Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. DE TROONREDE. 95 i „NOOfiD BRABAND" Binnenlandsch Nieuws. Zoo'n erge Hoofdpijn? AKKERTJES FEUILLETON Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD JAAR HET DIAMANTEN MEDAILLON. NUMMER 75. WOENSDAG 21 SEPTEMBER '38. 61c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. H.M. Koningin heeft gisteren met het gebruikelijke ceremonieel in de ver- eenigde zitting der beide Kamers de volgende troonrede voorgelezen: Leden der Staten-Generaal, Bij den aanvang van het zittingjaar tot hervatting Uwer werkzaamheden gevoel Ik allereerst behoefte uitdruk king te geven aan Mijne gevoelens van diepe erkentelijkheid voor de in de af- geloopen weken uit alle lagen van Mijn Volk ontvangen bewijzen van gehecht heid aan Mij en Mijn Huis. De herin nering daaraan zal bij Mij onvergete lijk zijn. Kon Ik ten vorigen jare in Uw mid den gewagen van hoop op verbetering in den economischen toestand des lands, de gang van zaken sinds dat tijd stip heeft deze hoop niet in vervulling doen gaan. Wel is de werkloosheid sinds dat tijdstip nog eenigszins afge nomen, maar over het algemeen zijn de economische vooruitzichten minder gunstig dan destijds het geval was. Deze toestand plaatst de Regeering opnieuw voor de vraag wat gedaan kan worden tot verlevendiging van het be drijfsleven en de daarmede saamhan- gende werkgelegenheid voor groote groepen van ons volk. Met het oog hierop zullen bijzondere voorzieningen worden getroffen ter bevordering van den uitvoer onzer producten, terwijl voor bepaalde bedrijven tariefmaatre gelen van matig beschermenden aard in voorbereiding zijn. Ook zal aan de verdere ontplooiing onzer nationale nij verheid en aan de belangen der scheep vaart bij voortduring aandacht worden geschonken. Mag worden gehoopt, dat van deze voorzieningen een gunstige invloed op de werkgelegenheid zal uitgaan, daar nevens zal worden voortgegaan met het treffen van bijzondere maatregelen tot bestrijding der werkloosheid. Inzon derheid zal belangrijke uitbreiding wor den gegeven aan de uitvoering van die werken, welke bijdragen tot verhooging van het voortbrengingsvermogen van den bodem en daardoor leiden tot het ontstaan van blijvende werkgelegen heid. De verdere uitvoering van de drooglegging van den Noord-Oostpol der en de voorbereiding van de overige inpolderingen in het IJsselmeer, zullen krachtig worden voortgezet. Teneinde remmende invloeden op de uitvoering van werken tot bestrijding der werkloosheid zooveel mogelijk uit den weg te ruimen, zullen voorstellen van wetgevenden aard U eerlang be reiken. De werkloosheid onder de jeugd heeft de bijzondere aandacht der Re geering; maatregelen tot krachtiger bestrijding worden voorbereid. Tot voldoening stemt, dat in deze bewogen tijden de betrekkingen van Nederland tot de andere Mogendheden haar vriendschappelijk karakter onver anderd hebben mogen behouden. De Regeering blijft er op bedacht, de posi tie van Nederland door onze even zorgvuldig als bestendig gevolgde po litiek van zelfstandigheid te bevestigen en te versterken. Daartoe blijft de ver dere uitvoering der voorgenomen maat regelen tot versterking van 's lands weermacht onontbeerlijk. De toestand van de openbare finan ciën blijft in zeer bijzondere mate zorg vereischen, en noopt mitsdien tot een zoo groot mogelijke beperking der uit gaven. Dit is te meer geboden omdat de offers, welke in de huidige omstan digheden gebracht moeten worden voor de defensie, alsmede die, welke nu reeds gedurende een reeks van jaren gevorderd worden voor de bestrijding der werkloosheid en de leniging van haar gevolgen, zeer zware eischen aan de publieke kassen stellen. Grooter offers zullen echter nog noodig zijn om in deze voor ons volks bestaan zoo eminente belangen op de juiste wijze te blijven voorzien. Voorstellen, welke er op gericht zijn het geheele volk zooveel mogelijk in deze nationale offers te doen deelen, zullen U in dit zittingjaar worden aan geboden. Het ligt in het voornemen hiermede gepaard te doen gaan voor stellen tot belastingherziening, teneinde een meer rechtvaardige verdeeling van den druk te verkrijgen en de in bepaal de belastingen gelegen belemmeringen tegen verruiming van de werkgelegen heid zooveel mogelijk weg te nemen. In verband met het feit, dat de wij- Levensverzekering 1843 1938 GEEFT ZEKERHEID. DOOR ERVARING STERK. zigingen in de economische verhoudin gen op het gebied van den landbouw meer en meer van blijvenden aard blij ken te zijn, is het gewenscht, dat aan de genomen maatregelen een organisa tie ten grondslag wordt gelegd, waar bij in het bijzonder gelet zal worden op de handhaving der bij het landbouwbe drijfsleven behoorende eigen verant woordelijkheid. Blijft Curagao zich verheugen in een gestadige ontwikkeling en vertoont de financieele toestand van Suriname een lichte verbetering, de in het vorig jaar ingetreden terugval in de conjunctuur heeft niet nagelaten een ongunstigen in vloed uit te oefenen op den algemeenen economischen en financieelen toestand van Nederlandsch-Indië. Hoewel een voorzichtig financieel beleid terughouding eischt bij het be ramen van maatregelen met geldelijke gevolgen, zal niettemin worden voort gegaan met het streven naar verbree ding van de economische basis des lands. De doelmatige inrichting van de ver dediging van Nederlandsch-Indië te land en ter zee, welke van de Schatkist zware offers eischt, heeft de voortdu rende aandacht der Regeering. Met erkentelijkheid maak Ik gewag van de toewijding waarmede Leger en Vloot, zoomede de ambtenaren in bur gerlijken dienst in het geheele Ko ninkrijk hunne taak vervullen. Ook in het komende zittingjaar zal weer veel arbeid en toewijding van Re geering en Staten-Generaal worden ge vorderd. In het vertrouwen, dat die ar beid verricht zal kunnen worden in har telijke saamwerking en met de innige bede, dat de Almachtige God ons al len de noodige kracht en wijsheid schenke, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. SCHIPHOL NATIONAAL VLIEGVELD. De regeering heeft haar plan tot stichting van een centraal vliegveld bij Leiderdorp laten varen en voert thans onderhandelingen met het gemeentebe stuur van Amsterdam over een rege ling, welke tot doel heeft Schiphol tot nationaal luchtveartterrein te maken. VEREENVOUDIGD SYSTEEM BIJ VOLKSTELLING IN 1940. In 1940 zal, ingevolge de wet van 22 April 1879, een nieuwe tienjaarlijksche volkstelling gehouden moeten worden, waarmede, vindt zij plaats overeen komstig de beginselen, welke in 1930 gegolden hebben, een bedrag van rond 1.380.000 gemoeid zal zijn. Het behoeft geen betoog,.dat de mi nister van Binnenlandsche Zaken zich, in overleg met zijn ambtgenoot van Fi nanciën, ernstig heeft beraden, of aan deze belangrijke uitgaaf niet geheel of ten deele zou kunnen worden ontko men. Dit bleek niet mogelijk. Echter kan de regeering thans met het bedrag van 1.380.000 twee belangen dienen, zij kan n.l. zoowel 'n deugdelijke volks stelling doen houden als een gezins- persoonskaartenstelsel invoeren. Dit stelsel biedt uit een oogpunt van ge meentelijke en, vooral ook, landelijke administratie groote voordeelen. De invoering van het gezinspersoonskaar- tenstelsel maakt niet alleen voor 1940 de volksstelling aanzienlijk goedkoo- per, de financieele voordeelen komen bij volgende volkstellingen eerst recht volledig als winst tot uiting. Zoowel Binnen een kwartier kunt Ge die vergeten zijn en U als her boren voelen door één of twee AKKER .CACHETS van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. Nadruk verboden. 21) In Mei gingen de jonggehuwden voor een paar weken naar Londen, waar de jeugd en de schoonheid van de hertogin algemeen bewonderd wer den. Toen keerden ze terug naar het Kasteel en het leven waarnaar de her- log verlangd had, begonhet rustig- gelukkige leven in zijn eigen huis. Niets was den hertog liever dan toe zicht houden op zijn uitgestrekte be zittingen; hij kende al zijn onderhoo- rigen en het was zijn levensdoel om het welzijn van allen, die van hem af hankelijk waren te bewonderen. Hij was de landheer van bijna het halve graafschap, en Clavering, de dichtstbij gelegen stad, was bijna ge heel zijn eigendom. De inwoners droe gen hem de grootste achting toe. De rijweg van het kasteel naar Cla vering was ongeveer vijf mijlen lang en werd aan weerskanten overscha duwd door hooge boomen, welker tak ken een boog vormden van groen. Langs de heggen bloeide een over vloed van wilde bloemen in het zach te, dichte gras. Aan het einde van den rijweg was een heuvel, Castle Hill, vanwaar men een verrukkelijk uit zicht had over de zee en de stad Cla vering. Toen de jonge hertogin zich wat begon thuis te gevoelen, werd dit haar geliefde route. Soms verliet ze het rijtuig of de auto en plukte han den vol wilde rozen en spires, of zwierf langs de beek, waarvan de oevers blauw waren van vergeet-me-nietjes. Eens, op een stralenden Juni-och- tend, ging ze naar het parkin ge dachten stond ze naar de bloemen te kijken. Plotseling werd haar aandacht getrokken door het gezicht van een vrouw, half bedekt door een shawl, die door het ijzeren hek naar binnen keek. Ze bewondert zeker ook de bloe men, dacht Ethel en met haar aange boren vriendelijkheid glimlachte ze en ging dichter naar het hek. Ze zag het gezicht nu duidelijker. Een mooi gezicht, maar vermoeid en bleek als van iemand die veel ge leden heeft, met donkere wenkbrau wen en donker haar. Het gelaat trof haar omdat het zoo mooi was en te gelijkertijd zoo onuitsprekelijk droe vig. Een oogenblik bleef Ethel geboeid staan; de droeve oogen keken diep in de hare. Toen zei ze vriendelijk; Als u mis schien wat van de bloemen wilt heb ben, komt u dan binnen om te pluk ken. De vrouw was eenvoudig gekleed in een zwarte japon. Toen de hertogin haar aansprak, trok ze de shawl nog verder over haar gezicht dankte met een eerbiedige beweging en liep vlug weg. Ethel meende een onder drukten snik te hooren. Ik geloof dat ze schreit, ze heeft misschien groote moeilijkheden, dacht Ethel. Ik wilde dat ik haar kon helpen. Ze wandelde naar huis, onbewust er van dat in een boschje, dicht bij den grooten weg. een vrouw geknield lag en schreide of haar hart zou breken. Zonnestraaltje lieveling! snikte ze. De vrouw trachtte te denken aan wat ze doen moest. Ethel dacht na tuurlijk dat haar moeder dood was, had misschien getreurd om haar, zoo als alle kinderen treuren om hun ge storven moeder.... Ze had waar schijnlijk nooit gehoord dat over haar moeders aandenken een donkere scha duw hing. Goddank, dacht ze, dat ik dood ben voor haar. Als ik zou zijn geble ven, zou zij het leven zijn ingegaan met de schaduw van haar moeders schan de als een wolk over zich. De wind bewoog de spires en de madeliefjes. Hoe duidelijk herinnerde ze zich den dag waarop Darcy Este veldbloemen voor haar had geplukt en had gezegd dat haar oogen dieper van kleur waren dan de vergeet-mij-niel- jes. Diezelfde oogen hoeveel tranen hadden ze sedert dien dag gescheid. Ze wilde nog een heel klein beetje ge luk van het leven vragen. Ze zou sterk genoeg zijn om het te dragen. Ze zou verder leven dicht in de nabijheid van Ethel. Gedurende haar wandeling bleef 't mooie, droeve gelaat Ethel bij. Die vrouw heeft zeker een geschiedenis, dacht ze. De hertog kwam haar halverwege tegemoet. Ik kwam je halen, Ethel, zei hij opgewekt. Heb je genoten van je wan deling? Ze vertelde hem van haar ontmoe ting. Spoedig echter vergat ze die weer voor de plannen welke de hertog met haar besprak. We moeten een ziekenhuis heb ben in Clavering, zei hij, en jij moet er de beschermvrouwe van worden. Het zal met één slag al de harten hier voor je winnen. En dan zou ik graag willen, dat je de volgende week met me meeging op armenbezoek. Graag, zei ze. En plotseling dacht ze weer aan het gezicht dat haar aan gekeken had door het parkhek. Zou ze het ooit terug zien? HOOFDSTUK XXIX. Juist aan het begin van Clavering staat een rij kleine schilderachtige huisjes, beschaduwd door een groep linden; aardige kleine huisjes, elk met vier kleine kamers en vrij groote ra men, waartusschen jasmijn en blau we regen bloeien. Ieder huisje heeft een langen smallen tuin vol fleurige bloemen. Dit rijtje huizen heet: „De Linden". Het laatste huisje was het mooiste omdat het een vrij uitzicht had over ruime klaverweiden. Het had eenigen tijd leeg gestaan, maar den eersten Juni was het weer verhuurd. Telkens, wanneer Ethel er lang was gereden, was het haar opgevallen, dat het een anderen indruk maakte dan de overige huisjes. Er lag een sfeer van verfijning over. Het huisje was ge huurd door een zekere juffrouw Grey, die haar brood scheen te verdienen met het maken van prachtige naald kant. De buren waren buitengewoon nieuwsgierig naar alles wat te maken had met juffrouw Grey. Sommigen zeiden, dat ze strooken kant maakte die zeker honderden guldens moesten opbrengen. Een bleek meisje uit Cla vering deed het huiswerk voor haar en verder leefde de nieuwe huurster in afzondering. Ze had de eigenaardige gewoonte te werken voor het raam van de dak kamer, niet in de gezellige huiskamer, vol bloemen, maar voor het hooge raam dat een wijd uitzicht bood over den straatweg. Gedurende deze Junimaand waren er maar weinig dagen dat de hertogin het huisje niet passeerde, soms, in verband met den bouw van het nieu we hospitaal, gebeurde dit zelfs wel eens twee of drie keer per dag. Terwijl de dagen voorbij gingen, kwam er iels vredigs over het gelaat van de nog jonge kantwerkster, haar blik van eindeloos verlangen werd wat verzacht. De buren praatten veel over juffrouw Grey, maar niemand wist iets van haar vroeger leven. Ze waren het er allen over eens, dat, ofschoon ze hard werkte voor haar brood, ze op en top een dame was. Ze zagen haar maar zelden, ze praatte vriende lijk tegen de buren, maar ging verder nooit met hen om. Haar eenige wandeling was langs den straatweg tot aan het hek van het park van den hertog. De hertogin zag haar dikwijls ze had altijd een vriendelijken glimlach voor haar, het fijne droevige gezicht trok haar on weerstaanbaar aan. Eens, terwijl ze met haar echtgenoot in de auto zat, ontmoetten ze juffrouw Grey. Fulke, riep Ethel, kijk, dat is de vrouw van wie ik toen verteld heb. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waalwpstbe en Lanptraatsebe Courant* Volgens recept van Apotheker Dumont

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1