GEMENGD NIEUWS SPRANG—CflPELUE. RAAMSDONK. SPRANG. Predikbeurten Zondag 11 Sep tember 1938: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur leesdienst; n.m. 2 uur Ds. Louwe Kooijmans van Waalwijk. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 3 uur Ds. B. A. van Lummel. Aan het Hulppostkantoor alhier werd gedurende de maand Aug. 1938 voor de Rijkspostspaarbank ingelegd ƒ9741.39 en terugbetaald ƒ3440.28. Bij het opladen van denneboom- pjes van de straatversiering kwam het 7-jarig zoontje van dhr. W. Nieuwen- huizen alhier spelenderwijs onder den wagen terecht en bekwam daarbij een ernstige hoofdwonde. Hevig bloedend werd het kind thuis gebracht, alwaar Dr. Winkelman, die spoedig aanwezig was, het knaapje verbond. De genees heer constateerde tevens een schouder fractuur en ernstige inwendige kneu zingen. In de j.l. Donderdagavond ge houden bestuursvergadering van den Chr. Besturenbond Sprang-Capelle werd besloten de Kader-Districtsver gadering van het Chr. Nationaal Vak verbond in Nederland op a.s. Zater dag per autobus met een 16-tal be stuurders der plaatselijke afdeelingen te bezoeken. Als afgevaardigden van den Chr. Besturenbond werden be noemd H. Vos en J. W. Genuït Jr. Het aantal werklooze leden der afdeeling Sprang van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportar beiders bedraagt momenteel 62, waar van 49 geheel en 13 gedeeltelijk werk loos zijn, 12 leden zijn opgenomen in de steunregeling of werkverschaffing. Begin Augustus waren deze cijfers res pectievelijk 83, 65, 18 en 13. CAPELLE. Nadat Maandagavond in de Ned. Herv. Kerk een plechtige herdenkings dienst, waarin voorging Ds. Oosten- brug, was gehouden, werden Dinsdag morgen de feestelijkheden ter viering van het 40-jarig regeeringsjubileum van H.M. Koningin Wilhelmina be gonnen met een optocht ter begelei ding van de Capelsche leden der de putatie, die met de gemeentevlag zou den deelnemen aan het défilé te Am sterdam, naar het gemeentehuis te Vrij- hoeve-Capelle, waarbij het muziekge zelschap „Kunst na Arbeid" zijn mede werking verleende. Te 10 uur had op het bordes van het gemeentehuis ten aanschouwe van honderden belangstellenden de over dracht der vlag plaats, waarbij burge meester A. Smits een toespraak hield. Des namiddags werden op het feest terrein aan de Nieuwevaart, waar bij den ingang een prachtige boog door het buurtcomité was geplaatst, volks spelen voor ouderen gehouden, welke een vlot verloop hadden en waarbij na spannenden strijd de prijzen werden behaald door: Hindernisloopen voor jongens: le prijs H. van Oversteeg, 2e prijs A. Rosenbrand, 3e prijs M. Bax. Eierdragen voor meisjes: le prijs R. van der Galiën, 2e prijs M. de Rooy, 3e prijs Greta Rosenbrand. Wandelende hoed: voor dames en heeren: le prijs J. G. Roubos, 2e prijs C. Klootwijk, 3e prijs A. Kerst. Stoelendans voor dames: le prijs M. Mesch, 2e prijs E. Cové, 3e prijs R. Spuybroek, 4e prijs W. Stam, 5e prijs C. Koonings, 6e prijs E. Pelikaan. Touwtrekken voor heeren: le prijs Adr. Klootwijk, 2e prijs J. G. Roubos, 3e prijs G. van Esch. Tonnetje steken voor heeren: le prijs P. van Raamsdonk, 2e prijs Joh. van Beek, 3e prijs J. van Oversteeg. Ringrijden met paarden voor dames en heeren: le prijs H. Kant, 2e prijs D. Michaël, 3e prijs Adr. Stam. Stoelendans met paarden voor hee ren: le prijs Adr. van Achterberg, 2e prijs Adr. Stam, 3e prijs H. Kant. Na afloop der wedstrijden werden de prijzen door den voorzitter van het feestcomité uitgereikt. Deze volksspelen werden door een groot aantal belangstellenden bijge woond, terwijl het aantal inschrijvin gen verre de verwachtingen overtrof. Ook hierbij verleende „Kunst na Ar beid" zijn muzikale medewerking. 's Avonds 8 uur werd op het ter rein een concert gegeven door de zang- vereeniging ,,'t Rozeknopje", de Chr. Zangvereeniging „Hallelujah" en het aan deze vereeniging verbonden kin derkoor en het muziekgezelschap .Kunst na Arbeid". Na afwerking van een schitterend programma nam de voorzitter van het feestcomité, de heer G. A. S. de Bas, te ongeveer 11 uur het woord om met een kort woord de feestelijkheden te sluiten. Spreker richtte zich met de volgende woorden tot de feestvieren den: „Wij zijn gekomen aan het einde van het concert en zoo dadelijk zal het laatste gedeelte van ons programma worden afgewerkt, n.l. het afsteken van het vuurwerk. Het stemt het feestcomité tot groote voldoening, dat met uw aller mede werking het feest toch nog geslaagd is. De moeilijkheden, welke zoo vaak aan het organiseeren van feesten zijn verbonden, zijn vooral ditmaal voor ons comité niet gering geweest en hei- heeft het feestcomité dan ook wel eenigszins teleurgesteld, dat een en ander niet is gegaan, zooals aanvanke lijk in de bedoeling had gelegen. Mede namens de overige leden van het feestcomité zeg ik hartelijk dank aan allen, die op de een of andere wijze aan het slagen van dit feest heb ben medegewerkt. In het bijzonder danken wij de muziekvereeniging „Kunst na Arbeid", de Chr. gemengde zangvereeniging „Hallelujah" en het daaraan verbonden kinderkoor, de ge mengde zangvereeniging 't Rozeknopje en de Chr. Gymnastiekvereeniging „Pro Patria" voor de verleende mede werking. Ik hoop en vertrouw, dat, mocht het feestcomité in de toekomst nogmaals een beroep op de medewer king van deze vereenigingen doen, wij hierin niet teleurgesteld zullen worden. Ook mijn dank aan de heeren, die hun medewerking hebben verleend aan de volksspelen en recht hartelijk dank aan die buurtcomité's, die steeds in overleg met het feestcomité hun taak zoo juist hebben verstaan en een ver siering en verlichting hebben aange bracht, die er mocht zijn. Rest mij nog dhr. van Wijlen harte lijk te danken voor zijn, zooals ge woonlijk, geheel belanglooze verzor ging van de radio." Tot slot werd een grootsch vuur werk, verzorgd door de Kon. Ned. Kunstvuurwerkfabrieken A. J. Kat v.h. Joh. Loeff te Leiden, ontstoken, dat een schitterend slot vormde van deze zoo bij uitstek geslaagde festiviteiten. Na afloop van het vuurwerk, waar over ieder ten zeerste voldaan was, verplaatste de feestvreugde zich meer naar de café's, waar nog eenigen tijd een groote drukte en opgewektheid heerschte die niet scheen te kunnen eindigen, totdat de rust noodigde en de legersteden werden opgezocht. Voor de Ned. Herv. Gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags half drie op te treden Ds. v. d. Hee uit Genemuiden. Het 40-jarig regeeringsjubileum onzer Vorstin zal Zaterdag a.s. aan de Zandschel feestelijk herdacht worden. Des namiddags zullen op een weiland diverse volksspelen voor ouderen wor den gehouden, terwijl des avonds 8 uur het muziekgezelschap „Sirena" uit Vrijhoeve-Capelle een concert zal ge ven. A.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags half drie hoopt voor de Ned. Herv. Gemeente a.d. Loon- schendijk op te treden Ds. Vroeg in de Wey. RAAMSDONKSVEER. De Jubileumfeesten zijn te Raams- donksveer op schitterende wijze ge vierd. Geheel Raamsdonksveer was in feesttooi, alle straten waren versierd, wat de feestvreugde nog verhoogde. Men heeft de bloemetjes eens flink bui ten gezet dat mag gezegd worden, maar op een manier zooals we dat te Raams donksveer gewend zijn. De feesten zijn alhier Maandag en Dinsdag gevierd. Des morgens om 8 uur werd het feest ingeluid, door klokgelui van de verschillende kerken. Daarna kerk dienst om 10 uur plechtige H. Mis met assistentie, waarna Te Deum en Do- miné Salvum fac. De kerkdiensten van de protestan ten hadden 's avonds plaats, en wel om 6.30 uur in de Geref. Kerk voorganger. Ds. R. van Maare en om 7 uur in de Ned. Herv. Kerk voorganger Ds. W. Oost. Om 1 uur namiddag had de auto tocht voor ouden van dagen plaats naar 't Mastbosch te Breda die uitste kend is geslaagd. De 80 oudjes die er aan deelnamen, hebben zich buitenge woon geamuseerd. Tien auto's waren disponibel gesteld, allen van particu lieren uit deze plaats, die hun wagens weer bereidwillig voor dit doel hadden aangeboden, en verder nog twee groo te autobussen van de firma Tichelaar, uit Zevenbergen, die tegen een geringe vergoeding de bussen beschikbaar had gesteld waarvoor 't Oranjecomité de heer Tichelaar zeer dankbaar is. De heenreis ging over Made en de terugreis langs de Rijen. De tocht heen en terug had een uitstekend verloop. Om 2.30 uur namiddag werden de kinderspelen gehouden op het terrein in den Boterpolder. De kinderspelen hadden een goed verloop."De prijzen bestonden grootendeels uit chocolade, alle kinderen kwamen hiervoor in aan merking, hetgeen de kinderen wel aan stond. Om 8 uur lampionoptocht, waaraan de Kon. "Erk. Harmonie De Eendracht haar medewerking verleende. Daarna concert op de kiosk op het Heereplein, dat werd gegeven door de Chr. Gem. Zangvereeniging Excelsior; het R.K. Mannenkoor en de Kon. Erk Harmo nie De Eendracht, onder leiding van den directeur N. Snijders. Het concert mag buitengewoon geslaagd heeten. Dinsdag begonnen de feesten om 9.30 uur met een schitterenden optocht, die ruim drie uren duurde. De optocht bestond uit 22 groepen, waaronder verschillende prachtige praalwagens. We kunnen er wel een paar noemen, de wagens Jacoba van Beieren op de valkenjacht en Zomer 1700 trokken bijzonder de aandacht. Alle wagens zonder uitzondering waren in een woord schitterend. Op het Heereplein waar de optocht werd ontbonden, wer den de deelnemers hartelijk toegespro ken door de heer G. v. d. Werf, die allen dankte voor de moeite aan de wagens besteed. Om 1 uur n.m. officieele uitreiking van de gemeentevlag aan de deputatie voor het defileeren voor H.M. de Ko ningin, door den heer Burgemeester, welke uitreiking plaats had op het Heereplein. Om 2 uur groote volksspelen op het terrein in den Boterpolder, waarvoor verschillende geldprijzen beschikbaar werden gesteld. De volksspelen wer den door een geweldige menigte bijge woond. De uitslag is als volgt: Rinssteken: le prijs S. Blom 5. C. van Suijlekom 2e prijs 3.50; J. B. Buijks 3e prijs 2.50; C. Zijlmans 4e prijs 1.50. Stoelrijden: N. van Dongen le prijs 5.—; C. Zijlmans 2e prijs 3.50; J. B. Buijks 3e prijs 2.50; C. van Suijlekom 4e prijs 1.50. Hardloopen: van Hulst le prijs ƒ1.50; A. Merkx 2e prijs ƒ1.—; M. Heurter 3e prijs 0.50; J. Treffers 4e prijs 0.50. Sprietloopen: A. Wieringa le prijs 0.75; Heurter 2e prijs 0.75; H. Stassar 3e prijs 0.75. Hardloopen door Raamsdonksveer: Pruijsten le prijs ƒ4.Glas 2e prijs ƒ3. Kramer 3e prijs ƒ2. M. van Hulst 4e prijs 1.—. Tonsteken: J. v. Woerden le prijs 0.50; J. Oomen 2e prijs 0.50; M. de Bruijn 3e prijs 0.50; P. Oomen 4e prijs 0.50; A. Wieringa 5e prijs 0.50. Stoelrijden: van der Pluijm le prijs 2.50; C. Zijlmans 2e prijs 2. Honcoop 3e prijs 1.50; Dubbeldam 4e prijs 1.—. Tonsteken: M. Kommers le prijs ƒ0.50; Oomen 2e prijs 0.50; Tritten 3e prijs 0.50; Fr. de Ruijter 4e prijs ƒ0.50. Om 8 uur groot concert van de be kende Kon. Harmonie „Cecilia" uit Princenhage op het Heereplein. Dit concert mag buitengewoon geslaagd heeten. Tot slot kregen we een schitterend vuurwerk te zien. De feesten werden hiermee geslo ten. In de plechtige raadszitting welke Dinsdag om 12.15 uur plaats had, werd tot 2de wethouder gekozen dhr. J. J. de Jong. De heer de Jong is sinds 1923 reeds lid van den Gemeenteraad. Op dhr. de Jong werden 11 stemmen uitgebracht. Een lid stemde blanco, en een stem werd uitgebracht op het lid J. P. Elemans. De heer de Jong maakt deel uit van de R.K. Raadsfractie. Op Woensdag 7 September j.l. vierden alhier twee echtparen hun 40- jarig huwelijksfeest, en wel de echtlie den Arnoldus Luijbregts en Geertrui van Seters, wonende in de Groen- steeg en Adrianus Schipperen en Anna Maria Loonen, wonende in de Lange Warande. De najaarskeuring van spring- stieren zal voor deze gemeente worden gehouden te Oosterhout op Woensdag 14 September a.s. des voormiddags om 10 uur. Tomaten worden hoe lang erhoe meer gebruikt. Wie eerst een beetje vreemd heeft gestaan tegenover de vreemde roode vrucht—die eigenlijk meer als groente dan als vrucht wordt beschouwddie is er in de laatste jaren steeds dichter bij gekomen. 't Gaat met die „vreemde" dingen eigenlijk altijd zoo: het is min of meer een durf om er aan te beginnen, maar als steeds het aantal liefhebbers stijgt, dan lokt dit ook hen. die er tot nu toe afkeering van beleven. En als dan, zooals bij de tomaat het geval is, de wetenschap ons nog komt vertellen, dat de vrucht niet alleen sma kelijk maar ook zéér gezond i9 terwijl de practijk ons inlicht over de vele mogelijkheden, waaronder wel voor „elk wat wils" te vinden zal zijn, dan is het geen wonder, dat in in de toma- tenmaanden deze vrucht nogal eens in de keuken voorkomt. In September is er gewoonlijk noch voldoende overvloed, zoodat de vruchten niet duur zijn: we willen daarom voor deze maand de huisvrouw nog eens wijzen op een paar niet algemeen be kende schoteltjes, die zij met succes aan de huisgenooten kan voorzetten - voedzaam, gezonde gerechten, die zonder veel tijn en veel geld te bereiden zijn. Voedzaam eenpansgerecht met tomaten (4 personen) (In bereiding eenigzins te vergelijken met stampot) 750 G (l'/j pond) tomaten, 500 G (1 pond( gekookte slaboonen, 1 groote ui. l'/a Kg, koude gekookte aardappelen 250 G C/a pond) belegen kaas, 3 d,L, kokend water met 2 Maggi's Bouillon blokjes, wat zout, 80 G, (4 afgestre ken eetlepels) boter, Snipper de ui en smoor ze gaar in de helft van de boter; leg er de in dikke plakken gesneden tomaten op, bestrooi ze met wat peper en zout en laat ze mee gaar smoren. Leg in een diepen vuurvasten schotel een laag in plakjes gesneden aardap pelen, daarop een laagje slaboonen, vervolgens eenigen lepels van het ge smoorde tomatenmengsel en eindelijk een gedeelte van de geraspte of in dobbelsteentjes gesneden kaas. Herhaal deze laagjes, tot de bovenste wordt gevormd door dicht aaneengesloten aard appelschijfjes; giet den bouillon in het schoteltje en bedek de oppervlakte met de nog overgehouden, in kleine klontfes verdeelde boter. Zet het schoteltje in een heeten oven tot het door en door warm is en de bovenste aardappelplakjes lichtbruin zijn gekleurd. (3ij gebrek aan een oven kan alles ook tn een stoofpan worden gedaan en op een zeer zacht vuur worden gestoofd het word dan tot slot goed door elkaar geroerd en in een dekschaal overgebracht. Rijst met tomaten, gebakken uien en kaas. (4 personen) 500 G. (1 pond) rijst, 4 groote uien, 750 G. (l'/a pond) tomaten, 80 G. (4 afgestreken eetlepels) boter, 250 G. C/a pond) belegen kaas, wat peperen zout, 4 5 theelepels Maggi's Aroma, Zet de gewasschen rijst op met 2'/a maal haar hoeveelheid aan water (in dit geval dus 5 kleine theekopjes rijst met l'/4 L. water), voeg er wat zout bijen laat ze op een zacht vuur tegelijkertijd droog en gaar hoken (ongeveer'/2 uur). Smoor intusschen de gesnipperde uien en de in plakken gesneden tomaten in in de boter gaar, roer er de geraspte of in kleine dobbelsteentjes gesneden kaas door en roer het mengsel door de gekookte rijst echter zoo dat de korrels niet tot pap worden gewreven. Maak het gerecht op smaak af met de Maggi's Aroma en met wat peper en zout; breng het over in een dekschaal en dien het zoo warm mogelijk voor, zoodat de kaas in gesmolten toestand blijft. (Met dezen voedzamen schotel als hoofd gerecht, heeft de maaltijd slechts weinig aanvulling noodig: een bordje Maggi's soep vooraf of wel wat vruchten toe brengen dit middagmaal geheel op peil). Nederlandsche auto in België verongelukt. Een auto bestuurd door den heer V. de Groot, handelaar, wonende in de Kerkstraat te Hilversum, komende uit de richting Mechelen en op weg naar Antwerpen, slipte, reed le Kontich het trottoir op en botste met volle kracht tegen een paal van de electrische verlichting. De botsing was zoo hevig, dat de paal afknapte, waarna de auto in de naast den weg loopende gracht terecht kwam. Er bevonden zich behalve den bestuurder nog drie personen in den auto. Nadat zij op het droge waren gebracht bleek, dat de heer de Groot eenige ribben had gebroken, terwijl hem de borstkas was ingedrukt. Zijn echtgenoole had verwondingen aan het hoofd ge kregen, terwijl zij verder een kaak been en een enkel had gebroken. Mej. Johanna de Groot, een zuster van d»n bestuurder, wonende te Heemstede en de heer Janssens uit de Groote Houtstraat te Haarlem, liepen kneuzingen op over het ge- heele lichaam. De vier gewonden zijn ter ver pleging opgenomeu in het St. Maria- ziekenhuis te Berchem bij Ant werpen. V s sl II Vijf jongelui met een auto tegen de boomen gebotst. In den nacht van Dinsdag op Woensdag omstreeks half drie is op den Bredaschen weg onder Rijen, tusschen de maréchaussée-kazerne en den zijweg naar Oosterhout, een auto met vijf jongelui, w.o. drie iongedames uit Tilburg, tegen de boomen gebotst, waardoor alle vijt inzittenden verwondingen opliepen. Drie hunner, n.l. de meisjes, moes ten in het ziekenhuis worden op genomen. De toestand van een dezer is vrij ernstig. Inbreker dood geslagen. In het Wilhelminagasthuis te Assen is gistermorgen overleden A. B. uit Zweeloo, die in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. bij een poging toi inbraak in een boerderij te Orvelte, zoodanig door de bewo ners toegetakeld, dat hij naar het Wilhelminagasthuis te Assen over* gebracht moest worden. De boerderij zou dezer dagen betrokken worden door de familie G. uit Smalhoorn. Toen de heer G. Zaterdag de woning bezocht ontmoette hij daar een man die zich bij aankomst snel uit de voeten maakte. Besloten werd dat G. met zijn broer de nacht van Zateidag op Zondag in de boerderij zouden doorbrengen om de wacht te houden. Iinderdaad kwam de inbreker terug. Omstreeks 2 uur bemerkten de Gebrs. G. dat men probeerde in te breken. Zonder verder af te wachten sprongen zij te voorschijn en slaagden er inden inbreker te grijpen. Met een welhaak en een stuk ijzer hebben zij den man zoodanig toegetakeld, dat hij naar het zieken huis moest worden vervoerd. Nadat zij den man bewusteloos hadden geslagen hebben de Gebrs. G. de marecbaussée te Assen gewaar schuwd. Maandag heeft het parket uit Assen een onderzoek ter plaatse ingesteld. De Gebrs. G. zijn gister morgen voor den officier van justitie geleid en na verhoorin arrestgesteld. Auto tegen een boom gereden. Op den Rijksweg te Dronrijp is gisteravond omstreeks half 8 een zeer ernstig ongeluk gebeurd, waar bij een persoon den dood vond en een tweede ernstig werd gewond. Een uit de richting Franeker komende auto, die met zeer groote snelheid langs den weg reed, botste, doordat de chauffeur bij het pas- seeren van een wielrijder Je macht over het stuur verloor tegen 'n boom. De bestuurder de heer Van Drim- melen uit Franeker, was op slag dood. De mede inzittende heer Dekkers uit Hoogeveen liep hoogst ernstige verwondingen op cn is naar 'tziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. Doordat later den benzinevoorraad in brand geraakte, is de auto geheel in vlammen opgegaan. Doodelijk ongeval in de Residentie. Gisterenmiddag tegen 4 uur heeft zich op de Weteringskade in Den Haag een verkeersongeval voorgedaan, hetwelk aan een der daarbij betrokkenen het leven heeft gekost, Een vrachtauto en twee wielrijders kwamen met elkaar in botsing, waarbij de 67 jarigen A. W. D. wonende aan de Weteringskade zoodanig zware inwen dige kneuzingen kreeg, da» hij vrijwel onmiddellijk aan de gevolgen is over leden. Doodelijk ongeluk te Reuver. Op den rijksweg Maastricht Nijmegen onder Reuver is gistermiddag ongeveer half een het 9 jarig meisje Leentje Hou- ba, voor de oogen van haar moeder, onder een personenauto, afkomstig uit Amsterdam geraakt en gedood. Het meisje wilde waarschijnlijk haar hondje, dat op den weg liep grijpen, met het noodlottig gevolg dat zij aange reden werd. Blind geworden door aanrijding. Gistermiddag omstreeks half zes werd het vierjarige dochtertje van den heer L., in de HobbemastraBt te Amersfoort toen het bij het spelen den weg over stak aangereden door een motorfiets. De kleine kreeg een hoofdwonde, waarna spoedig algeheele blindheid intrad. De motorrijder kwam te vallen en brak het linkerbeen en moest naar het zie kenhuis „De Lichtenberg" worden ver voerd. Aanslag op burgemeester van Goirle. Na den geheelen dag reeds op sjouw te zijn geweest, kwam de werklooze van O. gisteravond te Goirle goed onder den invloed thuis aan. Van O. die niet voor steun in aanmerking kon komen wapende zich toen met een broodmes en toog toen naar de woning van den burgemeester om wraak te nemen voor het feit dat hij geen steun ontving, De deur van deburgemees- terswontng werd echter gesloten Hierover ontstak D. dermate in woede, dat hij een driemeter breede spiegelruit van de burgemeesters woning intrapte. Door de ontstane opening wilde hij met zijn mes den burgemeester te lijf die op het glas gerinkel te voorschijn was gekomen. De woesteling was thans echter aan het eind van zijn krachten, daar hij bij het intrappen van de ruit zijn hielpees had doorgesneden, zoodat hij hevig bloedde. Hij is naar het ziekenhuis te Tilburg overgebracht. Door veel bloedverlies is zijn toestand ernstig. j ABONNEERT U OP DIT BLAD.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 8