Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. WEEKPR AATJE. Zaterdag 10 September 1938 No. 72 De Echo van het Zuiden Tweede Blad Onder de pomp! In de gemeente Dalfsen regeeren strenge heeren. Daar was Koningin- nefeest en een jongeling van zeven tien jaren meende, dat 'n menseh op 'n feest ook wel iets vreugdevols mag ondernemen. Vreugde wordt niet steeds met gelijke middelen gewekt. Wat 'n ander vreeselijk moppig vindt, stemt mij misschien droevig en van den anderen kant lach ik wel eens om dingen, waar 'n ander drama's van maakt. Deze 17-jarige Dalfsenaar schepte er behagen in om een pandjesjas van zijn grootvader van zolder te halen en zich wijders met een thans buiten-model boord te tooien in de kleedij, welke op Kroningsdag 1898 het hart van opoe heeft doen smelten. Hij teekende zich tenslotte nog een een paar bakkebaardjes op zijn aan gelaat en maakte daarop gedekt met een Oranjehoed, zijn entree op straat. Dat mocht niet van de politie! Hij moest naar huis terug om zich »gewoon« te gaan omkleeden. De knaap was gedesillusioneerd, maar ging braaf naar huis terug. De buren begrepen er niets van, die vonden het juist zoo leuk. Nou, maar, ga jij maar terug zeiden ze hem en de boete is voor onze rekening, 't Bestaat immers niet, dat je niet in normale, zij het ouwerwetsche kleeren zou mogen loopen Maar 't mocht toch heusch niet, Drie agenten hebben dat den jongen duidelijk gemaakt. Tenslotte hebben ze hem meegenomen naar het brö, waar hij zijn pandjesjas en zijn vest moest uittrekken. »M'n broek ook vroeg de knaap. Maar dat hoefde niet. Nadat ze hem nog verplicht hadden om de geteekende bakke baardjes van z'n gezicht te wasschen, mocht ie, mét een proces verbaal, naar huis terug. En hij heeft zoowaar al de op roeping ontvangen om voor het kantongerecht te verschijnen. En de buur, die hem gezegd had, dat-ie zijn pakje heusch niet hoefde uitte trekken, wordt vervolgd wegens opruiing Ik heb dit ware verhaal gedaan om de vrouwen en meisjes van Nederland te waarschuwen. Zij drei gen in deze dagen, althans wanneer ze door Dalfsen zouden komen, opgepakt en onder de pomp gehou den te worden. Er schijnt n.l. eene wetsbepaling te zijn, welke het verbiedt om on herkenbaar vermomd op de open bare straat te komen. Vandaar dat bovenbedoelde knaap zijn groot vaders jas moest uittrekken en de bakkebaaidjes van zijn gezicht moest wasschen. Wat de vrouwen betreft, 'n mensch herkent tegenwoordig zijn eigen grootmoeder niet meer. Meer dan de helft der vrouwen, althai.s in de groote steden, hebben een compleet schilderstuk van haar aan gelaat gemaakt, haar wenkbrauwen hebben ze verplaatst, haar mond verbreed of versmald naar de mode of een andere sotternij haar ingaf, haar tanden zijn van de fabriek en heur haar.... Enfin, ik hoorde laatst van een meisje, dat »zwart« was, als ze met haar aanstaanden A. uitging en platina-blond, wanneer ze met B. een afspraakje had. Onder de pomp er mee! zouden ze in Dalfsen zeggen. En wat de kleeding der dames, althans van sommige dames aan gaat, deze herinnert zeker niet aan die van haar grootmoeders, maar méér aan die van haar vóórmoe deren, welke in den paradijstijd leefden. Ik weet niet, of de wet in zoo'n geval alleen hel gebod »uittrekken« kent. Zoo ja, dan moet ze noodig worden herzien en aan de politie ook de bevoegdheid verleenen om bepaalde cliënten tot het aantrekken van kleeren te verplichten. Dat zou harder noodig zijn Economische toestand in de verschil lende wemeenten, behoorende tot het district der Kamer. WASPIK. Oppervlakte: 1838 ha. Bevolking: 1 Januari 1937: 1732 mannen, 1580 vrouwen, totaal 3312. 1 Januari 1938: 1716 mannen, 1562 vrouwen, toaal 3278. Loop der bevol king in 1937: Toename door geboorte 32 mannen, 42 vrouwen, toaal 74, door vestiging 38 mannen, 38 vrouwen, to taal 76. Vermindering door sterfte 16 mannen, 17 vrouwen, totaal 33, door vertrek 70 mannen, 81 vrouwen, totaal 151. De bevolkingsdichtheid per km® liep terug van 180.2 per 1 Januari 1937 tot 178.3 op 1 Januari 1938. Het bodemgebruik in deze gemeen te is als volgt aan le geven380 ha. bouwland; 1200 ha. weiland; 30 ha. tuinbouw; 125 ha. woeste grond. De hoofdmiddelen van bestaan zijn landbouw, tuinbouw en veeteelt met eenige industrie. De industrie omvat: 2 lederfabrieken, waarvan één be hoort tot het grootbedrijf 3 kleinere schoenfabrieken; 1 scheepstimmerwerf, behoorend tot het grootbedrijf, die echter slechts en kele malen met beperkt personeel uit sluitend voor het verrichten van repa- ratieën kon werken; 1 hooiperserij van beteekenis. De middenstand is flink ontwikkeld, vooral de winkelstand. Veel heeft men ook hier te lijden van de slechte tijden en eischt het aanpassen groote offers. De middenstand omvat o.a.7 aan nemers, tevens metselaar of timmer man; 5 broodbakkerijen; 4 slagerijen; 11 kruidenierswinkels; 10 café's, 1 restaurant en 2 hotels; 3 smederijen en 2 koperslagerijen; 1 wagenmakerij enz. Er werden twee markten gehouden. De landbouw, tuinbouw en veeteelt wordt veelal beoefend in gemengde be drijven. De landbouw en tuinbouw eiden zich geleidelijk aan uit; bij den tuinbouw neemt de kascultuur toe. De veestapel omvat rond 850 run deren, 120 paarden, 300 varkens. De havens van Waspik, nl. de Kerk- vaartsche haven en de Vrouwkens- vaartsche haven, werden bezocht door 146 schepen met een gezamenlijke in houd van 13717 ton tegen 126 schepen met een totaalinhoud van 10783 ton in 1936. De ontvangsten aan haven en kadegeld bedroegen in totaal 523.49 tegen 398.69 in 1936. De algemeene economische toe stand in deze gemeente bleef ongun stig. Hel aantal werkloozen was iets gunstiger; het bedroeg op 31 Decem ber 1937 138 tegen 201 op 1 Januari 1937. Aan werkloozenzorg, nl. steun- verleening en werkverschaffing, werd uitgegeven een bedrag van resp. 21.522.80 en 3.699.03 tegen in 1936 25.085.55 aan steunverleening. De gemeentelijke belastingdruk is in hoofdzaak als volgt (begrooting 1938): Grondbelasting: gebouwde eigen dommen 80 opcenten, ongebouwde ei gendommen 20 opcenten. Personeele belasting: 9e klasse, met 200 opcenten. Vermogensbelasting: 38 opcenten. Gemeeritefondsbelasting: 3e klasse, met 75 opcenten. Verder worden er nog gehevenhon denbelasting, vergunnings- en verlofs- rechl, vermakelijkheidsbelasting en rioolbelasting. De gemeenteschuld bedroeg op 1 Januari 1938 122.083.47 tegen 129.933.47 op 1 Januari 1937, Van de schuld per 1 Jan. '38 is ƒ67.133.47 bestemd voor verbetering der volks huisvesting. Praag Capituleert. Sud.-Duitsche eischen ingewilligd. Wat ongelooflijk scheen, is plots gebeurdde Tsjechoslowaaksche regeering heeft de Sudeten-Duitsche eischen, d.z. die «van Karlsbad«, aanvaard. Wij hebben dat reeds in 't kort in het vorig nummer mede gedeeld. De nieuwe voorstellen van Praag kunnen worden samengevat in de volgende punten: 1. Toepassing van het beginsel, dat het ambtenarencorps moet wor den samengesteld in evenredigheid met de sterkte der bevolkingsgroe pen. 2 De ambtenaren zullen worden aangesteld in districten van hun eigen nationaliteit. 3. Plaatselijke gebieden zullen politie hebben van hun eigen nati onaliteit. 4. Er zal een nieuwe taalwet worden ingevoerd, gebaseerd op de volledige gelijkheid der talen. 5. Hulp aan de industrieën in de Duitsche districten, die het meest door de crisis zijn getroffen, in het bijzonder door middel van een leening van 700 millioen kronen tegen voordeelige voorwaarden. 6. Gelijkheid der nationaliteiten op den grondslag van nationale autonomie door de invoering van een stelsel van kantons. Personen van Duitsche nationaliteit zullen hierbij zelfbestuur genieten binnen gebiedsgrenzen, waar de Duitsche bevolking in de meerderheid is. Alle kwesties, die niet betrekking hebben op de nationale eenheid, zullen plaatselijk worden behandeld, Doeltreffende waarborgen zullen worden verleend voor de onschend baarheid van de grens en de een heid van den staat. 7. In alle centrale bestuursorga nen zullen speciale afdeelingen worden gevormd, die zullen worden geleid door leden van volksgroepen voor zaken, die hun eigen nationa liteit aangaan. 8. De nationale rechten der bur gers zullen werden beschermd door speciale wetten (tegen ont-nationa- liseering). De gekozen vertegenwoor digers der verschillende nationali teiten in de diverse vertegenwoor digende lichamen zullen het recht hebben te protesteeren tegen iedere bemoeienis met de rechten of be langen van de leden hunner natio naliteit. Speciale registers zullen voor iedere nationaliteit worden ingesteld. 9. Onmiddellijke maatregelen zul len worden genomen om overeen stemming te bereiken op punten, die geen wetgevende maatregelen vereischen. De noodzakelijke nieuwe wetten zal de regeering voorberei den in samenwerking met deSude- tenduitsche partij. De regeering zal deze wetten aan het parlement voorleggen. Deze wetten zullen zoo spoedig mogelijk van kracht wor den. En toch geen ontspanning Merkwaardig is, dat de publicatie van de «definitieve voorstellen« van Praag geen merkbare ontspanning heeft teweeg gebracht. Integendeel, de militaire maatregelen, welke zoowel in Tsjechoslowakije als Duitschland en elders, in Frankrijk b.v., zijn genomen, worden eerder versterkt dan verzwakt. Men rekent sterk met de mogelijkheid van Duitsche onverzoenlijkheid, d.i met den eisch van het onderste uit de kan. Er is onder de Sudetenduitschers verdeeldheid, althans een verschil van tactiek, maar waarschijnlijk is de tucht én de druk te krachtig dan dat deze verschillen tot een splitsing zouden kunnen leiden. De Sudetenduitsche leiders Kundt en Sebekowski zouden zich in een onderhoud met Henlein, voorafge gaan door een conferentie met Bunciman, vóór aanvaarding der nieuwe voorstellen hebben uitge sproken; deze leiders behooren tot de gematigde groep, van de ra dicalen wordt verzet verwacht. De Praagsche bladen leggen zich blijkbaar neer bij de ontwikkeling, welke de onderhandelingen hebben genomen. De publieke opinie is overigens sceptisch gestemd. De druk vanuit Berlijn zal, zoo wordt gemeend, niet ophouden hij zal van nu af op de toepassing der door Praag aanvaarde beginselen worden gericht. Terecht zien deTsjechen het ove rigens niet in, hoe 't mogelijk zal we zen dat in autonoom bestuurdeSude- tenduitsche gebieden de dictatuur (de totalitaire gedachte) als leidend beginsel zal kunnen bestaan naast de democratie in het overige land. Heeft Praag in haar nieuwe voor stellen de staatkundige vrijheid voor heel het gebied voorbehouden? Men weet dat niet. In ieder geval was deze toezeg ging aanleiding tot nieuwe onder, handelingen, die dan ook reeds begonnen waren en die men als een bron van verlichting kon be schouwen tot er weer een kink in de kabel gekomen is. Er kwamen berichten binnen van nieuwe inci. denten n.l. een Sudeten-Duitsche afgevaardigde zou door een politie, agent bij een relletje met 'n zweep geslagen zijn en de Sudeten onder handelaars vertrokken en hebben de onderhandelingen opgeschort, om deze aangelegenheid te onder zoeken en misschien aan te grijpen als motief voor nieuwe eischen. Ja, de toestand blijft wel verward en gevaarlijk. De latere berichten uit Slowakije bevestigen dat bij een relletje ook een Sudeten-Duitsche afgevaardigde een klap met een zweep heeft ge had, wat de Duitsche bladen aan leiding geeft te zeggen datderegee- ring te Praag de politie en 't leger nog niet eens in handen heeft. De verontwaardiging in Berlijn is ge weldig. Men beschouwt de nieuwe voorstellen ook als onaanvaardbaar, maar toch gelooft men over't alge meen dat de onderhandelingen hier over, die geschorst waren, hervat zullen worden, temeer waar Enge land z'n standpunt en de daaraan verbonden consequenties heden nog maals duidelijk te Berlijn en Praag zal laten uiteenzetten, daarin ge steund door Frankrijk. De Italiaansche pers zegt dat de eischen van Henlein onveranderd moeten worden aangenomen. De conclusie der laatste berichten kan luiden Hoewel de situatie dus onveran derd gecompliceerd en ondoorzich tig blijft, blijft de hoop bestaan, dat op een of andere wijze, vooral door bemiddeling van lord Bunciman, de onderhandelingen weer op gang ge- bracht zullen worden. Ongetwijfeld zal het dan over en weer een loven en bieden worden in den loop daar. van zal wellicht blijken, wat de uiterste concessies zijn, waartoe beide partijen bereid zijn. EEN OPZIENBAREND ARTIKEL VAN DE „TIMES". Een artikel betreffende de wijzigin gen in Tsjecho-Slowakije dat in de „Times'' geplaatst werd, heeft aller- wege veel opzien gebaard. Dit Engelsch blad dat in het buiten land algemeen bekend staat als het officieele regeeringsorgaan komt na melijk plotseling, terwijl Lord Halifax en zijn begunstigers zich afvroegen hoe zij er Hitler van konden overtui gen dat Engeland's waarschuwing te gen een geweldadig ingrijpen geen bluf was met het idee de Tsjechische kwestie door een cessie van de be twiste gebieden aan Duitschland op te lossen, als de bewoners van dit gebied de nieuwe voorstellen van Praag wei geren te aanvaarden. Alhoewel het de partement van binnenlandsche zaken al verklaarde dat de regeering in geen enkel opzicht verantwoordelijk voor dit artikel is, zal von Ribbentrop niet aarzelen Hitier ervan te overtuigen dat hij gelijk heeft gehad, dat de Engel- sche regeering haar waarschuwing nooit ernstig heeft gemeend en dat de invloedrijke kringen, waarvoor de Times gezegd wordt te spreken, in ieder geval die waarschuwing niet on dersteunen, en dat derhalve Enge land, als Duitschland maar in zijn eischen blijft volharden, Tsjecho-Slo wakije aan zijn lot over zal laten. Verwacht wordt dan ook dat de jongste voorstellen van Praag zullen worden verworpen. weer DE PAUS EN DE RASSENTHEORIE. In een toespraak bij de ontvangst van 400 leden van de Italiaansche katholieke actie heeft de paus gezegd, dat men hem nu zelfs het recht wilde ontzeggen om over de rassentheorie een oordeel te vellen, alsof deze theo rie in haar uiterste consequenties niet en gods- het geheele philosofische dienstige denken aantastte. De paus ontkende, dat hij de rassen theorie in haar geheel had veroordeeld. Hij was slechts opgekomen en zou dat blijven doen tegen een theorie, die er in de practijk op neerkwam, dat van christelijke broeder- en naastenliefde niets terecht kon komen en bepaalde rassen uitgestooten werden uit de ge meenschap der volkeren. DE STRIJD IN CHINA. Japansche opmarsch aan de Jang Tse gestuit De woordvoerder van de Japansche militaire autoriteiten heeft aangekon digd, dat in de komende dagen om vangrijke militaire transporten uit Ja pan in China zullen aankomen. Bij Tang Koe is de ontscheping der troepen reeds begonnen. De sterkte der nieuwe, naar China gezonden troepen wordt niet medege deeld, doch zij moet aanzienlijk zijn, daar met de troepen talrijke officieren met den rang van generaal aangeko men zijn, of nog zullen aankomen. De voorhoede van de versche Ja pansche troepen, welke naar China worden gezonden is, naar Domei na der meldt, in Tang Koe aangekomen en onmiddellijk aan land gezet, om zoo spoedig mogelijk haar plaats van be stemming te bereiken. De nieuwe troepen zijn bestemd, het Japansche leger in Noord-China te versterken en de expeditie tegen Tsjang Kai Sjek grondig voort te zet ten. Naar hier gemeld wordt, zou de Ja pansche opmarsch aan den Zuidelijken oever van de Jang Tse na de inname van Ma Hoei Ling, op 15 K.M. ten Noorden van Te Han aan de spoorlijn Kioe Kiang-Nan Tsjang voor een nieuwe Chineesche defensie-linie tot staan zijn gekomen. Een poging der Japanners, ten Westen van Sja Ho het Ming-geberg- te te bestormen, zou door de Chinee- zen zijn afgeslagen. Verder wordt van Chineesche zijde gemeld, dat een Japansche poging om bij Hwang Mei door te breken, ver hinderd is en dat de daar opereerende Japansche troepen ter sterkte van on geveer drie regimenten in een moei lijke positie zijn geraakt. De Chinee sche troepen hebben de Japanners van Soe Soeng uit in den rug aangevallen. Ten Zuiden van Hoe Sjan zouden de Japanners zware verTiezen geleden hebben. Hoofdpijn, Kiespijn. h?ip.n"hi°.°Mj DE SPANSCHE BURGEROORLOG. Volgens een bericht uit Salamanca zijn de nationalistische troepen er aan het front van Valencia, in den sector van Pena Juliana, in geslaagd hun linies eenigszins te verbeteren. Aan de Ebro konden de vorderingen worden voortgezet. Nieuwe stellingen werden bezet. Drie tanks werden ver nietigd en 450 krijgsgevangenen ge maakt. Volgens een bericht uit Barce lona wisten de regeeringstroepen ech ter de aanvallen van den vijand het hoofd te bieden en brachten zij hem ernstige verliezen toe. In Estremadura waren de regee ringstroepen de aanvallers, maar, vol gens Salamanca,.zonder succes. Vijf en dertig vliegtuigen, die van Majorca kwamen, hebben Alicante gebombardeerd en daarbij bommen ge worpen op het Engelsche stoomschip Marvia. Een Arabisch stoker werd ge dood. Het schip staat in brand. In het geheel maakte het bombardement drie dooden. Het Congres te Neurenberg. Na een défilé van 40.000 leden van den arbeidsdienst langs Hitier, sprak Hierl, de chef van den ar beidsdienst, een redevoering uit, waarin hij o.m. er op wees, dat voor het eerst Oostenrijksche delegaties deelnamen. Spr. beloofde Hitier een onontbindbare gemeenschap van alle Duitschers. «Wij zullen die ge meenschap als arbeiders, zoo noodig als strijders dijnen». Vervolgens gaf Hierl een definitie van de idealisti sche arbeidsopvatting. Arbeid, zoo zeide hij, is een diep religieuze daad. Vervolgens voerde Hitier 't woord. Voor de eerste maal, aldus Hitier, kan ik onder u mannen van den arbeidsdienst uit mijn geboorteland begroeten. Niet symbolisch, maar werkelijk zijt gij in het nationale Duitsche gemeenschapsfront getre den. De spade, die gij draagt, vormt het embleem van onze gemeenschap. Die spade schept nieuwe landen en waarborgt ons oude gebied. Overal, in het Noorden, Oosten en Zuiden - en na een pauze voegde spreker daar met krachtige stem aan toe en zelfs in het Westen zijt gij aan wezig om de veiligheid van het be staan van het Rijk te verdedigen. Gij vertegenwoordigt het edelste de vies, dat wij kennen: mensch, help uzelf, dan zal God u helpen. Hitler eindigde zijn rede met dankbetuigingen aan de organisa toren van den arbeidsdienst en aan de mannen, die aan den optocht hadden deelgenomen. De economische toestand Een optimistisch geluid. Tijdens het persdiner in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht naar aanleiding van de 39e Kon. Nederlandsche Jaarbeurs, hield de voorzitter van den raad van beheer van de Kon. Nederl. Jaarbeurs, dr. F. H. Fentener van Vlissingen, een tafelrede, waarin hij o.a. de moei lijkheden besprak, welke de handel in den weg worden gelegd tenge volge van de contingenteeringen. Een koopman, aldus spreker, mag nooit wijken voor moeilijkheden. Wij mogen ons niet laten ont moedigen. Wij moeten het hoofd koel houden en hopen, dat de crisis voorbij gaat zonder eenig wapengeweld. Wij moeten er aan denken, dat de economische crisis gevolgd zal kunnen worden door een opleving. De wereldhandel leeft immers nog, ondanks alle moeilijkheden, welke haar in den weg worden gelegd. Er zal iets geboren moeten won den in een hernieuwd vertrouwen. De wereldhandel is zoo maar niet dood te krijgen. Wie, zooals ik, van onze koloniën terugkomt, moet optimistzijn. Zoo veel energie, werklust en aanpas singsvermogen als men daar vindt, altijd aan poeder ol cachot van Mijnhard! Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd «Mijnhardtjes" 2 stuks 10 ct. Doos 50 ct.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5