Bent U over Uw Radio-ontvangst niet geheel tevreden RADIODIENST VAN BOXTEL n.v. Chamberlain morgen naar Hitier. een bekwame kracht* Apparaat-rollen Sigarenzakjes. De Millioenen-Nota. LAATSTE BERICHTEN. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. ADVERTENTIEN. Gevraagd H Y POT H EEK. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten Wij stellen U in de gelegenheid om Uw Radio-Apparaat BON door ons deskundig te laten onderzoeken. Wij beschikken over gediplomeerde Radiomonteurs - en een modern inge richte werkplaats met de nieuwste meetinstrumenten. RADIODIENST VAN BOXTEL N.v. Wij reparccrcn alle Radio-toestellen onverschillig van welk fabrikaat aan zeer billijken prijs en verstrekken U op voorhand geheel kosteloos prijsopgave. Indien U aangehechte bon ons inzendt komt een onzer Radiomonteurs U zonder verplichting bezoeken. Grootestraat 313, WAALWIJK Tel 293. Adres Ik wensch gebruik te maken van Uw aanbod om mijn Radio toestel zonder eenige verplichting te laten onderzoeken en verwacht een Radiomonteur op dag Naam Aan Radiodienst VAN BOXTEL N.V. uur. „De Eendracht" Zondag hield bovengenoemde vereeni- ging een wedvucht met duiven vanuit Neufvillcs. Wind Z.O. Afstand 147 K.M. Eersteel uif 9.28.27 met een snelheid van 107.7.54 M. per min.; laatste prijsduif om 9.42.03 met een snelheid van 14.43.91 M. per minuut. De uitslag was als volgt: G. Schoemans 1, 13 23; Th. Duivekamp 2, 18; A. Stokwiélder 3, 25;; Zwaans 4, 29 35; G. J. Strijk 5; J. Alessie 6, 22; Th. de Ronde 7, 8 11; H. van ZelSt 9, 19 20; Frans Schoemëns 10; P. van der Velden, Kaatsheuvel, 12, 31; H. Leijtens 14, 10 24 28; C. Verhulst 15; J. de Wit 17; D. v. d. Boomgaard 21, 39 40 41; P. de Jong 20; Ant. van Eijck 27; Jos. van Bladel 30, 30; P. v. d. Houdt 32, 33; J. Brands 34; J. Verhagen 37; C. Witlox 38. Vrijdagavond van half zeven tot half negen inkorven voor Quivrain met als doel sluitingsvlucht met luxe en eere-prij- z.en. Ook worden nog 4 serie-prijzen ver vlogen welke geheel gratis zijn. Nieuwe belastingen. Een loonbelasting van 2%. De door den minister van Finan ciën, mr. J. A. de Wilde, ingediende begrooting voor 1939 vertoont een reëel tekort van 61 millioen gulden, dat voornamelijk veroorzaakt wordt door de hooge defensie-uitgaven en de lasten van 'de werkloosheidszorg. De minister stelt zich voor dit be drag te dekken door de invoering van een Nationale Inkomsten- en Winst belasting. waaronder moet worden verstaan een heffing van 2% op de in komsten uit loonen, pensioenen, huren, renten en pachten. Deze nieuwe be lasting zal geheven worden bij de bron. Zij geldt ook voor de Neder- landsche inkomsten van die natuur lijke en rechtspersonen, die niet binnen het rijk wonen of gevestigd zijn. Te vens zal een bijzondere winstbelasting van &f/c, naast de genoemde van 2%, worden geheven van de hier te lande door rechtspersonen gemaakte be drijfswinsten.De nieuwe belasting laat kinderaftrek toe. De minister verwacht, dat de nieuwe belasting een bedrag van 90 millioen zal opbrengen. Deze opbrengst maakt het den minister anderzijds mogelijk in sommige opzichten een belastingver lichting tot stand te brengen. Zoo wil hij de groote gezinnen en de minst draagkrachtigen tegemoet komen door herziening van de accijnzen, omzetbe lasting en crisisheffingen. Ook zullen de ergste bezwaren tegen de perso- neele belasting, voor wat betreft de remmende werking op het bedrijfsle ven, zoowel mogelijk beperkt worden. Hetzelfde zal gelden voor de vermo gensbelasting en verdedigingsbelas ting. In totaal zal met deze belastingver lichting 40 millioen gemoeid zijn. Strijd tegen werkloosheid. De regeering zal met kracht blijven streven naar een verdere beperking der openbare uitgaven. In het voornemen der regeering ligt verder een krachtige bestrijding van de werkloosheid, o.a. door opvoering van het aantal te werk gestelden in de werkverschaffing zoo mogelijk tot 90 a 100.000 man. Een belangrijk hooger bedrag zal voor de bestrijding van de jeugdwerkloosheid worden uitgetrok ken. Voor steun aan de binnenlandsche markt zullen de invoerrechten van eenige groepen van artikelen wordên verhoogd. Ook zarmet medewerking van het Nederlandsche bedrijfsleven de export-politiek worden versterkt. Verdër zal een credietmogelijkheid worden geopend voor kleine nijveren en ambachtslieden. Wat de positie der gemeenten be treft, ligt een zoodanige herziening van de financieele uitkeeringsregelen in het voornemen, dat een aanmerke lijk grooter aantal gemeenten haar zelf standigheid weder verkrijgt, terwijl daarnaast een regeling van het foren- penvraagstuk zal worden aanhangig gemaakt. De stijging van de gewone defensie uitgaven bedraagt 24,5 millioen, ter wijl als kapitaals-uitgaven voor de de fensie op deze begrooting 73 millioen gulden is uitgetrokken. Tijdelijke heffingen verlengd. Ten slotte zal een wetsontwerp wor den ingediend, waarbij een aantal hef fingen, welke met ingang van 1 Jan. pf 1 Mei a.s. zouden vervallen, wordt .jverlengd. Het betreft hier de opcenten pp de grondbelasting, de inkomsten belasting, de vermogensbelasting, de dividend- en tantièmebelasting, voorts 'de opcenten op de accijnzen, op wijn, gedistilleerd, suiker, tabak, de zegel rechten, de registratierechten, de suc cessierechten en verder de verdedi gingsbelasting I. het bijzonder invoer recht op benzine, de doodehandbelas- jting en de couponbelasting. Te Londen is gisteravond 11 uur '1 volgende communiqué uitgegeven: In gemeen overleg hebben de premier Chamberlain 'en de Duitsche Führer Hi lier besloten de gedachtenwisseling, -welke zij te Berchtesgadcn aanvingen, te Godesberg voort te zetten op Don derdag a.s. om drie uur. Naar men uit Berlijn verneemt heeft Hitier den Hongaren en Polen toege- zegd, dat zij op zijn volledigen steun kunnen rekenen. In Italiaansche kringen te Londen verwacht men. aldus den diplomatieken medewerker van Reuter, dat Rome be reid zon zijn deel te nemen aan een garantie van de herziene grenzen van Cechoslovakije; als voorwaarde zou de Italiaansche regeering echter een oplossing van alle minderhedenpro blemen eischen. De Sovjet-Russische delegatie te Genêve heeft, naar United Press seint, den Cechen verzekerd, dat Rusland zal vechten, wanneer ook Frankrijk in den strijd gaat. Op een vraag van de regeering te Praag heeft Moskou me degedeeld, aldus de Sovjet-delegatie, dat de Russen hun verplichtingen krachtens het verdrag tusschen de Sovjet-Unie en Cechoslavakije zullen nakomen, indien ook Frankrijk zulks doet. Reuter geeft den tekst van het offi- cieele communiqué en der Chechische regeering en voegt er aan toe, dat de Cechische- nota in'beginsel het plan aanvaardt, doch dat tevens een aaïital belangrijke reserves worden gemaakt. Volgens een correspondent van dit agentschap zou de situatie te Praag critiek worden geacht. De Hongaarsche staatslieden heb ben, evenals de Poolsche ambassadeur de volstrekte eischen hunner regee ringen te kennen gegeven, welke hier op neerkomen, dat de in Cechoslova kije wonende minderheden weer hij het moederland gevoegd moeten wor den. Naar wij vernemen heeft Hitler zijn algeheele instemming mét dit stand punt betuigd, en den Hongaren en Polen toegezegd, dat zij op zijn vollen steun kunnen rekenen. Uit Praag wordt vernomen, dat het antwoord van de Cechoslövaaksche re- peering voorstelt de geschilpunten aan ben arbitrale uitspraak, krachtens het arbitrage-verdrag, dat nog steeds tus schen Cechoslovakije en Duitschland van kracht is. Ten tijde van dp bezet ting van het Rijnland heeft Duitsch land verklaard, dit verdrag te blijven erkennen. Het verplicht heide partijen, geschillen voor te leggen aan 't Haag- Sche Hof van Arbitrage. In een in 11936 gehouden rede, toen Hitier ver klaarde, dat Duitschland zich niet lan ger gebonden achtte door het verdrag van Locarno, zeide hij ook, dat dit ar bitrageverdrag onverzwakt van kracht bleef. Tsjecho-Slowakije aanvaardt het Engelsch— Fransche voorstel i Parijs 21 Sept. Havas meldt dat de Tsjeeho-Slowaaksche regeering, na den geheelen nacht te hebben beraadslaagd, hedenmorgen het door Frankrijk en Engeland te Londen opgestelde voorstel heeft aanvaard. Fabrieksbrand i Vanmorgen om 5 uur is te Schie dam het fabriekspand, waarin ge vestigd N. .1. Bouvet's fabriek »Bofa«, een fabriek van kurk- en isolatie materiaal, door brand vernield. De burgeroorlog in Spanje. Uit Salamanca wordt gemeld, dat de nationalistische troepen in den sector van de Ebro den tegenstand van de republikeinen gebroken heb ben en hun loopgravenlinie hebben bezel. Barcelona weet slechts van afgeslagen aanvallen. Aanvallen tegen de hoogten ten Noorden en Noordoosten van Gaeta moeten evenzeer schipbreuk geleden hebben, als die tegen de stellingen jen Zuiden van Mosol De nationalisten gewaagt nog van afgeslagen aanvallen van de repu blikeinen in de sectoren van Puebla jde Valverde en Sarrion. Gisteren hebben vijf Savoia vlieg ^tuigen veertig bommen op Alicante laten vallen, waaronder ook brand bommen. Een aantal gebouwen werd verwoest. Er zij' 22 mensehen gewond, van wie verscheidene ern De commisue-Chel wood is gister avond uit Burgos te Toulouse terug gekeerd. Zij heeft daar overeen stemming bereikt over de werkwijze, welke de commissie zou kunnen volgen. Thans zullen aan de beide partijen in Spanje concrete voor stellen worden gedaan om over de uitwisseling zelve tot overeenstem ming te komen. De strijd in het Oosten. Volgens een bericht uit Tokio heeft Zaterdag slechts de helft van leen zestiental Chineesche vliegtuigen hun plaats van bestemming bereikt De andere helft is naar beneden geschoten door Chineèsch anti vliegtuig geschut, hetwelk de vlieg tuigen aanzag voor Japansche bom menwerpers Het belicht meldt voorts, dat bombardements eh ge vechtsvliegtuigen onlangs uit Frank rijk zijn ingevoerd en over land naar China gestuurd zijn, waar zij te Lioetsjou in de provincie Kwangsi zich bij elkaar voegden. Zestien van deze viiegtuigen nu stegen Zaterdag uit Lioetsjou op in de richting van Nanjoeng in Kwantoeng. Onderweg weiden deze zestien vliegtuigen aangevallen door Chineesche anti vliegtuig kanonnen, daar ze voor Japansche vliegtuigen weiden aan gezien. olgens de mededeeling gaf de leider van het escadrille order te dalen, teneinde aan de tro: pen hun nationaliteit kenbaar te maken, doch er heerschte op den grond groote verwarring en het hagelde piachinegeweervuur op de Chinee sche vliegtuigen. Acht er van vielen, doorzeefd van kogels, op den grond. De overige acht slaagden er met moeite in Nanjoeng te bereiken. Hetzelfde bericht herinnert eraan, dat zes De Havilland ambulance- Vliegtuigen, uit Engeland ingevoerd, pok door Chineesch anti-vliegtuig- geschut zijn aangevallen, doordal ze eveneens voor Japansche vliegtuigen Weiden gehouden. Dit gebeurde op weg van Honkong naar Hankou. Vier vliegtuigen werden neergescho ten of gedwongen te landen. Hevige strijd om KwangDjou Reuter meldt uit Hankou dat er wanhopig wordt gevochten om de stad Kwangtsjou, 190K.M.tenNoord- oosten van Hankou gelegen. De Japanners beweren de stad reeds 'veroverd te hebben, maar de Chi- neezen beweren, dat de Japanners wel de stad zijn binnengedrongen, er echterdaarnaweer uit verdreven zijn. De onderhandelingen metde R.K. Kerk in Oostenrijk mislukt. Reuter meldt uit Weenen, dat de onderhandelingen tusschen kardi naal Innilzer en de nationaal-socia. listische autoriteiten mislukt zijn. Een kerkelijk hoogwaardigheidsbe- kleeder deelde Reuter mede,dat de kerk in Oostenrijk haar best heeft gedaan om tot overeenstemming te komen, doch de huwelijkswetgeving, de inbeslagneming van keikelijken eigendom en de opheffing van Roomsche scholen toonen aan, dat veidere onderhandelingen Ihans geen kans op slagen bieden. In een herderlijken brief \an de bisschop pen, die in de meeste kerken is voorgelezen, protesteert men tegen zekere maatregelen en wordl het standpunt der kerk uiteengezet. Bouwvakstaking begonnen in Frankrijk De aangekondigde bouwvakstaking is doorgegaan, zoodat de meeste bouwwerken verlaten liggen. In de nabijheid staan kleine patrouilles agenten, om elk incident levermij- den en de vrijheid van arbeid te waarborgen. De z.g. veiligheidsploe- gen, alsmede de stokers van ovens van steenfabrieken, ziekenhuizen en openbare gebouwen mogen blijven werken. In het departement Seine- et-Oise ligt bet wirk voer 90 °/0 stil. in de provincie is het stakingsparool minder opgevolgd. Te Lyon patrouil. leeren de stakers door de stad. Incidenten zijn niet voorgekomen. Brutale inbraak met een sensationeel slot. Gistermiddag miste de landbouwer W. v. d. D., wonende in het buurt schap Herven bij 's Bosch een bedrag van f 380. Buren hadden een twee tal personen, de in de omgeving wo nende gebr. v. d. L., op verdachte wijze rond het huis zien loopen, zoo dat men hen van diefstal verdacht. Door de politie werd daarop een onderzoek in de woning der gebroe ders ingesteld. Men trof hen evenwel niet thuis aan, terwijl ook het geld niet te vinden was. Toen de politie daarop naar 's Bosch terugkeerde, kwam zij bij Orthen de beide ver dachten tegen, waarvan er een per rijwiel op de vlucht sloeg. De ander kon tijdig worden gegrepen. Er kwam aan de vlucht evenwel spoedig een onverwacht einde, toen de vluchteling plotseling de macht over zijn stuur kwijt raakte en tegen een boom reed. Met een hoofdwonde en in bewusteloozen toestand bleef hij liggen. Een dokter werd ontboden en met de politie-brancard werd de man naar het Groot-Ziekenhuis overgebracht. De verdachten ontkennen iets met den inbraak te maken te hebben, ter wijl ook het geld niet op hen werd bevonden. De onbewaakte overweg. Doodelijk ongeluk bij Gilze en Rijen. Op den beruchten onbewaaklen overweg hij de Vijf Eiken op de spoorlijn Tilburg—Breda in den straatweg Gilze en Rijen Oosterhout is vanmorgen de 76 jarige G. Wil- lems, verpleegde uit het r.k. gasthuis te Breda door den om 10.28 uit Breda vertrokken trein gegrepen en vermorzeld. Het ongeval werd eerst bemerkt toen de trein te Gilze en Rijen aankwam en een stationsbe amhte bloed aan de voorzijde van de locomotief bemerkte. Op 150 M. afstand van den overweg werd het vreeselijk verminkte lijk van den ouden man gevonden, dat eerst later geïdentificeerd werd. Het stoffelijke overschot is naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda overgebracht. Verdronken. Gistermiddag was de 32-jarige mej. C. J. van Oorschot bezig met het spoelen van de wasch in de Zuid-Willemsvaart te Helmond. Op een gegeven oogenhlik verloor zij net evenwicht, en viel voorover in het water. Nog even wist zij zich drijvende te houden, doch voordat hulp aanwezig was, verdween zij in de dieple. Nadat men tien minuien gedregd had, werd het stoffelijk overschot opgehaald.. Clandestiene radio zenders. De rijksradicconlrc lec ie ris; heeft in samenwerking met de marechaussee, een razzia gehouden onder clandestiene radiozenders te Delft- In beslag genomen werden te Delft, ten huize van H P. E. «de merel», ten huize van R.de zenders «X.R.» en «XXX» en vcorls een zendinrichiing ten fuize van J. S. Bovendien is te Rijswijk len huize van C. P. beslag gelegd op een zend- met de roepletiers Z.V Z. dezezendeis werkte alle op de gclvenv an den c mroep- band. Tegen de houders is prcces vfjJ>£al opgemaakt. Zij zulUn zich vcor den rechter te veraniwooiden hebben, die tehenover dergelijke persoren tegen woordig een zeer s'.rvng standpunt inneemt. DAMMEN. W. D. V. De j.l. Dinsdag in café rest.: „De Mo lenvliet" alhier voortgezette clubconipe- litie onzer plaatselijke damverecniging W.D.V. had het volgende verloop: v. d. HammenAd. v. Cromvoirt 0—2 C. de JongFr. v. d. Gouw 11 WAALWIJK W.G.V. Woensdag van 5.30 6.45 uur Adspiranten 11. Woensdag 78.30 uur. Gymnastiek aspiranten K. en V. Gymnastiekl. O. S. Woensdag 8 u. Cursus Transport- Colonne Roode Kruis O. L. School. W.G.V. Donderdag van 5.15 6.30 uur Adspiranten I, van 6.30— 6.45 uur Adspiranten III tn van 7.30—10 uur leden. Donderdag 8 uur rep.litie Ge mengd Koor O. en V. »De Eendracht«. Vrijdagavond van 7 tot 8 30 uur inkorven voor jonge duivtn voor wedvlucht vanuit Quievrain. Vrijdag 8.15 uur Luxor Bioscoop »De Ongeschreven Wet«. Vrijdag Theater Musis Sac^pi de Nationale film «Veertig jaren um voor pakkerij en expeditie Aanmelding tusschen 6'/a en 7 uur. GEBR. SLAATS Schoenfabriek Waal wij Groote Kapitaalkrachtige Instelling heeft gelden beschikbaar voor 1e Hyp. Alle aanvragen komen in behandeling (ook fabrieksge bouwen.) Matige rente. Absolute geheimhouding. Vlotte afwerking. Uitv. inl. onder No. der adv. Bureau van dit blad. 60038 en andere verpakkingsartikelen bedrukt of blanco en in alle papiersoorten, leveren wij zeer concurreerend. li-

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 8