Plaatselijke Berichten Woensdag 14 September 1938 No. 73 De Echo van het Zuiden Tweede Blad R.K. HOGERE BURGERSCHOOL A TE WAALWIJK. Het aantal leerlingen op 15 Septem ber bedraagt 131. Deze zijn uit de vol gende 12 gemeenten afkomstig: .«r Waalwijk 67 Drunen 16 Geèrtruidenberg 10 Kaatsheuvel 6 Waspik 6 Wijk c.a. 6 Raamsdonk 5 Sprang-Capelle 4 Eethen 4 He.usden 3 Made c.a. I Overasselt (bij Grave) 1 Van de 131 leerlingen zijn 114 Ka tholiek en 17 Protestant. Kinderverlamming ook in onze gemeente. Door Dr. Winkelman uit het naburige Sprang is in een gezin te v.m. Besoijen een geval van kinder verlamming geconstateerd bij een kind van 11 maanden. De kleine is terstond naar het Groot-Ziekenhuis te 's Bosch vervoerd, waar een speciaal serum werd toegediend waardoor de nadeelige gevolgen tot 'n minimum zullen worden beperkt. Door navraag ter bevoegde plaatse meenen wij bevoegd te zijn alle verdere geruchten en berichten om trent kinderverlamming hierin onze gemeente met de meeste beslistheid tegen te kunnen spreken. Men zij voorzichtig met het lanceeren van dergelijke berichten, die de menschen verontrusten. MISSIE-ACTIE IN DE LANGSTRAAT. In de Dekenaten St. Geertruiden- berg en Waalwijk zullen grootsche missiedagen worden gehouden in alle Parochies van 12 tot 16 October a.s. In de voornaamste plaatsen zullen Missie-stands worden opgebouwd, ter wijl te St. Geertruidenberg en te Waalwijk een Zelatricendag zal ge houden worden. Het voorloopig program heeft plaats ingeruimd voor de Jeugd, voor de Werkloozen, en last not least voor de Intellectueelen. Deze Missiedagen moeten door al len worden meegeleefd, door allen zonder uitzondering. Daarom zal in ons blad iedere week *een hoekje worden ingeruimd. HUIZEN-VERKOOP. Een dubbel zilveren jubilé te Waalwijk. Bij den toeslag der huizen-verkoo- ping der Erven M. Schonk te v.m. Baardwijk door Notaris A. Schaap werden deze geveild als volgt: Koop I 4200 door Jos. Vermeer. Koop II 3750 door J. Kooien. Koop III 1600 door H. J. van Her wijnen. Een symphatiek kinderfeest. Een nagalm van de jubileum feesten was Zaterdagmiddag te hoo- ren in de Eerste Zeine West, waar op de weide van den heer J. de Rooij nog goed geslaagde spelen werden gehouden voor de 67 kinderen die genoemde buurt rijk is. 3Z Zooals wellicht bekend, had deze straat den eersten prijs in haar af- deeling van den allegorischen op tocht en dit geld, gevoegd bij enkele overschotjes en de opbrengst van het bij opbod verkochte hout van den versierden wagen werd aan de Eerw Zusters ter hand gesteld met het verzoek daarvan vooidekinde ren dier straat kinderspelen te or- ganiseeren. Men kan zeggen dat de Eerw. ^usters roet dat geld gewoekerd hebben, want alhoewel het bedrag niet zóó groot was, was er voor ieder kind een fraaie prijs en werden zij voorts getracteerd op smakelijke ververschingen. Het was een kinderfeest dat door zijn opzet bijzonder symphatiek aandeed, de kleintjes nog 'n vreugde volle dag bezorgd heeft en in alle opzichten geslaagd is. Hulde aan de Eerw. Zusters en buurtbewoners der le Zeine. SPELDJE INGESLIKT. Het 7 maanden oude zoontje van den heer J. S. had het ongeluk spelen derwijs een open speldje met medaille in te slikken. De kleine werd opge- 'ïiomen in het St. Nicolaas-Ziekenhuis alhier, waar evenwel niet operatief behoefde te worden ingegrepen, daar het corpus delicti zich reeds via den natuurlijken weg verwijderd had. ADVERTEERT IN „DE ECHO «VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGE VING. '-V: Harrie en Jan Steenbergen. Op Zaterdag 17 September a. s. zullen bij de N.V. G. van Loon's Import Maatschappij te Waalwijk een tweetal zilveren jubilea worden herdacht. Het is dan 25 jaar geleden dat de Gebrs. Harrie en Jan Steenbergen bij de families Verwiel en an Loon te Waalwijk in dienst traden. Waren hun werkzaamheden in den aanvang hunner dienstbetrekking van meer variëerenden aard, in latere jaren was het Jan Steenbergen die als chef van het Magazijn van de N.V. G. van Loon's Import Maatschappij werd benoemd en deze positie thans gedurende vele jaren achtereen tot groote tevredenheid der Directie vervult. Zijn broer, Harrie Steenbergen, aanvankelijk werkzaam bij defamilie Verwiel te Besoijen, voelde meer voor de auto techniek en kwam, na grondige technische opleiding als chauffeur-monteur te hebben ge noten, als zoodanig in dienst bij de Familie Verwiel en later bij de N.V. G. van Loon's Import Maat schappij te Waalwijk, waarvan de heer G. Verwiel eenig Directeur is. Beide broers, Harrie en Jan Steen bergen, hebben zich in deze kwart eeuw doen kennen als ijverige, trouwe en voor hun vak bekwame werknemers, wien niets te veel was indien het betrof het behartigen van de belangen der zaak. Zij kunnen beiden voorbeeldige en plichtsge trouwe arbeiders worden genoemd, die de hun reeds sedert 25 jaren toegedachte taak waardig waren. Ongetwijfeld zal 't den jubilarissen op dien dag zeker niet aan de ge bruikelijke belangstelling ontbreken, die voor hen dezen dag naar wij hopen, lot een onvergetelijke zal maken. Wij wenschen den jubilarissen met hun zilveren feest van harte profi ciat en hopen dat hun gezondheid hen moge in staatstelten nog menig jaar te werken aan de belangen van de zaak, die zij tot op heden met zulk een voorbeeldigen ij ver dienden. OORLOGSSTEMMING Dat het publiek hier zoo langzamer hand onder oorlogs-hypnose begint te komen, zou men mogen constateeren uit de hardnekkige geruchten die in onze gemeente de rondte doen, als zouden bij de brug over 't kanaal in den Overlaat, een drietal Duitsche spion nen zijn gearresteerd, als leden van e^n geestelijke orde verkleed, ter wijl zij aldaar aan 't fotografeeren wa ren! Op navraag bij gemeente- en rijks politie bleek daarvan niets bekend, zoodat het wel een canard zal zijn. ONGEVAL. Gisteravond werd een arbeider uit Rosmalen, werkzaam in Waspik, toen hij zich per rijwiel huiswaarts wilde begeven te v.m. Besoijen plotseling on wel. Hij werd bij de familie Hessel- berth binnengedragen, waar genees kundige hulp werd verleend. De man is hierna per auto huis waarts vervoerd. Fietsendiefstal. De politie heeft proces-verbaal opgemaakttegen eentweelal personen uit de St. Antoniusparochie wegens diefstal van Iwee rijwielen, die zij in Kaatsheuvel weer van de hand had- den gedaan. Politiehondenkeuring K N P V. Op de jaarlijksche politiehondenkeu ring van de Kon. Ned. Poliliehonden- Vereeniging afd. Noordbrabant, 1.1. Za terdag gehouden op het landgoed van de heeren Timmermans aan de Galgen- wiel alhier, waren 9 deelnemers. Als hoofdkeurmeester fungeerde de inspec teur van politie de heer van Helsland uit Kaatsheuvel, terwijl de heeren Loves, commissaris van politie te Helmond en Loozekoot, particulier uit Amersfoort, als keurmeesters waren toegevoegd. De heeren Didden, gep. politieagenten Driessen agent van politie, traden op als eiders van de keuring. Door diverse autoriteiten werd de keuring bijgewoond, o a. door de heeren J. Masseling, se cretaris van de K. N.P.V, afd-Noord brabant te Princenhag Dr. v. Setersuit Drunen, N. J. Houben, Inspecteur van politie te Waalwijk, J. Booms, opper wachtmeester van de brigade der Kon. Maréchaussee te Waalwijk, Majoor der Rijksveldwacht Peters uit Drunen en door verschillende manschappen van de rijks- en gemeentepolitie. De belang stelling van de zijde van het publiek was zeer groot. De uitslag was als volgt: L. v. d. Griendt, Rijksveldwachter. Waalwijk, 294 p. Certificaat, met lof. A. Slupmers, Aalburg, 270 p., Certific. A- Emmers, Kaatsheuvel, 271 punten, Certificaat. D- J. Kant, Sleeuwijk, 285 p Certific J. Brekelmans, Kaatsheuvel, 279 p Certificaat. H. Schoenmakers, Kaatsheuvel, 265 p., Certificaat. A. Kroot, Waalwijk, 260 p Certific. J. v. d. Put, Tilburg, 241 p., voor loopig Certificaat. J. Wieland, Tilburg, 242 p., voorloo pig Certificaat, Bijzondere Vrijwillige Landstorm. Afdeeling Zuid. Deze hield een schietwedstrijd onder leiding van den heer van Beurden. De uitslag was hier F. Slaafs 44 p., G. v. d. Kolk 41 p A. v. d. Pennen 39 p., J. v. d. Wiel 38 p., F. Smolders 33 p» M. Fijneman 34 p., J van Hooff 34 p-, J. Fijneman 32 p., W. de Rooij 30 p., M. van Eeuwijk 27 p. Afdeeling Besoijen. Zaterdag jl. had onder groote belang stelling de jaarlijksche onderlinge schiet wedstrijd plaats onder leiding van den heer L. G. Lammertse. De uitslagen zijn 1 H. M. Stokwielder 50 punten, 2 C. Verhagen 49 punten, 3 G. Kuysten 49 punten, 4 B. van Dongen 48 punten, 5 C Blom 48 punten, 6 A- Smolders 48 punten, 7 L. Passier 48 punten, 8 S. IJpelaar 48 punten, 9 C. A. Blom 47 punten, 10 C. v. d. Heijden 47 pnt. Aan den wedstrijd namen deel 71 leden. Voorbarig bericht. Volgens bericht voorkomende in de »Pro N.-Br. Crt.« van dd. 13Sept. zon alhier een kring worden opge richt voor de Lffngstraatsche Post- duivenliefhebbers. Daar nog geen vergadering of iets dergelijks is gehouden over deze aangelegenheid noemen wij dit al erg voorbarig. Wel zou het wenschelijk zijn dat zulks tot stand kwam, maar zoover is het nog niet. De Nationale FilmflVeertigJaren". Naar wij vernemen is de belang stelling voor de Nationale Film «Veertig Jaren« alom zéér groot, want in de hoofdsteden des lands moesten bijna overal prolongaties plaats vinden In de steden verdringt men zich in lange rijen voor de Theaters, die deze film op het pro- gramma hebben. Deze overgroote belangstelling is de beste reclame voor deze film als spéélfilm, want nu overal de jubi leumfeesten tot het verleden behoo ren, is de groote belangstelling voor deze Nationale film niet meer toe te schrijven aanaccuteenthousiasme. De film zélf pakt en boeit de toe schouwer om het verhaal. Men gevoelt belangstelling voor de hoofd- personenvan deze familie-roman Het is daarom een jubileumfilm die de Koningin juist zeer huldigt, omdat zij het niet opzettelijk doet. Het Nederlandsche Volk, waar voor deze film bestemd is, heeft met voldoening kennis er van genomen. Ook in de kleinere gemeenten waar de film nu zal komen, zal deze belangstelling en voldoening groot zijn. Blijkens een in dit nummer voor komende advertentie draait de Nationale film «Veertig Jaren« vanaf 23 Sept a.s. in Theater Musis Sacrum alhier. „EEN NIEUWE STER AAN DE ZAKENHEMEL Deze veelbelovende woorden, die wij dezer dagen vermeld vonden in een advertentie in onze kolommen, deden ons eens op onderzoek uitgaan, welke wel die nieuwe ster zou zijn, die zich zoo schitterend aan het firmament gaat verheffen en wij kwamen tot de ontdekking, dat hiermede bedoeld wordt de „ATEP", een organisatie, die zich over het geheele land vertakt en die zich ten doel stolt „Artikelen Tegen Eenheids-Prijzen" in den handel te brengen. Op zichzelf is het brengen van arti kelen tegen eenheidsprijzen niet ge heel nieuw, doch wel nieuw is de vorm waarin de ATEP dit Ier hand neemt en wij waren zoo onder den indruk van hetgeen de organisatoren ons ver klaarden. dat wij van ganscher harte kunnen beamen, dat hier van een in derdaad Amerikaansche winkelme thode sprake is. Te onzer plaatse is de firma Klerx- Sommers, magazijn „I)e Magneet" U allen ongetwijfeld welbekend, de deel neemster aan het ATEP-systeem en vanaf 17 September zullen onze lezers en vooral de lezeressen zich kun nen overtuigen, of wij in onze bewon dering voor de vooruitstrevende me thoden, die de middenstand tegen woordig aanneemt, iets te veel hebben gezegd. Tentoongespreid in een aparte toon- tafel, die uitlokt tot rondzien en be kijken, vindt U honderden der mooi ste en aantrekkelijkste artikelen van dagelijksch gebruik voor opvallend lage prijzen. Voor het koopend publiek belooft de ATEP een ware ommekeer te bren gen in de koopgewoonten en U zult zich, evenals wij, verbazen over de enorme keuze in degelijke en fraaie gebruiksartikelen, die men voortaan ie dezer plaatse bij de ATEP kan krij gen voor 10, 25 en 50 cent. Wij wenschen de firma Klerx-Som- mers van harte geluk met deze enorme vooruitgang in de ontwikkeling van haar zakenprogramma en wekken onze lezers en lezeressen op, na de opening eens deze ATEP te gaan be kijken. Tusschen twee haakjes:Wij hebben ook nog zoo iets hooren ver luiden van een aardige Openings- reclame in den vorm van een zeer bruikbaar en nuttig souvenir EEN BRABANTSCH ORKEST. Het in Februari 1.1. in Tilburg opge richte Tilburgsch Conservatorium Or kest heeft zich in den korten tijd van zijn bestaan dermate ontwikkeld dat 't tot een zelfstandige vereeniging is uit gegroeid onder een geheel nieuw be stuur. In plaats van dhr. van Kalmt- hout, die wegens drukke werkzaamhe den zijn taak niet meer kon volbrengen is thans tot dirigent benoemd, dhr. Stan Donders van Eijck, oud-Tilburge- naar en wonende te Münschen. Het Tilburgsch Conservatorium Or kest, waarvan tot le Concertmeester is benoemd de violist Leo Heijmans, is samengesteld uit ongeveer 40 ervaren musici, zoowel strijkers als blazers, waarvan ongeveer 18 medewerkenden van buiten Tilburg, allen uit Brabant zoodat hier in wezen dus sprake is van een Brabantsch Orkest, waarnaar in de provincie verlangend wordt uit gezien. Het aantal medewerkers zal echter nog met de beste krachten worden uitgebreid. Tilburg met zijn verschillende muzi kale opleidings-instituten moge wel licht als meest centraal gelegen stad in Brabant en beschikkende over een goed orkest samengesteld uit Braban ders en onder leiding van een Bra bander van erkende reputatie in de toekomst de stad worden waar een Brabantsch orkest gevestigd is. Het ligt in de bedoeling in het a.s. winterseizoen reeds 3 a 4 concerten te geven, met medewerking van eerste klas solisten. Het eerste concert is vastgesteld op 17 November a.s. DE TENTOONSTELLING TE DONGEN. Zaterdagmiddag is te Dongen de kringtentoonstelling van den R.K. Jongen Boerenstand afd. Breda ge opend. Deze opening had plaats in de Ober Bayern-Consumptietent, in het bijzijn van tal van autoriteiten en be langstellenden. Nadat de voorzitter van den R.K.J.B. kring Breda, de heer H. Oomen, allen hartelijk welkom had geheeten, sprak dhr. Wintermans adj. directeur van den Landbouw de ope ningsrede uit. Nadat hierna nog enkele sprekers hun wenschen naar voren hadden gebracht begaf het geheele ge zelschap zich naar de tentoonstelling, waar met een inleidend woord van Mej. Hoenselaar, inspectrice van den Boerinnenbond N.C.B., de openstel ling van de modelboerderij ..Wilhel- minahoeve door den heer Winter mans plaats vond. De tentoonstelling zelve maakte een keurige indruk. Tal van bezienswaar dige stands zijn aanwezig. Wij noe men slechts de afdeelingen van de boe- rinnenbonden, waarbij Wit-Gele Kruis. Voorts van den R.K.J.B. met de resultaten der gewassenwedstrijden; stands van middenstanders en indus- trieelen; de Vakschool voor Schoen makers e.d. Aan de organisatie dezer tentoon stelling is tevens een boerinnendag verbonden die Maandag gehouden werd. Na een H. Mis begaven de deel neemsters zich allen naar Ober— Bayern. waar mevr. Le Mire, presi dente van den R.K. Boerinnenbond een openingswoord sprak. Voorts voerden hier nog hel woord: Mej. Hoenselaar, Rector J. van Dal, Deken Batenburg, Burgemeester Wou ters en de heer C. Sprangers, plaatse lijk voorzitter van den R.K.J.B. Des middags voerden een 240-tal dames schitterende rei- en religieuze dansen uit, die zeer in d#i smaak vie len. FOKVEEDAG TE DONGEN. Ter gelegenheid van de Landbouwten toonstelling werd te Dongen tegelijker tijd een fokveedag gehouden die zich in een zeer groot aantal inschrijvingen Van prima materiaal mocht verheugen. Kampioen werd Alida II van A. van NVesel, Roosendaal. Reserve-kampioen Dina 13, van A. M. Boender, te Hank Russen. Het waren prima gebouwde dieren, vooral de kampioen is prachtig van lijn, uitstekend kruis en heel goed beenwerk. Dan volgden Martha van A. M. Boender, Hank Russen en Woutma van denzelfden eigenaar. De beker van hel comité kreeg A. M. Boender te Hank Russen. De verdere uitslagen meer voor deze streek van belang luiden als volgt: Rubriek 2. Tweejarige stieren. la Karei van de Hoef, eigenaar A. M. Boender te Hank Russen. 2 Jan van Gebr. Oerlemans van der Schans te Drongelen. Rubriek 4. Jaarling stieren geboren na 1 Sept. 1937. 2b Wouter van de Hoef van Gebr. Oerlemans van der Schans te Drongelen. Rubriek (5. Oudere melkgevende koei en, hooge productie. la Woütina 4 van A .M. Boenders te Hank Russen, lb Gouda van denzelfden eigenaar. 2b Doortje 8 van J. A. Klfjn te Elshout. 3a Anthonia J. van A. M. Boen ders te Hank Russen. 3b Nelly 5 van Gebr. A. en J. Ruis te Oud-Heusden. Rubriek 7. Oudere melkgevende koei en. 1 Woutina 17 van A. M. Boenders te Hank Russen. 2a Mina 21 van denzelfden eigenaar. 3a Janske van Gebrs. Oerle mans van der Schans te Drongelen. 3b Wolkje van dezelfde eigenaren. Rubriek 8. Jongere melkgevende koei en, hooge productie. lb Emma 4 van J. Borstlap te 's Grave- moer. 2b Johanna 7 van Gebrs. A. en J. Buijs te Oud-Heusden. Rubriek 11. Hoogdrachtige oudere koeien, hooge productie. lb Dina 13 van A. M. Boenders te Hank Russen, reserve-kampioene. 3b Mari 18 van W. Th. de Wit te Raams donk. Rubriek 12. Oudere hoogdragende koeien, gewone productie. lb Aaitje van A. M. Boenders te Hank- Dussen. Rubriek 13. Jongere, hoogdrachtige koeien, hooge productie. 1 Martha van A. M. Boenders te Hank- a.J

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5