het paleis deze nationale jeugdhulde in ontvangst nam, hebben de deelnemers aan deze betooging aan de vlaggen een oranje wimpel gehecht ten teeken van de on verbrekelijke verbondenheid der Ne derlandsche jeugd met het Huis Oranje. van Het nieuwe gemeentehuis zal ondanks ander advies van de commissie en B. en W. op het kermisterrein gebouwd wor den. Opnieuw is gisteravond de Dam, stralend en pralend in zijn zoo ge slaagde feestversiering en schitterende illuminatie, het tafereel geweest van een huldebetooging aan onze jubilee- vorv-. et ge- De raad dezer gemeente kwam Maandagavond in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van den EdelAchtb. heer Burgemeester B. Th. v. d. Heijden. De heer Lokkant was plaatsvervan gend secretaris. De goedkeuring der notulen van de vorige vergadering werd verdaagd. Dan stelt de voorzitter aan de orde: Herdenking van het 40-jarig Kegee- rings-jubileum van H.M. de Koningin met vaststelling van een adres van buide aan H.M. Majesteit. De voorzitter gaat dan bet zegen rijke 40-jarige tijdperk van de regee ring van H.M. na, in welke periode zij veel lief en leed met ons gedeeld heeft. Wij zuilen God bidden, aldus spr., om Zijn overvloedigsten zegen dat onze Kon-ngin en Haar gezin nog lang in ons midden zullen n ven tot heil van Ne< heele Nederlandsche Hei volgend-adres van daarna verzonden: Mevrouw. In een plechtige zitting herdacht de Raad der gemeente Drunen den dag, waarop voor veertig jaren Uwe Ma jesteit den troon besteeg. Met geheel Nederland brengt bij God dank voor den overvloedigcn ze gen, welke het Koninkrijk onder Uwer Majesteit's wijs bestuur in dat tijd perk ten deel viel. De enorme ontwikkeling op schier elk gebied, welk Nederland in die 40 jaren doormaakte en waardoor bet land in bloei en aanzien ten zeerste toenam, zoowel als de hooge wijsheid, waarmede het land in gevaarvolle oogenblikken en in rampspoedige tij den door Uwe Majesteit werd be stuurd, dwingen dankbaarheid, eer bied en liefde af, waarvan op dezen heugel ij ken dag op zoo ondubbelzin nige wijze uiting gegeven wordt. De reeds eeuwenoude innige band tusschen Nederland en Oranje werd door die veertig jaar bestendigd niet alleen, maar zelfs meer dan dat. Wij zullen bidden dat God U en Uw Ko ninklijk Huis overvloedig moge zege nen tot heil van het Nederlandsche volk. Aanvullingsagenda. Op advies van de commissie van on derzoek wordt de gemeenterekening 1937 vastgesteld als volgt: Gewone dienst. Inkomsten Uitgaven Nadeelig Saldo Kap. dienst. Inkomsten Uitgaven Nadeelig Saldo 158.835.03 163.072.84 4837.81 111.652.88 115.087:38 4234.50 De rekening van het Algemeen Bur gerlijk Armbestuur over 1937 werd vastgesteld van den gewonen dienst in: Inkomsten Uitgaven Nadeelig Saldo Kap. Dienst. Inkomsten Uitgaven Voordeelig saldo 10571.86 12079.27 .1507.41 1/767.52 978.23 794.29 Als punt 3 stond op de agenda ver meldt: verpachting jacht op de gron den aangekocht door wijlen L. van Herpt. De voorzitter zegt dat de heeren Scheepers en Verwiel uit Waalwijk B. en W. verzocht hebben dit perceeltje te mogen pachten. Het is 4 H.A. groot en B. en W. stellen voor het te ver pachten tegen een somma van 12. per jaar. De heer van Drunen vraagt of het de bedoeling is dat de termijn afloopt gelijk met die van andere jachten. De voorzitter zegt dat dit niet het geval is. De verhuring geldt van jaar tot jaar, dus teitelijk voor onbepaalden tijd tot wederopzegging toe. Wordt z.h.st. goedgekeurd. De voorzitter stelt dan voor de ver gadering te schorsen ter bespreking van De Raadhuisplannen. De heer van de Wiel vraagt of dit niet in openbare vergadering afgehan deld kan worden. De voorzitter zegt dat bet beter is van niet. De heer v. d. Wiel: De zaak waar het hier over gaat is toch reeds lang publiek en bovendien zijn er leden die alles uit een geheime vergadering over brieven. Zoo heb ik een schrijven ge- bad van een juffrouw dat ik haar hier beschuldigd had, geheel ten onrechte. Op zoon manier willen ze mij door hel slijk sleuren. Daarom voel ik niet \eel voor een geheime vergadering. De voorzitter hoopt dat de heer v. d. Wiel hem mededeeling zal doen waar over het precies gaat zoodat hij de zaak kan onderzoeken. Hierna ging de Raad in geheime vergadering, waarbij ook de architect E. N ij sten tegenwoordig was; om aan de hand van maquettes en perspectief teekeningen den raad van het nieuwe raadhuis op de hoogte te brengen. Na heropening zegt de voorzitter, dat de contactcommissie, althans de meerderheid daarvan voorstelt de plannen van den architect in bet ge heel over te nemen. Daarnaast advi seert de architect niet te bouwen op bet kermisterrein daar dat een mis lukking zal zijn. Nu is reeds naar ver schillende andere terreinen uitgeke ken maar geen enkel kon in aanmer king komen wegens te hooge kosten of anderzins. Er is echter nog een gunstige plaats op het terrein waar het huis van de tamilie Loet! staat. Aankoop hiervan zal geen bijzonder hooge kosten mee brengen en het jaarlijkscli budget van de gemeente niet noemenswaard be lasten. De totale kosten van aankoop be dragen J 9500.Geraamd wordt dan 1500,van den afbraak en een voordeeltje van ƒ2000.— in verband met bet feil dat er geen kosten behoe ven te worden gemaakt voor afbraak van het transformatorhuisje. Het ge heel zou dus slechts ƒ6000.— meer kosten dan thans. Hel is wel jammer dat de raad reeds een beslissing geno men had, doch door hierop terug te komen zal zijn prestige toch niet wor den gedeerd. I)e voorzitter brengt dan in stem ming a). De plannen van den architect voor den raadhuisbouw; b). De plan nen van de commissie en B. en W. om bet terrein van Loeff aan te koopen en daar te bouwen inplaats van op het kermisterrein. Het onder a). genoemde wordt z.h.st. aangenomen; b). werd met 8 tegen 3 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren Van Halder, Klein en de Wijs. Bij de rondvraag vraagt de lieer de Wijs of het niet mogelijk is bij het verleenen van sübsidiën aan de har- moniën deze de voorwaarden op te leggen om een of twee concerten voor het publiek te geven, dan zou voorko men kunnen worden dat met dagen als morgen wij de muziek ergens anders vandaan moet halen. De voorzitter acht dit punt zeker de overweging waard en zal er bij het vaststellen van de vólgende begroóting rekening mee houden. MOET ZIJN ,v- /i 'i. *J.; IS-> - v n Ej«vjj2yV+. -""'i'V.Jv' v*eid

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6