BINNENLAND. UW KRANT De Echo van hetZuiden NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. kaatsheuvel; Dampo geneest alle verkoudheden SPRANG—CAPELLE. ORUNEN. GEERTRUIDENBERG. HEUSDEN. DUSSEÜL knielden en een kruis sloegen toen Pius XI den aposiolischen 2egen gaf. Iedereen besefte, dat zijn eenig doel was bij te dragen tot de handhaving van den vrede. BEHANDELING VAN DE NOOD- ONTWERPEN DOOR DE STATEN-GENERAL. Nadat de Tweede Kamer Donderdag middag de div., in verband met den in ternationalen toestand, ingediende noodontwerpen in de afdeelingen had behandeld, is 's avonds om 7 uur een openbare vergadering gehouden. De griffier heeft toen de eindversla gen voorgelezen, welke de minister van economische zaken, de heer Steen- berghe mondeling heeft beantwoord. De minister deelde in deze repliek o.m. mede, dat de regeering bereid was den datum, waarop de wetten zouden afloopen, te bepalen op 1 Maart 1939. Deze datum zal echter niet gelden voor de voedselvoorzieningswct. De Tweede Kamer heeft vervolgens na eenigc gedachtenwisseling alle ont werpen aangenomen. Om negen uur is daarna de Eerste Kamer i ijrengekomen. Deze is onmid dellijk in de afdeelingen gegaan om de door de Tweede Kamer aanoenom.cn wetsontwerpen te onderzoekert.' In openbare vergadering heeft zij te ongeveer 11 uur de elf noodontwerpen aangenomen. NEDERLAND EN DE CONFE RENTIE TE MUNCHEN. Donderdagavond, direct na 't bijeen komen der Eerste Kamer is in het ge bouw van den Senaat een bijzondere ministerraad gehouden, waarbij alle ministers tegenwoordig waren. Men verneemt dat deze besprekin gen in verband stonden met de confe rentie te München en de oplossing der grenskwesties en de bevordering van orde en rust; waar men reden heeft te verwachten dat daartoe de mede werking van Nederland zal worden gevraagd, alsook van Zweden. VERTREK MET GROOT VERLOF UITGESTELD. Inlijving van dienstplichtigen eveneens. Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat de voor eerste oefening of voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst zijnde dienstplichtigen, die na 29 September in aanmerking zouden komen voor groot verlof tot nader order in werkelijken dienst blijven. Voorts maakt de minister van De fensie het volgende bekend: Zooals reeds werd meegedeeld, is de opkomst voor herhalingsoefeningen van dienstplichtigen, behoorende tot de Koninklijke landmacht, die op of na 29 September in werkelijken dienst moeten komen, tot nader order uitge steld. Voor de zeemilitie blijft de oproe ping voor herhalingsoefeningen voors hands gehandhaafd. Mogelijk dat door wijziging van den internationalen toestand hierin nog wijziging komt. ONS LAND WAAKT voor zijn ONZIJDIGHEID. Met de rust, die wij vari onzen minister-president gewoon zijn,heeft dr. Colijn Woensdagavond in een radiotoespraak de bevolking aange spoord de toekomst in een kalm vertrouwen af te wachten. De mi nister zeide vast te houden aan de hoop, dat het den leiders der volken ter elfder ure nog zal gelukken een uitweg te vinden, die ons den vrede bewaart. De toestand is ongetwijfeld niet zonder ernstige gevaren, zoo zeide dr. Colijn, maar de pogingen om tot een vreedzame oplossing te komen, worden voortgezet en Hitler's uitnoodiging aan Chamber lain, Daladier en Mussolini tot een conferentie te Munchen kan stellig leiden tot opklaring van den toe stand. De hoop op behoud van den vrede is daardoor weer verlevendigd. Dr. Colijn besloot zijn toespraak met dank te brengen aan ,.den eersten minister van Groot Brittannië, die den eersten stap deed, waarvan wij allen hopen, dat deze te Munchen ziju bekroning vinden zal." Militaire maatregelen Intusschen heeft de regeering re kening te houden met de mogelijk heid, dat een gewapend conflict uit breekt, al behoeft Nederland, naar dr. Colijn's vaste overtuiging, ook dan in de eerste instantie geen schending van zijn grondgebied te duchten. De regeering zal echter onder alle omstandigheden onze onzijdigheid handhaven.'Ten einde dit standpunt een practische onder streping te geven, zijn de volgende voorzorgsmaatregelen genomen; 1. De dienstplichtigen, ingedeeld bij de zestien grensbataijons, zijn in werkelijken dienst geroepen ter ver sterking van de grensbeveiliging. 2. Tenzij een ontspanning inden politieken toestand mocht intreden, zal Donderdag de z.g. vóór-mobili satie worden afgekondigd. De waar schuwingen daarvoor zijn Woensdag verzonden. 3. Teneinde de noodige wettelijke maatregelen te kunnen toepassen is de „toestand van oorlogsgevaar" geproclameerd. Economische maatregelen Om een einde te maken aan het volkomen overbodige «hamsteren», zullen voorts twee wetsontwerpen bij de Tweede Kamer worden inge diend, die betrekking hebben op de oistributie van levensmiddelen en de prijsregeling er van. Behalve deze door dr. Colijn bekendgemaakte maatregelen, zijn nog enkele voorzieningen getrofftn, die eveneens met de bijzondere om standigheden in verband staan. a. Uitvoerverboden zijn uitgevaar, digd voor een reeks artikelen b. Een economische defensieraad is ingesteld, wiens taak het zal zijn de economische maatregelen voor te bereiden, die met het oog op den nieuwen toestand noodzakelijk zijn. c. Heden zullen een aantal wets ontwerpen worden ingediend, o.a.: een verordeningswet tot het opvor deren van goederen, een schepen uitvoerwet, een schepenvorderings- wet, een oorlogszee- en luebtver— zekeringswet en 'n bodemproductie- wet. Uitvoerverbod. Tot de artikelen, waarvoor een uitvoerverbod in ons land is afge kondigd, behooren o.m.: Leder, huiden en vellen, uitge zonderd van katten, van konijnen, van reptielen, pelterijen, lakleder en zeemleder, laarzen en schoéuen van leder. Plantaardige looistoffen en looi- extracten. Staking bij de Aa opgeheven. De staking, welke aan de Aa- werken rondom Helmond is uitge broken, behoort tot het verleden. Woensdagochiend hebben alle te werkgestelden den arbeid bervat. Het 24 man-ploegenstel, dat aan leiding tot de staking gaf, is verval len. Voorloopig geldt het achtman- ploegenstelsel, zoodat dit tot dus verre het geval was. Heden zullen door de arbeidsinspectie te 's Her togenbosch onder leiding van den arbeidsinspecteur, Ir. van de Mark voort, besprekingen worden gevoerd, om de onbillijkheden, welke aan het acht-man ploegenstelsel kleven, zooveel mogelijk weg te nemen, waardoor de zwakkere arbeids krachten toch tot een behoorlijk loon komen, zonder dat dit gaat ten koste der sterkeren. In de zaal der R.K. Werk. liedenvereeniging gehouden verga dering der circa vierhonderd aan de Aa-werken te weik gestelden uit Helmond, is o.m. verklaard, dat zij zich bij de staking niet door de Bosschenaren op sleeptouw hadden laten nemen. 2400 Tsjechen in ons land. In Nederland zijn naar de Tel. van de Tsjechische legatie verneemt, circa 2400 Tsjechen in de mijnen te Limburg werkzaam, die onder de mobilisatie van hun land vallen. Aangezien het reizen vanuit Neder land naar Tsjecho-Slowakije van een dergelijk aantal groote bezwa ren meebrengt en via de Zwarte Zee en een der Boemeensche havens zou moeten geschieden, hebben de Tsjechische autoriteiten besloten dat de 2400 Tsjechen in Nederland mogen blijven. De zomertijd gaat eindigen. Men denke aan de klokken I In den nacht van 1 op 2 October eindigt de zomertijd. Men zal dus goed doen a.s. Zaterdag voor men den nacht ingaat de klokken een uur stil of terug te zetten. HET BETREKKELIJK KLEINE BEDRAG, BESTEED AAN GERE GELD AD VERTEEREN, KOMT VEELVOUDIG TERUG. MOET ZIJN WAAROM KAUWT MEN OP HET PLATTELAND OP EEN STROOTJE? De meeste menschen, tot wie men bovenstaande vraag zou richten en die men een potlood in de hand zou geven met verzoek het antwoord op te schrijven, zouden eerst een oogenblik gaan piekeren en misschien wel op hun potlood gaan kauwen, terwijl zij nadachten. Indien zij zich rekenschap gaven van deze instinctieve beweging, zouden zij liet antwoord zoo voor het opschrijven hebben. Want kauwen is niet „zoo maar een gewoonte". Een boer kauwt op een strootje om precies dezelfde reden waarom andere menschen op hun pen of' potlood knabbelen, wanneer zij aan het pein zen zijn. of op een takje of grassprietje wanneer zij een buitenwandeling ma ken. Door de kaken aan het werk te houden verfrischt men den mond op de meest natuurlijke wijze, men kan zich gemakkelijker concentreeren en men houdt de zenuwen beter in bedwang. Dit is ook het geheim van de groote populariteit van Wrigley's. Athleten waren de eersten, die ontdekten hoe gemakkelijk men zich bij elk spel, zij het voetbal of andere sport, door kau wen concentreert. En nu helpt de be kende Wrigley's P.K. om duizenden huisvrouwen en tallooze hoofd- en handwerkers gedurende hun langen dagtaak frisch te doen blijven. Kam peerders worden minder dorstig door kauwgom en vele motorrijders en auto mobilisten ondervinden dat ze erdoor op hun qui-vive blijven op lange en eenzame tochten. .Waarom kauwt de boer dus op een strootje? Misschien is, goed beschouwd, het juiste antwoord: „Hij doet het niet". Ook op het platteland is men mo dern, inplaats van strootjes kauwt men kauwgom. T. B. C.-Bestrijding. De T.B.C.-duiven-wedvlucht heeft opgebracht de somma van ƒ212.23. Zeker een schitterend resultaat. Zomerweer. In den tuin van den heer J. Lom- barts bloeiden «iet alleen de aard beien voor de 2de maal, maar droegen ook rijpe vruchten. D. E. S. A.s. Zondag komt O.D.I. uit Ros malen op bezoek. Als er gewerkt wordt zooals Zondag jl., dan blijven de punt jes hier. Denkt er echter aan de zaken niet te licht op te nemen. Supporters, komt uw favoriete aan moedigen. De wedstrijd vangt aan om 2 uur. Scheidsrechter is de heer Diep straten. LOON OP ZAND. Van 23 tot en met 29 Sept. '38. Geboren: Jacobus Johannes Aloysius, zv. E. v. Hoorn en Wa. Theeuwes Anna Maria Coleta Maximilienne, dv. C. W. M. v. d. Hoven en Chr. Ja. Span Maria Cor nelia Nicolasina Johanna, dv. J. van Gompel en Wa. Jansen Anny Jacoba Maria, dv. K. Rensen en Aa. Ma. Koel Antonie Matthijs, zv. A. v. d. Assem en Ca. v. Dongen. Overleden: J. C. v. Wanrooij, oud 36 jaren, echtg. van Ca. van Gulik. Gehuwd: J. A. Damen, oud 24 jaren alhier en Ca. Aa. van Muilekom, oud 20 jaren, te Waalwijk. Huw. aangiften L. Slaats, oud 31 jaren, te Waalwijk en Aa. Ca. Merkx, oud 32 jaren, alhier. Ingekomen: a. Emmen, van Dongen Wed. A. C. Braat, van Hoeven C. P. Wubbe, van Goirle M. Norden en gezin, van Berkel- Enschot P. J. Breuer, van Tegelen W. P. J. v. d. Wiel, van Etten en Leur J. P. C. v. d. Molen, van Amsterdam J. A. L. Schraauwers, van Rouaan G. C. v. d. Hoek, van Nibbixwoud Eth. Cl. Gabriëls, van Zevenbergen. Vertrokken: A. J. v. Riel, naar Oisterwijk J. A. Couwenberg en gezin, naar Tilburg J. C.-J. v. Veen, naar Tilburg J. G. Tenbergen naar Winterswijk. SPRANG. Predikbeurten Zondag 2 October 1938: Ned. Herv. Kerk, voorm. 9.30 uur leesdienst; n.m. 2 uur Ds. Oost van Raamsdonk. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur Ds. B. A. v. Lummel. Nu het leesseizoen weer aan breekt, zal de bibliotheek van den Chr. Volksbond alhier wederom worden geopend. A.s. Zaterdagmiddag van 4 5 uur bestaat er weer gelegenheid tot het afhalen van boeken. De biblio theek werd wederom met een flink aantal nieuwe boeken verrijkt, zoodat eenieder weer in den a.s. winter van deze nuttige instelling kan profiteeren. CAPELLE. A.s. Zondag hoopt voor de Ned. Herv. gemeente a.d. Loonschendijk op te treden Ds. Vroeg in de vVey en wel des morgens half tien en des na middags 2 uur. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiaags half drie op te treden Ds. Oostenburg. De tentoonstelling van de door de leerlingen van de O.L. school in de Kom gekweekte planten en bloemen, v. elke oorspronkelijk was vastgesteld op Vrijdag 30 dezer en Zaterdag 1 October d.a.v., is tot nader te bepalen d^tum uitgesteld. De postduivenvereeniging „De Luchtvaart" houdt a.s. Zaterdag avond 8 uur in het café van Mej. Wed. van der Haart aan de Nieuwe- vaart een ledenvergadering, waarop de uitreiking der extra-prijzen van de vlucht van j.l. Zondag zal plaats heb ben. Naar we vernemen bestaat het voornemen, dat de gemengde zangver- eeniging 't Rozeknopje in samenwer king met de gemengde zangvereeni- ging Excelsior uit Raamsdonksveer een operette in studie zal nemen om in den loop der winter zoowel te dezer plaatse als te Raamsdonksveer een uitvoering te geven. Het laatste zonmeravondconcert, dat a.s. Zaterdagavond op de muziek tent over de Binnenhaven zou gegeven worden is een week uitgesteld. VRIJHOEVE-CAPELLE. Men deelt ons mede, dat in ver band met de spannende politieke om standigheden, de Chr. Zangvereeni- ging Hallelujah alhier, niet zal mede werken aan het concert dat Zaterdag avond op de kiosk naast het Gemeen tehuis zal worden gegeven. In de Geref. Kerk zal a.s. Zon dag leesdienst worden gehouden. In het lokaal der Gerf. gemeente aan de Hpogevaart eveneens leesdienst. Zachte herfst. Dat het een zachte herfst is bewij zen de aardbeienstruiken in den tuin van den heer M. Die staan daar in bloei, terwijl er reeds rijpe vruchten aanhangen. Opdracht. De firma G. Vissers, wegenbouwer alhier is opgedragen het maken der straatwerken onder Heusden voor de som van 32200.. De werkzaamheden zijn al aange vangen. Geertruidenberg krijgt een vaste Kookschool. Zooals onze lezers bekend is, werd verleden jaar in de jeugdherberg te Geertruidenberg een cursus gehou den in het koken voor welker tot. standkoming en verdere ontwikke ling enkele dames uit deze gemeente haar volle medewerking verleenden. Deze cursus werd een zoodanig succes dat dit jaar besloten werd een vaste kookschool op te richten, mede dank zij de financieele hulp die zoowel van gemeentewege als van een industrieele onderneming hier ter plaatse werd verkregen. De vereeniging der Zusters van Liefde uit Tilburg werd bereid ge vonden een der schoollokalen van de R.K. Meisjesschool in te richten, omdat men de overtuiging was toe gedaan dat zulks in het belang van de streek en in bet bijzonder in het belang van Geerti uidenberg zou zijn. Zondag 2 October a.s. om 5 uur n.m. vindt de olficieele opening van dtze kookschool plaats, waarbij ver schillende autoriteiten vertegenwoor digd zullen zijn. Woensdagmiddag tijdens het opladen van aardappelen op de Thorsteiger aan de rivier te Donge, schrok plotseling hetpaaidvan den landbouwer W. S. waardoor zoowel paard als wagen met de lading in de rivier de Donge terecht kwamen. Een flink aantal toegeschoten schip pers boden hulp waardoor het ge heel weer op het droge kon worden gebracht. De materieele schade was gering. Ook het paard bekwam geen letsel. Met de steunverleening aan kleine tuinders zal binnenkort in deze ge meente een aanvang worden ge maakt. Na goedkeuring van den Rijkstuinbouwconsulent komen 7 tuinders (groep B) voor dezen steun in aanmerking. De volgende leerlingen van de Avondteekenschool mochten een prijs in ontvangst nemen voor het regelmatig volgen der lessen C. v. d. Velden, G.Timmermans, H. Nieuwkoop, G. Versteeg. K. Ver steeg, K. Versluis, E. de Bruijn, C. Kramer, G. Timmermans, C. Tim. mermans, J. v.d. Pol, A.v.d. Velden P. de Koning, J. v. d. Donk, N. de Jong, B. Wijnstekers, J. v. Hoflen, T. Gijselhart, B. de Jong, A. v. d, Lee, M. v. d. Staak, allen alhier; G. Versluijs te Andel, A Versteeg, A. v. Wijnen, J. Glavermans, N. v. d. Maaden, F. v. d Velden, allen uit Wijk; J. Spitzers uit Neder- hemert, J. Oomen uit Well en A. v. d. Heuvel uit Genderen. De volgende leerlingen werden bovendien nog met een predicaat begiftigd: L. J. Versluijs,J Andel (uitmuntend); J. Hagoort, Wijk (goed); N. Zonneveld, Veen en J. H. Brouwers, Heusden (voldoende.) Zondag j.l. hield de Dussensche Burgerwacht op den Kanaaldijk alhier schietwedstrijden. De hoogst geplaatste schutters behaalden het volgende resultaat: 1 Joh. v. d. Broek 49 pnt., 2 J. Ansems 46 pnt., 3 Joh. Roosendaal 46 pnt., 4 C. Lensvelt 45 pnt., 5 G. van Biesen 44 pnt., 6 A. van Dongen 44 pnt., 7 P. van Schendel 44 pnt. Aantal schoten 5. Hoogst te behalen pnt. 50. Het zoontje van dhr. Leenhouts kwam van groote hoogte van een ladder gevallen en kwam hierbij zoo ongelukkig terecht dat het ventje een gapende wonde aan het hoofd be kwam, welke door dr. van Vuuren moest worden gehecht. Dussensche Boys. Naar we vernemen is 't lang niet uitgesloten dat de R. K. V. V. Dus sensche Boys, wegens gebrek aan spelers, dit jaar niet in competitie verband kan uitkomen. HANK. Dezer dagen, kwam een zwaar beladen vrachtauto, geladen met drainneer bussen, bij het nemen van een draai aan de Nieuwesteeg alhier door verzakking van den berm der weg, in een sloot terecht. Een heele partij bussen vielen er af en waren stuk. Hiermede liep dat ongeval af, ook zonder persoonlijke ongelukken. ABONNEERT U OP DIT BLAD. Woensdagavond kwam de raad dezer gemeente in openbare verga dering bijeen onder Voorzitterschap van Burgemeester Steemers. Afwezig de heer J. Vos. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Goedgekeurd werd het desbetref fend verzoek van den burgemeester om de jaren) door hem in Rijks dienst doorgebracht niet te tellen voor de periodieke verhoogingen van zijn jaarwedde, aan de.lunctie van burgemeester verbonden. De heeren H. Verhoeven, A. de Haan en J. Vos werden aangewezen om een commissie te vormen voor onderzoek van de begrooting 1939 der Godshuizen en van het Burger lijk Armbestuur te Herpt, benevens voor het onderzoek der respectieve rekeningen over 1937. Goedgekeurd werd een voorstel van B. en W. tot heffing van 75 opcenten op de hoofdsom der ge- meentefonds belasting over het dienstjaar 1939- 1940. In de vacature van een onder wijzeres aan de O. L. School werd met algemeene stemmen benoemd verklaard mej. R. B. Gotlieb uit Bathem. Als nummers twee en drie stonden op de voordracht de dames N. Schippers en L. G. Roubos. Als plaatsvervangend vertegen woordiger voor de verordening van paardeu en motorrijtuigen werd benoemd de heer C. Verhoeven, in de vacature die ontstaan was door het vertrek van A. v. Gulik. Hierna sluiting. bij groot en klein, snel en radicaal. Groote doos 30 ct. Bij Apothekers en Drogisten.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6