Moreele HERBEWAPENING. BINNENLAND. UW KRANT „De Echo van hetZuiden" CRÈME middel van onderhandelingen. De Duit- schers eischen, dat hun het Sudeten- duitsche gebied, dat hun reeds is toe gezegd, door de Fransche, Britsche en Tsjechoslowaaksche regeering, zal worden overgedragen. Maar indien in spijt van alle pogingen van den Brit- schen eersten minister een Duitsche aanval wordt gedaan op Tsjechoslo- wakije, dan moet het onmiddellijke re sultaat daarvan zijn, dat Frankrijk ge houden is Tsjechoslowakije te hulp te komen en Groot-Brittanië en Rusland zullen stellig Frankrijk bijstaan. Het is niet te laat een einde te ma ken aan deze groote tragedie en voor de volken van alle naties blijft de mo gelijkheid open aan te dringen op een bijlegging van het geschil door vrije onderhandeling. een weldaad voor Uw huid 'T ANTWOORD VAN PRAAG. In een door radio-Praag omgeroepen communiqué wordt de inhoud weerge geven van het Tsjecho-Slowaaksche antwoord op het Duitsche memoran dum. In dit antwoord verklaart de Tsjecho-Slowaaksche regeering o.a., dat de nieuwe eischen van Hitier iedere bestaansmogelijkheid voor een vrij Tsjecho-Slowakije goeddeels vernieti gen. De Tsjecho-Slowaaksche repu bliek zou in industrieel, economisch en militair opzicht volkomen verlamd wor den. Zij zouden bovendien in drie stuk ken worden gedeeld. Er zouden geen rechtstreeksche verbindingen meer zijn tusschen Praag en Noord- en Zuid- Slowijakije, noch tusschen Praag en Zuid- en Zuidoost Moravië. De aan vaarding van het Duitsche memoran dum zal geheel West Tsjecho-Slowa kije, geheel Bohemen en geheel Mora vië aan de genade van Duitschland overleveren. Deze poging om den Tsje- cho-Slowaakschen staat te verlamuen zou de suprematie van Duitschland in Europa voorbereiden. In het Tsjechische antwoord wordt er aan herinnerd, dat de regeering te Praag blijk heeft gegeven van haar be reidwilligheid, het Sudeten-Duitsche vraagstuk op te lossen. Zij is tot de grens van haar concessies gegaan, toen zij het Fransch-Britsche plan als basis voor overeenstemming aanvaardde. De nieuwe regeering, on der leiding van generaal Sirovy, is be zield van denzelfden onwrikbaren wil als de vorige regeering. Zij is ervan overtuigd, dat men tot een werkelijk accoord kan komen en den vrede hand haven, indien Frankrijk en Engeland hun ontwerp van Berchtesgaden, zoo als dat op 19 September aan de Tsje cho-Slowaaksche regeering is voorge legd, en dat door haar aanvaard is, handhaven. CHAMBERLAIN DRINGT OP NIEUW OP VREEDZAME REGELING AAN. Te Londen is gisternacht de volgen de verklaring van den Britschen minis ter-president Chamberlain gepubli ceerd: „Ik heb de rede van den Duitschen rijkskanselier gelezen en ik waardeer hetgeen hij gezegd heeft over de po gingen, die ik gedaan heb om den vre de te redden. Ik kan deze pogingen niet opgeven, aangezien het mij ongelooflijk voor komt, dat de Europeesche volken, die geen oorlog met elkander willen, in een bloedigen strijd zouden kunnen worden gewikkeld, over een kwestie, waaromtrent reeds in aanzienlijke mate overeenstemming is bereikt. Het schijnt, dat de rijkskanselier er geen vertrouwen in heeft dat de ge dane beloften zullen worden nageko men. Deze beloften werden niet recht streeks aan de Duitsche regeering ge daan, doch in de eerste instantie aan de Britsche en Fransche regeering. Uit naam van de Britsche regeering verklaar ik, dat wij ons moreel ver plicht achten er op toe te zien, dat de beloften van Praag eerlijk en volledig worden nagekomen, en wij zijn bereid er voor te zorgen, dat zij op dusdanige wijze met allen redelijken spoed wor den uitgevoerd, mits de Duitsche re geering toestemt in een regeling van de voorwaarden der gebiedsoverdracht door onderhandeling en niet door ge weld. Ik vertrouw, dat de rijkskanselier dit voorstel, dat gedaan wordt in denzelf den geest van vriendschap als waarin ik in Duitschland ontvangen werd, en dat, indien het aanvaard wordt in over eenstemming zal zijn met den Duitschen wensch tot aansluiting van de Sudeten Duitschers bij het Duitsche rijk. zon der dat in eenig deel van Europa bloed wordt vergoten, niet zal verwerpen." ABONNEERT U OP DIT BLAD. DE TOESTAND UITERMATE CRITIEK. Hoe meer de tijd verstrekt, hoe erger de toestand wordt. Dit was ook duide lijk te voelen aan de rede die Chamber lain gisteravond voor de radio hield. Deze was zeer somber gestemd, doch maakte grooten indruk. Hij zeide o.m.: „Dat er op het oogenblik méér in het geding is dan alleen de Chechoslovaak- sche kwestie. Voor Engeland is de hoofdzaak, dat geschillen op vreedzame wijze worden geregeld en niet door vreesaanjaging. Chamberlain zette uit een, waarom de Britsche regeering haar paraatheidsmaatregelen heeft moe ten nemen, maar betoogde, dat deze geenszins beteekenen, dat thans oorlog voor de deur staat. „Ik zal de hoop niet opgeven", zoo zeide hij, „noch zal ik mijn vredespogingen opgeven, zoolang die hoop bestaat". Ook de Belgische premier, minister Spaak, hield een ernstige rede. Van alle zijden komen berichten van krachtige maatregelen, vooral uit Bel gië, Frankrijk en Engeland, dat vloot- en luchtmacht heeft gemobiliseerd en zoo spoedig mogelijk dienstplicht zal invoeren. UIT BERLIJN VERLUIDT, DAT, ALS TSJECHO-SLOWAKIJE NIET VANDAAG OM 2 UUR HET DUITSCHE ULTIMATUM HEEFT AANGENOMEN, DE MOBILISA TIE IN DUITSCHLAND ZAL WORDEN AFGEKONDIGD EN MORGEN ZAL WORDEN OPGE RUKT. Nieuwe militaire maatregelen in België. De kabinetsraad in België besloot tot het treffen van nieuwe militaire voorzorgsmaatregelen. Alle miliciëns met onbepaald verlof, behoorende tot het corps Ardennenjagers, de reservisten van de gemotoriseerde cavaleriecorpsen en zekere elemen ten van versterkingstroepen worden onmiddellijk onder de wapenen geroepen. In den loop van den dag werd ook voortgegaan met het requireeren van vrachtauto's en autobussenten behoeve van het leger en zijn voor. bereidende maatregelen getroffen met hel oog op de ontruiming van zekere centra en het in veiligheid brengen van kinderen in de groote steden, en het bergen van kunst schatten uit de musea. De troepen, die in het legerkamp te Beverlo schietoefeniegen hielden, zijn naar hun garnizoensteden teruggekeerd. Op het departement van lands- verdediging was men Maandagavond druk in de weer met deze bevelen onmiddellijk ten uitvoer te brengei De stemming bleef echter vrij rustig. De regeering heeft besloten de tot dusverre genomen voorzorgsmaatrege len aan te vullen. Derhalve wordt het leger op versterkten vredesvoet ge bracht. Deze beslissing is uitsluitend bestemd tot vrijwaring van de nationa le veiligheid en den vrede. De regee ring heeft ook een serie economische maatregelen genomen, die wegens den toestand noodig geworden zijn. Om het leger op versterkten vredes voet te brengen, worden, naar reeds kort werd gemeld, zes lichtingen opge roepen. Met' de reeds onder de wape nen zijnde soldaten, vormt dit zeven lichtingen. «Voor God»-dag te Helmond. Zondag hebben ruim 23.000 katho lieke mannen en vrouwen, jongens en meisjes uit het dekenaat Helmond en Asten een groote en indrukwek. kei de manifestatie gehouden onder leiding van het Helmondsche stuw. comité der Actie vóór God. Op de eeretribune namen o.a. plaats Z. H Exc. mgr. A. F. Diepen, bisschop van den Bosch, vicaris mgr. Hendrikx, de hoogeerwaarde heeren dekens van Helmond en Asten, M. Rath en H Meijer, prof. Steger, voorzitter van het landelijk comité der Voor God-actie, het Tweede Kamerlid Max van Poll, burgemeester A. Moons van Helmond dr. Moller en rector Rooyackers, resp. voorziter en secretaris van het Dioc comité der Voor God-actie de leden van het Helmondsche stuw- comité en zeer vele geestelijke en wereldlijke autoriteiten uit de beide dekenaten. Dr. Moller het woord nemende wees in een bezielende rede op de beteekenis van deze grootsche mani festatie en op de noodzakelijkheid derv Actid Voor God te wijzen. MOET ZIJN Tijdens deze rede werd een 11 meter hoog kruis opgericht in het front van het terrein en de prachtige symboliek hiervan werd door den spreker in kernachtige woorden belicht. Het pontificaal Lof nam hierop een aanvang. Na het Salve Regina richtte de Bossche bisschop zich tot de tienduizenden diocesanen om dank te brengen voor de grootsche hulde aan Chiistus-Koning en het eerherstel voor wat anderen Hem misdeden. Spr. wekte allen tot het apostolaat, beval het dagelijksch bidden van het rozenhoedje in de huisgezinnen aan en vroeg ook hier door gebed en offer mee te helpen het groote leed de werkloosheid te verzachten. Tijdens dit Pontificaal Lof legden de duizenden een belofte van trouw af die bij de deelnemers en onuit- wischbaren indruk moet hebben achtergelaten. De Pachtwet treedt 1 November in werking. Maandag is afgekondigd het Ko ninklijk besluit van 23 September (Staatsblad no. 285), waarbij de dag van inwerkingtreding van de Pacht wet is vastgesteld op 1 Nov. a.s. Aflevering varkens. Wij vernemen van bevoegde zijde dat op Dinsdag 27 September een aanvang is gemaakt met de afneming door de Nederlandsche Veehouderijcentrale van de varkens van 150 kg. en zwaarder, waartoe zij zich heeft verplicht. Al deze varkens zullen in de drie weken vóór 15 October in ongeveer gelijke wekelijksche deelen worden afgenomen. De uitbetaling zal ge schieden naar het geslachte gewicht. Varkens afkomstig van boerderijen waar mond- en klauwzeer heerscht mogen ingevolge voorschrift van den Veeartsenijkundigen Dienst niet worden gqleverd. Degenen, die zich verplicht hebben tot levering, doch een bewijs kunnen overleggen, dat op hun bedrijf mond-en klauwzeer heerscht, kunnen van hun verplich ting tot levering worden vrijgesteld. Bericht zal worden gegeven waar en op welken dag geleverd zal kun nen worden. Voorshands blijft de gelegenheid, tot het opgeven van varkens open gesteld. Indië bestelt 12 Lockheeds. Naar Int. Aeropress verneemt heeft het Indische Gouvernement opdracht gegeven voor de levering van twaalf Lockheed trainngs vlieg tuigen van het type 12 A 2. De levering zal 1 Februari a.s. aan vangen. HetMoestel is een overgangsvlieg tuig, waarop jonge vliegers les krij gen. die later bommenwerpers moe ten besturen. Het is uitgerust met twee motoren, intrekbaar landings gestel, landingsklappen en een auto matischen piloot. Staking in de werkverschaffing te Aarle-Rixtel. Zevenhonderd arbeiders leggen het werk neer. Maandagochtend is bij de werk zaamheden voor de omlegging van de Aa, onder de gemeente Aarle- Rixtel, welke onder leiding van de Grontmij voor het waterschap de Aa in werkverschaffing worden uit gevoerd, een conflict uitgebroken waarbij ruim zevenhonderd man zijn betrokken. Tweehonderd tewerkgestelden uit 's Hertogenbosch weigerden aan den arbeid te gaan, omdat een wijziging in het ploegenstelsel was gekomen. Zij oefenden op de andere tewerk gestelden een zoodanige pressie uit dat ook deze het werk neerlegden. Een groep van zeventig man uit Helmond, die voor hat eerst onder Aarle-Rixtel aan het werk zouden gaan, keerde heel spoedig naar Helmond terug waar zij zich aan de arbeidsbeurzen vervoegden en mede deelden, dat zij niet met het werk durfden te beginnen. Op het oogenblik ligt het werk stil Een groep Bosschenaren heeft zich later naar de werkverschalfing aan de Aa, nabij sluis 9, onder Stip- donk begeven, waar zij de daar te werkgestelden eveneens wisten over te halen, het werk neer te leggen. Ongeregeldheden hebben zich niet voorgedaan. Zoo begint de oproep van Baldwin voor Engeland en van Prof. Aalberse en vele andere staatslieden voor Nederland. Militaire herbewapening bedoelt: het recht van de sterkste op on rechtvaardige wijze tot uiting te brengen door de stem van het kanon of zich daartegen te weer te stellen Moreele herbewapening bedoelt: nieuwe geestelijke en zedelijke krachten in 't geweer brengen, door zich in te stellen op wat God van ons wenscht, of in 't kort naar kanonnen of naar God luisteren. Toen ik naar God ging luisteren, kreeg ik in mijn gedachten, het ONZE VADER op te schrijven. Direct trof mij de zin UW WIL GESCHIEDE. Hoe vaak had ik dit al gebeden, maar in praktijk brengen, wat ik bad, deed ik niet; ik deed mijn eigen zin. Ik nam het besluit Gods wil te doen. Direct daarna kwam in mijn ge dachten, dat ik met een van mijn leveranciers al zoo lang ik in het zakenleven ben, de grootst mogelijke ruzie had. Ik schreef hem ik wil het voortaan anders doen, ik wil eerlijk en onzelfzuchtig zijn. Nadat hij mij eens had gadegesla gen, nam hij na enkele weken het besluit, ik neem je voorstel aan ik doe mee. Wij vonden toen een gezonde basis om samen zaken te doen, het heeft ons beide blijdschap gegeven en ons personeel van beide zijden doet mee. Zouden wij aan de oproep van onze staatslieden gehoor geven, naar God luisteren en gehoorzamen, dan waren in korten tijd de meeste kwestie's opgeruimd. Onze verantwoordelijkheid is, dat er vrede komt in elk gezin, in elke zaak, in elke familie in de plaats waar wij wonen. Wie begint? Als de mensch luistert spreekt GOD, als de mensch gehoorzaamt handelt God. I. C. MORTIER. (Ingezonden.) Wethouder de Kroon gaat heen. Verzoek Huiseigenaren afge wezen. De kwestie voetbalterrein Good Luck. De raad dezer gemeente kwam Vrij dagavond in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van bur gemeester Bianchi. Secretaris de heer Meijers. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen is een schrijven van wethouder de Kroon waarin hij be richt dat hij wegens gezondheidsrede nen ontslag moet nemen als lid van den gemeenteraad onder het aanbie den van dankbetuigingen voor de pret tige samenwerking die er onderling steeds geheerscht heeft. De voorzitter zegt dat het hem ten zeerste spijt dat de heer de Kroon om genoemde redenen ontslag moest ne men, alhoewel men zijn besluit na tuurlijk heeft te eerbiedigen. Geluk kig, zegt spreker, is de heer de Kroon den laatstcn tijd aan de beterende hand en ik hoop dat spoedig een alge heel herstel zal mogen intreden, zoo dat de heer de Kroon nog vele jaren van een welverdiende rust zal mogen genieten. Ik dank hem hierbij voor alles wat hij voor de gemeente heeft gedaan, meer in het bijzonder nog voor wat hij als wethouder heeft ge presteerd. In de volgende raadsvergadering zal de benoeming van een nieuwen wet houder plaats hebben. Vervolgens komt aan de orde voor- loopige vaststelling van de rekening van het G.E.B., van het Grondbedrijf en van de gemeente, alle dienst '37. Namens de commissie van onder zoek brengt de heer Boon een uitvoe rig verslag uit, waarbij hij vooral wijst op het veelvuldig voorkomen van in gebreke blijven der belastingen. Namens de Commissie stelt hij voor de rekeningen ongewijzigd vast te stel len. De voorzitter zegt dat vooral een zekere J. Zeegeren uit Breda in ge breke is gebleven in het aflossen van hypotheken. Dit is een heele lijdens geschiedenis. Meermalen is met hem overleg gepleegd doch telkens weer werd de gemeente in hevige mate te leurgesteld. Telkens deed van Zeege ren nieuwe beloften en werden andere maatregelen genomen, maar telkens weer kreeg de gemeente de kous op den kop. De man toont in alle opzich ten dat hij overal lak aan heeft. Ik hoop in de volgende vergadering met een voorstel te kunnen komen om aan dezen ongewenschten toestand een einde te kunnen maken. In het jaar 1937 heeft de gemeente vrij aardig geboerd. Dit geeft weer een weinig hoop voor de begrooting 1939, zoodat waarschijnlijk niet tot belas- tingverhooging zal behoeven te wor den overgegaan. Van de heeren B. van Berkel en J. van Uijen kwam een verzoek in waar in beiden eenzelfde stuk grond willen koopen, gelegen tusschen de woning van van Berkel en Beerens. De voorzitter zegt dat die grond daar al jaren braak ligt en nu komen er op een gegeven moment ineens twee liefhebbers voor en beiden op denzelf den dag. Spreker moet toelichten dat van Berkel er al eenigen tijd geleden met hem over gesproken had, waarop spreker hem gezegd had dat hij er maar naar moest reflecteeren, terwijl met de prijsbepaling rekening zou worden gehouden met de maten en vorm van het terrein, die zeer wispel turig zijn. De gemeente komt nu met deze twee aanvragen in een moeilijke positie te verkeeren want spreker kan niet zeg gen, wie de hoogste bieder is krijgt het, want dit zou geen waardig stand punt zijn. B. en W. waren van mee ning dat het het beste zou zijn den normalen prijs vast te stellen en bei den hiervan mededeeling te doen. Valt er dan een af dan is de zaak opgelost. Willen beiden evenwel den gevraag- den prijs betalen, dan zou de beslissing zoodanig moeten zijn dat de grond aan hem wordt toegekend die er het mooiste huis op bouwen wil. De heer Dirven zegt dal men er dus zoo n soort wedstrijd van maken wil. De voorzitter zou wenschen dat er steeds zoo'n wedstrijd was. Het ge meente-belang eischt in deze dat er iets smakelijks komt. In normale om standigheden geldt hier den vasten prijs van 4.per M2. Daar dit stuk echter veel te hoekig is, schieten er tallooze spiean over, die voor den koo- per in zekeren zin waardeloos zijn. De totale oppervlakte is 250 M2 Wan neer men nu hiervan 150 M2 normaal neemt dus 4.en de overige 100 M2 2.dan komt men aan een totaal bedrag van 800.of 3.20 per M2. De heer Okkerse vindt de voorge stelde regeling onbillijk. Volgens spr. is het de gewoonte dat de eerste aan vrager de voorkeur krijgt. De voorzitter zegt dat het verzoek van den heer van Berkel enkele uren eerder binnenkwam, maar dat het op ongezegeld papier was gesteld. Nu is er een zekere twijfel. De mogelijkheid bestaat namelijk dat het toch behan deld mag worden, daar er geen prijzen in bedongen worden. Ook bestaat er geen voorschrift dat het eerst ingeko- mene, ook inderdaad de voorkeur moet hebben, al is het wel de gebrui kelijke regeling. Wegens bovenaan gehaalde omstandigheid meenden B. en W. daar evenwel in dit geval van te mogen afwijken. De heer Okkerse maakt er een voor stel van den heer van Berkel de voor keur te geven. Daar de heer Staal dit voorstel ondersteunt wordt het in stemming gebracht, waarbij er even wel evenveel voor als tegen waren. Ook bij het voorstel van B. en W. staakten de stemmen. Voor B. en W. waren de heeren Boon, Dirven en v. d. Loo. Voor den heer Okkerse stemden de heeren Ok kerse, Sassen en Staal. In de volgende vergadering wan neer de raad compleet is zal er nog een stemming gehouden worden. De voorgestelde prijsregeling kon de raad goedkeuren. Ingekomen zijn voorts o.a. nog een drietal goedgekeurde begrootingswij- zigingen, die voor kennisgeving wor den aangenomen; een verzoek van de Noord-Brabant- sche Blindenzorg-vereeniging St. An- tonius van Padua, om subsidie. In princiep kan de raad er zich mee vereenigen dat 'n jaarlijksche subsidie van 5.verleend wordt; een verzoek van de administratie van den handelsavondcursus van den R.K. Middenstandsbond om een be drag van 275. Dit zal bij de begroo ting nader behandeld worden. een verzoek om een subsidie van 0.25 per verpleegdag voor de uit zending van misdeelde kinderen. Voor- loopig wordt goedgekeurd dat voor dat doel een bedrag van 50.op de begrooting zal worden uitgetrok ken; een schrijven dat is goedgekeurd 't raadsbesluit om borg te blijven voor de rekening-courant-overeenkomst van de Godshuizen; een schrijven van den Minister van Sociale Zaken dat met ingang van 29 Augustus, inplaats van 15 September, de stopzetting van de sleunverleening zal worden opgeheven. De voorzitter zegt dat er ten aanzien Gemeenteraad Geertruidenberg

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2