jts its Plaatselijke Berichten t NIEUWS UIT UE LANGSTRAAT EN OMGEVING. Tweede Blad m f'i 0 Woensdag 21 September 1938 No. 75 De Echo van het Zuiden SPRANGGAPELLE. KAATSHEUVEL. w e een gele- be- tus- lieve agen van r de itho- ijgen 1491 eau den Het P. T. T.-kantoor te Waalwijk. Uit officieele bron kunnen wij thans mededeelen dat de voorgenomen verbouwing en uitbreiding van het r post- entelegraafkantoor alhier voor loopig niet zal plaats hebben. Hiermede wordt gewacht totdat de telefoondienst te Waalwijk geheel zal worden geautomatiseerd. Wanneer dit laatste zal zijn is nog niet te zeggen, waar dit van zoovele factoren afhankelijk is. De beschrijvingen omtrent een eventueele verbouwing zijn dus wel erg voorbarig geweest. LUCHTBESCHERMING Mede-Ingezetenen. De internationale spanning, waarin Europa door de politieke crisis is geraakt, doet opnieuw de nood zakelijkheid gevoelen tot het nemen van voorbereidende ma itregelen tegen aanvallen uit de lucht. Al is't gelukkig tot op heden nog niet zoo ver gekomen, dat voor het oplossen van de crisis een oorlog in ons werelddeel onvermijdelijk moet worden geacht, toch zal eenieder moeten beseffen, dat de thans be staande toestand opnieuw een ern stige waarschuwtng aan de burger- bevolking met zich brengt, om ten spoedigste de noodige voorzorgen te nemen. De opbouw van de organisatie der zelfbescherming in onze ge meente wordt door de plaatselijke afdeeling met kracht voortgezet; het is echter een werk, dat uiter aard zeer veel moeite en overleg (en teleurstellingen met zich mede brengt en daardoor dus veel tijd vordert. Onverantwoordelijk ware'techter, het verder ontwikkelen der gebeur tenissen op internationaal gebied gelaten en werkeloos af te wachten, dat wil dus zeggen zonder eenige voorbereiding te treffen. Wij mogen U daarom in't kort de maatregelen memoreeren die aller eerst genomen dienen te worden le. Ontruiming van de zolders van alles wat brandbaar is. 2e. Aanwezigheid van een kist met zand, met een schop, en van eenige eenvoudigebrandbluschmid- delen brandbluschappara ten, water slang passend op de kranen der waterleiding.) 3e. Eenvoudige inrichting der kelders als schuilplaats en het aan biengen, voor zoover noodig, van versterkingen «teneinde instorten te voorkomen. 4e. Aanschaffing van verbandr artikelen voor het verleenen van eerste hplp. Een speciale trommel met benoodigdheden is in deapothe ken tegen lagen prijs verkrijgbaar. 5e. Aanbrengen van een schuil plaats in tuin of op erf. Inlichtingen zullen gaarne verstrekt worden, hetzij door den Luchtbeschermings dienst of door ons. 6e. Aanwezigheid van materiaal, noodig om bij avond of nacht het uitstralen van licht naar buiten te beletten (blauwe gordijnen enz. 7e. Middelen voor noodverlichting bij tijdelijke onderbreking van den electr. stroom (kaarsen, petroleum lampjes.) Het Bestuur van de Afd. Waalwijk der Ned. Ver. voor Luchtbescherming. De etalage-wedstrijd in de jubileumweek. Gedurende de jubileumdagen is in het geheele land een Ned. Fa brikaat etalage-wedstrijd gehouden, waaraan ook Waalwijk heelt deel genomen, en waarbij de R K. Mid- fc denstands-Vereeniging met de or ganisatie was belast. De uitslag hiervan is als volgt 1 Firma Speet. 2 Firma A. Verhulst. 3 Firma G. Sars Raaijmakers. Bovenstaande zaken ontvangen een medaille met diploma. T. B. C.-bestrijding Deopbrengst van de collecte alhier voor het Proviuciaal fonds der T. B. C -bestrijding heeft bedragen f77 45. Herkeuring dienstplicht Naar wij van het bureau voor Mil. Zaken vernemen zal de her- keuringsraad in December a s. in eenige gemeenten zitting houden. De voorzitter van genoemden i?a£dt kanya^n voor den dienstplicht Ongeschiktejjersönen, die nog niet bij de land-'of zeemacht zijn inge lijfd, of die wel reeds daarbij zijn ingelijfd, doch nog niet als dienst plichtige in werkelijken dienst zijn geweest, de gelegenheid geven om i bij genoemden raad een onderzoek naar hun geschiktheid voor den dienstplicht te ondergaan. Zij, die reeds voor goed onge schikt zijn verklaard, worden niet meer tot een nader onderzoek toegelaten. Behoudens bijzondere machtiging worden ook niet toegelaten zij die bestemd zijn tot buitengewoon dienstplichtige, als zoodanig zijn ingelijfd ofwel zij, die in November of December en in het jaar 1938 tijdelijk ongeschikt werden ver klaard. Ook worden zonder die machtiging niet toegelaten, zij die als vrijwilliger behooren tot de landmacht uitgezonderd den Vrijw. Landstorm tot de Zee macht of tot de overzeesche weer macht. Tot het onderzoek kunnen gega digden slechts worden toegelaten, wanneer zij daartoe een aanvraag doen, en in de vraag zoo mogelijk door overlegging van een genees kundige verklaring aannemelijk wordt gemaakt a. Zoo het iemand geldt, die door een der keuringsraden geschikt werd verklaard en na die uitspraak ver moedelijk ongeschikt is geworden b. Zoo het een persoon geldt, omtrent wien geen der keuringsra den uitspraak deed, dat hij ver moedelijk ongeschikt is voor den dienst. Nadere inlichtingen verstrekt het bureau voor militaire zaken ten gemeentehuize. Fabriek aangekocht. Naar wij vernemen heeft de leder- fabriek »De Amstel» fa. L. S. Gom pen een der fabrieken aangekocht der lederfabriek v/h fa. J. J. van Dooren, n!. die staande langs de Burg v d. Klokkenlaan, die sinds den brand in gebruik was bij »De Amstel Patron. Gymnastiek Vereeniging „Kunst en Kracht" Bestaat bijna 20 jaar. In de dezer dagen gehouden ledenvergadering van »Kunst en Kracht» werden de eerste bespre kingen gewijd aan hel a.s 20 jarig bestaan der vereeniging, welk feit men op eenigszins feestelijke wijze wil herdenken. Besloten werd o.m.de oud leden, die nog herhaaldelijk blijk geven van een hartelijk medeleven, aan de voorbereiding van dit feest te doen medewerken. Zij zullen daar toe worden uitgenoodigd tot een bespreking op a.s. Dinsdagavond in het Gymnastieklokaal der vereeni ging in de Baardwijkschestraat. Het gaat met «Kunst en Kracht» nog steeds cresendo. Gestadig breidt zich het aantal aspiranten uit. Bij het bereiken van den 16-jarigen leeftijd gaan deze reserves naar de leden-afdeeling over. Zoo zijn op dc jongste ledenvergadering weer 6 aspiranten het ledental komen ver sterken. In de vacature in het bestuur werd voorzien door de benoeming van den heer A. Kolsteren tot com missaris, terwijl de 2e secretaris de heer G. Maas, werd belast met het secretariaat der vereeniging. Waalwijksche honden op de Zestiende Intern Hondententoon stelling te Breda. Op de door de Kynologenclub »De Baronie» te Breda, uitgeschreven bovengenoemde tentoonstelling be haalde de Waalwijksche inzenders mooie successen en wel als volgt: Mevr. van Schijndel—van Wely met de Bedlington Terriers »Abby- dale Krasnoje Selo» open klasse, praed 1 uitmuntend en het reserve kampioenschap. Met Mediaeval Coronation Regalement» het praed. 1 U en het reserve kampioenschap. Met »Bedivere» het praed. 1 G. Met »Woodrow Weikin»'t praed 1 Z.G. Tevens behaalde mevr v. Schijndel den beker voor de beste inzending «Bedlington Terriers.» J. v. d. Schoot, met jonge Duit- sche Herder »Astrid» var. de Galgen- wiel» in ^Puppyklasse» het praedi- caat Z. G. Th. v. d. Griendt, met New Found- lander »Butterftly», openklasse, het praedicaat G. Arn Verhoeven,met jonge Bouvier »Bart» in nieuwelingsklasse het praedicaat 1 G. G. Kooijmans, metGroenendaeler »Meta», openklasse het praedicaat Z. G. W. J. Sikkers, met gladharige Duitsche Dwergpincher «Alice», Puppyklasse» het praedicaat Z. G. Een tweetal voetbalongevallen. De eerste competitie.Zondag is voor een tweetal Waalwijksche ver- eenigingen niet zeer gelukkig geweest. In den uitwedstrijd van R.W. B. tegen Haaften kwam de R. W. B.- speler van Beek met een tegenstan- at De heer J Bonis in de bloemen! Ter gelegenheid van zijn 25-jarig ambtsjubileum bij de P. T. T. stander in botsing, waarbij hij een lichte hersenschudding en'n hoofd wonde opliep. De speler J. v. d. Ven van W.S.C, had het ongeluk in den wedstrijd tegen Helmondia zijn jukbeen te breken, tevens bekwam hij een lichte heisenschudding. Hij werd naar het St.Nicolaas zieken huis overgebracht. St. Ambrosius. Begunstigd door't mooieNajaars- weder gaf Zondag 18 September de Langstraatsche Schuttersbond zijn laatste Bondconcours te Ilerpt. Hier wist hel Gilde »St. Ambi osiusw den eersten corpsprijs te behalen. Het is wel vermeldenswaardig dat het Gilde »St. Ambrosius» op de vier bondsconcoursen die er gehouden zijn drie eerste corpsprijzen heeft weten te bemachtigen, om nog niet te spi eken van de andere successen die het gilde in den loop van 1938 elders behaald heeft. Behalve deze corpsprijzen wisten ook nog 10 schutters een personeele prijs te behalen en wel de eerste door W. Pullens en zoo vervolgens nog do'r Jos. van Huiten, Adr. van Hullen, J. Baijens, Th. Pullens, C. de long, H. de Jong, Nic Klerks, J. van Beijnen en P. van Beijnen. Voorwaar een mooi succes. Cursussen in stemvorming. Door den B K. Kerkkorer.bond van het Dekenaat Waalwijk is be sloten in elk der aangesloten kerk koren een cursus te organiseeren in stemvorming te geven door den gediplomeerde logopedist, den heer Fr. van Amelsfoort te 's Bosch. Voor de koren van St. Jan en O. L. Onb. Ontv. te Waalwijk zijn de cursussen reeds begonnen. De andere koren komen daarna aan de beurt, terwijl tot .«dot een groote cursus wordt gegeven aan directeu ren en cantores en aan de drie in dekenaat bestaande knapenkoren. Stierenkeuringen. Op de gehouden najaarskeuring van springstleren te Waalwijk wer den aangevoerd in totaal 5 rood. bonte stieren, waarvan 4 dieren werden goedgekeurd. De goedge keurde stieren behoorden aan A.van Delft, Wed. G. Pijnenburg en Wed. A. van Huiten, allen wonende te Drunen en A. van Veldhoven te Waalwijk. Op die te Heusden werden 15 roodbonte slieren en 9 zwartbonten aangevoerd. Goedgekeurd werden één roodbonte van E. Nieuwkoop te Aalburg en twee zwartbont* n van J. C. Wink te Wijk. In verband met het feit dat het mond- en klauwzeer, zich wederom in hevige mate vertoond werd Genderen als' keuringsplaats toege voegd. Aangevoerd werden 6 zwart bonte stieren, waarvan één werd goedgekeurd, toebehoorende aan de gebr. Branderhorst te Eethen. Op de najaarskeuring te Meeuwen werden aangevoerd 6 zwartbonte stieren waarvan werden goedgekeurd 2 van W. de Graaff te Babyloniën- broek, 1 van W. van Ga ui meren te Drongelen en 2 van de Gebr. Oerle- mans van der Schans te Drongelen. Tooneel uitvoering Wij vestigen nogmaals de aan dacht op de tooneel uitvoering, welke morgenavond inMusisSacrum zal gegeven worden door het tooneelgezelschap Jan Nooy van de Hollandsche Schouwburg teA'dam. Met de Aipsterdapische schets in 6 bedrijven Blonde Marie en Blonde Sophie« heeft 't gezelschap ook elders o.a. op de jongste Bossche kermis, veel succes ge oogst en een goede pers gehad. Ongetwijfeld staat den tooneel- liefhebbers morgen een mooie avond te wachten. Garage Van Alphen Blijkens advertentie in dit num mer heeft de heer van Alphen in de voormalige steenhouwerij aan de Burg. v. d. Klokkenlaan No. 53 een nieuw garage-bedrijf geopend. De inrichting ziet er keurig uit en is met het nieuwste materiaal toegerust. Voeg daarbij de jaren lange practische ervaring van den ondernemer, dan mag men aan nemen, dat men bier van vakkun dige en snelle hulp en prima service verzekerd kan zijn.- De heer van Alphen is tevei s als sub agent voor de bekende D. K. W. Automobielen aangesteld. Het nieuwste type van dezen goed- koopen en zuinigen wagen is voor demonstratie en voor verhuur met en zonder chauffeur beschikbaar. Den ondernemer het beste succes. Opsporing verzocht. Naar aanleiding van een desbe treffend verzoek van een familielid van de betrokkene wordt opsporing verzocht van de Belgische onderdane Florentina DE SÜBR1E, geboren 17 Sept. 1914 te Lier (B.), dochter van Franciscus De Sobrie en van Rosalia Maris. Bij gelegenheid van de vlucht uit Antwerpen in October 1914 tijdens den wereldoorlog werd het meisje als baby door haar zusje van 1U jaar afgegeven aan een Belgische dame, die, zelf vluchtelinge, het kindje te Rotterdam zou hebben afgegeven aan een vrouwelijk lid van het vluchtelingencomité, die beweerde dienst te doen voor een zusterklooster en verklaarde het kindje naar een moederhuis te zullen brengen. Het is niet zeker, of de naam van de baby toen is bekend gemaakt. Niet uitgesloten is, dat als geslachtsnaam is cpgegeven; de Soubrie, Soubre, Soubrikes ol Sou- briques. De kans is echter groot, dat het kind onder een anderen naam in een bevolkingsregister is opgenomen. De familie van de be trokkene heeft nimmer meer iets te haren aanzien vernomen. Eventueele inlichtingen aangaande het meisje worden ingewacht aan het Departement van Justitie. SPRANG. De j.l. Zaterdag in de gemeente Sprang-Capelie gehouden vlaggetjes verkoop vanwege de afdeeling der Na tionale vereeniging ,Pro Regeten bate van het werk onder de werkloo- zen heeft 6Ó.58 opgebracht. In onze gemeente komen reeds weer verschiliende gevallen van mond en klauwzeer voor onder het vee, zoo dat het zeer aan te raden is de melk goed te koken. CAPELLE. Tot voorzitter van het departe ment Waalwijk van de Maatschappij tot Nut van t Algemeen is benoemd de heer E. Collet, hoofd der O.L. school alhier. - Ook in onze gemeente doen zich onder het in de weide loopend vee ver schillende gevallen voor van het zoo gevreesde mond- en klauwzeer. Naar we vernemen moeten reeds enkele die ren aan deze ziekte gestorven zijn. De in de Ned. Herv. kerk ge houden collecte ten bate van de In wendige Zending heeft ruim ƒ31. opgebracht. De postduivenvereniging ,,De Luchtvaart gevestigd in het café van Mej. Wed. A. v. d. Haart aan de Nieuwevaart, hield j.l. Zondag met oude en jonge duiven een concours- vluclit vanaf Neufvilles, afstand ge middeld 144 k.m. De duiven werden om 8 uur gelost en de eerste bereikte het hok om 9.26.22 en vloog met een gemiddelde snelheid van 1666.80 m. per minuut, terwijl de laatste prijswin nende duif, die een gemiddelde snel heid van 1416.90 m. per minuut had, om 9.40.19 werd geconstateerd. De prijzen werden behaald door: Adr. Spierings 1 2 16 19; C. Rosen- brand 3 25 27 43; P. Nieuwenhuizen 4 39 40; Adr. Klootwijk 5 15 38 44; J. Versteeg 6 8 14 18 24 47; C. Verha gen 7 9 33; Gebr. van Onzenoort 10 32; H. Vos 11 12 31 45; B. Pols 13 36; Th. van Beek 17; J. Meter 20: J. van Doornik 21; Ph. van Tilborgh 26 28; J. de Jong 29 30 34 37 42; G. Tref fers 35; J. Rosenbrand 41 en W. Ver steeg 46. Eerste overduif: J. Meter. Aange toonde duif: C. Verhagen. De voor deze vlucht uitgeloofde extra-prijs, een constateur, werd met iZj punten gewonnen door Adr. Spie rings, opvolger was J. Versteeg met 116 punten. i'ot sluiting van het seizoen van den Zuiderbond wordt a.s. Zondag nog een vlucht gehouden vanaf Quievrain, waarvoor de duiven Vrijdagavond tusschen 7 en 9 uur in het clublokaal worden ingekorfd. Naast cle gewone prijzen worden voor deze sluitingsvlucht nog ver schillende extra prijzen, bestaande in luxe en huishoudelijke voorwerpen be schikbaar gesteld. l ot eere-voorzitter van de Ned. Herv. Mannenvereeniging op Geref. grondslag te dezer plaatse is benoemd Ds. Oostenbrug. J.l. Maandagnamiddag bleef de 34-jarige werkman J. B. Vens uit Raamsdonksveer, werkzaam bij de werkverschaffing in den Buitenpolder alhier plotseling dood op het werk. Naar we vernemen laat de overle dene een vrouw en 5 nog jeugdige kinderen achter. Met ingang van 1 October a.s. wordt de heer L. J. Dijkstra, ambte naar bij den Rijks Waterstaat alhier overgeplaatst naar Heusden. De jaarlijksche tentoonstelling van de door de leerlingen der O.L. school in de Kom gekweekte planten en bloemen zal worden gehouden op Vrijdag 30 dezer en Zaterdag 1 Octo ber d.a.v. Missionarissen-afscheid. Dinsdag 20 September vertrokken opnieuw elf missionarissen uit het Mis siehuis St. Antonius van de Paters der H. Familie alhier n.l. de WelEerw. Paters: Verheugd, v. d. Spek, Visser, Berger en Henegouwen, Hoog-Antink en Wiegers en de Eerw. Broeders W illibrordus en Canisius naar Chili: de Weleerw. Paters Chr. Hendriks en H. ten Haaf naar Java en de eerw. Broeder Plechelmus voor de tweede maal naar Borneo. Reeds op den voorgrond van dezen feestdag was de aula van het Missie huis rijk met bloemen versierd, zoodat het er feestelijk uitzag. Nadat de Mis sionarissen met enthousiasme begroet waren hield een der studenten n har telijke toespraak. Hij wees op de groote beteekenis van dezen dag voor de studenten. Hun idealen zien zij ver wezenlijkt in deze missionarissen. Ook voerden de studenten een goed ge slaagd tooneelstuk op. Op het eind van den avond bedank te de Weleerw. Pater Chr. Verheugd, met een geestdriftige toespraak de stu denten: hij wees er op, hoe de paters en studenten, die achterblijven, ten volle missionarissen kunnen en moeten zijn. Dinsdagmorgen werd de plechtige Hoogmis opgedragen door den Wel Eerw. Pater Verheugd, geassisteerd door de Weleerw. Paters J. Wieggers en v. d. Spek. Na de H. Mis volgde het definitieve afscheid, waarna de missionarissen ge- zamelijk den zegen gaven. Onder geestdriftig gejuch van de studenten, vertrokken de missionarissen. Langzaam reden de auto s door de^ dichte rij studenten. Dan een laatste hoera, enanderen wachten op hun beurt van uitzending. Duivensport. Zondag 18 September hield de K. C.C. gevestigd bij dhr. Jan v. Dun een wedvlucht van uit Neufvilles. De eerste duif arriveerde om 9.28.38, de laatste om 9.42.6. De uitslag was: 1 15 G. Ligtvoet; 2 8 14 18 19 20 22 23 26 28 32 33 Fr. v. d. Assem; 3 7 L. v. d. Ven; 4 5 6 25 Jac. Hoeve- naars; 9 11 Fr. Damen; 10 J. v. Dijk; 12 Jac. Brouwers; 13 35 J. de Bondt; 16 R. v. Heesch; 17 A. d. Brouwer: 21 C. v. Rooij; 24 27 38 M. v. Boxtel; 29 H. Snoeren; 31 Jac. v. Dongen; 34 H. de Man; 36 A. Snoeren; 37 H. Hen driks. Cz Stop gelegd. "TZaterdag j.l. is aan alle arbeiders der N.V. M. Zachts Stoomschoenfa- brieken alhier ontslag gegeven en is het geheele bedrijf stopgelegd. Voor de plaats is dit een groote slag, waar eertijds plm. 200 arbeiders in dit be drijf werk vonden. Bel Canto. De Zangvereeniging Bel Canto al hier gaat op uitnoodiging op Zondag a.s. een groot feestconcert geven te Dongen bij de Zangvereeniging „Wil- helmina" ter viering van het 40-jarig bestaan van deze zangvereeniging. Bel Canto komt uit met Mannen- en Gemengd koor, waarbij nog de heeren G. Wooning als bariton en de heer L. y i Nieuwenhuizen als tenor-solist zullen optreden. TieUn W PW -I if H

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5