Sport. RECHTZAKEN UW KRANT „De Echo van hetZuiden" BURGERLIJKE STAND Gemengd Nieuws. geeft groote waarborgen voor onzen handel in de toekomst. De secretaris-generaal zeideo m.; Bij 1937 vergeleken zijn wij, aldus spreker,achteruitgegaan, maar de economische bedrijvigheid steekt nog een heel eind boven die van 1936 uit. Het geheele conjunctuur beeld is wederom dat eener af wachtende houding. Trots teleurstelling bleef in de kringen der Nederlandsche zaken wereld toch het algemeen vertrou wen in een toekomstige verbetering van de conjunctuur behouden. De neiging tot verbetering, welke verschillende conjunctuurindices in Amerika vertoonen, doet verwach ten, dat ook de algemeene econo mische toestand in het buitenland daardoor gunstig beïnvloed zal worden. Raad van State, afdeelinggeschillen van bestuur, heeft ir. J.A. Verhoef, directeur van openbare werken te Velsen, gisteren medegedeeld, dat bij dezer dagen van den hoofd ingenieur dirtcteur van den Rijks waterstaat een schrijven heeft ont vangen, waaruit blijkt, dat het de bedoeling is, een auto tunnel onder het Noordzeekanaal ten Oosten van Velsen aan te leggen. Bovendien wordt overwogen een spoorwegtunnel op een andere plaats te bouwen. Deze plannen zijn thans aange boden aan den minister van Water staat. De Kinderverlamming Geen reden voor paniek stemming, zegt dr. Eykel. In verschillende plaatsen van ons land hebben zich gevallen van kinderverlamming voorgedaan. Tot 6 Sept zijn 2-45 gevallen, voor komende in 109 gemeenten,gemeld. In 949 gemeenten des lands kwam geen kinderverlamming voor. Ver geleken met 1930, toen tot 1 Sept. van dat jaar 423 gevallen gemeld werden is het verloop van dit jaar dus nog gunstig. Is er nu reden voor ernstige ongerustheid Voor een paniekstemming isgeen reden, meende dr. Eijkel. »Ik be grijp, dat ouders en de gemeentelijke overheid hun verantwoordelijkheid nu extra zwaar gevoelen, maar hoezeer ik ook de ellende, welke deze ziekte kan veroorzaken, be treur, zou ik hun toch ernstig willen raden kalm te blijven en geen overhaaste maatregelen te treffen. Voornamelijk denk ik hierbij aan het schoolbezoek en de school sluiting. Indien zulks noodig is, zal de geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid ongetwijfeld op grond van de Besmettelijke Ziekte wet den burgemeester hiertoe advi- seeren. Sluiting van de zitting der Staten-Generaal Bij Kon. besluit van 3 September is bepaald, dat de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal zal woiden gesloten op Zaterdag 17 September, des namiddags te drie uur. De minister van Binnenlandsche zaken wordt gemachtigd zich op dat tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, teneinde in een vereenigde vergade ring der beide Kamersde zitting in naam der Koningin te sluiten. Verdragen met Argentinië Tusschen Nederland en Argentinië zijn twee verdragen gesloten. Het eerste geeft enkele faciliteiten voor de immigratie van Nederlandsche landbouwers en arbeiders, die zich als kolonisten willen vestigen en waarvoor een gemengde keuze- commissie wordt ingesteld. Het tweede regelt de vestiging van Argentijnsche consulaten in Ned.-Indië, Suriname en Curasao ter verbetering van de wederzijdsche handelsbetrekkingen. Betere Radio-ontvangst Waarnaar reeds sinds jaren door de radio luisteraars is verlangd, zal thans een feit worden. Er zal straf, fend kunnen worden opgetreden tegen de bezitters van electrische inrichtingen of toestellen, welke een behoorlijke radio-ontvangst soms in een geheele buurt onmogelijk maken. Hiertoe is namelijk een wetsont werp bij de Tweede Kamer inge diend tot wijziging van de Telegraaf- en Telefoonwet. In het nieuwe wetsartikel wordt bepaald, dat bij algemeenen maat regel van bestuur voorschriften zullen worden gegeven ter be scherming van de radio-omroep- ontvangst tegen storingen, welke ontstaan door het gebruik van electrische inrichtingen. Werkloosheidspercentage het laagst sinds 6 jaar In de tweede verslagweek van Augustus was het werkloosheids percentage voor verzekerden (zonder landarbeiders) in de laatste jaren als volgt het laagst dus sinds 6 jaar. Op 24 Augustus 1938 waren bij de organen der openbare arbeids bemiddeling ingeschreven 316,767 werkzoekenden, van wie 299,048 werkloos waren. Auto-tunnel onder het Noordzee-kanaal Bij' de behandeling van bezwaar schriften tegen uitbreidingsplannen van de gemeente Velsen voor den Jubileumfeesten in de hoofdstad De feesten in de hoofdstad gaan onverpoosd door. Na het défilé had gisteren een kinderhuldeplaats op den dam. H. M. heeft verschil lende rijtoeren gemaakt en een speciaal bezoek gebracht aan de versierde Jordaan en voorts de tentoonstelling in het Koloniaal Museum bezocht. De prins bracht een bezoek aan het opleidingsschip voor de koop vaardij en aan een voetbalmatch. Prinses Juliana is Donderdag ochtend, tusscben de programma nummers door een paar uurtjes naar Soestdijk geweest om zich te overtuigen hoe de kleine Beatrix het stelt. Woensdagavond maakten Prinses Juliana en Prins Bernhard met gevolg en geinviteerden per autobus een rondrit door de ver sierde en verlichte stad. Donderdagmiddag had door H.M. de Koningin in tegenwoordigheid van Prinses Juliana en Prins Bern hard de tewaterlating plaats van 't nieuwe stoomschip der Mij. Neder land n.l. »de Oranje«. Terwijl de Prinses zich naar Soestdijk begaf, bezocht Prins Bern hard de Fokkerfabrieken. Des namiddags begaf de Koningin zich naar de terreinen van de Ned. Scheepsbouw Mij om het mailschip »Oranje« voor de Mij. Nederland te water te laten. Zij voer daarheen met de Ko ningssloep geroeid door marine, door een haag van gepavoiseerde oorlogsschepen, dezelfde die in Scheveningen gelegen hebben er was ook een Fransch opleidings schip bij. Bij de tewaterlating voerden de directeuren van beide maatschap pijen 't woord en daarna de Ko ningin, die de plechtigheid vei richtte door met een zilveren bijltje een draad door te kappen. Er waren veel autoriteiten en veel publiek, dat zeer enthousiast was. Maar de »Oranje« zelf, werkte niet mee zooals 't behoorde. Een uur lang heeft het schip weerstand gè boden aan alle pogingen om haar tewaterlating tot stand te brengen. Maar te vier uur, toen het publiek reeds begon te wanhopen, is het er opeens toch van gekomen en even later lag het nieuwe motorpassa- gierschip van de stoomvaart-maat schappij Nederland veilig en wel voor anker in het IJ. Gisterenavond woonde de Kon. Familie een gala-voorstelling bij in den Stadsschouwburg. Deze was gedecoreerd met oranje en gele daliahs en chrysanten; een aan zienlijk gezelschap was aanwezig, waaronder alle ministers en de Indische vorsten in prachtige ge waden. Er werd gegeven «Ledame Croize« muzikale comedie van Carlo Goldini door de Wagnerver- eeniging. Toen H M. en het Prinselijke paar in de Koninklijke! loge verschenen, rees de geheele zaal op, terwijl het orkest het Wilhelmus speelde. De Koningin was gekleed in een zacht groen avondkleed, de diamanten van het nationaal huldeblijk op het hoofd en om den hals; de Prinses in nachtblauw kleed van velours- chiffon. Prins Bernhard droeg de uniform van ritmeester der cavale rie. Vrijdagmiddag had de eere pro motie plaats van H. M. de Koningin tot doctor honoris causa in de economische wetenschappen door en aan de Universiteit te Amsterdam. De Vorstelijke Familie werd door de professoren on tvangen. De rector, magnificus prof. Frijda sprak een redevoering uit, waarna hij tot de promotie overging, die H.M. staande aanhoorde. De Koningin beantwoordde de rede van den rector magnificus met een dankwoord. Het was een grootsche en indruk wekkende plechtigheid. WEKENLANG BEDLEGERIG MET ISCHIAS Toen hij 76 was overwon Kruschen zijn pijnen. Op 86-jarigen leeftijd geniet deze man nog een uitstekende gezondheid en toch was hij 10 jaar geleden weken lang bedlegerig door een aanval van ischias. Lees hoe hij „fit" blijft, on danks zijn hoogen leeftijd: „Tien jaar geleden was ik een maand bedlegerig door een hevigen aanval van ischias. Ik kon onmogelijk slapen en leed he vige pijn. Ik probeerde verschillende middelen, maar vond geen baat. Ein delijk besloot ik, Kruschen ook eens te probeeren en langzamerhand raakte ik mijn pijn kwijt. Vorige maand ben ik 86 geworden gezond als een visch en ik zeg altijd, dat het allemaal door Kruschen komt". C T. L Of U jong of oud bent, het is nooit te vroeg of te laat om met „de kleine dagelijksche dosis" te beginnen. Alleen maar een klein beetje in Uw eersten kop thee 's morgens dat is de Kruschen-wet voor volmaakte gezond heid. Want Kruschen lost het urine zuur de oorzaak van die pijnen op en helpt het lichaam, dit langs den natuurlijken weg te verwijderen. Kru schen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogis ten. kiel tot promenadedek 19 40 en diep gang van 8.80 meter. De tonnemaat, mogen wij er meteen aan toevoegen, bedraagt 20,000 bruto registerton. Voor leeken zeggen die cijfers misschien minder dan een eenvoudige vergelijking. Als men de „Oranje" in delengte as van het Olympisch stadion aan den Amstelveenschen weg zouleggen zou het nieuwe schip daar nauwelijks in kunnen. Ook uit het groot aantal passa giers en bemanning dat het schip kan bevatten, blijken de ontzagwekkende afmetingen. Er zal aan boord plaats zijn voor niet minder dan 513 passagiers inde le en de 2e klasse. 148 passagiers in de 3e klasse, en 52 passagiers in de 4e klasse. Daarbij komt dan nog een bemanning van 383 koppen, zoodat de Oranje in totaal 1096 opvarende zal kunnen bergen. Bijna elfhonderd menschen dus! De zaak tegen den industrieel uit Oss. Naar wij vernemen zal op Maandag 26 September a s. voor het Gerechtshof te 's Bosch in hooger beroep worden behandeld de strafzaak tegen den indus trieel M.v.Z. uit Oss die wegens zedenmisdrijven door de Bossche Recht Dank is veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf. Als verdediger zal optreden Mr. E. van Zinnicq Bergmann. BONDSELFTAL—JUVENTUS 1—1. Diefstal van juweelen. Tijdens uitstedigheid van de bewoonster hebben inbrekers een bezoek gebracht aan de woning van mej. H. aan de Van der Woertstraat te 's Gravenhage. De diefstal werd eerst ontdekt, toen mej. H. thuis kwam. De inbrekers zijn aan de achter zijde van de woningover verscheidene muurtjes geklommen en hebben zoo een balcon bereikt. Daar ver braken zij de Spanjolelsluiting van de badkamer op de eerste étage, welke op het balcon uitkomt en en tenslotte forceerde zij nog een glas-in loodruitje van de badkamer. Zoo verschafte zij zich toegang tot de woning welke werd doorzocht. De buit wasnietgering Ontvreemd werden een geheel met briljanten bezette platina armband en een platina ring met saffier welke een gezamenlijke waarde hebben van f2000. Wrakstukken van een vliegtuig opgevischt. Gisterochtend is de hotter UU K. 66, IJ muiden binnengekomen. De bemanning had nabij Noordwijkeen hoogteroer en een staartstuk van vliegtuig opgevischt, vermoedelijk was het vliegtuig van Engelsche nationaliteit. De wrakstukken zijn door de politie van boord gehaald en opgeborgen. „De Oranje". Komt in de vaart vanNederland op Ne der -dsch Indie, en is tevens het grootste schip, dat tot dusver in Amsterdam werd gebouwd. Van alle in Nederland gebouw de schepen overtreft alleen de „Nieuw Amsterdam', het in afmeting. Drie afmetingen zijn: Lengte over 200 meter, breedte 25.45 meter hoogte van MOET ZIJN SPRANG. S. D. O. N. E. O. 1932 25.8, 1933 23.6, 1934 26.2, 1935 33.-. 1936 30,5 1937 23,5 1938 22.1 Op het door de schijnwerpers hei-ver lichte gras van het Olympisch Stadion en in aanwezigheid van Z. K. H. Prins Bernhard, heeft het Bondselftal met zijn verjongde voorhoede een aantrekkelij- ken wedstrijd gespeeld tegen de profs van de Italiaansche cluh Juventus, een wedstrijd, die in een 11 gelijk spel ein digde, een resultaat, dat werd verkregen na anderhalf uur voetbal van zeer be hoorlijke kwaliteit. Inderdaad was het vertoonde spel in dezen lichtwedstrijd van goed gehalte. Snel voetbal, met de Italianen technisch wat vol-leerder en met de Hollanders als de meest overrompelende partij, als de partij ook, die veel meer het initiatie/ nam tot den aanval op den tegenstander, die wat spoedig geneigd bleek, vooral in de eerste helft, toen een 10 voorsprong was verkregen, om een wat afwachtende houding aan te nemen. Deze tactiek zou den Italianen duur te staan zijn gekomen ware het niet dat hun doelverdediger in grootschen vorm was. Ook na de rust waren de Nederlanden* het meest in den aanval, zoodat na 15 min. van Veen de pariyen op gelijken voet kon brengen. Mede doordat de Ne derlandsche middenlinie tegen het einde wat afzakte het tempo was steeds hoog geweest verloor het spel iets aan viin nigheid, waardoor de laatste minuten zeker niet de aantrekkelijkste waren. Er waren ongeveer 20000 toeschouwers. JAARVERSLAG R.K.F. Het jaarverslag 1937—1938 van de RKF begint met een juichtoon over het feit dat te teruggang in ledental tot staan is gekomen niet alleen, maar dat dit jaar zelfs ruim 1600 leden meer konden wor den ingeschreven. Betreurd wordt ech ter dat de samenwerking tusschen de honden niet zoo goed was als het vorig jaar. Vooral met den Haarlemschen hond ondervonden IVCB en RKF veel last. Het verslag geeft voorts een goed over zicht van wat de RKF in 1937—1938 be leefde. Omvang organisatie. Per 31 Mei stonden bij de RKF 31650 senior leden en 16035 junior leden inge schreven verdeeld over 868 vereenigin- gen met 1813 seniores elftallen. Het aantal vereenigingen verminderde met 13, h»t aantal elftallen vermeerder de met 49. I)e IVCB telde het afgeloopen jaar 248 vereenigingen met 268 elftallen, wat een vooruitgang is van 15 vereenigingen en 14 elftallen. Het financieel verslag laat over het af geloopen seizoen een voordeelig saldo zien van 802.64. De wedstrijden voor het missiefonds brachten 2992.08 op. De concept-begrooting voor 1938 1939 sluit met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 2760. I. V. C. B. Competitie-indeeling Zuid II 3e klasse. op 1 min. 22 sec., 3 A. Hendriks, België op 2 lengten; 4 Braspenninx, Nederland op 3 min. 25 sec.; 5 Janssens, België op 4 min. 55 sec.; 6 Brakeveld, België op 5 min. 11 sec.; 7 M. Kint (wereldkampioen) België op 7 min. 14 sec.; 8 Gommers, -Nederland op 7 min. 25 sec.; 9 De Mondt België op 7 min. 31 sec.; 10 Olmo, Italië op 8 min. 33 sec. Schulte is gevallen en moest opgeven. HET CRITERIUM VAN ZURICH. SlantsPellenaars en Schulte van de partij. PP 25 September a.s. wordt te Zurich net j.arlyksche criterium gehouden, waar aan de beste renners ter wereld in dit genre zullen deelnamen. Het vorig jaar werd de Belg Karei Kaers winnaar. Ook nu zal Kaers wederom van de party zyn. Een drietal landgenooten zullen trachten een Nederlandsche zege te bewerkstelli- gen n.l. Schulte, Slaats en Pellenaars. TENNISTOURNOOI BE READY. Finale Heerensingle. A. Schalken slaat M. van Nieuwstadt met 4—6, 6—2, 6—A. Finale Damessingle. Mevr. Roos slaat mevr. Wennekes met 60, 61. Finale Mixed double. Mevr. Roos—S. Ocrlemans Sr. slaan R. van HeeswykH. van Nieuwstadt met 75, 62. Finale Damesdouble. To Leenaarts—Dien Schalken slaan J. de GouwR. van Heeswijk met 60, OM, Finale Heerendouble. M. van Nieuwstadt—A. Schalken slaan H. van NieuwstadtG. Tirion met 6—3 2—6, 6—3. A ODIO, DIA, Halsteren, DUC, KVW 2, Forhsche Boys, BSC 2, Mevo 2, Rivera. B BSC, Madesche Boys, Zevenbergsche Hoek, SBO, Victoria, WVC, ZVV, Gas teis Sportclub, Kaaische Boys. C Groen Wit, Internos, Dongen 2, DVO, VVR, Advendo, Zundert, UW, Veer- sche Boys. D VAAB, Velocitas, Dongen 3, WIK, Waspik, Uno Animo, Berkdijk, Roda, RKTVV 2, Hilvarenbeek. E OSS, Hercules, OSC, HEC, HVC, Vly- mensche Boys, Blauw Geel, Sporters, Schijn del 2. WVB. F GW, NWC, Sparla, Mierlo, Hout, Mulo 2, UDI, Kolping 2, RKSVV, Eli, Deurania, Tubantia 2, Geldrop. G Veloc, ODC, Brahantia 2, Viod, Ha pert, Wilhelmina 2, Rood Wit, Waal- re, Bladella, STA7 2, Woensel 2, EFC. H DEV, Montagnards, Volharding, Oef feit, De Valk, Constantia, Juliana, Gennep 2. Donderdagavond speelde SDO 3 voor de Zomeravondcompetitie van den BVB een thuiswedstrijd tegen SVK uit Kaats heuvel. Hoewel SDO 3 alles in het werk stelde om dezen wedstrijd tot een goede einde te brengen kon zij niet verhinderen dat SVK met een 10 overwinning de beide puntjes mee naar Kaatsheuvel nam. SDO 2 speelde eveneens voor de Zo meravondcompetitie van den BVB een uitwedstrijd tegen Capelle 3. Dit was een wedstryd welke van het begin tot het einde een spannend verloop had. SDO 2 wist hier een gelijk spel uit het vuur te sleepen, wat een goede prestatie genoemd mag worden. Zaterdagmiddag speelt SDO 1 een thuiswedstrijd voor de Zaterdagmiddag- competitie van den BVB en wel tegen Capelle 1. Dit is voor onze jongens geen gemakkelijke opgave, maar gezien de laatste prestaties van SDO 1 kan men met yol vertrouwen dezen wedstrijd te gemoet zien. NEO 2 speelde Donderdagavond een uitwedstrijd voor de Zomeravondcompe titie van den BVB tegen Sparta te Vryh.- Capelle. NEO 2 wist door een 31 over winning het kampioenschap van haar af- deeling te behalen, waarmede wij haar proficiat wenschen. Zaterdagmiddag speelt NEO 1 een thuiswedstrijd voor de Zaterdagmiddag competitie van den BVB en wel tegen Nova uit Werkendam. Deze wedstrijd kan door NEO gewonnen worden indien zij van het begin tot het einde stevig aan pakt. WIELERSPORT. WERELDCRITERIUM BRASSCHAET ACHTER DERNY-MOTOREN. De voornaamste resultaten zijn: 1 A. Deloor, België 146 K.M. 112 M. in 3 uur 24 min. 59 sec.; 2 Middelkamp, Nederland LOON OP ZAND. Van 2 tot en met 8 September '38. Geboren Johanna Maria, dv. L. van Wanrooii en bra. Ligt voet Adrianus Henricus, zv. H. Klis en Ja. Brok Johanna Jaco- bina, dv. H. Netten en Ha. Zeebregts Overleden Ja. Maasdam, weduwe van W. Kloot wijk, oud 85 jaren Cla. Ea. Greunsven, weduwe van J. Brands, oud 74 jaren Gehuwd L. v. Bommel, oud 28 jaren, te Bladel en Ja. Ma. Ma. v. Broekhoven, oud 22 jaren, alhier. Huw. aangiften C. A. Wilmont, oud 31 jaren, te Waal- yvyk en Ea. Ca. van den Boom, oud 30 jaren, alhier. Ingekomen: Geene. Vertrokken: M- v -Dongen en gezin naar Tilburg Ma. Dingemans naar Dordrecht J. v Puijenbroek en gezin naar Tilburg Aa. Leenders naar Geldrop Ja. Ansenis naar Dongen Aa. v. d. Wee naar Oir- schot a- Wa. v. Wamel naar Wamel F. v. Broekhoven naar Renkum J. v. Dongen naar Tilburg L. Brands naar Dongen W. v. Dun naar Reusel Ma. van Woensel naar Oirschot Ha. iJpelaar naar Rosmalen Ja. Brekel- mans naar Eindhoven J. Soons en ge zin naar Zevenbergen J. Raaymakers naar Arken en Velden M. Snoeren naar Goirle Ja. Kivits naar Waalwijk J. v. Boxtel en gezin naar Dordrecht H. v. Lamoen, ambtshalve. SPRANG-CAPELLE. Augustus 1938. Geboren Jacobus Cornelis, zv. A. I. Haartsen en E. A. van der Hoeven Antonia Adri- ana, dv. P. J. Sprangers en J. Rijken Antonia Pieternella, dv. J. van der Laan en A. P. in 't Veld Hubertus Christia- nus Luciene Maria, zv. W. A. v. Wezel en A. J. B. Bakkers Jacoba Helena, dv. W. A. van der Schans en P. Sprangers Adriana Johanna Janeke, dv. H. Spierings en T. van Zeist Adriana Johanna, dv. C. D. Verhagen en P. H. Groenenberg. Gehuwd: J. J. Ripzaad, oud 28 jaren en A. J. Verwymeren, oud 21 jaren A. Nieuw koop, oud 31 jaren en M. M. voor de Poorte, oud 29 jaren P. Nieuwenhui- zen, oud 33 jaren en J. Hoefnagel, oud 33 jaren J. M. Maijers, oud 30 jaren en H. A. Quirijns, oud 31 jaren C. Rijken, oud 29 jaren en W. M. Hommel, oud 25 jaren. Overleden: T. A. van der Hammen, oud 67 jaren zv. A. van der Hammen en J. van Dom melen S. P. Vroegop, oud 84 jaren, echtg. van E. A. van der Bent S. J. Ockers, oud 48 jaren, echtgen. van C. Ophorst. RAAMSDONK. Van 27 Aug. tot en met 2 Sept. '38. Geboren Mathea, dv. Adrianus Jac. de Jong en Maake van Suijdam Cornelis, zv. Jo* hannes G. van Strien en Maria Chr. van Pelt Petronella A., dv. Adrianus Huh. Wintermans en Anna M. de Jongh. Gehuwd Josinus H. Greeve, oud 31 jaren en Dirkje C. P. Konings, oud 24 jaren Cornelis M. Broeders, oud 25 jaren en Adriana J. van den Kieboom, oud 22 ja ren. OverledenGeene. Van 1 tot en met 31 Augustus 1938. Ingekomen: Adriana J. M. de Bont, van Loon op Zand Hoofdstraat 72 naar D 107 Jan van den Berg en echtge., van Zevenber gen Lange Noordstraat 101 naar E88 Agnes M. Kerckhof, van Tilburg Bosschc- weg 420 naar K 77 Petronella A. Groe- nendaal, van Geertruidenberg Haven 46 naar L 2 Maria A. van Schijndel, van Geertruidenberg Veenestraat 28 naar aan boord Jacoba J. Rolffs, van Breda, Koninginnestraat 12 naar F 68 Adria na J. Rullens, van Made c.a. Voorstraat B 100 naar F 53 Adriana J. Verwyme ren, van Sprang-Capelle C 264 naar I 63 Goverdina E. M. Boelaars, van Ooster hout Boulingstraat 20 naar K 57 An tonia M. Hoeven, van Hooge en Lage Zwaluwe Groenendyk 50 naar D 71 Wilhelmina van Dongen, van Dongen

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6