j Dru kwer k OP ELK GEBIED J Ill Antoon Tieten j S 111 Stoomdrukkerij i S 111 Waalwijksche j i DRONGELEN. DUSSEN. HEUSDEN. RAAMSDONK. GEERTRUIDENBERG. WASPIK, DRUNEN. De drukkerij voor J I het betere werk I J d e s u k 9 n. r< te oi h< di d< n<; m d( be1 di LOON OP ZAND. Jubilé Pastoor Schoenmakers. Zaterdagmiddag werden de feeste lijkheden bij gelegenheid van het zil veren priesterfeest van pastoor Schoenmakers voortgezet. Omgeven door een stoet van bruid jes aan de pastorie aigehaald. werd opgetroken naar het parochiehuis al waar door de kinderen der bewaar school een zeer leuk programma werd afgewerkt. Naast het personeel der beide scho len waren bij deze uitvoering tegen woordig de familie van den pastoor, het kerkbestuur. Mevr. Verheijen- van Nispen tot Zevenaar, Freule Ant. Verheijen, mevr. Snouck Hurgronje en enkele gasten der adelijke familie Ver heijen. Zondagavond werd om zes uur het programma van Dinsdag 13 Septem ber ten tooneele gebracht voor de ouders der leerscholen. ST. JOACHIMSMOER. Tractatie schooljeugd. Als herinnering aan het 40-jarig re- geeringsjubileum van H.M. de Konin gin werden de kinderen van de lagere school onthaald op chocolademelk met krentenbollen, eierkoeken, oranjeflik- ken en kwatta's. Des middags zou de tractatie plaats hebben. Om het feest meer luister bij te zetten, waren allen met oranje getooid. De blijheid der jeugd straalde van hun gezichten. Den heelen middag weerklonken nationale liederen, waar bij de tractatie der verschillende lek kernijen een goede afwisseling bood. De jubileum-feesten alhier hebben een schitterend verloop gehad. Des ochtends waren het de kinder feesten die een groot succes hadden. In den namiddag werden de feeste lijkheden geopend door den voor zitter der feest commissie, den heer G. M. Donken. De burgemeester de edelachtb. heer D. A. van der Schans weesin welsprekende woorden op de ge wichtige gebeurtenis voor den lande en bracht een driewerf hoera uit op de Koningin. Daarna werden volksdansen uit gevoerd en namen de volksspelen een aanvang, die groote belang stelling trokken. We zagen wieler wedstrijd, ringrijden voor ruiters en wielrijden voor dames en heeren, stoelendans enz. Des avonds gaf »Kunst en Vriendschap« uit Meeu wen een concert, terwijl de heer W. van Gammeren voor gramo- foonmuziek zorg droeg. Terecht werd door een commissie een dankwoord gebracht aan allen, die tot het welslagen meewerkten, 't Was een mooi feest, waarvoor wij gaarne hulde brengen aan het feest comit£ en zijn voorzitter, den heer Donken. De heer J. v. d. Stelt, waards- man van de Bergsche Maas gaat 1 October met pensioen. In diens plaats is door den Minister van Financiën benoemd zijn zoon de heer Johan v. d. Stelt. HANK Geslaagd Parochiefeest De parochie Hank, gem. Dussen, heeft Zondag op een geslaagde wijze haar 75-jarig bestaan der parochie h( rdacht. Het feest was voorbereid op zeer passende wijze door een tri iuum, dat gpgeven werd op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag door pater Eucherius O. M. C. Tijdens dit triduum was ook het mooie feest lied ingestudeerd, vervaardigd door den oud plaatsgenoot, den Weleerw. heer A. v. d. Pluijm, kapelaan in België. Door de talrijke vlaggen en den verderen weg naar de kerk zag Hank er feestelijk uit. Ook de kerk was op keurige wijze versierd, zoowel in als uitwendig. Aan het rechter-zij-altaar waren de ge schilderde portretten te bewonderen van de 5 herders die Hank in die 75 jaar gehad heeft. Om 10 uur werd een plechtige Hoogmis opgedragen door den pastoor der parochie, geassisteerd door alle priesterzonen en studenten der parochie. Onder deze H. Mis zong het knapenkoor op verdienstelijke wijze samen met het zangkoor Missa Decima »Sacris Solemnis« van Alb. Franssen. Nadat om half twee de kerkelijke fanfare zijn muzikale rondwande ling had gemaakt, werd om 2 uur een plechtig Lof door den Z.E.H. Pastoor met assistentie opgedragen. Tijdens dit plechtig Lof werd ook de feestgave der parochianen, drie Een moment uit de Officieele Nationale film «Veertig jaren». Rheumatische pijnen Mijnhardtjes doen deze snel verdwijnen. 12 stuks 50 ct. gebrandschilderde ramen, vervaar digd door den heer van Bokhoven uit 's Bosch, aangeboden. Namens het Kerkbestuur dankte Pastoor Damen zijne parochianen voor dit schitteiende geschenk. Opgeluisterd door de fanfare werd hierna een optocht, samen gesteld uit alle vereenigingen der parochie, naar het feestterrein, alwaar een concert, afgewisseld met sport en zang, gegeven werd. Vandaag herdenkt het echtpaar A. Walraven-den Dekker zijn gou den huwelijksfeest. De Nuts-Avondteekenschool houdt Zaterdag a.s. de jaarlijksche tentoonstelling van het werk der leerlingen cursus 1937—'38. Tegelijk kunnen dan nieuwe leerlingen worden aangegeven. RAAMSDONKSVEER. De arbeider J. F. uit Raams- dor.ksveei, te werkgesteld op de werkverschaffing onder Sprang Capelie, voelde zich onder 't werk onwel worden, waarna hij in elkaar zeeg. De man overleed kort daarna. De ijlings ontboden geneesheer dr. Roos uit Capelie kon slechts den doo l constateeren. Een hart verlamming scheen een ontijdig einde aan dit leven te hebben ge maakt. De weleerw. heer kapelaan uit Waspik diende het slachtoffer het H. Oliesel' ter plaatse toe. De man is 34 jaar en laat een vrouw en 5 kinderen achter. Per auto werd hij naar zijn woonplaats vervoerd. l)e verslagen heid onder de arbeiders was alge meen. Het echtpaar de Ruijter Smits in de Elisabetbstraat vieit de gouden bruiloft. Toen we het vriendelijk uitziend huisje Elisabetbstraat 42 door een smal gangetje aan den achterkant bereikten, ontmoetten we de a.s. gouden bruid, die juist aan den overkant haar dagtaak als verpleeg ster bij de echtgenoote van C. Goossens had voleind. En toen we haar vertelden dat het in onze bedoeling lag om haar en haar bruidegom resp. 72 en 78 jaar oud op de gevoelige plaat te vereeuwigen stemde ze onmiddellijk in. «Dan zal ik Nol eens wakker gaan maken, want die ligt zijn middagdutje te doen« was haar antwoord. En even daarna was ook Nol present. En hier staan ze nu, de krasse oudjes, die Dinsdag 11 October a.s, hun gouden huwelijksfeest gaan vieren. Wel zijn er de tijden niet naar, aldus het echtpaar, maar het zal toch voor elkaar komen We spraken van krasse oudjes. Inderdaad, Nol 78 jaar oud, gaal er in de zomermaanden nog weke lijks met z'n roeiboot op uit om in den Biesbosch te poeieren. Zes uur achter elkaar roeien is voor hem nog een peuleschilletje en om een peurpermissie te voet naar Werkendam te gaan halen, dat 7 uur loopen is, daar schrikt hij ook nog niet voor terug. En 's winters dan bestaan zijn verdiensten uit houthakken bij den griendhandelaar Santbergen te Geer- truidenberg waar Nol al meer dan 40 jaar werkzaam is. En zoo scharrelen de oudjes hun kostje zonder één cent schuld te maken, waarvan de a.s. bruid met trots van gewaagd, 't Is ook om trotsch op te gaan. Niet dat Nol nooit verder is geweest als de Biesbosch en Geer- truidenberg. Neen, 9 zomers heeft hij in West-Falen in Duitschland gewerkt. »Wést-Falen« zegt Nol, «ja meneer dat is nou de mooiste stad van heel de wereld«< Ook heeft hij nog 2 maal gediend n.l. in 1880 voor zijn lot en in 1885 als remplacant voor denzoon van den toenmaligen bugemeester van Ginneken. Ja toen was er werk. Nol kreeg voor zijn remplacant- schap f500 en na z'n volbrachte diensttijd had hij nog wat geld hier van overgehouden en daar hebben we, aldus Nol, -ons maar van ge- installedd. En lachend wordt dit door zijn vrouw Aantje Smits beaamd. Maar ook Aantje heeft altijd llink aangepakt. Ze fungeerde vroeger als baker. Honderden kindjes heelt ze geholpen. Allemaal in den Berg. Maar ze heeft er ook velen over leefd. Zelf hebben ze elf kinderen gehad waarvan er nog maar drie in leven zijn. Met dat al hebben de oudjes toch nog 15 kleinkinderen en 2 achterkleinkinderen. En daar om zal er 11 October een flinke feestdiukte heerschen in het huisje aan de Elisabethstraat. Ook de buurtbewoners blijven niet achter want voor dergelijk geziene oudjes moet wat gedaan worden. En daarom, wordt er iedere week gecollecteerd om te zorgen voor een passende versiering. En dat kunnen ze in de Elisabelhsti aat. Dat hebben ze reeds meerdere malen bewezen. Naar wij vernemen heeft de heer A. J. C. de Kroon ontslag aangevraagd als lid van den ge meenteraad. Door dit ontslag, dat de heer de Kroon om gezondheidsredenen heeft moeten nemen, ontstaat tevens de vacature van wethouder. Voor de vacature als raadslid komt als opvolger in aanmerking onze stadgenoot F. v. d. Kieboom. Tevens heeft de heer de Kroon ontslag genomen als voorzitter van de Sint Vincentiusvereeniging en als voorzitter van de vereeniging Kinderbescherming, welke beide functies ruim 30 jaren door hem zijn waargenomen. De gemeente verliest in den heer de Kroon een alleszins bekwaam raadslid en wethouder, terwijl het voor de St. Vincentiusvereeniging en de vereeniging Kinderbescher ming eveneens als een groot verlies beschouwd mag worden. Zooals bekend werd door den Minister van Sociale Zaken de steunverleening aan werklooze arbeiders in deze gemeente stopge zet tot 15 September. Burgemeester en Wethouders hebben zich naar aanleiding hiervan tot den Minister gewend en pogingen in het werk gesteld de steunverleening wederom met ingang van 29 Augustus j.l. in werking te stellen. Deze pogingen zijn met succes bekroond. Wij twijfelen niet of zulks zal door de werkloozen steuntrekkers ten zeerste op prijs worden gesteld. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 23 September, des nam. 8 uur in het gemeentehuis alhier. Te behandelen zaken 1 Mededeeling procesverbaal van kasopname over het derde kwar taal 1938. 2 Voorloopige vaststelling van a de rekening van het G.E.B, dienst 1937. b de rekening van hel Grond, bedrijf dienst 1937. c de gemeente-rekening dienst 1937. 3 Aanvragen voor aankoop bouw- terrein door a B van Berkel. b J. van Uijlen. Voor de betrekking als con troleur der werkloozen, waarvoor dezer dagen een oproep werd ge plaatst, schijnt nogal liefhebberij te bestaan. Naar wij uit betrouwbare bron vernamen hebben reeds een twintigtal candidaten hiernaar ge solliciteerde De heer T. Dalmaijer Sr. bekwam bij zijn werkzaamheden op de lederfabriek »Waspik« bloedver giftiging aan een zijner vingers, waarvoor hij zich onder dokters behandeling moest stellen. Zondag, onder de H. Mis van kwart over acht, werden in de St. Bartholomeuskerk twee K. J. V.-ers en een zevental K. J. M.-ers plechtig aangenomen. Zeer vele ouders, vooral ook uit het naburige Raamsdonk, togen Zondagmiddag met hun kinderen naar de St. Bartholomeuskerk voor het ontvangen van den St. Cornelius- zegen. Elk jaar schijnt de stroom der belanghebbenden voor deze plech tigheid al grooter te worden en ook dit jaar was het er weer gezellig druk. Pastoor Huijbers, de kinder vriend bij uitnemendheid, kan dan ook weir met genoegen aan dezen dag terugdenken. Naar Meerseldreef. Zondag trok de processie van Dru- nen ter bedevaart naar Meerseldreef ter vereering van O.L. Vrouw van Lourdes onder leiding van Broeder- meester J. van Esch uit Drunen. Om negen uur arriveerde de pro cessie in Meerseldreef, alwaar de pel grims met bruidjes en muziek werden afgehaald. Door een Pater Capucijn werd een H. Mis opgedragen in de grot voor de leden der Drunensche processie, waarna de plechtigheden werden bijgewoond. Met een plechtig H. Lof werd de dag besloten. W erk verschaf fin g Als nieuw object voor de werkver schaffing heeft het gemeentebestuur het oog laten vallen op den grooten verkeersweg tusschen Drunen en Giersbergen. De plannen zijn reeds ter goedkeuring opgezonden naar de bevoegde overheidsinstanties. Ruilverkaveling „Honderd Bunder". Donderdagavond zal de pachtcom- missie ten Gemeentehuize in vergade ring bijeen komen ter bespreking van de plannen voor de verkaveling der .Honderd Bunder". Duivensport. Zondag hield de postduivenvereni ging „De Opkomst" gevestigd bij dhr. Smits alhier, een wedvlucht vanuit Eijsden, afstand 135 K.M. Dit was de laatste vlucht van dit seizoen. De duiven werden gelost om 11 uur. De eerste duif bereikte het hok om 12.29.26 uur, de laatste om 12.46.48 uur. De uitslag luidde als volgt: 1 2 6 9 11 A. Smits; 3 10 20 Jo v. d. Hoven; 4 14 16 J. Pulles; 5 8 A. v. d. Hoven; 7 12 13 15 18 Adr. Brok; 17 21 W. Pijnenborg; 19 J. van Huiten; 22 M. van Huiten. Eereprijzen werden behaald door de nummers 1 2345678 12 17 en 19. Kampioenschappen werden behaald door: A. Smits met 908 punten; W. Pijnenborg met 730 punten en Adr. Brok met 680 punten. Mond- en Klauwzeer. De gevreesde veeziekte, mond- en klauwzeer, heerscht reeds op vele plaatsen in hevige mate. Ook in onze gemeente begint deze ziekte haar eerste sporen te vertonen. Maatrege len om ze tot 't minste te beperken worden genomen. Paard op hol. Bij werkzaamheden op het land, sloeg het paard van den landbouwer Verhoeven met een kar achter zich op hol. Het paard kwam te vallen en tui melde daarna in een sloot. De zoon van den heer V. die het paard mende bekwam geen letsel, doch het paard bekwam enkele flinke vleeschwonden. De materieele schade aan tuig en wa gen waren begrijpelijk groot. Collectief arbeidscontract. Naar we vernemen is in een ar beidsgeschil in het landbouwbedrijf al hier door een Rijksarbiter uitspraak gedaan en dezelfde loonen vastgesteld als in het collectief arbeidscontract zijn overeengekomen. Natuurbad „De Pleunewiel" te Drunen. Van 21 Mei t°t 19 September heeft de zwemsport in Drunen hoogtij gevierd. De badmeester, de heer Harrij Portier is uiterst tevreden over de resultaten van hei eerste jaar. Voor het komende seizoen zijn weer nieuwe plannen in wording en het reeds zeer doelmatig ingerichte bassin, zal nog vollediger worden afgewerkt, zoodat het in de toek°mst zal kunnen evenaren met de beste inrichtingen op dit gebied in de °mgeving. Het eerste seizoen reeds een succes. Badmeester Portier is uiterst tevreden over het bezoek aan het natuurbad. On eveertienduizend personen bezochten het zwembassin. Een aantal, dat gezien het korte seizoen zeer goed is te noemen voor een plaats als Drunen Opgemerkt dient daarbij te worden, dat zeer velen van buiten kwamen om te profiteeren van deze mooie zwemgelegenheid. Niet een dag heeft de badmeester zonder bezoekers gezeten. Eens lagen er zelfs meer dan 200 personen in het water. «Het natuurbad heeft voor Drunen toekomst» aldus de badmeester. «Die dit seizoen niet kwamen, zullen volgend jaar zeker van de partij zijn.» Velen namen zwemles en varieerend tusschen de vijf en de vier en twintig lessen waren deze cursusten de zwem kunst machtig. Hij noemde dit een van zijn grootste successen. .vlo Aan honderd tien personen werd het zwemdiploma uitgereikt, waaronder verschillende dames en enkele personen van Duiten Drunen. Daar er in Drunen tot voor den aanleg van dit bad weinig gelegenheid was om de zwemtport te beoefenen is het eerste seizoen een succes geworden. 't Ging vlot. Ongelukken zijn er niet gebeurd dank zij de oplettendheid van den badmeester. Een drietal keeren had hij moeten in grijpen in gevallen die niet direct gevaarlijk waren. Onder de bezoekers waren de vele vacantiegangers, zooals verkenners en pensiongasten, die in de zomermaanden van het natuurbad in de Drunensche heide komen genieten. 't Water is goed. Zoo had de badmeester ook de gelegenheid om door een deskundigen bezoekers het water te laten onderzoeken. Eenigszins ijzerhoudend was het prima geschikt voor zwemmen terwiil men algemeen vol lof was over de inrichting van het bad zelf- Het hoogtepunt van het seizoen was de groote zwemwedstrijd om het kam pioenschap van Drunen. Ruim duizend personen woonaen deze wedstriiden bij terwiil de Bossche reddingsbrigade keurig demonstreerde. Nieuwe plannen. Het eerste seizoen is goed verloopen en natuurlijk zijn er plannen voor het komende seizoen. Het zijn plannen waarvan het echter nog niet zeker is dat ze uitgevoerd zullen worden. Zoo mogelijk zal het diepe gedeelte worden uitgebreid en zal daar een wedstrijdbad worden aangelegd* JUaar voor zal een brug dwars over het bad gebouwd moeten worden- Het kinderbad is iets te diep en ook daar hoopt men ver betering in te brengen door het aan- legggen van een meer ondiep bassin. Ten gerieve van de bezoekers zal een overdekte rijwielbergplaats wor den gebouwd. Gebleken is, dat er een te kort is aan kleedhokjes. Daarom zullen er waarschijnlijk een tiental worden gebouwd. De waterververscbing was goed, maar de stand schommelde soms tot 15 c M. Ook hierin hoopt men verbetering te brengen, terwijl de inlaatsluis mogelijk vergroot zal worden. Een en ander is reeds ter voor bereiding en uitwerking opgedragen aan den heer Hempenius. Polo-club. Alles zal gedaan worden om de watersport te Drunen op hooger peil te brengen. Daarom zullen in SI u

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6