Binnenlandsch Nieuws. De R.K. Landbouwschool te Raamsdonk geopend. PRAAG VERKLAART EEN PLEBISCIET VOOR ONAAN- VAARDBAAR. In sommige kringen werd aan Hitier het voornemen toegeschreven, een ple bisciet voor te stellen, ter oplossing van het Sudeten-Duitsche probleem. Masaryk, de Tsjechische gezant te Londen zou drie redenen gegeven heb ben, waarom dit onaanvaardbaar is voor de Tsjechoslowaaksche regee- ring. 1. De Tspechoslowaaksche consti tutie voorziet niet in een plebisciet. 2. De regeering, welke een derge lijke maatregel zou uitvoeren, zou on getwijfeld moeten aftreden als gevolg van de oppositie van de geheele natie. 3. De verspreiding der Duitschers over Tsjechoslowakije zou het onmo gelijk maken de gebieden af te gren zen, waarbinnen een dergelijk plebis ciet zou moeten worden gehouden. Er is geen demarcatielijn tusschen Sude- tenland en de Tsjechische gebieden. De moeilijkheid de Duitsche gebie den af te grenzen wordt eveneens op gegeven als reden, waarom van Sude- ten-Duitsch gebied onmogelijk is zon der dat aanzienlijke Tsjechische of Duitsche minderheden blijven bestaan. Masaryk zou voorts nog eens ver zekerd hebben, dat de jongste Tsje choslowaaksche concessies het uiterste punt vormen, waartoe de regeering te Praag bereid is te gaan. Zij is onder pressie reeds verder gegaan, dan vroe ger kon worden verwacht. aanval gedaan op de haven van Alme- ria. Het communiqué bevestigt het bom bardement van Almeria en vermeldt voorts luchtaanvallen op het station van Cambrills, op een fabriek van oor logsmateriaal te Villacarca en een an der bedrijf te Villanue. Volgens nationalistische opgave hebben de republikeinen aan de Ebro zware verliezen geleden. Met het oog op de nadering van den winter, aldus de .Times", die volgens aller meening een zware beproeving voor Madrid zal beteekenen, heeft de Britsche consul Zaterdag de Engelsche kolonie bijeengeroepen en op de nood zakelijkheid gewezen om de stad te verlaten, daar het voedselvraagstuk, dat reeds moeilijk is, nog benauwender zal worden. Het consulaat zal denge nen, die wenschen te vertrekken, alle faciliteiten verleenen en een Britsch schip zal hen van Alicante naar Mar seille vervoeren. IIAVENCONFLICT TE MARSEILLE BEëINDIGD. Minister de Monzie heeft de verte genwoordigers van de arbeiders en de werkgevers van het havenbedrijf te Marseille ontvangen. Bij hun vertrek deelden zij mede, dat het havencon flict thans in wezen beëindigd is. Men dient nog slechts den tekst op te stel len van het definitieve accoord, dat vermoedelijk vanavond zal worden ge- teekend. Verder onderhandelingen. Men is hier van oordeel, dat er, of schoon de toestand, zooals deze na Hitlers rede is. hoogst ernstig geacht moet worden, toch nog ruimte is voor een weinig hoop. De deur is niet ge sloten voor de mogelijkheden van on derhandelingen. Hitier heeft geen volksstemming verlangd, doch prac- tisch, aldus meent men, heeft hij de Sudeten-Duitschers uitgenoodigd, er een te eischen. DE STRIJD IN HET OOSTEN. Ten Zuiden van den Jangtse, bij Kioekiang, wordt weer gevochten in de streek van Joeitsjang. De Japan ners zijn er in geslaagd vier heuvels van strategisch belang te bezetten, waar de Chineezen het een maand lang hadden weten uit te houden. In hetzelfde gebied hebben de Japanners een hevigen aanval ondernomen op Sikoeling. Te voren hadden de Japan- sche oorlogsschepen meer dan 2000 granaten in de stad geschoten. Volgens de Chineesche berichten worden de Japanners, ondanks het overvloedig gebruik van menschen en materiaal, aan den Jangtse opgehou den. Volgens berichten uit Peking zijn in de afgeloopen week ongeveer 70.000 man versche troepen uit Japan in Noord-China aangekomen. OSLO-STATEN NEUTRAAL BIJ CONFLICTEN. Naar vernomen wordt zullen de mi nisters van Buitenlandsche Zaken der zeven Oslo-staten, t.w. Nederland, België. Luxemburg, Noorwegen, Zwe den, Denemarken en Finland, tijdens de algemeene debatten in de Assem ble ieder afzonderlijk namens hun re geering verklaren, dat over het al dan niet deelnemen aan een eventueele sanctie-actie in de toekomst volkomen vrij zal worden beslist, m.a.w. dat een besluit, door de Assemblée genomen, om mede te doen aan financieele, eco nomische of militaire sancties tegen den een of anderen staat, niet voet stoots als bindend voor de desbetref fende regeeringen zal worden be schouwd. Ook de Nederlandsche gedelegeer de minister Patijn, zal in dezen zin een redevoering houden. De strekking van deze Nederlandsche verklaring zal, naar wij vernemen., onmiskenbaar deze zijn. dat Nederland in de toekomst in geval van een gewapend conflict, de zelfde strikt neutrale houding zal aan nemen als. in 1914. De Nederlandsche regeering heeft het in verband met de huidige politieke spanningen, noodiq 9eÜ oogenblik, evenals de andere Oslo-staten, een dergelijke ver- karing officieel voor den Volkenbond at te leggen,. de spaansche burger oorlog. Het republikeinsche oorlogscom nm>- mque meldt, dat de nationalistische aanvallen in de Sierra Caballo vastqe- loopen zijn op de hardnekkige verde diging en dat de vijand derhalve zijn operaties verplaatst heeft. Ook de Moorsche troepen konden geen resul taten bereiken. Volgens mededeelingen van qe- vangenen heeft de krachtige Jinksche j afweer aan de Ebro op officieren en soldaten een demoraliseerenden in- r°ode luchtmacht eeft een garage van legerauto's, te Fabara (provincie Saragossa) gebom- bardeerd. W.tte vliegtuigen hebben Za erdag tweemaal de kustzone van Valencia gebombardeerd en ook een De jubileumfeesten ten einde. Het jubileumfeest is ten einde. H. M. de Koningin heeft zij het dan ook slechts op formeele wijze afscheid genomen van Amster dam, en hiermee is het slot geko men van de nationale viering van dit schoone feest, waartoe de hoofd stad des rijks was uitverkoren. 't Is een feest geweest, dat deze laatste veertien dagen is gevierd, als Nederland in zijn historie waar schijnlijk nog niet heeft gekend. Heel het land en vrijwel al zijne bewoners hebben dankbaar herdacht de roemrijke regeering, nu veertig jaren lang van Koningin Wilhelmina. En zij hebben Haar hun verknocht heid bewezen op de meest ondub belzinnige wijze in heerlijke demon straties. Thans is het voorhij. De rust valt weer in de van haar versiering ontdane straten. Maar de band blijft hechter nog dan eerst tus schen de Vorstin en Haar volk en de bede stijgt, dat deze nieuwe re geerperiode even roemrijk moge zijn als die voorbijging. Maandagmorgen heeft H. M. de Koningin ter beëindiging van haar officieel bezoek aan de hoofdstad, met groote staatsie de stad verlaten om echter in stilte dadelijk pet auto naar het koninklijk paleis terug te keeren, waar het Prinselijk Paar nog verblijft in verband met de lichte ongesteldheid van H. K. H. Prinses Juliana. Hoogere prijzen roggebloem en -meel. Naar aanleiding van de afkondi ging van regeeringswege van de verhooging met ingang van 11 Sep tember jl. van liet monopolieprijs- verschil van rogge met f 0.5U per 100 K.G., heeft de commissie-Ger- hrandy, bedoeld in de algemeene verkoopsvoorwaarden voor rogge bloem en roggemeel van de fabri kanten van deze producten, heslist, dat de prijzen van alle roggebloem en roggemeel, welke na 11 Septem ber 1938 te leveren is op grond van voorverkoopcontracten, afgesloten vóór dezen datum, opnieuw ver hoogd worden, en wel a. voorzoover betreft roggebloem met f 0.75 per 100 K.G., b. voorzoover betreft roggemeel met f 0.50 per 100 K.G. Nieuwe voorzitter van den K.R.O. Als opvolger van den onlangs overleden voorzitter en stichter van den K. 11. O., Pastoor L. H. Perquin, is gisteravond door het hoofdbestuur van den K.R.O. op advies van het dagelijksch bestuur benoemd Pater Lector J. Dito O.P. Langen tijd heeft hij met Pastoor Perquin z.g. samengewerkt en zoo doende veel ervaring opgedaan. Defensie-verboden opgeheven. Naar de Arbeiderspers meldt is bij beschikking van den voorzitter van den Ministerraad van 10 dezer een nieuwe lijst van z.g. verboden vereenigingen voor ambtenaren vastgesteld. Deze lijst verschilt in dit opzicht van de vorige, dat de bepalingen t.a.z. van de S.D.A.P. en N.V.V. voor Defensie zijn ge schrapt. Hiermede, aldus besluit de Arbeidei spers, zijn de defensie verboden voor partij, \akbeweging en neven-organisaties opgeheven. Nieuwe Hoofdinspecteur der Volksgezondheid. Als opvolger van dr. R. N. M. Eykel, den wegens bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd altredenden hoofdinspecteur van de volksgezondheid, zal naar wij vernemen worden benoemd di. J. J. Th. Doyer te Hilversum, thans inspecteur van de volksgezondheid in Noord-Holland. De Karimata vertrekt dwongen was het bedrijf stop te zetten. Onmiddellijk begreep de leiding, dat dit het einde heteekende. Immers het risico was reeds zoo groot geworden, dat er niet aan te denken viel dat men den molen weer eens naar Terschelling zou sleepen, om, na hersteld te zijn. voor den zooveelslen keer naar het Lutineterrein te gaan, terwijl de herfststormen om zoo te zeggen eiken dag verwacht kunnen worden, 'loen het machtige bedrijf stilstond en men de oorzaak had opgespoord, voelde de bemanning onmiddellijk dat het eind nu gekomen was. De linker talingoot was gebroken en met het herstel zouden op zijn minst eenige dagen gemoeid zijn geweest. K.LM. vraagt hooger subsidie. Naar Internationaal Aero Press verneemt, heeft de K.L M. voor het begrootingsjaar 193y een aanzienlijk ruimer subsidie aan het rijk aan gevraagd dan in vorige jaren. Deze hoogere subsidie heeft de K.L.M. jjoodig om haar moeizaam verworven positie in het wereld luchtverkeer te handhaven en haar eenmaal noodzakelijk geworden expansiepolitiek te kunnen voort zetten. De minister van Waterstaat schijnt het echter niet verantwoord te vinden, zijn ambtgenoot van Finan ciën te adviseeren, dit ruimere be drug op de begrooting uit te trekken voor het burgerluchtverkeer. De gespannen toestand in Europa vergt van de schatkist zware offers voor de landsverdediging en dit heeft minister Van Ruuren er toegebracht, tot heden een afwijzende houding aan te nemen tegenover het stand punt der K. L. M. Brug te Dordrecht 1 Mei 1939 gereed. In antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Van Sleen, geeft minister Van Buuren toe, dat men aanvankelijk verwachtte dat de brug te Dordrecht tegen het einde van 1938 voor het verkeer zou kunnen worden opengesteld. Door dat de bouw van de toeleidende viaducten langere voorbereiding heeft gevorderd dan was voorzien, zal de openstelling later moeten geschieden dan verwacht werd. Het ontwerp van de wederzijds bij de brug aansluitende viaducten, teza men ongeveer 1 K.M. lang bracht door de ligging vele technische moei lijkheden mede, welker oplossing tijdroovend is geweest, en vorderde bovendien langdurig overleg, voor wat de zuidelijke viaduct betreft in het bijzonder met de Nederlandsche Spoorwegen. Een en ander heeft tol een vertraging van eenige maan den geleid. Indien zich geen onvoorziene om standigheden voordoen, zal de brug te Dordrecht met de bijkomende werken omstreeks 1 Mei 1939 in gebruik kunnen worden genomen. Japan dumpt garens in Indië. De Japansche dumping komt tot uitmg in de prijzen waarvoor Japan garens op de Indische markt brengt. Deze prijzen staan in geen enkele verhouding tot den katoenprijs, liggen zelfs onder dezen. Hiervan profiteert alleen de groothandel, daar de garens legen normale prijzen aan den consument worden verkocht. De Karimata heeft den strijd opgegeven en zal dezer dagen de terugreis naar Kinderdijk aanvaar den. Ca. 7 uur Maandagmorgen werd de uitlaat van den bagger molen onklaar, zoodat men ge~ Eendeneieren voor de bereiding van eet- en drinkwaren niet toegestaan. Blijkens het in het Staatsblad No. <857 afgekondigd Koninklijk Besluit lot aanvulling van het Algemeen Besluit (Warenwet) mogen eenden eieren of deelen daarvan (ook gedroogde eendeneieren) niet ge bruikt worden bij de bereiding van eet en drinkwaren, noch aanwezig zijn in perceelen, waar eet- of drink waren worden bereid, tenzij de Directeur van den Keuringsdienst voor Waren van het gebied, waarin die bereiding plaats vindt, van deze bepaling schriftelijk ontheffing heeft verleend. Aan deze ontheffing kun nen voorwaarden worden verhonden bij niet-nakoming waarvan de ont- helfing kan worden ingetrokken. Degene, aanwien een ontheffing is geweigerd, of die zich met een, aan een ontheffing verhonden voor waarde, niet kan vereenigen kan binnen 14 dagen na de weigering of van de ontheffing, in beroep komen bij den Minister van Sociale Zaken. In verband met bovenstaand besluit is ook een aanvulling van het Eierenbesluit noodig geworden en wel in dien zin, dat eendeneieren niet aanwezig mogen zijn winkels ol andere voor het publiek toegankelijke verkoopplaatsen of op markten, waar eendeneieren voor bet publiek verkrijgbaar worden gesteld, tenzij die eieren zijn voorzien van een duidelijk leesbare en duur zame stempel aanduiding: «Eendenei 10 minuten koken», overeenkomstig de door den Minister van Sociale Zaken gegeven voorschriften omtrent lettergrootte en model. Ook mogen eendeneieren niet worden vervoerd in voorwerpen, waarin zich ook eieren van andere vogels bevinden. Nadere inlichtingen zijn te ver krijgen ten kantore van den Keurings dienst voor Waren te 's Bosch. De gelegenheid tot het aanvragen van ontheffing is opengesteld tot 24 Sept. a.s., onder opgaaf van naam en adres en het perceel, waarin het bedrijf gevestigd is. De ledenwerfcampagne van het Ned. Roode Kruis. Spontane reactie van het publiek. De onlangs aangevangen campag ne van het Nederlandsche Roode Kruis, tot opvoering van het ledental tot minstens 100.090, gepaard aan een algemeene actie om meerdere bekendheid te geven aan de huiten- gemeen belangrijke en omvangrijke Roode Kriiis-taak, is op zeer sym pathieke wijze door liet publiek ontvangen. Nu geleidelijk een beter inzicht in het prachtige Roode Kruis werk wordt gevestigd en men inziet dat het Roode Kruis een particuliere vereeniging is, die bij zijn veelgeld vereischenden menschlievenden ar beid grootendeels is aangewezen op contributies en vrijwillige bijdragen, nu begint het publiek spontaan op de bovenbedoelde actie te reageeren, en nog dagelijks komen de contri buties van nieuwe leden in. De maand Juli toont ongunstige cijfers voor verkeersongevallen. De door het Centraal Bureau voor de statistiek regelmatig verschafte voorloopige cijfers omtrent het aantal verkeersongevallen toonen voor de maand Jnli 1.1. een zeer ongunstig beeld, schrijft de K.N.A.C. Voor de eerste 7 maanden van het kalenderjaar zijn de gegevens als volgt (tusschen haakjes de cijfers van 1937, voorzoover bekend): Gedood Ernstig gewond Januari 52 306 Februari 39 287 Maart 42 331 April 69 348 Mei 49 (61) 387 (446) Juni 66 (41) 384 (453) Juli 71 (47) 401 (390) Een beteekenisvolle dag voor ons gewest. Zaterdagmorgen is te Raamsdonk in het bijzijn van tal van olï'icieele personen en genoodigden de lang verheide R.K. Landbouwschool ge opend. Het totstandkomen dezer school mag voor den landbouw in deze streken als een belangrijke aanwinst worden aangemerkt, waar van de beteekenis, misschien nu nog niet zoo zeer, maar binnen enkele jaren zeker duidelijk blijken zal. Dat ook de landbouwers van deze streek de beteekenis van deze inrichting niet onderschatten,bleek uit het groot aantal jeugdige leer lingen (62) dat zich had opgegeven. 0e opening, Alvorens de openingsvergadering begon werd in de St. Bavokerk door Pastoor van Heeswijck, een H. Mis opgedragen. Hierbij waren tegenwoordig: Het hoofdbestuur van den N.-C.B., de heeren Moors en van Haaren, de adviseur van den N.C.B. rector van Dal, Deken v.d. Hout uit Made, Pastoor v. d. Wee uit G'berg, Pastoor Damen uit Hank, de gemeentebesturen van Raams donk, Waspik, 's Gravenmoer en Made, Ir. Steenbergen, landbouw- consulent van W.-Noordbrabant. Verder nog de directeur, de heer Castenmiller, hoofd der school, kape laan Mutsers, de besturen van N.C.B. afd. uit de omgeving, de leerlingen en hunne ouders. Na de H. Mis begaf het geheele gezelschap zich naar het in de na bijheid gelegen St. Leo—ge bouw, waar de voorzitter van den N.C.B., de heer Moors, het woord nam. Namens het hoofdbestuur, zegt spr., heet ik U allen hartelijk wel kom bij de opening van deze R.K. Landbouwschool. Wij rekenen het ons tot een groote eer dat U allen deze plechtigheid met Uwe tegen woordigheid wilt vereeren. In het bijzonder heet ik dan nog welkom het gemeentebestuur van Raams donk, den geestelijken adviseur en de besturen van boerenbonden be nevens de ouders en leerlingen. Ik verheug me zeer met de tot standkoming dezer school. Reeds geruimen tijd was er de aandacht op gevestigd dat in deze streek be. hoefte was aan verbeterd land bouwonderwijs. Toen dan ook de regeering besloten had een gelde lijke subsidie beschikbaar te stellen, heeft het hoofdbestuur direct stap. pen gedaan, mede van die subsidie te mogen genieten, met het gevolg dat ons een school kon worden toegewezen. De keuze waar die school zou moeten komen was niet moeilijk, want de meest inaanmer king komende streek was de Lang straat, met als centrum Raamsdonk. Door de algeheele medewerking van het bestuur dezer gemeente werd overeengekomen dat de school voorloopig zou worden onderge bracht in het oude raadhuis, terwijl er tevens een woning voor het hoofd beschikbaar was. De N.C.B. prijst zich gelukkig hier een instituut gekregen te hebben tot alzijdige ontwikkeling van den boerenstand. Namens het hoofdbestuur wil ik hier dan ook hartelijk dank brengen aan allen die op eenigerlei wijze dit schoone resultaat hebben helpen verwezenlijken. Dit nieuwe instituut wordt met groote ingenomenheid begroet. Van hieruit kan daarmee een krachtige steun aan de boeren gegeven wor den, Moge tot slot Gods Zegen in rijke mate neerdalen over dit in stituut, zijne leeraren en leerlingen. Hiermede verklaar ik de school voor geopend. Burgemeester Dekkers van Was pik, vervolgens het woord nemend, zeide dat Waspik langen tijd vee, moeite gedaan heeft aeze school, in eigen gemeente te krijgen. Dit is niet mogen gelukken, maar spr. heeft waardeering voor de geste van den N.C.B. door Waspik nu een Landbouwhuishoudschool te geven. Burgemeester Smits van 's Gra venmoer wees op de groote betee kenis van Landbouwonderwijs om daardoor betere tijden voor de boeren te doen aanbreken. Hij trok in verband daarmede een paralel tusschen nu en de jaren van de groote landbouwcrisis (1880—1890) waaraan mede door landbouwon derwijs een einde werd gemaakt. Ir. Steenbergen, landbouw-consu- lent van Westelijk Noord-Brabant kon zich bij deze woorden geheel aansluiten. Deken v. d. Hout uit Made wilde het hoofdbestuur vooral danken voor het feit dat hier een katholieke school gesticht kon worden, waar aan verbonden is een leeraar in het godsdienstonderwijs en maat schappijleer. Spr. hoopte dat de leerlingen door het hier genoten onderwijs later wilskracht en kennis mogen hebben om de moeilijke omstandigheden waarin zij leven te overwinnen. Pastoor van Heeswijk rekende het zich tot een plicht zijn vreugde uit te drukken over deze gebeurtenis. Spreker zeide hedenmorgen bij het opdragen der H. Mis Gods bijstand te hebben afgebeden voor het onderwijs dat hier gegeven zal worden, met den wensch dat dit rijke vruchten zal moge voort brengen. Burgemeester vaD Gils uit Made wilde niet meer doen dan het gemeentebestuur van Raamsdonk van harte gelukwenschen met de totstandkoming van deze school, die voor de landbouwende bevol king van zoo groot belang is. Burgem. Mr. Heere van Raams donk wilde op de eerste plaats allen dank zeggen voor de sym pathieke woorden tot het gemeente bestuur gericht. Wij zijn er van overtuigd, zegt spr., dat in het belang van den boerenstand be hoorlijk landbouwonderwijs onmis baar is. Tot de leerlingen zegt spreker dat deze school voor hen is opge richt. Zij moeten ervan profiteeren voor de volle 100 pCt. Het zal hen in hun later leven ten goede komen. Het hoofd der school, de heer Castenmiller sprak nog een op-

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2