De internationale toestand. GEMENGD NIEUWS. de invoering van het gezinspersoons- kaartenstelsel als de volkstellingswerk zaamheden bieden volgens de bedoel de gewijzigde methode de gelegenheid tot tewerkstelling van werklooze hoofdarbeiders gedurende langeren tijd. Thans wordt hiervoor op een sup- pletoire begrooting van Binnenland- sche Zaken over 1938 een bedrag van ƒ381.000 aangevraagd. VIJF TON VOOR LUCHT BESCHERMING. Ten einde spoed te betrachten met het treffen van de noodige voorzienin gen voor de luchtbescherming, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken een suppletoire begrooting over 1938 bij de Tweede Kamer ingediend, waar bij de aanvankelijk voor dit doel uitge trokken post van 175.000 wordt ver hoogd tot 500.000. ZOMERTIJD EINDIGT OP 2 OCTOBER. De minister van Binnenlandsche Za ken heeft in een circulaire aan de ge meentebesturen eraan herinnerd, dat de vervroeging met één uur van den wettelijken tijd zal eindigen den twee den October a.s. te drie uur in den voormiddag. Blijkens een Koninklijk besluit zal in België de terugkeer tot den normalen tijd, in den nacht van Zaterdag 1 op Zondag 2 October plaats hebben. ZWARE SLAG VOOR ONZEN EXPORTHANDEL. De nieuwe maatregelen door de Bel gische regeering getroffen ter beper king van den invoer in België van Nederland uit, dreigen bepaalde groe pen van Nederlandsche exporteurs zwaar te treffen. Gedurende de laatste dagen reeds is door deze maatregelen de drukte aan verschillende Belgische grenskantoren aanzienlijk afgenomen en zoo mist men b.v. te Stijbeek reeds eenige dagen vrachtauto's van eenige Nederlandsche vischexporteurs, die dagelijks visch naar België vervoerden, en van bepaalde kaasexporteurs, die om de twee of drie dagen kaas in Bel gië invoerden. Sinds 16 September is namelijk voor den invoer van kaas, levende, versche of bevroren visch, versche of gerookte garnalen, gerookte, gedroogde of ge zouten haring een consent vereischt af gegeven door de Belgische-Luxem- burgsche administratieve commissie. Deze invoerconsenten worden echter alleen afgegeven aan Belgische impor teurs en niet aan Nederlandsche ex porteurs, zoodat deze laatsten niet meer op eigen risico in België kunnen importeeren, zooals tot dusverre wel het geval was. De Nederlandsche exporteurs van een der bovengenoemde artikelen kan dan ook op dit oogenblik alleen nog in België importeeren, indien hij van een Belgischen importeur de voor den invoer benoodigde consenten heeft toe gestuurd gekregen. Daar verschillende Nederlandsche exporteurs regelmatig direct leverden aan den kleinhandel, welke geen invoerconsenten kan beko men, daar deze alleen aan importeurs worden afgegeven, zien de exporteurs door de beperkende maatregelen der Belgische regeering opnieuw een be langrijk deel van hun debiet verloren gaan. RIJKSSTEUN VOOR WONING VERBETERING. Ten einde verbetering van bestaan de woningen mogelijk te maken, is, naar het oordeel der regeering, eenige tegemoetkoming van de zijde van het rijk gewenscht. Het ligt in de bedoe ling over 1938 ƒ375.000 aan te wen den tot het verstrekken van bijdragen in die kosten, waardoor een aantal verouderde, doch overigens goede, woningen meer in overeenstemming kan worden gebracht met eischen, welke thans aan woningen worden ge steld. Bij suppletoire begrooting wordt aan de Tweede Kamer voorgesteld alsnog 375.000 te voteeren. MEDEWERKING VAN GEMEEN TEN AAN UITBREIDING VAN DE WERKVERSCHAFFING. De regeeringspersdienst meldt, dat de minister van Sociale Zaken zich in een rondschrijven tot de gemeentebe sturen heeft gewend in verband met de uitbreiding van de werkverschaffing. Het is in den afgeloopen tijd geble ken, dat bij verschillende gemeentebe sturen tegen medewerking aan deze uitbreiding bezwaren bestaan, welke gegrond zijn op overwegingen van fi- nancieel-technischen aard. De bezwa ren kwamen van de zijde van gemeen ten, welke aanspraak kunnen maken op de maximale gewone bijdrage uit het Werkloosheidssubsidiefonds en daarenboven voor het sluitend maken der begrooting een extra- en eventueel nog een belastingbijdrage moesten ra men. De minister heeft thans medege deeld, dat bij de vaststelling van het bedrag der benoodigde bijzondere bij dragen, c.q. van de in de plaats dezer bijzondere bijdragen tredende rente- looze voorschotten, alsnog rekening zal worden gehouden met die als ge volg van de uitbreiding der werkver schaffing verhoogde of vóór 15 No vember 1938 als nog te verhoogen ra ming der kosten voor werkloozenzorg. De omstandigheid, dat voor 1938 nog geen extra- of belastingbijdragen zijn vastgesteld in verband met het voornemen van de regeering, om ook dit jaar weder ten deele in deze be hoefte te voorzien door het beschik baar stellen van rentelooze voorschot ten opent daartoe de gelegenheid. Gelijk bekend, streeft de regeering naar een uitbreiding der werkver schaffing met 50 pet. In zeer vele ge meenten ontbreekt echter de mogelijk heid om, althans in 1938, de werkver schaffing met dit percentage uit te breiden. Zal het door de regeering ge stelde doel worden bereikt, dan zullen dus andere geme.enten, welke wel over de noodige mogelijkheden beschiken, tot een uitbreiding van meer dan 50 pet. moeten overgaan. De minister doet een krachtig be roep op de gemeentebesturen, de uiterste krachten in te spannen, om te komen tot objecten voor werkver schaffing. STRATEGISCHE VEILIGHEID GAAT VOOR. De Regeeringspersdienst meldt: In verband met de reeds getroffen maat regelen in het grensgebied zullen de voorgenomen oefeningen in legerver- band worden vervangen door oefenin gen in kleiner verband. De zaak is, dat bij de groote leger- oefening en de oefening der Lichte Brigade-troepen betrokken waren, welke behooren tot dat deel onzer weermacht, dat onze strategische vei ligheid moet dekken. Deze troepen zijn nu aan de legeroefeningen onttrok ken en zullen oefenen in het terrein, waarin ze in ernstig geval hun taak hebben te vervullen. Ten einde dit te kunnen uitvoeren, is de troepenmacht, welke voor de le- geroefening bestemd was, uit elkaar gehaald. De overgebleven eenheden, welke niet bij de dekking van onze strategische veiligheid betrokken zijn, zullen alleen oefenen op een deel van 't voor de legeroefening bestemde ter rein. En dit worden, gelijk vanzelf spreekt, oefeningen in kleiner ver band. KRUISERBOUW VERSNELD. De Nederlandsche regeering heeft in verband met den internationalen toestand, naar verluidt, besloten tot vervroegden bouw* van den vijfden kruiser, welke bestemd is te zijner tijd Hr. Ms. „Java" in Indië te vervangen. Deze kruiser zal gelijk zijn aan den vierden kruiser, waarvoor op de be grooting 1938 een eersten termijn van 5.000.000 is toegestaan en waarvoor op de begrooting 1938 de tweede ter mijn zal worden aangevraagd. Wij vernemen voorts, dat op de be grooting 1939 onder meer gelden wor den aangevraagd voor een extra groep torpedo-vliegtuigen, als mede voor torpedo-motorboot. Aangezien, ook de aanschaffing van modern materieel voor de landmacht in versneld tempo wordt voortgezet, schijnt eenige belastingverhooging niet te kunnen uitblijven. Dit te minder waar ook op ander gebied bijzondere eischen aan de schatkist zullen worden gesteld, zooals ten aanzien van de werkloosheidsbestrijding, steunverlee- ning, uitgebreide tewerkstelling van jeugdigen werkToozen in werkkampen en verruiming bij het Lager Onder wijs, door soepele toepassing van de regeling in zake de vergoeding van extra leerkrachten ter voorkoming van abnormaal groote klassen. DE DIOC. KATHOLIEKENDAG. Zondag werd in Nijmegen onder overweldige belangstelling de 15de diocesane katholiekendag gehouden. De dag werd ingezet met een pontifi cale H. Mis, opgedragen door Mgr. A. F. Diepen. Na dezen plechtigen openlucht- dienst werden in zes zalen der stad de verschillende afdeelingsvergaderingen gehouden voor de vrouwelijke rijpere jeugd, voor de mannelijke rijpere jeugd, voor de vrouwen, voor de werkgevers en de vrije beroepen, voor den middenstand, voor de werknemers en voor de landbouwers. De drukst bezochte bijeenkomst, die dan ook in de open lucht gehouden werd, was die van de arbeiders, voor wie Henri Hermans sprak over den plicht der werkloosheid met alle mo- reele en maatschappelijke middelen te bestrijden. De heer A. van Rijen uit Tilburg, die den spreker had ingeleid, deelde aan het slot mede, dat Pater provinciaal van de Capucijnen zes priesters had beschikbaar gesteld, die zich bijzonder zouden belasten met het zieleheil en de zorg voor de sociale be langen van de katholieke werkloozen. Tegen het middaguur waren de sectie vergaderingen geëindigd. Goed twee uur stelde zich op het Mariënburgplein een grootsche stoet Overal Maggi's Bouillonblokjes MAGGI5 BOUILLON op van alle deelnemende organisaties van den Katholiekendag, welke zou den deelnemen aan het défilé voor Mgr., die met verscheidene geestelijke en burgerlijke autoriteiten had plaats genomen voor de Aula van het Uni versiteitsgebouw aan den Byleveldsin- gel. Het was een imponeerend hulde betoon. Onder de hooge gasten waren Mgr. Buckx, apostolisch Delegaat van Finland, de commissaris der Koningin van Noord-Brabant Jhr. Mr. Dr. A. van Rijckevorsel, Mr. L. N. Dekkers, oud-minister en voorzitter der katho lieke Kamerfractie, leden der Kamers, leden van Ged. Staten in Gelderland en Noord-Brabant, de Dekens van Nij- j megen, Den Bosch, Helmond enz. Na het défilé verzamelden zich de ongeveer 15.000 deelnemers op en om het terrein van den Wedren, waar de slotvergadering werd gehouden. Prof. Dr. G. Brom van de Nijmeegsche Uni- veersiteit sprak een kort inleidend woord. Nadat het Wilhelmus was gezongen hield de ZeerEerw. heer Henri de Greeve een pakkende rede over de leuze van dezen Katholiekendag. Na deze luid toegejuichte rede werd een plechtig Lof gecelebreerd, waarna Mgr. A. F. Diepen de slotrede uit sprak. Sedert ons laatste nummer heeft een belangrijke conferentie plaats gehad in Londen tusschen de regeeringen van Engeland en Frankrijk, over hetgeen Chamberlain met Hitier heeft bespro ken. Over deze besprekingen is niet veel officieels gepubliceerd, alleen dat men het eens geworden .was en sindsdien is men wel zooveel te weten gekomen, dat Engeland en Frankrijk zijn overeenge komen om aan de Praagsche regeering aan te bevelen het Sudeten-Duitsche ge bied aan Duitschland af te staan, dus zelfs geen volksstemming waar te genover de nieuwe grenzen van Tsje- cho-Slowakije door de omringende lan den en Engeland, Frankrije en Italië zouden worden gegarandeerd. 't Is wel een heel zware pil, die de Praagsche regeering te slikken krijgt, maar ook is 't die niet minder voor 't Engelsche en Fransche volk, welk laat ste zich met Tsjecho-Slowakije had ver bonden tot steun in tijden van nood, als een aanval op z'n grondgebied zou wor den gedaan en nu adviseert om goeds moeds het beste deel der republiek af te staan. Men heeft werkelijk Veel over voor den vrede, maar Hitier zal terecht tri omfen vieren. Wat zal Tsjecho;Slowakije doen? Benesj, de president en Hodzja na hem, hebben Zondag nog uitdrukkelijk verklaard, dat van volksstemming, laat staan gebiedsafstarid, geen sprake kan en zal zijn, maar als Frankrijk en En geland niet achter hem staan, wat zal hij dan beginnen, temeer waar Musso lini in 'n rede te Triest verklaard heeft dat deze en andere kwesties door zelf beschikkingsrecht uit de wereld gehol pen moeten worden. Lukt dit niet en komt er een opmarsch, dan heeft hij z'n stelling al ingenomen. Het laatste bericht dat is binnenge komen, luidt dan ook dat de Praagsche regeering besloten heeft de aanbevelin gen van Frankrijk en Engeland in prin cipe te aanvaarden en nadere bijzon derheden te vragen voor een definitief antwoord. Zoo zal dus Praag wel toestemmen in afstand van 't Sudetenland, het rijk ste deel van zijn gebied en wordt het Duitsche rijk numeriek en economisch weer krachtiger, om nog niet te spre ken van de geweldige moreele en po litieke overwinning van Hitier. Maar men is er nog niet, ook de Hon garen en Polen in Tsjecho-Slowakije steken hun kop op en wenschen, daar in gesteund door hun regeernigen, even eens zelfbeschikking om bij hun land, waarvan zij zijn afgescheurd, terug te keeren, hierin met kracht gesteund door Mussolini, die zelfbeschikkingsrecht eischt voor allen, dus ook voor Honga ren, Polen, Roethenen enz. enz. Ook Duitschland wenscht zulks. Alzoo een begin van ontbinding der Tsjecho-Slowaaksche republiek Intusschen verluidt, dat Chamberlain Woensdag naar Godesberg vertrekt. De schrijver van „De Toestand" in de N.R.Crt. geeft de volgende be schouwing: Hitier heeft een zeer groot diploma tiek succes behaald. Hij heeft het di plomatieke spel tegenover Chamber lain en Daladier gewonnen op vrijwel alle punten. Hadden de laatsten tot dusverre gesproken van een oplossing binnen het kader van de Tsjecho Slowaaksche integriteit, zij hebben dit standpunt moeten loslaten ten gunste van dat van Hitier. Een strook grond gebied, welke behoord heeft tot het vroegere Oostenrijk-Hongarije, maar op een te verwaarloozen gedeelte na nimmer aan het oude Duitsche rijk, zal aan Duitschland worden toegewe zen. Te zelfder tijd, dat wij constateeren, dat Chamberlain aan de verlangens van Hitier heeft moeten toege ven, moet toch ook de moed worden gewaardeerd, waarmede hij dit ten gunste van den vrede in Europa heeft willen doen. De beslis sing, welke hij genomen heeft, moet voor hem ook een zelfoverwinning zijn geweest. Intensief hebben de Engel- schen de laatste dagen van de vorige week naar een oplossing gezocht, welke met het behoud van den vrede ook nog zoo gunstig mogelijk voor Tsjechoslowakije zou zijn en door Hit- Ier geaccepteerd zou kunnen worden. In de beslissende bespreking zouden de Engelschen onder Franschen druk ten slotte besloten hebben een garantie voor het hervormde Tsjecho-slowakije op zich te nemen, iets waar zij zich tot dusverre steeds tegen hadden verzet. De beslissing, welke genomen moest worden, hing in de laatste uren voor de komst der Franschen tusschen volksstemming en grensherziening zon der meer. Beide methoden hadden hun voor- en nadeelen. Londen heeft ten slotte de herziening van de grens ge kozen, omdat deze oplossing het meest overeenstemt met de belangen van den Tsjecho-Slowaakschen staat. Daarom kan men ook zeggen, dat deze oplos sing ten gunste van Duitschland drie slachtoffers heeft gemaakt. Want ter wijl voor Praag een zeker gebied ver loren zou gaan, zien de Polen en Hon garen lang gekoesterde illusies in rook vervliegen. Had men den Duitschers een plebisciet gewilligd, dan zou dit op moreele gronden aan de Polen en Hongaren moeilijk geweigerd kunnen worden. Deze oplossing zou dan ver moedelijk den Tsjechoslowaken op een veel grooter gebiedsafstand aan alle zijden zijn komen te staan. Daarom is ten slotte de oplossing der grensherzie ning gekozen. De Tsjechoslowaaksche staat zal met die minderheden verder intact blijven. Niet alleen is dit een bittere desillusie voor Warschau en Boedapest, maar deze hoofdsteden zul len, o ironie, nog uitgenoodigd worden de integriteit van het nieuwe Tsjecho slowakije te garandeeren. De vrees, welke de laatste dagen in deze kringen reeds merkbaar was, is bewaarheid ge worden. Frankrijk en Engeland zijn al leen geweken voor de Duitsche macht. Zij heben een practische oplossing ge zocht en gevonden, en waar na drie volksstemmingen de bereidheid van Tsjechoslowakije om het resultaat te aanvaarden, vermoedelijk nog minder zou worden dan zij reeds is, zijn de andere minderheden aan deze belan gen opgeofferd. Om formeele aanspra ken te voorkomen, moest de idee van een volksstemming, waarvan het re sultaat trouwens tevoren zou vast staan, losgelaten ten gunste van direc te maatregelen. Bij de overbrenging van dit voorstel aan Hitier zal Cham berlain tevens zijn wenschen tot uiting brengen met betrekking tot garanties voor de Tsjechische, Joodsche en niet- nationaal-socialistische bevolking in het aan Duitschland toe te wijzen ge bied, alsmede over de wijze waarop de overdracht zal worden geregeld. WAAROM ADVERTEEREN DE MIDDENSTANDS - WINKELIERS NIET DRUKKER, ALS ANDEREN 'T WEL DOEN. ZOO WORDEN ZIJ VERGETEN; HOUDT UW KLANTEN EN DIE 'T WORDEN KUNNEN OP DE HOOGTE! Dooaelijke val van een steiger. De 49-jarige arbeider W. den Toom uit Leerdam viel bij tiet verrichten van werkzaamheden op een loods van de lirma De Vries Robbé van een steiger, vermoede lijk doordat een haak losschoot. Het slachtoffer was op slag dood. Het lijk werd naar Leerdam ver voerd. De man was gehuwd en vader van twee kinderen. Ernstige aanrijding bij Amersfport Maandagmorgen omstreeks 12 uur heeft op den Utrechtschenweg bij Amersfoort een ernstig verkeers ongeluk plaats gehad. Twee leer lingen van de ULO school fietsten naar huis den berg af. Ter hoogte van de J. Tolliusstraat reden zij zoo dicht bij elkaar, dat hun sturen verward raakten. Beiden kwamen te vallen, waarbij één van hen, de U-jarige H. v. O. vijf meter werd meegesleurd door een achter hen rijdenden zandauto. Vervolgens kreeg hij het achterwiel dwars over het lichaam. Op medisch advies is de knaap naar het St. Elizabethsziekenhuis overgebracht, waar hij kort na aan komst is overleden. De andere jongen werd van schrik bewusteloos doch hij kreeg geen letsel. Doodelijk mijnongeluk. Zaterdagmiddag is in de Doma- niale mijn te Kerkrade de 43-jarige opzichter J. Velraeds doodelijk ver ongelukt. Zijn hoofd werd door de liftkooi verpletterd. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een 16- jarig meisje. Baldadige aan dendood ontsnapt Maandagmorgen ongeveer acht uur is op üen onbewaakten overweg achter de R.K. kerk te Urthen een jong meisje uit Empel tegen den elbctrischen trein aangereden. Het was de 15-jarige Petronella Atém Rooy, dienstbode in Den Bosch, die met eenige vriendinnetjes na^r'de stad ging. Toen zij den trein zagen naderen bleven alle meisjes wachten, doch Petronella meende klaarblij kelijk nog te kunnen passeeren en reed met groote snelheid den over weg op. Een seconde voor zij daar aankwam passeerde met een vaart van ca. 12Ü K.M. de electri^che ^ein uit Utrecht. De sirene gilde en dreunend kwam de trein even voor bij den overweg tot staan. De machinist had op bet laatste moment het meisje achter het huis van den vroegeren wachtpost te voorschijn zien komen en uit alle macht ge remd. Het bleek dat Petronella van Rooy door den trein niet was ge grepen, doch opzij geworpen, waarbij zij met een doodelijken schrik vrij kwam. Zij werd in de wachterwo ning binnengedragen en kon later huiswaarts keeren. De spoorweg dienst heeft van het geval proces verbaal doen opmaken. Metpetroleum geladenvrachtauto door een trein gegrepen. Op den onbewaakten overweg te Berkum bij Zwolle, gelegen in den provinalen weg Zwolle—Ommen, waar reeds zoo vele automobilisten doodelijk zijn verongelukt, is gister, morgen wederom een doodelijk ongeluk gebeurd. Even voor acht uur is daar een groote, met petroleum geladen vrachtauto van de American Petro leum Go., gegrepen door den snel trein Leeuwarden—Zwolle, die om 8,14 uur te Zwolle moet aankomen. De auto werd in de linkerflank ge grepen, geraakte in brand en werd schier 100 meter meegesleurd. De inzittende chauffeur is in de cabine verbrand. Over de toedracht van ditoDgeluk vertelden ooggetuigen dat de auto zeer langzaam den overweg naderde. In den aankomenden trein scheen de chauffeur geen erg te hebben. Zijn aandacht werd geheel in beslag genomen door een pelro- leumbus, die aan de overzijde van den overweg binnen het hek stond en die hij moest vullen. Argeloos reed de man de lijn op en onmid. dellijk daarna werd hij met zijn wagen door den op topsnelheid rijdenden trein gegrepenEen gewel dige knal volgde en daarop spoot een vuurstraal, afkomstig van de ontplofte petroleum, voor de loco motief omhoog. Over een afstand van 100 meter lagen brokstukken van den wagen verspreid. Eerst na dien afsftfnd afgelegd te hebben kon de machinist den trein tot stilstand brengen. De auto was geheel op de machine geschoven, de trein moest achteruit gebracht worden, voordat men den verongelukten wagen kon losmaken. Het lijk van den chauffeur kon nog niet geïdentificeerd worden. Overal wonen ervaren huisvrouwen, die weten, dat Maggi's Bouillon in kwaliteit aan de spits staat. Maggi's Bouillon heeft zo'n zuivere, natuurlijke, krachtige smaak en evenaart het allerbeste zelfgetrokken vleesnat. Maggi's Bouillon is in alle opzichten ,,af" de bouillon met een reputatie! 'MMfth'ttuhitfii imiwr.- «.i j «a.!- 1 Lj£t

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2